Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SOKAKTAN MEKTUP VAR (2 Kullanıcı)

SOKAKTAN MEKTUP VAR

• EVET OLABİLİR.

Oylama: 0 0.0%
  • HAYIR OLAMAZ.

• HİÇ Bİ FİKRİM YOK

• ABD DEN HERŞEY BEKLENİR

• HİÇ BİRİ

• Kullanılan toplam oy
    0

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
-Bu, yankı adı verilen bir tabiat olayıdır.Ama hayatı da çok iyi anlatır.Daha açıkça şöyle ifade edeyim evladım;

Yani hayattan ne istiyorsan önce onu sen vermelisin.

Verdiklerin aldıkların olacaktır.

Tatlı sözler tatlı yankılar oluşturur.

Sevilmek istiyorsan önce sen sevmelisin.

Saygı istiyorsan önce sen saygı duymalısın.

Anlayış bekliyorsan bunu önce sen göstermelisin...

ELLERİNİ SAGLIK TALİP AMCA BU YÖNDEN HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM...:T
ALLAH RAZI OLSUN
RABBİMİZE EMANETSİNİZ...B)

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm talip abi amca
eline sağlık çok güzel bir paylaşımdı.
hayattan ne istiyorsan önce sen vermelsiin çok doğru bir söz.biz alışmışız oturup beklemeye başkası verece bize diye.ama işte öyle olmuyo malesef
selam ve dua ile

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı

Çok güzel ve anlamlı bir paylaşım olmuş Talip abi.....

ALLAH RAZI OLSUN...DUA İLE....

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
-Bu, yankı adı verilen bir tabiat olayıdır.Ama hayatı da çok iyi anlatır.Daha açıkça şöyle ifade edeyim evladım;

ELLERİNİ SAGLIK TALİP AMCA BU YÖNDEN HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM...:T
ALLAH RAZI OLSUN
RABBİMİZE EMANETSİNİZ...B)

Sağol kardeşim,hayra yüzünü dönen ve rızaya tabii olma gayretindeki herkesten Allah(CC) razı olsun,selam ve dua ile...

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm talip abi amca

eline sağlık çok güzel bir paylaşımdı.
hayattan ne istiyorsan önce sen vermelsiin çok doğru bir söz.biz alışmışız oturup beklemeye başkası verece bize diye.ama işte öyle olmuyo malesef

selam ve dua ile

Vealeykümselam kardeşim-yeğenim, Ana fikri ne denseydi bu yazının aynen sizin yazdıklarınızdı cevabı, Allah(CC) razı olsun,sizde selam ve dua ile kalınız.

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleyküm;Huzur'u ver Rabbim,Adınla birlikte bize de olsun dost..Allah razı olsun,duygu yüklü çok güzel bir sunumu bizlere ikram ettiğiniz için.Dopdolu bugünün en çarpıcı çalışmalardan biriydi.Allah(CC)'a emanet olun,selam ve dua ile...
:T

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Kedi Araniyor

Bir Kedi Araniyor

Her yıl olduğu gibi,bu yıl da ilkokullar kapanır kapanmaz yazlığa çıkıyoruz.Evimiz,beş-altı dönüm içindeki büyük akasya ağaçları arasında yer alıyor.Gerçek bir dünya cenneti burası.Mahallemizin kedileri de bizimle aynı görüşte oldukları için,kapımızın önünden ayrılmak bilmiyorlar.

Yazlığa geldiğimizde,tam"ondört" kedi sayıyorum havuzun kenarında.Büyükten küçüğe doğru sıralanmış durumda ve "hazrol" vaziyetinde bekliyorlar.İlk teftişi kızkardeşim yapıyor ve en yakın ağaçtan kopardığı bir fışkınla düşüyor peşlerine.

Kızcağızın kedilere karşı müthiş bir allerjisi var.
Yemek yerken masa altında dolaşan kedilerden biri kazayla ayağına sürtünse,o anda elinde bulunan şey ne olursa olsun bir kenara fırlatıp basıyor çığlığı.Bu arada sıcak çay veya çorbayla haşlanan aile fertlerini de enyakın "sağlık ocağına" taşıyoruz.
Kızkardeşim kedileri kovaladıktan sonra yanımıza gelip;

-Bu sene taviz yok ! Hiçbirini sokmayacağım bahçeye... diyor

Kedilerin hepsi,korkudan darmadağın plmuş.Sadece bir tanesi hiç kımıldamadan yatıyor yerinde.Yanına gittiğimde,derince bir "yarık" görüyorum hayvancağızın başında.Birisi taş atmış veya sopayla vurmuş olmalı.Yara,birkaç günlük görünmesine rağmen henüz kapanmamış.Hayvan,bir şeyler mırıldanıyor sanki.Kulak veriyorum;

-YA RAHİM,YA RAHİM ! diye tekrarlayıp duruyor.

Herkesi çağırıyorum yanıma.Hayretler içindeyiz ! Hayvanı bir müddet dinledikten sonra,kızkardeşimin "red" oyuna rağmen koruma altına alıyor ve ona "DERVİŞ" ismini veriyoruz.
Ahir zaman işte ne yapalım..!
Dervişlik,insanlardan çok "kedilere mi" kaldı ne ?
Kızkardeşim dediğim,kırkbeş yaşında bir hanım.Büyük oğlu Mehmed,fakülte öğrencisi.Dervişin başındaki yarayı güzelce temizliyor ve annesinden aldığı eski bir "türbanla" sıkı sıkıya sarıyor.
Ertesi sabah,korkunç bir gürültüyle fırlıyoruz yataklarımızdan..!
Bir de bakıyoruz ki,mahallede ne kadar azgın köpek varsa,hepsi "Derviş" in peşinde.Hayvancağız korkudan bir ağacın tepesine atmış kendini,her zaman "Ya Rahim" zikrindeyken,şimdi "Ya Sabır" çekiyor.
Köpekler,adeta kudurmuş gibi salyalarını akıtıp duruyorlar.Ellerine geçse,parça parça edecekler zavallıyı.

Hemen Belediye'ye telefon edip durumu anlatıyor ve acil yardım istiyoruz.Görüştüğümüz "yetkililerin en etkilisi" bize çıkışıp ;

-Kabahat sizde be kardeşim ! Köpeklerin en sevmediği şeyin "TÜRBAN" olduğundan haberiniz yok mu sizin ? Derviş midir nedir açın başını, olsun bitsin..!

Mübarek adam,çok şey biliyor belki ama,Derviş'in başındaki Türban'ın onun için hayati değer taşıdığının farkında bile değil.Teklifi "OY BİRLİĞİ" ile reddettiğimiz sırada,kızkardeşim fışkıniyle beraber çıkagelipdarmadağın ediyor o azgınları.
Mehmed,hayvanı indirmek için ağaca çıkıyor.Çıkıyor ama kedicik henüz kendine gelebilmiş değil.Mehmed'e bir tırmık attığı gibi kayboluyor ortalıklardan.İki-üç gün geçiyor,görünürlerde yok.
Kızkardeşimin iki gözü iki çeşme ;

-Körolası hayvan..Aslan gibi evladımı tırmalayıp kayboldu.Mutlaka bir yerlerde "kudurup" kalmıştır..

Kuduz ihtimali,bir anda hepimizin keyfini kaçırıyor.Derviş'in izine bile rastlamak mümkün değil.Herkes çılgınlar gibi onu arıyor.Komşularımızdan biri;

-Derviş'in "YA RAHİM" çekerek ZİKİR yaptığını söylemiştiniz ya..LAİKLİK falan deyip atmasınlar içeri..!!!

-Zannetmem...Mübarek hayvan, bence İTİKAFA çekilmiştir..!! diyor

Her kafadan bir ses yükselirken,kızkardeşim ağlamasına devam ediyor Bakıyoruz ki, kediyi bulamazsak onu kaybedeceğiz, Belediye'ye telefon edip,ilan verdiriyoruz hoparlörden..:

-Dikkat...dikkat..!! KAYIP İLANI..falancanın oğlu filancayı tırmalayan sarı renkli bir dişi kwdi aranmaktadır.Kedinin başında derin bir yara izi vardır.Bulana yüz bin lira mükafat verilecektir.

Konu komşu,ilanı duyar duymaz geçmiş olsuna geliyor akın akın. Kimisi "kuyu suyu merhemini" beraberinde getirmiş,kimisi de "kurşun dökmek" için bir sürü malzeme.Biz iğne vurulmasından yanayız ama Mehmed;

-Siz gazete okumuyorsunuz galiba..O iğneleri vurduran sağlam insanlar bile kuduruyorlarmış..!!!

Bir saat kadar sonra,Derviş'i bulduklarını söyleyen üç kişi çalıyor kapımızı.Hepsinin elinde de birer kedi,çırpınıp duruyor.Adamlar bakmışlar ki yüz bin lira iyi para, rastladıkları ilk sarı kediyi yakalamış ve verilen tarife uygun olması için de başlarına indirmişler odunu. Hayvancıklar,kan revan içnde çırpınıyor.
Kedi neslinin yok olma tehlikesiyle başbaşa olduğumuzu anlayıp , acilen bir ilan daha verdiriyoruz;

-DİKKAT..! Aranan KEDİ bulunmuştur,ilgilenenlere duyurulur..!

Daha ilan bitmeden büyük bir kıyamet kopuyor bahçemizde.Çoluk-çocuk;"DERVİŞ-DERVİŞ " diye tezahurat yapıyor.Dışarı fırlayıp bakıyorum,gerçekten de DERVİŞ'in ta kendisi bu..Peşinde de sarı-sarı beş tane yavru.Neden bir haftadır görünmediğini anlıyoruz.
Kızkardeşim,yavruları kabüllenmiş görünüp büyük bir sevinçle;

-Geldiler..geldiler..bir daha kedilere sataşırsam ellerim kırılsın..!!

Derviş ve yavrularına ziyafet üstüne ziyafet çekilirken,gözüm Mehmed'e takılıyor.Adamların getirdiği kedilerin tedavilerini yapıp başlarını sarmakla meşgul.
Anlaşılan o mazlumları da korumaya almamız gerekecek.Ve bu yaz da böyle geçecek,dokuz kediyle birlikte... (ALINTI)

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm
Güzel ve anlamlı bir paylaşım sağol Allah c.c. razı olsun bir çok şey anlatıyor paylaşımın özellikle bu dünya sadece biz insanlar için değil hayvanlar da var onlara eziyet etmemeliyiz iyi davranmalıyız bide köpekler kediyi ağaçta sıkıştırmışlar başında türban olduğu için yazdığın bu bölüm kafamı karıştırdı köpekler neden türbanı sevmezmiş anlamadım bide hep derler ya köpekler dosttur kediler nankör ben bunada hiç inanmam çünkü kedilerin kafalarına baktığınızda görürsünüz peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in parmak izlerini dimi
Selametle Kal

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Ellerine yüreğine saglık talip amcacım yine çok güzel bir konu açmışsın allah razı olsun...
rabbimize emanetsin...B)

aşk-ı vefa

Kayıtlı Kullanıcı
ellerinize sağlık güzelmiş hayvanlarında canlı bir varılık ve Allahın yarattığını unutmayarak onlara zarar vermeyerek onları sevip koruyalım selametlekal:evet

Suheda_nur

Kayıtlı Kullanıcı
Hayat " Umut Ettiğin " Kadardır ....

Hayat " Umut Ettiğin " Kadardır ....

''Acıya baş göz ettiğin kaç düş(üş)ün kaldı daha''

Gecenin karanlığına bağdaş kurdum. Uykusuzum ve bir o kadar susuz. Acının başkahramanlığına soyun/durul/muş yüreğin kanarken nasıl susarım ki ben. Sus-mu-yorum.Yüreğinin ''ben'' kadar ki boşluğuna düşerken sen, nasıl bayramlık elbiselerimi giyerim ki. Dudaklarımı dudaklarımdan sökmeme izin ver. Bırak kanasın çığlıklarım. Seni iyi bilirim. Sonbaharı giyinir, tüm acıları kefenlersin yüreğine. Oysa oysa senin gözlerin değil miydi baharlarım ? Baharlarım solarken ben nasıl susabilirim ki ? Elimdeki tek yaşama gücüm olan cümlelerimi saklama yastığının gölgelerine. Bırak susmalar yürüsün üzerime. Giydirilsin kefen bedenime. İçindeki yangınların eteğine sirayet ederken su-sa-mam. Bıkmadın mı daha acıyı tek başına kucaklamayı ? Usanmadın mı karanlığın koynunda ağlamaktan ? Dön sevgili. Ayak uçlarının yörüngesini çevir sevdaya. Hazanlar yürüse de üzerine sen hayat denilen ipin ucunu hiç bırakma..Sakın bırakma.

Düşsüzlüğünle suçsuzluğun muhakemesindesin yine. Tarafsızlığını yitirdin artık. Kendini tüketmekte , kendini asmakta o kadar ustasın ki, boynundaki tek bir iz yok. Kendini öldürmeye yeltendiğin yetmedi mi daha? Us''undan vazgeçmek, hayata yenildiğini söylemek bu kadar basit olmamalı. Kendine kefen biçmekten vazgeç. Sırtlan hayatı omuzlarına. Bu zamana kadar hayatla nasıl mücadele ettiysen devam et. Boğma kendini, boğdurma yüreğini. Ölümün sadece senin bedeninle kalsa tamam. Seninle ölecek o kadar çok şey var ki ? Bari kendi için savaşmayacaksın, bari benim için, bari ''bizim'' için savaş. Yok olursan ardından seni takip edecek o kadar büyük ölümler var ki. Bir göç kadar devasa. Sakın kaybolma. Bir tesbihin imame''si düşünce ne hükmü kalır geride kalanların.

Seninle kazandıklarım bu kadar aşikar iken gitme sonsuzluğa..
Düşerim..
Ezilirim..
Sonra ölüme gülümserim..

Biliyorum çıkmaz sokakların, adressiz sorguların içinde çıldırmaktasın. Biraz da yorgun. Düşüncelerin bir uçurum ötesi. Duvar çökecek sanki. Sakın başını kaldırma göğe. Yürüyen bulutları üstüne geliyor zannedeceksin..Bir adım bile atma. Sonrası uçurum sevgili. Beni ve sana ait olanları bırakıp gitme ölüme Gözlerindeki sıcaklığa doyamamışken musalla taşının soğukluğu nerden çıktı sevgili.Ayaz kesse de ellerini, yüzünü esirgeme benden .Kıyma bana. Eğdirme başımı. Ezdirme gülüşlerimi. Ben seninle varoldum. Ya yanında beni götür, ya da beni de öldür.

Senden mucizeler istemiyorum.
Sadece yaşamanı,
Yaşarken beni de yaşatmanı istiyorum.

Ellerini uzat bana.
Sonra da yüzünü hayata çevir.
Ben umudun kıyısında,
Ben hayatın koynunda,
Seni bekliyor olacağım..
Hadi hayat denilen ipin ucuna sarıl.
Yoksa,
Acıya baş göz ettiğin kaç düş(üş)ün kaldı daha ?
Unutma;
Hayat ''umut ettiğin'' kadardır..

İsmail Sarıgene​

merdiven

Kayıtlı Kullanıcı
Hayat umut ettiğin kadardır.Bu duyguda bu kadar anlatılır ...........bu kadar hissedilir..............tşk.

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
S.A.
ÇOK GÜZEL OLMUŞ EMEĞİNİZE SAĞLIK.

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
ESSELAMUNALEYKÜM VERAHMETULLAHİ VEBEREKATUHU..
DEĞERLİ TALİPABİ;PAYLAŞIMINIZ İÇİN RABBİM RAZI OLSUN İNŞALLAH..:G
HAYVANLAR,BİTKİLER,BÖCEKLER HATTA TEK HÜCRELİ CANLILAR ALLAH'I(CC) ZİKREDERLERKEN,BİZLERE NE OLUYOR DA DİLİMİZDEN ZİKRİ EKSİK EDİYORUZ..KARGA "ALLAH" DİYOR,ARSLAN "ALLAH" DİYOR,PAPAĞAN "EZAN OKUYOR"........YA BİZ KULLAR NE YAPIYORUZ..RABBİMİZE NE KADAR ŞÜKRETSEK AZDIR..HER NEFES ALIŞIMIZ Bİ ZİKİR OLMALI..İNŞALLAH...:evet

SELAM VE DUALARIMLA...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt