Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz (1 Kullanıcı)

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
ALEYKÜMSELAM KASIM HADİ RAB NAMAZLARIMIZI HEP BU TATLA GEÇİRMEMİZİ NASİP EDER İNŞA SECDE ANINDA UHREVİ ALEMDE KAYBOLAN OLMAK TEMENNİSİYLE,BU TÜR OLAYLARI KTAPLARDA OKUYORDUM İNANKİ ONLARIN HEYECANINI YAŞAMAK O KADAR GÜZEL OLUYORKİ ANLATAMAM :H

selamün aleyküm teyzecim.
sizinle bir olayı paylaşayım.Bir gün hacı bayram veli hz.lerinin çile hanesine girmek nasip oldu.2 rakat namaza durdum inanın sadece secdemin süresi yaklaşık 30 dakkayı geçti.öyle tatlı idiki seçdeden ayrılasım gelmedi.selametle.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm teyzecim.
sizinle bir olayı paylaşayım.Bir gün hacı bayram veli hz.lerinin çile hanesine girmek nasip oldu.2 rakat namaza durdum inanın sadece secdemin süresi yaklaşık 30 dakkayı geçti.öyle tatlı idiki seçdeden ayrılasım gelmedi.selametle.

Evet Rabbim kabul etsin inş bizlerede dua edin selametle

A

Arzu_76

selamün aleyküm

Rabbim razı olsun hafize anne çok güzel bir paylaşımdı.

islam_güneşi

Kayıtlı Kullanıcı
Mevlana ve Namaz

Mevlana ve Namaz

Gönül ustası Hazret-i Mevlânâ, insanı ilâhî huzura ulaştıran tekbir, kıyam, rükû, secde, selam ve dua gibi namaz rükünlerine oldukça düşündürücü mânâlar kazandırır.

Namaza tekbirle girmek, "İlâhî, biz senin huzurunda kurban olduk" demektir. [Tekbir getirerek kurban kesildiği gibi, tekbirle namaza başlamak da 'Allah'ım, canımız sana feda olsun' anlamındadır.]

Namazda kıyama durmak, Allah'ın huzurunda kıyametteki muhasebeyi hatırlatır. Kul, biraz sonra hakkıyla yerine getiremediği kulluğundan ve işlediği günahlardan dolayı, utancından ayakta durmaya dermanı kalmaz, rükû'a eğilir.

Başı rükû'da iken "Hakk'ın suallerine cevap ver!" diye İlâhî ferman gelir. Kul, rükûdan başını mahcup olarak kaldırır. Ayakta duramaz, yüz üstü secdeye kapanır.

Tekrar ona "Secdeden başını kaldır! Yapmış olduklarından haber ver!" diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde başını kaldırırsa da, tekrar yüzüstüne kapanır.

O ağır yükün tesirinden dizleri üstüne çöker. Sağa selam verir; peygamberler ve melekler tarafına bakar, onlardan şefaat talep eder. Onlar derler: "Çare ve yardım günü geçti. Çare, ancak dünyada olabilirdi. Orada salih amellerde bulunmadınız, o günler gitti."

Sola selam verir; akraba ve yakınlarının tarafına bakar. Onlardan da bir fayda göremez.

Herkesten ümidini kesince, dua için iki elini kaldırır. "Ya Rabbi, herkesten ümidimi kestim. Kuluna melce ancak Sensin. Senin rahmet ve mağfiretine sınır yoktur".

Ya Mevlana , iyiki senin gibi yol göstericilerimiz var.
Kur'an-i Kerim'de buyurulan: "Allan'in rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz" mealindeki ilahi müjdenin hakikatine ermis bir Allah dostunun , bütün insanlığa coşkunlukla;

"Ümitsizlik semtine gitme, ümitler vardir.
Karanlik tarafa gitme; günesler vardir."

Diye haykırması ne güzel değilmi?

acizane kul

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm.

Çok güzel bir düşünce. İşte Mevlana ks hazretlerinin inceliği ve onun gönlünün güzelliği. İyi tanımışız iyiki bilmişiz onu. Rabbim bu ahir zamandaki kullarına acımışda Efendimizin yokluğunda böylesi gönül insanını bizlere hediye etmiş sanki.

islam_güneşi

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm Selam.çok doğrudur.adeta islamın varisleri gibiler.üzerlerine düşen görevi hakkıyla yerine getiriyorlar.selamet ile

azranaz

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm Evet kardeşim Mevlana HZ bir deryadır kimi zaman anlayabildiğimiz kimi zaman aciz kaldığımız o büyük HAK dostunun ALLAH CC şefaatlerine nail etsin cümlemizi inşaAllah ve onun ummanından RABBİM bizlere de damlalar nasip etsin inş paylaşımına teşekkürler selam ve dua ile B)B)B)

kadir52

Kayıtlı Kullanıcı
Cenaabi Rabbim razi olsun hepimizden

-Yalancı_Dünya-

Kayıtlı Kullanıcı
Selemun aleyküm bu değerli paylaşımınız için Rabbim razı olsun inşAllah sizden.
Allah' a emanet olun.

neslihan58

Kayıtlı Kullanıcı
esselamün aleyhüm kardeşim allah hepinizden razı olsun,allah hepimize iman gücü versin bizlerde bu güçle ibadetimizi eda edelim

İLYAS.85

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim allah hepimize böyle kullar olmayı nasip eylesin

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
bu yazıyı okuyunca kendimizin ne kadar kirli gezdiğini ve umursamaz olduğumuzu bir kez daha keşfettim

dost_37

Kayıtlı Kullanıcı
Huşu içinde namaz nasıl kılınır?

Huşu, 'saygı dolu korku' anlamına gelir. Namazı huşu içinde kılmak ise Yüce Rabbimizin huzurunda O'nun heybet ve azametini kalbimizde hissederek, O'na saygı dolu bir korku besleyerek bu ibadeti yerine getirmektir. Namazda, Alemlerin Rabbi olan Allah'ın huzurunda durduğunun bilincinde olan bir mümin, elbette ki bu güçlü heybet ve korkuyu içinde yaşayacak ve Allah'a bu korkusu ve saygısı ölçüsünde yakınlaşacaktır.

Namaz ibadetini hakkıyla yerine getirmek isteyen bir mümin huşuyu engelleyebilecek şeylere karşı önlem almalı, Allah’la konuşuyor gibi, fikrini namaza ve okuduğu Kuranı Kerime vererek kılmalıdır.Müslüman namazda okudukları surelerin manalarını bilmelidir.Kuran-ı Kerimin dilini bilmemek bunun mazereti olamaz. Müslüman o kadar da anlamayan ve hiç bir çaba göstermeyen sıradan bir kul, Müslümanlık da bu kadarcık emeğe değmeyen bir din olmamalıdır.namazda gereken dikkat ve konsantrasyonu sağlamaya azami titizlik göstermelidir.

Rabbimiz, Kendi huzurunda durduğumuzda, yalnızca O'nu anmamızı, O'nu yüceltmemizi ve bütün eksikliklerden münezzeh tutarak O'nu birlememizi buyurmaktadır. Namazı dosdoğru kılmak da tüm bunları gerçekleştirmek için büyük bir fırsattır. Nitekim ayette Allah Kendisini zikretmek için namaz kılınmasını buyurmaktadır:

Gerçekten Ben, Ben Allah'ım, Ben'den başka ilah yoktur; şu halde Bana ibadet et ve Beni zikretmek için dosdoğru namaz kıl. (Taha Suresi, 14)

Hz. Peygamber (sa) imanı, İslam’ı ve ihsanı tanımladığı bir hadisi şeriflerinde şöyle der:; "İhsana gelince o, Allah’ı görüyor gibi ibadet etmendir. Sen Onu görmüyor olsan da O seni görüyor ya!". Allah’ın huzurunda, Onunla konuşuyor ve adeta Ona tekmil veriyor gibi kılınmayan bir namazın faydası sadece, borcun üzerinden düşmesinden ibaret olabilir. Böyle bir namaz insan için MIRAÇ olamaz ve insan üzerinde müspet etkisini gösteremez.

ozerserhat

Kayıtlı Kullanıcı
ALlah razı olsun kardeşim bana ve benim gibi üşengeç insanlara iyi bir ders oldu bu yazı

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt