Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz (1 Kullanıcı)

huzunlu_gurbet

Kayıtlı Kullanıcı
ben senin dogru yaptigina inaniyorum kardesim senin üstüne fazla geldiler
cok sert ciktilar daha ilimli olabilirler soru sormanin hic bir yerde yanlisi yoktur soru sormadan nasil dogruya gidilebilir
selamunaleykum sorular soru sorun kismina yazilirsa çok daha dogru ve net yanitlar alinir burada ise benim senin ve onun fikirleri yazilabiliyor buda insani yanlisa goturebilir ALLAH muhafaza soylemek istedigimiz yanlizca budur selam ve dua ile....:!

yui_18

Kayıtlı Kullanıcı
evet. cok saol anladım. ama sorun şu : okulda açıkçası kesinlikle bu şekilde anlayışlı insanlar yok :(
spor odası koridorda ve camlarla akplı herkes görebilir.. dediğim gibi evlerin hepsi turistlere ait.sınıfım 13 kişi , öğle arası 2-3 kişi aklıyor . onlara desem çıkın namaz kılcam. açıkçası onlarda müslüman demeye bin şahit ister . bu tür şeylere karşılar.. ne yapıcam bilmiyorum anlıycağınız...

RiSaLei-NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.powereglence.com
evet. cok saol anladım. ama sorun şu : okulda açıkçası kesinlikle bu şekilde anlayışlı insanlar yok :(
spor odası koridorda ve camlarla akplı herkes görebilir.. dediğim gibi evlerin hepsi turistlere ait.sınıfım 13 kişi , öğle arası 2-3 kişi aklıyor . onlara desem çıkın namaz kılcam. açıkçası onlarda müslüman demeye bin şahit ister . bu tür şeylere karşılar.. ne yapıcam bilmiyorum anlıycağınız...
:(
Anlıyorum en son çare kaza etmek kalıyor ozaman yani hiç kılmamaktan güzeldir sonuçta vazifemiz ibadet namazımızı eda etmektir bu kadar sıkıntılara karşı daha bir sevap alıcağınıza inanıyorum samimiyetinize dayanarak öyle düşünüyorum inşaallah da öyledir

yui_18

Kayıtlı Kullanıcı
ya Açikçasi Ben Gerçekten Istiyorum Başlayim. yani Duzenli Bi Sekilde Gitsin Devam Ettireyim Istiyorum. Umarim Hic Sorun Cikmaz. Sanirim Evet Kaza Yapicam Yani Gunde 2 Ogle Namazi Kazasi....

berra34

Kayıtlı Kullanıcı
kaza yapmak hangi şartlarda oluyor risalı nur arkadaşım...?ben bılmıyorumda anlatırmısın

RiSaLei-NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.powereglence.com
ya Açikçasi Ben Gerçekten Istiyorum Başlayim. yani Duzenli Bi Sekilde Gitsin Devam Ettireyim Istiyorum. Umarim Hic Sorun Cikmaz. Sanirim Evet Kaza Yapicam Yani Gunde 2 Ogle Namazi Kazasi....
Namaza başlamanızı tebrik ediyorum. Maşaallah çok güzel Allah kabul etsin Allah tamamına erdirsin inşaallah daha ilerki dönemlerde namazınızı öğlenleride kılmaya zamanınız olur bazı aşamalar var tabii ve sıkıntıları atlatmadan bazı şeylere ulaşılmıyor.. inşaallah Rabbim size daha rahat imkanlarla kılmayıda nasip etsin

selam dua ve muhabbetle

Kaan Erdem

Yönetici
Geçmiş namazların kazası

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.
Bir namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur.
Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.
Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmelidir.
Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar'a veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.
Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası farz olan sünnet yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.
Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

Kaza namazları nasıl kılınır?

Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz. Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.
Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:
Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.
Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.
Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.
Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.
Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.
Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.

Kaynak:Mehmed Paksu, Açıklamalı İslam İlmihali, Nesil Yayınları, 2002, s. 342 ve 344.

Kaan Erdem

Yönetici
yui_18 kardeşim..siz okulda yaşıyorsunuz ben ise şirkette yaşıyorum bu sıkıntıyı geçmiş günlerde açmış olduğum bir forumdan ekleme yaptım...selametle kalın.

SABAH KALKIYORUM YOLDAYIM
İSTİKAMET ŞİRKETİM
KİMİNE SELAMÜNALEYKÜM KİMİNE GÜNAYDIN...
SAATLER GEÇER ARTIK
YAKLAŞIR YAVAŞ YAVAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
BİR KORKU VE TELAŞ ABDEST ALIRKEN
GÖREN VAR MI ACABA BENİ?
ŞİMDİ GİZLİCE GİRMELİYİM DAR VE KARANLIK İKİ DUVAR ARASINA
KAPISINIDA KİLİTLEDİM Mİ DEYMEYİN ARTIK BANA...
ÇIKARKEN ORDAN YAKALANIRSAM EYER
İÇERİYİ KONTROL EDEN ANLAMAMALI.FARKEDER YOKSA
BULURSA BİR KARTON YADA SERT BİR PLASTİK PARÇASI
ANLAR Kİ O ZAMAN BU SECCADESİ
BENDE SIR ARKADAŞI BULDUM
SECCADEM KOCAMAN SİYAH NAYLONDAN ÇÖP POŞETİ.
GÖRÜLSE BİLE KİMSE DÜŞÜNEMEZ
BİLEMEZLER SECCADEM OLDUĞUNU
BİRAZ AYAKLARIM ÜŞÜYOR AMA SEVİYORUM SECCADEMİ
SECDEYE VARIRKEN ACITIYOR DİZLERİMİ
YİNEDE SEVİYORUM SIRDAŞIM SECCADEMİ.
DURSADA KARANLIKTA MAHSUN GİBİ
DUVAR DİBİNDE SAKLASAMDA SUÇLU GİBİ
ALTI TOZ ÜSTÜ TERTEMİZ SİMSİYAH RENGİ
AK MI AK PAK MI PAK SEVİYORUM SECCADEMİ.

S.A BİRAZ FARKLI BİR ANLATIM TARZIYLA SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM...NAMAZA BAHANE YOK...ÇALIŞSAKTA...ÇAY MOLALARINDA YEMEK SAATLERİNDE Kİ ARALARDA...BOŞLUĞUMUZ OLDUĞU HER ANDA...NE ÇALIŞMAK NEDE BAŞKA BİR ŞEY ENGEL OLMAMALI...

huzunlu_gurbet

Kayıtlı Kullanıcı
yui_18 kardeşim..siz okulda yaşıyorsunuz ben ise şirkette yaşıyorum bu sıkıntıyı geçmiş günlerde açmış olduğum bir forumdan ekleme yaptım...selametle kalın.

SABAH KALKIYORUM YOLDAYIM
İSTİKAMET ŞİRKETİM
KİMİNE SELAMÜNALEYKÜM KİMİNE GÜNAYDIN...
SAATLER GEÇER ARTIK
YAKLAŞIR YAVAŞ YAVAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
BİR KORKU VE TELAŞ ABDEST ALIRKEN
GÖREN VAR MI ACABA BENİ?
ŞİMDİ GİZLİCE GİRMELİYİM DAR VE KARANLIK İKİ DUVAR ARASINA
KAPISINIDA KİLİTLEDİM Mİ DEYMEYİN ARTIK BANA...
ÇIKARKEN ORDAN YAKALANIRSAM EYER
İÇERİYİ KONTROL EDEN ANLAMAMALI.FARKEDER YOKSA
BULURSA BİR KARTON YADA SERT BİR PLASTİK PARÇASI
ANLAR Kİ O ZAMAN BU SECCADESİ
BENDE SIR ARKADAŞI BULDUM
SECCADEM KOCAMAN SİYAH NAYLONDAN ÇÖP POŞETİ.
GÖRÜLSE BİLE KİMSE DÜŞÜNEMEZ
BİLEMEZLER SECCADEM OLDUĞUNU
BİRAZ AYAKLARIM ÜŞÜYOR AMA SEVİYORUM SECCADEMİ
SECDEYE VARIRKEN ACITIYOR DİZLERİMİ
YİNEDE SEVİYORUM SIRDAŞIM SECCADEMİ.
DURSADA KARANLIKTA MAHSUN GİBİ
DUVAR DİBİNDE SAKLASAMDA SUÇLU GİBİ
ALTI TOZ ÜSTÜ TERTEMİZ SİMSİYAH RENGİ
AK MI AK PAK MI PAK SEVİYORUM SECCADEMİ.

S.A BİRAZ FARKLI BİR ANLATIM TARZIYLA SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM...NAMAZA BAHANE YOK...ÇALIŞSAKTA...ÇAY MOLALARINDA YEMEK SAATLERİNDE Kİ ARALARDA...BOŞLUĞUMUZ OLDUĞU HER ANDA...NE ÇALIŞMAK NEDE BAŞKA BİR ŞEY ENGEL OLMAMALI...
çok guzel yazmissin kardesim emegine saglik :):)

RiSaLei-NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.powereglence.com
kaza yapmak hangi şartlarda oluyor risalı nur arkadaşım...?ben bılmıyorumda anlatırmısın
Namaz şüphesiz büyük bir ibâdettir. Bazan bir vakit namazı kılmak, yoğun bir fedâkârlık gerektirebilir. Fedâkârlıktan yılmamalıdır. Çünkü namaz için katlanılan zorluklar, Allah huzurunda bizim yüz akımız, şâhidimiz, gönül zenginliğimiz, varlık sebebimiz, beraat belgemiz, kurtuluş reçetemiz ve inşallah affa, mağfirete, rahmete ve şefaate erme vesîlemizdir.
Bütün çabalarımıza ve müspet gayretlerimize rağmen namazı vaktinde kılmaya imkân bulamadığımızda, ilk fırsatta kazâsını kılma imkânımız her zaman bâkîdir. Bilelim ki, edâsı farz olan namazın kazâsı da farzdır. Böyle durumlarda gelen ilk vakitte, meselâ ikindi vaktinde önce öğlenin kazâsını kılmalı, sonra ikindi namazını kılmalıyız. Allah kabul etsin.
Allah bizi ve tüm ehl-i îmânı hayatın her ânında ve dünyanın her cilvesinde namazın feyzinden ve nûrundan hissesiz bırakmasın. Âmîn.
Dipnot:
1-Riyâzu’s-Sâlihîn, 96;
2-Ankebût Sûresi, 29/69;
3-Talak Sûresi, 65/2, 3. 2

EBRARNISA

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Yui_18kardeşim. Rabbim Kalplerimize Namaz Aşkini Koysun Ve Seninkinide Daim Etsin Inşallah.
Bir Arkadaşimizda çaliştiği Yerde Namazlarini Rahatlikla Kilamiyordu ..
O Da Kendince Bir çare Bulmuş. öğlen Paydosunda Yemeğini Alip Boş Bir Odaya Geçip Namaza Başlar, Biri Gelicek Olursa Hemen Kaşiği Eline Alir.
Evet Arkadaşimiz Tüm Olumsuzluklara Rağmen Namazini Eda Etmeye çalişiyor.
Herkesin Içinde Bulunduğu Durum Ve Olanaklar Farklidir. Sana şöyle Yap , Böyle Yap Diye Birşey Diyemem . Tek Diyeceğim Sizisi Namaz Olan Kendince Bir çikar Yol Bulabilir.
Sana Birde Bir Kitap Tavsiye Etmek Istiyorum.
Cemil Tokpinar'in << Sabah Namazina Nasil Kalkilir >>
Dua Ile Yaradan'a Emanet Ol..

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Namazdan Bir Şifre...

Namazdan Bir Şifre...

NAMAZ ESNASINDAKİ HAREKETLERİMİZİN ANLAMI :
Namaza başlarken kıbleye yane KABE'ye dönmekteyiz,KABE dünyanın merkezi olup ilk ADEM'in yer yüzüne indirildiği noktadır ve KABE dıştan göründüğünün dışında daha birçok değişik fonksyonlara sahiptir.Bu tecelliyatın biri de,bizlerin maddi alemden manevi aleme bağlantımızı kurar,gönlümüzdeki KABE'mizle bağlantımızı sağlar.Niyet edip ellerimizi kulağımıza getirip " Allahu Ekber " dediğimizde Mirac'ımıza başlamış olur,namaz müddetince maddeden sıyrılıp manaya doğarız.
Bakalım ellerimizi neden kulaklarımıza götürüp namaza başlıyoruz ? Aceba ellerimizdeki sır ne ? (Her parmakta bir gerçeği bulursun,iki elde iki alem olursun.Eldeki alemin sırrına güldük.Açtığın avucunda RABB'imin AD'ı yazılıdır.( arapça rakkam ile sol elde 81 ve sağ elde 18 = 99 sıfatı )O'na,O'nu şahit tutarsan,elinde niyazına katarsan,BİR'liğe katılırsan : on parmağın onunu da açtığında,on birinci sen olursun, ( O'nda BİR olmak vahdet'e ermek, zerrelerin aynı anda BİR'lenmesi ) gönlün ile son bulursun.( bunları gönlün ile yaparsan hazzına varırsın ) Her insanın avucu bilelim : Ayetlidir.)
KIYAM : ( ayakta dururken ) Kıyam :değişen değil,gelişene denilir.Gelişen için dağılmak gerekir.Eski binanın yerine yenisini kurmak için,eskiyi dağıtırsın,yeni binayı inşa edersin.
Kıyam,odur.Eskiden sıyrılıp yeniye yer ayırmak,yeniyi hazırlamak,kendini yenile demektir.
Kıyamda ellerimizi bağladığımızda : (Bağladığın elinde ,Birliğini anarsın.Birlik ateşi sende, O'nun için yanarsın.)Kıyamda yenilenme olur,ellerimizi bağladığımızda : Cemali ile Celalini birleriz.RÜKU'da : Maddi alemden çıkıp,mana alemine girip alemleri seyrederek,on sekiz bin alemi geçip mekanların bittiği sınıra varıyoruz.Bütün maddi şeylerden arınıp,teslimiyete giriyoruz.Alçak gönüllülükle O'na katılma izni istiyoruz.( secdeye vardığımızda O'na katılıyoruz )
SECDE : Secdede YARATAN ile yaratılanın BİR olması vardır.Bir hadisde : Bana yedi kemik üzerinde secde etmem emrolundu denerek nasıl secde etmemiz gerektiği tarif edilmiş.
Secde : (ALLAH'ımın sevgisine varmakla değil,sevgisini içte duymakla yapılır.Secdeden maksat : hürmettir.Secdeden maksat : sevmektir,O'nun ile BİR olmaktır,O'na KÜL olmaktır. ( Kül :VARLIĞI'na katılmaktır ) Secde,odur.Secde gerçeğin perdesini açar.)
SELAM : Namazda selamlarken Dördü birleriz.Önce kainattaki her zerreyi selamlar,NUR'u MUHAMMED ile bütünleniriz,sonra NUR'u MUHAMMED ile ALLAH'ı selamlarız,sonra da O'nun ile O'nu selamlar O'nda BİR'lenip VARLIĞI'na katılırız.( O'nun ile O'nu selamlamak : ALLAH ile TANRI'yı selamlamaktır.) Selamda ZAT'ı mevcuttur.( Yasin suresi 58.ayet ) Selamda ALLAH'ın RAHMET'i,RESULÜ'nün ŞEFAATİ mevcuttur.Her selamdan sonra : (RESULÜN ile SANA yöneldik ALLAH'ım deyiniz,selamdaki harf sayısınca ( 5 ) tekbir getiriniz ve O'nun ile O'na sığınınız.)( En kısa tekbir Allahu Ekber'dir )
Selam sırf namazda değil,her anımızda olsun kulu selamladığımızda,taşı selamladığımızda, hayvanı selamladığımızda,boş dahi olsa bir mekana girdiğimizde muhakkak selam verelim, beden gözü görmese de , gönül gözü görmektedir : bilelim ki kainatta hiçbir yer boş değildir, bu idrak ile her zerreyi selamlıyalım ve selamdan sonra yukarıda belirttiğimiz niyazımızı AŞK ile yapalım.

NAMAZ VAKİTLERİNİN MANEVİ ANLAMLARI :
(Akşam namazı : Gerçeğin örtüsüdür. Yatsı namazı : Bilincin dürtüsüdür. Sabah namazı : Aklının tartısıdır. Öğle namazı : Sevginin tezgahı. İlkindi namazı : Görgünün girizgahıdır.
Her biri öbürünü tamamlar.Gönül,akıl,mantık,düzenini bir birine bağlar.O zaman akıl,gönül,mantık emin olur.Gayrette hikmet vardır,emekte nimet vardır.Her biri sevgiye götürür,gönüllerdeki kayguyu bitirir.)

NAMAZDA 19 RAKKAMI ( ŞİFRESİ )

Farz namazlar,kıyam,kıraat,rüku ve secdeleri ile bir bütün teşkil etmekte ve KUR'AN'ın iç içe geçmeli akıl almaz 19 şifresi,namazda da geçerli olup hayranlık uyandırmaktadır.

FARZ NAMAZLARDAKİ 19 ŞİFRESİ
Vakit Rekat Rüku Secde
Sabah 2 2 4
Öğle 4 4 8
İlkindi 4 4 8
Akşam 3 3 6
Yatsı 4 4 8
Cuma 2 2 4
----------------------------------
Toplam 19 19 38

Farz namazların rek'at ve rüku sayısı 19,secde sayısı ise 38 ( 2 x 19 ) dir.Farz namazlarda 19 defa Fatiha suresi okunmaktadır.Farz namazlarında 19 defa rüku yapılmakta ve her rükuda 3er kere olmak üzere toplam 57 defa " Sübhane Rabbiyel Azim " denilmektedir,bu da 19un 3 katıdır.Her rüku dan kalkışta " Semiallahu limen hamideh " ve " Rabbenalekel hamd " denilmekte ve toplamı ayrı ayrı 19 olmaktadır.Farz namazlarda 38 defa secde yapılmakta ve her secdede 3'er defa olmak üzere toplam 114 defa " Sübhane Rabbiyel ala " denilmektedir, bu da 19un 6 katıdır.KUR'AN daki sure sayısıdır.Namaz kılan her müslüman kıyam,rüku ve secde halinde şekil olarak Adem ismini resmetmektedir.Bilindiği gibi Adem ( insan ) ismi, arapçada Elif,Dal ve Mim harflerinden meydana gelir.Namaz sırasında ayakta,yane kıyamda duran insan hareketi Elif'e,eğilince rüku'daki hareketi Dal'a,yatınca secdedeki hareketi ise, Mim'e benzer ve Adem ismini sembolize ederek güzel bir tablo arz eder.Böylece,günde 5 vakit ALLAH'ın huzurunda durup namaz kılan müslüman,Hz.Adem neslinden geldiğini şeklen ifade eder ve gerçekinsanın en önemli vazifesinin,başta namaz olmak üzere ibadet olduğunu dile getirir.Mühim olan sırf 5 vakit namaz kılmak ve 30 gün oruç tutmak değildir, bunlar bizi hakiki namaza ve oruca hazırlar.Önemli olan HER AN namaz ve oruç halinde olmamızdır.ALLAH bizlere her an ibadet halinde olmayı nasip etsin AMİN. ( Her an ibadet halinde nasıl olunduğunu sizlerin düşüncelerinize bırakıyoruz,unutmayınız ki.. ne ararsanız kendinizde mevcuttur,kendinizin dışında bir şey aramayın,yeter ki kendinize yönelmeye niyet ve gayret ediniz. ) ( NİYETİNİ EMEĞİN İLE BESLE Kİ, HAK EDECEĞİNE VARASIN.)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Sır!

Sır!

Bilinmek diledi, nur'undan verdi,
Sır'rı Sır'dan nur'un, akmasıdır sır!
Aşık oldu, Ona alemler serdi,
Ayın iki parça, ""Şak""masıdır sır!

Eyüp'le, Yûsuf'u, nefsinde karıp,
Onların ibretli hallerin görüp,
Tövbe-i nasûh'la, huzura varıp;
Günâh yırtığını, dikmesidir sır!

İki kul var ise, gizli görüşüp,
Üçüncüsü Allah, sırra karışıp,
Hakk'a mutî olup, nefsle barışıp;
Sûretten sîreti, dökmesidir sır!

Şükürle avlayıp, sâbırı, şerden,
İlim deşirûben, gittiği yerden,
Arınıp ; Riyâ'dan, kibirden, kirden;
Günde beş kez, Mi'rac çıkmasıdır sır!

Kıyâmdan, ruküye, ruküden secde,
Her rekâtta ayrı, gelecek vecde,
Dâhi dağ başında, dahi ki, Hac'da;
Kulun hücre hücre, çökmesidir sır!

Elest ayrı bir sır, Adem, Hava 'da,
Belâ, bend olunan yar'dır, dâvâda,
Nakkaş, nakşeylemiş, gör Masivâda;
Kulun işareti, sökmesidir sır!

İnsanı balçıktan, donadı Allah,
Akıl nimetiyle, gönedi Allah,
Secdeyle Melekler, sınadı Allah;
Şeytanın secdeden, sekmesidir sır!

Hele bir müddetcik, Balıkla gez de,
İlahi muradı, kavrayıp, sez de!
İnni küntü minezzalimin! Öz de;
Yunus'a, Yunusta, bakmasıdır sır!

Cümle mahlukatın dilinden döker,
Süleyman mülkünden, Irmaklar akar,
Bir yıl mesafeye, bir anda bakar;
Belkıs'ın, yürürken ürkmesidir sır!

Davut'a hamurdur, büker demiri,
Azar onla, küfrün döker Samiri,
Elmastan ayıran, nedir Kömür'ü?
Nur'un, zulümatı yıkmasıdır sır!

Zayıf, mazlum demez, yeterse gücü,
Mahlukun hepsine, kesilip öcü,
Azgın ve saldırgan Yecüc Mecüc'ü;
Zülkarneyn'in, sur'a tıkmasıdır sır!

Sırrı Sır'dan olan, erde, gecinde,
Çözersin soruyu, akıl fıçında!
Asırlar boyunca, suyun içinde;
Fravn'ı secdede, bükmesidir sır!

Ruhundan üfledi, babasız doğdu,
Biiznillah dedi, ölüler ""sağ""dı,
Emr-i İlahiyle, göklere ağdı;
Çarmıhtan, boş hayal çıkmasıdır sır!

Sır'rın sırrı yar'dır, bende olalım,
Beli, deyip varıp, iman dolalım,
Bu devlet, bir ulu nimet bilelim;
Saçtı misk'in nas'a, kokmasıdır sır!

Malazgirt'le vurdu, Alparslan mührü,
Vasiyet-i Bursa, Kar'Osman mehr'i,
Resül-ür Rahmetin müjdesi cehr'i;
Fatih'in, Bizans'a tekmesidir sır!

Bir zarın içinde, kara mağradan,
Güneş'i, Ay'ı yok, rızkı doğrudan!
Nütfeyken can mührün, söküp tuğradan;
Azrail'in canı sıkmasıdır sır!

Rahmetin, gazabı geçtiğin duyup,
Oturup bıkmadan, suçların sayıp,
Tövbe lütufuyla, günahı yuyup;
Akıp gelen yaşın, me'kmesidir sır!

Hakk, kulun önüne deliller koyar,
Küfr-ü inadidir, bahane sayar!
Göremez, anlamaz, aşikar mi'yar;
Hakk bilmez nadanın, mıkma'sıdır sır!

Deme bu ne için? Seyret, sabırda,
Neticesi nedir? Görürsün durda!
Lakin insan acul, zorlayıp, yor da;
Hızır'ın, Musa'dan bıkmasıdır sır!

Hasıl-ı kelam bu; Ey OZAN İLO!
Bütün bu sırların yazanı da, O,
Bildin sandıkların bir kenara ko;
Ateşin, ateşi yakmasıdır sır!..
23.09.2007/04.26

Samiri : Hz. Musa'nın (a.s.) Tur Dağında Cenab-ı Hakk'la
mülakata çıktığı zaman diliminde, Yahudileri, yaptığı Buzağı
Putuna taptıran Yahudi.
Mehr : Aşk, şefkat, muhabbet.
Me'k : Göz pınarı.
Mi'yar : Ölçü.
Mıkma' : Fil başına vurulan demir çomak. İlhami Erdoğan

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
namazla ilgili yazı çok güzeldi .Allah razı olsun.

nesrin_77

Kayıtlı Kullanıcı
Selam aleyküm.
Allah (cc ) razı olsun.
Cümlemize her an ibadet halinde olmayı nasip etsin inşallah.
İbadetleri kabül olunan kullarından eylesin.
Allah'a ( cc ) ısmarladık.

selenny

Kayıtlı Kullanıcı
Selam aleyküm.
Allah (cc ) razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt