Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

ama şimdi olmadı böyle kardeşlik nerde kaldı heni de sen hemde hadi sen sor de :) Bu kardeşimin hazırlığı var mı yok mu ben sorayım onun yerine deme :)
Oldumu böyle kardeşilik şimdi.... :)

Neyse sorayım bari ;
Tecdid-i iman nedir?

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

cevaplıycak kimse yokmu yaa.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A.
VAR EFENDİM,

TECDID-I IMAN:
Bilerek veya bilmeyerek kufru gerektiren (imani gideren) bir sozu soylemek veya bir isi yapmak yahut boyle bir seyi yapmis olma ihtimali uzerine, La ilahe illallah Muhammedun Resulullah sozunu; manasini bilerek ve inanarak soyleyip, imanini yenileme, tazeleme.
La ilahe illallah diyerek tecdid-i iman yapiniz. (Hadis-i serif-Hadika)
Itikadinda (inancinda) veya sozunde veya isinde kufre (imanin gitmesine) sebeb olacak bir sey bulunan kimsenin tecdid-i iman etmesi lazimdir. (Abdulgani Nablusi)
Kadin ve erkek her muslumanin, her gun sabah ve aksam tecdid-i iman duasini okumasi lazimdir. Zevc ile zevcenin (hanimin) birlikte okumalari iyi olur. (Birgivi)
Nikah yapmadan once, imaninda suphe olunan erkege ve kiza, imanin alti sartini ve Islam'in bes sartini sormali, bilmiyorlarsa ogretmeli, ezberden okutmali ve Kelime-i sehadet okumalidirlar. Tecdid-i iman ettirmeli ondan sonra nikah yapmalidir. sahitl erin de boyle imanli olmalari lazimdir. (Ibn-i Abidin)
Kufre sebeb olan sozu, hata ederek yanilarak soyleyenin imani ve nikahi bozulmaz. Yalniz tovbe ve istigfar yani tecdid-i iman etmesi iyi olur. Tecdid-i nikah (nikahi yenilemek) lazim olmaz. (Hadimi)
Her gun tecdid-i iman mustehabtir. "Ya Rabbi! Eger benden unutarak veya yanlislikla ve bilerek kufur ve sirk ve gunah ve her ne meydana gelmis ise ben onlarin hepsinden donup vazgectim, pisman oldum. Bir dahi yapmamaya soz verdim. Islam dinini kabul ettim. Peygamber efendimiz senin tarafindan her ne getirdi ise inandim, kabul ettim. Dilim ile soyledim kalbim ile tasdik ettim. Hepsi haktir, dogrudur ve gercektir. Eger soz ve islerim dine aykiri ise, ondan da pisman oldum, vazgectim" demeli ve Ame ntu duasini okumalidir. (Ahmed Hilmi Efendi)

K.S.E.O.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

ALOOOOOOOOOOOOOOO
KİMSE YOKMUUUUUUUUUU

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

burdayız abi bir kimseye orucun farz olması için gereken şartlar kaçtanedir ve nelerdir.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
burdayız abi bir kimseye orucun farz olması için gereken şartlar kaçtanedir ve nelerdir.
s.a. abla
Oruç kimlere farzdır?
Namaz mükellefiyeti (yükümlülüğü) için geçerli olan şartlar oruç için de geçerlidir. Yani oruç mükellefiyeti için; Müslüman olmak, ergenlik (bulûğ) çağına girmiş olmak ve akıllı (aklî olgunluk düzeyi) olmak, oruç tutmaya güç yetirecek durumda olmak gerekmektedir.
Ergenlik çağına gelmemiş olan çocukların oruç tutmaları şart olmamakla beraber bedenî durumları göz önüne alınmak şartıyla oruca alıştırmak ve ısındırmak amacıyla ara ara oruç tutmalarını istemek uygundur. Hasta ve yolcu olan kişiler isterlerse oruç tutmayabilirler. Fakat hastalık ve yolculuk durumları bittikten sonra tutmadıkları oruçlarını Ramazan ayı dışında kazâ ederler. Gebe ve emzikli (süt veren) kadınların durumu da böyledir.
Kimler tutmayabilir?
Bazı durumlarda Ramazan ayı orucunu tutmamaya müsaade edilmiştir. Bu durumlar şunlardır:
1- Seferî (yolcu) olmak,
2- Hasta olmak (doktorun; ‘oruç tutamazsın’ dediği haller),
3- Gebe ve emzikli olmak,
4- Yaşlanmış olmak,
5- İleri derecede açlık ve susuzluk,
6- Zor ve meşakkatli işlerde çalışmak.
“Mesleği gereği sürekli olarak yolcu olan kişi oruç tutmayabilir mi?” diye sorulacak olsa cevabı şudur: Böyle bir işi olan kişinin öncelikle sağlığı açısından bir sıkıntı ve zarar görmeyecekse oruç tutması daha faziletli görülmüştür. Sıkıntı ve zarar söz konusu olduğunda oruç tutmaz ve tutmadığı oruçların fidyesini verir.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

ve aleykümselam kardeşim cevabın doğru sorunu alalım inşallah.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

sidretül münteha nedir?

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

nuresma yazdı:
sidretül münteha nedir?

Sidretül Münteha, semaları ve Cennetleri kucaklayan ulu bir varlık ağacıdır.Sidre Arşı Alânın altındadır. Sidretül müntehânın göz ve gönül alıcı bir görünüm arz ettiği ve ilâhî tecellilerin aralıksız o sınıra yöneldiği anlaşılıyor.Sidre’den ilerisine ne bir melek nede bir peygamber yaklaşamaz. İlerisi gayb alemidir.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
nuresma yazdı:
sidretül münteha nedir?

Sidretül Münteha, semaları ve Cennetleri kucaklayan ulu bir varlık ağacıdır.Sidre Arşı Alânın altındadır. Sidretül müntehânın göz ve gönül alıcı bir görünüm arz ettiği ve ilâhî tecellilerin aralıksız o sınıra yöneldiği anlaşılıyor.Sidre’den ilerisine ne bir melek nede bir peygamber yaklaşamaz. İlerisi gayb alemidir.
buyrun abi sorunuzu alalımB)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a.

Şecaat ne demektir?

k.s.e.o.

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı

Şecaat: Dinî ve dünyevî hukukunu korumak için canını dahî verecek derecede gösterilen bir yiğitlik olarak tarif edilir

DOĞRUMUDUR

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

dynaxon yazdı:
Şecaat: Dinî ve dünyevî hukukunu korumak için canını dahî verecek derecede gösterilen bir yiğitlik olarak tarif edilir

DOĞRUMUDUR

s.a.
doğrudur kardeşim, aramıza hoş geldiniz.
şimdide sorunu alalım inşallah.

k.s.e.o.

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı

NECDET NE DEMEKTİR
ALLAH RAZI OLSUN

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı

YOKMU CEVAP VERECEK ARKADAŞ

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

NECDET:
Yiğitlik, kahramanlık.
Necdet sâhibi, korkulu hâllerde, sıkıntılı işlerde sabır ve sebât eder (kararlılık gösterir), bağırıp çağırmaz, uygunsuz iş yapmaz. (Ali bin Emrullah)
Necdet sâhibi olmak insanı yükseltir. Korkaklık ise zelîl eder (alçaltır). (Celâleddîn Devânî)

Doğrumudur acaba...

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı

DOĞRU KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Amin ecmain.Bende sorumu sorayım o zaman

Nefhat-ül-Fer' ve Nefhat-ül-Ba's nedir?

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A.
ABLAM BU KELİMELERDE BENİM İLK DEFA ÖĞRENDİĞİM KELİMELER. ALLAH C.C. RAZI OLSUN.

Nefhat-ül-Ba's:
İsrâfil aleyhisselâmın, nasıl olduğu bizce bilinmeyen ve sûr denilen bir âlete ikinci defâ üflemesiyle bütün canlıların dirilmesi.
Allahü teâlâ âyet-i kerîmede meâlen buyurdu ki:
Kıyâmetin yok edici sûr'undan sonra, ikinci bir sûr üflenir. Bu sese, bütün beşeriyyet (insanlar) tâbi olur (uyar) . Bu emir ile kalkıp hâzır olurlar. (Zümer sûresi: 62) Bu nefhat-ül-ba's ile bütün mahlûkât (yaratılmışlar) kabirlerinden kalktıkları va kit, görürler ki, dağlar pamuk gibi atılmış, denizlerin suyu çekilmiş, yer ise kendisinde eğrilik ve yükseklik olmayan, dümdüz olmuş bir kâğıt sayfası gibi görünür. (İmâm-ı Gazâlî)
Nefhat-ül-ba's ile, bütün canlıların hepsi bir anda dirilir. Meleklerden en önce diriltilecek olanlar, Allahü teâlâya yakın olan dört mukarreb melektir ki; Cebrâil, Mîkâil, İsrâfil ve Azrâil'dir. İnsanlardan en önce dirilecek olan, Muhammed Mustafâ s allallahü aleyhi ve sellemdir. (Seyyid Alizâde)

Nefhat-ül-Fer':
İsrâfil aleyhisselâmın, kıyâmetin kopacağına yakın, nasıl olduğu bizce bilinmeyen sûr'a birinci defâ üflemesi.
Zamânın sonuna ulaştığı ve yeryüzünde kötülük yapılarak, her yerin, herkesin kötü olduğu vakit, Allahü teâlâ, İsrâfil aleyhisselâma; "Ey İsrâfil! Sûr'a üfle!" buyurur. İsrâfil aleyhisselâm, sûr'a üfler. Bu nefhat-ül-fer'de yeryüzüne zelzele, sarsıntı düşer. Anneler, çocuklarına süt veremez olur. İnsanlar, sarhoş gibi olurlar. Kıyâmetin heybetinden ve Allahü teâlânın azâbının şiddetinden böyle olurlar. Nitekim Allahü teâlâ bu hâlden haber veriyor: "Ey insanlar! Rabbinizden korkun! Şüphe yok ki, o kıyâmet sarsıntısı çok büyük bir şeydir. Onu göreceğiniz gün her emzikli kadın emzirdiğinden geçer ve her yüklü kadın çocuğunu doğurur. İnsanları da hep sarhoş görürsün. Hâlbuki sarhoş değildirler. Fakat Allah'ın azâbı çok şiddetlidir." (Hac sûresi: 1,2) (Muhammed Rebhâmî)

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun abi.Bende yeni öğrendim zaten bu kelimeleri.Diğer soruları araştırıken bulmuştum.Ne kadar faydalı bir forum olduğunu tekrarlamaya gerek yok galiba ;)

Cevabın çok güzeldi abim,sorunu alalım inş.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt