Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

İslam'a ilk giren sekiz kişiden biri, cennetle müjdelenen on kişiden biri, Hz.Ömer (r.a.)'dan sonraki halife seçimindeki Şura heyetindeki altı kişiden biri, cennetle müjdelendiğini duyduğu zaman buğday, un ve yiyecek yüklü 700 deveden oluşan kervanını Allah yolunda hibe eden bu zengin sahabe kimdir?

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
İslam'a ilk giren sekiz kişiden biri, cennetle müjdelenen on kişiden biri, Hz.Ömer (r.a.)'dan sonraki halife seçimindeki Şura heyetindeki altı kişiden biri, cennetle müjdelendiğini duyduğu zaman buğday, un ve yiyecek yüklü 700 deveden oluşan kervanını Allah yolunda hibe eden bu zengin sahabe kimdir?

ABDURRAHMAN IBN AVF

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

doğru kardeşim sorunu alalım.

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
doğru kardeşim sorunu alalım.

İDRİS ALEYHİSSELAMDAN SONRA GELEN PEYGAMBERDİR
KAVMİ HELAK OLMUŞTUR
Ey kavmim ! Allah'a kulluk edin, sizin ondan baska tanriniz yoktur. Dogrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabindan korkuyorum » (A'raf, 59)
EVLADINA OLAN VASİYETLERİ ŞUNLARDI
BU PEYGAMBERİMİZ KİMDİR

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

hz nuh dur.oğlu inanmayanların yanındaydı ve allah(cc) gemiye sadece iman edip inananları almasını emrettiği için oğluna gel iman et kafirlerden olma diye buyurmuş.bildiğim bu kadar kardeşim

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

sevvalmina yazdı:
hz nuh dur.oğlu inanmayanların yanındaydı ve allah(cc) gemiye sadece iman edip inananları almasını emrettiği için oğluna gel iman et kafirlerden olma diye buyurmuş.bildiğim bu kadar kardeşim

S.A. ABLAM CEVABINIZ DOĞRU , BEZMİ SAFA KARDEŞİMİZ GELDİĞİNDE EKSİKLERİNİ TAMAMLAR. SİZ SORUNUZU SORUN İNŞALLAH

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Kur'ân-ı kerîmi açıktan okuyan ilk sahâbî

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

beni yerime kardeşimiz sormuş devam edebilir sormak istedikleri varsa cvplyalım inşallah.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

sevvalmina yazdı:
beni yerime kardeşimiz sormuş devam edebilir sormak istedikleri varsa cvplyalım inşallah.

CEVAP VERDİM .
ŞİMDİDE SİZ BENİM YERİME SORUN OLMAZMI?

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Tevratta Resûlullahın alâmetlerini görüp Müslüman olan sahâbî?

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

mk5834 yazdı:

S.A. KARDEŞİM
DEMİNDE OLDU BİR ŞEY DEMEDİM AMA, SORU SORMA HAKKAI SEVVALMANİA KARDEŞİMİZDE ÖNCE ONUN SORUSUNU ALALIM ONDAN SONRA SENİN SORUNA BAKALIM OLMAZMI.

NOT: SİSTEMİMİZ ŞU; SORUMUZA DOĞRU CEVAP VEREN KARDEŞİMİZ, YENİ SORUYU KENDİSİ SORUYOR.

K.S.EO.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

mtekik yazdı:
mk5834 yazdı:

S.A. KARDEŞİM
DEMİNDE OLDU BİR ŞEY DEMEDİM AMA, SORU SORMA HAKKAI SEVVALMANİA KARDEŞİMİZDE ÖNCE ONUN SORUSUNU ALALIM ONDAN SONRA SENİN SORUNA BAKALIM OLMAZMI.

NOT: SİSTEMİMİZ ŞU; SORUMUZA DOĞRU CEVAP VEREN KARDEŞİMİZ, YENİ SORUYU KENDİSİ SORUYOR.

K.S.EO.
doğru cevap yazanın soru sorması gerektiğini bilmiyodum.neyse dediğiniz gibi diğer arkadaşın sorusunu bekleyelim.
not:doğru cevap veren kişi tekrar bu foruma bağlanmazsa ne yapacağız.?öyle kala kalırız alimallah:(

IslamHizmeti

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKUM! BIR SORUM VAR, COK ÖNEMLI BENIM ICIN. AYRICA FAZLA ZAMANIM YOK, BIR AN ÖNCE CEVAP GELIRSE SEVINIRIM, SIMDIDEN ALLAH RAZI OLSUN HEPINIZDEN...
KUARNDAKI SAVAS ILE ALAKALI OLAN AYETLERI NASIL ANLAMAMIZ LAZIM????
KUARNDA SAVAS EDEN ERKEK ICIN MÜKAFAT OLARAK CENNETTE HURILER VERILECEGI DOGRUMU??
EGER BÖYLESE EL KAIDE VE DIGER GÜYA MÜSLÜMAN TERÖRISTLERIN YAPTIGI DOGRU; YANI ONLAR KURANDA SAVASIN EMREDILDIGINI SÖYLÜYOR. BU AYETLER HAKKINDA VE BU KONU HAKKINDA BENI BILGILENDIRIN LÜTFEN!!
s.a.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

IslamHizmeti yazdı:
SELAMUN ALEYKUM! BIR SORUM VAR, COK ÖNEMLI BENIM ICIN. AYRICA FAZLA ZAMANIM YOK, BIR AN ÖNCE CEVAP GELIRSE SEVINIRIM, SIMDIDEN ALLAH RAZI OLSUN HEPINIZDEN...
KUARNDA SAVAS EDEN ERKEK ICIN MÜKAFAT OLARAK CENNETTE HURILER VERILECEGI DOGRUMU??
EGER BÖYLESE EL KAIDE VE DIGER GÜYA MÜSLÜMAN TERÖRISTLERIN YAPTIGI DOGRU; YANI ONLAR KURANDA SAVASIN EMREDILDIGINI SÖYLÜYOR. BU AYETLER HAKKINDA VE BU KONU HAKKINDA BENI BILGILENDIRIN LÜTFEN!!
s.a.

ALEYKUM SELAM KARDEŞİM.
SORUNUZU ALDIK, YALNIZ ACELE DEMİŞSİNİZ DE SORDUĞUNUZ SORULAR ACELE CEVAP VERİLECEK TİPTE SORULAR DEĞİL. BİZ ARAŞTIRIP KAYNALARI İLE BİRLİKTE SİZE ÖZEL MESAJ ATARIZ. DAHA SONRA BİLE OLSA AÇTIĞINIZDA BAKRSINIZ.
ACELEYLE YANLIŞ BİLGİLENDİRMEKTENSE, HİÇ CEVAP VERMEMEK DAHA DOĞRUDUR KANIMCA.
K.S.EO.

IslamHizmeti

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razi olsun kardesim!
Haklisiniz, arastirip dogru bilgi vermeniz benim icin cok daha önemli...
Ben hiristiyan bir kiz ile tartismaya girdim. o bana kuranda savasin emredildigini sölyedi ve bana yarin ayetler getirecegini sölyedi. simdi, bir hiristiyanin bir müslümnadan kuan hakkinda daha fazla bilmesi mümkün olamaz, olmamali!
Onlar kuarni okuyorlar belki ama anlamiyorlar...
kiz dediki bana, hz muhammed(sav) mekkeden kovuldu ve mekkelilere nefret icindeydi ve onlara karsi savasti. kulaklarima inanamadim, insanlarin en yücesi hakkinda ne kadar yanlis bilgilen,iyler diye. neyse ben zaten insallah hocam ilede bu konuyu konusacagim.ama sizlerdende bilgilenmek istedim, rabbim yardimcimiz olsun....

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

IslamHizmeti yazdı:
s.a.
S.A.
CİHAD AYETLERİ

1-Bakara [218]Şüphesiz iman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda cihad edenler; işte onlar, Allah'ın rahmetini umabilirler. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.
2-Al-i İmran [142-]Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri belirtip-ayırdetmeden ve sabredenleri de belirtip-ayırdetmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?
3-Nisa[95-]Mü'minlerden, özür olmaksızın oturanlar ile, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edenler eşit değildir.
4- Maide [35-]Ey iman edenler, Allah'tan korkup-sakının ve (sizi) O'na (yaklaştıracak) vesile arayın; O'nun yolunda cihad edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz.
5-Maide [54-]Ey iman edenler, içinizden kim dininden geri döner (irtidat eder)se, Allah (yerine) kendisinin onları sevdiği, onların da kendisine sevdiği mü'minlere karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı ise 'güçlü ve onurlu,' Allah yolunda cihad eden ve kınayıcının kınamasından korkmayan bir topluluk getirir.
6- Enfal [72-]Gerçek şu ki, iman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edenler ile (hicret edenleri) barındıranlar ve yardım edenler, işte birbirlerinin velisi olanlar bunlardır.
7- Enfal [74-]İman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda cihad edenler ile (hicret edenleri) barındıranlar ve yardım edenler, işte gerçek mü'min olanlar bunlardır.
8- Enfal [75-]Bundan sonra iman edip hicret edenler ve sizinle birlikte cihad edenler, işte onlar sizdendir.
9-Tevbe[16-]Yoksa siz, içinizden cihad edenleri ve Allah'tan ve Resûlü’nden ve mü'minlerden başka sır-dostu edinmeyenleri Allah 'bilip (ortaya) çıkarmadan' bırakılıvereceğinizi mi sandınız? Allah yaptıklarınızdan haberdardır.
10- Tevbe [19-]Hacılara su dağıtmayı ve Mescid-i Haram'ı onarmayı, Allah'a ve ahiret gününe iman eden ve Allah yolunda cihad edenin (yaptıkları) gibi mi saydınız? (Bunlar) Allah katında bir olmazlar.
11- Tevbe [20-]İman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edenlerin Allah katında büyük dereceleri vardır.
12- Tevbe[24-]De ki: "Eğer babalarınız, çocuklarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, az kâr getireceğinden korktuğunuz ticaret ve hoşunuza giden evler, sizlere Allah'tan, O'nun Resûlü’nden ve O'nun yolunda cihad etmekten daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyedurun.
13- Tevbe [41-]Hafif ve ağır savaşa kuşanıp çıkın ve Allah yolunda mallarınızla ve canlarınızla cihad edin.
14- Tevbe [44-]Allah'a ve ahiret gününe iman edenler, mallarıyla ve canlarıyla cihad etmekten (kaçınmak için) senden izin istemezler.
15- Tevbe [73-]Ey Peygamber, kâfirlerle ve münafıklarla cihad et ve onlara karşı sert ve caydırıcı davran.
16- Tevbe [81-]Allah'ın elçisine muhalif olarak (savaştan) geri kalanlar oturup-kalmalarına sevindiler ve Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad etmeyi çirkin görerek: "Bu sıcakta (savaşa) çıkmayın" dediler.
17- Tevbe [86-]"Allah'a iman edin, O'nun elçisi ile cihada çıkın" diye bir sûre indirildiği zaman onlardan servet sahibi olanlar, senden izin isteyip: "Bizi bırakıver, oturanlarla birlikte olalım" dediler.
18- Tevbe [88-]Ama Resul ve onunla birlikte olan mü'minler, mallarıyla ve canlarıyla cihad ettiler; işte bütün hayırlar onlarındır ve kurtuluşa erenler onlardır.
19- Nahl [110-]Sonra gerçekten Rabbin, işkenceye uğratıldıktan sonra hicret edenlerin, ardından cihad edip sabredenlerin (destekçisidir).
20- Muhammed [20-1]İnananlar: "Keşke bir sure indirilse de cihada çıksak" derlerdi. Fakat kesin anlamlı bir sure inip, orada savaş zikredilince, kalplerinde hastalık olanların, ölüm korkusuyla bayılmış kimselerin bakışları gibi, sana baktıklarını gördün. Oysa onlara itaat etmek ve uygun olanı söylemek yaraşırdı. İş ciddileşince Allah'a verdikleri anda doğruluk gösterselerdi, onların iyiliğine olurdu.

HURİ MESELESİ İSE BİR ÇOK AYET VE HADİSİ ŞERİFTE GEÇMEKTEDİR. VE SADECE ŞEHİDLERE DEĞİL TÜM CENNETTELİKLERE VERİLECEKTİR.

DİĞER OLUŞUMLARLA İLGİLİ FETVA MAKAMI BİZ DEĞİLİZ. ONLAR KENDİ DOĞRULARINI YAŞIYORLAR, BİZ İSE BAŞKALARININ DOĞRULARINI YAŞAMAK ZORUNDA BIRAKILIYORUZ.

K.S.E.O.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

SEVVALMİNA ABLA SORUNU BEKLİYORUZ.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt