Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
smyses kardeşim ezberlemek istediğin ayeti arka arkaya defalar oku ve dinle. mesela elli-yüz kere filan. bak nasıl ezberliyorsun :)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
bugünkü ezber tekrarımız

5.ders tin suresi(54.sayfada)
6.ders igra suresi(62 sayfada)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
bugün ezberlenenleri tekrar gözden geçirdim
ama bazı ayetler var ki okuyorum okuyorum ama olmuyor:a33:
benim zekamda mı bi gerileme var acaba:a45:

hoşgeldin canım, ilk ezberlediğim sıralar bende öyleydim
ama zamanla ezberler daha da kalıcı oluyorr
sen devam et inşallah kısa zamanda eksiksiz olur;)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı Cumalar..

Sıla, geçmiş olsun canım, inşallah bir daha hastalık yüzü görmezsiniz. Kendine bakmıyorsun, bak kızıyorum ama, haberin olsun. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmen için bol bol yemen gerek bunu biliyorsun. Önce sağlık bunu unutma. Neyse, söz verdiğin için fazla bir şey söylemeyeceğim. Evet, hava burada da soğuk, güneşli ama soğuk. Artık, hava durumuna bakarken Aydın'a da bakıyorum.:a35: Ne de olsa kardeşim orda.
Allah razı olsun, ben de çok şükür iyiyim. Allah hepimize sağlık, afiyet versin. Sıkıntı, dert göstermesin inşallah. Allaha emanet olun. Hayırlı günler...

amin canım kız kız ihtiyacım var çünkü gerçekten bazen hiç bakmıyorum kendime. aslnda boğazım iyidir canım benim ama meyveyi ihmal ediyorum bazen. söz verdiğim için dün meyvemi bitki çayımı aldım yedim içtim. ay canım demek aydına da bakıyorsun ne tatlısın maşallah. Allah razı olsun canım senden. canım az önce klimacılar geldi her yerin ölçünü aldılar inşallah bundan hayırlısı ise alınır bundan sonra daha az hasta oluruz. bakalım hayırlısı sen de kendine iyi bak çalışıyorsun çünkü benden daha fazla enerjiye ihtiyacın var. hayırlı günler.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Sual: Her dua kabul olur mu? Kabul edilmeyen dua olur mu?

CEVAP
Günah olmayan ve şartlarına uygun yapılan her dua kabul olur. Allahü teâlâ kendisine açılan eli boş çevirmekten hayâ eder. Kur’an-ı kerimde Allahü teâlâ, (Bana dua edin, kabul edeyim) buyuruyor. (Mümin 60)
Allahü teâlâ, kabul etmese böyle buyurur mu? (Ben dua ediyorum; ama kabul olmuyor) demek yanlıştır. Onunki de kabul olmuştur. Mesela o kimse bir araba ister de, Allahü teâlâ ona bir ev ihsan edebilir. O, arabayı alamadığı için duam kabul olmadı zanneder. Duası sayesinde başına gelecek büyük bir bela önlenmiş olabilir. Yahut dua sayesinde günahları affedilmiş olur veyaahirette çok büyük ihsanlara kavuşur. Bu kabul edilme hususu, bir hadis-i şerifte şöyle açıklanıyor:
(Meşru olarak dua eden mümin, şunlardan birine muhakkak kavuşur: Kabul olur veya kabul edilmiş bir ibadet sevabı alır ve âhirette büyük nimetlere kavuşur. Günahları affedilir veya iyilikleri artar yahut önlenmesini istediği o kötülüğün bir benzerinden onu kurtarır. O halde dua etmeye devam edin! Allah’ın ihsanı boldur. Dünyada duası kabul olanlar, duası dünyada kabul olmayanlara, ahirette verilen nimetleri görünce, “keşke, bizim de dünyada dualarımız hiç kabul olmasaydı” diyeceklerdir.) [Deylemi, Hâkim]

Peygamber efendimiz anlatır:
Allahü teâlâ bir kulunu severse veya onun sevgili bir kul olmasını isterse, üstüne bardaktan boşanırcasına musibet yağdırır, onun üzerine ardı ardına belalar gönderir. Bu kimse dua ederse, Cebrail aleyhisselam, (Yâ Rabbi, bu sevgili kulun istediğinin verilmemesinin hikmeti nedir?) diye sorunca, Allahü teâlâ, (Ben onun sesini dinlemeyi seviyorum, bırakın, duaya devam etsin!) buyurur. Kul, ya Rabbi der, Allahü teâlâ, (Söyle, her istediğini vereceğim ve memnun edeceğim. İzzetime yemin ederim, ne dua edersen kabul edeceğim, ne istersen vereceğim; ancak bu isteklerini ya dünyada veya ahirette veririm, ahirette verirsem daha üstününü verir, daha büyük belaları üzerinden def ederim) buyurur.

Kıyamet günü, teraziler kurulur, namaz ehli getirilir, karşılığını tam alırlar. Oruç tutanlar getirilir, karşılığını tam alırlar. Zekât ehli getirilir, onlar da karşılığın tam alırlar. Hac ehli getirilir, onlar da karşılığını tam alırlar. Belaya, musibete uğrayanlar getirilir, onlar için terazi kurulmaz, ücretleri, mükâfatları tartısız, hesapsız bol bol verilir. Bunlara verilen sevabların büyüklüğünü görenler, (Keşke bizim de dünyada vücutlarımız makaslarla doğransaydı da, biz de böyle büyük nimetlere kavuşsaydık) derler.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
smyses kardeşim ezberlemek istediğin ayeti arka arkaya defalar oku ve dinle. mesela elli-yüz kere filan. bak nasıl ezberliyorsun
elli defa okursam her bir ayeti her sayfayı en az 1000 defa okumuş oluyorum. 600 sayfa olduğuna göre Kuran ı Kerim 600.000 kez okumam lazım.
ooooo daha çoooook işim var desenize:)

lale&gül

Kayıtlı Kullanıcı

CEVAP
Günah olmayan ve şartlarına uygun yapılan her dua kabul olur. Allahü teâlâ kendisine açılan eli boş çevirmekten hayâ eder. Kur’an-ı kerimde Allahü teâlâ, (Bana dua edin, kabul edeyim) buyuruyor. (Mümin 60)
Allahü teâlâ, kabul etmese böyle buyurur mu? (Ben dua ediyorum; ama kabul olmuyor) demek yanlıştır. Onunki de kabul olmuştur. Mesela o kimse bir araba ister de, Allahü teâlâ ona bir ev ihsan edebilir. O, arabayı alamadığı için duam kabul olmadı zanneder. Duası sayesinde başına gelecek büyük bir bela önlenmiş olabilir. Yahut dua sayesinde günahları affedilmiş olur veyaahirette çok büyük ihsanlara kavuşur. Bu kabul edilme hususu, bir hadis-i şerifte şöyle açıklanıyor:
(Meşru olarak dua eden mümin, şunlardan birine muhakkak kavuşur: Kabul olur veya kabul edilmiş bir ibadet sevabı alır ve âhirette büyük nimetlere kavuşur. Günahları affedilir veya iyilikleri artar yahut önlenmesini istediği o kötülüğün bir benzerinden onu kurtarır. O halde dua etmeye devam edin! Allah’ın ihsanı boldur. Dünyada duası kabul olanlar, duası dünyada kabul olmayanlara, ahirette verilen nimetleri görünce, “keşke, bizim de dünyada dualarımız hiç kabul olmasaydı” diyeceklerdir.) [Deylemi, Hâkim]

Allahü teâlâ bir kulunu severse veya onun sevgili bir kul olmasını isterse, üstüne bardaktan boşanırcasına musibet yağdırır, onun üzerine ardı ardına belalar gönderir. Bu kimse dua ederse, Cebrail aleyhisselam, (Yâ Rabbi, bu sevgili kulun istediğinin verilmemesinin hikmeti nedir?) diye sorunca, Allahü teâlâ, (Ben onun sesini dinlemeyi seviyorum, bırakın, duaya devam etsin!) buyurur. Kul, ya Rabbi der, Allahü teâlâ, (Söyle, her istediğini vereceğim ve memnun edeceğim. İzzetime yemin ederim, ne dua edersen kabul edeceğim, ne istersen vereceğim; ancak bu isteklerini ya dünyada veya ahirette veririm, ahirette verirsem daha üstününü verir, daha büyük belaları üzerinden def ederim) buyurur.

Kıyamet günü, teraziler kurulur, namaz ehli getirilir, karşılığını tam alırlar. Oruç tutanlar getirilir, karşılığını tam alırlar. Zekât ehli getirilir, onlar da karşılığın tam alırlar. Hac ehli getirilir, onlar da karşılığını tam alırlar. Belaya, musibete uğrayanlar getirilir, onlar için terazi kurulmaz, ücretleri, mükâfatları tartısız, hesapsız bol bol verilir. Bunlara verilen sevabların büyüklüğünü görenler, (Keşke bizim de dünyada vücutlarımız makaslarla doğransaydı da, biz de böyle büyük nimetlere kavuşsaydık) derler.

Allah razı olsun ablacım çok güzel güzel bir paylaşım okuyunca rahatladığımı hissettim Dua ile

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı Haftalar..

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı

CEVAP

Allah razı olsun Sıla, çok faydalı bilgiler..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
elli defa okursam her bir ayeti her sayfayı en az 1000 defa okumuş oluyorum. 600 sayfa olduğuna göre Kuran ı Kerim 600.000 kez okumam lazım.

ooooo daha çoooook işim var desenize:)
zamanla açılırsın kelimeleri öğrendikçe ezber daha kolay oluyor merak etme ben de elli hatta yüz kere bile okusam ezberleyemiyorum bir ayeti ezberim pek iç açıcı değil ama azim ve sabırla bugünlere geldik işte :a15:

Allah razı olsun ablacım çok güzel güzel bir paylaşım okuyunca rahatladığımı hissettim Dua ile

amin canım gerçekten güzel beğendim paylaşmak istedim.

Selamün Aleyküm, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, günleriniz sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, afiyet içinde, mutlu, huzurlu, bereketli geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin, yuvanızdan sevgi eksik olmasın inşallah..Allah yar ve yardımcınız olsun. Yaptığınız ibadetler ve dualar kabul olsun, Rabbim hepinizi tüm kötülüklerden, şerden, beladan korusun inşallah. Hayırlı Haftalar..

Allah razı olsun Sıla, çok faydalı bilgiler..

aleyküm selam hayırlı sabahlar hayırlı haftalar amin cümlemizden de canım faydalı olduysa ne mutlu bana mail olarak gelmiş dinimizislam.com veya abdullatifuyan.com'dan Allah razı olsun gönderenlerden.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
bu son tekrarımız arkadaşlar değerlendirelim

7.ders kadir suresi(75.sayfada)
8.ders beyyine suresi(94.sayfada)

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
ben duha suresini de ezberledim...bir az zaman sonra da leyl suresine başlıyacam inşallah...son cuzu ezberlemek niyyetim....Allah yardımcımız olsun...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ben duha suresini de ezberledim...bir az zaman sonra da leyl suresine başlıyacam inşallah...son cuzu ezberlemek niyyetim....Allah yardımcımız olsun...
yarım hafız gibi olacaksın inşallah hadi bakalım kolay gelsin. benim 60.sayfa ezberim tamamdır ben de yarın 80 e geçicem inşallah.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
yarım hafız gibi olacaksın inşallah hadi bakalım kolay gelsin. benim 60.sayfa ezberim tamamdır ben de yarın 80 e geçicem inşallah.

yok abla leyli ezberlemedim...ezber kolay ama mealiyle bilmegince namazda okumak zor oluyor mealini de ogrenip duşünerek okuyunca guzel..o yuzdne ben bir az geç ezberliyorum...ve kalıcı olması için...leyl suresini mealiyle beraber okudm ama daha deftere yazıpta ezberlemedim...

sizi çook kıskanıyorum ezber konusunda...( yani hased etmek degil, takdir etmek ve sizin gibi olmak anlamında)...geçen zaten bir konuda okudum 60 sayfa demiştiniz...düşünüyorum abla 3 cuz biliyor...maşallah...Allah ilmini aertırsın degerli abla..benim için de dua et lutfen....Allah sizi sevsin ve sevdikleriyle haşr etsin...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
yok abla leyli ezberlemedim...ezber kolay ama mealiyle bilmegince namazda okumak zor oluyor mealini de ogrenip duşünerek okuyunca guzel..o yuzdne ben bir az geç ezberliyorum...ve kalıcı olması için...leyl suresini mealiyle beraber okudm ama daha deftere yazıpta ezberlemedim...

sizi çook kıskanıyorum ezber konusunda...( yani hased etmek degil, takdir etmek ve sizin gibi olmak anlamında)...geçen zaten bir konuda okudum 60 sayfa demiştiniz...düşünüyorum abla 3 cuz biliyor...maşallah...Allah ilmini aertırsın degerli abla..benim için de dua et lutfen....Allah sizi sevsin ve sevdikleriyle haşr etsin...
amin inşallah
bir noktayı atlamışsın ama 60 değil de 60.yazmıştım. :) yani her cüzün son sayfası 20.-40.-60. sayfaları biliyorum bugün de 80.sayfayı çalıştım. tamam gibi. sayfanın ikinci yarısı bir ayet yani uzun o yüzden biraz zor gibi. yaparım ama. daha önce ezberlediğim için daha kolay yani.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
amin inşallah
bir noktayı atlamışsın ama 60 değil de 60.yazmıştım. :) yani her cüzün son sayfası 20.-40.-60. sayfaları biliyorum bugün de 80.sayfayı çalıştım. tamam gibi. sayfanın ikinci yarısı bir ayet yani uzun o yüzden biraz zor gibi. yaparım ama. daha önce ezberlediğim için daha kolay yani.

anlamadim abla...60. olunca her cüzün son sayfası mı oluyor...ben 60 sayfa ezberlediniz sanıyordum..abla yakında 300 u tamamlar diyordum...

bir de abla hakkınızı helal edin...neden her cuzun son sayfası?...sure olarak ezberlemek daha iyi degil mi?...bir de siz bu sayfada odev verdiklerinizi mi biliyorsunuz yani duhaya kadar ve yasin, mulk ve bakaranın ilk beş ayeti mi?...

maşallah ezberiniz, zihniniz iyi neden sureleri ezber etmiyorsunuz...maşallah deyim ablaya nazar degmesin...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
anlamadim abla...60. olunca her cüzün son sayfası mı oluyor...ben 60 sayfa ezberlediniz sanıyordum..abla yakında 300 u tamamlar diyordum...

bir de abla hakkınızı helal edin...neden her cuzun son sayfası?...sure olarak ezberlemek daha iyi degil mi?...bir de siz bu sayfada odev verdiklerinizi mi biliyorsunuz yani duhaya kadar ve yasin, mulk ve bakaranın ilk beş ayeti mi?...

maşallah ezberiniz, zihniniz iyi neden sureleri ezber etmiyorsunuz...maşallah deyim ablaya nazar degmesin...
güzel soru :) ben Kuran kursuna gittiğim yıl devamsızlık yapmıştım bazı sağlık sorunlarından ve başka sorunlardan dolayı ama öğrendim yine de belgemi aldım. hatta müftü sana başka soru sormayalım yüzden daha fazla notumuz yok çünkü demişti hocamda ben onu gözümden bile sakınıyorum demişti. Allah razı olsun onlardan moral olmuştu bana da. neyse ertesi yıl tekrar gitmek istedim ama belgemi aldığım için tekrar olmaz dediler sure ezberliyeyim dedim. olmaz hafızlık yöntemiyle başlayacaksın dediler. ben de başladım. evliydim tabi eve gel soba yak yemek ev işleri derken iki günde bir sayfa ezberliyordum. ama saatlerce sürüyor ezberim pek iyi değil yani hafız olanlara göre. sonra da bıraktım zaten. hafızlıkta 20.sayfadan başlatırlar. her cüzün en son sayfası ezberlenir 20-40-60-80-100 en son 30.cüze gelinir. ondan sonra tekrar 1.cüze dönülür hani bir ay önce 20.sayfa yani birinci cüzün en son sayfası ezberlenmişti ya o tekrar edilir ve 19.sayfa ezberlenir. 19-20 hocaya verilir böylece 20.sayfa da tekrar edilmiş olunur. böyle 20 dönüş yapılır en son her cüzün ilk sayfası da ezberlenince biter. tabi ben bıraktım bitirmedim. zaten devam etmek istemiyordum hocamında isveçe tayini çıktı bıraktım. devam et dediler ısrar ettiler ama şimdi dinletecek birini bulamayınca olmuyor en güzeli benim ilk başta ezberlemek istediğim gibi sure sure ezberlemek. ama ezberlediğin şeyi ayeti sureyi unutmamak gerekiyor hocam çok günah olduğunu söylerdi. benim şimdi 25 sayfa böyle var. yasin tebareke amme ve duhadan sonrası da 15 sayfa olsa toplam 40 sayfa eder. yeni birşey ezberlemektense tekrar etmek daha doğru şu an benim için. çabuk unutuluyor çünkü. inşallah ezberlerim tekrar ve unutmam artık.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt