Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (2 Kullanıcı)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

makinaci06 yazdı:
S.A ARKADAŞLAR MTEKİK ABİM FORUMU TAKİP EDEMEDİM AMA SORU SORMAYA HAKKIM VAR MI?İZİN İSTİYORUM ,ÇÜNKÜ YANITLANMIYO. BELKİ GÖRMEDİNİZ BELKİ KAİDEYE ALMADINIZ BELKİ SORUM SAÇMAYDI NEYSE İŞTE.SORUMMİ ŞİMDİ?

a.s. kardeşim.
kardeşim burada hiç kimseye önyargılı davranılmaz, kimsenin sorusu kıymetsiz diye kenara atılmaz. ancak unutulmuş ,yada görülmemiş olabilir. birde çok zor olabilir, araştırmak için bekliyor olabilir. saçma soruda yoktur. kardeşlerimizin bilmediklerini öğrenmeleri en baştaki hedefimizdir.
efendim sorunuzu alalım inşallah.
k.s.e.o

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:
S.A ARKADAŞLAR MTEKİK ABİM FORUMU TAKİP EDEMEDİM AMA SORU SORMAYA HAKKIM VAR MI?İZİN İSTİYORUM ,ÇÜNKÜ YANITLANMIYO. BELKİ GÖRMEDİNİZ BELKİ KAİDEYE ALMADINIZ BELKİ SORUM SAÇMAYDI NEYSE İŞTE.SORUMMİ ŞİMDİ?

a.s. kardeşim.
kardeşim burada hiç kimseye önyargılı davranılmaz, kimsenin sorusu kıymetsiz diye kenara atılmaz. ancak unutulmuş ,yada görülmemiş olabilir. birde çok zor olabilir, araştırmak için bekliyor olabilir. saçma soruda yoktur. kardeşlerimizin bilmediklerini öğrenmeleri en baştaki hedefimizdir.
k.s.e.o
biliyorum belki görmemişsinizdir dedim yaa her neyse hakkınızı helal edin biliyorum önyargılı davranmayacağınızı sitem edeyim dedim olmadı üstüne bide laf işittik ;);)şaka açıklama yapmanıza gerek yok tekrar.
tamam geliyo o zaman;
namaz sureleri için kesin şu sırayla okunacak diye bişi var mı yani örnek veriyorum ilk rekatta fil suresi sonra kureyş sonra maun sonra kevser sureleri okunuyo ya.kevser e kureyş surelerinin yeri değişebilirmi yada maun ve fil surelerinin :( yaa bilmiyorum diye kızıyorum kendime şimdiye kadar hiç aklıma gelmemişti bi sohbette geçti ama ben sizlerede sormak istedim...
cevaplarınızı bekliyorum abiler ablalar kardeşler :):)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

makinaci06 yazdı:
mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:

a.s. kardeşim.
k.s.e.o
biliyorum belki görmemişsinizdir dedim yaa her neyse hakkınızı helal edin biliyorum önyargılı davranmayacağınızı sitem edeyim dedim olmadı üstüne bide laf işittik ;);)şaka açıklama yapmanıza gerek yok tekrar.
tamam geliyo o zaman;
namaz sureleri için kesin şu sırayla okunacak diye bişi var mı yani örnek veriyorum ilk rekatta fil suresi sonra kureyş sonra maun sonra kevser sureleri okunuyo ya.kevser e kureyş surelerinin yeri değişebilirmi yada maun ve fil surelerinin :( yaa bilmiyorum diye kızıyorum kendime şimdiye kadar hiç aklıma gelmemişti bi sohbette geçti ama ben sizlerede sormak istedim...

S.A. KARDEŞİM,
STEM, ŞAKA V.S. KISMINI ES GEÇEREK İREK KONUYA GİRİYORUM.
KARDEŞİM O DUYDUĞUNU MEVZU DOĞRU.
YANİ NAMAZ KILARKEN SIRA TAKİBİ YAPILMALI, KURANDAKİ SURELERİN DİZİLİŞİNE GÖRE OKUMAK GEREKİR. AMA BU ŞU DEMEK DEĞİLDİR HAA. KEVSER SURESİNİ OKUDUM HEMEN ARDINDAN MUTLAKA KAFİRUN SURESİ OKUNMALI MANASINDA DEĞİL. BİR BAŞTAN BİR SONDAN OKUMAK MEKRUHTUR.
BİRDE SIRA TAKİPLİ OKUYORUZ AMA, YİNE KEVSER SURESİNDEN ÖRNEK VERELİM, EĞER KEVSERDEN SONRA KAFİRUN SURESİNİ OKUMAYACAKSAK, KEVSERDEN SONRA OKUYACAĞIMIZ SURE İKİ SURE SONRAKİ OLMALI. YANİ KAFİRUN VE NASR SURESİNDEN SONRAKİ SURELERİ OKURUZ. YANİ İKİ SURE ARASINDA İKİ SURE ATLARIZ.
İNŞAALLAH ANLATABİLMİŞİMDİR. KELİME DÜŞÜKLÜĞÜ OLURSA SİZ TOPARLAYIN İNŞALLAH. HAKKNIZI HELAL EDİN.
K.S.E.O.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
a- Kocasının dine uygun emirlerini yerine getirmek ve ona itaat etme
b- Kocasının namus ve şerefini korumak.
c- Bulunduğu hale kanaatkar olmak.
d- İsraftan kaçınmak.
e- Ev hanımı olacak şekilde hareket etmek.

Soru hakkı sevvalmina kardeşimde mi???

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a.
sevvalmina kardeşimiz nerdeeeeeeeeeee
sorusunu bekliyoruz.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

burdayım abi hemen soruyorum nefsin mertebelerini istiyorum açıklamasıyla.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
burdayım abi hemen soruyorum nefsin mertebelerini istiyorum açıklamasıyla.

Abi bağırdın korkuttun bizi ya.Bak korktu sevvalmina nasıl hızlı sordu sorusunu.
Sen bağırma ben cevaplarım hemen;
Tasavvuf ehli Kur'ânı Kerîm'in kılavuzluğunda nefsi, 7 mertebe (basamak) olarak tespit etmişlerdir. 1) Emmâre nefs, 2) Levvâme nefs, 3) Mülhime Nefs, 4) Mûtmainne Nefs, 5) Râzıyye Nefs, 6) Merdiyye Nefs ve 7) Kâmile Nefs.

1) EMMÂRE NEFS

Emmâre Nefs, kötülük emreden nefs demektir. Nefsin en aşağıda ki mertebesidir. O insan bedeninin istek ve arzularına dönük, zevk ve şehveti tanrı edinen kötü bir yaşam tarzını seçmiştir. İnsanların büyük bir bölümü bu haldedir.Dış görünümü olarak insandır, ancak yaşadığı hayat itibariyle hayvanlar gibidir, hatta ondan da aşağı ve daha vahşidir. Emmâre Nefs'in sıfatları; şirk, zulüm, küfür, yalancılık, şehetperestlik, nefs arzusunu tanrı edinme, alaycılık, kibir, cimrilik, kıskançlık, ihanet, öfke v.s.dir. Bu özelliklerin bir kaçı veya birine dahi sahip olan bir kimse, Emmâre Nefs sahibidir. Şirk ehlinin, zalimlerin, kâfirlerin, iki yüzlülerin, bozguncuların, günahkârların diğer bir deyişle Firavûn ve şeytanın nefsidir. Bunların imanları hiç yoktur, bilgisizlik içinde yüzerler, kötülüğe ve fenalığa koşar, ancak hayırlara ve hakikate de karşı çıkarlar. Egoizmlerinin gereği benlik duygusu nefslerine hakimdir. Evrenin mülk ve saltanatı sanki onlarınmış gibi, en çok kullandığı kelime ben sözcüğü olmaktadır. Örneğin; ben gittim, ben yaptım, ben şöyleyim gibi. İslâm bilginleri, Peygamber Efendimizin hiç sevmediği kelimenin de " Ben " olduğunda birleşmişlerdir.

Emmâre Nefs sahipleri; birazcık nimet için hırs ve öfkelerini yenemediklerinden, birbirlerini parçalayabilirler ve katledebilirler. Şeytan, kendilerinin dostu olmuş, nefislerinde istediği gibi cirit oynamış, şüphe ve kuruntu ile onları azgınlaştırmıştır. Hırsızlık, iftira, yalancılık, içki, kumar, zina, cinsi sapıklık ve dedikoduyu adet haline getirmişlerdir. İmanları olmadığından zerre kadar da Allah'tan korkmazlar. Dünyanın geçici nimetlerini ve nefs arzularını tanrılaştırmışlardır.

2) LEVVÂME NEFS

Levvâme Nefs; kendini kınayan, ayıplayan nefs demektir. Gaflet uykusundan uyanarak gerçekleri fark eden, işlediği günahlardan dolayı pişmanlık duyan ve tövbe etmeye başlayan nefsin durumudur. Emmâre Nefs'teki sıfatlar, Levvâme Nefs'te de mevcuttur, ancak bu halin farkındadır. Bazen ruh ve melekî kuvvetleri hissederek Yüce Yaratıcı'sına sığınıp ibadet eder ve böylece doğru yola girer, bazen de Emmâre Nefs'in etkisin de kalarak isyan eder, günah işler. Sonunda da pişmanlık duyarak tövbe eder. Peygamber Efendimizin: " Hemen o anda tövbe eden, hiç günah işlememiş gibidir. " sözünün sırrına vakıftırlar.

İslâm bilginlerince; Levvâme Nefs sahibi olanlar, Emmâre Nefs'deki insanların yaklaşık yarısı kadardır. İlimleri azdır yani Kur'ân ayetlerinin derinliğine inememişler, ancak yüzeysel bilgiye sahip olmuşlardır. Şeytan; kuruntusuna devam etmekte, fakat tam olarak hakimiyet kuramamaktadır. Levvâme Nefs sahipleri, geçici Dünya nimetlerini ön planda tutan bir yaşam tarzı sürdürmeye devam ederler. Yalancılık, şehvetperestlik, alaycılık, kibir, cimrilik, kıskançlık, ihanet, öfke gibi kötü sıfatlardan kurtulma olmamıştır. Bunlar kendi nefisleri için ibadet yaparlar. İbadetleri; cennetteki huri kızları gılman (delikanlı) ları da içeren zevk ve sefa dolu yaşam çekiciliği ile cehennem korkularından kaynaklanır. Oysa ibadet; insanlara hayat gibi türlü nimetler veren, kendisini halife tayin eden, güzelliğin ve iyiliğin kaynağı Yüce Yaratıcı'ya O'nun sevgisi ve hoşnutluğu için yapıldığının sırrına erişememişlerdir. Ölümsüz Şair Yûnus Emre'nin dediği gibi: " Cennet cennet dedikleri, bir ev ile huri, isteyene vergil anı, bana Seni gerek Seni."

3) MÜLHİME NEFS

Mülhime Nefs, ilham alan nefs demektir. İlham ise Allah tarafından kalbe gelen mana, sezgi, doğuş demektir. Tasavvuf ehline göre Mülhime Nefs'in sıfatları; ilim, doğruluk, tevazu, gayret, cömertlik, sabır ve şükür'dür. Bu sıfatları her kim toplamış ise, mülhime nefs basamağına yükselen benlik,ihsan ve yardım almaya hak kazanarak ilham almaya başlar. Bakara 2/216: " ... Allah bilir siz bilmezsiniz... " ayetinin de belirttiği gibi neyin kötü, neyin de iyi yani takva olduğunu, Cenâbı Hakk kullarına ilham ile hissettirmektedir. Yüce Yaratıcı, nefsin iyiliğe yönelmesinden sonra ilhamı da melekleri vasıtasıyla yapmaktadır. Fussilet 41/30-31: " Muhakkak ki (Rabbimiz Allah'tır) deyip, sonra doğrulukta devam edenler üzerine melekler sürekli inerek şöyle derler : Korkmayın, üzülmeyin de size vaat olunan cennete sevinin. Biz sizin hem Dünyada ve hem de ahirette dostlarınızız... " Böylece kulun, ilham almak suretiyle imanı ve ilmi yavaş yavaş artar ve iyi özellik ve sıfatlarla donanmaya başlar.

İçten alınan bilgi, kulaktan duymaktan daha sıhhatlidir. Peygamber Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur : " Fetvacılar sana fetva verselerde, sen bir de kalbine danış. " Cenâbı Hakk bu nefse erişenlere ilim ihsan etmiştir. Bu mertebe mü'minlerden alim olanların nefsidir. Mülhime Nefs sahiplerinde ilim ve doğruluk gibi özellikler olmakla beraber; amellerinde ve ibadetlerinde ihlâs yani içten gelen bir sevgi ve bağlılık tam teşekkül etmemiştir. Bu bakımdan bu mertebe; ayakların kaydığı yerdir, geri dönerek Levvâme Nefse de düşebilir. Azab ve kurtuluşun tam sınırında yer almıştır.
4) MUTMAÎN NEFS

Mutmaînne Nefs; içi rahat, şüpheleri kalmamış, hakikatı anlayarak tatmine ulaşmış nefs demektir. Yüce Yaratıcı'sından aldığı ilhamlar neticesi ilâhî ışıkla aydınlanmış; Emmâre Nefs'in sıfatları olan şirk, zulüm, küfür, yalancılık, şehvetperestlik, nefs arzusunu tanrı edinme, alaycılık, kibir, cimrilik, hasedkıskançlık, ihanet, öfke gibi kötü sıfatları tamamiyle terk etmiş, imanı yücelmiş ve takva ahlâkı olan ilâhî özelliklere bürünmüştür. Mertebesi yükselerek imanı yücelen kul da, telaş ve endişenin yerini huzur ve güven duygusu alır.Mutmaînne Nefs sahipleri, cennetle ödüllendirilmiş mutlu kullardır. Hakikate ulaşmış olan bu mertebe de ayaklar kaymaz, ancak daha üst basamaklara çıkabilir.

İslâm Dünyasına mükemmel bir tefsir kazandıran merhum Elmalı'lı Hamdi YAZIR'ın Mutmaînne Nefs ile ilgili görüşleri de şöyledir: " Nefsi Mutmaînne, esasen istikrarsız ve muhtaç olan sebepler, müsebbepler silsilesinden geçip bizzat müessir olan Allah'a yükselerek onu tanımak gayesinde karar kılan, vücudunda ve işlerinde O'ndan başkasına eğilmeyen ve Allah'a sadece O'nun için ibadet eden nefs demektir. Bunun manası da Nefsi Emmârenin aldatıcı arzularından Nefsi Levvâmenin kınayışlarından, masiva' (Allah'tan gayri) ya esaret bağlarından kurtulup hakiki hürriyeti kazanmak kararıdır. "

Mutmainne Nefs'ine erişenlerin sıfatları nedir? Hangi özellikler bu zatları yüceltmiştir? Tasavvuf ehlinin kabul ettiği sıfatlar genellikle şunlardır: Amel ve ihlâs (amellerde ihlâs üzere bulunma), tevekkül (Allah'ı vekil etme), cömertlik, riyazat (nefsi zora koşma), ibadet, şükür, rıza (razı olma)dır. Ancak Kur'ânı Kerîm; cennete en layık ve Cenâbı Allah'ın en sevgili kulunu, takva sahipleri olarak belirlemiştir. Âli İmrân 3/133: " Rabbinizden bir bağışlamaya ve genişliği göklerle yer kadar olan cennete doğru yarışır gibi koşuşun. O takva sahipleri için hazırlanmıştır. " Yine Kur'ânı dinleyelim. Yunus 10/62-63: " Biliniz ki, Allah'ın velilerine korku yoktur, onlar üzülmeyecekler de. Onlar iman edipte takvaya ermiş olanlardır. " Şu halde takva özelliklerine, takva sıfatlarına sahip olanlar; nefslerini arındırmış, iyi ahlâk sahibi olmuş ve Cenâbı Hakk'ın da sevgisi ne erişmişlerdir. Yücelmenin birinci şartı olan iman ve iman da kemale erişmek ancak sevgi ile ve sevgiden de ileri aşkla olmaktadır. Bakara 2/165: " İman edenlerin Allah'a sevgileri çok şiddetlidir. " Yücelmenin ikinci şartı olan takva için ise Kur'ân, takvanın özellikleri ile ilgili olarak yaklaşık on temel ibadet emri vermiştir : Muhsin olma, sabır-tevekkül, ilim, af edici ve af dileyici olma, ahde vefa, adalet-dürüstlük ile infak, namaz, zekât ve oruç ibadetlerinde devemlı olmak, bu görevleri içtenlik ve samimiyetle yerine getirmektir. O halde Mutmainne Nefsin sıfatları da anayasamız olan Kur'ânın açıkladığı özelliklerdir. Mutmaînne Nefs sakinleri takva yaşamına geçmiş mutlu benliklerdir.
(Bkz. Bu Kitap, Allah'ın Sevdikleri, Takva Sahipleri)

İşte bu ilâhî sıfatları üzerinde toplayan kutlu ve mutlu zatlar, Mutmaînne Nefs sahibidir ve cennet de onlar için hazırlanmıştır.

Mutmaînne'nin üst kemal mertebeleri olan Râziyye ve Merdiyye'de aynı özelliklere sahip ancak daha derine inmiş ve daha yücelmiş evliyaullah (veliler) olmuş nefslerdir.

5) RÂZİYYE NEFS

Raziyye Nefs; razı olan, memnun olan nefs demektir. Bu yüce makam velilerin mertebesidir. Mutmaînne Nefs de tam bir güven içinde olan kul; kadere ve her türlü oluş sırlarına tam rıza gösterir, herşeyin Allah'tan geldiğinin gerçeği ile felaketleri de mutlulukları da aynı zevk içinde yaşar. Çünkü her oluş; bir gizli sebebin neticesidir, iman etmiş kulun da hayrı ve mutluluğu içindir.

Velilerin mertebelerine yalnız çalışmakla ulaşılamaz. Cenâbı Allah kulunu isterse bu makama getirir. Bu mertebeye ulaşanlar bazı ilâhî yeteneklerle donanır ve keramet sahibi olurlar. Keramet, velilerin ilâhî lütuf ile gösterdiği büyük hünerdir. Bir kutsal hadiste şöyle buyrulmaktadır: " Ben kulumu sevdiğim zaman onun duyan kulağı, gören gözü, tutan eli olurum. "

Elmalı'lı Hamdi Yazır " Allah'tan razı olarak Rabbine dön..." hitabı ile ilgili şu açıklamayı getirmiştir: " Bir kısım müfessirler, bu hitabın Nefsi Mutmaînne'ye Dünyada her zaman yöneltilmiş olduğunu kabul etmişlerdir. Bu bize daha isabetli ve daha faydalı görünmektedir. Sıkıntı ve sevinç zamanlarında kaza ve kadere güzelce dayanabilmek ve böylece bu sınav ve eğlence aleminin zorluklarını aşmak Nefsi Emmâre ve Levvâme tabiatına uygun olmadığı gibi Nefsi Mutmaînne doğasına da kolay gelmez. Bu oluş, Nefsi Mutmaînne'nin kemal mertebeleri olan Raziyye ve Merziyye'nin özelliklerindendir..."

Raziyye nefs'in sıfatları nelerdir? Bu yüce makamda insanî nitelikler yerini ilâhî özelliklere bırakmıştır. Raziyye'nin sıfatları, takva sahibinin özellikleri bahsinde net bir şekilde verilmiştir. Mutmaînne Nefs bölümünde de açıklandığı gibi bu nitelikler; infak, muhsin olma, ilim, sabır-tevekkül, ahde vefa, adalet-dürüstlük, namaz, zekât v.s.dir. İşte Kur'ânı Kerîm; bu sıfatlara bürünmüş, takva yaşamında ihlâs ile yücelmiş benliklere Allah'ın dostu (veli) demektedir. Veliler için Yûnus 10/64 de şöyle buyrulmuştur: " Dünya hayatında da ahirette de müjde vardır onlara. Allah'ın kelimeleri değişmez. İşte budur o büyük kurtuluş. "

6) MARZİYYE NEFS

Marziyye Nefs; razı olan, memnun olan nefs demektir. Rıza mertebesindeki benlik, bütün işlerinde Allah'ın yasalarını içtenlikle ve samimiyetle uygularsa, Cenâbı Allah'ın lütuf ve ihsanı ile Marziyye Makamına yükselir. Kul Yüce Yaratıcı'sından razı olduğu gibi, Cenâbı Allah da kulundan razı olur. Cenâbı Hakk ile kulunun birbirinden memnun olması, o kul için ne büyük bir eriş ve mutluluk kaynağıdır? Kul Allah'ta fani olmuş, irade tekleşmiş, günah-sevap endişesi kalkmış, ikilik ve farklılık kaybolmuş, Hakk ile kul bütünleşmiştir. Marziyye nefsin velileri; olayları ilâhî ilim ile gören, gizli sebepleri ve ilâhî sırları bilen Yüce Benlik'lerdir.

Marziyye Nefs'in sıfatları nelerdir? Mutmaînne'nin kemal mertebeleri olan Raziyye ve Marziyye Nefs'lerin özellikleri Kur'ân'ın açıklamalarına göre Mutmainne'dekinin aynıdır. Ancak Marziyye makamı sahipleri ilim ve kemalde çok daha derine inmiş ve çok daha yücelmiş velilerdir.

7) KÂMİLE NEFS

Kâmile Nefs; kemale ermiş, kusursuz, tam arınmış nefs demektir. Bu makama Safiyye ve Sâliha Nefs de denir. Kamile Nefs sahipleri, nefsin basamaklarında en üst noktaya oturmuş Büyük Ruh'tur. Bu mertebe peygamberlerin nefsidir. Kendi varlığı yok olmuş, Cenâbı Hakk ile bütünleşmiştir. Diğer velilerde kısım kısım bulunan özellikleri şahsında birleştirmiştir. Cenâbı Allah tarafından insanlara gönderilen ilâhî bir ışıktır, o her zaman verme ve ihsanda bulunma halindedir.

Kâmile Makamı sahipleri, nefslerinin putunu kırarak, kendi varlık kuşkularını terk etmiştir. Ölümünden kalkacak olan nefs perdesinin arkasını görmüş ve Cenâbı Allah'ın lütfu neticesi Kendisiyle diyaloğa girmiş, " ölmeden evvel ölün " hadisindeki gerçeği bu Dünya da iken yaşamıştır.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim doğrudur çok güzel açıklamışsın.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Sorumu soruyorum o zaman
Gizli şirk nedir?Örnek vererek açıklayın.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:
mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:

a.s. kardeşim.
k.s.e.o
tamam geliyo o zaman;

S.A. KARDEŞİM,
YANİ NAMAZ KILARKEN SIRA TAKİBİ YAPILMALI, KURANDAKİ SURELERİN DİZİLİŞİNE GÖRE OKUMAK GEREKİR. AMA BU ŞU DEMEK DEĞİLDİR HAA. KEVSER SURESİNİ OKUDUM HEMEN ARDINDAN MUTLAKA KAFİRUN SURESİ OKUNMALI MANASINDA DEĞİL. BİR BAŞTAN BİR SONDAN OKUMAK MEKRUHTUR.
BİRDE SIRA TAKİPLİ OKUYORUZ AMA, YİNE KEVSER SURESİNDEN ÖRNEK VERELİM, EĞER KEVSERDEN SONRA KAFİRUN SURESİNİ OKUMAYACAKSAK, KEVSERDEN SONRA OKUYACAĞIMIZ SURE İKİ SURE SONRAKİ OLMALI. YANİ KAFİRUN VE NASR SURESİNDEN SONRAKİ SURELERİ OKURUZ. YANİ İKİ SURE ARASINDA İKİ SURE ATLARIZ.
İNŞAALLAH ANLATABİLMİŞİMDİR. KELİME DÜŞÜKLÜĞÜ OLURSA SİZ TOPARLAYIN İNŞALLAH. HAKKNIZI HELAL EDİN.
K.S.E.O.
abi benim kafama takıldı.Kuranı Kerim'in kitap halinde derlenmesi peygamberimizden sonra olmamış mıydı? öyle ise eğer niye nüzul sırasına göre değil de kitaptaki gibi sırasına göre veya dediğiniz gibi bi baştan sondan olmuyor, öyle okuyoruz namazda? peygamberimiz de mi böyle yapmış acaba? çok merak ettim ve okuduğumda çok şaşırdım. aslında duymuştum bunu ama yanlış duydum zannetmiştim.selamun aleykum..

karapece

Kayıtlı Kullanıcı

nuresma yazdı:
mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:
mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:

a.s. kardeşim.
k.s.e.o
tamam geliyo o zaman;

S.A. KARDEŞİM,
K.S.E.O.
abi benim kafama takıldı.Kuranı Kerim'in kitap halinde derlenmesi peygamberimizden sonra olmamış mıydı? öyle ise eğer niye nüzul sırasına göre değil de kitaptaki gibi sırasına göre veya dediğiniz gibi bi baştan sondan olmuyor, öyle okuyoruz namazda? peygamberimiz de mi böyle yapmış acaba? çok merak ettim ve okuduğumda çok şaşırdım. aslında duymuştum bunu ama yanlış duydum zannetmiştim.selamun aleykum..

ilk önce hz.ebubekr zamanında hz.ömerin ısrarı üzerine ilk defa kitap haline getirilirmiştir sonra hz.osman devrinde çoğaltıldı heyetin başkanliğını zeyd b. haris yapmıştır deaha detaylı bilgi istersen hrıstiyanlık ve islamiyet hakkında iki risale m.asım köksalın kitabını okuyabilirsin aynı zamanda karışık okumak mekruhtur tertib üzere okunması gerekir bunun içinde mülteka tercümesine bakabilirsin

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

ayse ebrar yazdı:
arkadaşlar bende şu konuyu çok merak ediyorum bu konuda bilgi sahibi arkadaşlarımdan cevap bekliyorum . normalde kadın ve erkek yanyana namaz kılamıyorlar dinimiz haklı bir nedenden dolayı yasaklamış ama benim merak ettiğim şey neden kabede bu yasağın kalktığıdır cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.
kardeşim ben bilgi sahibi değilim ama Hüseyin Hatemi'nin sarfettiği sözleri iletmek istedim:
Kabe'de kadınlar kalabalık dolayısıyla bayram namazlarını erkeklerle yanyana kılmak durumunda kalıyorlar ama burada da başları kapalı.
inş. doğru ve kapsamlı bir cevaba ulaşabiliriz.selam ile...

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

karapece yazdı:
nuresma yazdı:
mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:
mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:

a.s. kardeşim.
k.s.e.o
tamam geliyo o zaman;

S.A. KARDEŞİM,
K.S.E.O.

ilk önce hz.ebubekr zamanında hz.ömerin ısrarı üzerine ilk defa kitap haline getirilirmiştir sonra hz.osman devrinde çoğaltıldı heyetin başkanliğını zeyd b. haris yapmıştır deaha detaylı bilgi istersen hrıstiyanlık ve islamiyet hakkında iki risale m.asım köksalın kitabını okuyabilirsin aynı zamanda karışık okumak mekruhtur tertib üzere okunması gerekir bunun içinde mülteka tercümesine bakabilirsin
Allah razı olsun kardeşim.sağol ama ben neden olduğunu merak ediyorum yani peygamberimiz, önderimiz yapmış mı? yani mesela ilk rekatta nasr suresi ikinci rekatta kafirun suresi gibi aklımıza gelen herhangi bir sure veya onun ayetleri okunamaz mı şimdi? ben böyle anladım acaba yanlış mı anlamışım? kusura bakmayın burda parazit gibi oldu yazdıklarım ama aydınlatırsanız sevinirim. selam ile....B)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a. arkadalar,

bugün inşallah forumumuzun 31.10.2006- 30.11.1006 tarihleri arası katılım değerlendirmesini yaparak günümüze başlamak istiyorum.
Öncelikle tüm katılımcı arkadaşlara teşekkür ederim. Bizi bu kutlu yolda yanlız bırakmadılar, Allah c.c. izni ile inşallah bu yüce dava için nice güzellikleri birlikte yaparız.
Tabi diğer forumumuzda olduğu gibi bu forumun ilk ay değerlendirmesindede herhangi bir hediyeleşme olayımız yok, daha önceden duyurulmadığı için adil olmaz diye düşündüm.
İnşallah bu ayki forumumuzun değerlendirmesinde çam sakızı çoban armağanı hediyeleşiriz.

şimdi açıklıyorum,

1- tuğba_m 83 B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

2- Sevvalmina 40 B)B)B)B)B)B)B)B)

3- besmisafa 31 B)B)B)B)B)B)

4- nuresma 29 B)B)B)B)

5- Fatma Ergun 28 B)B)

6- mk5834 25 B)

7- zerda 13 :D

8- serap bozkurt 12 :D

9- rainmen 11 :D

10- ferit 9 :D

11- mektubat, islamihizmet 6 :D

12- nursena72, karapeçe 4 :D

13- 333333, sabir, vedat11 3 :D

14- islami Atalay, aşkamecnun, erdal 2 :D

15- by cansuyu, zeynur, anamaya,
ilbeyi, dunkale, iman, aliye_aliye,
makinacı06, 1 :D
fidan, medina

K.S.E.O.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

abi 2. olmuşum tuğbayı kıskandım:):):) şaka bi yana canım arkadaşım inşallah her konuda hep başarılı olur.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

sevvalmina yazdı:
abi 2. olmuşum tuğbayı kıskandım:):):) şaka bi yana canım arkadaşım inşallah her konuda hep başarılı olur.

ABLAM GEÇEN AY SENİN MAZERETİN VADI, ONDANDIR
BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM.
K.S.E.O.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Kıskanmaz arkadaşım beni ben bilirim onu :)
Bu ay seni birinci yaparız sen merak etme arkadaşım ama ödülü benimle paylaşırsan eğer.Gözüm var o ödüllerde :)

eee soru sırası kimde...

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

tugba_m yazdı:
Kıskanmaz arkadaşım beni ben bilirim onu :)
Bu ay seni birinci yaparız sen merak etme arkadaşım ama ödülü benimle paylaşırsan eğer.Gözüm var o ödüllerde :)

eee soru sırası kimde...

kıskanırmıyım arkadaşım birinci olman en çok beni mutlu eder paylaşırız tabi paylaşmazsak kardeşlik nerde kaldıı hadi sen sor

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

mesut vatandost yazdı:
allah razi olsun

S.A.
MESUT KARDEŞİM ARAMIZA HOŞ GELDİN. SENİNDE KATILIMLARINLA FORUMUMUZ ÇOK DAHA VERİMLİOLACAKTIR İNŞALLAH.
K.S.E.O. (KALBİNİN SAHİBİNE EMANET OL)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt