Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SOKAKTAN MEKTUP VAR (1 Kullanıcı)

SOKAKTAN MEKTUP VAR

• EVET OLABİLİR.

Oylama: 0 0.0%
  • HAYIR OLAMAZ.

• HİÇ Bİ FİKRİM YOK

• ABD DEN HERŞEY BEKLENİR

• HİÇ BİRİ

• Kullanılan toplam oy
    0

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SU

ESSELAMUN ALEYKÜM ALLAH RAZI OLSUN EMEĞİNİZE SAĞLIK SELAM VE DUA İLE...

andelib

Kayıtlı Kullanıcı

suyu israftan kaçmalıyız..
aman kardeşim tasarruf..
yapabildiğimiz kadar..
çok önemli..
buda sevaptır..

Resul Aydın

Kayıtlı Kullanıcı
LÜGAT...!!

LÜGAT...!!

KELİMELERİN ANLAMLARINI İFADE EDEN TERİMLER BÜTÜNÜ. LÜGAT..!!

ÇAĞIMIZDA ÇOK SIKÇA KULLANILAN BİR KELİME VAR. KÖKENİNİ ARAŞTIRDIĞINIZDA ESKİ YUNAN"A DAYANIYOR.

"DEMOK-RASİ"
GÜNÜMÜZDE"Kİ ANLAMI, "TOPLUMSAL EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜKLER" DİYE İFADE EDİLİR.

LAKİN BU KELİMENİN İÇERİĞİ ESKİ YUNAN"DA DİN"İ TERİM OLARAK KULLANILMIŞ OLUP,
GÜNÜMÜZDE"DE AYNI MANA"DA KULLANILDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR.

ESKİ YUNAN LİTERATÜRÜNDE "ŞEYTAN" KELİMESİNİN KARŞILIĞI, "DEMOK" TUR.
"RAT" KELİMESİ LATİNCEDE, "KURAL" ANLAMINA GELEN, BİR KELİMEDİR.

ESKİ YUNAN VE LATİNCEDEN OLUŞMUŞ OLAN BU İKİ KELİMEDEN BİR SENTEZ ORTAYA ÇIKARILMIŞ.

"DEMOKRAT, DEMOKRASİ YÖNETİM VE ANLAYIŞI".

YANİ, SOSYAL ŞEYTAN DÜZENİ.
TAKRİBEN BUNDAN 30-35 YIL KADAR ÖNCE, YUNANİSTAN"DA İLKOKULA BAŞLAMIŞ OLAN ÇOCUKLARA, BESLENMELERİNDE (DEVLET TARAFINDAN) BİR KUPA İLE SÜTTOZU VERİLİRDİ.

LAKİN, YUNAN EĞİTİM TEDRİSAT ANLAYIŞINA BAKINIZ"Kİ, YUNAN DEVLETİNİN O KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARA DAĞITTIĞI SÜT İÇMEK KUPALARININ DUDAK PAYI KISMINA BİR KAÇ KELİME,
KUPALARIN TABAN KISMINADA BİR KAÇ KELİME YAZDIRTMIŞ.

AYNEN YAZARAK AKTARIYORUM.

1- KUPANIN DUDAK PAYI KISIMINDAKİ YAZILAR.
"EY YUNAN ÇOCUĞU, YARIN BÜYÜDÜĞÜNDE KONSTANTİNAPOL DAVASINA SAHİP ÇIKMAZSAN,
BU İÇTİĞİN SÜT;

2-KUPANIN TABAN KISIMINDAKİ YAZILAR.
"SANA HARAM OLSUN".

EVET..., KONSTANTİNAPOL"DEN KASIT "İSTANBUL" DUR.

ADAMLAR BOŞ DURMUYORLAR, UYUMUYORLAR, VE BUNLARIN HEPSİNİ "DEMOK"-RASİ ADINA YAPIYORLAR.

BÜYÜK ŞAİR, N.F. KISAKÜREK NE GÜZEL SÖYLEMİŞ.

"ANLAMAK YOK ARKADAŞ, ANLAR GİBİ OLMAK VAR;
AKIL İÇİN SON TAVIR, SAÇLARINI YOLMAK VAR".

ESSELAMÜN ALEYKÜMB)

ALLAH"A EMANET, EMANETE SAHİP OLUNUZ.B)

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
RE: LÜGAT...!!

:eek::eek::eek: ve aleykum selam. Allah razı olsun:(

Resul Aydın

Kayıtlı Kullanıcı

nuresma yazdı:
:eek::eek::eek: ve aleykum selam. Allah razı olsun:(

NURESMA KARDEŞİM, ALLAH SENDEN"DE RAZI OLSUN.

LAKİN BU GERÇEKLERİN KARŞISINDA ŞAŞIRMAMAK LAZIM, ASLOLAN BU OYUNLARI BOZMAMIZDIR.

B)"ALLAH YOLUNDA CİHAD EDENLER, HİÇ BİR ŞEYDEN ÇEKİNMEZLER"B)

ALLAH"A EMANET, EMANETE SAHİP OLUNUZ

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleyküm evet malesef hiç durmuyorlar.rabbim bütün sinsi planlarını başlarına geçirsin inşallah.

Kaan Erdem

Yönetici

:eek::eek::eek: bu yüz smileyleri gibi oldum:eek::eek::eek:selam ve dua ile selametle kardeşim.

Resul Aydın

Kayıtlı Kullanıcı

KAAN ERDEM yazdı:
:eek::eek::eek: bu yüz smileyleri gibi oldum:eek::eek::eek:selam ve dua ile selametle kardeşim.

KAAN ERDEM KARDEŞİM.
BU, İSLAM ALEMİNE KARŞI OYNANAN OYUNLARIN TABİRİ CAİZSE, BUZDAĞININ GÖRÜNEN TARAFI.

LAKİN, BİZLER BİRBİRİLERİMİZLE UĞRAŞMAKTAN NE"YİN NE OLDUĞUNU ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ.

ALLAH"A EMANET, EMANETE SAHİP OLUNUZ.
SELAM VE DUA İLE..

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Bağ Bozumu (semine Demirci)

Bağ Bozumu (semine Demirci)

BAĞ BOZUMU
Bugünlerde hiç ağaçların arasında dolaştınız mı? Ayaklarınıza kurumuş yapraklar, çürümüş kemik gibi dallar takıldı mı? Gözünüze eskimişliğin gri rengi, yitip gitmişliğin sararıp solmuş biçimleri takıldı mı? Vakit ayırın kendinize ve ağaçların arasında bir dolaşın. Gözlerinizi kaldırıp, fakirleşip, çıplaklaşmış ağaç dallarında dolaştırın. Size neler söylüyorlar? Ne haberleri var size?

Şimdi de geride bıraktığımız o güzel bahar günlerini ve hemen ardı sıra gelip geçen yaz günlerini hatırlayın. Bahçeler dağılmış, bağlar bozulmuş çoktan… Şimdi bağbozumu vakti. Meftun olduğumuz terütazelik gitmiş, yerini bozulmuşluğa, ölüme yakınlığa bıraktı. Daha dün yemyeşilken ağaçlar, bugün sapsarı, kızıl, kahverengi.. Yeşil örtüler çoktan çıkarılmış, kuru kemiklere benzeyen çıplak ağaç dalları fakr içinde göğe uzanıyor. Zamanın ilerlemesiyle her şey eskiyor, her yer toprağa yakınlaşıyor. Aynen insan gibi..

Yürü ey bivefa hercâî güzel

Gönlüm o sevdadan vazgeldi geçti

Soldu açılmadan gonce-i emel,

Sonbahara erdik, yaz geldi geçti..

Böyle diyor Rıza Tevfik Serzeniş’inde. Burada gerçi sevgiliyedir serzeniş... Peki ya insanın en çok sevdiği, bel bağladığı kimdir? En vefasız kimdir insana? Kim umulmadık bir anda terkedip gider insanı? Elbet kendisi. İnsanın belki en sevdiği ve muhakkak en vefasızı kendisi olmalı.

Hayatımız elimizden yavaş yavaş kaymadadır. Biz farkına varamayız çoğunlukla. Bütün zamanlara ayağımızı basabileceğimizi, bütün yarınların bizi beklediğini sanırız. Sanırız ki, ebediyen dünyada kalacağız. Bu güzellik, bu gençlik, bu zindelik hep yanımızda kalacak, hep bizimle olacak, hiç ölmeyeceğiz diye biliriz. Ama, bir gün, günlerden bir gün, tıpkı bugün gibi bir bugün çocukluğunuzun cennetinden bir sevdiğinizin eksildiğini öğrenirsiniz. Dedenizin ölümünü haber alırsınız. Çocukluğunuzun hercaî günlerinde yüzünüzü okşayan, her saçınızı okşayışta sizi bilmediğiniz dünyaya ısındıran o cennet figürü ummadığınız bir anda eksilivermiştir. Belki de uzun bir süredir; varlığının bile farkında olmadan yaşamışsınızdır. Arayıp sorma, özleyip görme arzunuz bile olmamış olabilir. Unuttuğunuzu bile unutmuş da olabilirsiniz. Vefasızlığınıza bile vefasızlık edip, vefasızlığınızdan bihaber yaşamışsınızdır. Varlığını hissetmediğiniz birinin eksikliğini de hissetmeyeceğinizi sanırsınız. Ama öyle değil işte! Vefasızlığınız yüzünüze bir yumruk gibi çarpar. Çocukluğunuza dönüş yaparsınız; yaşadığınız dedeli günleri hatırlarsınız. Dedenizle birlikte, çocukluğunuzun cennetsi günlerini de geride bıraktığınızı hatırlarsınız. Ve şimdi erişkin olup, çoluk çocuğa karışıp hayatın ortasına dolu dolu yürürken, aslında nice zamanları tükettiğinizi farkedersiniz. Aklınıza tam burada dağınık bir bahçe gelir; bağbozumu düşer.

Bu hatırlamayla anlarsınız ki, her şey ve her insan fânidir; kendiliğinden vefalı değildir. En önce kendi varlığınız kendinize vefa etmeden çekip gitmiştir. Hiç farketmediğiniz halde, varlığınız eriyip gitmiş, solup eskimiştir. Bağınız bozulmaya başlamıştır; hatta bozulmuştur hepten. Ne kadar baharlar varsa da sizi bekleyen, siz hep sonbahardasınız; belki de bu yılki ilkbaharınız son baharınız olacaktır.

İnsan sürekli bağbozumu içindedir. Dünya ile olan bağlarımız bozulur. An gelir, dünya dolusu ama bir o kadar incecik bağlarla çevrili olduğumuzu farkederiz. Bütün bağlılıklarımız, bütün bağlarımız bir andan diğerine kopmaya hazırdır. Bir varmış, bir yokmuş olur. Bir nefes gibi. Bir alırsınız, bir verirsiniz… Sonra…

İnsan dünya ile bağlarını hep gevşek tutmalı. Ebediyen kalacakmış gibi değil; her an gidecekmiş gibi basmalı ayağını yeryüzüne. Çünkü hiçbir anınızın garantisi yoktur. Her an o an olabilir. Süreklilik diye bir şey yoktur. Bir andan diğerine geçmek kendi elimizde değildir. Peki bu halde ne yapmalı insan? Hangi bağla bağlanmalı? Nereye bağlanmalı? Nerde ve kimde vefa aramalı? Sorular uzar gider ve cevaplar gelir arkasından.

Herşeyi kudret elinde tutan Kayyum’dan, herşeye hayat veren Muhyi’den medet ummalı. Yalnız O’ndan, Tek Vefalı’dan, biz kendimizi unuttuğumuzda bile bizi unutmayan Vâfi’den vefa beklemeli, O’ndan beka ummalıyız.

Her bağbozumunda, hakiki bağlarımıza dönmeliyiz.

***ALINTI***

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
....
"İnsan sürekli bağbozumu içindedir. Dünya ile olan bağlarımız bozulur. An gelir, dünya dolusu ama bir o kadar incecik bağlarla çevrili olduğumuzu farkederiz. Bütün bağlılıklarımız, bütün bağlarımız bir andan diğerine kopmaya hazırdır. Bir varmış, bir yokmuş olur. Bir nefes gibi. Bir alırsınız, bir verirsiniz… Sonra…"

eminn_

Kayıtlı Kullanıcı
Diziler Hakkinda:)

Diziler Hakkinda:)

-- Diziliyoruz....Mavi yazıların tümü dizi ismi ...
en iyi arkadaşım diyen sıla ve selena , bizim mahalle 'nin

arka sokaklar
'ında binbir gece geçirdikleri

karınca yuvası
gibi evlerindeki

sağır oda 'da sürdürdükleri, acı hayat
'larıyla

ters köşe
'lere yatarak

şöhret
'i yakaladılar.

bunu duyan
cennet mahallesi 'nin maçolarkaragümrük yanıyor zannederek, çiçek taksi
'ye atlayıp

avrupa yakası 'ndan köprü
'yü geçerek

gönül yokuşu 'ndaki ıhlamurlar altında
'n

fırtına gibi bizim mahalle
'ye geldiler.

bu arada
kırık kanatlar gümüş
renkli

yanık koza 'nın, kaybolan yıllar
'ına

doktorlar, hayatım sana feda
deseler de

kadın böyle sever diyen beyaz gelincik, ezo gelin
'e gider.

bizim evin halleri'ni hatırla sevgili arkadaşım diyen candan öte iki dost, çareyi önce acemi cadı 'ya, ardından hırsız polise
sorar.

ablam böyle istedi diyen
kaynanalar, en son babalar duyar
diyerek iki aile arasına yalancı yarim diye bir yabancı damat sokarak yolcu eder.

dede korkut hikayeleri 'ndeki gibi geniş zamanlar
'da

gelişen olayın arkası
yaprak dökümü
gibi gelir...

devamını merak mı ediyorsunuz?

televizyonun karşısına

dizilin… dizilin…

Resul Aydın

Kayıtlı Kullanıcı
-- Diziliyoruz....Mavi yazıların tümü dizi ismi ...
en iyi arkadaşım diyen sıla ve selena , bizim mahalle 'nin

arka sokaklar 'ında binbir gece geçirdikleri

karınca yuvası gibi evlerindeki

sağır oda 'da sürdürdükleri, acı hayat 'larıyla

ters köşe 'lere yatarak

şöhret 'i yakaladılar.

bunu duyan cennet mahallesi 'nin maçolarkaragümrük yanıyor zannederek, çiçek taksi 'ye atlayıp

avrupa yakası 'ndan köprü 'yü geçerek

gönül yokuşu 'ndaki ıhlamurlar altında 'n

fırtına gibi bizim mahalle 'ye geldiler.

bu arada kırık kanatlar gümüş renkli

yanık koza 'nın, kaybolan yıllar 'ına

doktorlar, hayatım sana feda deseler de

kadın böyle sever diyen beyaz gelincik, ezo gelin 'e gider.

bizim evin halleri'ni hatırla sevgili arkadaşım diyen candan öte iki dost, çareyi önce acemi cadı 'ya, ardından hırsız polise sorar.

ablam böyle istedi diyen kaynanalar, en son babalar duyar diyerek iki aile arasına yalancı yarim diye bir yabancı damat sokarak yolcu eder.

dede korkut hikayeleri 'ndeki gibi geniş zamanlar 'da

gelişen olayın arkası yaprak dökümü gibi gelir...

devamını merak mı ediyorsunuz?

televizyonun karşısına

dizilin… dizilin…

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM.
MİZAHİ, LAKİN BİR O KADAR'DA DÜŞÜNDÜREN TESPİTLER.
PAYLAŞIMIN İÇİN SAĞOL
SELAM VE DUA İLE.

Sefine-i Hayat

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.evet Bir Dizi çilginliğidir Sürüp Gidiyor.kullanmadiklari Kelime Kalmadi,yakinda Dizilere Isimde Bulamayacaklar...sağolun.selametle...B)

eminn_

Kayıtlı Kullanıcı
evet bencede ism bulmaıycaklar yakında sonumuz hayrı alamet diğil

eminn_

Kayıtlı Kullanıcı
hızlı araba kulalnanala(MUTLAKA OKUYUN)

hızlı araba kulalnanala(MUTLAKA OKUYUN)

Düsundürecek bir olay...
Jack yavaslamadan once Takometreye bakti: Hiz limitinin 50 oldugu yerde 73 ile gidiyordu ve son dort ay icerisinde dorduncu defa polis tarafindan durduruluyordu. Bir insan nasil bu kadar sanssiz olabilirdi?

Jack arabasini saga cekti. "Insallah su anda yanimizdan daha hizli bir araba gecer" diye dusunuyordu.
Polis elinde kalin bir not defteri ile arabadan indi.
Bob? Bu Polis Kiliseden Bob degilmi?
Jack iyice arabasinin koltuguna sindi. Bu durum bir cezadan daha kotuydu. Kiliseden tanidigi bir Polis, arkadas olduguna bakmaksizin birini durduruyordu. Hemde hizli gidip, trafik kurallarini ihlal ettigi icin.

"Merhaba Bob. Birbirimizi yeniden boyle gormemiz cok ilginc"
"Merhaba Jack" Bob gulumsemiyordu.
"Beni, karimi ve cocuklarimi gormek icin eve giderken yakaladin"
''Evet oyle" Bob umursamaz gorunuyordu. !
;"Son gunler eve hep cok gec geldim. Cocuklarim beni uzun suredir hic gormedi. Ayrica Diana bana bu aksam Patates ve biftek yiyecegimizi soyledi. Ne demek istedigimi anliyormusun?"
"Evet ne demek istedigini anliyorum. Ayrica trafik kurallarini ihlal ettiginide biliyorum." diye cevapladi Bob.
"Eyvah! Bu taktik fazla ise yaramayacak gibi. Taktik degistirmek
gerekli" diye dusundu Jack
"Beni kac ile giderken yakaladin?"
"Yetmis. Lutfen arabana girermisin?" dedi Bob.
"Ah Bob,bekle bir dakika lütfen. Seni gordugum anda Takometreye baktim. Sadece 65 ile gidiyordum."
"Lutfen Jack, arabana gir" diye usteledi Bob.
Jack cani sikkin bir sekilde arabasina girdi, kapiyi carparak
kapatti. Bob not defterine bir seyler yaziyordu.
"Bob niye benim ehliyetimi ve araba ruhsatini istemiyorki" diye
dusundu Jack.
Ne olursa olsun, bundan sonra kilisede bu adamin yanina
oturmaktansa, birkac Pazar Jack kiliseye gitmeyecekti.
Bob kapiyi tiklatiyordu. Jack arabasinin penceresini 5 cm kadar acti.
Bob Jack'a bir kagit verdi ve gitti.
"Ceza degil bu" diye kendi kendine soylendi Jack. Bir anda
sevinmisti. Bu bir yaziydi ve kagitta sunlar yaziyordu:
"Sevgili Jack, benim bir kizim vardi. Alti yasindayken cok hizli
araba kullanan biri tarafindan olduruldu. Bu kazadan dolayi, adam cezalandirildi. 3 ay hapishane cezasiydi bu. Bu adam hapishaneden cikinca kendi cocuklarina sarilip, opup, onlari tekrar koklayabildi.
Ama ben... Ben kizimi tekrar koklayabilip, opebilmek icin, cennete gidinceye kadar beklemem gerekiyor. Bin defa adami affetmeye calistim. Bin kerede basardigimi zannettim. Belki basarmisimdir, ama hala kizimi dusunuyorum. Lutfen benim icin dua et ve dikkat et Jack, tek bir oglum kaldi."
Jack 15 dakika kadar bir sure yerinden kipirdayamadi. Daha sonra kendine gelip, yavas yavas evine gitti. Evine varinca, cocuklarina ve karisina sikica sarildi.
Hayat cok degerli, surekli dikkat et. Dikkatli araba kullan ve
baskalarinin hakkina saygi goster. Hicbir zaman unutma, istedigin kadar araba satin alabilirsin, ama insan hayatini...

gul tanem

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzelmiş allah razı olsun insan sevdiklerinin kıymetini kaybetmeden bilmeli allah sevdiklerimizle beraber mutlu bir hayat nasip etsin ha bu arada ben araba kullanmıyorum ama çok istiyorum kullanmayı

eminn_

Kayıtlı Kullanıcı
aLLAH CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN AYNE BENDE ÖYLE KISMET ARTIK GEL BİRLİKTE ALALIM ŞU EHLİYETİ:)

eminn_

Kayıtlı Kullanıcı
Yeterki Sen Iste Neden Olmasin:)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt