Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SOKAKTAN MEKTUP VAR (2 Kullanıcı)

SOKAKTAN MEKTUP VAR

• EVET OLABİLİR.

Oylama: 0 0.0%
  • HAYIR OLAMAZ.

• HİÇ Bİ FİKRİM YOK

• ABD DEN HERŞEY BEKLENİR

• HİÇ BİRİ

• Kullanılan toplam oy
    0

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SEVGİ nedir?

SEVGİ NEDİR?
BİR ÇİÇEGE,BİR İNSANA VS. VS.DUYULAN GÜZEL DUYGUDUR

enise karadeniz

Kayıtlı Kullanıcı

s.a.belki birşeyleri paylaşmak .belki uğruna canını vermek.belkide kimse o kişi uğruna gecelerce ağlamak.ama en iyisi karşılık beklemeden değer vermek.gözlerine baktığnızda sevginizi belli etmek.dostunuzsa dostluğunuzu ailenizse kendisinie ne kadar muhtaç olduğunu belli etmektir.sevgi dünyada her kalbe sığmayacak kadar yce bir duygu.inşallah allah kendisine duyduğumuz sevginin zerresini insanlara da duymamıza izin verir.B)

ravzanuru

Kayıtlı Kullanıcı

S.A
B)RAVZA_NURB)ABLA TEŞEKKÜRLER SEVGİ DOLU PAYLAŞIMIN İÇİN.
VE DİĞER DEĞERLİ YORUMLARINI PAYLAŞAN KARDEŞLERİMDENDE ALLAH RAZI OLSUN.

SEVGİB)+SAYGIB) İKİSİ BİR KAVRAM BENİM İÇİN SAYGISIZ SEVGİ OLMAZ.SEVGİSİZ DE SAYGI OLMAZ.
RABBİM KALBİMİZİ ÖNCE ALLAH (C.C)SONRA MUHAMMED MUSTAF (S.A.V)EFENDİMİZİN SEVGİSİYLE DOLDURSUN DAHA SONRA DÜNYA DAKİ HAYIRLI SEVGİLER İLE...
ÖNCE KALBİMİZE SEVGİYİ YERLEŞTİRELİM AMA ÇIKARSIZ ,RİYASIZ,YALANSIZ SEVGİYİ.

SELAM,SEVGİ,SAYGI VE DUA İLE İNŞALLAHB)B)B)

Sevgi YükLe :p
Sevgiyi Yukleyen Program

Müşteri: Çok fazla teknik bilgim yok. SEVGİ yüklemek için ne yapmam gerekiyor?
için ne yapmam gerekiyor?
k KALBıM dosyasını açmanız lazım. Açtınız mı?
Müşteri: Evet açıldı. Ancak şu anda GEÇMış_ACILAR.EXE, DÜşÜK_GÜVEN.EXE, HASET.EXE VE GÜCENME.EXE isimli programlar da çalışıyor. Onlar çalışırken SEVGı yükleyebilir miyim?
Yetkili: Problem değil. Yüklediğiniz anda SEVGİ otomatik olarak GEÇMış_ACILAR.EXE'yi silecektir. Gerçi bir süre geçici hafızada kalabilir ama artık diğer programları etkilemez. SEVGİ er veya geç DÜşÜK_GÜVEN.EXE'yi silere YÜKSEK_GÜVEN.EXE isimli bir modül yükleyecektir. Ancak siz, HASET.EXE VE GÜCENME.EXE'yi mutlaka kendiniz kapatmalısınız. Bu programlar SEVGİ'nin yüklenmesine engel olurlar. Onları kapatabilir misiniz lütfen?
Müşteri: Tamam kapattım, SEVGİ otomatik olarak yüklenmeye başladı. Bu normal mi?
Yetkili: Evet ama unutmayın ki bu sadece temel program. Üst sürümlerinin yüklenmesi için başka KALP'lerle bağlantı kurmanız gerekiyor.
Müşteri: Haydaa... Daha şimdiden hata mesajı verdi. Ne yapmam gerekiyor?
Yetkili: Mesaj ne diyor?
Müşteri: Hata-412! Program iç sistemde çalışmıyor! Bu ne demek?
Yetkili: Endişelenmeyin, bu çok rastlanan bir sorun, çözümü de var. Hata mesajı, SEVGİ programının başka kalplerde çalışmaya hazır olduğunu ancak sizin kalbinizde çalışmadığını söylüyor. Biraz karmaşık bir programcılık dili oldu galiba... Sade bir dille şöyle diyor: 'Programın başkalarını sevebilmesi için önce sizin kendi sisteminizi sevmeniz gerektiğini' söylüyor.
Müşteri: Peki ne yapmam gerekiyor?
Yetkili: 'Kendimi Kabullenme' isimli dosyanın içinde bulacağınız KENDİNİ_AFFETME.DOC, KENDıNE_GÜVENME.TXT, DEğER_BıLME.TXT VE İYİLİK.DOC isimli dosyaların üzerine tıklayıp hepsini KALBıM dosyasına kopyalayın.
Müşteri: Tamam. Başka bir şey var mı?
Yetkili: şimdi çalışacaktır gerçi ama, biz ilerisi için de tedbir alalım... SÜREKLı_KENDıNı_ELEşTıR_HAYATI_ZEHıR_ET.EXE diye çok uzun isimli bir dosya vardır. Onu bütün sistemde tarayın ve gördüğünüz her dosyadan silin, sonra çöp kutunuzdan da atarak tamaman emin olun!
Müşteri: Yaptım. Hey harika... Neler oluyor?.. KALP temiz dosyalarla doluyor. GÜLÜMSEME.MPG monitöre geldi. SICAKLIK.COM, BARIş.EXE ve MEMNUNİYET.COM hepsi KALP'e yerleşiyor.
Yetkili: Güzel, demek ki SEVGİ yüklendi ve çalışıyor. şu andan itibaren her şeyle başa çıkabilmeniz gerekiyor. Yalnız telefonu kapatmadan önce son bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.
Müşteri: Nedir?
Yetkili: SEVGİ programı ücretsizdir. Onu ve onun tüm modüllerini tanıştığınız herkese verin. Karşılığında onlar da başkalarıyla paylaşacak ve sonunda size tertemiz modüller olarak dönecektir... Mutluluklar...
Müşteri: Teşekkürler. Size de mutluluklar...:D:D:D

muberra

Kayıtlı Kullanıcı

Sevgi,sevdiğinin her yaptığını iyi görmektir,hatasını çabucak affetmektir, hiçbir olumsuz şeyi ona yakıştıramamaktır. Ve sevgi o her aklına geldiğinde içinde bir mutluluk,kalbinde bir yumuşama hissetmendir,ve belki gün boyu gülmeyen yüzü o aklına geldiğinde anında gülümsetebilme gücüdür...:) Sevgiler,mutluluklar sizinle olsun inşallah.Allah bizleri sevgisiz bırakmasın.Amin Amin.Amin

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

muberra yazdı:
Sevgi,sevdiğinin her yaptığını iyi görmektir,hatasını çabucak affetmektir, hiçbir olumsuz şeyi ona yakıştıramamaktır. Ve sevgi o her aklına geldiğinde içinde bir mutluluk,kalbinde bir yumuşama hissetmendir,ve belki gün boyu gülmeyen yüzü o aklına geldiğinde anında gülümsetebilme gücüdür...:) Sevgiler,mutluluklar sizinle olsun inşallah.Allah bizleri sevgisiz bırakmasın.Amin Amin.Amin
çok tşk ler kardeşim dua ile

ASUM

Kayıtlı Kullanıcı

s a bence sevgi denince allah sevgisi gelir başka sevgiler gecici olabiliyor bunun örneğini günümüzde cokca görüyoruz mesala kavgalara bakın cok basit sebeblere dayanarak evlat annesini hanımı eşini sevgililer birbirlerini cok rahat üzüyorlar onun icin gercek sevgi allah sevgisi diyorum hakkınızı helal edin s a

sert

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Sizi Etkileyen En Son Söz

B)B)B)

hipnozcu

Kayıtlı Kullanıcı

yalnızdım
seni düşündüm
seni düşündüm
yalnızım

(Takva adlı filmden)

sekerdjelif

Kayıtlı Kullanıcı

NE MUTLU YARATICIYI ALLAH (c.c) BİLENE! NE MUTLU İSLAM I BİLENE..
NE MUTLU DÜNYA AHİRET ARASINDAKİ DENGEYİ KURABİLENE..
NE MUTLU TÜRK !üm DİYENE!!!

(BU DÖRTLÜKTE BENİM EN ÇOK SEVDİĞİM DÖRTLÜK:) BANA AİT:) )

ATA_11

Kayıtlı Kullanıcı

KARDEŞİM BENİM SON ZAMANLARDA ETKİLENDİĞİM SÖZ KIZIMIN BİR CÜMLESİ.BELKİ KONU DIŞI OLACAK AMA BANA GEÇENLERDE SÖYLEDİĞİ ŞUYDU AYNEN YAZIYORUM:

B)B)YAA BABA NEDEN SINAVLARA GİRERKEN KAPALI ARKADAŞLARIMDAN AÇIK ÇEKİLMİŞ RESİM İSTİYORLAR....B)B)

BUNU SORDU BANA.ŞU YAKLAŞAN OKS SINAVI VARYA ONUN İÇİN KİMLİKLER RESİMLİ OLACAK DENİLDİ VE BÖYLE SORUNLAR YAŞANDI.

dinci

Kayıtlı Kullanıcı

ölüm dediyin nedir dalda bir kuru yaprak bin senede yaşasan son durak kara toprak ALLAH A CC EMANET OLUN

e_m_i_n

Kayıtlı Kullanıcı

ATA_11 yazdı:
KARDEŞİM BENİM SON ZAMANLARDA ETKİLENDİĞİM SÖZ KIZIMIN BİR CÜMLESİ.BELKİ KONU DIŞI OLACAK AMA BANA GEÇENLERDE SÖYLEDİĞİ ŞUYDU AYNEN YAZIYORUM:

B)B)YAA BABA NEDEN SINAVLARA GİRERKEN KAPALI ARKADAŞLARIMDAN AÇIK ÇEKİLMİŞ RESİM İSTİYORLAR....B)B)

BUNU SORDU BANA.ŞU YAKLAŞAN OKS SINAVI VARYA ONUN İÇİN KİMLİKLER RESİMLİ OLACAK DENİLDİ VE BÖYLE SORUNLAR YAŞANDI.

Allah bağışlasın kızınız o kadar haklı bir arayış içindeki ,İnşallah onların çocukları böyle mantıksız uygulamalara maruz kalmaz !

Bu arada beni son günlerde çok etkileyen bir söz var tabii ama onu yazmama gerek yok çünkü bu yukardaki alıntı yazıda geçen yazının ta kendisi !!

selamlar !

nurefsann

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleyküm
beni en çok etkileyen söz NECİP FAZIL KISAKÜREĞİN;
ÖLÜM GÜZEL ŞEYDİR BUDUR PERDE ALTINDAN HABER
HİÇ GÜZEL OLMASAYDI ÖLÜRMÜYDÜ PEGAMBER.......KENDİSİNİ ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM RABBIM YERINI CENNET MEKAN EYLESİN.....DUA İLE

KaKnuS

Kayıtlı Kullanıcı

Şu son zamanlarda çok sık olarak Hz. Mevlânâ'nın(sözün sahibini yanlış hatırlıyor olabilirim) şu sözünü hatırlıyorum:

Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar.

Hep bülbül sesleri duymak duasıyla...

Ahmet arif484

Kayıtlı Kullanıcı

Gül sevginin tacıdır

Bu yüzden her bahar güle tabidir

O gül ki o MUHAMMEDİ anlatır

Muhammedi Anlayana gül haktır

ESSELLAM ALEYKE YA RESULLAH

gulen

Kayıtlı Kullanıcı

TAHİRİ MEVLEVİNİN MEZAR TAŞI YAZISI:

ELİ BOŞ VARILMAZ VARILAN YERE,

BOŞ GELMEDİM YAR RAB,BEN SUÇ GETİRDİM !

DAĞLAR ÇEKEMEZKEN O AĞIR YÜKÜ,

İKİ KAT SIRTIMDA,PEK GÜÇ GETİRDİM...

SON ZAMANLARDA ÇOK ETKİLENDİĞİM VE AKLIMDAN ÇIKMAYAN BİR DÖRTLÜK

B)B)B)B)B)B)B)B)B)

gecem

Kayıtlı Kullanıcı

[marq]ESSELLAM ALEYKE YA RESULLAH[/marq]

rind44

Kayıtlı Kullanıcı

Tahtadan yapılmış bir uzun kutu;

Baş tarafı geniş, ayak ucu dar.

Çakanlar bilir ki, bu boş tabutu,

Yarın kendileri dolduracaklar.

enise karadeniz

Kayıtlı Kullanıcı
yalancı çözümlerimiz...

yalancı çözümlerimiz...

düşünün bir kere hayatınızda hiç sonucun hata olacağını bile bile bir yola girdiniz mi?cevabınız "girmedim" ise yalan söylüyorsunuz.ben bu zamana kadar çok az gördüm nefsine karşı kkoyupta,çok istediği birşeyden vazgeçen birini.genelde hep bilindik sahne bilindik senaryo.çok istediğiniz birşey vardır.bunun içinde "sonuna kadar dayanabilirim"diye defalarca güç gösterisinde bulunruz.o yolda önümüze çıkan her türlü soruna "ben başederim"deyip göğüs geriyoruz.engellere,olumsuz herşeye tek başımıza yada yol arkadaşımızla birlikte birçok çözüm üretip sonucun iyi olacağına dair kendimizi avutuyoruz.son kötüdür biliniyor ama sizin güçlü gördüğünüz çözümler sizi gerçekleri görene kadar oyalar merak etmeyin.soruna karşı gücüne güvendiğiniz çözümlerle geldiğiniz sonuç kapısında büyük bir vurgun yiyip eliniz boş geri dönersiniz.tılsımı gücünü kaybeder,ışığgı söner sizin çözümlerinizin.ve yalanlar üzerine kurdğunuz ümitlerinizin.eğer şanslıysanız o kapının önüne gelmeden önce aklınızı kullanıp,şapkanızı önünüze alır ve öyle düşünürsünüz gerçekleri.bu sizin için kötü olan sonuca ulaşmanızdan daha iyidir.
bunu bende yeni öğrendim.istediğim şeylere ulaşmayı amaçlarken tüm sorunları bastırdım,görmezden geldim ya da aptalca çözümler bulup bir daha önüme çıkmasınlar diye sandığın içine sakladım.kendimden emin adımlarla bildiğim kötü sonuca doğru ilerlerken gördümki ayağıma takılan birşeyler var.beni yolumdan alıkoymaya çalışan birşeyler.sonra zamanla anladımki sandığa koyup sakladığım sorunların kilidini kapatmayı unutmuşum.daha fazla ilerleyemedim ne yazıkki.attığım her adımda sorunlar diken olup ayaklarımı yaraladı,canımı acıttı.geri döndüm.belki kendi aklımı kullandığım için değil ama uyarıldığım için döndüm.
şimdi size bir tavsiye...sakın sonunda mutluluğu garanti edemediğiniz şeyler için kendinizi çok riske atmayın.çünkü;sonunda yaptıklarınızla,yapmak istediklerinizle,yapamadıklarınızla,yorgun ve kanayan ayaklarla bulursunuz kendinizi kapının önünde.istediğiniz şeyler her zaman en doğru olan değildir ve her zaman size fayda getirmez....

bunlar benden size örnek.umarım uygularsınız.kendi düşüncelerim.selametle...B)B)B)

selimoglu

Kayıtlı Kullanıcı
SU

SU

Hayatın dört unsur üzerine kurulduğu (anasır-ı Erbaa) söylenir: Hava, su, toprak, ateş.
Yaşamak bu dört unsurla mümkün. Yaratıcı; hava, su, toprak ve ateşi bizim için yarattı. Onları bizlere armağan etti.
Yaşamamız için havaya, suya ihtiyacımız var. Nefes almadan, su içmeden yaşamak mümkün değil. Toprak beslenme kaynağımız, mutfağımız. Ateş, pek çok ihtiyacımızı karşılamamamız için gereken bir araç. Isınmak, besinlerimizi pişirmek onunla.
Su bir hayat. Hayatın her anı onunla iç içeyiz. O, her varlığa can taşıyan bir sıvı.
Dünyamızın yüzde sekseni o. Vücudumuzun yüzde yetmişini o oluşturuyor. Kanımızın yüzde doksanına yakını yine o. İçtiğimiz suyun yüzde sekseni beynimize gidiyor. O bedenimize zindelik, canımıza can katıyor. Sağlık armağan ediyor. Beynimizi açıyor, ruhumuzu dinlendiriyor.
Su temizler. Hem maddî kirlerden hem de aldığımız abdestle bedenî ve ruhî kirlerden arınırız. Öldüğümüzde son kez onunla yıkanır, ebedî yolculuğa çıkarız.
Su eritir, değiştirir. Değişime neden olur. Kupkuru bir üzüm dalından, koskocaman bir çımar kökünden damla damla yükseklere uzanır. Üzüme, dala, yaprağa, meyveye dönüşür. Kuru dal yeşile bürünür, canlanır, büyür.
Su onarır, tedavi eder. Beden ve ruh sağlığımız onunla dengelenir. Vücudumuzdaki su oranı düştüğünde susuz kalan ir ağaç gibi kurur, hastalanır, solarız.
Su medeniyettir. Temizliğin, saflığın, rahmetin medeniyetidir. Bizim medeniyetimizin mimarîsinde, fisebilillah, yalnızca Allah için yapılan çeşmeler, sebiller şehirlerimizi su sesleriyle onarır, inşa eder.Sebiller, su sesleri, kanat şakırtıları ve güvercin hu hu’larıyla manevî bir ziyafet sofrasına dönüşür, yüreklerimizi serinletir.
Atalarımız su sesiyle tedavi konusunda önemli adımlar atmışlar. Su sesi terapisiyle bimarhaneler, şifahaneler açmışlar. Hastalıklara şifa aramışlar. Ruhî sıkıntıları suyun ilahileriyle, besteleriyle aşmışlar.
Günün stresinden, yeşilliğin ortasında bir derenin şırıltısında nasıl da dinlenir insan. Nasıl da huzur bulur.
Atalarımızın “Su gibi aziz ol!” duasında dile geldiği gibi su azizdir, değerlidir.
Su canlı bir varlık halinde insanla iletişim kurar. Onunla dertleşir, onu teskin eder. Yapılan deneyler onun canlılığını ortaya koyuyor. Bir bardak suya söylenen güzel ya da kaba sözler farklılaştırıyor bardaktaki suyu. Bardak içindeki su sözlerin niteliği ve söylenişiyle farklı özelliklere dönüşür.
“Susayan toprağın ey dost yeri sensin göğü sen”diyor Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu.Toprağın suya hasretini dile getiriyor.Su yağmur olup toprağın susuzluğunu gideriyor.Yıkıyor kirlerini. Sonsuz bir bereketi yeryüzüne bırakıyor. Bir rahmeti sağnak sağnak sunuyor toprağa ve bizlere.
Bir kar haline dönüşüyor kışın. Bembeyaz rengiyle gönüllere, toprağa doyumsuz bir ziyafet sunuyor.
Su cana dönüşür. Su, kaynaktan akışıyla dereye, ırmağa dönüşür. İnsan, Yunus’un mısralarıyla “Sular gibi” çağlayarak onunla dost olur.Yaylalarda şırıl şırıl akan derenin sesi, çoban çeşmesinden aka suyun sesiyle Faruk Nafiz’in mısralarıyla bir çobanın kavalına eşlik eder:
“Derinden derine ırmaklar çağlar/Uzaktan uzağa çoban çesmesi
Ey suyun sesinden anlayan bağlar/Ne söyler şu dağa çoban çesmesi.”
Şelâle olur çağlar sonsuza dek, çağıldar.
Su acıyı, kederi, hüznü bir insan gibi üstlenir. Fırat, Dicle, Tuna olur. Tuna, Osman Paşa ile birlikte seslenir tarihin derinliklerinden:
“Tuna nehri akmam diyor/Etrafıma yıkmam diyor,
Şanı büyük Osman Paşa/Plevne’den çıkmam diyor.”
Necip Fazıl, insanı “kıvrım kıvrım” akan suya benzetir, Sakarya Türküsü’nde:
“İnsan bu su misali kıvrım kıvrım akar ya/Bir yanda aktan benim öbür yanda Sakarya.
Sen ve ben gözyaşıyla ıslanmış hamurdanız/Rengimize baksınlar, kandan ve çamurdanız.”
Küçük Musa’yı Asiye’den emanet alan ırmak onu Firavun’un sarayına götürür. Gün gelir Kızıldeniz Firavun’a mezar olur.
Damlalar bir araya gelir, göl olur. Irmaklar bir araya gelir deryaları oluşturur. Deniz sonsuzluğa alıp götürür bizi.
Yahya Kemâl, Açık Deniz’de onun tadını unutamadığından söz eder:
“Mahzun hudutların ötesinden akan sular/Gönlümde hep o zanla beraber çağıldadı.
Gittim son diyara ki serhaddidir yerin/Hala dilimdedir tuzu engin denizlerin.

Duydum ki ruhumuzla bu gurbette sendeniz.”
Abdullah Satoğlu, “Suya Övgü” dizer:
Ey Rabbın en büyük nimeti/Sen Kabe’de zemzem/Cami avlusunda sebil
……
Her duasında rahmetli annem/“Su gibi aziz ol” derdi/Annem gibi aziz olan su/Sebil sebil cami avlusu.”
Nurullah Genç, evrenin susuzluğunu bitirecek Rahmet Peygamberimizi anlatır mısralarıyla:
“Yağmur seninle biter susuzluğu evrenin,
Sana mümindir sema, sana muhtaçtır zemin.”
Divan şairi Fuzulî’nin su redifli şiiri, “Su Kasidesi”edebiyatımızın en güzel naatlerinden biri.
“Hâk-i pâyine yetem der ömrlerdir muttasıl /Başını taştan taşa vurup gezer âvâre su”
(Su senin –Peygamberimizin- ayağının toprağına erişeyim diye durmadan, ömürler boyu başını taştan taşa vurarak âvâre gezer durur.)
Su, rahmet, yağmur, bereket, gül…İlâhi, bizi susuz bırakma.
Rıfkı Kaymaz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt