Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

GÜNLERDEN BİR GÜN KURBAĞA YARIŞI DÜZENLENMİŞ!!! (2 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Abdulbaki

Kayıtlı Kullanıcı
RE: DOKTOR ARKADAŞIM ANLATIYOR...ÜLKEMDEN İNSAN MANZARALARI

ÖLMEKTE GÜZEL ALLAH IZDIRAP ÇEKTİRİP ELE AYAGA DÜŞÜRMESİN KİMSE BAKMIYO . HER NEFİZ ÖLÜMÜ TADAÇAK

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Abdulbaki yazdı:
ÖLMEKTE GÜZEL ALLAH IZDIRAP ÇEKTİRİP ELE AYAGA DÜŞÜRMESİN KİMSE BAKMIYO . HER NEFİZ ÖLÜMÜ TADAÇAK

AMİN.AMA BİR İNSANIN SAGLIGINI HİÇE SAYMAK MI DOKTORLUK BIRAKIN DOKTORLUGU İNSANLIK MI BU?

İNSANSAN ALLAH SANA EN BÜYÜK NİMET OLAN AKLI VERMİŞ VİCDAN VERMİŞ.BİZİ HAYVANLARDAN AYIRAN EN BÜYÜK ÖZELLİK AKIL DEGİLMİDİR.OZAMAN HAKKINI VERECEKSİN.KİMSE TEMBELLİK YAPAMAZ TEMBEL İNSANI ALLAH SEVMEZ BEN HİÇ SEVMEM.BAZI ŞEYLERİ ANLAMAK İÇİN İNSANIN CİGERİNİN YANMASI LAZIM.

Abdulbaki

Kayıtlı Kullanıcı

fatma eze ele deme DOKTORLARA ALLAH DÜŞÜRMESİN PARAN YOKSA BAKMIYORLAR.ÖNCE MANİ SAĞLIK İKİNCİ SIRAYA GİRMİŞ OLDU GENELDE

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Abdulbaki yazdı:
fatma eze ele deme DOKTORLARA ALLAH DÜŞÜRMESİN PARAN YOKSA BAKMIYORLAR.ÖNCE MANİ SAĞLIK İKİNCİ SIRAYA GİRMİŞ OLDU GENELDE
BEN BİRİNİN ATEŞİNDE HEPSİNİ YAKMIYORUM.HAYIRLI İFTARLAR

lorebeyaz

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim ben seninin günahkar kulun,
Nefsimle başbaşa bırakma hazin olur sonum.
Sen göstermezsen ben bulamam doğru yolum
Sen nasib edmessen nasibolmaz saliha kulun.

Ben bilemem kim hayırlı kim hayırsız
Bırakma kalbimi gerçek sevdasız
Sevdir senin sevdiğini benim gönlüme
Benim olan birşey yok, döndür beni kendine

erol
lore_beyaz****

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

SELAM, HAKLISIN PROSEDÜR PROSEDÜR DİYE DİYE İNSANI CANINDAN EDECEKLER. TAMAM PROSEDÜR TERTİP, DÜZEN SAĞLAR AMA BÖYLE GEREKSİZİ DE İNSANI CANINDAN EDECEK DURUMA GETİRİR. SELAMET VE DUA İLE..

esedturkey07

Kayıtlı Kullanıcı

maalesef işte durum bu arkadaşlar sanki diğer heer şeyde prosedürü uyuyoruzda.....adam orda ölürken prosedüre uyacağız....
Fatma_ergun.....dostunuza allah rahmet eylesin....üzüldüm ama;elden ne gelir!

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ÜLKEMİZDE AYRIMCILIK VARMIDIR?

RE: ÜLKEMİZDE AYRIMCILIK VARMIDIR?

gulveynar yazdı:
elbette var ayrımcılık
olmaması gerken bir şey ama ne yazıkki var insanların bunu unutmaması gerekir hepimiz kardeşiz öz kardeşlerin birbirilerinin beğenmediği bir çok yönleri vardır ama ayrımcılık olmaz işte farklı ırklara ship insanlarda ayrımcılığı yapmamaları gerekir çünkü nede olsa hepimz adem ve havva,nın çocuklarıyız ve kardeşiz .
şunu unutmamak gerekirdir öz kardeşlerin bile uyumsuz olduğu taraflar vardır nasılki biz kardeşimizi kabulleniyorsak rabbim yaratmış olduğu insanlardaki farklılıklarıda kabullenmeli şu güzelim dünyamızı şu bu sebeblerden dolayı yaşanamaz hale getirmemeliyiz selam ve dua ie yorumunuz için çok tşk kardeşim selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NEDİR AŞK DENİLEN ŞEY?

Aşktan yana söz duyunca,
Ben hep seni düşünürüm.
Uçsuz hayaller boyunca,
Ben hep seni düşünürüm.

Yıldızlar kayar yüceden;
Renkler sıyrılır geceden;
Yüreğim sızlar inceden;
Ben hep seni düşünürüm.

Aklın ucu değer hiçe;
Yol ararım içten içe.
Kâinat uyur sessizce,
Ben hep seni düşünürüm.

Korkunun bittiği yerde,
Haz duyarım perde perde.
Bir mezar görsem bir yerde,
Ben hep seni düşünürüm.

Zaman hep sonsuza akar
Meyve dökülür, dal kalkar.
Çiçeklere bakar bakar,
Ben hep seni düşünürüm.

Rüzgâr eser ilden il'e
Sağlıkta bitmez bu çile.
'Var'dan öte, 'Yok'ta bile
Ben hep seni düşünürüm.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: AŞKLA YÜRÜYENİN VEDASI OLMAZ.....

RE: AŞKLA YÜRÜYENİN VEDASI OLMAZ.....

onlar aşkla yürüyüp veda etmediler bizler ise nefsimize uyup çeşitli bahneler sunduk hep nefsimize bir serzenişte bulunalım EY NEFSİM Yıllardır beni uyuttun. Hep yarına bıraka bıraka koca bir ömür heder oldu. Gecelerim teheccütsüz heyecansız gündüzlerim semeresiz başarısız geçti. Acaba yarın yarın diye uyuttuğun yarınlarımı, meçhul bir yarında nasıl doldurabileceksin

Yıllardır beni uyuttun. Hep yarına bıraka bıraka koca bir ömür heder oldu. Gecelerim teheccütsüz heyecansız gündüzlerim semeresiz başarısız geçti. Acaba yarın yarın diye uyuttuğun yarınlarımı, meçhul bir yarında nasıl doldurabileceksin? Ne zaman beni çevreleyen basitliklerle bağımlılıklara civciv misali küçük bir darbe vurup hür dünyaya açılmak istesem, granitten dağlar gibi karşıma dikildin. Olmadık desiselerle beni kandırdın. Bitmeyen isteklerle beni aldattın. Yıllardır taam (yemek), kelam (konuşma) menam (uyku) hapisanesinde, inim inim inlettin, ızdıraplarımı, bana ney gibi dinlettin. İrademi, rehavet, meskenet zincirleriyle sımsıkı sardın.

Bana sunulan saat altınlarını değerlendiremedin. Hepsini badi heva zayı ettin. Kimbilir, içinde ne hediyeler saklayan günlerin ve ayların zarfını açamama bile müsaade etmedin. Hepsi boşa gitti. İçlerinde neler sakladığını anlayamadan.

Söyler misin; ALLAH aşkına, senin yaşayan bir cenazeden ne farkın var?

İnsan süresini ağlaya ağlaya okudun. Amma o muhteşem sarayın kapılarını bir türlü aralayamadın. Kendini, kendi çevreni tanıdığın kadar tanıyamadın. Kendi içinde kendine yabancı kaldın. Kendi kendine hapisane yaptın.

Fetih süresini okudun, bırak dışarıyı, içinde bir tek fetih bile yapamadın. Konuşma, yemek, uyku esaretinden kurtulamadın. İradeni feth edemedin. Namazla cenneti takas etmeyi çalıştın, ayetleri bir teyp gibi ezberledin amma uyguladıkların hep adetlerin oldu.

Peygamberimizin saçlarını ağartan Hud süresiyle karanlık gecelerin bir türlü aydınlatamadın. Gayreti hep birilerinden bekledin. Senin de birileri olduğunu hep unuttun.

Bir fikir uğruna hayatı hakir gören peygamberlerin hayatını, uzun kış gecelerinde kıssa niyetiyle okudun. Fakat hayatındaki kışları, bir türlü baharlara çeviremedin. Çünkü onları anlayamadın.

Yusuf'u düşündün mü hiç? Kuyu diplerini sultanlığa sıçrama rampası yaptığını, hapisaneleri nasıl medreseye çevirdiğini anlayabildin mi? Dünya ve içindeki her şey ayaklarının ucundayken hayatı istihkar edip ölümü özlemesini anlayabildin mi? Anlayamadın evet anlayamadın... onun içindir ki Yusuf'ta boğulan dünyada, boğulmak üzere ölüm çığlıkları atıyorsun.

Ateşler içindeki İbrahim'in ateşleri bir baharistana çevirdiğini, bıçak altındaki İsmail'in yeniden doğduğunu, Sefine-i Nuh'u batırmak isteyen tufanların ancak sahili selametle çıkmasına hizmet ettiğini suikastlar içinde İsa'nın denizler ortasında, Musa'nın nasıl vuslata erdiğini anlayabildin mi?

Anlayamadın ...

Ya çelikten duvarlara çarpmış gibi bir örümcek ağı karşısında beyinleri dumura uğrayan müşriklerin düştüğü perişan halde yatan gizli hikmeti çözebildin mi?

Bir gergef gibi ömrünün her anın çile yumağıyla dokuyan Hz. Muhammed ( S.A.V) "Ümmetim" derken sen nefsim dedin. O davam derken sen hevam dedin. O davasını yüceltirken sen hevanda cüceleştin. Onun çağları peşinden sürükleyen davasından ne yazık ki kala kala sarığı, sakalı, tesbihi, umresi, namazı kaldı. Ne yazık ki; onları da bir türlü anlayamadın.

Kokularla süslediğin sakalın ruhunu, ruhunla mecz edemedin. Dolayısıyla sakallı çocuk olmaktan kurtulamadın!

Başındaki sarık beyaz kefenin iken, yastığının altındaki ölümü çok uzaklarda zannettin. Dünyanın oyuncaklarıyla evcilik oynarken, dünyanın elinde, oyuncaklaştığının farkında bile olamadın.

Bir adet halinde getirdiğin beş vakit namazın aynı safta omuz omuza namaz kıldığın kardeşini gıybet etmekten seni kurtaramadı. Kalbine gözüne kulaklarına el ve ayaklarına tutturamadığın oruçların sadece midene münhasır kaldı. Oruç tuttuğunu zannettin amma, aç kaldığını anlayamadın.

Başına taç ettiğin başörtüsü sadece başını örtebildi. Başının altındakiler ne yazık ki başörtüsünden nasibini alamadı. Çünkü başörtüsünü takva örtüsüyle birlikte örtmedin. Gözlerin, kalbin ve duyguların çıplak kaldı. Kendini fark ettirebilmek için aynanın karşısında çeşit çeşit kılıklara girdin. Yapmacık gülüşlerle, hırsızlama bakışlarla başkalarının duygularını çalmaktan utanmadın. Ruhunun çığlıklarına bedel sen gülüyordun. Düştüğünü ve düşürdüklerini anlayamadın.

Burnunun dibindeki farzları görmezden gelip, sünnet diye diye defalarca umreye gittin. Kabe'yi tavaf ettin. Yeryüzündeki iki milyar Müslüman'ın sadece kemmiyet olduğunu, bir keyfiyet olmadığını hiç düşündün mü? Düşündün mü binlerce birilerimiz varken nasıl ayrı kaldığımızı nasıl parçalandığımızı.

Aynı camii de birlikte namaz kıldığın kardeşinin fakr-u zaruretini görmezden geldin. Onu ihtiyaçları pençesinde kıvranırken, zevkle seyrettin. O kuşların dondurucu soğuklarını kemiklerinde ısıtırken, sen buğulu camların arkasında tesbih çekiyordun. Dünya cennet kevserlerine denk bir lezzeti, kardeşinin acılarını dindirme lezzetini tadamadın. O lezzeti falan duayı şu kadar okuyarak alacağını zannettin. Aldandın. Elindeki elmasları birkaç şekerlemeye değişen ahmak çocukları gibi aldandın.

Hani hepimiz mümindik, hani birimizin ızdırabı hepimizin ızdırabıydı. Hani şarkta bir müminin ayağına diken batsa, garptaki mümin rahatsız olacaktı. Hani bir mümin öldüğü zaman, sema ve arz onun ölümüne gözyaşı dökerdi. Hani mümin yeryüzünün zinetiydi. Hani müminler bir vücudun azaları gibiydi. Hani göz ağrısa, bütün vücud o acıyı içinde hissedecekti.

Hani Hz. Ebubekir'in teslimiyeti? Hani Hz. Ömer'in destanlaşan adaleti? Hani Hz.Osman'ın dillerden düşmeyen hayası? Hani Abdurrahman gibi zenginler? Hani Ebuzer gibi fakirler hani Ensar Muhacır gibi kardeşlikte yarışanlar nerede, nerede hani? Anlayamadın. Ne yazık ki bunları anlayamadın!

Anla artık!... Ne olur anla!
Anla ki, cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil!
Anla ki; cennete giden yol asfaltla döşenmemiş!
Anla ki; bedelini ödemediğin hiçbir şeye sahip olamazsın!
Anla ki; dünyayı bize bizler zindan ediyoruz.. ihmallerimiz, enaniyetimiz, samimiyetsizliğimiz ......
Anla ki; Eyüp gibi sabır erbaini doldurmadan, Yusuf gibi kuyu diplerinde yıllarca çile çekmeden, Yakuplar gibi gözlerini hasrete kurban etmeden ,olmaz!

Anla ki; İsmail'ler gibi bıçak altına yatmadan, İbrahimler gibi YA ALLAH deyip kendine ateşlere atmadan olmaz. Sefine-i Nuh gibi tufanları yara yara hedeflere gitmeden olmaz!

Ve Anla ki; bir ömür boyu gözyaşlarını ceyhun edip alın teriyle mecz ederek ümmeti için an be an, dem be dem, çile çeken Hz. MUHAMMED (s.a.v.) gibi çekmeden olmaz!

Ve şunu çok iyi anla ki; başkalarının hayata Aşık olduğu kadar Ölüme Aşık olmadan Olmaz!!!!!!

SELAM VE DUA İLE

Canan38

Kayıtlı Kullanıcı

ASK :KULU ALLAHA YAKLASTIRAN EN ULVI YOLDUR
ASK: KULUN ALLAHA OLAN DERIN SEVGISIDIR
ASK: CAN VE GÖNÜLDE NUR ÜSTÜNE NURDUR
ASK:MUHABBETIN NIHAYETI YANI KUVVETLENMESIDIR
ASK:GÖNUL ALEMLERINI SEYREDER
ASK:HULASA ASIK ALLAH TEALANIN DOSTUDUR
KUL KULA ASIK OLMASSA ALLAHA OLAN ASKI TANIMAZ
ASKI TANIMAK ICIN ÖNCE KULA ASIK OLMAK LAZIM

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Canan38 yazdı:
ÇOK GÜZEL KARDEŞİM ÇOK TŞK

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Canan38 yazdı:

ÇOK DOĞRU GERÇEKTEN, AŞK İNSANI ALLAH'A GÖTÜREN ULVİ BİR YOLDUR.
SELAM VE DUA İLE.

RABBİM, GÖZLERİMİ HARAMA BAKMAKTAN, KALBİMİ HARAMLA BARIŞIK OLMAKTAN ALIKOY.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Müslümanlık Türkiyede yasak!!!!

Müslümanlık Türkiyede yasak!!!!

bundan yıllar belkide asırlar evveldi türkiye hakkında oynanan oyunların başlaması ancak bu yeni bir ülkenin temelleri atılırken dahada çok alevlenmişti osmanlıcılık ahlakını ortadan kaldırmak bazı insanlar tarafından müslünalara atılan en önemli en büyük hakaret zulüm olmuştu... bu topraklarda Yaşayan alimler bu yönetim olayıyla osmanlıcılık kavramını bir keseye koymaz koymadığı gibide şaşırtmazdıda. osmanlıçılık atatürkçülük kavramları dahada belirgin olan o dönem bazı din adamlarının sonu olsada dava büyük olunca sevdasıda kocaman oldu... bu günümüzdede devam edilmekte yapılan tuzaklar iftiralar dümenler artık Türkiyeyin kabotaj oyununda olduğu gerçeğini gümbe güm ortaya koyuyor.. Türkiye yönetilmedi siyonist israil tarafından yönetilmeye mahkum edildi... bir zamanlar bankalar battı borçlar gırtlağa dayandı zam krizleri yaşandı buda ülkenin başkaları tarafından sömürüldüğü yönetildiği aanlamına gelemekteydi.... başka ülkeler Türkiyenin nerde neyi var neyi yok bilirken Türkiye avucundakinden hala haberdar değil... siyonist israil bir zamanlar filistin sevdaklısıyken orayı ele geçirdi o yolları aradı şimdide Türkiye ele geçirilmeye mahkum edildi.... yapılan tuzaklar dine iftiralar müslümanlığı ortadan kaldırmaya oldukçada meğilli oldu bunu hoca yaptıysa cemet napmalı dediler peki bunu o hacaya kim yaptırdı bunu niye kimse düşünmemekte niye gerçek müslümanlık ölsün yaşasın özgürlük yaşasın savaş yaşasın bağımsızlık demeye mahkum oldu..... biz bağımsızlığımızı ilan ettiğimizde bile bağımsız değildik ki bu gerçekler göz ardı edilemez bir Türkiye dramıdır....

gecem

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Müslümanlık Türkiyede yasak!!!!

RE: Müslümanlık Türkiyede yasak!!!!

BEN GENE ŞAHSİ ĞÖRÜŞÜMÜ SUNSAM .
BU KONU HAKINDA YAZSAM HAKLI OLARAK KAYNAGI DERSİN AM A BEN BU YAŞANNA OLAYLARIN YADA TİRACEDİ LERİN KANGAGINI BILMEYEDEN BUNLARI YAŞAMAK ZORUNDA BIRAKILAN MAHKUM EDİLEN ÜLKENİN VATANDAŞI OLARK KAGNAGI İŞTE BU DUR DİYENİN GÖRMEDİĞİM İÇİN BUNLARI YAZMAK İSTEDİM.

"""BİLGİM BU KONUDA OLSA SİZE KATILMAK İSTERDİM. """ŞAHSİ GÖRÜŞÜM BU :p:p

Canan38

Kayıtlı Kullanıcı
ASK VE SEVGI

ASK VE SEVGI

SEVGI :canli varligin ,haz veren bir nesneye karsi meyil duymasidir .Söz konusu meylin pekisip guclenmesi haline ASK denir.
ASK duygusu ,askin sevgilisine kul olmasi ve sahip oldugu her seyi ugrunda feda etmesine yol acacagi bir dereceye varabilir .

Züleyhanin HZ yusufa A .S. karsi duydugu askin ne dereceye vardigina bir baksana kadinin bütün serveti ve güzelligi bu ugurda gitmis .Yetmis deve yükü mücevher ve gerdanliginin var oldugu söylenir , hepsini HZ. yusuf un A.S. aski ugruna harcamis . bu gun HZ . yusufu gördüm diyen herkese eline geceni zengin edecek degerde bir mücevher vere vere elinde hic bir sey kalmamis.
Asiri askindan dolayi diger her sey aklindan ciktigi icin karsilastigi her seyi YUSUF diye cagirir olmus ,o kadar ki ,basin göge kaldirdigi zaman HZ. yusufu un A.S.adini yildizlarin üzerinde yazili görürmüs .Rivayete göre Züleyha iman edip HZ. yusuf a.s. onunla evlendikten sonra eski asigi yeni kocasidan ayri yasamaya yönelerek kendisini ibadede vermis. varligini tamamen Allaha adamis .HZ. yusuf a.s. kendisini gündüz yataga cagirsa aksama aksama savar, aksam cagirsa da yarina diye ertelermis .
Nihayet bir gun HZ. yusuf a.s. demiski ben sana Allahi tanimadan önce asik olmustum ,fakat onu taniyinca kendisine karsi duydugum muhabbet ,diger her seyin sevgisini gönlümden giderdi .onun sevgisine bedel istemiyorum .

YARATILANI SEVERIM YARADANDAN ÖTÜRÜ.....B)B)B)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ASK VE SEVGI

RE: ASK VE SEVGI

Allah rzı olsun canan abla. Hakiki aşıklar önce kula sonra yaratana sşık oluyo bizde öyle oluruz inşallah

enise karadeniz

Kayıtlı Kullanıcı
ETKİLEYEN KİTAPLAR....

ETKİLEYEN KİTAPLAR....

arkadaşlar sizlerle paylaşmak istediğim bişey var.geçen hafta bi kitap aldım.yazarı KAHRAMAN TAZEOĞLU kitabın adı SUSACAK VAR.bir haftadır okuyorum sürekli.312 sayfalı ama bitmesini istemediğm için yavaş yavaş okuyorum.:)kitap okumayı severdim.ama aldığım bu kitap bana kitap okumaktan daha fazla zevk verdi.aslında zevkten başka üzüntü sıkıntı verdi desem daha iyi olur.kitabın kahramanları çok farklı duygular koydu kalbime.kitapta anlatılan bir aşk hikayesi.kendinden yaşça büyük olan bir adama aşık olan bir kızı anlatıyor.YAZAR DAHA ÖNCE YAZDII ŞİİR KİTAPLARINDANDA DA BİR KAÇ ŞEY İLAVE EDİYOR.HATTA BENİM İMZAM YAZARIMIN Bİ KİTABINDAN.okumaya başladığımdan beri kendimi yanlız hissediyorum.inanmayacaksınız kitap yüzünden 1 haftadır bunalımdayım..ilk defa bir kitap aklımda bu kadar büyük bir yer açtı.şimdi kitaptan etkilenerek bende bi kitap yazmaya başladım.roman.konu aynı AŞK!!! 3 yıl sonra çıkartmayı düşünüyorum allahın izniyle.neden üç yıl bende bilmiyorum.dua edin bana...
ben en çok etkilendiğim kitabı söyledim.şimdi sıra sizde.BENİM KİTABIM GİBİ AKLINIZDA YER BIRAKAN KİTABIN ADINI YAZARINI VE SİZİ ETKİLEDİĞİ YERİNİ YAZARSANIZ MEMNUN OLURUM.A.E.O.B)
(BU ARADA BİR NOT:YAZARIM RADYO 7 DE GECE PROGRAMI YAPIYOR.AMA SAATİNİ BİLMİYORUM.)

etruce

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ETKİLEYEN KİTAPLAR....

S.A benim bir süre önce okuduğum güzel bir kitap var onunda konusu aşk ve gerçekten gördüğümüz yada duyduğumuz aşklardan daha değerli bir aşk hikayesi olduğunu düşünüyorum...kitap MÜNİB ENGİN NOYANIN AŞK DÜŞÜNCE YOLLARA ADLI KİTABI gerçekten okumanızı tavsiye ederim pişman olmayacaksınız..bu kitabın ikinciside çıkacak inşallah bir an önce çıkarda onuda okurum sizlerde okursunuz..selametle

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

selam, tavsite ettiğiniz kitabı okumayı isterdim kitap okumayı çok seviyorum ..beni okuduğum kitapların çoğu etkiler ancak belirli bir süre sonra bu etki yok olur...en fazla süren MECBURE İNAL'IN AYRILIK BENİMLE KALDI adlı kitabıydı ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt