Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

EFRUZ AFİF

Kayıtlı Kullanıcı
tamam ablacım yarın yeni ezber vedduhadan devam edersin inşallah.

duhadan aşagısına mı başlıyoruz.eger öyleyse ben bunu sagladıktan sonra başlayayım orası tekrar olacak benim için.kolay yani ama ben mealleride ezberleyecegim inşallah.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Sılacıgım nasılsın kuran ezberlemeyi görünce cıkamadım en buyuk istegim allah kısmet ederse gücüm yettigince bende katılırım ezberimde olanlarda tekrar olmuş olur ilk ders tamam ikinciyi bulana kadar 1 saat gecti
hamd olsun canım iyi yaptın hoşgeldin. canım sorsaydın keşke söylerdim hemen. derslerin sayfalarını birinci sayfaya yazayım en iyisi.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
2.dersimiz

BAKARA SÛRESİ
Medine döneminde inmiştir. Kur’an-ı Kerim’in en uzun sûresi olup 286 âyettir. Adını, 67-73. âyetlerde yer alan “bakara” (sığır) kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir.

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm
163.Sizin ilahınız bir tek ilahtır. Ondan başka ilah yoktur. O Rahmân'dır, Rahîm'dir.

164.Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, ALLAH'ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
duhadan aşagısına mı başlıyoruz.eger öyleyse ben bunu sagladıktan sonra başlayayım orası tekrar olacak benim için.kolay yani ama ben mealleride ezberleyecegim inşallah.
evet vedduhanın aşağısına başlıcaz yarın. belki arada bir iki ayet verebilirim. nazar ayeti, şifa ayeti gibi. inşallah

su_sıla

Kayıtlı Kullanıcı
şifa ayetleri hafız bir arkadaşım verdi
Fussulet..44.ayet
İsra..82.ayet
Nahl..69.ayet
tevbe..14.ayet
Şura..30. ayet
Bu ayetler hakkında senınde fikrini almak istedim

su_sıla

Kayıtlı Kullanıcı
Benim icin tekrar olucak cok daha iyi oldu genel olarak yazdıklarını ezber olarak okuyorum allahın izniyle pekiştiririm

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam hayırlı sabahlar arkadaşlar internet yoktu gelmiş hamd olsun girebildim herkes iyi mi? ezberini bitiren var mı?

Esselamualeykum Sila abla, benim ezberim tamamdir, sabah namazindan sonra sessizlikte ogrendim ; daha iyi oluyor...
Duha suresini bilmiyorum, yarin insaALLAH baslariz.
Hayirli günler herkese!!!B)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ezberleyenler

erva

sıla
erhan
deniz yıldızı
mine35
leyfunnur

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamualeykum Sila abla, benim ezberim tamamdir, sabah namazindan sonra sessizlikte ogrendim ; daha iyi oluyor...
Duha suresini bilmiyorum, yarin insaALLAH baslariz.
Hayirli günler herkese!!!B)
aleyküm selam ablacım iyi yapmışsın maşallah. hayırlı günler

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
şifa ayetleri hafız bir arkadaşım verdi
Fussulet..44.ayet
İsra..82.ayet
Nahl..69.ayet
tevbe..14.ayet
Şura..30. ayet
Bu ayetler hakkında senınde fikrini almak istedim
canım fussılet ve şurayı biliyorum netten senin için baktım

Kuran-ı Kerim'de bulunan şifa ayetleri nelerdir? Bunların hükümleri nelerdir ve hangi hastalıklarda daha etkilidir?

Kur'ân'ı şifa için okuyabilir miyiz?

Kuranın her ayeti birer şifadır. Her ayet her hastalık için okunabilir.

a- Kuran Surelerinin ve Ayetlerinin her birini şifa, dua niyetine ve isteklerinizi niyet ederek okuyabilirsiniz.

b- Özel olarak Fatiha, İhlas, Nas, Felak, Yasin, Tebareke surelerini Ayet-elkürsi, amenarrasülü ve haşr süresinin son üç ayetini okuyabilirsiniz.

Kur'ân iki şifadan söz eder: Birisi bal, diğeri de Kur'ân'ın kendisi. Bal, maddi bir şifa kaynağı iken, Kur'ân hem maddi hem manevi bir şifa kaynağıdır.

1- Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir.(Yunus, 57)

2- Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır. (Nahl, 69)

3- Biz, Kur'an'dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, müminler için şifa ve rahmettir; zalimlerin ise yalnızca ziyanını artırır. (İsra, 82)

4- Eğer biz onu, yabancı dilden bir Kur'an kılsaydık, diyeceklerdi ki: Ayetleri tafsilatlı şekilde açıklanmalı değil miydi? Arab'a yabancı dilden (kitap) olur mu? De ki: O, inananlar için doğru yolu gösteren bir kılavuzdur ve şifadır. İnanmayanlara gelince, onların kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur'an onlara kapalıdır. (Sanki) onlara uzak bir yerden bağırılıyor (da Kur'an'da ne söylendiğini anlamıyorlar.) (Fussılet, 44)

Kur'ân'ın sunduğu bu şifa nasıl bir şifadır?

Küfre, şirke, imansızlığa, zulme ve vicdansızlığa karşı bir şifadır. Bu zaten açıkça ortada...

Kur'ân'ın davetine uyanlar bu şifayı tadıyorlar, anlıyorlar ve yaşıyorlar. Çünkü Kur'an bu özelliğiyle insanlığın en büyük yaralarını tedavi ediyor.

İman ederek Rabbini tanıyan insan sahibini, malikini ve mabudunu buluyor, vahşetten, dehşetten ve bütün korkulardan kurtuluyor.

Acaba Kur'ân bildiğimiz psikolojik ve bedeni hastalıklarımızın tedavisinde nasıl kullanılır, nasıl kullanılmış?

Kur'ân'dan istifade etmede örnek ve rehber olan Peygamberimiz bu konuda da bir öncülük ediyor, yol gösteriyor, bizzat kendi uygulamalarıyla ders veriyor.

Peygamberimiz bazı sureleri özellikle kendi hastalığına karşı okuduğu gibi, aile fertlerinden birisi hasta olunca da okurdu.

Peygamberimizin hanımı Hz. Aişe (r.a.) diyor ki:

"Ailesinden birisi hastalandığı zaman Resulullah (a.s.m.) Muavvizatı (Felak ve Nâs Sûrelerini) okuyarak onun üzerine üflerdi. Vefatıyla sonuçlanan hastalığa yakalandığında bu sureleri okuyup onun üzerine üflemeye ve kendi eliyle meshetmeye başladım. Çünkü onun elinin bereketi benim elimden daha fazlaydı." (Müslim, Selam:50)

Yine Hz. Aişe'nin anlattığına göre, Peygamberimiz her gece istirahate çekileceği zaman İhlâs ve Muavvizeteyn sûrelerini okuyup avuçlarına üfler, sonra ellerinin yetişebildiği yere kadar vücudunun her tarafını meshederdi. Hadisin devamında, "Sonra Resulullah hastalanınca ona böyle yapmamı bana emrederdi" diyor. (Buharı, Tıb:39)

Peygamberimizin sözünü ettiği bir diğer şifa suresi, hepimizin bildiği Fâtiha'dır. "Fatiha her türlü hastalığa şifadır" (Dârimî, Fadlu'l-Kur'ân:12) buyuran Allah Resulü maddi/manevi bütün hastalıklara karşı Fatiha'nın okunması gerektiğini tavsiye eder.

Bu arada Kur'ân-ı Kerim'de "Rabbenâ" ve "Rabbi" ile başlayan pek çok dua âyetleri vardır. Bu âyetleri maddi hastalıkların tedavisi için okuyabileceğimiz gibi, manevi, psikolojik hastalıklar için okumamız da pekâla mümkündür.

Hz. İbrahim "Hastalandığım zaman bana şifayı veren O'dur" derken, şifayı doğrudan doğruya Allah'tan istiyor. (Şuarâ, 260)

Hz. Eyyup ise seneler süren ağır hastalığına karşı o meşhur duasını okur, Rabbinden yardım ister, Cenab-ı Hak duasını kabul eder, ayağını yere vurmasını emreder. Hz. Eyyup da ayağını yere vurur vurmaz yerden şu fışkırır, bu sudan hem içer, hem de bütün vücudun yıkar, sağlığına kavuşur.

Kur'ân'daki şifa dualarını okumak, ilaç tedavisini ve tıbbın gerekli gördüğü diğer müdahaleleri terk etmek anlamına gelmemelidir.

Doktora gitmek, ilaç kullanmak, ameliyat olmak, perhiz yapmak da birer fiili duadır ve şifayı Allah'tan istemektir. Yoksa ne ilaç şifa verir, ne de doktor. Gerçek Şâfi, şifâ verici Allah'tır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
geçen hafta ne çok aradım bunu az önce su sılanın danıştığı şifa ayetlerini ararken karşıma çıkıverdi hiç aramadan insan iyi niyetle bişey yapınca Rabbim karşılığını veriyor

İnne fî halkıs semâvâti vel ardı vahtilâfil leyli ven nehâri vel fulkilletî tecrî fîl bahri bimâ yenfeun nâse ve mâ enzelallâhu mines semâi min mâin fe ahyâ bihil arda ba’de mevtihâ ve besse fîhâ min kulli dâbbe(dâbbetin), ve tasrîfir riyâhı ves sehâbil musahhari beynes semâi vel ardı le âyâtin li kavmin ya’kılûn(ya’kılûne).

1.inne: muhakkak ki
2.fî halkı: yaratılışta
3.es semâvâti: semalar, gökler
4.ve el ardı: ve arz, yeryüzü
5.ve ihtilâfi: ve ihtilâflı (karşılıklı) olması, birbiri ardınca gelmesi
6.el leyli: gece
7.ve en nehâri: ve gündüz
8.ve el fulki: ve gemiler
9.elletî: o ki, ki o
10.tecrî: akar, gider, yüzer
11.fî el bahri: denizde
12.bimâ: dolayısıyla, sebebiyle, ..... yaparak
13.yenfeu: fayda verir
14.en nâse: insanlar
15.ve mâ: ve şeyi
16.enzele allâhu: Allah indirdi
17.min es semâi: semadan, gökten
18.min mâin: sudan, suyu
19.fe ahyâ bi-hi: böylece onunla hayat verdı, diriltti
20.el arda: arz, yeryüzü, toprak
21.ba'de: sonra
22.mevti-hâ: onun ölümü
23.ve besse: ve yaydı
24.fî-hâ: orada
25.min kulli: hepsinden
26.dâbbetin: (yürüyen) hayvanlar
27.ve tasrîfi: ve esmesi
28.er riyâhı: rüzgâr(lar)
29.ve es sehâbi: ve bulutlar
30.el musahhari: emre amade kılınmış olan
31.beyne: arasında32.es semâi: sema, gökyüzü
33.ve el ardı: ve yeryüzü
34.le âyâtin: elbette âyetler, kanıtlar, deliller
35.li kavmin: bir kavim için
36.ya'kılûne: akıl ederler

mir_erhan

Moderator
Allah razı olsun Sıla ablam
çok güzel bilgiler edindik yine..ellerine sağlık
selam ve dua ile

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
İnne fî halkıs semâvâti vel ardı vahtilâfil leyli ven nehâri vel fulkilletî tecrî fîl bahri bimâ yenfeun nâse ve mâ enzelallâhu mines semâi min mâin fe ahyâ bihil arda ba’de mevtihâ ve besse fîhâ min kulli dâbbe(dâbbetin), ve tasrîfir riyâhı ves sehâbil musahhari beynes semâi vel ardı le âyâtin li kavmin ya’kılûn(ya’kılûne).​
1.inne: muhakkak ki2.fî halkı: yaratılışta3.es semâvâti: semalar, gökler4.ve el ardı: ve arz, yeryüzü5.ve ihtilâfi: ve ihtilâflı (karşılıklı) olması, birbiri ardınca gelmesi6.el leyli: gece7.ve en nehâri: ve gündüz8.ve el fulki: ve gemiler9.elletî: o ki, ki o10.tecrî: akar, gider, yüzer11.fî el bahri: denizde12.bimâ: dolayısıyla, sebebiyle, ..... yaparak13.yenfeu: fayda verir14.en nâse: insanlar15.ve mâ: ve şeyi16.enzele allâhu: Allah indirdi17.min es semâi: semadan, gökten18.min mâin: sudan, suyu19.fe ahyâ bi-hi: böylece onunla hayat verdı, diriltti20.el arda: arz, yeryüzü, toprak21.ba'de: sonra22.mevti-hâ: onun ölümü23.ve besse: ve yaydı24.fî-hâ: orada25.min kulli: hepsinden26.dâbbetin: (yürüyen) hayvanlar27.ve tasrîfi: ve esmesi28.er riyâhı: rüzgâr(lar)29.ve es sehâbi: ve bulutlar30.el musahhari: emre amade kılınmış olan31.beyne: arasında32.es semâi: sema, gökyüzü33.ve el ardı: ve yeryüzü34.le âyâtin: elbette âyetler, kanıtlar, deliller35.li kavmin: bir kavim için36.ya'kılûne: akıl ederler

selamün aleyküm,canım ne kadar uğraşmışsın maaşALLAH.
senin bu çabalrını görünce kendimi çok tembel hissettim.
ben daha bitiremedim.
akşam oğlum hiç fırsat vermiyor.
yorgun yorgun eve git,bir de afacanla uğraş.
daha takatim kalmıyor bir şeye.:(

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
canım değiştirmişsin yazı şeklini.
çıktısını alıp çalışayım inşALLAH.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
canım değiştirmişsin yazı şeklini.
çıktısını alıp çalışayım inşALLAH.
böyle hazırlanmış program var meal nette kelimesiyle çevirmişler. bir kere görmüştüm. geçen hafta bir saat aradım bulamamıştım bugün karşıma çıkınca şaşırdım. hamd olsun. belki daha çok faydası olur böyle.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,canım ne kadar uğraşmışsın maaşALLAH.
senin bu çabalrını görünce kendimi çok tembel hissettim.
ben daha bitiremedim.
akşam oğlum hiç fırsat vermiyor.
yorgun yorgun eve git,bir de afacanla uğraş.
daha takatim kalmıyor bir şeye.:(
aleyküm selam canım dahi bebek cd si var altı aylıktan 3 yaşa kadar izletiliyor duydun mu bilmiyorum bir araştır istersen. hem bakar hem de faydası olur inşallah.

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm..
ablam hakkını helal et..bu çabalar Rabbimi ezrini versin inşallah
bende çıktısını aldım çok güzel....
ellerine sağlık

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm..
ablam hakkını helal et..bu çabalar Rabbimi ezrini versin inşallah
bende çıktısını aldım çok güzel....
ellerine sağlık
aleyküm selam kardeşim helal olsun tabi ki amin Rabbimin rızası için. bişey biliyorsam paylaşmak isterim. linki de vereyim eklersiniz ben olayım olmıyayım bakacağınız şey olur belki.

http://www.kuranmeali.org/

http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx?suresi=fussilet&ayet=44

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam canım dahi bebek cd si var altı aylıktan 3 yaşa kadar izletiliyor duydun mu bilmiyorum bir araştır istersen. hem bakar hem de faydası olur inşallah.

canım senden duymuştum ama unuttum.
bir bakmalı.
6 aylık olacak bir iki gün sonra.
inşALLAH faydalanırım.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt