Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EN SON OKUDUĞUMUZ KİTAP (2 Kullanıcı)

Mi Lady

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EN SON OKUDUĞUMUZ KİTAP

AYNALAR KORIDORUNDA ASK.Yazar:Mustafa ulusoy roman okumayi sevenler icin güzel bir eser : bu roman bir ask romani deyil askin romani!!!!

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Aile Öyküleri
YETMİŞALTINCI YAŞ GÜNÜNDE, ihtiyar ilkokul öğretmenimi ziyarete gitmiştim. Karısı ile birlikte, bahçedeydi. Öğretmenim çimenleri suluyor, karısı da çiçek saksılarının toprağını değiştiriyordu.
Beni gördükten sonra, işlerine ara verdiler. Hava güneşliydi. Bahçedeki masanın etrafında oturmayı tercih ettik. Sohbete dalmışken, öğretmenimin bir komşusu gelip civardaki çocukların zaman zaman bu çimenlerin üzerinde top oynadıklarını haber verdi.
Bunlara sakın yüz vermeyin dedi. Bu şartlar altında çimen yetiştiremezsiniz.
Öğretmenim, ona şu güzel cevabı verdi“Zararı yok efendim. Bence çocuk yetiştirmek, çimen yetiştirmekten daha önemli.

Aile Öyküleri, bize aile ikliminin huzurunu, sıcaklığını, ama aynı zamanda sorumluluklarını hatırlatan öykülerden oluşuyor. İçerdiği şefkat, bilgelik ve incelik yüklü öykülerle, hem annelere, hem babalara, hem de çocuklara çok şeyler söylüyor. Bizi aileye, yuvamıza çağırırken, kimi zaman gülümsetiyor, kimi zaman duygulandırıyor ama her hâlükârda çok önemli mesajlar taşıyor dünyamıza.
Öykü dizimizin diğer kitapları gibi, Aile Öykülerinin de size keyifli ama aynı zamanda öğretici bir yolculuk yaşatacağını umuyor, hepinize iyi yolculuklar diliyoruz..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bir Genç Kızın Günlüğü

RE: Bir Genç Kızın Günlüğü

17 yaşımdan beri nereye gidersem yanımda ****ürdüğüm ajandalarım oldu. Aslında nereye gidersem sıkıntılarımı, buhranlarımı, hüzünlerimi de ****ürürdüm. Ajandam ise o en sıkıntılı anlarımda duygu ve fikirlerimi paylaştığım, hayatın anlamını sorduğum ve sorguladığım vazgeçilmez dostumdu. Kendime dost olmak, kendimi anlamak, bütün yaşadıklarımın anlamını bilmek için, günlüklerimi kullandığım ajandam, beni bana gösteren aynam oluyordu. Yapraklarında ben vardım. Yaşadıklarım, etkilendiklerim... Bir anlamda kendimi içinden çıkarıp karşıma alıyor, kendi kendime sohbet ediyorum. Hayatım bir mektuptu.Okumaya çalıştığım bir mektup.beni etkileyen, sarsan,yaralayan, sevindiren herşeyi ajandalarımda kendimle paylaştım.Yüreğimi tanırsam, nelerden hoşlanıp neleri kabul ettiğimi öğrenebilirsem, bana beklenmedik bir darbe vurmayacaktı. Hülya Kartal
Nesil Yayınları

tayyar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EN SON OKUDUĞUM KİTAP

RE: EN SON OKUDUĞUM KİTAP

EN SON OKUDUĞUM KİTAP ABDÜLHAMİDİN KURTLARLA DANSI YAZARI TARİHÇİ YAZAR MUSTAFA ARMAĞAN KİTABDA ULU HAKAN ABDÜLHAMİDİN DIŞ GÜÇLER VE YERLİ İŞBİRLİKÇİLERE KARŞI DİPLOMASİSİ VE ABDÜLHAMİD DÖNEMİNDE YAPILAN REFORVE HAMLELER ANLATILIYOR TARİH SEVEN GEÇMİŞTE VE GÜNÜMÜZDEKİ SORUNLAR NEDİR ÖĞRENECEĞİMİZ BİR ESER.B)

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı

''SON NEFESTE İMANSIZ ÖLMEKTEN KORUNMAK-YAZARI AHMED FERİD EL-MISRİ
SON NEFESLERİNDE İMANSIZ OLEN İNSANLARIN HALLERİNİ VE İMANLI ÖLEN MÜMİN HALLERİNİ ANLATAN BİR KİTAP.
''10 DAKİKADA NELER YAPABİLİRSİN.YAZARI MUHAMMED EL-KASIM.(BOŞA GEÇİRECEK 10 DAKİKALIK BİLE ZAMANINIZIN OLMADIĞINI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ.30 DAKİKADA OKUYACAĞINIZ BU KİTAPLA BOŞA GEÇİRDİĞİN NİCE 10 DAKİKALARA ÜZELECEKSİN)

handeee

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamberimizin diliyle gençlik Cemil Tokpınar

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Bilinmeyen Kadın
Ne için "Bilinmeyen Kadın"?. Çünkü, kadın bilinmiyor! Kadın bilinmediği için layık olduğu hürmeti görmemekte kalmıyor, çile çekiyor. Peki, sadece kadın mı çilekeş? "Onun" çile çekmesiyle aslında tüm toplum, tüm insanlık, kelimenin tam manasıyla bunalım geçiriyor. Çünkü toplumun çekirdeği olan "Aile"nin anası, yerine göre babası, en önemliside "ilk öğretmen"i kadın. Hepimizde biliyoruz ki, kadının değeri bilinmediği toplum, her türlü kötülüğe gebe... "Beşiğe hükmeden el dünyayı yönetir" demiş büyüklerimiz... Madem öyle, güzel nesiller, dolayısıyla güzel yarınlar için "kadın"ı iyi anlamalı ve anlatmalıyız. Yılların eğitimcisi, araştırmacı yazar Vehbi Vakkasoğlu, "Bilinmeyen Kadın" adlı bu eserinde kadına yönelik çarpık zihniyetleri, islamî prensipler ışığında sorguluyor. Vehbi Vakkasoğlu
Nesil Yayınları

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
allahinovdugu.jpg

Ümit Şimşek
Zafer Yayınları
Allah'ın Övdüğü Kullar

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Kimdir onlar?
Aralarında biz de var mıyız?
Veya olabilir miyiz?
Kur'an, pek çok ayetinde bize örnek insanlardan bahseder.
Numune davranışlar ortaya koyar.
Bunlarla bizim için bir portre tasvir eder.
Ve bizi Allah'ın rızasına eriştirecek bir yol çizer.
Bize her gün ve hayatımızın her aşamasında yol gösterecek olan bu ayetler ve bu öğütler, bir başucu kitabı olarak elinizin altında.
[/FONT]

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
İnsan Denilen Muamma

INSAN-DENEN-MUAMMMA1181332038.jpg

İnsanın iç dünyasında derin bir şekilde yaşadığı tezatlar, toplum hayatında da kendini gösterir. Bir taraftan îmânın kemâl ve huzuru içinde yaşayan gönül erleri, diğer taraftan da küfrün girdaplarında kaybolanlar aynı toplumda hayâtiyetlerini devam ettirirler.

Bu iki uç nokta arasında, her seviye ve mizaçta insanın yer aldığı toplum hayatı da, âdeta en mûnisinden en vahşisine kadar her türlü hayvanın barındığı bir ormana benzer. Ki burada bulunan insanların kimi tilki gibi kurnaz, kimi sırtlan gibi yırtıcı, kimi karınca gibi muhteris bir mal biriktirici, kimi de yılan gibi zehir akıtıcıdır. O ormandaki mahlûkâtın kimi okşayarak ısırır, kimi sülük gibi kan emer, kimi önden güler arkadan kuyu kazar.Şefkat sâhibi, gönül insanları hâkim olduğunda ise, bütün memleket bir gülistân olur; toplum, gerçek huzur ve saâdete kavuşur.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
aysel.jpg

Halit Ertuğrul
Nesil Yayınları
Aysel

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Halit Ertuğrul, her gün sayısız mektuplar alan bir yazar. Bu mektuplarda müthiş olaylar, çeşitli anılar ve dönüş hikâyeleri yer alıyor. Mektuplar; başı boş, perişan, bitkin ve günahlara bulanmış hayatların nasıl kurtulup, imanla buluştuğunu, yüreklerin nasıl huzurla dolduğunu ve gözlerin nasıl yaşlar döktüğünü dile getirmektedir. Elinizdeki AYSEL isimli kitap da, böyle bir mektuptan oluşuyor. Öksüz ve yetim kalmış, yetiştirme yurdunda büyümüş, insafsız insanların ve art niyetli kişilerin elinde gençliğini harap etmiş bir genç kızın, akılları durduran hayat mücadelesi ve sonunda amansız kanser hastalığı... İntihar edip, kurtulmayı isterken, gönlüne doğan, içini aydınlatan iman ışığıyla müthiş bir dönüş, ibretli bir son... İnsan ilişkilerini, gençlik problemlerini, toplumsal yozlaşmayı sorgulayan bu kitap, intihar etmek üzere olan bir kızın kurtuluşunu anlatmaktadır. [/FONT]

FATMA-ZEHRA

Kayıtlı Kullanıcı
s.a...
risale-i nur lem'alar....
selametle...

GUNAY9328

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli kardeşler ,bu forumda sizden istediğim, en son okuduğumuz kitap.en son okuduğumuz kitaptan bahs edermisiniz.Bizlere tavsiye edermisiniz,kitanın içeriği ve yazarı kimdir?bilgi verirseniz kitap arayan ve faydalı güvenilir kitap okumak isteyen kardeşlerimize yardımcı olalım istiyorum.Şimdiden Rabbim razı olsun SELAM VE DUA İLE

SA benim en son okudum kitaplar sunlar :
halit ertugrul : sark kizi
mehmed paksu : olum ve sonrasi
emine senlikoglu : esir evliler
ahmed gunbay yildiz : gunahin rengi
halit ertugrulun kitaplarini cok begeniyorum.
ve bi kitap aldim henuz okumadim ama guzele benzio :
esma sayin ekerim : namaz anne kucagidir

BOYLE ISTE... :H AEO

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
SA benim en son okudum kitaplar sunlar :
halit ertugrul : sark kizi
mehmed paksu : olum ve sonrasi
emine senlikoglu : esir evliler
ahmed gunbay yildiz : gunahin rengi
halit ertugrulun kitaplarini cok begeniyorum.
ve bi kitap aldim henuz okumadim ama guzele benzio :
esma sayin ekerim : namaz anne kucagidir

BOYLE ISTE... :H AEO
Çok güzel Rabbim daim etsin kardeşim paylaşımlarınızı ve okumuş olduğunuz kitapların içeriklerindende bahs ederseniz daha iyi olacağı kanaatindeyim.

GUNAY9328

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel Rabbim daim etsin kardeşim paylaşımlarınızı ve okumuş olduğunuz kitapların içeriklerindende bahs ederseniz daha iyi olacağı kanaatindeyim.

tabiki ne demek
icerikler :
olum ve sonrasinda : olum nasil nimet olur?olumu dusunmek ve anlamak neler kazandirir?kabir hayati,imanla gitmenin alametleri, kabir azabindan kurtaran ameller nelerdir ve bi cok daha konular..
esir evlilerde : zorla evlililerden bahsediliyor, emine senlikoglunun yaptiklari bu konuda,orfler adetler...
namaz anne kucagidir : namaz ibadetinin hikmet ve esrarina,sure ve dualarin anlamlari,ogretici ve dusundurucu yonler...
gunahin rengi : evlenmek uzere olan bi genc kizin yasadiklari,cektikleri...

aeo :H

kehribar35

Kayıtlı Kullanıcı
en son okuduğum kitap,MUHAMMED BOZDAĞIN;İSTEMENİN ESRARI ADLI k
tabı beynimizin ve bileğimizin iş göremediği zamanlardA ruhumuzun neler yapabildiği ve duanın nasıl bütün kapıları açtığına dair çoık güzel fikirlervar.

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Insan Olarak Hz.muhammed (s.a.v)

Taniyan Sever......

Kişi Sevdiği Ile Beraberdir.hadisi şerif...

Said Alpsoy...dosteli Derneği

ceyhann

Kayıtlı Kullanıcı
özgürlük Peygamberi. Kendisi Cok Iyi şartlarda Yasiyor. Sicacik Yuvasinda Eşi Ve Cocuklari Tarafindan Hatta Koleleri Tarafindan Cok Seviliyor. Ama Olmuyor Hep Mahsun Hep Kederli. Neydi Derdi? Acinacak Haldeki Insanlik. Serefsiz Ve Gurursuz Yasayan Tek Dertleri Para Ve Ustunluk Olan . Güçsüzlerin Ve Fakirlerin Iliklerini Kemirerek Onlara Acilarin Işkencelerin En Buyugunu Yasatan Sehrin Ileri Gelenleri. O Herseyi Adil Kilmak Için, Zenginlerin Sofrasinda Fakirlerinde Hakki Oldugunu Bildirmek Için, Büyüklüğün Parada, şanda Serefte Acimasizlikta Vahsilikte Zorbalikta Olmadigini . Buyuklugun Yalnizca Ve Yalnizca Yurekteki Merhamette Ve Sevgide Oldugunu Gostermek Için. Insanlara Insan Olmayi Ogretmek Için. çileleri Ve Izdiraplariyla Bir Nebzede Olsa Insanliga Faydali Oldugunu Bilmek Ti Tum Amaci. O Butun Insanligin Dertlerine Derman Olmak Için Geldi. Salat Ve Selam Onun Uzerine Olsun Inş

razi

Kayıtlı Kullanıcı
Hayirli Akşamlar,konu Güzel Gerçekten;en Son Okuduğum Kitap Muhammed Bozdağin -sevgi Zekasi,yazarin önceki Kitaplarinida Hiç Kaçirmadiğim Için Aldim Son Kitabini Ve çok Beğendim,evrensel Sevgiyi Tüm Yönleriyle Anlatan Ilk Kitapmiş...bencede Tavsiye Ederim! şuanda Da Elimde Bitirmek üzere Olduğum Iskender Pala'nin Kitab-i Aşk Adli Eseri Var.içeriğinde:canina Sevgili Isteyen Ile Sevgili Için Can Isteyen Arasinda Hayat Yolculuğunun Ta Kendisi Gizlidir..diyor Yazar!tereddütle Almiştim Ama Dünyanin Her Yerinde Aşkin Içi Boşaltildiği, Basitleştiği Bi Zamanda Okunmasi Tavsiye Edilebilir Bi Kitap,aralardaki Fizuliden Beyitler Için Bile Okunmaya Değer Bi Eser!! Ve Son Olarak Tavsiye Edeceğim Bi Eser Daha Var;benim Gibi Tarih Kitaplari Okumayi Sevenler Için Ilber Oltaylinin_tarihin Sinirlarina Yolculuk Adli Eseri,tarihimiz Bize Doğru Mu öğretiliyor?tarihimizi Doğru Okumaya Dair Sorulara Cevaplar Bulabileceğimiz Bi Eser,tavsiye Ederim Arkadaşlar A.e.olun. Bu Arada Tasavvula Ilgili Beyenerek Okuduğunuz Bi Yazar Varsa Paylaşirmisiniz Bizimlede (şimdiden Allah Razi Olsun)!

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Mahmud Efendi Hz.(ks)

Tasavvuf literatüründe zahir ve batın ilmine sahip olan şeyhlere “zü’l-cenaheyn/çift kanatlı” denir. Halidi şeyhleri diğer tekkelerin mürşitlerinden ayıran en temel özellikte bu yönleridir. Diğer tekkelerde zaman zaman zü’l-cenaheyn mürşitler irşad makamına otururken Halidi Şeyhlerin neredeyse tamamı “zü’l-cenaheyn”dir.
Mahmud Efendi bu geleneğin muasır örneğidir. Bu yüzden Onun irşat faaliyetleri kadar tedris ve telif çalışmaları da dikkate alınmalıdır. Telif ettiği eserlerin bir kısmı bizzat kendi kaleminden çıkarken bir kısmı da öğrencilerinin Onun ders ve sohbetlerinden derledikleri notlardan oluşmaktadır.

Ruhu’l-Furkan {tavsiye edilmeye değer bir tevsir kitabı...}
Mahmud Efendi’nin en hacimli eseri, Ruhu’l-Furkan adlı natamam tefsirdir. Tefsir “rivayet” tarzına daha yakındır. Fakat eserde yer yer “işari” manalara da rastlanmaktadır. Ruhu’l-Furkan, içerisinde fıkhi meseleleri barındırması cihetiyle “ahkam tefsiri” özelliğini de taşımaktadır.

Tefsirde önce ayetlerin kelime anlamları verilmekte, sonra mealleri, ardından da tefsirleri yapılmaktadır.

Ruhu’l-Furkan’da fıkıh, kelam, tasavvuf gibi temel İslami disiplinlerle alakalı meselelerin derinlemesine tahlil edilmesi, Mahmud Efendi’nin İslami ilimlerdeki derinliğini ortaya koyması açısından ayrıca önemlidir.

Mahmud Efendi tefsirinin mukaddimesinde niçin böyle bir çalışmaya başladığını açıklarken şunları söylemektedir: “Kur’an-ı Azimu’ş-şan’ın manasının kelime kelime anlaşılmasına çok hevesli olduğumuz sohbetlerimize iştirak eden kardeşlerimiz tarafından yakinen bilinmektedir.

Nice büyük alimler, Kur’an-ı Kerim’i Türkçe tefsir ederek, bu büyük kitabın manasını anlama hususunda milletimizin ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Bu yüzden ziyade aciz olan bu kardeşiniz böyle büyük bir işe girişmeyi bu zamana kadar düşünmüş dahi değildi. Ancak hicri 1407 senesi şaban ayının Beraat gecesinde Ravza-i Mutahhara’da bulunduğumuz sırada Efendimiz sallALLAHu aleyhi vesellem tarafından vaki olan manevi bir işaretle, bu mühim işe başladık ve yukarıda geçtiği gibi kelime-kelime mana verilmesine ziyade ihtimam göstererek yola çıktık.”

Tefsir yazımının tedris ve irşat faaliyetleri ile birlikte yürütüleceğini, bu yüzden eserin tamamlanmasının uzun bir zaman alacağını söyleyen müellif, okurlarından bu özrünün kabulünü istirham eder.

Halen yazımı devam eden tefsirin 2006 yılı itibariyle 11. cildi basılmıştır. Son ciltte En’am Suresi’nin tefsir edildiği dikkate alındığında eserin 30 cildi aşacağı kuvvetle muhtemeldir.
Değerli Kardeşim bendede bir kaç cildi mevcut,seninde dediğin gibi son zamanlarda yazılmış değerli eserlerden biridir.Rabbim emeği geçenlerden razı olsun.Kendilerine hayırlı sağlıklı uzun ömürler ihsan eylesin.DUA İLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt