Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hadis ve dua ezber derslerimiz (1 Kullanıcı)

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

36.kim, kardeşini (işlediği ama sonra tevbe ettiği ) bir günahından dolayı ayıplarsa o günahı işlemedikçe ölmez. ( tirmizi)

37.(Namazı bitiren kimse, hiçbir şey konuşmadan “ALLAHümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete” demezse melekler, “Yazık şuna, cehennemden korunmasını istemekten aciz kaldı”, cennet de, “Yazık şuna cenneti istemekten aciz oldu” der.) [Taberani]

DUA EZBERİMİZ

18.ALLAHümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete(Ya Rabbi, cehennemden koru, cennete dâhil eyle)

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
Sılacım emeğine sağlık kardeşim.Bütün annelerin anneler günü kutlu olsun gerçi biz annelere hergün anneler günü.

cümlelerin bogazımda tıkandığı an "Başarısızlık ve felaketlere rağmen,hayata karşı güvenlerinin sonuna kadar saklayabilen iyimser insanlar, daha cok iyi bir anne tarafından büyütülmüş bir çocuğum ben" büyük kızım yazmış bunu benim için en güzel hediyeden bile değerlidir....

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ne güzel yazmış canım ya tabi tatlım benimkinin hiç haberi yok pek bahsedilmez bizim evde. ne olduğunu bile bilmez yani. annelik çok zor olsa da sarılıp seni seviyorum demesi yetiyor. Allah isteyen herkese nasip etsin. bu zor ama tatlı annelik görevini.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

36.kim, kardeşini (işlediği ama sonra tevbe ettiği ) bir günahından dolayı ayıplarsa o günahı işlemedikçe ölmez. ( tirmizi)

37.(Namazı bitiren kimse, hiçbir şey konuşmadan “ALLAHümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete” demezse melekler, “Yazık şuna, cehennemden korunmasını istemekten aciz kaldı”, cennet de, “Yazık şuna cenneti istemekten aciz oldu” der.) [Taberani]

DUA EZBERİMİZ

18.ALLAHümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete(Ya Rabbi, cehennemden koru, cennete dâhil eyle)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Düşmana iyi muamele
Sual: Bize kötülük yapanlara, düşmanlık edenlere, aynısını yapmak caiz midir?

CEVAP
Tam onların yaptıkları kadar yapmak zulüm olmaz, fazlası zülüm olur. Ancak adaletli hareket etmenin ölçüsünü bilemeyiz, zulüm yapmış oluruz. En iyisi affetmektir.

Bir âyet-i kerime meali şöyledir:

(Kötülüğü, en güzel şekilde önle! [Öfkeyi sabırla, cahilliği yumuşaklıkla, kötülüğü afla önle ki] o zaman düşman sana, yakın dost gibi olur.) [Fussilet 34]

Demek ki, düşmanı dost yapmanın yolu, onu affetmek, ona iyilik ve ihsanda bulunmaktır.

alıntıdır

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Umre ve farz
Sual: Borcu olanın veya gidip gelirken bazı günahları işleme durumu olanın yahut farz sevabı işleme imkânı olanın, bunu yapmayıp umreye gitmesi caiz midir?

CEVAP
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Umreye gitmek farz ve vacib değildir, nafile ibadettir. Nafile ibadeti yapmak, bir farzın terkine veya bir haram işlemeye sebep olursa, ibadet olmaktan çıkar, günah işlemek olur. (1/124)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
19.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

38.kadın beş vakit namazını kılar Ramazan orucunu tutar, namusunu korur, kocasına itaat ederse cennete gider. (feyzül kadir)

39.Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm'ı işittim. Diyordu ki: "Kim abdestinin başında Allah'ı zikrederse bedeninin tamamı temizlenir. Eğer Allah'ın ismini zikretmezse bu kimsenin sadece abdest uzuvları temizlenir."

DUA EZBERİMİZ

abdest duası
"ALLAHümma'ğfirli zenbi ve vassi'li fi dâri ve bârik li fi rızki (ALLAH'ım günahımı mağfıret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mubârek kıl.

(Ebu Musa (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a geldim, abdest alıyordu. Şu duayı okuduğunu işittim: "ALLAHümma'ğfirli zenbi ve vassi'li fi dâri ve bârik li fi rızki (ALLAH'ım günahımı mağfıret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mubârek kıl."Kütüb-i Sitte, 3624; Rezin tahric etmiştir. İbnu's-Sünni Amelü'I-yevm ve'I-Leyl, 5, 10.)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı geceler
Allahümme bismike emutu ve ahya

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı

HADİS EZBERİMİZ

38.kadın beş vakit namazını kılar Ramazan orucunu tutar, namusunu korur, kocasına itaat ederse cennete gider. (feyzül kadir)

39.Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm'ı işittim. Diyordu ki: "Kim abdestinin başında Allah'ı zikrederse bedeninin tamamı temizlenir. Eğer Allah'ın ismini zikretmezse bu kimsenin sadece abdest uzuvları temizlenir."

DUA EZBERİMİZ

abdest duası
"ALLAHümma'ğfirli zenbi ve vassi'li fi dâri ve bârik li fi rızki"
(ALLAH'ım günahımı mağfıret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mubârek kıl.)

(Ebu Musa (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a geldim, abdest alıyordu. Şu duayı okuduğunu işittim: "ALLAHümma'ğfirli zenbi ve vassi'li fi dâri ve bârik li fi rızki (ALLAH'ım günahımı mağfıret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mubârek kıl."Kütüb-i Sitte, 3624; Rezin tahric etmiştir. İbnu's-Sünni Amelü'I-yevm ve'I-Leyl, 5, 10.)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
abdest duasını koymuşsun ablacım
allah cc razı olsun senden ve tüm kardeşlerimden
hayırlı geceler...

"allahümme bismike emutu ve ahya"

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
19.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

39.Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm'ı işittim. Diyordu ki: "Kim abdestinin başında ALLAH'ı zikrederse bedeninin tamamı temizlenir. Eğer ALLAH'ın ismini zikretmezse bu kimsenin sadece abdest uzuvları temizlenir."

DUA EZBERİMİZ

abdest duası
"ALLAHümma'ğfirli zenbi ve vassi'li fi dâri ve bârik li fi rızki (ALLAH'ım günahımı mağfıret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mubârek kıl.

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
Elhamdülillahillezi ahyana ba'dema ematena ve ileyhinnuşur
HAYIRLII SABAHLARR kardeşlerimm nasılsınız?

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Elhamdülillahillezi ahyana ba'dema emetene ve ileyhinnuşür

hamd olsun ablacım sağol sen nasılsın?

SElamün aleyküm kardeşlerim nasılsınız? afranurda hiç girmiyor neti yok galiba. kafeden filan girerde bizlere haber verir inşallah.

mir_erhan

Moderator
-"BİSMİLLAHİLLEZİ la yedurru ma'asmihi şeyün fil ardi ve la fissemai ve hüves-semi'ul alim"

-"BİSMİLLAHİLLEZİ la yedurru ma'asmihi şeyün fil ardi ve la fissemai ve hüves-semi'ul alim"

Yüce ALLAH'in ismiyle hareket ederim. O yüce ALLAH ki, O'nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O'nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez. O yüce ALLAH, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir.

mir_erhan

Moderator
19.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

39.Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm'ı işittim. Diyordu ki: "Kim abdestinin başında ALLAH'ı zikrederse bedeninin tamamı temizlenir. Eğer ALLAH'ın ismini zikretmezse bu kimsenin sadece abdest uzuvları temizlenir."

DUA EZBERİMİZ

abdest duası

esselamün aleyküm ve rahmetüllahi veberekeatüh...
hayırlı bir gün ve hafta olur hepimiz için....

dün yoktum bugünde geç kalmış sayılmam..başta sıla ablamın ayşe abla mine abla ve burdaki kardeşlerimin yani annelerin anneler gününü kutluyorum.
burcu kardeşiminde kutluyorum inşallah en kısa zamanda Rabbim o hasretini hayırlısı ile giderir..
Rabbim evlatlarınızı imanlı başta sizlere karşı ,milletine karşı hayırlı ve bilinçli evlatlar kılar inşallah..
selam ve dua ile

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
19.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

DUA EZBERİMİZ

abdest duası

esselamün aleyküm ve rahmetüllahi veberekeatüh...
hayırlı bir gün ve hafta olur hepimiz için....

dün yoktum bugünde geç kalmış sayılmam..başta sıla ablamın ayşe abla mine abla ve burdaki kardeşlerimin yani annelerin anneler gününü kutluyorum.
burcu kardeşiminde kutluyorum inşallah en kısa zamanda Rabbim o hasretini hayırlısı ile giderir..
Rabbim evlatlarınızı imanlı başta sizlere karşı ,milletine karşı hayırlı ve bilinçli evlatlar kılar inşallah..
selam ve dua ile

Elhamdülillahillezi ahyana ba'dema emetene ve ileyhinnuşür

aleyküm selam,erhan kardeşim.
Allah razı olsun.
Rabbim sana burcuya ve tüm kardeşlerime hayırlı evlatlar versin inşaALLAH.
islama hizmet edecek temiz gönüllü,azimli,fedakar,idealist evlatlar yetiştirmeyi nasip eylesin.
annesiz yavruları da sonsuz merhametiyle korusun,onları iki cihanda mutlu eylesin inşaALLAH.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

DUA EZBERİMİZ

abdest duası
"ALLAHümma'ğfirli zenbi ve vassi'li fi dâri ve bârik li fi rızki"
(ALLAH'ım günahımı mağfıret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mubârek kıl.)

herkese hayırlı sabahlar...:)

minabetül

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Zerr Hazretleri şöyle demiştir:

Çok sevdiğim ALLAH Resûlü bana şu huyları tavsiye etti:

1. Benden üstün olana değil, benden aşağı olana bakmamı, böylece hâlime şükretmemi,

2. Yoksulları sevmemi ve onlara yaklaşmamı (dertleriyle meşgul olmamı),

3. Bana gelmeseler dahi, yine akrabamı ziyaret etmemi,

4. ALLAH’a ibâdet ve dine hizmet hususunda birinin beni kınamasından korkmamamı,

5. Acı da olsa daima hakkı söylememi,

6. Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh dememi... Çünkü bu söz, Cennetin hazinelerinden biridir.” (Taberani, İbn-i Hibban)

gezginci

Kayıtlı Kullanıcı
iyi günler herkese,
belki konunuzla ilgisi yok ama bir şey sormak istiyorum sizlere.
ölen babamı rüyamda gördüm. bana rüyamda oğlum iki gözün kırmızı . çorabındaki iki kalem kırmızı dedi, dilini uzat dedi dilinin üstüne şu kadar kilo taş düşüyor dedi ve rüyadan uyandım. çorabımda iki kalem vardı rüyamda o diyince baktım ve kalem olduğunu gördüm.
ne analama geliyor bu rüya yardımcı olursanız sevinirim.
teşekkürler

minabetül

Kayıtlı Kullanıcı
S.A efendimizin rüyalarından gördüğünüz olursunuz inşaallah . Rüya teşkiliniz güzel ne güzel babanızı görmüşsünüz bir kere , ben rüya tabiri bilmem ama size şöyle orumliyim.
Dilini kemiğini tut derim evlat güzel düşün güzel öğren kardeş .
Onun için babanıza dua okuyun onun namına hayır işleyip sevabına yollayın en güzel rüyalar sizle olsun kardeşim her rüyada anlatılmaz bu benim nacizane fikrim vesselam

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt