Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SOKAKTAN MEKTUP VAR (1 Kullanıcı)

SOKAKTAN MEKTUP VAR

• EVET OLABİLİR.

Oylama: 0 0.0%
  • HAYIR OLAMAZ.

• HİÇ Bİ FİKRİM YOK

• ABD DEN HERŞEY BEKLENİR

• HİÇ BİRİ

• Kullanılan toplam oy
    0

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
“Bugün günlerden ne?” gibi sıradan bir soruyu, genç bir kalemin, yola yeni çıkmış bir fikir işçisinin dilinden cevaplamak ne kadar şık olurdu: “Gelmeyen günden önce[si] ve giden günden sonra[sı].” Yeni –ve galiba ilk–kitabıyla Sıkı Tut Ruhunu (Karakalem Yayınları) diye seslenen Rabia Nazik Kaya, gitmiş “dün” ile gelmemiş “yarın” arasında sıkıştırdığımız, geçiştirdiğimiz, ıskaladığımız gerçek zamana, ömrümüzün biricik gününe, “bugün”e çağırıyor bizi.

Ömrümüzün hepsini “bugün”de harcıyoruz. İçinde yaşadığımız, nefes aldığımız, yürüdüğümüz, uyuduğumuz, uyandığımız başkaca bir gün yok. Hiç olmadı. Hiç olmayacak. Bana gelince –gelirse– “bugün” diyeceğim “yarın”lar bekliyor beni. Benden gittiğinde “dün” diye hatırlayacağım “bugün”leri yaşıyorum şimdi. Takvim yapraklarından rakam kovalamaya gerek yok o halde! Bugün, günlerden “bugün”. Dünden sonrası, yarından öncesi.

Sadece “bugün” ve sadece “şimdi”lik yaşıyorum. Dünya “bugün”den ibaret. “Dün”ün ölmüşüyüm, “yarın”ın doğmamışıyım. “Dün”lerin hepsi bana tanıklık edecekleri yakın “yarın”ı, yani “Hesap Günü”nü bekliyor. “Yarın”lar “bugün” oldukça, hesabını vereceğim “dün”ler çoğalıyor. Arkasını dönüp giden “dün”lerin hepsi, yakında gelecek geleceğimin, yani nihaî “yarın”ımın hesabını yüklüyor omzuma.

Böyle olunca Hazreti Ali Efendimizin “bugün” ve “yarın” hesabının altına daha bir inanarak imza atıyor insan: “Ey benim gibi nefis taşıyan dostlarım! Dikkat edin! Dünya arkasını dönmüş gidiyor. Ahiret yüzünü çevirmiş bize doğru geliyor. İkisinin de taliplileri var. Siz ahirete talip olun. Bir çocuk gibi dünyanın kucağına oturmayın. Unutmayın, bugün amel var, hesap yok. Yarın da hesap var, amel yok.”

“Yarın” geldiğinde “dün” eylediğim her “bugün”üm artık ahirete aittir, hatta “ahiret”tir. Çünkü benim ömrüm, tüm “bugün”lerimi “dün” ettiğimde biter. Öyleyse “dün” ettiğim “bugün”ler kadar ayağım çukurda, yani ahirete aitim. Ölüm, “bugün”lerin hepsinin “dün”leşip soluklaştığı; “yarın”ların hepsinin “bugün”ün akşamında yığılıp düştüğü andır. Soldurduğum dünler kadar ölüyüm; eskittiğim dünler sayısınca ölüme yakınım; geride bıraktığım “bugün”ler hesabınca “yarın”larımı eksiltiyorum.

“Dün” eylediğim her “bugün” artık paketlenmiştir, defteri dürülmüştür. Dün, artık değiştirilebilir değildir. “Dün”ün içinde bir şey eyleyemem. “Dün”üm eksiği ve kusuruyla Hesap Defteri’ne kayıtlıdır. Rabbim mağfiret etmezse, “dün”e ekleyeceğim bir şey yok. Rabbim merhamet etmezse, “dün”den bir şey eksiltemem. “Dün” için hesap vereceğim; ama “dün”e “bugün”den kıl kadar bile bir amel katamam, zerrece sevap ekleyemem. Henüz “bugün” olan “bugün” ise amel katabileceğim tek günüm; onu “dün” edinceye kadar hesap sorulmayacak bana.

Öyleyse.
“Bugün”ümü “dün” olduğunda bir şey ekleme ya da eksiltme ihtiyacı duymayacak kadar özenli yaşamalıyım. Ameli olan-hesabı olmayan “bugün”ümü, ameli olmayan-hesabı olan “dün”ün hakkını vermek üzere doldurmalıyım.

Bir de “ Hiç ölmeyecekmişsin gibi dünyaya, yarın ölecekmişsin gibi ahirete çalış” sözü üzerinden de bir hesap yapayım. Bugün hiç ölmeyeceğim, yarın olduğunda ise “bugün”ü “dün” etmiş olarak, ölmüş olacağım. “Dün”de sadece hatıram kalacak; tıpkı bir ölmüş gibi. Yarın olduğunda, bugünkü “bugün” de benim için ölmüş olacak, “dün” olacak, bana ne güneşi değecek dünün, ne sıcağı dokunacak. Ne bir şey ekleyebileceğim “dün”üme, ne parmağımı kıl kadar kıpırdatacağım. “Dün” bana ne bir güneş getirecek ne de bir akşam sunabilecek. Oysa, “bugün”ün hiç ölmeyeceğiyim. “Bugün”ün içinde hiç ölmeyecek gibi ebedî meyveler devşirebilirsem, “yarın” geldiğinde “dün”ün huzurlu ölmüşü olabilirim, “dün”ün ölümünü huzurla karşılayabilirim.

Öyleyse, “bugün”ün dünyasından hiç ölmemek üzere yaşayacağım ebediyet meyveleri devşirmeliyim. Öyleyse, “bugün”ümü, ölüsü olacağım “dün”lerin hesabını ahirette verecek şekilde diri ve dik tutmalıyım. “Bugün”ün içinde hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayacağım ebediyet sırrının saklı olduğunu bilmeliyim. “Yarın”ın eşiğinde ise “bugün”ümün “dün”leşip öleceğini farkedecek bir fanilik hükmünün yazılı olduğunu farketmeliyim.

Gitmiş “dün”ler hesaptır. Gelmemiş “yarın”lar ise fırsat. Ömür dediğin gitmiş dünden sonrası, gelmemiş yarından öncesi ise, hep bir hesabın sonrasında ve hep bir fırsatın öncesinde yaşıyorum. Fırsatları hesaba yazdırmak için ise elimde sadece “bugün” var. “Bugün” iken hiç hesaba çekilmeksizin amel edecek kadar “ölmeyecekmiş gibi” dipdiri yaşadığım, yarın gelip “dün” olduğunda ise amel eyleyemeksizin hesaba çekilecek kadar “ölmüş gibi” çaresiz ve kıpırtısız kaldığım o kritik zamanı yaşıyorum şimdi.

Başka zaman var mı ki?

*****Senai Demirci

ESSELAMU ALEYKUM ..
s.s.s kardeşim..

güzel bir paylaşım..sizin de yüreğinize bereket..

çok teşekkür ediyorum..

hayır yanınızda ...
şer uzağınızda olsun..

...................................................

bir noktaya değinmem gerekiyor..

Rabbim merhamet etmezse, “dün”den bir şey eksiltemem. “Dün” için hesap vereceğim; ama “dün”e “bugün”den kıl kadar bile bir amel katamam, zerrece sevap ekleyemem. Henüz “bugün” olan “bugün” ise amel katabileceğim tek günüm; onu “dün” edinceye kadar hesap sorulmayacak bana.

Öyleyse.
“Bugün”ümü “dün” olduğunda bir şey ekleme ya da eksiltme ihtiyacı duymayacak kadar özenli yaşamalıyım. Ameli olan-hesabı olmayan “bugün”ümü, ameli olmayan-hesabı olan “dün”ün hakkını vermek üzere doldurmalıyım.

(......................daha sonra yazılmak üzere açılmıştır)

yazar bu konuda çok net konuşmuş..

sakın yanılıyor olmasın?

Selametle..

.....................................................

içinden 9 a kadar say
....................................................

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
ESSELAMU ALEYKUM ..
s.s.s kardeşim..

güzel bir paylaşım..sizin de yüreğinize bereket..

çok teşekkür ediyorum..

hayır yanınızda ...
şer uzağınızda olsun..

...................................................

bir noktaya değinmem gerekiyor..

Rabbim merhamet etmezse, “dün”den bir şey eksiltemem. “Dün” için hesap vereceğim; ama “dün”e “bugün”den kıl kadar bile bir amel katamam, zerrece sevap ekleyemem. Henüz “bugün” olan “bugün” ise amel katabileceğim tek günüm; onu “dün” edinceye kadar hesap sorulmayacak bana.

Öyleyse.

(......................daha sonra yazılmak üzere açılmıştır)

yazar bu konuda çok net konuşmuş..

sakın yanılıyor olmasın?

Selametle..

.....................................................

içinden 9 a kadar say
....................................................

aleyküm selam değerli şengül kardeşim,yorumunuz için teşekkürler,yerinde bir katkı olmuş,hayırlı ve nurlu bir akşam dilerim,selametle.

selimoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selamm...Allah razı olsun efendim...Teşekkür ederim saolun...

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
kandilin mübarek olsun şengülüm duanızda olmak duasıyla rabbimize emanetimsiniz
muhabbetle baki selamlar

Allah CC razı olsun Aminenur'um...

Sizin ve eşinizin ve ailenizin de kandilini kutlar..Dualarda buluşma dileğiyle Rabbime emanet olunuz inşaALLAH..

HAYIR YANINIZDA..
ŞER UZAĞINIZDA OLSUN..

Selametle..

İÇİNDEN 9 A KADAR SAY.....​

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
s.a şengül kardeşim,
çok güzeldi,paylaştığınız için ALLAH razı olsun,bu kandil inş.duanızda oluruz güzel kardeşim,selametle....

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Allah CC razı olsun Aminenur'um...

Sizin ve eşinizin ve ailenizin de kandilini kutlar..Dualarda buluşma dileğiyle Rabbime emanet olunuz inşaALLAH..

HAYIR YANINIZDA..
ŞER UZAĞINIZDA OLSUN..

Selametle..

İÇİNDEN 9 A KADAR SAY.....​

ALLAH razı olsun şengülüm herşey gönlünüzce olsun geceniz feyizli nurlu geçsin inşaALLAH MUHABBETLE baki selamlar

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
s.a şengül kardeşim,
çok güzeldi,paylaştığınız için ALLAH razı olsun,bu kandil inş.duanızda oluruz güzel kardeşim,selametle....

VE ALEYKUM SELAM...KARDEŞİM..

VALLAH i bu gün bir iki saat sizin forumlarınızı okudum..ve her forumdan sonra gözlerim yaşardı..cevap butonuna belki yirmi defa yazı yazdım amma hiç birini gönderemedim.Demek gönüllerimiz birmiş..benim de duaya çok ihtiyacım var..inşaALLAH bana da dua edersiniz...SABRET BACIM..SABRETTİĞİNİN MÜKAFATINI MUTLAKA ALIRSIN..SENİ ÇOK SEVİYORUM..

HAYIR YANINIZDA ...
ŞER UZAĞINIZDA OLSUN..

SELAMETLE..

İÇİNDEN 9 A KADAR SAY...​

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
VE ALEYKUM SELAM...KARDEŞİM..

VALLAH i bu gün bir iki saat sizin forumlarınızı okudum..ve her forumdan sonra gözlerim yaşardı..cevap butonuna belki yirmi defa yazı yazdım amma hiç birini gönderemedim.Demek gönüllerimiz birmiş..benim de duaya çok ihtiyacım var..inşaALLAH bana da dua edersiniz...SABRET BACIM..SABRETTİĞİNİN MÜKAFATINI MUTLAKA ALIRSIN..SENİ ÇOK SEVİYORUM..

HAYIR YANINIZDA ...
ŞER UZAĞINIZDA OLSUN..

SELAMETLE..

İÇİNDEN 9 A KADAR SAY...​

ALLAH senden razı olsun şengül kardeşim,
imtihan dünyasında kayıplarımız İNŞAALLAH kazanca döner ümidiyle RAHMAN a yöneldik.İNŞAALLAH herşey en hayırlısıyla sonuçlanır.
dualarımdasın canım kardeşim,yazdıkların güç verdi bana.çok teşekkür ediyorum.
ben de SENİ ÇOK SEVİYORUM,selametle.

minoug

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeşim çok güzel paylaşım Allah(C.C)razı Olsun.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Aç bir kedi görüyorsun. Aç bir çocuk dikkatini çekiyor.
Yetim bir çocuk kalbine dokunuyor. Sararan yapraklar
kalbini delip geçiyor. Özlüyorsun. Buram buram özlüyorsun.

SELAMUN ALEYKUM NE GÜZELDİ ..YÜREGİNİZE SAGLIK
BAKİ SELAMLAR

-Yalancı_Dünya-

Kayıtlı Kullanıcı
Yaşamayi öğrendim..........

Yaşamayi öğrendim..........

Sonsuz bir karanlığın içinden doğdum Işığı gördüm, korktum Ağladım
Zamanla ışıkta yaşamayı öğrendim Karanlığı gördüm, korktum
Gün geldi sonsuz karanlığa uğurladım sevdiklerimi
Ağladım
* * *
Yaşamayı öğrendim
Doğumun, hayatın bitmeye başladığı an olduğunu; aradaki bölümün, ölümden çalınan zamanlar olduğunu öğrendim
* * *
Zamanı öğrendim
Yarıştım onunla
Zamanla yarışılmayacağını, zamanla barışılacağını, zamanla öğrendim
* * *
İnsanı öğrendim
Sonra insanların içinde iyiler ve kötüler olduğunu
Sonra da her insanın içinde iyilik ve kötülük bulunduğunu öğrendim
* * *
Sevmeyi öğrendim
Sonra güvenmeyi
Sonra da güvenin sevgiden daha kalıcı olduğunu, sevginin güvenin sağlam zemini üzerine kurulduğunu öğrendim
* * *
İnsan tenini öğrendim
Sonra tenin altında bir ruh bulunduğunu
Sonra da ruhun aslında tenin üstünde olduğunu öğrendim
* * *
Evreni öğrendim
Sonra evreni aydınlatmanın yollarını öğrendim
Sonunda evreni aydınlatabilmek için önce çevreni aydınlatabilmek gerektiğini öğrendim
* * *
Ekmeği öğrendim
Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini
Sonra da ekmeği hakça üleşmenin, bolca üretmek kadar önemli olduğunu öğrendim
* * *
Okumayı öğrendim
Kendime yazıyı öğrettim sonra
Ve bir süre sonra yazı, kendimi öğretti bana
* * *
Gitmeyi öğrendim
Sonra dayanamayıp dönmeyi
Daha da sonra kendime rağmen gitmeyi
* * *
Dünyaya tek başına meydan okumayı öğrendim genç yaşta
Sonra kalabalıklarla birlikte yürümek gerektiği fikrine vardım
Sonra da asıl yürüyüşün kalabalıklara karşı olması gerektiğine aydım
* * *
Düşünmeyi öğrendim
Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim
Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek olduğunu öğrendim
* * *
Namusun önemini öğrendim evde
Sonra yoksundan namus beklemenin namussuzluk olduğunu; gerçek namusun, günah elinin altındayken, günaha el sürmemek olduğunu öğrendim
* * *
Gerçeği öğrendim bir gün
Ve gerçeğin acı olduğunu
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da lezzet kattığını öğrendim
* * *
Her canlının ölümü tadacağını, ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim

NSBBZN

Kayıtlı Kullanıcı
Gerçeği öğrendim bir gün
Ve gerçeğin acı olduğunu
emeğine sağlık
selam ve daimi dua ile...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
ಔ SuS GöNLüM ಔ

ಔ SuS GöNLüM ಔ

Ansızın bir duman yükselir gülüm,
Bu ruhsuz kentin ufuklarında...
Ve.. Yangınlarda gönüller...
Kavrulan bedenindir, kış ikindilerinde..
Ve.. Bin yalana adanmış taptaze yürekler...

Ağıtlarım SANA’dır.. ZAMÂNA’dır,
Ve.. SENDEKİ BANA’dır, gülüm!..

Bir bir boyun büker fidanlarım,
Dallar tomurcuklanmaz, çiçeklenmez baharlar..
Ve.. Meyve vermez artık ağaçlar..
Bu hasat mevsimidir gülüm!..
Ve.. Biçilen yüreklerdir, Aysız gecelerde,
Hiç ekilmemiş topraklardan...

Ah!.. Yine yangınlarda yüreğim!..
Ah!.. Bu Aysız geceler!..
Bu bereketsiz toprak, bu ruhsuz şehir!..
“Gülleri hep kokusuz, kokuları gülsüz” şehir!..
Ah! O, insanları nursuz şehir!..

Biliyorum yangınlarda yüreğin!...

Ağıtlarım ZAMÂN’adır gülüm, feryatlarım SANA..
Ve isyânım: SENDEKİ BANA’dır..
Bilirsin: Baş eğmişsem, bu yalnızca RAHMAN’adır..
Ve.. Şikâyetlerim, asla O’ndan değil, ONA’dır..

Yemin olsun ki,
ZAMÂN’a, SANA ve SENDEKİ BANA,
Ve.. ilk başta YARADAN’a.. Yemin olsun ki,
Va’dedilen, elbet olacak gülüm!..
İşte o gün:
Ebâbil Kuşları’nın kanatlarında YÜREKLERİNİZ,
Şehri teslim alacak, Ebrehe’nin Ordusu’ndan..
Şehri ve zamânı..
Ve.. Özbenliklerini, nefsin sultasından..

Ve bitecek yangınlar gülüm!..
Bitecek ve ateşler gül bahçesine dönecek...

İşte O GÜN,
Ben olamasam da SENDE,
Bil ki..
Şükürlerim RAHMANA’dır..
Ve bu seslenişim,
SANA, SENDEKİ BANA ve ZAMÂNADIR
monaroza

semos

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzeldi . rabbim razı olsun .içim acıdı birden :(

-Yalancı_Dünya-

Kayıtlı Kullanıcı
Gerçeği öğrendim bir gün
Ve gerçeğin acı olduğunu
emeğine sağlık
selam ve daimi dua ile...

Selamun aleyküm ve rahmetullah. Sizin de gözlerine sağlık. Selametle kalınız...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt