Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

IslamHizmeti

Kayıtlı Kullanıcı
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

ALLAH RAZI OLSUN. TAMAM ANLADIM, KURANDA CIHAD ILE ALAKALI AYETLER VAR AMA BU AYETLERI NASIL ANLAMAK LAZIM? BIR EL KAIDE MENSUBUNA SORSAK, ONA GÖRE ALLAH SU AN KAFIRLELE KARSI SAVASMAMIZI ISTIOYR DER. YANI O NA GÖRE GAYRI MÜSLIMLERI ÖLDÜRMEK CINAYET DEGIL IBADET CÜNKÜ O BU AYETLERI BÖYLE ANLAMIS. AMA ELBET BIZIM DINIMIZ BARIS VE HOSGÖRÜ DINI YANI SAVASA KARSI AMA O ZAMN BU AYETLERI NASIL ANLAMALIYIZ? ISTE. TARTISTIGIM KIZDA BUNU SÖYLÜYOR: YANI DIYORKI ISLAM SAVAS DINIDIR CÜNKÜ SAVAS EMREDIYLIOR VE HZ MUHAMMED(SAV) DE SAVASTI. BUNU BANA LÜTFEN ACIKLAYIN!!

rainmen

Kayıtlı Kullanıcı

IslamHizmeti yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN. TAMAM ANLADIM, KURANDA CIHAD ILE ALAKALI AYETLER VAR AMA BU AYETLERI NASIL ANLAMAK LAZIM? BIR EL KAIDE MENSUBUNA SORSAK, ONA GÖRE ALLAH SU AN KAFIRLELE KARSI SAVASMAMIZI ISTIOYR DER. YANI O NA GÖRE GAYRI MÜSLIMLERI ÖLDÜRMEK CINAYET DEGIL IBADET CÜNKÜ O BU AYETLERI BÖYLE ANLAMIS. AMA ELBET BIZIM DINIMIZ BARIS VE HOSGÖRÜ DINI YANI SAVASA KARSI AMA O ZAMN BU AYETLERI NASIL ANLAMALIYIZ? ISTE. TARTISTIGIM KIZDA BUNU SÖYLÜYOR: YANI DIYORKI ISLAM SAVAS DINIDIR CÜNKÜ SAVAS EMREDIYLIOR VE HZ MUHAMMED(SAV) DE SAVASTI. BUNU BANA LÜTFEN ACIKLAYIN!!

islam hizmeti arkadaşımıza cevap;

Şüphesiz iman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda CİHAD edenler; işte onlar, Allah'ın rahmetini umabilirler. Allah bağışlayandır, esirgeyendir. (bakara 218)

Arapça "cihad" kelimesi bir amaca ulaşmak için kişinin elinden gelen çabayı sarfetmesi anlamına gelir. "(Kutsal) Savaş" ile eş anlamlı değildir, bundan daha geniş bir anlamı vardır ve her tür çabayı içerir. Mücahid ise her zaman idealini elde etmeye çalışan, onu dili ile, kalemi ile tebliğ eden ve onun yolunda tüm kalbi ve bedeni ile çalışan kimsedir. Kısacası o, tüm gücünü ve kaynaklarını bu ideali elde etmek için harcar ve ona karşı çıkan tüm güçlerle savaşır; o kadar ki hayatını bile bu yolda feda etmekten kaçınmaz. Böyle bir kimsenin çabası ve gayreti teknik olarak cihaddır. Buna karşı, bir müslüman tüm bunları Allah'ın ortaya koyduğu hayat biçimini hâkim kılmak ve O'nun kelâmını yüceltmek için belli ahlâkî sınırlamalar dahilinde, Allah yolunda yapmak zorundadır. Müslüman cihad ederken bundan başka bir gayeye sahip olmamalıdır. İşte bu şekilde, müslümanın cihadının "kâfirleri ortadan kaldırmak için açılmış genel bir savaş" olmadığı açığa kavuşur.

her cihad sözcüğü (kutsal savaş) anlamına gelmez.savaş kaçınılmaz olduğu zaman(insanı insan yapan değerler aşıldığı zaman) "savaş olur ki peygamberimizin yaptığı savaşları kimlerin çıkardığı tarih kitaplarında sabittir.size karşı savaşan bir topluluktan kaçınılması söz konusu değildir.kur-an da da her yerde "kutsal savaş" anlamında kullanılmamıştır.(örnk.ilk ayet)

Seni insanlara elçi gönderdik; şahit olarak da Allah yeter.(nisa 79)
Allah'ın elçileri yer yüznde bozgunculuk yapmak için değil,Allah'ın vahy ettiğini teblih etmek için gönderilmiştir.
peygamberimizi tanımadıkları ve yüzeysel olarak bildikleri için böyle iftiralar atıyor ehli kitap sahipleri.o insan(hristiyan olan zaat)"kitabı da muhammet yazmıştır der"

(muhammed)"Onu uydurdu" mu diyorlar?Halbuki bu, senden önce kendilerine bir uyarıcı ulaşmamış bir toplumu, belki yola gelirler diye uyarman için Rabbinden gelen bir gerçektir.(secde 3)

bunu bir insanın kendi kendine söylemesi için deli olması lazım!!!haşaa peygamberimiz en şerefli ve en erdemli bir nebi'dir.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ARKADAŞLAR
BUGÜNKÜ SORUMUZU SORUYORUM İNAŞALLAH

"HERHANGİ BİR VAKTE BAĞLI KALMAKSIZIN YAPILAN İBADETLERDEN 3 TANE YAZINIZ"

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Hazreti Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) bir kudsî hadiste, "Allah şöyle buyurmuştur: Kim veli bir kuluma düşmanlık ederse, ben de ona savaş açarım. Kulum bana, kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevimli olan bir şeyle yaklaşmaz. Kulum bana nafile ibadetlerle de yaklaşmaya devam eder. Nihayet onu severim. Ben kulumu sevince de artık onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı mesabesinde olurum. Diliyle de her ne isterse muhakkak onları kendisine ihsan ederim. Banasığınmak isteyince de onu korurum..." buyurarak,farz ibadetlerin dışında insanı Allah'a yaklaştıracak,sevgisine mazhar kılacak nafile ibadetler de bulunduğuna işaret etmiştir.

NAFİLE İBADETLER OLARAK NAMAZ
"Müslüman bir kimse, farzların dışında nâfile olarak her gün Allah rızası için on iki rek`at namaz kılarsa, Allah Teâlâ ona cennette bir köşk yapar" (Müslim, Müsâfirîn 103. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Tatavvu 1)

1.TEHECCÜD NAMAZI:"Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

"Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur'ân ile teheccüd namazı kıl, Yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire." (el-İsrâ/17, 79)

2. İŞRAK NAMAZI:"Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur." (İhyâ, I. 336)
3. DUHA (Kuşluk) NAMAZI:"Kuşlu namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır." Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)

4.EVVABİN NAMAZI:Bir kimse Akşam namazından sonra hiç konuşmadan altı rekat namaz kılsa, o namaz (sevap bakımından) on iki senelik ibadete denk olur." (Tirmizi, Mevakit, 204)

ORUÇ

“Kim Ramazan orucunu tutar ve Şevval’den de ona altı gün daha eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur”.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

abi 3.aklıma gelmiyo siz söylerseniz sevinirim.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

sevvalmina yazdı:
Hazreti Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) bir kudsî hadiste, "Allah şöyle buyurmuştur: Kim veli bir kuluma düşmanlık ederse, ben de ona savaş açarım. Kulum bana, kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevimli olan bir şeyle yaklaşmaz. Kulum bana nafile ibadetlerle de yaklaşmaya devam eder. Nihayet onu severim. Ben kulumu sevince de artık onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı mesabesinde olurum. Diliyle de her ne isterse muhakkak onları kendisine ihsan ederim. Banasığınmak isteyince de onu korurum..." buyurarak,farz ibadetlerin dışında insanı Allah'a yaklaştıracak,sevgisine mazhar kılacak nafile ibadetler de bulunduğuna işaret etmiştir.

NAFİLE İBADETLER OLARAK NAMAZ
"Müslüman bir kimse, farzların dışında nâfile olarak her gün Allah rızası için on iki rek`at namaz kılarsa, Allah Teâlâ ona cennette bir köşk yapar" (Müslim, Müsâfirîn 103. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Tatavvu 1)

1.TEHECCÜD NAMAZI:"Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

"Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur'ân ile teheccüd namazı kıl, Yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire." (el-İsrâ/17, 79)

2. İŞRAK NAMAZI:"Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur." (İhyâ, I. 336)
3. DUHA (Kuşluk) NAMAZI:"Kuşlu namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır." Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)

4.EVVABİN NAMAZI:Bir kimse Akşam namazından sonra hiç konuşmadan altı rekat namaz kılsa, o namaz (sevap bakımından) on iki senelik ibadete denk olur." (Tirmizi, Mevakit, 204)

ORUÇ

“Kim Ramazan orucunu tutar ve Şevval’den de ona altı gün daha eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur”.

S.A.
ABLAM BENİM İSTEDİĞİM HERHANGİ BİR VAKTE BAĞLI KALMAKSIZIN KİŞİNİN İSTEDİĞİ ZAMAN YAPABİLECEĞİ İBADETLERDİR. AMA SİZİN YAZDIKLARINIZ YİNE BİR VAKTE BAPLI OLANLAR.
SORUMUZ BİRAZ ŞAŞIRTMACADIR.
K.S.E.O.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Abi soruyu anlamadım ki. Kuran-ı Kerim okumak gibi mi.Kuran okumak bir ibadet ama belirli bir vakti yok böylemi?????

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

EVET ABLAM O TÜRDEN İBADELERİMİZDEN
ASLINDA ÇOKTA BEN 3 TANE İSTEDİM.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

O zaman dua etmekte olabilir.
Rmazan ayında tutamadığımız orucu yılın herhangi bir zamanında tutabiliyoruz.Buda olur sanırım.Üç tane oldumu....Başka gelmiyor aklıma.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

tugba_m yazdı:
O zaman dua etmekte olabilir.
Rmazan ayında tutamadığımız orucu yılın herhangi bir zamanında tutabiliyoruz.Buda olur sanırım.Üç tane oldumu....Başka gelmiyor aklıma.

oldu efendim
buna sadakayı, yetimlere, fakirleri yedirmeyi gibi bir çok madde eklenebilir.

sorunuzu alalım

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

cevaplanmış abi

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Şirk-i Hafi ne demektir?

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

tugba_m yazdı:
Şirk-i Hafi ne demektir?

S.A.
Tevhid ve Şirk-i hafi (gizli şirk)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.):
'Ben, ümmetimin şirk'i hafî yapmasından korkarım' buyuruyor.
İnsan, haberi olmadan şirk yapar da tevhiddeyim zanneder.

Bayezid-i Bestâmî (k.s.a.) Hazretleri, ahirete teşrif ettiği gün, Allah (c.c.):
'Ya Bayezid! Bana ne getirdin?' diyor.
Bayezid de:
'Tevhid'i getirdim' diyor.
Biraz sonra Allah (c.c.) yine:
'Ya Bayezid! Bana ne getirdin?' sorusunu tekrarlıyor.
Bayezid'de yine:
'Tevhid'i getirdim' diyor.
Allah (c.c.), üçüncü olarak:
'Ya Bayezid! Bana ne getirdin?' sorusunu sorunca.
Bayezid Hazretleri (k.s.a) sağlığında şirk yapıp yapmadığını öğrenmek için, geçen ömrünü gözden geçiriyor ve:
'Tevhid, Tevhid, Tevhid, getirdim' cevabını getiriyor.
Bunun üzerine Allah (c.c.):
'Filan zaman ağzımı süt yaktı demiştin. Senin ağzını ben mi yaktım, süt mü yaktı?' diye buyurmuştur.

ŞİMDİYE KADAR SORDUĞUNUZ SORULAR HAKKINDA BİLGİLERİM VARDI AMA BEN ŞİRK-İ HAFİ'Yİ ŞİMDİ ÖĞRENDİM ARKADAŞLAR. DAHA ÖNCE BİLMİYORDUM. ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN.
BUDA DERSLERİMİZİN FAYDASINA İŞARETTİR İNŞALLAH.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ARKADAŞLAR
ZENNEDERSEM SORU HAKKI BENİM ŞİMDİ SORUMU SORUYORUM.

NAMAZLARI KAZAYA BIRAKMANIN MEZHEPLERE GÖRE HÜKMÜNÜ YAZARMISINIZ.
CEVAP UZUN OLABİLİR. O YÜZDEN MEZHEPLERİ TEK TEK ALABİLİRİZ.
HADİ KOLAY GELSİN.
(UNUTMAYIN Kİ SORAN HER SORDUĞUNUN CEVABINI BİLMİYOR OLABİLİR. ÖĞRENMEK İÇİN SORUYOR OLABİLİR.)
K.S.E.O.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Abi biraz zor oldu bugün işlerim yoğundu araştıramadım ben ama yarın cevaplayacağım inşallah.
İstersen varsa başka sorun onu alalım benim gibi araştıran arkadaşlar varsa bizde yarın cevaplayalım olur mu

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a. arkadaşlar,
Kaza namazı sorumuz un cevabı hala gelmedi, tugba ablamın dediği gibi yeni bir soru daha soruyorum.
inşallah ikisini birlikte cevaplandırırız.

"MÜMİN İLE MÜSLÜMAN ARASINDAKİM FARKI YAZINIZ."

Evet yanlış okumadınız mümin ile müslüman arasındaki farkı istiyorum.

K.S.E.O.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

abi güzel bi soru

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt