Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
BAKARA SÛRESİ: Medine döneminde inmiştir. Kur’an-ı Kerim’in en uzun sûresi olup 286 âyettir. Adını, 67-73. âyetlerde yer alan “bakara” (sığır) kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir.

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm

1.Elif Lâm Mîm

2.Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. ALLAH’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.

3.Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de ALLAH yolunda harcarlar.

4.Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar.

5.İşte onlar Rab’lerinden (gelen) bir doğru yol üzeredirler ve kurtuluşa erenler de işte onlardır.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Kendi karnınız doyarsa…

Aşçı Yahya Baba hazretleri

rahmetullahi aleyh

Bâyezid-i Velî devrinde,

Tunca nehri kenarındaki külliyede

aşçı başıdır

Ama kalb gözü açıktır.

Yalnız insanlara değil,

bütün mahlûkâta karşı

engin bir şefkat besler

Her gün,yemek dağıtımından artan pilavı

götürür, Tunca nehrindeki

balıklara serper.

Ambar memuru, durumu anlar.

Artan pilav kadar,

kısar pirinci.

Ama pilav, yine artar.

Yarıya indirir, bir şey değişmez.

Pilav, hep artmaktadır.

Durum, Pâdişaha arz edilir.

Sultân Bâyezid de

rahmetullahi aleyh

Merak eder.

Bir gurup devlet erkâniyle gelir,

oturur sofraya.

Ama

pilav, yine artar.

Yahya Baba,

alır balıkların nasîbini, nehre varır.

Pâdişah da ardındadır.

Pilavdan ilk kepçeyi alıp da

tam balıklara serpmek üzeredir ki,

seslenir ardından:

Dur Baba, ne yapıyorsun.

İsraf değil mi bu

yaptığın!

Ancak

Yahya Baba'nın yerine,

balıklardan cevap

gelir.

Şöyle ki;

Binlerce balık, bir anda başlarını

sudan çıkarır,

lisân-ı halleriyle;

Sultânım! Devletin artığını bize

çok mu görüyorsun?

derler sanki.

Padişah duygulanır.

Aşçı Baba

rahmetullahi aleyh

secdeye kapanır.

Ve kalkmaz bir daha.

Rûhunu teslim eder,

Rabbine varır

kaynak: abdullatif uyan

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm sıla ablam ne güzel paylaşımlar
okudum ikisinide allah razı olsun
selam ve dua ile...

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
Minecim hayırlı günler canım geçmiş oldun sevindim iyi olduğuna. Allah yatak esiri etmesin ev evlikten çıkıyor bir gün bile toplamazsak :) amin canım inşallah çok sevinirim öğretirsen. Kuranda öğret duaları da canım yapabilirler çünkü. :)

Hiç sorma canım ev evlikten cıkmış ki sorma ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN kardeşim... Öğreticem büyük kızım dualrı yarısı biliyo bu yaz beraber çalışıcaz ALLAH NASİP KISMET EDERSE....

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Hiç sorma canım ev evlikten cıkmış ki sorma ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN kardeşim... Öğreticem büyük kızım dualrı yarısı biliyo bu yaz beraber çalışıcaz ALLAH NASİP KISMET EDERSE....
amin canım öyle oluyor ya her an toplarsak öyle biraz düzgün duruyor ev. inşallah canım. sen de sultan tacı giyersn ahirette cümlemizde :a12:

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,
bugün evde yoğun bir hareket vardı.
nasılsınız?
kıssalr çok güzeldi.
yahya babayı okurken çok etkilendim.
ezberi bitirmişsiniz.
biz daha bismillah diyemedik.
Allah'tan kızıma öğretirken ezberlemiştim ama tekrar şart.

daru'ul tuba

Kayıtlı Kullanıcı
[sıze=4]selamün aleyküm allah(celle celalühü), peygamber(sallallahü aleyhi ve sellem), kuran-ı kerim sevdalısı kardeşlerim. Yeni hayırlı bir işi daha allahın adıyla başlatmak istiyorum sizin ulvi duygularınıza öğrenme isteğinize güvenerek. Allahım bu hayırlı yolda hepimize yardımcı olsun. Sonunu hayırla görmeyi nasip etsin. [/sıze]​

[sıze=4]başlangıç tarihimiz: 18 mayıs pzt[/sıze]
[sıze=4]ezberi yapılacaklar:elif lam mim- vedduhadan aşağısı-yasin-tebareke-amme-kurandan bazı seçme ayetler-(şifa-nazar-dua ayetleri gibi)[/sıze]
[sıze=4]ve ezberin devamı sizlere bağlı [/sıze]

tevafuk tam ezbere başladığım günlerde bu site ile tanıştım.hayra vesile olmanız ne güzel.kur'anı ezberledikçe ezber gücümün arttığını gördüm.buda ayrı bir mucize mi acaba?malesef namazlar sanki fil suresinden aşağısıyla kılınmaya mahkum bırakılmış.bunu yıkmak önümüzdeki ramazana yeni ezberlerimizle nice teravihler kılmak,dualar etmek dileğiyle...allah razı olsun inş.

mir_erhan

Moderator
BAKARA SÛRESİ: Medine döneminde inmiştir. Kur’an-ı Kerim’in en uzun sûresi olup 286 âyettir. Adını, 67-73. âyetlerde yer alan “bakara” (sığır) kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir.

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm

1.Elif Lâm Mîm

2.Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. ALLAH’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.

3.Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de ALLAH yolunda harcarlar.

4.Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar.

5.İşte onlar Rab’lerinden (gelen) bir doğru yol üzeredirler ve kurtuluşa erenler de işte onlardır.

esselamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatüh..
bütün ders ve site kardeşlerime hayırlı bereketli huzurlu ve Yüceler Yücesinin rahmet ve merhameti dolu bil gün diliyorum...,
maşallah bu kadar kalabalığı görünce sevincini saklayamıyor insan..
Rabbim sonuna kadar birlik hevesimizi bozacak her türlü engellerden emin kılsın bizleri..amin...

sıla ablam çok güzel paylaşımlarla sayfaya yine güzel ve ders verici katkılarda bulunmuşsun
okuduk nasiplnedik inşallah şuurlulardan oluruz...
Allah celle celalüh senden ve bütün kardeşlerimden razı olsun ablam...

selam ve dua ile

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm hayırlı sabalar kardeşlerim sıla ablacımm bende dersime çalıştm:)ama bazı yerleri karştırıyorum ama akşama kadar hallederim ALLAHIN izniylee...mealini ezberlemedimm ama :(

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm

1.Elif Lâm Mîm

aleyküm selam erhan ve ya mucib kardeşlerim
ezberimizi bitirdik şimdi sıla hocamızı bekliyoruz;)
allah yardımcımız olsun
selamete...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm
ayşe rana darulul tuba mir erhan ya mucib deniz yıldızı ve tüm kardeşlerim

inşallah bugümüz dünden daha güzel, bereketli, huzurlu, sağlıklı geçer.

ya mucib ben de karıştırıyorum bir iki yeri benzeyen yerler karışır zaten bu da bol tekrarla düzelir. az önce açtım dinliyorum. meali de bir kaç kere okusan olur. ezber şart değil ben de okumakla yetinicem zaten. ama en az on kere okumuşumdur zaten tefsiri de okuduk. senin diğer derslerinde var zaten okuman yeterli arapçayı ezberle yeter.

Islamiyet.gen.tr, Gelişmiş Kur'anda Ara Sistemi, Kur'an-ı Kerim'de Ara, KurandaAra, Kuran da Arama, Kuran, Kur'an, Kuran-i Kerim, kuranikerim, Quran, qur'an, Al qur'an, Quran, holyquran, holy, coran, kuruan, koran, corano,koraani, islam, muslim, alla

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
ALEYKÜM SELAM,
ben de dinleyerek ezbere çalışıyorum.
ortam çok müsait değil.
meali çok çok okuyorum.
sizlerden bir ricam var.
kardeşimin bugün sonuçlanacak bir durumu var.
hayırlısıyla olumlu sonuçlanması için dualarını bekliyorum.
onun lehine bir netice olmasını istiyoruz
özellikle annem dua bekliyor.
kardeşimin sıkıntısınından bahsetmiştim evvelden.

inşALLAH akşama müjdeli bir haber veririm size.

Allah'a emanet olun.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
ALEYKÜM SELAM,
ortam çok müsait değil.
meali çok çok okuyorum.
sizlerden bir ricam var.

Allah'a emanet olun.

inşallah ablam duam sizinle
Rabbim işinizi hayırla sonuçlasın hayırlı haberlerle dönersin inşallah
selametle...

mir_erhan

Moderator
ALEYKÜM SELAM,
ortam çok müsait değil.
meali çok çok okuyorum.
sizlerden bir ricam var.

Allah'a emanet olun.

selamün aleyküm ayşe ablam
bütün kalbi dualarımız la yanındayız inşallah...
Rabbim hayırlı olanı nasip edecektir...
inşallah sonuç açınızdan sevindirici olur...
Rabbimiz hayırlı kapılar açsın inşallah
selam ve dua ile

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ALEYKÜM SELAM,
ortam çok müsait değil.
meali çok çok okuyorum.
sizlerden bir ricam var.

Allah'a emanet olun.
inşallah canım hakkında hayırlısı olur müjdeli haberi duyarız senden.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm

1.Elif Lâm Mîm

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm

1.Elif Lâm Mîm

selamün aleyküm arkadaşlar inşallah iyisinizdir..maşallah ezberler bitenler olmuş tekrar yapacaklar çok güzel bi an önce katılmak istiyorum aranıza...benim de bi kaç defa tekrar etmem lazım ezberimde inşallah daha iyi olur..sıla ablacım rabbim senden de razıolsun çok faydalı hayrı bi ömür olacak bi derse başlattın bizleri rabbim senin evladını da senin gibi hayırlı insanlarla karşılaştırsn...amin(cümlemizinkini)allah a emanet olun...

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
degerli kardesim ayetlerin meallerini mi ezberleyecegiz yoksa ana kisminimi tam anlayamadim!
selamlar

YaralıGönül

Kayıtlı Kullanıcı

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm

1.Elif Lâm Mîm

selamün aleyküm arkadaşlar inşallah iyisinizdir..maşallah ezberler bitenler olmuş tekrar yapacaklar çok güzel bi an önce katılmak istiyorum aranıza...benim de bi kaç defa tekrar etmem lazım ezberimde inşallah daha iyi olur..sıla ablacım rabbim senden de razıolsun çok faydalı hayrı bi ömür olacak bi derse başlattın bizleri rabbim senin evladını da senin gibi hayırlı insanlarla karşılaştırsn...amin(cümlemizinkini)allah a emanet olun...

Aleyküm Selam kardeşim. bu sitede olupta iyi olmamak mümkünmü kardeşim.evet ezberlerimiz çok iyi gidiyor.katılmanada çok sevindim. Sağolsun Sıla ablamızda bize bu dünyada da diğer dünyada da faide sağlayacak bir işe vesile olmuş. Allah ondan bin kat razı olsun.zaten yeni başladık. inşallah sende yetişirsin. beraberce bunu güzel bir şekilde bitiririz.
selam ve dua ile kardeşim...

KAFİRLER İSTEMESEDE , ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIR.(saff/8)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt