Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

S.A.
İSTİDRÂC NEDİR,

K.S.E..O

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

İSTİDRAC

Allah'a isyanda çok ileri giden insanların, Allah'ın kendilerine verdiği mal, başarı ve sıhhat gibi nimetlerle isyanların daha da artırmaları ve sonuçta helâk olmaları.

Allah'a tam olarak itaat eden veya en azından iradelerini itaat yolunda azamî derecede kullanan kullar olduğu gibi; Allah'a isyanda, İslâm'a, dolayısıyla hakka, adalete, insaniyete, kısaca Allah'a kul olmaya karşı çıkışta ölçü tanımayan kişiler de vardır. Bu iki gruptan birinciler Allah'ın velilerini oluştururken, ikinci grubu ise, ins ve cin şeytanlarının kendilerine sürekli olarak İslâm'a ve müslümanlara karşı çıkmayı 'vahyettiği', gizli gizli fısıldadığı Şeytan'ın velileri oluşturmaktadır. Allah, velîlerine zaman zaman ikramlarda bulunur; Kâinatın işleyişinde kudretine perde yaptığı sebepleri onlar için bir derece ortadan kaldırıp, normal sıradan insanlara olağanüstü gelen bazl fiilleri veli kullarının elinde yaratır; bu tür ikramlara İslâmî terminolojide' kerâmet' denmektedir ki, en büyük kerâmet de Sırat-ı Müstakim üzerinde sapmadan gidebilmektir.

Yukarda belirtildiği gibi, Allah'ın velîlerinin karşısında, Şeytan'ın velileri de vardı. Bunlar, sürekli olarak Allah'ın dinine ve bu din'in bağlılarına karşı çıkıp, savaş açarlar. Bu yetmiyormuş gibi, kendileri de bazen açıktan, bazen münafıkça bir tavırla -"biz ıslahçıyız" diyerek- yeryüzünde fesat ve fitne çıkarırlar. Bunlar, her şeyden önce 'fasık', yani her türlü günahı rahat rahat ve içlerinde en ufak bir burkuntu duymadan işleyen kimselerdir. Eğer bir memlekette bu tür kişilerin yaptıklarına ses çıkarılmaz, her türlü fıskları ve yaktıkları fitne-fesat ateşi söndürülmeğe çalışılmaz, daha açık deyişle, 'ma'ruf' emredilip, 'münker' yasaklanmaz; tam tersine 'münker'ler emredilir, 'ma'ruf' yasaklanırsa o memleket bir bakıma 'helâki hak etmiş demektir. Bu şekilde helâki hak etmiş olan memleketlerde Allah, fasık, fitneci ve müfsit kişilerin sayılarını daha da artırır; çünkü, toplum iradesiyle artık bunu arzuluyor demektir ve bu yöne yönelmiştir.

"Biz bir memleketi helâk etmek dilediğimizde, orada mütreflere (hayatı gaye edinenlere, bohem hayatı yaşayanlara, acımasız -sömürücü- mal düşkünü kapitalistlere) emrederiz (onların sayılarını çoğaltırız) da, orada fısk ederler "(el-İsrâ, 16/ 17);

"Allah, zaten fasıklardan ve zalimlerden başkasını helâk etmez" (el-en'âm, 6/47; el-Ahkâf, 6/35). Ama bu helâk etme işi birden olmaz. Fitne ve fesadın kol gezdiği. İslâm'ın unutulup horlandığı bir yere Allah önce uyarıcılar gönderir (es-Şarâ, 26/208; el-Kasas, 28/59). Fakat toplumda fitne ve fesadı körükleyen fâsıklar, zâlimler, tâğutlar, mütrefler uyarıcılara ve Allah'a dini'ne karşı cephe aldıkları gibi; çoğunluğu oluşturan yığınlar da genellikle sessiz kalırlar. Bu durum, sözgelimi, Hz. Nuh'un kavminde olduğu gibi, gerektiğinde 950 yıl, yani uzun bir süre devam eder. bu süre içinde Allah tâğutlara, fâsıklara, zâlimlere, hak yola gelmeleri ve aynı zamanda da yaptıklarının helâki hak edecek seviyeye gelmesi izin mühlet verir. Onlar ise bu mühlet verişi anlamazlar, helâk olmayacaklarını, yap tıklarından hesaba çekilmeyeceklerini sanırlar. Ayrıca, belki hayatlarında bir kez olsun başları ağrımadığı gibi, dünya işleri oldukça yolunda gider; en güzel evler onlarındır; en yüksek makamlarda onlar oturur; en iyi yiyip en iyi giyen ve en güzel kadınlara sahip olanlar onlardır: "Eğer insanlar (hep küfre sapan) bir ümmet haline gelmeyecek olsalardı, biz o Rahman'ı inkâr eden (ler) in evlerine gümüşten tavanlar, üzerlerine çıkacakları merdivenler; ve evlerine (odalarına) kapılar ve üzerlerine yaslanacakları kolluklar ve altın zinetler yapardık" (ez-Zuhrûf, 43/33-35).

Allah'ın kendilerine verdiği büyük nimetleri, sıhhat, kabiliyet, başarı, makam ve mevkileri; dünya hayatında çıkardıkları her türlü fısk, fitne ve fesatlarına, isyan ve fücurlarına rağmen başlarına ilahî felâketlerin gelmemesini, daha doğru deyişle gecikmesini haklarında hayır sanan Şeytan'ın velileri azgınlıklarında daha da ileri giderler ve sonunda helâktan kurtulamazlar. Fakat, helâklerine kadar içinde bulundukları durum, Allah'ın onları aslında derece derece helâke götürmesinden başka bir şey değildir; yani sadece 'istidrac'tır. "Ayetlerimizi yalanlayanlar (a gelince); biz onlar bilmedikleri yönden istidraca tabi tutarız (derece derece helâke götürürüz) (el-A'râf, 7/ 192).

Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Allahu Teâlâ'nın bir kula günah islemesine rağmen dünyada sevdiği şeyleri ihsanda bulunduğunu görürseniz bilin ki o istidracdır." Hz. Peygamber sonra şu ayet-i kerimeyi ok udu: "Kendilerine hatırlatılanları unuttuklarında onlara her şeyin kapısını açtık. Nihayet kendilerine verilen nimetlere sevinip zevke dalınca onları azabımızla ansızın yakalayıverdik. Hemen ümitsizliğe kapılıp şaşkına döndüler. " (el-Enâm, 6/44) (Ahmed b. Hanbel, IV, 145).

Ayrıca mümin olmayanların, kâinattaki kanunlara aykırı olarak gösterdikleri hârikulâde hallere de istidrac denilmiştir. Meselâ; Hind fakirlerinin uzun süre aç durmaları, ateşte yürümeleri ve su içinde uzun süre havasız durabilmeleri ve vücutlarına şiş batırmaları gibi.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ABLAM
CEVABIMIZ DOĞRU SORUNUZU ALALIM İNŞALLAH.
K.S.E.O

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

İmamın mükellef, müslüman, hür ve erkek olmasından başka hangi şartları taşıması gerekir?

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

mtekik yazdı:
S.A. AVUKAT ABLA, TEYZE, NİNE
SORU SIRASI SİZDE
K.S.E.O.

ARKADAŞLAR O GÜN ÖĞLE VAKTİ OĞLAN HASTALANMIŞ APAR TOPAR ÇIKTIM İŞTEN DÖNMEDİM,O YÜZDEN SORUMU SORAMADIM,ALLAH RAZI OLSUN İLGİLENMİŞSİNİZ.BİR SORUN YOK,KARNI AĞRIMIŞ,SANCILANMIŞ,ÜŞÜTTÜ GALİBA,MERAK ETMEYİN.ŞİMDİ İYİ SORU HAKKIM ZAMANAŞIMINA UĞRAMAMIŞTIR DEĞİL Mİ?:D

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

Avukat yazdı:
BİR SORUM DAHA VAR,BİR YERDE OKUDUM AMA HATIRLAMIYORUM NERDE OLDUĞUNU,CENNETTE CENNET ÇARŞILARI VAR VE ORADA KADIN VE ERKEK SURETLERİNDEN DİLEDİĞİNE GİRİLEBİLİYOR DİYE BİR BİLGİ OKUMUŞTUM.BUNUN AÇILIMINI DÜŞÜNÜYORUM,BULAMADIM TABİKİ,BİLDİKLERİNİZİ PAYLAŞIRMISINIZ?

SORU HAKKIMI KULLANIP ESKİ SORUMU TEKRARLAYABİLİRİM DEĞİL Mİ?BURADA YALNIZ,KADINLAR İSTEDİĞİ KADIN SURETİNE,ERKEKLER SURETİNE GİRİYORMUŞ.DİYE DUYDUM.VE BUNU BİR RİSALE TALEBESİNDEN DUYMUŞTUM,O DA BAKACAK HANGİ KONUDA İŞLENDİĞİNE DE BEN SABIRSIZIM İŞTE BİLGİ KONUSUNDA.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
Avukat yazdı:
BİR SORUM DAHA VAR,BİR YERDE OKUDUM AMA HATIRLAMIYORUM NERDE OLDUĞUNU,CENNETTE CENNET ÇARŞILARI VAR VE ORADA KADIN VE ERKEK SURETLERİNDEN DİLEDİĞİNE GİRİLEBİLİYOR DİYE BİR BİLGİ OKUMUŞTUM.BUNUN AÇILIMINI DÜŞÜNÜYORUM,BULAMADIM TABİKİ,BİLDİKLERİNİZİ PAYLAŞIRMISINIZ?

SORU HAKKIMI KULLANIP ESKİ SORUMU TEKRARLAYABİLİRİM DEĞİL Mİ?BURADA YALNIZ,KADINLAR İSTEDİĞİ KADIN SURETİNE,ERKEKLER SURETİNE GİRİYORMUŞ.DİYE DUYDUM.VE BUNU BİR RİSALE TALEBESİNDEN DUYMUŞTUM,O DA BAKACAK HANGİ KONUDA İŞLENDİĞİNE DE BEN SABIRSIZIM İŞTE BİLGİ KONUSUNDA.

ablam bu konu geniş bi araştırma istiyo detaylı bilgi o yüzden cevabınız biraz geç gelebilir.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

Avukat yazdı:
mtekik yazdı:
SORU SIRASI SİZDE
K.S.E.O.

ARKADAŞLAR O GÜN ÖĞLE VAKTİ OĞLAN HASTALANMIŞ APAR TOPAR ÇIKTIM İŞTEN DÖNMEDİM,O YÜZDEN SORUMU SORAMADIM,ALLAH RAZI OLSUN İLGİLENMİŞSİNİZ.BİR SORUN YOK,KARNI AĞRIMIŞ,SANCILANMIŞ,ÜŞÜTTÜ GALİBA,MERAK ETMEYİN.ŞİMDİ İYİ SORU HAKKIM ZAMANAŞIMINA UĞRAMAMIŞTIR DEĞİL Mİ?:D

S.A. AVUKAT ABLAM,
HASTANIZ İÇİN GEÇMİŞ OLSUN DİYORUM, TABİ GEÇ KALDIK AMA KUSURUMUZA BAKMAZSSINIZ İNŞALLAH. HABERCİ HABERİ GEÇ GETİRİNCE BÖYLE OLUYOR.:D:D:D
BİRDE ŞU ÇOK ÖNEMLİ BAK ÇOCUĞUMUZUN ÇOK BASİT BİR RAHATSIZLIĞINDA BİLE HAYATIMIZ DURUYOR BİZİM, (TABİ EVLİ OLAMAYANLAR DAHA BİLEMEZ)
KONUYU BİR DE ŞU PENCEREDEN AÇARSAK (AMAN DÜŞMEYİN PENCERE AÇIK) ANNEDEKİ MERHAMET DUYGUSU ALLH C.C. MERHAMET KARŞISINDAKİ OKYANUSTAKİ BİR ZERRE KADAR BİLE DEĞİL, VARIN SİZ YÜCE YARATICIMIZIN BİZE GÖSTERDİĞİ MERHAMETİ HESAP EDİN.
K.S.E.O.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

abi ben avukat ablamızın sorusuna baktım ama net bişey bulamadım daha

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

sevvalmina yazdı:
abi ben avukat ablamızın sorusuna baktım ama net bişey bulamadım daha

İNANIN BENİM DE FIRSATIM OLMADI, BİRDE NERDEN BAŞLAYACAĞIMI, NASIL ARATIRACAĞIMIDA BİLMİYORUM Kİ. DAHA ÖNCE BÖYLE BİRŞEYİ HİÇ DUYMAMIŞTIM.
NEYSE TUĞBA ABLANIN SORUSUNA BAKALIM HELE.
K.S.E.O.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

tugba_m yazdı:
İmamın mükellef, müslüman, hür ve erkek olmasından başka hangi şartları taşıması gerekir?

S.A. ARKADAŞALAR,
SORUMUZ YUKARIDA
K.S.E.O.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

mtekik yazdı:
Avukat yazdı:
mtekik yazdı:
SORU SIRASI SİZDE
K.S.E.O.

S.A. AVUKAT ABLAM,
HASTANIZ İÇİN GEÇMİŞ OLSUN DİYORUM, TABİ GEÇ KALDIK AMA KUSURUMUZA BAKMAZSSINIZ İNŞALLAH. HABERCİ HABERİ GEÇ GETİRİNCE BÖYLE OLUYOR.:D:D:D
BİRDE ŞU ÇOK ÖNEMLİ BAK ÇOCUĞUMUZUN ÇOK BASİT BİR RAHATSIZLIĞINDA BİLE HAYATIMIZ DURUYOR BİZİM, (TABİ EVLİ OLAMAYANLAR DAHA BİLEMEZ)
KONUYU BİR DE ŞU PENCEREDEN AÇARSAK (AMAN DÜŞMEYİN PENCERE AÇIK) ANNEDEKİ MERHAMET DUYGUSU ALLH C.C. MERHAMET KARŞISINDAKİ OKYANUSTAKİ BİR ZERRE KADAR BİLE DEĞİL, VARIN SİZ YÜCE YARATICIMIZIN BİZE GÖSTERDİĞİ MERHAMETİ HESAP EDİN.
K.S.E.O.

ALLAH RAZI OLSUN BEN DE BU YAZIYI GEÇ GÖRDÜM HELALLEŞELİM. O PENCEREDEN BAKMASAK NASIL GÜNAHLARIMIZIN AFFINI UMARIZ.O PENCERE KAPANMASIN VE ORADAN RABBİMİN MERHAMETİNE DÜŞELİM HEP BERABER.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

Avukat yazdı:
mtekik yazdı:
Avukat yazdı:
mtekik yazdı:
SORU SIRASI SİZDE
K.S.E.O.

S.A. AVUKAT ABLAM,
K.S.E.O.

ALLAH RAZI OLSUN BEN DE BU YAZIYI GEÇ GÖRDÜM HELALLEŞELİM. O PENCEREDEN BAKMASAK NASIL GÜNAHLARIMIZIN AFFINI UMARIZ.O PENCERE KAPANMASIN VE ORADAN RABBİMİN MERHAMETİNE DÜŞELİM HEP BERABER.

AMİN,AMİN,AMİN.................AMİN.
EFENDMİM BİZDEN TARAF HAKKIMIZ GEÇTİ İSE KIYAMETE KADAR HELAL OLSUN. LÜTFEN SİZİN GIYABINIZDA SİTEDEKİ TÜM ARKADAŞLARIMDA HAKLARINI HELAL ETSİNLER. ÇÜNKÜ AKŞAMA KADAR BİR SÜRÜ HATA YAPIYOR OLABİLİRİZ.
K.S.E.O.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

BEN HELAL ETTİM ŞİMDİDEN DOĞMUŞ VE DOĞACAK TÜM HAKLRIMI.HERKES HELAL ETSİN,NİYETLERİMİZ HEP GÜZEL AMA YAZIYA DÖKERKEN YANLIŞ YAPMIŞ OLABİLİRİZ.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

tugba_m yazdı:

imam olacak kişide aranacak özellikler nelerdir? Sigara içen imamın arkasında namaz kılmanın mekruh oluğunu söyleyenler var. Bu konuda siz ne dersiniz?

Namazda cemaate imam olacak kimsede birtakım ilmi ve ahlaki vasıfların bulunması gerekir. Çünkü, imam olan insan namaz esnasında üzerine cemaatin mes’uliyetini yüklenmektedir. İmam aynı zamanda cemaatin rehberi ve kılavuzu olmaktadır. Bu vazifenin bir Peygamber mesleği olduğu devamlı hatırda tutularak, ona göre titiz ve ihtiyatlı davranılmalıdır.

İslam alimleri imamlığa ehil olacak kimseleri şu şekilde tasnif ederler: İmam olacak kimse önce namazın ahkamını, sıhhatini, namazı bozan ve bozmayan şeyleri, sünnet ve mekruhlarını iyi bilmelidir. İkinci olarak Kur’an’ı düzgün ve yanlışsız olarak okuyabilmelidir. Yan, namazda okuduğu sûre ve ayetleri namaz sahih olacak şekilde okumalıdır. Bundan başka takvayı esas almalı, haramdan ve şüpheli şeylerden uzak durmalıdır. Ayrıca ahlaki bakımdan mutedil bulunmalı; ahlaksızlık sayılan çirkin fiillerden uzak durmaya çalışmalıdır.

Diğer yandan imamlık yapacak kimse herkes tarafından sevilen, sayılan birisi olmalıdır. Çünkü, imamlıkta ilk aranan şart, imamın faziletli bir insan olması, cemaat tarafından benimsenen örnek şahsiyete sahip bulunmasıdır.

Bu arada bazı kimselerin imamlıkları da mekruhtur. Mesela, kör kimsenin, haram ve günahları işlemekten çekinmeyen fasıkın, bit’atçının imamlık yapması mekruhtur. Bunların ayrı ayrı sebep ve hikmetleri vardır. Kör insan, üstünün başının temizliğine pek dikkat edemezler. Farkında olmadan üzerlerinde namazın sıhhatine engel olacak kadar necaset bulunduğu halde namaza durabilirler.(1)

Fasık ve bid’atçı kimselerin imamlığına gelince; içki, kumar, faiz, yalan ve gıybet gibi fiilleri işleyen kimselere fasık denir. Bu arada toto, piyango da birer kumar olduklarından, bunların haram olduğunu bile bile işleyen kimseler de fasık olur. Esas itibariyle cemaatin önüne geçecek kimsenin müslümanların hoş karşılamadığı böyle fiilleri işlememesi icap eder.

Fakat, bütün bunlarla birlikte gerek hadis kitaplarımızda gerekse fıkıh ve kelam kitaplarında yer aldığına göre, kerahetle birlikte fıska giren ve bid’at işleyen kimselerin arkasında namaz kılınır. Bu namaz sahih olur. Ancak, işlemiş olduğu haram fiili küçümser, haramlığını umursamaz, hatta haram olmadığına beyanda bulunursa, işte böyle kimselerin arkasında namaz kılmamalıdır.
Bu arada bazı kaynaklarda bid’at sahibinin ve fasıkın arkasında namaz kılan kimse cemaat sevabını alsa da, bu sevap takva ehli bir imamın arkasında kılınan namazın sevabına yetişmez, onun kadar olamaz, denilir.(2)

Sigaranın haram olduğuna dair kesin bir hüküm bulunmadığı için, sigara içen kimselerin arkasında namaz kılmak mekruh olduğu söylenemez. Olsa olsa kendisi bir mekruh işlemiş olur. Fakat, yukarıda da dediğimiz gibi, imam olan şahıslar örnek kabul edilen insanlar olduklarından bu alışkanlığı da terk etmeye çalışmalıdır.

Bu vesileyle şu hususu da belirtelim: Bir imamda kötü bir alışkanlık, fıska giren bir hareket görüldüğü zaman, münasip bir dille onu kendisine hatırlatmalı, herkese duyurup ilan ederek aleyhinde bir hava meydana getirmemeye çalışmalıdır. Çünkü, böyle yanlış bir hareket, bu vazifeyi yapan bütün şahıslara da dolaylı olarak tesir edebilir. Bu meselede dikkat edilmelidir.

1. Mülteka'l-Ebhur, 31-32.
2. el-Feteva'l-Hindiyye, 1:84.
Kaynak: Mehmed Paksu Çağın Getirdiği Sorular

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Abim Allah(c.c) razi olsun senden.3 gün aradan sonra cevaplandı sorum sonunda.
Avukat ablamada geçmiş olsun diyorum.Rabbim şifasını vermiştir inşallah.Yeni gördüm ben.Yoğunum biraz bu günlerde biliyorsunuz sizde.
Avukat ablamızın sorusuna bende bakıyorum ama bulamadım öyle bişey.Hiçte duymamaıştım ama devam edelim inşallah araştırmaya..Buluruz inşallah.

Bu arada eğer hakkım varsa hepinize helal olsun.Sizlerde helal edin inşallah.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ARKADAŞLAR
HERKESE HAYIRLI SABAHLAR,
İÇİNİZDE HAZIR SORUSU OLAN VARSA BUYURSUN SORSUN,
K.S.E.O.

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:
mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:
S.A ARKADAŞLAR MTEKİK ABİM FORUMU TAKİP EDEMEDİM AMA SORU SORMAYA HAKKIM VAR MI?İZİN İSTİYORUM ,ÇÜNKÜ YANITLANMIYO. BELKİ GÖRMEDİNİZ BELKİ KAİDEYE ALMADINIZ BELKİ SORUM SAÇMAYDI NEYSE İŞTE.SORUMMİ ŞİMDİ?

a.s. kardeşim.
kardeşim burada hiç kimseye önyargılı davranılmaz, kimsenin sorusu kıymetsiz diye kenara atılmaz. ancak unutulmuş ,yada görülmemiş olabilir. birde çok zor olabilir, araştırmak için bekliyor olabilir. saçma soruda yoktur. kardeşlerimizin bilmediklerini öğrenmeleri en baştaki hedefimizdir.
efendim sorunuzu alalım inşallah.
k.s.e.o
biliyorum belki görmemişsinizdir dedim yaa her neyse hakkınızı helal edin biliyorum önyargılı davranmayacağınızı sitem edeyim dedim olmadı üstüne bide laf işittik ;);)şaka açıklama yapmanıza gerek yok tekrar.
tamam geliyo o zaman;
namaz sureleri için kesin şu sırayla okunacak diye bişi var mı yani örnek veriyorum ilk rekatta fil suresi sonra kureyş sonra maun sonra kevser sureleri okunuyo ya.kevser e kureyş surelerinin yeri değişebilirmi yada maun ve fil surelerinin :( yaa bilmiyorum diye kızıyorum kendime şimdiye kadar hiç aklıma gelmemişti bi sohbette geçti ama ben sizlerede sormak istedim...
cevaplarınızı bekliyorum abiler ablalar kardeşler :):)

S.A. KARDEŞİM,
STEM, ŞAKA V.S. KISMINI ES GEÇEREK İREK KONUYA GİRİYORUM.
KARDEŞİM O DUYDUĞUNU MEVZU DOĞRU.
YANİ NAMAZ KILARKEN SIRA TAKİBİ YAPILMALI, KURANDAKİ SURELERİN DİZİLİŞİNE GÖRE OKUMAK GEREKİR. AMA BU ŞU DEMEK DEĞİLDİR HAA. KEVSER SURESİNİ OKUDUM HEMEN ARDINDAN MUTLAKA KAFİRUN SURESİ OKUNMALI MANASINDA DEĞİL. BİR BAŞTAN BİR SONDAN OKUMAK MEKRUHTUR.
BİRDE SIRA TAKİPLİ OKUYORUZ AMA, YİNE KEVSER SURESİNDEN ÖRNEK VERELİM, EĞER KEVSERDEN SONRA KAFİRUN SURESİNİ OKUMAYACAKSAK, KEVSERDEN SONRA OKUYACAĞIMIZ SURE İKİ SURE SONRAKİ OLMALI. YANİ KAFİRUN VE NASR SURESİNDEN SONRAKİ SURELERİ OKURUZ. YANİ İKİ SURE ARASINDA İKİ SURE ATLARIZ.
İNŞAALLAH ANLATABİLMİŞİMDİR. KELİME DÜŞÜKLÜĞÜ OLURSA SİZ TOPARLAYIN İNŞALLAH. HAKKNIZI HELAL EDİN.
K.S.E.O.
ASIL SİZ HELAL EDİN HAKKINIZI .ÇOK GEÇ KALDIM OKUMAK İÇİN YANİ DAHA YENİ OKUYORUM ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ.SELAMETLE...

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

makinaci06 yazdı:
mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:
mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:
S.A ARKADAŞLAR MTEKİK ABİM FORUMU TAKİP EDEMEDİM AMA SORU SORMAYA HAKKIM VAR MI?İZİN İSTİYORUM ,ÇÜNKÜ YANITLANMIYO. BELKİ GÖRMEDİNİZ BELKİ KAİDEYE ALMADINIZ BELKİ SORUM SAÇMAYDI NEYSE İŞTE.SORUMMİ ŞİMDİ?

a.s. kardeşim.
kardeşim burada hiç kimseye önyargılı davranılmaz, kimsenin sorusu kıymetsiz diye kenara atılmaz. ancak unutulmuş ,yada görülmemiş olabilir. birde çok zor olabilir, araştırmak için bekliyor olabilir. saçma soruda yoktur. kardeşlerimizin bilmediklerini öğrenmeleri en baştaki hedefimizdir.
efendim sorunuzu alalım inşallah.
k.s.e.o
biliyorum belki görmemişsinizdir dedim yaa her neyse hakkınızı helal edin biliyorum önyargılı davranmayacağınızı sitem edeyim dedim olmadı üstüne bide laf işittik ;);)şaka açıklama yapmanıza gerek yok tekrar.
tamam geliyo o zaman;
namaz sureleri için kesin şu sırayla okunacak diye bişi var mı yani örnek veriyorum ilk rekatta fil suresi sonra kureyş sonra maun sonra kevser sureleri okunuyo ya.kevser e kureyş surelerinin yeri değişebilirmi yada maun ve fil surelerinin :( yaa bilmiyorum diye kızıyorum kendime şimdiye kadar hiç aklıma gelmemişti bi sohbette geçti ama ben sizlerede sormak istedim...
cevaplarınızı bekliyorum abiler ablalar kardeşler :):)

S.A. KARDEŞİM,
STEM, ŞAKA V.S. KISMINI ES GEÇEREK İREK KONUYA GİRİYORUM.
KARDEŞİM O DUYDUĞUNU MEVZU DOĞRU.
YANİ NAMAZ KILARKEN SIRA TAKİBİ YAPILMALI, KURANDAKİ SURELERİN DİZİLİŞİNE GÖRE OKUMAK GEREKİR. AMA BU ŞU DEMEK DEĞİLDİR HAA. KEVSER SURESİNİ OKUDUM HEMEN ARDINDAN MUTLAKA KAFİRUN SURESİ OKUNMALI MANASINDA DEĞİL. BİR BAŞTAN BİR SONDAN OKUMAK MEKRUHTUR.
BİRDE SIRA TAKİPLİ OKUYORUZ AMA, YİNE KEVSER SURESİNDEN ÖRNEK VERELİM, EĞER KEVSERDEN SONRA KAFİRUN SURESİNİ OKUMAYACAKSAK, KEVSERDEN SONRA OKUYACAĞIMIZ SURE İKİ SURE SONRAKİ OLMALI. YANİ KAFİRUN VE NASR SURESİNDEN SONRAKİ SURELERİ OKURUZ. YANİ İKİ SURE ARASINDA İKİ SURE ATLARIZ.
İNŞAALLAH ANLATABİLMİŞİMDİR. KELİME DÜŞÜKLÜĞÜ OLURSA SİZ TOPARLAYIN İNŞALLAH. HAKKNIZI HELAL EDİN.
K.S.E.O.
ASIL SİZ HELAL EDİN HAKKINIZI .ÇOK GEÇ KALDIM OKUMAK İÇİN YANİ DAHA YENİ OKUYORUM ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ.SELAMETLE...

KARDEŞİM HER ZAMAN BEKLERİZ. AMA BÖYLE ÇOK UZUN SÜRELİ KAYIP OLMAYIN LÜTFEN.
K.S.E.O.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt