Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bildiğimiz faydalı bilgiler ve püf noktalarını paylaşalım (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm sılacım.mutfak dolapları için birde amonyak dene istersen.gliserin ve amonyağı eczaneden alıyorum.amonyağı suya atıyorum ama canım dikkat et 1-2 damla sadece.
yumuşatıcıyla ilgili söylediğine gelince canım haklısın yumuşatıcı ve diğer detarjanlar hiçte sağlıklı değil.eşimde çok kızıyor astım olucaksın diye.bak sen söyleyince iyice pipiriklendim..aslında ,kullandığımz tüm temizlik maddeleri sağlıklı değil.kaşık ve çatallarımı elmalı suda bekletiyorum yarım saat.çok güzel parlıyor.derya arkadaşım çamaşır makinesinin yumuşatıcı bölümüne elma sirkesi çok azda yumuşatıcı koyuyormuş.hatta bulaşık makinesinede kullanıyormuş.ama ben denemedim..kokusuda kalmıyor.halıda iyi sonuç veriyor onu biliyorumda çamaşırlarda hiç demedim.
aslında annelerimizin kullandığı arap sabunuda çok güzel...
napsak elmalı sirkeyemi denesek sılacım ;)hem daha sağlıklı hemde ucuz...
aleyküm selam canım canım yumoşun 24 yıkama bir kiloluk yumuşatıcıları çıktı ya. mor u var ben de harika pembesini de arkadaşım almış harika kokuyor. parfüm gibi. onu bile bir kereliğine koklarken çekiniyorum. Allah korusun canım ya. hastalıklar çok çoğaldı. eşim hatta oda spreyi getirmiş hani şu kendi kendine parfüm yayıyor ya belli aralıklarla kapattırdım. aslında çamaşırlara da önceki evimde yıkama bittikten sonra bir durulama yaptırırdım deterjanı yumuşatıcısı gitsin diye. siyahlarda deterjan lekesi kalıyo. pantolonlarda demek iyi durulamıyor diye tekrar bir kere durulatıyordum. ama suyu alma imkanım vardı borusunu çıkarıyordum. son durulama temiz suyu kovaya alıp balkon yıkıyordum. bu evimde dolap var alamıyorum suyu. ben de yapmadım artık. tekrar durulama. su faturmda iki katına çıktı tabi. kovayla suyu alamayınca.
tatlım çamaşır makinesinde hiç denemedim. ama bulaşık makinesine önceki sayfalarda yazmışımdır. parlatıcı yerine elma sirkesi koyuyorum. çok doldurmuyorum haftalık koyuyorum. iyi aklıma geldi markete gitmişken alayım tekrar. haklısın inan ki arap sabunu kullanmak lazım alsak mı ne?
halı da sirke kullanılıyor öyle mi hiç denemedim ben. bi duyumum var ama hiç araştırmadım. sirkeli suyla silinirse ev büyü bozulurmuş. hiç yapmadım. felak nas bildirmiş peygamberimiz o yüzden. sağol canım

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam canım canım yumoşun 24 yıkama bir kiloluk yumuşatıcıları çıktı ya. mor u var ben de harika pembesini de arkadaşım almış harika kokuyor. parfüm gibi. onu bile bir kereliğine koklarken çekiniyorum. Allah korusun canım ya. hastalıklar çok çoğaldı. eşim hatta oda spreyi getirmiş hani şu kendi kendine parfüm yayıyor ya belli aralıklarla kapattırdım. aslında çamaşırlara da önceki evimde yıkama bittikten sonra bir durulama yaptırırdım deterjanı yumuşatıcısı gitsin diye. siyahlarda deterjan lekesi kalıyo. pantolonlarda demek iyi durulamıyor diye tekrar bir kere durulatıyordum. ama suyu alma imkanım vardı borusunu çıkarıyordum. son durulama temiz suyu kovaya alıp balkon yıkıyordum. bu evimde dolap var alamıyorum suyu. ben de yapmadım artık. tekrar durulama. su faturmda iki katına çıktı tabi. kovayla suyu alamayınca.
tatlım çamaşır makinesinde hiç denemedim. ama bulaşık makinesine önceki sayfalarda yazmışımdır. parlatıcı yerine elma sirkesi koyuyorum. çok doldurmuyorum haftalık koyuyorum. iyi aklıma geldi markete gitmişken alayım tekrar. haklısın inan ki arap sabunu kullanmak lazım alsak mı ne?
halı da sirke kullanılıyor öyle mi hiç denemedim ben. bi duyumum var ama hiç araştırmadım. sirkeli suyla silinirse ev büyü bozulurmuş. hiç yapmadım. felak nas bildirmiş peygamberimiz o yüzden. sağol canım

s.a ablacım karışmak istemem ama geliri israile giden markalar arasında ben omo ve yumoşu da duymuştum:(

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam canım öylemiymiş hiç duymamıştım bakayım bir ara. neye inanacağımızı şaşırdık inan ki.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
evet az önce baktım da dediğin gibi şu anda bundan iyisi yok ipana omo domestos yumoş neskafe aklımda kalanlar

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
birde mutfakta yoğun olanlar bilir ama gene de paylaşmak istiyorum ezilmiş domates..ziyan olmaması için soyup doğrayıp küçük buzdolabı poşetini koyuyorum lazım olduğunda direk çıkarıp sos olarak yada yemek içlerinde kullanıyorum o da ziyan olmaması için güzel oluyor...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
evet iyi fikirmiş ya. bir de hep kışa hazırlık yapılır. yaza hazırlık yapan var mı? mesela bezelye dondurucuya nasıl koyulur ben yeni yeni öğreniyorum da bu işleri bi anlatırsanız sevaba girersiniz.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
pazardan alıyorsun ayıklıyorsun buzdolabı poşetine koyup buzluğa atıyorsun ablacım..ben bu şekilde atmıştım dolaba çok iyi oldu..

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
minenin dediği gibide yapıyorum ama birde bezelyeleri sıcak suya atıp 1-2dakika bekletip hemen ardından buz gibi suya atıyorum yani şok uyguluyorum ,hemen poşetlere koyup dondurucuya atıyorum .bu şekilde yeşilliğini ve tazeliğini kaybetmiyor.haziranın ortasına doğru bezelye kalmıyor sanırım.
dometesleri blendırdan geçirip buz kalıplarına koyuyorum.donduktan sonra poşetlerde saklıyorum .bunu geçen yaz öğrenmiştim.çok güzel oluyor.yemeklere katıyorum.

ben taze fasulye turşusunun kavurmasıydı sanırım onu merak ediyorum bilen varsa tarif ederse sevinirim.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
pazardan alıyorsun ayıklıyorsun buzdolabı poşetine koyup buzluğa atıyorsun ablacım..ben bu şekilde atmıştım dolaba çok iyi oldu..
hım çiğ çiğ yani koyuluyor. başka kışlık ne atıyorsunuz dolaba anlatır mısınız? bizim dolap yeni sayılır pek bilmiyorum.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
hım çiğ çiğ yani koyuluyor. başka kışlık ne atıyorsunuz dolaba anlatır mısınız? bizim dolap yeni sayılır pek bilmiyorum.

evet geçen sene öyle attım dolaba sulu köfte bezelye yemeği vs kullandım çok da iyi oldu yani..buzluğa nohut atılır ya pilava tarhanaya avuçla koyarız ya aynı öyle kullanıyorum bezelyeyi..ben bide fazla gelen ince sivri kırmızı biberi normal yemeğe doğradığım gibi doğruyorum atıyorum buzluğa evde olmadığı anda çok pratik oluyor..

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
canım geçen yıl açmıştım sayfayı da güncellememiştim. aklıma da bişey gelmedi ne biliyorsam yazdım.
patlıcanı tam olarak nasıl koyuyorsun fırına? bıçakla falan deliyorsun.
ev iskenderi ben de denerim inşallah.
bayat ekmeği küp küp doğrayıp teflonda çevirince çorbaların üstünde de güzel oluyor.
canım baya büyük pamuk yorgan değil mi ıslanınca ağır olur diye düşündüm de ve şekli bozulmuyor mu yorganın? hiç duymamıştım merak ettim doğrusu. ben de oğlan olmadan önce sıkıntıdan bütün yastıkları söküp pamuklarını yıkamıştım. nasıl kirliymiş sırf çamur toprak. yumuşatıcıyla mis gibi oldu ama kuruduktan sonra ne kadar da pamuğu elimle tiftsem eskisi gibi olmadı. yıkadığm içinde tepki aldım. tamam canım beklerim. teşekkürler paylaşımın için.

karnıyarık için patlıcanı ortadan yarıyorum.
hem yün hem pamuk yorganı o şekilde yıkıyorum.büyük hem de yün çok büyük.
her yaz yaparım.söküp içini yıkamak mümkin değil burda.

benim pratik yöntemlerim çok aklıma geldikçe paylaşırım.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı

ben domatesi çizip,kaynar suya sokup soyduktan sonra ufak doğrayıp,çok az yağla kaynatyorum.sonra sıcak sıcak kavanozlara koyup ters çeviriyorum.hiç bozulmadan yeniyor.
bir de bamyayı soyulmuş domatesle az limon tuzu da koyup ocakta soteliyorum rengi dönene dek soğuyunca poşetle dolaba.tazesinden güzel oluyor.taze fasulyeyi de domatesle kendi suyunda öldürüp poşete koyarım.taze barbunyayı az suda haşlayıp dolaba.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
yanlış sordum galiba. şimdi onlar yazın hazırlanacak şeyler. şimdi kışlıklar varya havuç vs. onları koyuyor musunuz? bi forum vardı kışa hazırlık diye ordan sormak istemedim o kışa hazırlıktı. beim sorduğum yaza hazırlık gibi.

hanimeli

Kayıtlı Kullanıcı
Sebze ve meyveleri mevsiminde ve en ucuz zamanında tüketmek hem sağlık hemde maddi açıdan en uygunu, mecbur kalmadıkca gıdaları dondurmuyorum.
Ne kadar da olsa vitamin ve mineral kaybına uğruyor.
Rabbim her mevsimde çeşit çeşit gıdalar vermiş güzel ülkemde..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Sebze ve meyveleri mevsiminde ve en ucuz zamanında tüketmek hem sağlık hemde maddi açıdan en uygunu, mecbur kalmadıkca gıdaları dondurmuyorum.
Ne kadar da olsa vitamin ve mineral kaybına uğruyor.
Rabbim her mevsimde çeşit çeşit gıdalar vermiş güzel ülkemde..
haklsın kardeşm fakat şu an pazara gittiğimde mevsiminde olmayan şeyler daha çok. patlıcan biber domates vs. vs. kışın domates alacağıma yazın yayla domateslerinden alıp dondursam daha mantıklı. bir de benim gibi sebzelerin dikim zamanlarını tam bilmiyorsanız. zaten aldılarımızda mevsiminde bile olsa hormonlu olabiliyor. şaşırdık biz de.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,ben çalışmazken börek yapıp dolaba koyardım.ani misafirlere çok iyi olur.bir ara sarma bile sarıp koyuyordum.
şimdi kışlık sadece domates yapıyorum.

sıla misafirim var akşama.senin ıslak kekten yaptık.bakalım nasıl olacak

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,ben çalışmazken börek yapıp dolaba koyardım.ani misafirlere çok iyi olur.bir ara sarma bile sarıp koyuyordum.
şimdi kışlık sadece domates yapıyorum.

sıla misafirim var akşama.senin ıslak kekten yaptık.bakalım nasıl olacak
aleyküm selam canım börek olsun fazlalık simit olsun dolaba koymak çok güzelmiş.
inşallah sen yaparsan güzel olmuştur kesin. ben de uzun zamandır yapmadım unuttum bile nasıl yapıldığını tadını.

yağ koymak için yağdanlık satılıyor iki yıldır filan kullanıyorum. önceden pet şişeye koyardım ama bu cam daha güzel ve ince akıyor. bu aklıma geldi sabah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt