Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkadaşlar inşALLAH iyisinizdir..maşALLAH ezberler bitenler olmuş tekrar yapacaklar çok güzel bi an önce katılmak istiyorum aranıza...benim de bi kaç defa tekrar etmem lazım ezberimde inşALLAH daha iyi olur..sıla ablacım rabbim senden de razıolsun çok faydalı hayrı bi ömür olacak bi derse başlattın bizleri rabbim senin evladını da senin gibi hayırlı insanlarla karşılaştırsn...amin(cümlemizinkini)ALLAH a emanet olun...
aleyküm selam canım amin amin amin cümlemizinkini de inşallah. senin çocuklar varmıydı canım?

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
degerli kardesim ayetlerin meallerini mi ezberleyecegiz yoksa ana kisminimi tam anlayamadim!
selamlar
aleyküm selam saygıdeğer kardeşim sadece arapçalarını ezberlicez inşallah. meal ezberleyen kardeşlerim de olmuş. isteyen ezberleyebilir. ezberlemek istemeyenler bikaç kere okuyalım meali onkere filan.

YaralıGönül

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
degerli kardesim ayetlerin meallerini mi ezberleyecegiz yoksa ana kisminimi tam anlayamadim!
selamlar

Ve Akeyküm Selam kardeşim. hoşgeldin.
genel niyetimiz ilk önce kuran-ı kerimi ezberlemek inşallah.
tabi meali de tercih meselesi.
selametle kardeşim...

KAFİRLER İSTEMESEDE , ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIR.(saff/8)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam saygıdeğer kardeşim sadece arapçalarını ezberlicez inşallah. meal ezberleyen kardeşlerim de olmuş. isteyen ezberleyebilir. ezberlemek istemeyenler bikaç kere okuyalım meali onkere filan.

Allah razi olsun kardesim

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam canım amin amin amin cümlemizinkini de inşallah. senin çocuklar varmıydı canım?

yok ama olsun istiyrum artık rabbim nasip ederse sıla ablacım..kardeşlerim var annemin tek duası hayırlı insanlarla karşılaştırsın rabbim der..o yüzden içimden o dua geldi senin çocuğunun olduğunu bildiğim için..allah senden razı olsun...

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Akeyküm Selam kardeşim. hoşgeldin.
genel niyetimiz ilk önce kuran-ı kerimi ezberlemek inşallah.
tabi meali de tercih meselesi.
selametle kardeşim...

KAFİRLER İSTEMESEDE , ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIR.(saff/8)

hosbulduk kardesim Allah razi olsun ben ezberlemistim ama bu vesileyle tekrar etmis olucaz insaALLAH
selamlar

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
BAKARA SÛRESİ: Medine döneminde inmiştir. Kur’an-ı Kerim’in en uzun sûresi olup 286 âyettir. Adını, 67-73. âyetlerde yer alan “bakara” (sığır) kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir.

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm

1.Elif Lâm Mîm

2.Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. ALLAH’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.

3.Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de ALLAH yolunda harcarlar.

4.Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar.

5.İşte onlar Rab’lerinden (gelen) bir doğru yol üzeredirler ve kurtuluşa erenler de işte onlardır.

HEPİNİZE HAYIRLI GÜNLER ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN KARDEŞLERİM...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
yok ama olsun istiyrum artık rabbim nasip ederse sıla ablacım..kardeşlerim var annemin tek duası hayırlı insanlarla karşılaştırsın rabbim der..o yüzden içimden o dua geldi senin çocuğunun olduğunu bildiğim için..allah senden razı olsun...
evliydin değil mi minecim? Allah sana da hayırlı evlat versin inşallah canım. doğru canım annende sen de çok güzel dua ediyorsunuz. hepimizde böyle dua etmeliyiz zaten anne babanın duası kıymetli.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
evliydin değil mi minecim? Allah sana da hayırlı evlat versin inşallah canım. doğru canım annende sen de çok güzel dua ediyorsunuz. hepimizde böyle dua etmeliyiz zaten anne babanın duası kıymetli.

evet ablacım tam 1 yıllık evliyim amin inşallah cümlemize hayırlı evlatlar versin..dualar kabul oluyor bak ne güzel senin le ttanıştık hayra vesile oluyorsun rabbim hayırlı insanlarla kul dileyince karşılaştırıyor...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

Sual: Kur’ana göre insan, her bakımdan üstün ve mükemmel yaratılmıştır. Bugün, maymunun hafızasının, insandan daha kuvvetli olduğu ortaya çıktı. İnsanın mükemmelliği nerede kaldı?

CEVAP
Kur’an-ı kerimde, (Her bakımdan üstün, her bakımdan mükemmel yarattık) denmiyor. (Biz insanı, en güzel şekilde yarattık) buyuruluyor. (Tin 4)

Bu âyet-i kerimenin tefsiri şöyledir: Biz insanı ahsen-i takvim üzere, yani en güzel surette, yani boylu boslu, sureti güzel, organların yeri, sayısı, en iyi, kullanmaya müsait tarzda, kâinatın bütün özelliklerini içine alacak şekilde yarattık. (Beydavi)

Allahü teâlânın yarattığı her şeyde muhakkak bir güzellik, bir sanat, bir uygunluk vardır. Bundan daha güzeli düşünülemez. Bir ayet-i kerime meali: (Allah, her şeyi güzel yarattı) [Secde 7]
Birkaç örnek verelim: Boynuz geyik için lüzumlu ve güzelken, merkep için güzel ve lüzumlu değildir. İnsan için de boynuzlu olmak uygun olmaz. Filin hortumu, onun için lüzumludur, eli gibidir; ama insanın veya başka bir hayvanın buna ihtiyacı yoktur, hatta lüzumsuz olur.

Kanguru yavrularını kesesine koyup orada emzirir. Kesenin atta, koyunda veya başka hayvanda olmaması, bu hayvanların değerini düşürmez. Aslan parçalayıcıdır. Koyunda, ceylanda bu özelliğin olmaması onların değerini düşürmez. Şeytan bir anda, dünyanın bir ucundan ötekine gidebilir. Cinler çeşitli şekil alabilir. Bunlar insanla mukayese edilemez. İnsanlar, cinlerden de üstündür.

Devenin cüssesi insandan büyük, maymunun hafızası insandan daha kuvvetli, köpeğin koku alması, şahinin görmesi, yarasanın hissetmesi insandan daha hassas ve keskin olsa da, hiçbiri insan seviyesine yükselemez. Hayvan hayvandır, insan insandır.
Hayvanlarda zekâ ve içgüdü varsa da, akıl yoktur.

Hayvanlarda ve insanlarda, canlılık veren hayvani ruh vardır. İstekli hareketleri yaptıran bu ruhtur. İnsanlarda ayrıca, hayvanlarda olmayan bir ruh daha vardır ki, ruh denince bu ruh anlaşılır. Aklı kullanmak, düşünmek ve gülmek gibi şeyleri yapan, insanı üstün kılan, bu ruhtur. Bu bakımdan, ne kadar üstün özelliği olsa da, hiçbir hayvan yine insandan üstün olamaz. İnsanla hayvanlar arasındaki en büyük fark, insanın aklı ve ruhudur. İnsanlık şerefi hep bunlardan gelmektedir. Hayvanlar insanlar gibi konuşsa bile, akıl ve ruh olmadığı için, insanlardan üstün olamaz. Allahü teâlâ insanı, diğer mahlûklarından daha üstün yaratmıştır.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
evet ablacım tam 1 yıllık evliyim amin inşallah cümlemize hayırlı evlatlar versin..dualar kabul oluyor bak ne güzel senin le ttanıştık hayra vesile oluyorsun rabbim hayırlı insanlarla kul dileyince karşılaştırıyor...
çook yenisin daha Allah eşinle ailesiyle geçim versin. muhabbet sevgi saygı versin aranıza. inşallah bebekte olur canım çok erken daha. ben 99 da evlenmiştim. on yılın içindeyim oğlum beş yaşında. beş yıl sonra oldu hamd olsun. Rabbim dilerse oluyor herşeyin bir zamanı var. ay sağol canım kendimi hiç öyle biri olarak görmemiştim inan ki sen söyleyinceye kadr çabalıyoruz allah rızası için inşallah hatalar yapıp bu uğraşılarımzı boşa götürmeyiz.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
çook yenisin daha Allah eşinle ailesiyle geçim versin. muhabbet sevgi saygı versin aranıza. inşallah bebekte olur canım çok erken daha. ben 99 da evlenmiştim. on yılın içindeyim oğlum beş yaşında. beş yıl sonra oldu hamd olsun. Rabbim dilerse oluyor herşeyin bir zamanı var. ay sağol canım kendimi hiç öyle biri olarak görmemiştim inan ki sen söyleyinceye kadr çabalıyoruz allah rızası için inşallah hatalar yapıp bu uğraşılarımzı boşa götürmeyiz.

tabi ki öylesin yani ben şahsen seni öyle görüyorum rabbim daim etsin hizmetinizi..maşallah rabbim hayırlı eylesin sizin de yuvanızı..çok yeniyim ama bazen özeniyorum bi de gurbetteyim aileden ayrı olunca acaba olsa arkadaşmı olur diyo insan bilmiyorum kısmet tabi rabbim hayırlı zamanda nasip eder inşallah..

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Yeni ezber dersimizi göremedim Sıla ablacım.Konuları mı atladım acaba?
Tekrar hatırlatırsanız ..
selam ve dua ile...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Yeni ezber dersimizi göremedim Sıla ablacım.Konuları mı atladım acaba?
Tekrar hatırlatırsanız ..
selam ve dua ile...
aleyküm selam kardeşim yeni dersimiz yok daha. ezberleyemeyen arkadaşlar var. biz ezberledik ama pişmesi lazım iyice pekişmesi lazım. belki cuma günü bir ayet verebilirim. yeni ezber olarak. iki gün daha çalışalım elif lam mimi. selametle.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
tabi ki öylesin yani ben şahsen seni öyle görüyorum rabbim daim etsin hizmetinizi..maşallah rabbim hayırlı eylesin sizin de yuvanızı..çok yeniyim ama bazen özeniyorum bi de gurbetteyim aileden ayrı olunca acaba olsa arkadaşmı olur diyo insan bilmiyorum kısmet tabi rabbim hayırlı zamanda nasip eder inşallah..
nerde yaşıyorsun canım ben de ailemden ayrıyım gurbette olanın duası kabul olurmuş ama böyle bir avantajımız var iyi yönünden bakarsak. çünkü garibiz burda kimsemiz yok. kendi yaşıtın başka oluyor canım çocukta olsa farklı. kendi yaşıtın ve kafa dengi mesela benim için sizler öylesiniz. inşallah çocukta olur ama arkadaş gibi olmazda oyalar tabi. önüne yemek koy yıka. inşallah olur ya Allah büyük esmaül hüsnayı oku bu niyet üzere. biz de okuyalım senin için burcu için isteyen herkes için.

mir_erhan

Moderator
BAKARA SÛRESİ: Medine döneminde inmiştir. Kur’an-ı Kerim’in en uzun sûresi olup 286 âyettir. Adını, 67-73. âyetlerde yer alan “bakara” (sığır) kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir.

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm

1.Elif Lâm Mîm

2.Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. ALLAH’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.

3.Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de ALLAH yolunda harcarlar.

4.Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar.

5.İşte onlar Rab’lerinden (gelen) bir doğru

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
nerde yaşıyorsun canım ben de ailemden ayrıyım gurbette olanın duası kabul olurmuş ama böyle bir avantajımız var iyi yönünden bakarsak. çünkü garibiz burda kimsemiz yok. kendi yaşıtın başka oluyor canım çocukta olsa farklı. kendi yaşıtın ve kafa dengi mesela benim için sizler öylesiniz. inşallah çocukta olur ama arkadaş gibi olmazda oyalar tabi. önüne yemek koy yıka. inşallah olur ya Allah büyük esmaül hüsnayı oku bu niyet üzere. biz de okuyalım senin için burcu için isteyen herkes için.

antalya da yaşıyorum ablacım ailem bursa da evt onu duymuştum duası kabul olur diye şanslıyız..çok şükür ortam buldum programlarım oluyo çok bunalmıyorum ama özeniyorum ve istiyorum(ama kesin olarak niyetine girmedik özel oluyor yazamıyorum)eşim biraz daha geçsin istiyor erken diyor bebek için...rabbim aratmasın kimseye...ve bu site sizler benim için çok iyi oldu bi çok şey kattı hayatıma dediğin gibi arkadaş oldu..allah senden razı olsun..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
minecim inşallah olur canım amin. :)
Rabbim sizlerden de razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt