Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Peygamber Duaları" (1 Kullanıcı)

beyazz

Kayıtlı Kullanıcı
İmamı Ali(r.a)kurban bayramı gecesiyaptığı dua

İmamı Ali(r.a)kurban bayramı gecesiyaptığı dua

Allahım,salat eyle Muhammed (s.a.v.)üzerine hikmet yıldızları, devamlı nimet ve ismet membaları ehlibeytine. Allahım,beni her kötü şeyden koru,beni unutkan etme ve gaflet üzerinde bırakma.Sonumu da hasret ve nedametle bitirme.Benden razı ve hoşnut ol.Senin mağfiretin zalimler içindir bende zalimlerdenim.
Allahım beni yargıla ,bağışlamaktan hiç zararın olmaz.Çünkü senin rahmetin geniş ve bol, hikmetlerin hoş ve güzeldir.
Allahım bana sıhhat ve afiyet ver emniyet ve huzur ver şükür ve takva ver ,Senden sabır ve doğruluk isterim.Bana işmde kolaylık ver,işlerimi güçlükle gördürme,zahmetsiz başarılar isterim Senden.
Ehlim çocuklarım ve herkes içinde aynı şeyi dilerim Senden
Çocuklarıma iyilik ve ihsanda bulun onları müminlerden ve müslümanlardan kıl ve bunlarla öldür onları ya Rab.

Amin................

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
Essalamun aleykum kardesim Allah (c.c.) razi olsun.Selametle kalin.

sena30

Kayıtlı Kullanıcı
Allahım,salat eyle Muhammed (s.a.v.)üzerine hikmet yıldızları, devamlı nimet ve ismet membaları ehlibeytine. Allahım,beni her kötü şeyden koru,beni unutkan etme ve gaflet üzerinde bırakma.Sonumu da hasret ve nedametle bitirme.Benden razı ve hoşnut ol.Senin mağfiretin zalimler içindir bende zalimlerdenim.
Allahım beni yargıla ,bağışlamaktan hiç zararın olmaz.Çünkü senin rahmetin geniş ve bol, hikmetlerin hoş ve güzeldir.
Allahım bana sıhhat ve afiyet ver emniyet ve huzur ver şükür ve takva ver ,Senden sabır ve doğruluk isterim.Bana işmde kolaylık ver,işlerimi güçlükle gördürme,zahmetsiz başarılar isterim Senden.
Ehlim çocuklarım ve herkes içinde aynı şeyi dilerim Senden
Çocuklarıma iyilik ve ihsanda bulun onları müminlerden ve müslümanlardan kıl ve bunlarla öldür onları ya Rab.

Amin................

S.A.AMİN KARDEŞİM.RABBİM RAZI OLSUN.........

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Hz. Ali(ra),Hz. Abdülkadir Gelani(ks) okuduğu günlük virdi

Hz. Ali(ra),Hz. Abdülkadir Gelani(ks) okuduğu günlük virdi

'Estağfirullah-Elhamdulillah'(33-100) kere

'Allahumme salli ala muhammedim ve ala ali muhammed'(33-100) kere
sonunda bir defa : ve sahbihi ve sellim

'La ilahe illallah' (33-100) kere
sonunda 1defa Muhammedurrasulullah

'Allah' (100-300) kere
sonunda 1defa Celle Celaluh

'Kul huvallah' ihlası şerif (33-100) defa

bu zikr her gün okunacak bir virdtir,unutmamak gerekir ki Allah katında en makbul devamlı yapılan bir ibadettir, gördüğümüz gibi bu vird hem istiğfar hem salavat hem kelimei tevhid hem İhlas süresini içermektedir.Her biri hem sünnet hem de ihtiyacımız olan zikirdirler, 'İhlası Şerif 'i ise 50 defa okuyan 50 yıllık günahları affolunur' buyuruluyor Hadisi şerifte
Ahlak bir değil iki değil devamlı olduğumuz bir yaşam tarzı olduğuna göre ahlakımız zikir olabilmesi için her daim Hakkı zikretmeliyiz , zikretmeliyiz ki Azrail (as) geldiği zaman ,Münker ve Nekir bizi sorguya çektileri zaman ,Sıratta yürüdüğümüz zaman kurtuluşumuz olabilsin.

Ayrıca Allaha gerçek kul olabilmek için Onu zikretmek şarttır.

osman2536

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Yunus'un duası

Hz. Yunus'un duası

بســـم الله الرحمن الرحيم

Hz. Yunus'un duası

Şeyhülislam İbn Teymiyغe'ye (Allah ruhunu mukaddes kılsın), Rasulullah'ın (salat ve selam üzerine olsun) aşağıdaki hadisi ile ilgili olarak şu sorular soruldu:

Öncelikle hadisi zikredelim, hadis şu;

Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor:

"Kardeşim Zünnûn'un duası:

لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

"Senden başka ibadete layık ilâh yoktur; senin şanın yücedir; ben zalimlerden oldum" (Enbiya, 21/87) ayetidir.

Sıkıntıya düşmüş her kim bu dua ile dua ederse, mutlaka Allah o kimseyi sıkıntıdan kurtarır.

(Ahmed, Müsned, c. 1, s. 170; Tirmizî, c. 5, s. 529; En-Nesâî, Amel'ül-yevm vel-Leyle, s. 656; Hâkim, El-Müstedrek, c. 1, s. 505, c. 2, s. 383-Sa'd b. Ebi Vakkas'tan; Ayrıca, Beyhakî, Şu'abül' İmân,H. No: 606)

Bu hadisle alakalı şu sorular sorulmuş İbn Teymiyeye:

1 - Bu duanın manası nedir?

2 - Bu duâ niçin sıkıntıları gideren bir duadır?

3 - Bu duada geçen sözleri söyleme sırasında batınî bir Şartın bulunması gerekli midir?

4 - Zorluğu gidermeyi gerekli kılması için, kalbin itikadı, duanın anlamıyla uyumu nasıl olmalıdır?

5 - Duada geçen " إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ innî küntü minezzalimîn -ben zalimlerden oldum" bölümünün zikredilmesinin, zorluğu gidermeyi gerekli kılan tevhidle münasebeti nedir?

6 - Bu duayı okuyan kimsenin, sadece zalim olduğunu söyleyerek suçunu itiraf etmesi yeterli midir, yoksa gelecekte karar verip tevbe etmesi kaçınılmaz bir gereklilik midir?

7 - Sıkıntının giderilmesi ve kaldırılmasının, insanın yaratıklardan ve yaratıklarla alakalı olan her şeyden umudunu kesmeye bağlı olmasının sırrı nedir?

8 - Kalbin yaratıklardan ve onlarla alakalı olan şeylerden bir şey ummaktan tamamen vazgeçip bütün varlığı ile Allah'a bağlanması, tamamen O'na yönelmesi ve her şeyi O'ndan ummasının aslî ve belirgin sebebi nedir?

osman2536

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Yunus'un duası niçin haber kalıbı ile yapılmıştır?

Bu konu ile ilgili olarak anlatılmayan bir nokta kaldı, o da şudur:

Hz. Yunus (a.s.) ve onun durumunda olan kimseler neden durumlarını niteleme (sıfat) ve haber kalıbıyla anlatıyor, ayıplıyorlar da istek kipiyle yapmıyorlar?

Bu soru ile ilgili olarak şöyle denilebilir:

Çünkü bu makam itiraf makamıdır. Yani bu durumda olan kimseler sanki şunu demek istiyorlar:

Başıma gelen kötülüğün, belânın bizzat kendi günahım yüzünden olduğunu itiraf ediyorum. Zira kötülüğün temeli günahtır. Asıl amaç ise sıkıntıyı, içine düşülen zorluğu ortadan kaldırmaktır.

İstiğfar (Allah'tan bağışlanma dileme) ikinci amaca binâen yapılmaktadır. Hz Yunus kendi nefsine zulmeden kötü bir kimse olduğunun bilincinde olduğu için, içine düştüğü zorluğun kaldırılmasını istek kipi (kalıbı) ile anlatmamıştır. Çünkü o, kendi nefsi yüzünden zorluk ve sıkıntı içerisine düşmüştür. Bu yüzden kendisine yaptığı zulümü itiraf etmesiyle zorluğa düşme nedeninin kaldırılmasının anlatılması, onun durumuna daha uygun düşmektedir.

Sıkıntıların kaldırılması hususu bunun tersinedir. Çünkü böyle bir kimse için asıl amaç birinci kasıtla mevcut durumudur. Zira nefis doğal yapısıyla ikinci kasıt ile gelecekte düşeceğinden korktuğu sıkıntı ve zorlukların giderilmesini istemekten önce, hali hazırda içinde bulunduğu ve giderilmesine ihtiyaç duyduğu zorlukların giderilmesini talep eder.

Burada söz konusu edilen birinci maksat bağışlanma ve zorluğun kaldırılmasını istemektir. Bu kişinin kasıt ve iradesinden öncedir; ayrıca bu, içine düştüğü zorluğun nedenine ulaşması ve amacının hasıl olmasında daha etkindir.

afakisevda

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeşim eline emeğine yüreğine sağlık bu güzel duaya bütün samimiyetimle AMİN AMİN AMİN diyorum RABBİM razı olsun senden ilmini artırsın

HAYIRLI BAYRAMLAR

SELAMETLE KAL ALLAHA EMANET OL

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeşim eline emeğine yüreğine sağlık bu güzel duaya bütün samimiyetimle AMİN AMİN AMİN diyorum RABBİM razı olsun senden ilmini artırsın

HAYIRLI BAYRAMLAR

SELAMETLE KAL ALLAHA EMANET OL

ve aleyna aleyküm selam güzel kardeşim. Sağolasınız. Rabbul alemin sizden de razı olsun, cümlemizin ilmini arttırsın, dualarınızı da kabul buyursun inşaAllah. sizin de bayramınız mübarek olsun kardeşim..Rabbimiz c.c. hayırlarla nice bayramlara erişmeyi nasip eylesin inşaAllah..

selam ve dua ile..Fii emanillah..B)

14erdal53

Kayıtlı Kullanıcı
peygamber efendimiz(s.a.v)hürmetiyle dua edebilmek

peygamber efendimiz(s.a.v)hürmetiyle dua edebilmek

ey allahım ben senden diliyorum ,Peygamberin ,rahmet peygamberi muhammedin makamı ile sana yöneliyorum.ya muhammed mustafa işimin görülmesinde vasıta olman için rabbime teveccüh ediyorum ey allahım onu bana şefaatçi kıl!

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM ARAMIZA HOŞ GELDİN SEFA GETİRDİN DUANIZA AMİN AMİN DİYORUM RABBİME EMANET OLUN

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Haci Bektaşi Veli Hazretleri Buyurduki.

Haci Bektaşi Veli Hazretleri Buyurduki.

c En Hacı Bektaşı Veli Hazretleri Buyurdu ki
c Alem Adem, Adem de Alem içindedir.
c Alimin uykusu cahilin ibadetinden üstündür.
c Arifler hem arıdır, hem arıtıcı.
c Asalet, duruluk ve doğruluktur.
c Asıl körlük nankörlüktür.
c Bir olalım, iri olalım, diri olalım.
c Çalışmadan geçinenler bizden değildir.
c Dinine dizlerinle değil, kalbinle bağlan.
c Doğruluk dost kapısıdır.
c En büyük keramet çalışmaktır.
c Düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayınız.
c Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu.
c Eline, beline, diline sahip ol!
c Erkek, dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde.
Hak'ın yarattığı, herşey yerli yerinde.
Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok
Noksanlık, eksiklik senin görüşlerinde.
*Göze nur gönülden gelir.
*Murada ermek sabır iledir.
*Marifet, nefsi silmek değil, bilmektir.
*Mülk alimin şeytanıdır.
*Mürşitlik, alıcılık değil vericiliktir.
*Nebiler veliler insanlığa Hakkın hediyesidir.
*Nefsine ağır geleni kimseye tatbik etme.
*Okunacak en büyük kitap insandır.
*Oturduğun yeri pak et, kazandığın lokmayı hak et.
*Ulfet hem zehirdir, hem panzehirdir.
*Türk milleti cihana hakim olmak için yaratılmıştır.
*Yolumuz, ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur.
*İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.
*İlim irfan mürşittir, karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar
*İncinsen de incitme.
*İnsanın cemali sözünün güzelliğidir.
*İnsanoğlu için en kutsal ibadet çalışmak, doğruluk ve insan sevgisidir.
*Kadınları okumayan milletler yükselemez, Kadınları okutunuz.
*İlim, hakikate giden yolları aydınlatan ışıktır.
*Hak güneşten daha zahirdir.
*Her ne ararsan kendinde ara.
*Hiçbir milleti ve insanı ayıplamayınız.
*İki nesne en büyüktür: Bilgi ve yumuşaklık. Bilgi ile doğruya yol görünür, yumuşaklık ile insanlara katlanılır.
*İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır
*Cenab-ı Hakk'ın yeri kendini bilenin gönlüdür. Bu nedenle gönül mihrapların en ulusudur ki kuru duvara değil; fikren, aklen olgunlaşmış insana saygıda bulun, hürmet et, kendisi ile niyazlaş
*Ara bul, araştırma açık bir imtihandır.
*Kibir ; bele bağlanan taş gibidir. Onunla ne yüzülür, ne uçulur
*Er odur ki ölmeden önce öle. Kendi cenazesini yıkaya, kendini kabire kendi koya.
*Öğrenmek, zaten bildiğini fark etmektir. Yapmak, onu bildiğini göstermektir

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt