Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı haftalar...

Sıla, Eren'ciğe Rabbim şifa versin. Canım benim ya, inşallah bir daha hiç hasta olmaz. Çocukların hasta olması çok zor. Bugünlerde hava değişimi nedeniyle daha dikkat etmek gerek. Maşallah okulunu seviyor. Allah zihin açıklığı versin, sağlıkla ve keyifle gitsin okula inşallah. Ona sevgilerimi yolluyorum. Kendinize iyi bakın.

Ben de her gün ezberleri tekrarlıyorum. Allah razı olsun sayende bir sürü süre ve dua ezberledim. Allah hepimize zihin açıklığı versin, ezberlediklerimiz beynimizde kazılı kalır inşallah. Hayırlı günler dilerim.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,sılacığım bağışıklık sistemini zayıflatıyor antibiyotik.
sonraki hastalıpğa zemin hazırlıyor.

harnup pekmezli bir karışım tarifi vermiştim onu kullandın mı?

hüzünlü,leyfinnur,merve,erhan sizler nasılsınız?
Rabbim hayırlı,huzurlu,bereketli bir gün nasip eylesin inşaALLAH.

Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı haftalar...

Sıla, Eren'ciğe Rabbim şifa versin. Canım benim ya, inşallah bir daha hiç hasta olmaz. Çocukların hasta olması çok zor. Bugünlerde hava değişimi nedeniyle daha dikkat etmek gerek. Maşallah okulunu seviyor. Allah zihin açıklığı versin, sağlıkla ve keyifle gitsin okula inşallah. Ona sevgilerimi yolluyorum. Kendinize iyi bakın.

Ben de her gün ezberleri tekrarlıyorum. Allah razı olsun sayende bir sürü süre ve dua ezberledim. Allah hepimize zihin açıklığı versin, ezberlediklerimiz beynimizde kazılı kalır inşallah. Hayırlı günler dilerim.

aleyküm selam canlarım amin amin amin inşallah kardeşlerim. ayşe ranacım harnup pekmezinin içine çörekotu ve zencefil koydum birazda bal onu her gün bir çay kaşığı yediriyorum ben de yiyorum. dün de ısırgan tohumu koydum içine. senin tarifte başka ne vardı? bu kadar çabuk tekrarladığına göre mikrop tam kurumuyor gizleniyor demektir. hüzünlü canım oğlanı bugünde okula göndermedik başka bir hastaneye götürdük kan alındı boğazından ilk defa kültür alındı cuma görücez artık. bugün başka bir antibiyotik yazdı dr. artık isimlerini ezberledim ve penisilin iğne oldu. canı yandı bugün baya görsen dr muayene etti tavuk kadar vücudu var. inşallah yer bundan sonra babası işinden oldu ben ezber vermeye gidemedim çocuk okulundan oldu. inşallah düzelir artık. bu gidişle seneye okulada gidemeyecek artık. kemikleri bilekleri incecik çünkü. canım bizden de ikinize de sevgiler. ezberlerini her gün tekrar etmen çok güzel maşallah düzenli olmak iyidir. hayırlı, sağlıklı, mutlu günler.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
9.ders zilzal suresi(108.sayfada)
10.ders adiyat suresi(117.sayfada)

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı ve keyifli günler dilerim.

Ayşe-Rana, sağol canım iyiyim şükür. Allah razı olsun. Sen nasılsın? İşlerin yoğunluğu devam ediyor galiba. Rabbim işlerini kolaylaştırsın, kolaylıklar versin.
Sağlıklı günler dilerim. Allah yar ve yardımcın olsun.

Sıla'cığım, inşallah Eren'ciğim iyileşir de bir daha sizi üzmez. Hasta olmak zor, hele çocuk olursa bütün aileyi etkiliyor. Canım benim. Daha önceki doktorlarda gerekli tahlilleri yaptırmamışlar anlaşılan. İşini bilen doktorlarla karşılaştırsın Rabbim. Eren'le yemek konusunda yarışacam ona göre haberi olsun. Kim daha çok yerse o birinci olacak.:a15: Birinci olursa onu ödüllendirmek isterim ama, bu mümkün olmayacağı için sen benim yerime hediye alırsın. Görüşmek üzere, hayırla, sağlıkla ve afiyetle kalın inşallah.

ykp0038

Kayıtlı Kullanıcı
Aklımda tutamıyor, ezber yapamıyorum!

Büyük zatlar, hâfıza geriliğinden ve ezberleyememekten şikayette bulunan insanları şu hadis-i şerifte tarif edilen dört rekatlık namaza ve arkasından yapılan duaya yönlendirmişlerdir:

Bir gün Hazreti Ali, Allah Rasûlü’ne gelip Kur’an’ı hâfızasında tutamamaktan yakınır; “Bu Kur’an göğsümden uçup gidiyor Onu ezberimde tutamıyorum” der Bunun üzerine Rasûl-ü Ekrem Efendimiz ona, “Cuma gecesinin son üçte birinde kalk; o, meleklerin şahit olduğu zamandır, onda yapılan dualar kabul edilir Şayet o saatte kalkamazsan, gecenin evvelinde veya ortasında kalk ve dört rek’at namaz kıl Birinci rek’atında Fatiha ile Yasin’i, ikinci rek’atında Fatiha ile Duhan’ı, üçüncü rek’atında Fatiha ile Secde suresini, dördüncü rek’atında ise Fatiha ile Mülk suresini oku Tahiyyâtı bitirdiğin zaman Cenâb-ı Hakk’a güzelce hamd ü senâda bulun Bana ve diğer peygamberlere de salavât getir Erkek-kadın bütün mü’minler için Allah’tan mağfiret dile Bu okuduklarının akabinde de şu duayı söyle!” buyurur ve kitaplarda “Hıfz duası” adıyla yer alan duayı tekrar etmesini ister (Bu dua, “Kur’an’ı hıfz etme namazı ve duası” başlığı altında Mealli Dua Mecmuası’nın 87 sayfasında da mevcuttur)

Hazreti Ali (kerremallahu vechehu) tarif edildiği üzere bunu beş veya yedi gece yapar ve Allah Rasûlü’ne gelip şöyle der: “Ya Rasûlallah! Ben daha önceleri dört-beş ayeti bile ezberleyemiyordum Fakat şimdi kırk ayet kadar ezberleyebiliyorum Onu okuduğumda da sanki Allah’ın kitabı gözümün önündeymiş gibi oluyor Yine önceleri bir hadisi duyup tekrar ettiğimde tam ezberleyemezdim Fakat, şimdi hadisleri işitip onları rivayet ettiğimde bir harf bile kaçırmıyorum” (Tirmizî, Daavât, 114)

Ailem Dergisi
Sayı:244

duaya aşağıdaki linkten bakabilirsiniz arkadaşlar
Aklımda tutamıyor, ezber yapamıyorum! - Mumsema islam Arsivi

SELEMÜN ALEYKÜM çok güzel. İNŞALLAH bende denemek istiyorum. hayırlısı. Rabbim İNŞALLAH bizlerede nasip eder. çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık ALLAH razı olsun İNŞALLAH.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı ve keyifli günler dilerim.

Ayşe-Rana, sağol canım iyiyim şükür. Allah razı olsun. Sen nasılsın? İşlerin yoğunluğu devam ediyor galiba. Rabbim işlerini kolaylaştırsın, kolaylıklar versin.
Sağlıklı günler dilerim. Allah yar ve yardımcın olsun.

Sıla'cığım, inşallah Eren'ciğim iyileşir de bir daha sizi üzmez. Hasta olmak zor, hele çocuk olursa bütün aileyi etkiliyor. Canım benim. Daha önceki doktorlarda gerekli tahlilleri yaptırmamışlar anlaşılan. İşini bilen doktorlarla karşılaştırsın Rabbim. Eren'le yemek konusunda yarışacam ona göre haberi olsun. Kim daha çok yerse o birinci olacak.:a15: Birinci olursa onu ödüllendirmek isterim ama, bu mümkün olmayacağı için sen benim yerime hediye alırsın. Görüşmek üzere, hayırla, sağlıkla ve afiyetle kalın inşallah.

aleyküm selam ve rahmetullah hayırlı sabahlar amin amin amin. inşallah evet dediğin gibi Allah merhametlilerle karşılaştırsın insan kendi çocuğu hasta olsa nasıl tedavi edecekse başkasının çocuğunu da öyle tedavi etmeli. beş gündür 39 un üstünde ateşi var çocuğun ve her seferinde zorluk çekiyor biz de o da. dr da dün dedi zaten yemek yemediğin için böyle hasta oluyorsun diye. hastane farkı demek artık oraya götürürüm bundan sonra. tamam söyliyeyim bakalım belki yer bu sayede :) Allaha emanet ol canım.

SELEMÜN ALEYKÜM çok güzel. İNŞALLAH bende denemek istiyorum. hayırlısı. Rabbim İNŞALLAH bizlerede nasip eder. çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık ALLAH razı olsun İNŞALLAH.
aleyküm selam tabi deneyin mutlaka kazananlardan olursunuz inşallah. yani denemek bile kazanmak bana göre. Allahım niyetimizin sevabını versin. cümlemizden de kardeşim hayırlı günler.

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Sıla, Kanal7 Tv'de saat 9:30'da başlayan programı izle istersen. Salı ve Çarşamba günleri lokman hekim çıkıyor. İzmir'den geliyormuş. iştahsızlık, kemik zayıflığı vs. gibi konularla ilgili bilgiler de veriyor. Hangi tür bitkilerin iyi geldiğini söylüyor. Belki fikir edinirsin. Ben biraz önce izledim de.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Sıla, Kanal7 Tv'de saat 9:30'da başlayan programı izle istersen. Salı ve Çarşamba günleri lokman hekim çıkıyor. İzmir'den geliyormuş. iştahsızlık, kemik zayıflığı vs. gibi konularla ilgili bilgiler de veriyor. Hangi tür bitkilerin iyi geldiğini söylüyor. Belki fikir edinirsin. Ben biraz önce izledim de.
tamam canım bakayım Allah nasip ederse Allah razı olsun hiç bilmiyordum belki birşeyler öğrenirim

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı Cumalar...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı Cumalar...
aleyküm selam hayırlı sabahlar amin amin amin inşallah canım hayırlı cumalar.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
12.ders tekasür suresi(127.sayfada)
13.14.ders asr hümeze suresi(136.sayfada)
15.-16.ders şifa ve nazar ayeti(138.sayfada)

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam ve rahmetullah ve berakühü kardeşlerim

Allah celle celalühü hepinizden razı olsun bu hayırlı davete icabet ettiniz, katıldınız, başka kişilerin de hayrına vesile oldunuz forumumuz artık amacına ulaştı hamd olsun. herkes istediği kadar ezberini yaptı tekrarlar yapıldı artık sona geldik. ezberlediklerimizi unutmamak dileği ile Allaha emanet olun.

Kur'an-ı Kerim'i tekrar okumak suretiyle hafızanızda tutunuz. Çünkü Kur'an, ezberleyenlerin hafızalarından develerin bağlarından boşanıp kaçtığından daha hızlı kaçar.
(Buhari, Fezail-i Kur'an 21​

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
DUA EZBER TEKRARIMIZ
1-Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir

2-uyumadan önce okunacak dua:
Allahümme bismike emütü ve ahya.Mânâsı: ‘Allah’ım, isminle ölürüm, isminle dirilirim

3-tuvaletten çıktıktan sonra okunacak dua: elhamdülillehillezi ezhebe annil eza ve afani min zelik

4-tuvalete girmeden önce okunacak dua: euzu billehi minel hubsi vel habais.

5-evden çıkarken okunacak dua: bismillah tevekkeltü alallah la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

6-yemek duası: elhamdülillah, elhamdülillah, elhamdülilhamdü lillâhillezî et'amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn!.."
elhamdülillehi Rabbil alemin
Allahümmeğfir sahibe hezetteanni velekilin
Allahümmecal devledehim daimen evledehüm alimen saliha vele tüsellit aleyhim zalime
Allahümme zit veletengus nimeten kesiraten bi hürmetil Fatiha

Anlamı:bizi yediren içiren Müslümanlardan eyleyen Rabbime hamd olsun. Allahım bize mağfiret eyle. Allahım devledimizi daim eyle. Evladımızı alim Salih eyle. Zalimlerden koru. Fatiha hürmetine Allahım nimetin arttır. Noksanlaştırma

7-şifa duası: ezhibil be’se Rabbennesi eşfi ve enteşşafi le şifae ille şifaüke şifaen le yüğadiru segame. Anlamı: "Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın." (buhari)

8-Hiçbişeyin zarar vermemesi için okunacak dua
Bu dua kim sabah ve akşam 3’er defa okursa Allah'ın koruması altına girer, hiç kimse hiçbir şey ona zarar veremez
Sabah ve Akşam: (Üç kere)
"BİSMİLLAHİLLEZİ la yedurru ma'asmihi şeyün fil ardi ve la fissemai ve hüves-semi'ul alim"
Yüce Allah'in ismiyle hareket ederim. O yüce Allah ki, O'nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O'nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez. O yüce Allah, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir.
KAYNAK: (Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mâce)

9-Nazar değene okunacak dua:
(Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin) [Bu dua her sabah ve akşam üç defa okunup kendi üzerine veya hastanın üzerine üflenirse, göz değmesinden ve şeytanların ve hayvanların zararından korur
Manası:
Şeytanların, haşaratın ve kem gözlerin şerrinden Allah’ın kusursuz kelamlarına [âyetlerine yani Kur'ana] sığınırım zira ayetlerinde gizli açık her ilim, her ihsan, her tedbir vardır

10-uyanınca okunacak dua:"Elhamdülillâhillezî ahyânâ ba'de mâ emâtenâ ve ileyhi'n-nüşûr: Bizi öldükten sonra dirilten Allah'a hamdolsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da O'dur
Müslim, Zikir 59; Ebû Dâvûd, Edeb 98; İbni Mâce, Duâ 17

11-ezan duası

"Allahumme Rabbe hazihi'd - da'veti't - tâmmeh. Vessalâtil kâimeh. Âti Muhammedenil vesîlete vel fadîlete ve'dderaceter rafîah. Vebashu makamen Mahmûdenillezî vaadteh. inneke lâ tuhliful mîâd

Bu duânın meâli şöyledir: "Allâh'ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O'nu, kendisine va'd buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd'a eriştir. Şüphe yok ki, sen va'dinden dönmezsin."

12-besmele çekmeyi unutunca: "Sizden kim bir şey yerse "Bismillah (Allah'ın adıyla)" desin. söylemeyi unutmuşsa, sonunda şöyle söylesin: "Bismillahi fi evvelihi ve âhirihi (başında da sonunda da Bismillah)."
Ebu Davud, Et'ime 16, (3767); Tirmizi, Et'ime 47, (1859).

13-kulak çınlayınca okunacak dua
sizden birinizin kulağı çınladığı zaman beni zikretsin,bana salevat okusun ve 'zekerani bi-hayrin ' desin. manası: beni ananı Allah da hayırla ansın.
(hadis-i şerif Feyzül Kadir)

14-çarşı duası
Çarşı duası
La ilahe illallahü vahdehü le şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümit ve hüve hayyün le yemut bi yedihil hayr ve hüve ala külli şeyin kadir ve ileyhil mesır.

15-aksırınca dua
Sizden biriniz aksırınca;
"Elhamdülillah"
"Allah'a hamdolsun." desin. (Bunu işiten) kardeşi veya arkadaşı;
"Yerhamükâllah"
"Allah'ın rahmeti üzerine olsun." desin.
O da;
yehdine ve yehdikümullah
"Allah size hidayet etsin (hidayette dâim kılsın) (Buhari; 7/125)

16-ağrıyan yere dua
euzu biizzetillehi ve gudretihi min şerri me ecidü ve ühaziru
manası: korku ve acı veren şeylerin şerrinden Allahın yüceliğine ve kudretine sığınırım.

bdehut

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm ;

Muhterem hafız kardeşlerim için önemli bir duyurudur.
Hafızlığını tekrar etmek isteyen, bir türlü başaramayan ve bunun için bir vesile arayan arkadaşlar benimle iletişime geçsin.

Detaylı bilgi için telefon ya da mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Çagri
SMS gönder
Skype'a ekle
Skype Kontörüne ihtiyacınız olacakSkype ile ücretsiz

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
BAKARA SÛRESİ: Medine döneminde inmiştir. Kur’an-ı Kerim’in en uzun sûresi olup 286 âyettir. Adını, 67-73. âyetlerde yer alan “bakara” (sığır) kelimesinden alır. Sûre, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir.

Türkce Meal

Bismillahirrahmânirrahîm

1.Elif Lâm Mîm

2.Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. ALLAH’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.

3.Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de ALLAH yolunda harcarlar.

4.Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar.

5.İşte onlar Rab’lerinden (gelen) bir doğru

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm hayırlı akşamlar arkadaşlar surelerimizi epeydir tekrar etmemiştik sağolsun arkadaşlarımızın hatırlatması üzerine yeniden tekrara başlıyoruz elif lam mimden başlayalım inşallah

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm hayırlı akşamlar arkadaşlar surelerimizi epeydir tekrar etmemiştik sağolsun arkadaşlarımızın hatırlatması üzerine yeniden tekrara başlıyoruz elif lam mimden başlayalım inşallah

ve aleykumselam ablacim
guncelledigini yeni farkettim
cok iyi oldu ablacim Allah c.c. razi olsun senden
ben ammeden basladim hemen elif lam mim in tekrarina basliyorum o zaman
insallah daha arkadaslar guncellemeyi farketmislrrdir
hayirli gunler ablacim

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
001.jpg

resmin üzerine tıkladığınızda daha net görünüyor...

Elif lam mim tekrar dersimiz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt