Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm Allah(celle celalühü), Peygamber(sallallahü aleyhi ve sellem), Kuran-ı Kerim sevdalısı kardeşlerim. yeni hayırlı bir işi daha Allahın adıyla başlatmak istiyorum sizin ulvi duygularınıza öğrenme isteğinize güvenerek. Allahım bu hayırlı yolda hepimize yardımcı olsun. sonunu hayırla görmeyi nasip etsin.

başlangıç tarihimiz: 18 mayıs pzt
ezberi yapılacaklar:elif lam mim- vedduhadan aşağısı-yasin-tebareke-amme-Kurandan bazı seçme ayetler-(şifa-nazar-dua ayetleri gibi)
ve ezberin devamı sizlere bağlı

1.ders:bu forumun 6.sayfasında(bakara ilk beş ayet)
2.ders:bu forumun 22.sayfasında(bakara 163-164.ayet)

3.ders duha suresi
4.ders inşirah suresi(45.sayfada)
5.ders tin suresi(54.sayfada)
6.ders igra suresi(62 sayfada)
7.ders kadir suresi(75.sayfada)
8.ders beyyine suresi(94.sayfada)
9.ders zilzal suresi(108.sayfada)
10.ders adiyat suresi(117.sayfada)
11.ders karia suresi(123.sayfada)
12.ders tekasür suresi(127.sayfada)
13.14.ders asr hümeze suresi(136.sayfada)
15.-16.ders şifa ve nazar ayeti(138.sayfada)
17.ders yasin suresi 1.sayfa(144.sayfada)
tebareke
amme

İçinizden birisinin şu veya bu ayeti unuttum demesi kadar kötü birşey yoktur. Çünkü o unutmamış, unutturulmuştur.
Kur'an-ı Kerim'i tekrar okumak suretiyle hafızanızda tutunuz. Çünkü Kur'an, ezberleyenlerin hafızalarından develerin bağlarından boşanıp kaçtığından daha hızlı kaçar.
(Buhari, Fezail-i Kur'an 21​

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Kim Kur’an okur, ezberler de Mushaf’a bakmadan tilavet eder, aynı zamanda Kur’an’ın helal kıldığına helal, haram kıldığını haram sayarsa, Allah onu bu sebeple Cennete koyar; onun hanedanından cehennem azabını hak etmiş on kimseye de şefaatte bulunma yetkisi verir.
Tefsir-i Kurtubi, el-Hasen (Hazinetül Esrar )

Kur’an-ı kalbinde, hafızasında taşıyanlar, Allah’ın sunduğu gölgeden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı günde Allah’ın gölgesindedirler. Deylemi, Hz.Ali (R.A)(Hazinetül Esrar Sh.214)

Ümmetimin en şereflileri ve ileri gelenleri, Kur’an-ı kalbinde, hafızasında taşıyanlardır.
İbn-i Abbas(R.A) (Hazinetül Esrar )

Kur’an-ı kalbinde, hafızasında taşıyanlar, kıyamet günü Cennet ehlinin başı ve ileri gelenleridir.
Taberani (Hazinetül Esrar Sh.83)

Kur’an-ı taşıyan(kalbinde ve kafasında ona muhafaza eden), İslam sancağını taşıyandır. Ona ikramda bulunan Allah’a saygı göstermiş olur; ona ihanet eden, Allah’a ihanet etmiş olur. Allah’ın laneti böylesine olsun.
Firdevs, (Hazinetül Esrar Sh.83)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam
istiyorum ama korkuyorum hakkını veremezsen diye..yeterli vakit ayıramazsam :(

inşa-ALLAH rabbim nasip eder abla..
rabbim yolunu acık etsin..
yapabildiğin kadar yaparsın olmazsa bir denersin. kısa sure vedduhadan aşağısı, yasin, mülk, nebe sureleri, bazı seçme ayetler düşünüyorum Allahın izniyle. ezberleyemem diyorsan sadece okuyabilirsin de. amin canım sağol.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Kur’an-ı öğrenin ve okuyun! Çünkü Kur’an-ı öğrenip okuyan ve onun hükümleriyle amel edip yaşayanın misali, içi misk dolu bir keseye benzer; kokusu her yana yayılır. Kur’an-ı okuyup onu sadece içinde tutan, ağzı düğümlü misk torbasına benzer. Tirmizi, Nesai, İbn-i Mace(Hazinetül Esrar Sh.60)

Sizin en hayırlılarınız, Kur’an-ı okuyan ve okutandır.İbn-i Mace, Camiu’s-Sağir(Hazinetül Esrar Sh.67)

Ya Eba Hureyre! Kur’an-ı öğren ve öğret. Ölüm sana gelinceye kadar buna devam et. Bu halde bulunduğunda ölüm sana gelecek olursa, müminler Beytullah’ı tavaf ettiği gibi, meleklerde senin kabrine haccedeceklerdir. Şerh-i Şatibiyye (Hazinetül Esrar Sh.66)

Kur’an kimi beni zikretmekten ve benden bir şey istemekten meşgul edip alıkoyarsa, dilekte bulunanlara verilenin en üstününü ona veririm. Hadisi Kudsi-Tirmizi(Hazinetül Esrar Sh.67)

Kur’an-ı yüklenenler Allah’ın dostlarıdır. Onlara düşmanlık eden, Allah’a düşmanlık etmiştir. Onları dost edinen, Allah’ı dost edinmiştir. Buhari, Firdevs, İbn-i Abbas(R.A) (Hazinetül Esrar Sh.83)

Kur’an-ı kalbinde, hafızasında taşıyanlar, Allah’ın sunduğu gölgeden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı günde Allah’ın gölgesindedirler. Deylemi, Hz.Ali (R.A)(Hazinetül Esrar Sh.214)

Kur’an-ı okuyunuz. Çünkü o kıyamet günü kendi dost ve yaranına şefaatçi olarak gelir. Sahih-i Müslim(Hazinetül Esrar Sh.206)

Evlerinizi namaz kılmak ve Kur’an okumakla nurlandırınız. Beyhaki(Hazinetül Esrar Sh.83)

Her sofra hazırlayan kimse sofrasına gelinmesini ister. Allah’ın(manevi) sofrası ise Kur’an’dır. O halde bu sofrayı terk etmeyin. Beyhaki(Hazinetül Esrar)

Kur’an okuyan bunamaz. El-Manevi, İbn-i Asakir (Hazinetül Esrar Sh.217)

Kim Kur’an-a dosdoğru uyarsa, Kur’an onu sapıklıktan kurtarıp doğru yola eriştirir ve kıyamet günü onu kötü bir hesaptan korur. Taberani (Hazinetül Esrar Sh.214)

İçinde Kur’an okunan ev, gök ehline pırıl pırıl ışık saçar; nasıl ki yıldızlar ışık saçarsa…. Beyhaki (Hazinetül Esrar )

İçinde Kur’an okunan evin hayrı çoğalır. İçinde Kur’an okunmayan evin ise hayrı azalır. Bezzar (Hazinetül Esrar )

Devanın en hayırlısı, Kur’an’dır. İbn-i Mace-Hz.Ali(R.A) (Hazinetül Esrar Sh.231)

Ümmetimin sevapları – kişinin camiden çıkardığı hurma tohumu da olmak üzere – bana arz olundu. Ayrıca ümmetimin günahları da bana arz olundu. Kendisine Kur’an’dan bir sure veya ayet verildikten ya da onu öğrendikten sonra unutan kimsenin günahından daha büyüğünü görmedim. Ebu Davud, Tirmizi (Hazinetül Esrar Sh.216)

Kur’an-ı aşikar okuyan, aşikar sadaka veren gibidir. Kur’an-ı gizli okuyan sadakayı gizli veren gibidir. Mesabih (Hazinetül Esrar Sh.24)

Mümin, Kur’an-ı Kerim’i hatmettiği zaman, altmış bin melek onun için Cenab-ı Hakk’tan mağfiret talep eder. Deylemi, Müsnedü-l Firdevs (Fazilet Takvimi)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
nasıl daha kolay ezberlenir

Kur’an-ı Kerim’i, bazı sûre ve ayetleri, hatta duaları kolayca ezberlemek ve ezberlediğimizde de daha kalıcı olması için önerdiğimiz yöntemleri adım adım uygulayın.

1. Yüce Rabb’imizin sözlerini ezberlediğinizi düşünerek kalbî samimiyetinizi muhafaza edin.

2. Ezbere başlamadan önce abdest alın ve “Ya Rabbî! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır” deyip samimi kalple dua edin.

3. Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın. Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın. Dolu kap boşalmadan içine bir şey yerleştiremezsiniz. Zihnin saf ve duruluğu için günahlardan da uzak durulmaya çalışılmalıdır.

4. Ezberlerinizi genellikle sabahın erken vakitlerinde saf ve duru zihinle yapmaya çalışın. Eğer akşam uyumadan önce çalışıp ön hazırlık yaparsanız siz uykuda iken hafızanıza kaydedildiğini fark edersiniz.

5. Şunu da unutmayın ki siz Kur’an-ı Kerim’in başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kur’an’dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!

6. Kararlılık gösterin. Sizdeki bu kararlılığı görünce şeytan perişan olur.

7. Rabb’imizin bir hadis-i kudside “Kur’an’la meşgul olup da dua etmeye, bir şeyler istemeye fırsat dahi bulamayanlara, dua edip isteklerde bulunanlardan daha çok vereceğini” bildirdiğini unutmayınız.

8. Ezberlediğiniz bölümlerin yazı hattı hep aynı olsun. Çünkü gözlerinizle fotoğrafını çekmektesiniz. Hafızanıza aynı hatla kaydettiğinizde hatırlamanız daha da kolay olur.

9. Ezber yaptığınız mekan sade ve sessiz olsun. Sade bir mekanda gözlerinizi ve zihninizi meşgul edecek şeyler olmaz ve daha çabuk ezberinize yoğunlaşırsınız. Mümkünse ezberlerinizi hep aynı yerde yapın.

10. Ezber yaparken mutlaka hafif sesli okuyun. Sesli çalıştığınızda kulaklarınızdan da yardım alırsınız ve daha çabuk ezberlersiniz.

11. Harflerin mahreçlerini ve telaffuzlarını okuyuşunuzun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü yanlış ezberlediğinizde düzeltmek çok zor olur. Bunun için de hocanız ile çalışın. Hoca imkanınız yoksa ehil hocaların kaset ve CD’lerinden faydalanın.

12. Bir sayfayı veya sûreyi ezberlemeye başlamadan önce mahreç, telaffuz ve tecvidine dikkat ederek en az on defa yüzünden okuyun. Dinleme imkanınız varsa üç dört defa dinleyin.

13. Ezberleyeceğiniz bölümün mealini okuyun.

14. Ayetleri yüzüne okurken mümkünse sesinizi güzelleştirmeye çalışın.

15. Birinci ayeti ezberledikten sonra ezberinizden en az üç defa tekrar edin.

16. İkinci ayeti ezberleyin ve onu da üç defa tekrar edin. Sonra da her iki ayeti üç defa tekrar edin.

17. En sonunda da sayfayı ya da sureyi ezberden en az on defa tekrar ederek iyice pekiştirin. Bu pekiştirmeyi sakın ihmal etmeyin. “Demir tavında dövülür” atasözünü hatırlayın.

18. Ezberlediğiniz yerleri namazlarınızda okuyun.

19. Kendinizi toparlayıp ezbere yoğunlaşamıyorsanız iki rekat “hacet namazı” kılıp dua ediniz ve istiğfar okuyun.

20. Artık ezberlediniz… Sıra, ayetlerdeki kurtuluş mesajlarına kulak vermeye, üzerinde düşünmeye ve hayatınıza taşımaya gelmiştir.
————————————————————————————————————–

Hazırlayan: Nazif Yılmaz (Kadıköy Anadolu İHL meslek dersleri öğretmeni, (Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi) Kur’an Komisyonu üyesi

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Aklımda tutamıyor, ezber yapamıyorum!

Büyük zatlar, hâfıza geriliğinden ve ezberleyememekten şikayette bulunan insanları şu hadis-i şerifte tarif edilen dört rekatlık namaza ve arkasından yapılan duaya yönlendirmişlerdir:

Bir gün Hazreti Ali, Allah Rasûlü’ne gelip Kur’an’ı hâfızasında tutamamaktan yakınır; “Bu Kur’an göğsümden uçup gidiyor Onu ezberimde tutamıyorum” der Bunun üzerine Rasûl-ü Ekrem Efendimiz ona, “Cuma gecesinin son üçte birinde kalk; o, meleklerin şahit olduğu zamandır, onda yapılan dualar kabul edilir Şayet o saatte kalkamazsan, gecenin evvelinde veya ortasında kalk ve dört rek’at namaz kıl Birinci rek’atında Fatiha ile Yasin’i, ikinci rek’atında Fatiha ile Duhan’ı, üçüncü rek’atında Fatiha ile Secde suresini, dördüncü rek’atında ise Fatiha ile Mülk suresini oku Tahiyyâtı bitirdiğin zaman Cenâb-ı Hakk’a güzelce hamd ü senâda bulun Bana ve diğer peygamberlere de salavât getir Erkek-kadın bütün mü’minler için Allah’tan mağfiret dile Bu okuduklarının akabinde de şu duayı söyle!” buyurur ve kitaplarda “Hıfz duası” adıyla yer alan duayı tekrar etmesini ister (Bu dua, “Kur’an’ı hıfz etme namazı ve duası” başlığı altında Mealli Dua Mecmuası’nın 87 sayfasında da mevcuttur)

Hazreti Ali (kerremallahu vechehu) tarif edildiği üzere bunu beş veya yedi gece yapar ve Allah Rasûlü’ne gelip şöyle der: “Ya Rasûlallah! Ben daha önceleri dört-beş ayeti bile ezberleyemiyordum Fakat şimdi kırk ayet kadar ezberleyebiliyorum Onu okuduğumda da sanki Allah’ın kitabı gözümün önündeymiş gibi oluyor Yine önceleri bir hadisi duyup tekrar ettiğimde tam ezberleyemezdim Fakat, şimdi hadisleri işitip onları rivayet ettiğimde bir harf bile kaçırmıyorum” (Tirmizî, Daavât, 114)

Ailem Dergisi
Sayı:244

duaya aşağıdaki linkten bakabilirsiniz arkadaşlar
Aklımda tutamıyor, ezber yapamıyorum! - Mumsema islam Arsivi

mir_erhan

Moderator
esselamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatüh...
sıla ablam Allah celle celalüh senden razı olsun
hayırlı bir gün, hayırlı ve çok güzel bir haber ....
benim aklımdan geçiyordu ve senin de böyle düşündüğünü görünce ne kadar sevindim
hamd olsun Allah a...
inşallah elimizden geldiği kadar ama aşk ve şevk ile hafızamızı artık temizleyeceğiz...

usta arif nihat asya hoca naatı şerifte diyorya

Neler duydu şu dünyada
Mevlidine hayran kulaklarımız;
Ne adlar ezberledi ey Nebî
Adına alışkın dudaklarımız!

Artık yolunu bilmiyor;
Artık yolunu unuttu
Ayaklarımız!

inanın hafızamızda okadar gereksiz olan meşguliyetler varki...
asıl gerçek olan asıl olan iş için şimdi yoracağız zorlayacağız hafızalarımızı
ben inanıyorumki yüceler yücesi Olan Rabbimiz bize kolaylıklar sağlayacaktır...
Rabbim rızasına nail etsin seni ablam bizlere hepimize sonuna kadar götürme ve muvvaffak olmayı nasip etsin inşallah...
cumanız mübarek olsun..selam ve dua ile

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm sıla ablacım yine çok güzel bir konu açmışsın
allah razı olsun
ben bu sureleri ezberlemiştim ama şimdi biraz unuttuklarım var
bu derslerde eski öğrencin olarak ben de varım inşallah:)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
esselamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatüh...
sıla ablam Allah celle celalüh senden razı olsun
hayırlı bir gün, hayırlı ve çok güzel bir haber ....
benim aklımdan geçiyordu ve senin de böyle düşündüğünü görünce ne kadar sevindim
hamd olsun Allah a...
inşallah elimizden geldiği kadar ama aşk ve şevk ile hafızamızı artık temizleyeceğiz...

usta arif nihat asya hoca naatı şerifte diyorya

Neler duydu şu dünyada
Mevlidine hayran kulaklarımız;
Ne adlar ezberledi ey Nebî
Adına alışkın dudaklarımız!
Artık yolunu bilmiyor;
Artık yolunu unuttu
Ayaklarımız!

inanın hafızamızda okadar gereksiz olan meşguliyetler varki...
asıl gerçek olan asıl olan iş için şimdi yoracağız zorlayacağız hafızalarımızı
ben inanıyorumki yüceler yücesi Olan Rabbimiz bize kolaylıklar sağlayacaktır...
Rabbim rızasına nail etsin seni ablam bizlere hepimize sonuna kadar götürme ve muvvaffak olmayı nasip etsin inşallah...
cumanız mübarek olsun..selam ve dua ile
aleyküm selam ve rahmetullah ve beraketühü kardeşim amin evet yeni bir heyecan bizleri bekliyor. Kuranı Azimüşşanı ezberleme şerefine ulaşıcaz inşallah. ezberlerimizi tekrar edicez. çok güzel söylemiş yazar bizlerle paylaştığın içn teşekkür ederiz. evet çok kardeşim böyle hayırlı işlerle uğraştıkça kalbimizi beynimizi meşgul ettikçe hem gereksiz şeylerle beynimizi kalbimizi meşgul etmicez hem de faydalı şeyler yapmış olmanın verdiği huzurla daha mutlu huzurlu hissedicez inşallah. zamanımızı faydalı işlerle değerlendirmeye çalışıyoruz. amin inşallah sonuna kadar devam ederiz hepberaber. selametle kal.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm sıla ablacım yine çok güzel bir konu açmışsın
allah razı olsun
ben bu sureleri ezberlemiştim ama şimdi biraz unuttuklarım var
bu derslerde eski öğrencin olarak ben de varım inşallah:)
aleyküm selam ablacım amin. evet tekrar edicez inşallah hepimiz sınıf arkadaşı olduk artık. :) inşallah beynimizi faydalı şeylerle doldurmaya devam edelim yeni forumumuzda

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu Aleykum Sila ablacim,
cumaniz mubarek olsun,
bizleri yine hayirli bir derste topladigin için, Allah Celle Celaluh senden razi olsun ablacm,
ben de varim bu derste Allah'in izniyle beni de kabul edersen,
Rabbim hepimize zihin açikligi versin in$aALLAH...

rumuzgüller

Kayıtlı Kullanıcı
selamınaleyküm inşallah bende varım ezberde unuttuklarımızı tekrarlayarak ezberlemeye inşallah innalillahi ve innaileyhiraciun

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Sıla Ablacım,
Çok güzel bir konu başlatmışsınız..
Benim de düşündüğüm konulardan biriydi.
Ben de bu derste yer almak istiyorum..
ALLAH hepimize zihin açıklığı verir inşallah ..
Selam ve dua ile....

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum ablacım....
hayırlı bı forum daha acmıssın Allah razı olsun..
cok ısterım gercekten ama sınav haftası geldı:(
sonradan sızlere yetısmeye calıscam ınsallah...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu Aleykum Sila ablacim,
cumaniz mubarek olsun,
bizleri yine hayirli bir derste topladigin için, Allah Celle Celaluh senden razi olsun ablacm,
ben de varim bu derste Allah'in izniyle beni de kabul edersen,
Rabbim hepimize zihin açikligi versin in$aALLAH...
ve aleyküm selam ablacım amin seninde cuman mübarek olsun.
estağfurullah bu sayfa sizlerle anlam bulacak coşacak bereketlenecek. sevindim katılanların çoğaldığına. amin inşallah hepimizde kolayca ezberleriz ve unutmayız ayetlerimizi.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamınaleyküm inşallah bende varım ezberde unuttuklarımızı tekrarlayarak ezberlemeye inşallah innalillahi ve innaileyhiraciun
aleyküm selam kardeşim evet inşallah unuttuklarımızı tekrar edicez ve yeni ayetler ezberlicez Allahım izniyle.

serranur27

Kayıtlı Kullanıcı
bende katılırım,ablacım,bizleri unuttuklarımızı hatırlatacagın için Rabbim senden razı olsun,sagolasın...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Sıla Ablacım,
Çok güzel bir konu başlatmışsınız..
Benim de düşündüğüm konulardan biriydi.
Ben de bu derste yer almak istiyorum..
ALLAH hepimize zihin açıklığı verir inşallah ..
Selam ve dua ile....
aleyküm selam ablacım çok sevinirim gelirsen derslere. amin canım inşallah dua edelim birbirmiz için. hayırlı cumalar.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum ablacım....
hayırlı bı forum daha acmıssın Allah razı olsun..
cok ısterım gercekten ama sınav haftası geldı:(
sonradan sızlere yetısmeye calıscam ınsallah...
aleyküm selam şimalcim sen üniversitemi okuyordun canım final haftaları başlıyor galiba. iki haftamı sürüyor canım. ona göre ayarlarız.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt