Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (1 Kullanıcı)

mir_erhan

Moderator
Selamün Aleyküm...
Ben galiba daha ezberleyemedim...ama bu kez tam olacak inşallah.
kararlıyım...Rabbimde nasib edecektir...
Sevgili Leyfunnur kardeşim Allah c.c. zihin açıklığı versin.. Maşallah...

Selam ve dua ile

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleykumselam Erhan abi,
ALLAH c.c. razi olsun, sahsen ben tek basima ezberim bu kadar iyi olmuyor, hep birlikte daha tesvikli ogreniyorum ; hayirda yaris oldugu için :)
insALLAH bu kararlikta 2 güne ezberlersin insaALLAH, Sila ablam da tekrar asamasinda sanirim
Allah c.c. zihin açikligi versin
Allah c.c. emanet olun

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
BAKARA SURESI

163-Ve ilâhüküm ilâhün vâhid, lâ ilâhe illâ hüver-rahmânür-rahîm.

164-İnne fî halkıs-semâvâti vel-ardı vahtilâfil-leyli ven-nehâri vel-fülkilletî tecrî fil-bahri bimâ yenfeun-nâse ve mâ enzelallàhu mines-semâi min mâin feahyâ bihil-arda ba'de mevtihâ ve besse fîhâ min külli dâbbetin ve tasrîfir-riyâhi ves-sehàbil-müsehhari beynes-semâi vel-ardı leâyâtin likavmin ya'kılûn

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
benimde takıldığım yerler var ama olacak kaçmaz :)

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
insallah ablacim Allah c.c. yardimciniz olsun, ben namazlarda okumaya basladim

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
[h=2][/h]
BAKARA SURESI

164-İnne fî halkıs-semâvâti vel-ardı vahtilâfil-leyli ven-nehâri vel-fülkilletî tecrî fil-bahri bimâ yenfeun-nâse ve mâ enzelallàhu mines-semâi min mâin feahyâ bihil-arda ba'de mevtihâ ve besse fîhâ min külli dâbbetin ve tasrîfir-riyâhi ves-sehàbil-müsehhari beynes-semâi vel-ardı leâyâtin likavmin ya'kılûn

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
BAKARA SURESI

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
BAKARA SURESI

Sila ablam, Erhan kardesim ezberler ne durumda ?

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Masallah ne guzel rabbim banada nasip eder insallah....

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Okadar cok seye niyetleniyorumki sonra nasip olmayinca cok uzuluyorum abla daha elimde 4 cuz var okunacak esmaul husna ezberim var ayrica tefriciyeler ve salavatlar var rabbim yar ve yardimcim olsun .....insallah olacak cok istiyorum ben kul olarak cani gonulden istiyorum rabbim nasip eder insallah.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
canım iki günde halledersin üstüne düşersen az az almaya çalışhaftaya rahatlarsın inşallah

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Haklisin abla aslinda belli bir duzendeydi ama en son hastanede kaldigimizdan dolayi hersey altust oldu haftaya olmasada mayis basi duzene girer insallah .

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Haklisin abla aslinda belli bir duzendeydi ama en son hastanede kaldigimizdan dolayi hersey altust oldu haftaya olmasada mayis basi duzene girer insallah .
biliyorum canım o psikolojiden çıkman bir süre alır zaten. şimdi ben moralim bozuldukça Kuran okuyorum artık öyle rahatlıyorum huzur buluyorum.

"Kalpler ancak ALLAH'ı anmakla mutmain olur."
(Râd suresi.28.ayet)

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
biliyorum canım o psikolojiden çıkman bir süre alır zaten. şimdi ben moralim bozuldukça Kuran okuyorum artık öyle rahatlıyorum huzur buluyorum.

"Kalpler ancak ALLAH'ı anmakla mutmain olur."
(Râd suresi.28.ayet)

Tamam ablam insallah inan cabucak toparlayacagim insallah dualarinizla selametle dua ile...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
[h=2][/h]
euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM :estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM : elhamdülillehi Rabbil alemin

PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM : Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIM : Gâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm
meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM :
Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr (Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

DUHA SURESİ

Bismillâhir Rahmânir Rahîm

1. Kuşluk vaktine andolsun,

2. Karanlığı çöktüğü vakit geceye andolsun ki,

3. Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da.

4. Muhakkak ki âhiret senin için dünyadan daha hayırlıdır.

5. Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın.

6. Seni yetim bulup da barındırmadı mı?

7. Seni yolunu kaybetmiş olarak bulup da yola iletmedi mi?

8. Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi?

9. Öyleyse sakın yetimi ezme!

10. Sakın isteyeni azarlama!

11. Rabbinin nimetine gelince; işte onu anlat.

Bismillahirrahmanirrahim.
ved duha. velleyli ize sece. me veddeake rabbuke vema gala. velel ahiretu hayrun leke minel ula. velesevfe yuğtike rabbuke feterda. elem yecidke yetimen feeva. ve vecedeke zallen feheda. ve vecedeke ailen feeğna. feemmel yetime fela teghar. ve emmes seeile fele tenhar. ve emma biniğmeti rabbike fehaddis.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
3.GÜNÜMÜZ

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM:estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

3.DERSİMİZ

DUHA SURESİ
Mekke döneminde inmiştir. 11 âyettir. Duhâ, kuşluk vakti demektir.

SÛRE HAKKINDA ÖZET BİLGİ

Duha Sûresi, Mekke-i Mükerreme’de 11.sırada nazıl olmuştur… 11 ayettir… Adını, ilk ayetindeki “ed-Duha” (kuşluk vakti) kelimesinden alır…

Müddessir Sûresi’nin girişinde açıklandığı üzere, Hz.Rasûlullah’a OKU’nun/vahyin açılmasından sonra bir müddet vahiy meleği nüzül etmez… Bu durum Mekke müşriklerinin “Rabbi Muhammedi terketti” gibi, dedikodularına da sebep olur… Nihayet bu sûre nazıl olur… Bu sûre nazıl olduğunda Hz.RasûlullahAllahu Ekber” diyerek manevi hissiyatını, sevincini ifade eder… Bu nedenle Kur’an’ın mukabele hatimlerinde bu sûre’den itibaren “Allahu Ekber” denilmesi bize sünnettir…

Duha Sûresinde: Kur’an’ın Kitab tertibi itibarıyla “Leyl” sûresinden sonra gelen “Duha” sûresi, nüzül sırası itibarıyla da “Leyl” sûresinden sonra nazıl olmuştur (rivayetlere göre 9. ve 11. sıradalar)… “Leyl” sûresinde Hz.Ebu Bekr r.a.ın en takva, en cömert ve sıddıkıyyet gibi özelliklerinden bahsedildikten sonra “Duha” sûresinde ise Efendimiz Hz.Muhammed s.a.v.in muhteşem kemalatına, habibullah oluşuna, nübüvvet ve velayet gibi özelliklerine işaret edilmektedir…

Bismillâhir Rahmânir Rahîm
1. Kuşluk vaktine andolsun,

2. Karanlığı çöktüğü vakit geceye andolsun ki,

3. Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da.

4. Muhakkak ki âhiret senin için dünyadan daha hayırlıdır.

5. Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın.

6. Seni yetim bulup da barındırmadı mı?

7. Seni yolunu kaybetmiş olarak bulup da yola iletmedi mi?

8. Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi?

9. Öyleyse sakın yetimi ezme!

10. Sakın isteyeni azarlama!

11. Rabbinin nimetine gelince; işte onu anlat.

ved duha. velleyli ize sece. me veddeake rabbuke vema gala. velel ahiretu hayrun leke minel ula. velesevfe yuğtike rabbuke feterda. elem yecidke yetimen feeva. ve vecedeke zallen feheda. ve vecedeke ailen feeğna. feemmel yetime fela teghar. ve emmes seeile fele tenhar. ve emma biniğmeti rabbike fehaddis.

Duhâ sûresinin fazîleti

"Rivâyete göre, Eshâb-ı kirâm ve Tâbi'înden bir grup, bir şey kaybettikleri zaman, Duhâ sûresini okur ve kaybettiklerini bulurlardı."
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Allahü teâlâ, sûre-i Duhâ'yı okuyan kimseye mahşer günü, ev halkına, akrabâlarına, komşularına, dostlarına şefâ'at izni verir.”
“Duâ sûresini okuyan kimseye Arafat'ta benimle beraber olana verilen ecir kadar ecir verilir.”
İmâm-ı Gazâlî buyurdu ki:

mehmet oruç

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt