Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (3 Kullanıcı)

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
güzel soru :) ben Kuran kursuna gittiğim yıl devamsızlık yapmıştım bazı sağlık sorunlarından ve başka sorunlardan dolayı ama öğrendim yine de belgemi aldım. hatta müftü sana başka soru sormayalım yüzden daha fazla notumuz yok çünkü demişti hocamda ben onu gözümden bile sakınıyorum demişti. Allah razı olsun onlardan moral olmuştu bana da. neyse ertesi yıl tekrar gitmek istedim ama belgemi aldığım için tekrar olmaz dediler sure ezberliyeyim dedim. olmaz hafızlık yöntemiyle başlayacaksın dediler. ben de başladım. evliydim tabi eve gel soba yak yemek ev işleri derken iki günde bir sayfa ezberliyordum. ama saatlerce sürüyor ezberim pek iyi değil yani hafız olanlara göre. sonra da bıraktım zaten. hafızlıkta 20.sayfadan başlatırlar. her cüzün en son sayfası ezberlenir 20-40-60-80-100 en son 30.cüze gelinir. ondan sonra tekrar 1.cüze dönülür hani bir ay önce 20.sayfa yani birinci cüzün en son sayfası ezberlenmişti ya o tekrar edilir ve 19.sayfa ezberlenir. 19-20 hocaya verilir böylece 20.sayfa da tekrar edilmiş olunur. böyle 20 dönüş yapılır en son her cüzün ilk sayfası da ezberlenince biter. tabi ben bıraktım bitirmedim. zaten devam etmek istemiyordum hocamında isveçe tayini çıktı bıraktım. devam et dediler ısrar ettiler ama şimdi dinletecek birini bulamayınca olmuyor en güzeli benim ilk başta ezberlemek istediğim gibi sure sure ezberlemek. ama ezberlediğin şeyi ayeti sureyi unutmamak gerekiyor hocam çok günah olduğunu söylerdi. benim şimdi 25 sayfa böyle var. yasin tebareke amme ve duhadan sonrası da 15 sayfa olsa toplam 40 sayfa eder. yeni birşey ezberlemektense tekrar etmek daha doğru şu an benim için. çabuk unutuluyor çünkü. inşallah ezberlerim tekrar ve unutmam artık.

hmm anladım abla...maşallah hocalarınız da sizden razı kalmışlar...ne güzel...hafız olamasanız da, en azından istemişsiniz...çalışmışsınız baya...Allah ecrinizi verir...

ama ogrenme yontemi pek anlamadım...yani anladım da ilginc geldi bana...son sayfalardan baslamak ve ilk sayfalara kadar gelmek...

maslalah abla 40 sayfa kadar ezberiniz de olmasi guzel...

bir anlamadığım nokta da "dinletecek birni bulamamak" diyorsunuz...bazı yazılarda da gördüm...siz tecvidle okuya biliyorsunuz ve ezberliyorsunuz da...dinletince hocaya nasıl bir gelişme oluyor...onu anlamadım...

bir de ezberlediklerimizi bes vakit namaz sunnetleriyle ve vitr namaziyla kac ediyor 40 rekat ediyor...yani bildiklerimizi bir gun icinde bolup namazda hepsini solersek, unutmayız dige düşünuyorum...belkide benim ezberim az oldugu icin oyle zann ediyorum...

Allah yardımcınız olsun abla...Allah unutturmasın...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
hmm anladım abla...maşallah hocalarınız da sizden razı kalmışlar...ne güzel...hafız olamasanız da, en azından istemişsiniz...çalışmışsınız baya...Allah ecrinizi verir...

ama ogrenme yontemi pek anlamadım...yani anladım da ilginc geldi bana...son sayfalardan baslamak ve ilk sayfalara kadar gelmek...

maslalah abla 40 sayfa kadar ezberiniz de olmasi guzel...

bir anlamadığım nokta da "dinletecek birni bulamamak" diyorsunuz...bazı yazılarda da gördüm...siz tecvidle okuya biliyorsunuz ve ezberliyorsunuz da...dinletince hocaya nasıl bir gelişme oluyor...onu anlamadım...

bir de ezberlediklerimizi bes vakit namaz sunnetleriyle ve vitr namaziyla kac ediyor 40 rekat ediyor...yani bildiklerimizi bir gun icinde bolup namazda hepsini solersek, unutmayız dige düşünuyorum...belkide benim ezberim az oldugu icin oyle zann ediyorum...

Allah yardımcınız olsun abla...Allah unutturmasın...
evet namazlarda okumak mantıklı da insanoğlu işte bir gün okusa ikinci gün daha diline yatkın olduğu ihlas felak nas gibi sureleri okuyuveriyoruz. bir de sistem lazım. yani bugün 80.sayfayı namazlarda tekrar ettim diyelim ama yasin var başka sayfalar var. hocaya dinletince de düzenli oluyor mesela ben bugün 80.sayfayı bir hocaya saat onikide verecek olsaydım o saate kadar mecbur çalışırdım bolca iyice ezberlerdim. ve eğer hata yapıyorsam o benim hatamı bulurdu. mesela ben ammeyi iyi ezberlediğimi sanıyordum. dinlettim evvelki hafta hatalarım çıktı :) Kuranın hepsini ezberleyip unutanlarda az değil. hoca hatalı yerleri işaretliyor sonra da sen düzeltiyorsun. sistemli olmak lazım düzenli olmak lazım. en önemli iş bu olmalı. belki de günün ilk görevi ezberi tekrar etmek olmalı. sonra başka şeylerle uğraşmalı. amin Allahım hepimizin yardımcısı olsun. sen leylden geri devam et bakalım ben de ezberlerimden ileri devam edeyim. bakalım kim önce bitirecek? kim pes etmeden sonuca ulaşacak :)

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
evet namazlarda okumak mantıklı da insanoğlu işte bir gün okusa ikinci gün daha diline yatkın olduğu ihlas felak nas gibi sureleri okuyuveriyoruz. bir de sistem lazım. yani bugün 80.sayfayı namazlarda tekrar ettim diyelim ama yasin var başka sayfalar var. hocaya dinletince de düzenli oluyor mesela ben bugün 80.sayfayı bir hocaya saat onikide verecek olsaydım o saate kadar mecbur çalışırdım bolca iyice ezberlerdim. ve eğer hata yapıyorsam o benim hatamı bulurdu. mesela ben ammeyi iyi ezberlediğimi sanıyordum. dinlettim evvelki hafta hatalarım çıktı :) Kuranın hepsini ezberleyip unutanlarda az değil. hoca hatalı yerleri işaretliyor sonra da sen düzeltiyorsun. sistemli olmak lazım düzenli olmak lazım. en önemli iş bu olmalı. belki de günün ilk görevi ezberi tekrar etmek olmalı. sonra başka şeylerle uğraşmalı. amin Allahım hepimizin yardımcısı olsun. sen leylden geri devam et bakalım ben de ezberlerimden ileri devam edeyim. bakalım kim önce bitirecek? kim pes etmeden sonuca ulaşacak :)

anladım abla dogru şeyler yazmışsınız...hocaya dinletmek ve ogrenirken yanında hoca olması ve kontrollu, duzenli olması bereket kadar ilme...

tamam ben devam edecem inşallah...sizi geçemem de...örnek olarak alayım sizi...ben sizi bu konuyu gordum de iyice heveslendim zaten...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
anladım abla dogru şeyler yazmışsınız...hocaya dinletmek ve ogrenirken yanında hoca olması ve kontrollu, duzenli olması bereket kadar ilme...

tamam ben devam edecem inşallah...sizi geçemem de...örnek olarak alayım sizi...ben sizi bu konuyu gordum de iyice heveslendim zaten...
geçersin geçersin yaşın genç hem ben öğlene kadar daha çok müsaitim öğlenden sonra oğlum geliyor. tv açıyor birşeyler soruyor söylüyor. birşeyler yapıyoruz. öğlene kadar çalışırım ama yarışırım seninle :) bulaşıcı zaten böyle hayırlı işler. cemaatin bereketi oluyor. hadi bakalım kolay gelsin. en kısa zamanda bekliyorum leyl suresinin haberini. hayırlı akşamlar.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
bu son tekrarımız arkadaşlar değerlendirelim

7.ders kadir suresi(75.sayfada)
8.ders beyyine suresi(94.sayfada)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
bu son tekrarımız arkadaşlar değerlendirelim

7.ders kadir suresi(75.sayfada)
8.ders beyyine suresi(94.sayfada)
tekrardan sonra yeni sayfalara mı geçilecek artıkk...
ben takip edemiyorum sürekli ama arada katılmaya çalışıyorum.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
tekrardan sonra yeni sayfalara mı geçilecek artıkk...
ben takip edemiyorum sürekli ama arada katılmaya çalışıyorum.
yok canım artık forum kapanacak tekrarlardan sonra. zaten tekrarları her gün vermiyorum ezberlemek isteyenler yetişsin diye.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Ezber yapan tüm kardeşlerim rabbim zihin açıklığı versin.. Rabbim maddi ve manevi tüm sıkıntılarınızı gidersin inşallah..
Sıla ablacım Siz de iyisiniz inşallah..
yukarıda ismini verdiğiniz 365 günde Sevgili Peygamberim kitabının
siparişini verdim.. İnşallah hayırlısı olur.. İhtiyacım olan bir kitaptı.
Bilgilendirdiğiniz için Allah razı olsun..
Kitap içeriğini sizlerle paylaşacağım inşallah..
Ezber dersim de biraz yavaşladı malum 35. haftadayım rahatsızlıklarım da paralel olarak artıyor.. Allahın izniyle kısa sürede kurtulacağım inşallah.
Rabbim herkesin yar ve yardımcısı olsun..
Selam ve dua ile...
ndyzlf kardeşimiz doğum yapmış olabilir ya da yapacak ona dua edelim. normalde 40 hafta hamilelik. bir ay olmuş yazalı yani 39.haftada olabilir. 38 haftalıkken oğlumu dünyaya geldi. doğum yapmışta olabilir bilemiyorum Allah kolaylıklar versin yardımcısı olsun. okuduğum Kuranlar ona hediyem olsun.

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum Sila ablam, ALLAH c.c. NDYZLF kardesimizin yardimcisi olsun, hayirlisiyla dogum yapmistir insALLAH...

ablacim ben yasin 4.sayfayi ilk yariyi ezberledim, devam ediyorum insALLAH yavas yavas ilerlesemde,

birde sorum olacak ablacim izninle, ben ramazan ayinda basladigim hatimi bir türlü bitiremedim, okuyacagimiz haftalik cüzlerle birlikte ayni anda ramazan hatmimi bitirmemin sakincasi olmaz diye saniyorum ama yine de sormak istedim,

hayirli geceler ablacim, ALLAH c.c. senden razi olsun yardimcin olsun:a14:

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum Sila ablam, ALLAH c.c. NDYZLF kardesimizin yardimcisi olsun, hayirlisiyla dogum yapmistir insALLAH...

ablacim ben yasin 4.sayfayi ilk yariyi ezberledim, devam ediyorum insALLAH yavas yavas ilerlesemde,

birde sorum olacak ablacim izninle, ben ramazan ayinda basladigim hatimi bir türlü bitiremedim, okuyacagimiz haftalik cüzlerle birlikte ayni anda ramazan hatmimi bitirmemin sakincasi olmaz diye saniyorum ama yine de sormak istedim,

hayirli geceler ablacim, ALLAH c.c. senden razi olsun yardimcin olsun:a14:
ve aleyküm selam ablacım inşallah kardeşimizin hayırlı haberlerini alırız. tamam canım ikinci yarıyı da en kısa zamanda bekliyorum inşallah.

tabi olur zaten kendi hatimin olacak bu okuduğumuzda ne kadar okumuştun hangi cüzde kalmıştın? sana da hayırlı geceler. amin inşallah. :a14::a12:

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı Cumalar..

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam ablacım inşallah kardeşimizin hayırlı haberlerini alırız. tamam canım ikinci yarıyı da en kısa zamanda bekliyorum inşallah.

tabi olur zaten kendi hatimin olacak bu okuduğumuzda ne kadar okumuştun hangi cüzde kalmıştın? sana da hayırlı geceler. amin inşallah. :a14::a12:

esselamu aleykum ablacim, insaALLAH ezberlerim ablam, 8.cüzde kalmistim malesef kaldi öylece insALLAH ayni anda bitiririm,
hayirli geceler ablacim:a29:

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı Cumalar..

aleyküm selam,amin kadeşim.

aminnnn ağzınıza sağlık ne güzel dualar maşallah. içimiz ferahlıyor.

esselamu aleykum ablacim, insaALLAH ezberlerim ablam, 8.cüzde kalmistim malesef kaldi öylece insALLAH ayni anda bitiririm,
hayirli geceler ablacim:a29:
ve aleyküm selam maşallah sevindim hadi bakalım şimdi 5.sayfanın ilk yarısın bekliyorum şubat sonuna kadar yasin biter inşallah. anladım olsun ablam biter o da olmazsa Ramazan ayında daha fazla okursun bitirirsin yine hayırlı geceler. :a12:

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar dün mukabeleden sonra hocamız bize Kuran okumanın ve ezberlemenin fazileti ile ilgili hadisler sözler okudu. çoğu bizim burda yazdğımız şeyler. ama dinlemek ne güzeldi. her ezberlenen ayette cennette bir derecemizin yükseleceğini tabi amel etmek lazım. hafızlarn on kişiye şefaaat hakkı olduğu. tabi derecesine göre değişecek. hafızların kalbinde Kuran olduğu içn onları ateşin yakmayacağını söyledi. bana baktı devam et dedi. pzt den itibaren orada kurs açılacak öğrenmek isteyenler gidecek ben de ezber vericem inşallah. dün atmış ve sekseninci sayfayı verdim. şimdi sırada yüzüncü sayfa var pzt siye kadar yarısını bitiririm inşallah yarım sayfa veririm.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar dün mukabeleden sonra hocamız bize Kuran okumanın ve ezberlemenin fazileti ile ilgili hadisler sözler okudu. çoğu bizim burda yazdğımız şeyler. ama dinlemek ne güzeldi. her ezberlenen ayette cennette bir derecemizin yükseleceğini tabi amel etmek lazım. hafızlarn on kişiye şefaaat hakkı olduğu. tabi derecesine göre değişecek. hafızların kalbinde Kuran olduğu içn onları ateşin yakmayacağını söyledi. bana baktı devam et dedi. pzt den itibaren orada kurs açılacak öğrenmek isteyenler gidecek ben de ezber vericem inşallah. dün atmış ve sekseninci sayfayı verdim. şimdi sırada yüzüncü sayfa var pzt siye kadar yarısını bitiririm inşallah yarım sayfa veririm.

maşallah abla...sizin adınıza sevindim...ezberleri verdiginize...inşalalh guzel ezberlemek ve hayata gecirmek nasib olur hepimize..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
maşallah abla...sizin adınıza sevindim...ezberleri verdiginize...inşalalh guzel ezberlemek ve hayata gecirmek nasib olur hepimize..

Selamün aleyküm hayırlı sabahlar amin kardeşim inşallah başarırız.

arkadaşlar Erhan, Leyfunnur, Deniz yıldızı, Hüzünlü, Ayşe Rana, Ndyzlf, Mine35, Mine_, Şimal ve diğer kardeşlerim

burada ezberlediğimiz sayfaları bu ay sonuna kadar tekrar edelim ki unutmayalım. iki hafta kadar üstüne düşelim lütfen son fırsat.

Leyfunnur senden yasinin 5.sayfası ilk yarım sayfayı bekliyorum

Azerbaycanli kardeşim senden de leyl suresini bekliyorum.

ben de 100.sayfayı vericem bugün nasipse.

ykp0038

Kayıtlı Kullanıcı

İNŞALLAH yüzüne okumamı kusursuz olunca bende başlayacam sizin gibi.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,Rabbim cümlemize hayırlı işlerde azim,sebat,süreklilik nasip eylesin.
maaşALLAH sılacığım Allah cümlemizin derecelerini yükseltsin inşaALLAH.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm hayırlı sabahlar amin kardeşim inşallah başarırız.

arkadaşlar Erhan, Leyfunnur, Deniz yıldızı, Hüzünlü, Ayşe Rana, Ndyzlf, Mine35, Mine_, Şimal ve diğer kardeşlerim

burada ezberlediğimiz sayfaları bu ay sonuna kadar tekrar edelim ki unutmayalım. iki hafta kadar üstüne düşelim lütfen son fırsat.

Leyfunnur senden yasinin 5.sayfası ilk yarım sayfayı bekliyorum

Azerbaycanli kardeşim senden de leyl suresini bekliyorum.

ben de 100.sayfayı vericem bugün nasipse.

burası kapanınca ezberler bitecek mi?...ben daha devam edicem genede...

sıla abla bole diger kardeşleri de teşvik etmek için bole bir konuyu yani en azından buna benzer bir konuyu güncel tutmakta yarar var dige dusnuyorum...mesela yeni gelen birsi olur falan hem de siz guzel bir şey başlatdığınız için ecri devamlı size gelir..ama kaptırsak ecir kapsını da kaptmış olmaz mıyız..yani devamlı gelmesi guzel..kapamak iyi olmaz..ama konu kaynamamak şartıyla devamlı bole başlıklı bir konu güncel tutla bilir dige düşnüyorum...ama hata da etmiş ola bilirm..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt