Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Başucu Kitabınız Var mı? (1 Kullanıcı)

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleyküm ve Rahmetullah-Hayırlı Ramazanlar ve hayırlı Cuma'lar

Esselamu aleyküm ve Rahmetullah-Hayırlı Ramazanlar ve hayırlı Cuma'lar

Su Eda Kardeşimizin tavsiyesi üzerine bu kitabı okumaya başladım...
İnşallah dayanabilir gönüllerimiz...
Gerçekten çok etkileyici...

Teşekkürler Kardeşim...

Bu kitaba başladım...
Bir solukta okunacak çok değerli kitaplar bunlar...
Teşekkürler Kardeşim SU Eda...

Ricaederim değerli abimiz okuduğunuza çok sevindim..
maneviyat yüklü kitaplar.. beni çok etkiledi..
inşallah nasiplenenlerden oluruz..
Kaleme alan değerli abimizden biz kardeşlerine yüreklerini açıp anlatan güzel yürekli kardeşlerimizden Rabbim ebeden razı olsun inşallah
selam ve baki dualarımlaB)

Yeni başucu kitabım, büyük bir kısmını okudum.
Elden bırakmak mümkün değil
Ve okudukça kişi haline ağlar, ben gibi...
Bunlar adamsa, ben neyim? diye...

Bende böylesi değerli bir eseri sizlerle paylaşmak istedim, kitabın ismini taşıyan bir konu açtım. Nasiplenelim inşallah.

Rabbim razı olsun değerli ablacığım..
tavsiyeniz için teşekkürler
okuyanlardan ve nasiplenelerden olmam/ız duasıyla
Selam ve baki dualarımlaB)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamûaleykum...Hayırlı Cumalar...

Yeni başucu kitabım, büyük bir kısmını okudum.
Elden bırakmak mümkün değil
Ve okudukça kişi haline ağlar, ben gibi...
Bunlar adamsa, ben neyim? diye...

Bende böylesi değerli bir eseri sizlerle paylaşmak istedim, kitabın ismini taşıyan bir konu açtım. Nasiplenelim inşallah.

Allah Celle Celalühu razı olsun kardeşim...
Tavsiyeniz için teşekkürler...

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleyküm ve Rahmetullah

Esselamu aleyküm ve Rahmetullah

Yeni başucu kitabım:a15: Halit ertuğrul kitaplarını okumaya devam ediyorum..
seriyi tamamlayacağım :a12:inşallah
kitabı bitirmedim ama özetle birçok hayat hikayesini konu alıyor..
bir çok hayat bir çok hikaye ve defalarca nefis muhasebesi
Tam başucu kitabı..

gizemli.jpg

GİZEMLİ DAVET adlı bu eser; yaşanmış ve ismine yakışır çarpıcı olayların ele alındığı bir ibret belgesidir ve gizemli olaylarla doludur

Hiç beklemedikleri bir anda, gizemli bir davet alan bir ailenin, karşılaştıkları olaylar ve hayatlarında oluşan muhteşem dönüş, kitabı okuyanları çok etkileyecektir

Kendilerini insanlığın dünya ve ahiret mutluluğuna adayan insanların sergiledikleri örnek davranışlar, hatıralar, mücadeleler ve mutlu sonla biten çalışmalar; insan ve toplum eğitiminde çok etkili bir araçtır

GİZEMLİ DAVET'i okuduğunuzda, duygulanacağınızı, ibret alacağınızı ve kendinize yeni bir çekidüzen verme ihtiyacı hissedeceğinizi göreceksiniz
Çünkü bu kitap toplum hayatınıza yeni bir yaşam modeli sunmaktadır

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
Ebusuud Tefsiri 500 yıl sonra Türkçe'de..

Kanuni Sultan Süleyman'ın Şeyhülislam'ı Ebussuud Efendi'nin tefsiri beş asır sonra yayınlandı.
Tefsirin Türkçe'ye çevrilmesiyle ilgili bilgi veren Boğaziçi Yayınları Editörü Gazi Altun, asıl adı ''İrşad-ı Akl-ı Selim ila Mezayayi Kitab-il Kerim'' olan ve Türkiye'de ''Ebussuud Tefsiri''olarak yayımlanan eserin kültür dünyası için önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Altun, eserin çevirisinin 2003'te başladığını ve 2008'de tamamlandığını, eserin 6 bin sayfa ve çift renk baskılı olarak 12 ciltlik takım halinde basıldığını belirterek, ''Eser için şöyle bir tabir kullanılmaktadır; Nasıl ki Süleymaniye o devrin, hatta bütün devirlerdeki İslam mimarisinin şaheseridir, bu eser de tefsirlerin şaheseri, tabiri caizse Süleymaniye'sidir.' Zira nasıl Süleymaniye'yi Kanuni Sultan Süleyman Mimarbaşı Sinan'a yaptırmışsa, bu eseri de Kanuni Sultan Süleyman, Şeyhülislam'ı Ebussuud Efendi'ye yazdırmıştır'' diye konuştu.

731020100821104155878.jpg

İslam dünyasının en muhteşem camisinin İstanbul'a kısmet olması gibi, İslam dünyasının en önemli tefsirinin de İstanbul'a nasip olduğunu dile getiren Altun, Ebussuud Efendi'nin tefsiri kısmen(1.cildi) yazıp oğluyla birlikte Sultan Süleyman'a gönderdiğini, Sultan Süleyman'ın da onu kapıda hürmetle karşıladığını, Kanuni'nin eseri hazırlayan Şeyhülislam'ın maaşına iki yüz akçe zam yaptığını, eseri tamamlayınca da yüz akçe daha ilave ettiğini anlattı.

Altun, bu eserle gurur duyan Kanuni'nin iki nüsha yazdırarak, Mekke ve Medine'ye (Haremeyn) gönderilmesini emrettiğini, Arapça yazılan eserin Arap dünyasında da büyük bir itibar kazandığını belirterek, eserin hala İslam aleminde basıldığını ve üniversitelerde ders olarak okutulduğunu söyledi.

Ebussuud Efendi'nin ayetlerin iniş sebeplerini, muhtelif yorumlarını ve başka ayetlerle olan münasebetlerini mükemmel şekilde verdiğini anlatan Altun, yerine göre konuyla ilgili hadisleri ve şiirleri de ihmal etmediğini bunun da esere hem derinlik, hem de edebilik kazandırdığını dile getirdi.

Ebussuud Efendi'nin 1490 yılında İskilip'te doğduğunu, 1574'te İstanbul'da öldüğünü hatırlatan Altun, Ebussuud Efendi'nin II.Beyazid, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim gibi dört büyük padişahın zamanında yaşadığını, giderek büyüyen bir imparatorluğun hukuki, dini ve manevi meselelerine çare bulmak konumunda olduğunu ifade etti.

Altun, Ebussuud Efendi'nin seksen dört yıllık ömrünü tüm bu meselelere çare bulmak, gerekli hukuki tanzimleri gerçekleştirmek veya sorulan dini suallere cevap teşkil edecek fetvalar vermekle geçtiğini anlatarak, bu fetvalar nedeniyle Ebussuud Efendi'nin büyük şöhret sahibi olduğunu, otuz seneye yakın süren Şeyhülislamlığının şöhretini daha da pekiştirdiğini ifade etti.

Ebussuud Efendi'nin ceddinin Uluğ Bey'in Doğancıbaşıcısı İmameddin Mehmed Kuşçu olduğunu vurgulayan Altun, alimin fiilen seferlere katıldığını, bu nedenle gazi olduğunu ve Budin'in fethinde payı bulunduğunu ifade etti.

''GOETHE, DOĞU-BATI DİVANINDA EBUSSUUD EFENDİ'DEN ETKİLENDİ''

Altun, Ebussuud Efendi'nin çok çalışkan bir kişi olduğunu, on binden fazla fetva verdiğini, ünlü Alman şairi Goethe'nin Ebusuud Efendi'den etkilenerek, Doğu-Batı divanını yazdığını anlattı.

Eserin Arapça aslından tercüme edildiğini, çok yüksek bir Arapça ve medrese kültürünün zirvesinde oluşmuş eserin tercümesinde azami dikkat gösterildiğini ve en ufak bir mana kaymasının önlenmeye çalışıldığını kaydeden Altun, aradaki 500 yıla yakın bir zamanın koyduğu engellerin kaldırılması, redaksiyonda eserin öğretici ve kolay anlaşılır olması için çalışıldığını belirtti.

Altun, bu sebeple önce ayetlerin asıllarının, sonra Latin harfleriyle yazılışlarının, daha sonra da meallerinin verildiğini dile getirerek şöyle konuştu:

''Bununla da yetinilmedi ve yorumda ayetlerin hem Latince alfabesiyle asılları ve hem de mealleri tekrar edildi. Böylece biraz Osmanlı Türkçesi bilenlerin ayetlere daha kolay nüfuz etmeleri ve Kur'an diline yakınlaşmaları hedeflendi. Öğreticilik vasfını daha da güçlendirmek için ayetler cümlelerine bölünerek ve cümleler ayrı ayrı ele alınarak, yorumları verildi. Böylece Kur'an-ı Kerim'in anlaşılmasını kolaylaştıracak her şey yapılmış oldu. Eserdeki bazı deyimleri ve terimleri olduğu gibi zikrettik ve manasını da parantez içinde gösterdik.''

Altun, mütercim tefsirde isimleri geçen şahısların ölüm ve doğum tarihlerini ve soy isimlerini de ilave ederek kronolojik anlayışı kolay anlaşılır yaptıklarını ve dipnotlar ilave edildiğini aktararak, her sayfaya ayet ve sure numarasının başlıkta konarak verildiğini, böylece zenginleştirilmiş ve güncelleştirilmiş ansiklopedik bir kaynak olarak tefsirin ortaya çıktığını kaydetti.
527720100821104115252.jpg

Kaynak: AA

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
1(BİR)sayfa da olsa OKUYALIM...
Tavsiye edelim inşallah...
Allaha emanet olun...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı

YENİ BAŞUCU KİTABIM

30705.jpg

Senai Demirci Hocamızdan..
Sevgili'nin Evine Doğru..
Hac Günlüğü..

araz

Kayıtlı Kullanıcı
ben hep oyle ukurum baş ucumdadar kıtabım

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi

acizanegünahkar

Kayıtlı Kullanıcı
KALBİMİZ NUR İLE DOLSUN, RUHUMUZ HUZUR BULSUN
CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN

Yüksel Şule ŞENLER'in Hidayet kitabını özellikle Hanım Kardeşlerimize tavsiye ederim

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN

Yüksel Şule ŞENLER'in Hidayet kitabını özellikle Hanım Kardeşlerimize tavsiye ederim

Rabbim razı olsun.. Hayırlı, bereketli cumalar olsun B)
Tavsiyeniz için sağolun.. Şule Yüksel Şenler'in Huzur Sokağı adlı eseri de çok güzeldi..

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
benim başucu kitabımda
KENDİNİ ARAYAN ADAM
halit ertuğrulun kitabı bnde şiddetle tavsiye edrim arkdşlr çok ğüzel

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam bitanem evet fiyatıda çok uygun kendide çok ğüzel
ben çok beyendim selametle kal canım

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi

CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN

Rabbim razı olsun.. Hayırlı, bereketli cumalar olsun B)
Tavsiyeniz için sağolun.. Şule Yüksel Şenler'in Huzur Sokağı adlı eseri de çok güzeldi..

benim başucu kitabımda
KENDİNİ ARAYAN ADAM
halit ertuğrulun kitabı bnde şiddetle tavsiye edrim arkdşlr çok ğüzel

Sahihi buhari ve sahih i müslüm var.

Okuduğunuz ve tavsiye ettiğiniz için teşekkürler...
Selam ve DUA ile...

-seleme-

Kayıtlı Kullanıcı
mevdudi gelin müslüman olalım kitabı çok güzel hala okuyorum dinimizi en anlamlı kılan sözleri çok güzel açıklandığı bi kitap okumanızı tavsiye ederim

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Tavsiye Edilen Kitaplarımızın Listesi-------------------------------Tavsiye Eden Kardeşimiz

*Kalbimizi Yeniden Yazmak/ Senai Demirci------------------------ Hasgül
*Resulullahın Dilinden Sure ve Duaların Esrarı/ Arif Pamuk------Hasgül
*Tevhid Risalesi/ İmam Gazali--------------------------------------Hasgül
*Kadının Onuru/ Mehmed Alagaş-----------------------------------Gevher
*Ateşte Yeşerdim/ Halit Ertuğrul------------------------------------Nazar
*Kul Hakkı/ Ahmet Kerem Sever------------------------------------Nazar
*Mantıku't Tayr/Feridüddin Attar-----------------------------------Ukde79
*Aşk/ Elif Şafak------------------------------------------------------Ukde79/Gökçeayan
Şah-ı Nakşibendi/ Sohbetlerinden Bir Güldeste------------------Ukde79
Asa'yı Musa/ Bediüzzaman Said Nursi----------------------------Ayşe.a
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır/ Ahmet Şefir İzgören-------Kalbimi Nurlandır
Kırmızı Kazak/ Glenn Beck------------------------------------------------------Kalbimi Nurlandır
Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez/ Feyzullah Birışık ------------------------Gökçe Ayan
Sibel Eraslan/ Çöl ve Deniz----------------------------------------------------Gökçe Ayan
Ahmet Ümit/ Bab_ı Esrar------------------------------------------------------Gökçe Ayan
Katre-i Matem/ İskender Pala-------------------------------------------------Arzu74
İhya-u Ulumidddin/ İmam Gazali----------------------------------------------Vaktleyl
Hanım Sahabeler/ Havva Ergene Işık------------------------------------------Burcu/tek_dileğim
İffeti Yaşayanlar/ Said Demirtaş-----------------------------------------Nazar57
Namaz Aşıkları/Ali BALKAN----------------------------------------------------Nazar57
Abdulhamidin Kurtlarla Dansı 2-----------------------------------------------Nazar57
Sibel Eraslan/ Can Parçası----------------------------------------------------tek_dileğim
Nur'dan Hutbeler---------------------------------------------------------------Mavci
Kur'an'ı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi/ Mahmut Ustaosmanoğlunoğlu----------Ravzadakinurunkölesi
Sohbetler/ Mahmut Ustaosmanoğlu------------------------------------Ravzadakinurunkölesi
Mesneviden Kıssalar ve Hisseler/ Mahmut Şevki Ustaosmanoğlunoğlu----------Ravzadakinurunkölesi
Öykülerle Peygamberimizin Hayatı
Çöle İnen Nur/ Necip Fazıl Kısakürek---------------------------------Ayşe.a- acizanegünahkar
Yıldızlarla Hasbihal 1-2/ Mahmut Açıl--------------------------------------------tek_dileğim
Malazgirtte Bir Cuma Sabahı/ Yavuz Bahadıroğlu--------------------------------Ebuzer25
Dikkat Şeytan Var/ Mehmet Yavuz---------------------------------------------Nazar
Gözümü Haramdan Nasıl Korurum/ M.Yusuf Güven------------------------------Mavci-arzu74
Kitab_ı Aşk/ İskender Pala---------------------------------------------------------Mavci
Secdede Bir Ömür/ Mehmet Akar-------------------------------------------------Su-Eda
Hz.Aişe/ Dr. Reşit Haylamaz-------------------------------------------------------Smyyes/ Nazar
Söz Yangını/ Senai Demirci--------------------------------------------------------Mavci
Hz.Hatice-i Kübra/ M.Necati Bursalı-----------------------------------------------Burcu
Dikkat Misyoner Geliyor/ Adnan Odabaşı-----------------------------------------Kördüğüm
Ayrıldıkça Kavuşanlar/ Adem Saraç-----------------------------------------------Kördüğüm
Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?/ CEMİL TOKPINAR-------------------------------Mavci
Ben Bilal...........---------------------------------------------------------------------Hasgül
Fıkhus Siyer/Ahmed Ferid----------------------------------------------------------Azerbaycan_li
Giderken Bana Birşeyler Söyle/ Mustafa Ulutaş-----------------------------------*Ayşe*
Ömer Nasuhi Bilmen/ Büyük İslam İlmihali----------------------------------------Mavci
Hidayet/ Şule Yüksel Şenler--------------------------------------------------------Acizanegünahkar
Bostan/ Sadi Şirazi------------------------------------------------------------------Ferahhfeza
Nefis Terbiyesi/ Şadi Eren----------------------------------------------------------Serannur27
Maneviyet Reçeteleri/ Hekimoğlu İsmail-------------------------------------------Su-Eda
365 Günde Peygamberimin Arkadaşları
Sahabenin Ateşle İmtihanı/ Dr.Hilal Kara- Abdullah Kara--------------------------tek_dileğim
Mevlanadan Gönül Kelamı/ Ramazan Altındaş------------------------------------ferahhfeza
Gençliğin El Kitabı/ Hasan El-Benna------------------------------------------ferahhfeza
Kendini Arayan Adam/ Halit Ertuğrul-----------------------------------------ferahhfeza-türk8487
Aynalar Koridorunda AŞK/ Mustafa Ulusoy------------------------------------ferahhfeza
ResulallahMuhammed/ Prof.Dr.Muhammed Hamidullah---------------------------ferahhfeza
Muhtasar/ Reşit Haylamaz-----------------------------------------------------------meltem
Ömür Boyu AŞK/ CEMİL TOKPINAR--------------------------------------------------Nazar
İslam Ahlakı/ Muhammed Hadimi----------------------------------------------------Nur_u Secde
İdeolacya Örgüsü/ N.Fazıl Kısakürek--------------------------------------------------------Mürmüdük
Helaller ve Haramlar/ Hayreddin Karaman---------------------------------------------------Mavci
Allah'a Kul Olmak/ İhsan Kasım Salihi-------------------------------------------------------Zamehran
Müminlerin Annesi Hz.Fatıma/ Salih Suruç--------------------------------------------------Su-eda
Kaynana Münevver Hanım/ Ahmed Lütfi Kazancı--------------------------------------------Hanife deniz
İslam Erlerine Nasihatler/ Süleyman Davud-------------------------------------------------Azerbaycan_li
Canım Peygamberim/ Yavuz Bahadıroğlu----------------------------------------------------Gülşahh
Saadet Asrına Doğan İlk Yıldızlar/ Reşit Haylamaz-------------------------------------------Gülşahh
Risale-i Nur Külliyatı-Sikke-i Tasdik-i Gaybiye---------------------------------------------NurlarınSultanı
Mekke Resullerinin Yolu/Ali Ünal---------------------------------------------------------ferahhfeza
Kalplerin Keşfi/ İmam-ı Gazali----------------------------------------------------------Hasgül
Git, secde et ve ağla/ A.Mahir Pekşen----------------------------------------------------arzu74
Duy Beni Sevgili Eşim/ Gülay Atasoy--------------------------------Mavci
Gençlere Pırlanta Düşünceler/ Muştu Yayınları-------------------------Nazar57
Dilini Tutan Kurtuldu/ Faruk Çetin---------------------------------*Rana*
Çocuklarımıza Namazı Nasıl Sevdirelim/ Ahmet Bulut------------------su-eda
Çocuğumla Sevgi Secdesi/ Ahmet Bulut-----------------------------su-eda
Kur'an'la Yaşamak/ Ahmet Bulut----------------------------------su-eda
Kalp İbresi/ M.fethullah Gülen-----------------------------------Nazar57
Secdede Son Nefes/ Halit Ertuğrul-------------------------------su-eda
Hz. Ebubekir/ Salih Suruç--------------------------------------Hasgül
Canan/ Halit Ertuğrul-------------------------------------------su-eda
Peygamberimizin Sünnetinde Evlilik/ Dr.Abdülvehhab Öztürk------------ahmet_99
Ezanla Diriliş/ Halit Ertuğrul-------------------------------------su-eda
Kırık Testi/ M.Fethullah Gülen------------------------------------ibra
İslama Göre Cinsel Hayat/ Ali Rıza Demircan------------------------Mavci
Veliler Ordusundan/ NECİP FAZIL KISAKÜREK----------------------Hasgül
Gizemli Davet/ Halit Ertuğrul------------------------------------su-eda
Ebussuud Tefsiri 1 / Şeyhülislam Ebussuud Efendi-------------------mürmüdük
Hac Günlüğü/ Senai Demirci-------------------------------------tek_dileğim
Huzur Sokağı/ Şule Yüksel Şenler--------------------------------tek_dileğim
Gelin Müslüman Olalım/ Mevdudi---------------------------------seleme-

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
mevdudi gelin müslüman olalım kitabı çok güzel hala okuyorum dinimizi en anlamlı kılan sözleri çok güzel açıklandığı bi kitap okumanızı tavsiye ederim

Teşekkürler Kardeşim...
Selam ve DUA ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt