Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (1 Kullanıcı)

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
163-Ve ilâhüküm ilâhün vâhid, lâ ilâhe illâ hüver-rahmânür-rahîm.

164-İnne fî halkıs-semâvâti vel-ardı vahtilâfil-leyli ven-nehâri vel-fülkilletî tecrî fil-bahri bimâ yenfeun-nâse ve mâ enzelallàhu mines-semâi min mâin feahyâ bihil-arda ba'de mevtihâ ve besse fîhâ min külli dâbbetin ve tasrîfir-riyâhi ves-sehàbil-müsehhari beynes-semâi vel-ardı leâyâtin likavmin ya'kılûn

:a33::a33:

EFRUZ AFİF

Kayıtlı Kullanıcı
163-Ve ilâhüküm ilâhün vâhid, lâ ilâhe illâ hüver-rahmânür-rahîm.

164-İnne fî halkıs-semâvâti vel-ardı vahtilâfil-leyli ven-nehâri vel-fülkilletî tecrî fil-bahri bimâ yenfeun-nâse ve mâ enzelallàhu mines-semâi min mâin feahyâ bihil-arda ba'de mevtihâ ve besse fîhâ min külli dâbbetin ve tasrîfir-riyâhi ves-sehàbil-müsehhari beynes-semâi vel-ardı leâyâtin likavmin ya'kılûn
:a11::a11:
BENİM KAFA ALMIYO YAA.GERÇİ DAHA BUGÜN BAŞLADIM AMA OLSUN....

erva42

Kayıtlı Kullanıcı
yaparsın kardeşim istemek basarmanın yarısı derler:G

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ve tasrifirriyeehi ves sehaabil müsehhari

bi saattir şu iki kelimeyi ezberlemeye çalışıyorum

erva42

Kayıtlı Kullanıcı
ablacıgım bana kolay geldi ama sebebi suda olabilir ben hafızlıgı bırakalı 3 ay oldu ondan ezber cabuklugu var

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ablacıgım bana kolay geldi ama sebebi suda olabilir ben hafızlıgı bırakalı 3 ay oldu ondan ezber cabuklugu var
neden bıraktın?
canım Kuran okuya okuya bazı kelimeler çok tanıdık geliyor mesela galu lehüm gul fihi çok çıkan kelimeler bazıları da yabancı geliyor onlarda zorluk çekiyoruz. ve uzun ayetlerde. hafızlığın sonuna doğru gelindiğinde biçok kelime tanıdık geldiği için ezber kolay olacaktır mutlaka. 19-20 lerde beş on dk de ezberliyorlarmış sayfayı bilmiyorum artık.

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm..
Sıla ablam bana da dua edin. :( kafamı sorunlardan alamıyorum..
gerçi hamd olsun..sadece üzüldüğüm kafayı boşaltamıyorum ki dersten geri kalacağım...
yokssa geçer herşey..
bende göyle değildim aslında ama..bu ders de biraz şansızlık oldu
inşallah geri kalmam...bu gece Rabbimizin izni ile yetitireceğim
duanızı esirgemeyin..
selam ve dua ile

erva42

Kayıtlı Kullanıcı
ablacıgım ailevi sorunlar cıktı karsıma toparlanamadım o yüzden bıraktım evet haklısın bilinen fiiller kelimeler akılda kalıcı kolay ezbere alınıyor.genelde kıssa anlatan ayetler ve cehennemi azabı haber veren ayetlerin ezberi zor yapılır derdi hocamız allah razı olsun cok degerli bir hocam vardı gönenli mehmet hocanın talebesiydi.söyle birşeyde var yaptıgımız ayetin manasını okumak cok faydalı oluyor ezber yapmakta..mir_erhan kardeşim dualarımız seninle inşaallah

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm..
Sıla ablam bana da dua edin. :( kafamı sorunlardan alamıyorum..
gerçi hamd olsun..sadece üzüldüğüm kafayı boşaltamıyorum ki dersten geri kalacağım...
yokssa geçer herşey..
bende göyle değildim aslında ama..bu ders de biraz şansızlık oldu
inşallah geri kalmam...bu gece Rabbimizin izni ile yetitireceğim
duanızı esirgemeyin..
selam ve dua ile
aleyküm selam kardeşim galiba şu an ikimizinde içi kan ağlıyor ama çoğunun burda sorunları var biliyor musun kardeşim sadece hiçbirimiz açıklayamıyoruz senin gibi. mecbur ezberlemek zorundayım uğraşıyorum pes etmek yok. inşalllah senin sorununda çözümlenir. kaç aydır çekiyorsun. parçalara böl kardeşim dersi ilk ayeti bir ezberle. sonraki ayetin ilk satırını önce ezberle. sonra ikinci satırını. sonra sad durağına kadr ve en sonu. inşallah yetişecektir. iki güne halledelim inşallah.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam kardeşim galiba şu an ikimizinde içi kan ağlıyor ama çoğunun burda sorunları var biliyor musun kardeşim sadece hiçbirimiz açıklayamıyoruz senin gibi. mecbur ezberlemek zorundayım uğraşıyorum pes etmek yok. inşalllah senin sorununda çözümlenir. kaç aydır çekiyorsun. parçalara böl kardeşim dersi ilk ayeti bir ezberle. sonraki ayetin ilk satırını önce ezberle. sonra ikinci satırını. sonra sad durağına kadr ve en sonu. inşallah yetişecektir. iki güne halledelim inşallah.

Allah hepimize yardım etsin.
tüm sıkıntılarınızı tez zamanda gidersin inşALLAH.

erva42

Kayıtlı Kullanıcı
Kur’an-ı Kerim’i, bazı sure ve ayetleri, hatta duaları kolayca ezberlemek ve ezberlediğimizde de daha kalıcı olması için şu yöntemleri adım adım uygulayın.
1. Yüce Rabb’imizin sözlerini ezberlediğinizi düşünerek kalbi samimiyetinizi muhafaza edin.

2. Ezbere başlamadan önce abdest alın ve “Ya Rabbi! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır” deyip samimi kalple dua edin.

3. Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın. Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın. Dolu kap boşalmadan içine bir şey yerleştiremezsiniz. Zihnin saf ve duruluğu için günahlardan da uzak durulmaya çalışılmalıdır.

4. Ezberlerinizi genellikle sabahın erken vakitlerinde saf ve duru zihinle yapmaya çalışın. Eğer akşam uyumadan önce çalışıp ön hazırlık yaparsanız siz uykuda iken hafızanıza kaydedildiğini fark edersiniz.

5. Şunu da unutmayın ki siz Kur’an-ı Kerim’in başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kur’an’dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!

6. Kararlılık gösterin. Sizdeki bu kararlılığı görünce şeytan perişan olur.

7. Rabb’imizin bir hadis-i kudside “Kur’an’la meşgul olup da dua etmeye, bir şeyler istemeye fırsat dahi bulamayanlara, dua edip isteklerde bulunanlardan daha çok vereceğini” bildirdiğini unutmayınız.

8. Ezberlediğiniz bölümlerin yazı hattı hep aynı olsun. Çünkü gözlerinizle fotoğrafını çekmektesiniz. Hafızanıza aynı hatla kaydettiğinizde hatırlamanız daha da kolay olur.

9. Ezber yaparken mutlaka hafif sesli okuyun. Sesli çalıştığınızda kulaklarınızdan da yardım alırsınız ve daha çabuk ezberlersiniz.

10. Ezberleyeceğiniz bölümün mealini okuyun.

11. Birinci ayeti ezberledikten sonra ezberinizden en az üç defa tekrar edin.

12. İkinci ayeti ezberleyin ve onu da üç defa tekrar edin. Sonra da her iki ayeti üç defa tekrar edin.

13. En sonunda da sayfayı ya da sureyi ezberden en az on defa tekrar ederek iyice pekiştirin. Bu pekiştirmeyi sakın ihmal etmeyin. “Demir tavında dövülür” atasözünü hatırlayın.

14. Ezberlediğiniz yerleri namazlarınızda okuyun.

15. Kendinizi toparlayıp ezbere yoğunlaşamıyorsanız iki rekat “hacet namazı” kılıp dua ediniz ve istiğfar okuyun.

16. Artık ezberlediniz… Sıra, ayetlerdeki kurtuluş mesajlarına kulak vermeye, üzerinde düşünmeye ve hayatınıza taşımaya gelmiştir.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ablacıgım ailevi sorunlar cıktı karsıma toparlanamadım o yüzden bıraktım evet haklısın bilinen fiiller kelimeler akılda kalıcı kolay ezbere alınıyor.genelde kıssa anlatan ayetler ve cehennemi azabı haber veren ayetlerin ezberi zor yapılır derdi hocamız allah razı olsun cok degerli bir hocam vardı gönenli mehmet hocanın talebesiydi.söyle birşeyde var yaptıgımız ayetin manasını okumak cok faydalı oluyor ezber yapmakta..mir_erhan kardeşim dualarımız seninle inşaallah
arapça biliyor musun kardeşim? ben hiç bilmiyorum anlam olarak bulut ne demek yağmur ne demek belki birkaç kelime bilsem daha kolay olabilir ezber. inşallah tekrar başlarsın canım. hiç bir sıkıntı dert kalıcı değil biri biter diğeri başlar. Allah sabır versin hepimize de. inşallah senin sorunlarında biter. Allahım feraha çıkarsın hepimizi de.

erva42

Kayıtlı Kullanıcı
evet ablacım birazcık arapçam var allah razı olsun inşaallah ablacım zaten amenerrasulu de geçiyor allah kimseye kaldırayamayacagı yükü yüklemez rabbim en güzel zamanı bilir hayırlısı ile feraha kavusturur bizleri biiznillah..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
evet ablacım birazcık arapçam var allah razı olsun inşaallah ablacım zaten amenerrasulu de geçiyor allah kimseye kaldırayamayacagı yükü yüklemez rabbim en güzel zamanı bilir hayırlısı ile feraha kavusturur bizleri biiznillah..
amin kardeşim herşeyin hayırlısı.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
artık iftarı bekliyorum çünkü çalışmamın hiç faydası yok 15 dk var inşallah.

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
Hepinize hayırlı akşamlar arkadaşlar ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN..benim 164. ayet tam olmadı karıştırıyorum...Sıkma canını erhan kardeşim hepimizin kendince sorunları var ama olsun hepsi birgün elbet bitecek unutmayalım ki hayat bir sınav bizlerde YÜCE RABBIMIN sayesinde hepisini aşıcaz ALLAHIM BİZLERE MERHAMET ET YA RABBIM

ALLAH KABUL ETSİN SILACIM..

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
evet herkesin bi sıkıntısı var sıkıntısız olmuyor..şuan canım çok sıkkın kafam allak bullak...allah ım yardımcımızolsun...

EFRUZ AFİF

Kayıtlı Kullanıcı
Benim de kardeşim öyle çok içim daralıyo ki sorma durmadan aglamak geliyo içimden yaa...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt