Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hadis ve dua ezber derslerimiz (4 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam arkadaşlar

hadisleri bikaç kere okuyunca daha iyi işliyor beynimize kalbimize inşallah uygularız.

yazıları okumanıza sevindim ben de beğendim.

güzel dualarınıza da amin amin amin.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

34.Kulun günahları çoğalıp bunlara keffaret olacak amelide bulunmadığı zaman , Allahü Teala günahlarına keffaret olması için, ona hüzün ve keder verir. (Ahmet bin Hanbel)

35. Evladına Kuran-ı Kerim'i öğreten ana ve babaya kıyamet günü sultan tacı giydirilir. (Kenzül Ummal)

DUA EZBERİMİZ

17.Çarşı duası
La ilahe illallahü vahdehü le şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümit ve hüve hayyün le yemut bi yedihil hayr ve hüve ala külli şeyin kadir ve ileyhil mesır.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

34.Kulun günahları çoğalıp bunlara keffaret olacak amelide bulunmadığı zaman , ALLAHü Teala günahlarına keffaret olması için, ona hüzün ve keder verir. (Ahmet bin Hanbel)

35. Evladına Kuran-ı Kerim'i öğreten ana ve babaya kıyamet günü sultan tacı giydirilir. (Kenzül Ummal)

DUA EZBERİMİZ

17.Çarşı duası
La ilahe illallahü vahdehü le şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümit ve hüve hayyün le yemut bi yedihil hayr ve hüve ala külli şeyin kadir ve ileyhil mesır.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
kulun günahları çoğalıp bunlara keffaret olacak ameli bulunmadığı zaman Allahü Teala günahlarına keffaret olması için ona hüzün ve keder verir.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
LÂ İLÂHE İLLALLÀHU VAHDEHÜ LÂ ŞERÎKE LEH" DEMENİN FAZÎLETLERİ

Her kim günde on kere:

(Lâ ilâhe illallàhu vahdehû lâ şerîke leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr.) (1) derse, Hazret-i İsmâil neslinden on köle azad etmiş gibi sevaba nâil olacağı ve tam bir ihlâsla kalben tasdik, lisânen de söylediği takdirde, Hazret-i ALLAH Celle ve A'lâ'nın o zikri söyleyen kuluna re'fet ve rahmet nazarıyla bakacağı ve onun tevhidini ve şükrünü kabul edip, taleb ve isteklerine icâbetle hacetlerini de kaza edeceği gibi, bu tesbihi zikredenlerden daha çok bir sàlih amel sahibi de bulunmayacağı ayrıca bildirilmiştir. (Et-Tergîb, 2/418)

(1) [ALLAH'tan başka hiçbir ilâh yoktur; o tektir, ortağı yoktur. Mülk onundur, hamd ona mahsustur ve o her şeye kàdirdir.]

Efendimiz SAS Hazretleri buyurmuşlar ki:

"Duaların en hayırlısı, Arafe gününde yapılan duadır. Ben ve benden evvelki bütün peygamberlerin dualarının en hayırlısı da, (Lâ ilâhe illallàhu vahdehû lâ şerîke leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr.) zikridir." (Feyzül-Kadîr, 3/4005)

Hattâ bunu günde yüz defa söylemenin fezàili çok yüksek olmakla beraber sabah ve ikindi, hatta akşam namazlarından sonra, çarşı ve pazarlarda dahi söylemenin fezàili saymakla bitmez ve tükenmez."

Bazı rivayetlerde ise:

(Lâ ilâhe illallàhu vahdehû lâ şerîke leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyî ve yümît, ve hüve hayyün lâ yemût, biyedikel-hayru ve hüve alâ külli şey'in kadîr.) olarak da bildirilmiştir. (Et-Tergîb, 2/449)

Bununla beraber, "ALLAH-u Tebâreke ve Teàlâ Hazretleri'nin rızası kasdıyla hangi şekliyle denirse densin, ALLAH-u Teàlâ Hazretleri bu kelime-i tayyibenin okunduğundan nâşi, o kulunu cennetine ve nîmetlerine kavuşturur." buyrulmuştur.

Binâen aleyh, bu gibi fezàil-i kesîreyi câmi olan ve Peygamberimizle beraber bütün büyük peygamberlerin okuduğu bu çeşid tevhidlerin okunması ve vird edinmesinin bir çok dünyevi ve uhrevi hayırları, nîmetleri ve pek çok faydayı calib olduğu akl-ı selim sahiblerince ma'lûmdur. Gaflet edilmeyip bu fani dünyada ebedi ahiret nîmetlerine mazhar olabilmek için elden gelen gayreti sarf etmenin ne kadar münasib olacağı cümlenin ma'lûmudur.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Hadîsler
Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:
Ben de dahil bütün peygamberlerin söylemiş olduğu en faziletli söz ´Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerike leh´tir. (Allah´tan başka ma´bud yoktur. Allah birdir; O´nun ortağı yoktur!).17

Kim ´Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şerike leh, leh´ül- mülkü ve leh´ül-hamdü ve hüve alâ külli şey´in kadîr´ (Allah´tan başka ma´bud yoktur. Allah birdir; O´nun ortağı yoktur. Mülk O´nundur ve hamd O´na mahsustur. O, herşeye kâdirdir) sözünü hergün yüz defa söylerse, bu kendisi için on köle âzâd etmeye denktir. Aynı zamanda kendisine yüz iyilik yazılır ve defterinden de yüz kötülük silinir. O gün akşama kadar şeytanın şerrinden korunur. Bu sözleri kendisinden daha fazla söyleyenler müstesna, hiç kimse de onun yaptığından daha üstün bir amel yapmış olmaz.18

Abdestini güzelce aldıktan sonra gözlerini göklere çevirerek ´Ben Allah´tan başka ma´bud olmadığına, O´nun bir olup ortağı olmadığına ve Hz. Muhammed´in de O´nun kulu ve de Rasûlü olduğuna şâhidlik ederim´ diyen kul için cennetin bütün kapıları açılır. Böylece bu kişi cennete istediği kapıdan girebilir.19

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Lâ ilâhe illallah diyenler için, ne kabirlerinde ve ne de mahşer gününde herhangi bir yalnızlık ve üzüntü yoktur. Sûr´un üfürülmesi ânında bu kişilerin başlarından topraklar saçıldığı halde kalkarak ´Hamd, bizden üzüntüyü uzaklaştıran Allah´a mahsustur. Rabbimiz affedici ve şükredenlerin şükrünü kabul edicidir´ dediklerini şimdiden görür gibi oluyorum.20

Hz. Peygamber birgün Ebu Hüreyre´ye şunları söyler: ´Ey Ebu Hüreyre! Kıyamet gününde, işlediğin her hasene tartılır. (Yani tartıya dahildir) Ancak Allah´tan başka ma´bud olmadığına şâhidlik etmen bu hükmün dışındadır; bu şehâdet, teraziye konulmaz. Çünkü ihlâsla getirilen şehâdet terazinin bir kefesine yedi kat gök ve yedi kat arz da diğer kefesine konsa yine de lâ ilâhe illallah ağır basar´.21

Huzuruna, yer dolusu günah ile de gelse, Allah Teâlâ sıdk ile lâ ilâhe illallah diyen kimsenin bütün günahlarını affeder.22

Hz. Peygamber, Ebu Hüreyre´ye şöyle der: ´Ey Ebu Hüreyre! Can çekişen kimseye lâ ilâhe illallah´ı telkin et; zira lâ ilâhe illallah, günahlar yığınını yıkıp târûmâr eder´. Ebu Hüreyre´nin ´Ey Allah´ın Rasûlü! Bu ölüler için böyle...

Peki diriler için durum nasıldır?´ diye sorması üzerine de şöyle buyurur: ´Diriler için, günahları daha fazla ortadan kaldırıcıdır´.33

İhlâsla lâ ilâhe illallah diyen kimse cennete girer.24

Hz. Peygamber birgün, ´Cennete girmekten imtinâ edip Allah´tan, ürken develerin sahiplerinden kaçışı gibi kaçan kimseler müstesna hepiniz (mü´min olduğunuz için) cennete gireceksiniz´ buyurdu. Bunun üzerine ´Ey Allah´ın Rasûlü! Cennete girmekten imtina ederek Allah´tan ürküp kaçanlar da kimlerdir?´ diye soruldu. Rasûlullah buna şöyle cevap verdi: ´Kim lâ ilâhe illallah demezse işte o, cennete girmekten imtinâ etmiş ve Allah´tan ürkerek kaçmıştır.

Bu bakımdan onunla aranıza perdeler gerilmeden önce bu mübarek kelimeyi çokça söyleyin; çünkü tevhid ve ihlâs keli-mesi budur. Takvâ kelimesi ve kelime-i tayyibe budur. Bu kelime hakkın dâveti ve kopmaz kulpudur. Bu kelime aynı zamanda cennetin de bedelidir´.25

´İyiliğin karşılığı ancak iyiliktir´ (Rahmân/60) ayetinin tefsirinde şöyle denilmiştir: ´Dünyadaki iyilik lâ ilâhe illallah ´tır´. Ahirette verilecek olan iyilik ise cennettir´.

Şu ayet de aynı şekilde tefsir edilmiştir: ´Güzel davrananlara (iman edip güzel amel işleyenlere) daha güzel bir karşılık (cennet) ve fazlası vardır´. (Yûnus/26)

Berâ b. Âzib, Hz. Peygamber´den şöyle rivayet eder:
´Kim on defa ´Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerike leh, lehü´l-mülkü ve lehü´l-hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadîr´ (Allah´tan başka ilah yoktur. Allah tektir ve O´nun ortağı yoktur. Mülk ve hamd O´na aittir. O herşeye kâdirdir) derse, bir köle âzâd etmekten elde edilen ecre denk bir ecir elde etmiş olur.26

Bu hadîsin başka bir rivayetinde ´köle´ tâbiri yerine ´nefis´ mânasına gelen ´neseme´ tâbiri yer almaktadır.

Amr b. Şuayb, babasından, o da kendi babasından Rasûlullah´ın (s.a) şu hadîsini rivayet etmektedir:
Kim günde ikiyüz defa ´Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerîke leh, lehü´l-mülkü ve lehü´l-hamdü ve hüve alâ külli şey´in kadîr´ derse kendisinden önce gelen hiçbir kimse onun önüne geçemediği gibi, kendisinden sonra gelen hiçbir kimse de ona yetişemez. Ancak onun bu amelinden daha faziletli bir amelde bulunan kimse müstesnadır.27

Kim (çarşıda veya) pazarda ´Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerîke leh, lehü´l-mülkü ve lehü´l-hamdü yuhyî ve yümît ve hüve alâ külli şey´in kadîr´ (Allah´tan başka hak ma´bud yoktur. Allah birdir ortağı yoktur. Mülk ve hamd O´na aittir. Dirilten ve öldüren O´dur. O herşeye kâdirdir) derse, Allah Teâlâ ona bir milyon iyilik yazdığı gibi onun bir milyon kötülüğünü de defterinden siler ve kendisi için cennette bir köşk binâ eder.28

Bir rivayette; kul, lâ ilâhe illâllah dediği zaman, bu kelime o kulun defterine gelir, o defterdeki herhangi bir hatayı tedkik ânında görürse siler. Böylece kendisi gibi bir haseneyi görünceye kadar devam eder. Bu haseneyi gördükten sonra onun yanında karar kılar diye vârid olmuştur.

Sahih´de Ebu Eyyûb, Hz. Peygamber ´den şöyle rivayet eder:
´Allah´tan başka mâ´bud yoktur. Allah bir´dir. O´nun ortağı yoktur. Mülk ve hamd O´na aittir. O herşeye kâdirdir´ meâlindeki kelimeleri on defa okuyan kimse, Hz. İsmail´in evlâtlarından esir düşen dört kişiyi azâd etmiş gibi olur.29

Yine Sahih´de Ubâde b. Sâmit tarafından Hz. Peygamber´den şöyle rivayet edilmiştir: Geceleyin uyanıp, ´Allah´tan başka ma´bud yoktur. Allah birdir. O´nun şeriki yok. Mülk ve hamd O´na mahsustur. O herşeye kâdirdir ve bütün noksanlıklardan münezzehtir. Hamd yalnızca O´na mahsustur. O´ndan başka ma´bud yoktur. O herşeyden daha yücedir. Günahtan dönüş ve ibâdete yöneliş ancak yüce Allah´ın kuvvet ve kudretiyle olur´ mealindeki kelimeleri okuyan bir kimse bundan sonra ´Ey Allahım! Beni affeyle derse, günahları affolunur; dua ederse duası kabul edilir; abdest alarak namaz kılarsa na-mazı kabul olunur.30

17) Kitab´ul-Hac, İkinci Bölüm´de geçmişti.
18) Buhârî ve Müslim, (Ebu Hüreyre´den)
19) Ebu Dâvud, (Ukbe b. Âmir´den)
20) Ebu Ya´lâ, Taberânî ve Beyhakî, (İbn Ömer´den zayıf bir senedle)
21) Irâkî, hadîsin uydurma olduğunu kaydetmektedir. Ancak hadîsin son
kısmı Müstağfirî tarafından rivayet edilmiştir.
22) Hadîsin bu ibaresinin garib olduğu belirtilmiştir. Tirmizî Enes´ten başka bir ibare ile nakletmektedir.
23) Deylemî, Müsned´ül-Firdevs, (Ebu Hüreyre´den)
24) Taberânî, (Zeyd b. Erkam´dan zayıf bir senedle)
25) Hâkim, Buhârî, İbn Adiy, Ebu Ya´lâ ve Taberânî, (değişik ibare ve ilâvelerle...)
26) Hâkim, Müstedrek; İmam Ahmed, Müsned, (´on defa´ tabiri Müsned´de yoktur)
27) İmam Ahmed,(İkiyüz defa´ yerine ´yüz defa´ tâbiriyle); Hâkim, Müstedrek, (kuvvetli bir senedle)
28) Ebu Ya´lâ, (Enes´den zayıf bir senedle)

ihya u ulumiddinden alıntıdır

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
-"BİSMİLLAHİLLEZİ la yedurru ma'asmihi şeyün fil ardi ve la fissemai ve hüves-semi'ul alim"

-"BİSMİLLAHİLLEZİ la yedurru ma'asmihi şeyün fil ardi ve la fissemai ve hüves-semi'ul alim"

Yüce ALLAH'in ismiyle hareket ederim. O yüce ALLAH ki, O'nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O'nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez. O yüce ALLAH, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
18.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

36.kim, kardeşini (işlediği ama sonra tevbe ettiği ) bir günahından dolayı ayıplarsa o günahı işlemedikçe ölmez. ( tirmizi)

37.(Namazı bitiren kimse, hiçbir şey konuşmadan “Allahümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete” demezse melekler, “Yazık şuna, cehennemden korunmasını istemekten aciz kaldı”, cennet de, “Yazık şuna cenneti istemekten aciz oldu” der.) [Taberani]

DUA EZBERİMİZ

18.Allahümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete(Ya Rabbi, cehennemden koru, cennete dâhil eyle)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı

HADİS EZBERİMİZ

36.kim, kardeşini (işlediği ama sonra tevbe ettiği ) bir günahından dolayı ayıplarsa o günahı işlemedikçe ölmez. ( tirmizi)

37.(Namazı bitiren kimse, hiçbir şey konuşmadan “Allahümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete” demezse melekler, “Yazık şuna, cehennemden korunmasını istemekten aciz kaldı”, cennet de, “Yazık şuna cenneti istemekten aciz oldu” der.) [Taberani]

DUA EZBERİMİZ

18.Allahümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete(Ya Rabbi, cehennemden koru, cennete dâhil eyle)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm sıla ablacım bişey sormak istiyorum;
abdest aldıktan sonra okunacak bir dua var mı
ben biraz araştırdım ama farklı dualar buldum
yani kaynağı sağlam mı bilmiyorum
sana sormak istedim
eğer varsa ilerki günlerde o duayı da ezberleyebilir miyiz?

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
sıla ablacım çok güzel yazıların allah senden razı olsun..

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

37.(Namazı bitiren kimse, hiçbir şey konuşmadan “ALLAHümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete” demezse melekler, “Yazık şuna, cehennemden korunmasını istemekten aciz kaldı”, cennet de, “Yazık şuna cenneti istemekten aciz oldu” der.) [Taberani]

DUA EZBERİMİZ

18.ALLAHümme ecirnî minennâr ve edhılnil cennete(Ya Rabbi, cehennemden koru, cennete dâhil eyle)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm sıla ablacım bişey sormak istiyorum;
abdest aldıktan sonra okunacak bir dua var mı
ben biraz araştırdım ama farklı dualar buldum
yani kaynağı sağlam mı bilmiyorum
sana sormak istedim
eğer varsa ilerki günlerde o duayı da ezberleyebilir miyiz?
aleyküm selam ablacım

3560 - Ebu Said (R.a) anlatıyor: "Resülullah (S.a.v) buyurdular ki: "Kim abdest alıp: "Sübhâneke Allahümme ve bihamdike estağfiruke ve etübu ileyke. (Rabbim seni tenzih ederim, Allah'ım hamdim sanadır, senden bağışlanmak isterim, tevbem de sanadır)" derse, bu bir kâğıda yazılır, sonra bir mühür üzerine nakşedilir, sonra da Arş'ın altına kaldırılır ve Kıyamete kadar (mühür) kırılmaz.''

"Sizden kim abdestini alır ve bunu en güzel şekilde yapar, sonra da: "Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Resûlühü. (Şehâdet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed Allah'ın kulu ve Resûlüdür)" derse, kendisine cennetin sekiz kapısı da açılır; hangisinden isterse oradan cennete girer."

Güzelce abdest aldıktan sonra "Eşhedü en la ilahe illallahü vahdehü la şerikeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resulühü" diyene cennetin sekiz kapısı açılır, istediğinden içeri girer.(nesai)

Ebu Musa (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a geldim, abdest alıyordu. Şu duayı okuduğunu işittim: "Allahümma'ğfirli zenbi ve vassi'li fi dâri ve bârik li fi rızki (Allah'ım günahımı mağfıret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mubârek kıl."Kütüb-i Sitte, 3624; Rezin tahric etmiştir. İbnu's-Sünni Amelü'I-yevm ve'I-Leyl, 5, 10.

kütübü sitteden bunları buldum canım.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
hangisini istiyorsanız onu ezberleyelim arkadaşlar.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam ablacım

3560 - Ebu Said (R.a) anlatıyor: "Resülullah (S.a.v) buyurdular ki: "Kim abdest alıp: "Sübhâneke Allahümme ve bihamdike estağfiruke ve etübu ileyke. (Rabbim seni tenzih ederim, Allah'ım hamdim sanadır, senden bağışlanmak isterim, tevbem de sanadır)" derse, bu bir kâğıda yazılır, sonra bir mühür üzerine nakşedilir, sonra da Arş'ın altına kaldırılır ve Kıyamete kadar (mühür) kırılmaz.''

"Sizden kim abdestini alır ve bunu en güzel şekilde yapar, sonra da: "Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Resûlühü. (Şehâdet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed Allah'ın kulu ve Resûlüdür)" derse, kendisine cennetin sekiz kapısı da açılır; hangisinden isterse oradan cennete girer."

Güzelce abdest aldıktan sonra "Eşhedü en la ilahe illallahü vahdehü la şerikeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resulühü" diyene cennetin sekiz kapısı açılır, istediğinden içeri girer.(nesai)

Ebu Musa (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a geldim, abdest alıyordu. Şu duayı okuduğunu işittim: "Allahümma'ğfirli zenbi ve vassi'li fi dâri ve bârik li fi rızki (Allah'ım günahımı mağfıret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mubârek kıl."Kütüb-i Sitte, 3624; Rezin tahric etmiştir. İbnu's-Sünni Amelü'I-yevm ve'I-Leyl, 5, 10.

kütübü sitteden bunları buldum canım.

allah razı olsun ablam araştırıp bulmuşsun hakkını helal et
ben hepsini ezberler uygulamaya çalışırım inşallah
ama derslere hangisini koyacağına sen karar ver ablacım
tekrar sağol çok iyi oldu bu biligler:)

mine35

Kayıtlı Kullanıcı

her abdestimin arkasından okuyorum RABBIM kabul buyurursa hepinize hayırlı geceler...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
elhamdülillahillezi ahyana bademe emetene ve ileyninnüşür

selamün aleyküm hayırlı sabahlar :)

mir_erhan

Moderator
ve aleyküm selam ve rahmetüllahi ve berekatüh...
sıla ablam yine çok güzel ve faideli bilgilerle nasiplendirdin bizleri
Rabbim ecrini katından katlandırsın inşallah..çok güzel faydalanıyoruz...

Yüce ALLAH'in ismiyle hareket ederim. O yüce ALLAH ki, O'nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O'nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez. O yüce ALLAH, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt