Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
[URL="http://img514.imageshack.us/img514/1305/zilzal.jpg"][URL="http://img514.imageshack.us/img514/1305/zilzal.jpg"][URL="http://img514.imageshack.us/img514/1305/zilzal.jpg"][URL="http://img514.imageshack.us/img514/1305/zilzal.jpg"][URL="http://img514.imageshack.us/img514/1305/zilzal.jpg"][URL="http://img514.imageshack.us/img514/1305/zilzal.jpg"] [/URL][/URL][/URL][/URL][/URL][/URL]

ZİLZAL SURESİ MEALİ

1. Yerküre kendine has sarsıntısıyla sallandığı,

2. Toprak ağırlıklarını dışarı çıkardığı,

3. Ve insan "Ne oluyor buna!" dediği vakit,

4. İşte o gün (yer) haberlerini anlatır,

5. Rabbinin ona bildirmesiyle.

6. O gün insanlar amellerini görmeleri (karşılığını almaları) için darmadağınık geri dönüp gelirler.

7. Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür.

8. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu görür.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm arkadaşlar hayırlı sabahlar ezberini tamamlayan arkadaşlarım baştan tekrar yapalım surelerimizi unutmayalım :)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam ablacım hayırlı sabahlar
bende bugün pek giremeyebilirim şimdiden yazıyım dedim
ezberim tamamdı ama tekrar yapmadım daha :( (ne kadar tembelim)
ancak akşam tekrar yapabilirim inşallah
selam ve dua ile..

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykumselam ablacim,
sana da hayirli günler,
sabah namazindan sonra tekrar yapma firsatim oldu,
unutmayiz insALLAH...
ALLAH'a emanet ol, hayirli günler herkese

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm.
benim de tamam sayılır ama beyinne suresinde biraz takılıyorum
inşallah en kısa zamanda o da tamam olur.
ben inşallah bu süreçleri atlatayım sınıf birinciliğini kimseye vermem :)
hayırda yarışacağız inşallah
ben öyle kolay pes etmem...

hepiniz tek tek dualarımdasınız sizlerden Allah ebediyen razı olsun

selam ve dua ile

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam arkadaşlar maşallah ezberler tamamlanmış. sevindim. :) inşallah bakalım bu yarışı kimler tamamlayacak beş tane suremiz kaldı beş kişi kaldık :) sona doğru tek kalmam inşallah. sonra nazar ayeti ve şifa ayeti ezberlicez. sonra da yasin tebareke amme. bir-iki ay sürebilir tahminim. hepinizden Allah razı olsun Rabbim bu çabalarınızın bu aşkınızın hürmetine, bu okunan ezanın hürmetine, hayır, ferah kapıları açsın inşallah :)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
:)yok ablacım tek kalmazsın merak etme
ben burda olduğum sürece tüm derslere katılırım inşallah

bu arada 1. benim kimseye bırakmam yerimi:D
hayırda yarışmak ne güzel:)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
başka ezberleyecek var mı arkadaşlar? yeni suremizi koyalım. adiyat suresi var sırada beş satır. sonra karia tekasür asr hümeze

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam arkadaşlar maşallah ezberler tamamlanmış. sevindim. :) inşallah bakalım bu yarışı kimler tamamlayacak beş tane suremiz kaldı beş kişi kaldık :) sona doğru tek kalmam inşallah. sonra nazar ayeti ve şifa ayeti ezberlicez. sonra da yasin tebareke amme. bir-iki ay sürebilir tahminim. hepinizden Allah razı olsun Rabbim bu çabalarınızın bu aşkınızın hürmetine, bu okunan ezanın hürmetine, hayır, ferah kapıları açsın inşallah :)

tek kalmazsin ablacim:),
bu dersi birakmaya hiç niyetim yok!:)
açtigin bütün derslerde ALLAH'in izniyle bende olurum,
amin, amin ablacim, ALLAH c.c. sende de razi olsun ablacim,
Rabbim bütün dualarinin kabul etsin, kat kat sevabini versin insALLAH...
ALLAH'a emanet ol ablacim

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin arkadaşlar cümlemizden de inşallah. Allah zihin açıklığı versin Rabbim uygulamayı nasip etsin inşallah

tekrarlarla birlikte unutmayacağız ezberledikerimizi.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

ZİLZAL SURESİ MEALİ

1. Yerküre kendine has sarsıntısıyla sallandığı,

2. Toprak ağırlıklarını dışarı çıkardığı,

3. Ve insan "Ne oluyor buna!" dediği vakit,

4. İşte o gün (yer) haberlerini anlatır,

5. Rabbinin ona bildirmesiyle.

6. O gün insanlar amellerini görmeleri (karşılığını almaları) için darmadağınık geri dönüp gelirler.

7. Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür.

8. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu görür.

emsal-i nur

Kayıtlı Kullanıcı
s.a aleyküm yarışmaya bende katılayım diyecem ama alırmısınz bilmemki? hafız adayıyım yani 30. cüzün tamamını zaten ezberledim...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
s.a aleyküm yarışmaya bende katılayım diyecem ama alırmısınz bilmemki? hafız adayıyım yani 30. cüzün tamamını zaten ezberledim...
aleyküm selam kardeşim aramıza alırız tabi çok seviniriz sen ezberlemişsin maşallah. biz duhadan sonrasını yasin tebareke amme ezberlicez sen biliyorsundur tahminim.
kardeşim üyeliğinizde hayırlı olsun hoşgeldiniz aramıza

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Sual: İngiliz Casusunun İtirafları kitabında neler var?
CEVAP
Bu kitap, 3 kısımdan meydana gelmiştir:
Birinci kısımda, İslamiyet’i bozmak, yok etmek için yapılan planlar ve vehhabiliğin kuruluşu anlatılmaktadır.
İkinci kısımda, müslümanlara yapılan, akla, hayale gelmeyen işkenceler ve Osmanlı devletini yıkmak için yapılan planlar bildirilmektedir.
Üçüncü kısım, Yusuf Nebhani hazretlerinin Hulasat-ül-kelam kitabından tercüme olup, hak dinin İslamiyet olduğunu ispat etmektedir.
İngiliz casusu Hempher, 18. asırda, kendisine devleti tarafından verilen kitapta, Müslümanların kuvvetli noktalarını tahrip etmek için, nelerin tavsiye edildiğini bildirmiştir. Bunlar, özetle şöyledir:
1- Müslümanların arasında, ırkçılığı körüklemeliyiz.
2- Peygamberin, İslam’dan kastının mutlak din olduğunu, hoşgörüye dayandığını, bu dinin Yahudilik ve Hıristiyanlık da olabileceğini, sadece İslam dininin olmadığı inancını aşılamalıyız.
3- Kilise yapmanın mahzuru olmadığını, Peygamber ve Halifeleri kiliseleri yıkmadığını, bilakis onlara hürmet gösterdiğini söylemeliyiz.
4- (Allah'ın ibadete ihtiyacı yok) diyerek Müslümanları, ibadetten soğutmaya çalışmalıyız.
5- Müslümanlığa bid’atler sokup, İslamı gericilik ve terör dini gibi göstermeliyiz.
6- Çocukları ailelerinden uzaklaştırmaya çalışmalı, böylece dini terbiyelerinden mahrum bırakmalıyız. Onları, biz gereği gibi eğitmeliyiz.
7- Örtü, İslami bir emir değil, sonradan çıkmış bir adettir diyerek, kadının örtüsünü açmaya çalışmalıyız. Müslümanlığı yok etmek için, bu iş çok tesirlidir. Önce, bu işi gayrimüslim kadınlara yaptırmalıyız. Sonra, müslüman kadınlar, kendiliğinden bozulup, gayrimüslimlere benzeyecektir.
8- Türbelerin bid’at olduğunu, bunun için hepsinin yıkılması gerektiğini söylemeliyiz.
9- Dinde zorlama yoktur. Hıristiyanlar da, Yahudiler de kendi dinlerini yayabilir, kimse kimseyi dine girmeye zorlayamaz diyerek dinin emirlerin anlatılmasına mani olmaya çalışmalıyız.
10- Müslümanları Kur’an hakkında şüpheye düşürmeliyiz. Bu maksatla içinde noksanlık ve fazlalık bulunan tahrif edilmiş Kur’an mealleri hazırlayıp, (Kur’an bozulmuş. Birbirini tutmuyor. Birinde bulunan ayet diğerinde bulunmuyor) demeliyiz. Yahudi, Hıristiyan ve diğer gayrimüslimleri tahkir eden ve emr-i maruf ve nehy-i münkeri emreden ayetleri çıkarmalıyız. Kur’anı diğer dillere çevirip, Arap ülkeleri dışında Arapça okunmasına mani olmalıyız ve yine Arap ülkeleri dışında ezan, namaz, hutbe ve duaların Arapça yapılmasını önlemeliyiz. Herkesin, Kur’anı kolay anlaması için, kendi diliyle okumalıdır fikrini yaymaya çalışmalıyız.
dinimizislamdan alıntıdır

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Mümin öyle yaşamalı ki, kalbiyle ahirette, vücuduyla dünyada olmalı. Bedeninin dünyadan ayrılması uygun değil. Çünkü çalışmak da bir ibadettir; ama kalbi Allah demeli. Kalbi, bu kazandığım haram mı, helal mi demeli. Kalbi ahiret demeli; çünkü ahiret bâki, dünya fâni. Bugün var, yarın yok. Neyimiz varsa hepsi biter. Bir niyetle bütün dünya çalışmalarımız ahiret olur; çünkü bu dünya fâni, yok olacak. Allahü teâlâ bizi dünyaya, rızasını yani ahiretimizi kazanmamız için gönderdi. Dünya, bir tarladır. Verdiği tohumu ekip, bire yedi yüz alalım; ama o tohumu yemeyelim. O insanın sağlığıdır, ilmidir, inancıdır, her türlü güzel ahlâkıdır. Bunu eğer Allah'ın kullarına sarf eder, Allah'ın dinine harcarsak, yani yatırımı ahirete yaparsak, ebedi saadete kavuşuruz; ama gaflete gelip de, dünya ehliyle yarışa kalkarsak, hepsini kaybederiz. Hatta İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Dünya ehliyle şayet aynı köyde yaşıyorsanız, o köyü terk edin! Aynı mahalledeyseniz, kalbiniz meyleder, orayı terk edin! Aynı şehirdeyseniz, oradan göç edin!
Vücudu değil, kalbi dünyaya bağlamamalı. Kalb çok önemli; çünkü Allahü teâlâ kullarının amellerine veya işine değil, kalbine ve niyetine bakar. O kalbin niyeti, eğer Allahü teâlânın dinine hizmet, kullarına iyilik etmekse, onun her nefesi zikirdir, her nefesi ibadettir, akıl eremeyecek kadar sevab kazanır.
Bir gün İsa aleyhisselam, havarileriyle birlikte giderken bir köye geldiler. Bir de baktılar ki, köyün ortasında bütün köylüler ölmüş. Hiç canlı yok. İsa aleyhisselam, (Bu bir gazab-ı ilâhidir. Eğer hastalık olsa, bunlar tek tek ölürlerdi. Madem toptan öldüler, buraya bir musibet gelmiş) dedi. Sordular ki, (Yâ Nebiyallah, sen ölüleri Allah'ın izniyle dirilten bir nebisin, çağır birini de sor bakalım, ne yapmışlar? İsa aleyhisselam, birine seslenince, adam kalktı, geldi. İsa aleyhisselam, (Bu ne hâldir, ne oldu size?) diye sordu. Dedi ki, (Yâ Nebiyallah, bu köy çok takva ehli, çok dindar, çok iyi ahlâk sahibi bir köydü. Sonra bizim kalbimiz dünyaya yöneldi. Namazı terk ettik, akla ne gelirse, hepsini bıraktık, yalnız parayı düşündük ve ektik biçtik, benimki çok, benimki güzel diye yarıştık. Ne Allah kelâmı var, ne Peygamber! Ahireti unuttuk, Allah'ı unuttuk, Peygamberi de unuttuk. Bir gün, hepimiz eğlenmek için, oynaşmak için buraya toplandık. Bir musibet geldi, hepimiz öldük.)
İsa aleyhisselam, yerine git dedikten sonra, yanındakilere buyurdu ki:
(Ahiret nimetini bırakıp da dünyaya tapanların, dünyadaki sonu budur. Ahirette de, en acı azapları çekeceklerdir. Onun için, imansız ölmekten, çok korkmak lazımdır.)

dinimizislam.com dan alıntıdır

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Habbâb'ın aşkı
Asrı saadette, bir yahûdî âlimi

ve (Habbâb) isminde

bir oğlu vardı.
Bu güzel yüzlü çocuk,
bir gün babasının odasına girdi

ve oradaki gizli bölmede

(kilitli bir sandık)
gördü.
“İçinde ne var?”
diye meraklandı.
Kilidini söküp açtı sandığı.
Açar açmaz etrafa

(Nûr ve ışık)

saçıldı
“Rüyâ mı görüyorum?”

diye düşündü.
Sandıkta (Kitaplar)vardı.

En üsttekini alıp okudu:
Muhammed, Allahın habîbi ve Onun

Peygamberidir. Ne mutlu Onu

görüp, îman edenlere

yazıyordu.

O anda âşık oldu

Muhammed aleyhisselâma

sallallahü aleyhi ve sellem.

Kendi kendine:

“Ey Allahın habîbi! Sen şimdi neredesin?

Yerde misin, gökte mi? Âh ah,

seni bir görebilsem”

dedi.

Ve ağlamaya başladı.

Sonra bayılıp düştü.

Az sonra kendine geldiğinde,

babası başucundaydı:

Oğlum, ne bu hâlin?

Ben âşık oldum baba.

Âşık mı oldun, kime?

Son Peygambere.

Adam hiddetlendi: