Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah Yolunda deyimi (Cihad) (1 Kullanıcı)

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
S.A
Yanlis anlasilmama üzüldüm.
Ben´´ sadece MANEVI cihadimizi kazanalim.Digerine sonra sira gelecek´´
diye düsünüyorum.

B)B)B)

Tabiki doğru söylediniz kardeşim ve yanlış anlaşılmadınız üzülmeyin
Lakin yazınızı tam anlıyamadım o yüzden :)
Selametle kalın kardeşim.
Allah'a emanet olunuz.

malik80

Kayıtlı Kullanıcı
Acaba hangisi ?

Acaba hangisi ?

Manevi cihad en güzel cephede kazanılır...Ki peygamber efendimiz buyuruyor...KÜÇÜK CİHADDAN GELİYORUZ...BÜYÜK CİHADA GİDİYORUZ..Önce küçük ..maddi cihada gitmişler...Zamaneler gibi bir ömür yatarak büyük..manevi cihad yapmamışlar...KÜÇÜK CİHAD...BÜYÜK CİHAD...İÇİÇE...

Selamün Aleyküm,
Degerli kardesim, Bu´ cihat´Kavramini nasil anliyorsunuz bilmiyorum.
bu fakir kücük cihadin silahla, Büyük cihadin NEFISLE oldugunu düsünüyor.

Kendisine örnek olarak;
Hz.Ebubekir´ den teslimiyeti ve tasdik etmeyi,
Hz.Ömer´ den adaleti ve medeni cesareti,
Hz.Osman´dan edep ve hayayi,
Hz.Ali´den ilim seceati,
Hz.Talha ve Hz.Abdurrahman b. Avf ´dan cömertligi,
Ebu Zerr ve Ebu´d -Derda´dan acik sözlülügü ve zahidligi,
Bilali-i Habesi ve Ammar b.Yassir´den Sabretmeyi,
Abdullah b.Ömer´den Hz.Peygamber´i nasil izleyecegini,
Ibn Abbas ve Hz.Aise validemizden O´nu nasil anlayacagini iyice ögrenmeye
calisir. Eger bu imtihani kazanirsa o zaman BÜYÜK cihadi kazanmis olur.
CENAB-I MEVLAM Bizi sevdigi kullardan eylesin.
A.E.O

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm,
Degerli kardesim, Bu´ cihat´Kavramini nasil anliyorsunuz bilmiyorum.
bu fakir kücük cihadin silahla, Büyük cihadin NEFISLE oldugunu düsünüyor.

Kendisine örnek olarak;
Hz.Ebubekir´ den teslimiyeti ve tasdik etmeyi,
Hz.Ömer´ den adaleti ve medeni cesareti,
Hz.Osman´dan edep ve hayayi,
Hz.Ali´den ilim seceati,
Hz.Talha ve Hz.Abdurrahman b. Avf ´dan cömertligi,
Ebu Zerr ve Ebu´d -Derda´dan acik sözlülügü ve zahidligi,
Bilali-i Habesi ve Ammar b.Yassir´den Sabretmeyi,
Abdullah b.Ömer´den Hz.Peygamber´i nasil izleyecegini,
Ibn Abbas ve Hz.Aise validemizden O´nu nasil anlayacagini iyice ögrenmeye
calisir. Eger bu imtihani kazanirsa o zaman BÜYÜK cihadi kazanmis olur.
CENAB-I MEVLAM Bizi sevdigi kullardan eylesin.
A.E.O

Sayenizde öğrenmiş olduk ve katkınız için teşekkür ederim.
Ve ben nefis ile cihad cihad değildir demiyorum ki.

Çalışmak, uğraşmak, çabalamak, gayret sarfetmek.

İslâm'ın yükselmesi, korunması ve yayılması için her türlü çalışmada bulunmak, uğraşmak, gayret sarfetmek ve bu yolda sıcak ve soğuk savaşa girmektir. Daha açık bir ifade ile Allah (c.c.) tarafından kullarına verilmiş olan bedenî, malî ve zihnî kuvvetleri Allah yolunda kullanmak, o yolda feda etmektir. İnsanın maddî-manevî bütün varlığını Allah yolunda ortaya koyarak Hakk'ın düşmanlarını ortadan kaldırmak için savaşması "cihad"dır.

İslâm'da cihad farzdır. Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyuruyor: "Hoşunuza gitmese de düşmanla savaşmak üzerinize farz kılındı" (el-Bakara, 2/216). "Herhangi bir fitne kalmayıncaya ve din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla çarpışın " (el-Bakara, 2/193). "Allah'a ve ahiret gününe inanmayan kişilerle savaşınız" (et-Tevbe, 9/29); "Sizinle toptan savaştıkları gibi siz de müşriklerle savaşınız. " (et-Tevbe, 9/36). Hz. Peygamber (s.a.s.)'de "Cihad kıyamete kadar devam edecek bir farzdır" (Ebû Davûd, el-Cihad, 33) buyurmuştur.

Yalnız, bu farz bazı hallerde farz-ı ayın; bazı hallerde ise farz-ı kifayedir. Müslümanlar içinden sadece bir grup cihadın gayesini gerçekleştirebiliyor, müslümanların yurt, mal, ırz, namus ve haysiyetlerini düşmanlara karşı koruyabiliyorsa o taktirde cihad farz-ı kifaye olmuş olur ve diğer müslümanların üzerinden sorumluluk kalkar. Şayet fert fert gücü yeten her müslümanın düşmana karşı koyma gereği varsa o zaman farz-ı ayın olur; herkesin bizzat cihâd etmesi icab eder.

Cihâdın gayesi, yeryüzünden fitneyi kaldırmak ve hakkı yüceltmektir. İslâm'da savaş, intikam, öldürme yağma, baskı ve zulüm yapmak için değil: bunları ortadan kaldırmak için yapılır.

Müslümanlar savaşı istemezler. Ama savaş vukû bulunca sabır ve metanetle savaşırlar.

İslâm'da cihad, hedefsiz, gayesiz bir savaş değildir. İslâm'da cihad yalnız Allah yolunda olur. Bu şart, cihaddan ayrılmaz. İslâm'ın kendi hedeflerine varmak için niçin harp veya başka bir kelimeyi değil de; "cihad" kelimesini seçtiğini belirtirken, cihadın diğer kelimelerden farklı olduğunu ifade ettik. Bu farklılığı sağlayan bir hususiyet de "Allah yolunda" ifadesinin ve kavramının cihad kelimesinin içinde bulunmasındandır. "Allah yolunda" tabiri de İslâm'ın kendi mefkûresi için kullandığı terimler sözlüğünden bir terimdir. Bu terimi de bir çok kişi yanlış anlamış, halkı İslâm inancına boyun eğdirip, İslâm'ı kabul ettirip bunun için zorlamak olduğu düşüncesini "Allah yolunda cihad" olarak düşünmüşlerdir.

Gerçekte, "Allah yolunda" terimi, İslâm kavramları içinde onların düşündüğünden çok geniş bir anlam belirtir. İslâm nazarında, toplumun fayda ve mutluluğu için, geçici dünya arzusunda bulunmadan yapılan her hareket "Allah yolunda"dır.

"İnananlar Allah yolunda savaşırlar, küfredenler ise tâğût yolunda savaşırlar..." (en-Nisâ, 4/76).

Aferin, küçük cihadı yerine getirip de, büyük cihadı baki kılanlara’
—Ya Resulallah büyük cihad da nedir?
—Nefis ile cihad’ buyurdular

malik80

Kayıtlı Kullanıcı
S.A
Cenab-i ALLAH yar ve yaranimiz olsun.

A.E.O :T

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
İslâm'da cihad farzdır. Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyuruyor: "Hoşunuza gitmese de düşmanla savaşmak üzerinize farz kılındı" (el-Bakara, 2/216). "Herhangi bir fitne kalmayıncaya ve din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla çarpışın " (el-Bakara, 2/193). "Allah'a ve ahiret gününe inanmayan kişilerle savaşınız" (et-Tevbe, 9/29); "Sizinle toptan savaştıkları gibi siz de müşriklerle savaşınız. " (et-Tevbe, 9/36). Hz. Peygamber (s.a.s.)'de "Cihad kıyamete kadar devam edecek bir farzdır" (Ebû Davûd, el-Cihad, 33) buyurmuştur.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Sonra şüphesiz ki Rabbin, eziyete uğratıldıktan sonra hicret eden, sonra Allah yolunda cihad edip sabreden kimselerin yanındadır. Şüphesiz Rabbin bundan sonra da çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. Nahl 110

İman edenler, hicret edenler, Allah yolunda cihad edenler; şüphesiz bunlar Allah’ın rahmetini umarlar. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. Bakara 218

Her kim cihad ederse, ancak kendisi için cihad etmiş olur. Şüphesiz Allah âlemlere muhtaç değildir. Ankebut 6

Bizim uğrumuzda cihad edenler var ya, biz onları mutlaka yollarımıza ileteceğiz. Şüphesiz Allah mutlaka iyilik yapanlarla beraberdir. Ankebut 69

İman edip hicret eden ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler ve (muhacirleri) barındırıp (onlara) yardım edenler var ya, işte onlar birbirlerinin velileridir. İman edip hicret etmeyenlere gelince, hicret edinceye kadar, onların velayetleri size ait değildir. Eğer din konusunda sizden yardım isterlerse, sizinle aralarında sözleşme bulunan bir kavme karşı olmadıkça, yardım etmek üzerinize borçtur. Allah yaptıklarınızı hakkıyla görendir. Enfal 72

İman edip hicret eden ve Allah yolunda cihad edenler ve (muhacirleri) barındırıp (onlara) yardım edenler var ya; işte onlar gerçek mü’minlerdir. Onlar için bir bağışlanma ve bol bir rızık vardır.

Daha sonra iman edip hicret eden ve sizinle birlikte cihad edenlere gelince, işte onlar da sizdendir. Allah’ın kitabınca, kan akrabaları birbirlerine (varis olmaya) daha layıktırlar. Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. Enfal 74 -75

İman edip hicret eden ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad eden kimselerin mertebeleri, Allah katında daha üstündür. İşte onlar, başarıya erenlerin ta kendileridir.

Rableri onlara, kendi katından bir rahmet, bir hoşnutluk ve kendilerine içinde tükenmez nimetler bulunan cennetler müjdelemektedir.

Onlar orada ebedi kalacaklardır. Şüphesiz, Allah katında büyük bir mükafat vardır. Tevbe 20-21-22

Allah kuluna kafidir.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Mü’minlerden özür sahibi olmaksızın (cihattan geri kalıp) oturanlarla, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler eşit olamazlar. Allah, mallarıyla, canlarıyla cihad edenleri, derece itibariyle, cihattan geri kalanlardan üstün kılmıştır. Gerçi Allah (mü’minlerin) hepsine de en güzel olanı (cenneti) vadetmiştir. Ama mücahitleri büyük bir mükafat ile, kendi katından dereceler, bağışlanma ve rahmet ile cihattan geri kalanlara üstün kılmıştır. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
Nisa 95-96

photo14281bw0zu8.jpg

osman gazi

Yasaklı Kullanıcı
ya KAHHAR...ya CEBBAR...ya MUNTAKİM ALLAH...Bizi intikamına memur et....bilalce...

mervenur16

Kayıtlı Kullanıcı
hayat iman cihad ve şehadettir.

kardeşim bak bir yerde perukla ilgili bir yazı vardı ve sen orada bana, ALLAH hidayet versin sana diye yazmışsın ne demek istiyorsun?sen bizim ne sıkıntı çektiğimizi bilmeden konuşamazsın bir kaç yerdede yorumların can ****** lütfen biraz saygılı olmayı dener misin?

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Hayat iman Cihad ve Şehadettir.

Senator isimli üyeden alıntınız.

kardeşim bak bir yerde perukla ilgili bir yazı vardı ve sen orada bana, ALLAH hidayet versin sana diye yazmışsın ne demek istiyorsun?sen bizim ne sıkıntı çektiğimizi bilmeden konuşamazsın bir kaç yerdede yorumların can ****** lütfen biraz saygılı olmayı dener misin?

Selamun aleyküm mervenur kardeşim.
Senator isimli üye burada cevap verirse bu konu dışında farklı bir konu üzerinde burada tartışmaya girebilirsiniz,
Sohbet meydanı gibi konularda yazarsak uygun olur diye düşünüyorum,
Tekrar kusuruma bakmayın hatırlatmamdan dolayı, özür dilerim,
Selametle kalın kardeşim,
Allah'a emanet olun.

mervenur16

Kayıtlı Kullanıcı
Senator isimli üyeden alıntınız.

Selamun aleyküm mervenur kardeşim.
Senator isimli üye burada cevap verirse bu konu dışında farklı bir konu üzerinde burada tartışmaya girebilirsiniz,
Sohbet meydanı gibi konularda yazarsak uygun olur diye düşünüyorum,
Tekrar kusuruma bakmayın hatırlatmamdan dolayı, özür dilerim,
Selametle kalın kardeşim,
Allah'a emanet olun.

Sağol kardeşim bunu bilmiyordum ama onun böyle yapması beni çok üzdü hiçbir şey düşünemeyip yazdım işte.Birdaha olmaz.

mervenur16

Kayıtlı Kullanıcı
hemde yazdığımız konu kapatıldı o yüzden buraya yazdım kusura bakma...

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
hemde yazdığımız konu kapatıldı o yüzden buraya yazdım kusura bakma...

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh mervenur kardeşim.

Estağfirullah kardeşim kusur yok tabiki, affınıza sığınarak sadece bir hatırlatmaydı :)
Lakin hakkınız var o kadar önemli konular açılıyor ve bu konular tartışma sonucu kapanıyor ya da siliniyor,
Aslında tartışma konusu mesajlar sadece silinse daha uygun olur diye düşünüyorum, fakat silinmese bu defa da tartışma konusu devam edeceğinden haliyle konular siliniyor ya da kapanıyor.

Allah’a emanet olun,
Selam ve baki dua ile kalın kardeşim.

gif078tw8jw5.gif

Kedi, Aslangiller familyasındandır. Ama 40 tane Kedi bir araya gelse, bir tane Aslan etmez.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Tevhid Temeli Yıkılınca...

İslam ümmeti her türlü silahlı veya baskıcı dış saldırılara karşı kendisini korumasını bilmiştir fakat iç saldırılara karşı çok zayıf kalmıştır ve her zaman da içerden yıkılmıştır. Öylesineki yıktıktan sonra zorbacılar başlarımızada bizlerden olan yöneticiler koymuşlardır.
Bugün tüm islam ülkelerindeki kurtuluş savaşlarına baktığımızda gördüğümüz senaryo aynı senaryodur.
Kime karşı neden kurtuluş savaşı verilmiştir ?
Neye karşı kurtuluş savaşı verildi ?
Osmalı imporatorluğuna bakıldığında gördüğümüz şey, Osmanlı imparatorluğu'nun yıkılması bizler için büyük bir "kurtuluş sembolü" olarak gösterilmiştir
Kime karşı bu kurtuluş ?
Kim faydalanmıştır osmanlının yıkılısından? islam ummeti mi ?
Haçlı savaşlarının sonuncunda Osmanlı'nın yıkılmış, bununla birlikte haçlı sıcak savaşları Osmanlının yıkılması ile ara bulmuş fakat bitmemiştir bunu devamına zorbacı haçlı kendi zihniyetini yerleştirmek içinde gerekli olan alt yapıyı kurmuş ve fonksiyonel hale getirmiştir. Yani Osmanlı'yı iki şekilde yıkmıştır:
1- Fiziki yıkılış
2- Zihinsel yıkılış

Osmanlıyı hasta adam yapan neydi? Osmanlıyı hasta adam yapan tehvidin temelerini tamamen yıkılması olmuştur. Zaten zorbacılar Ümmete saldırırken de artık silah ile değil içerden, bizlerden olan kişi, gruplar ve kurumlarla birlikte zihinsel saldırı yapıp tehvidin temellerini yıkarak İslam toplumunu yıkmakta ve darmadağan edip istedikleri şekil ve formu vermektedirler buna islami kılıflar dahildir.
Nedir tehvidin temeli ?
Müslüman olmak için gerekli şartlardan ilk öncesi "İnsan olmak"tır arkasından ise kelimeyi şehadet getirmektir, bu sadece müslüman olmak için aynı zamanda mumin olmak için bir başlangıçtır, ama bunun arkasından kalbe inen bu şehadet bizleri "mümin" kılacaktır. Bu şehadetin kalbe inmesi de şehadet’e aynel yakin olmak ile olacaktır ki bu ise bizi İman sahibi yapacaktır
Bu sahip olduğumuz iman ise bizleri iyi ameller teşvik edtirecektir, emril bil maruf nehyil en munker yani iyilikleri ve güzelikleri emretmek ve her türlü kötülükten ise uzaklaştırmak.
İyi ameller bizlerin hakikatten yana olmamızı sağlıyacaktır dolayısı ile hakkı savunmamız gerektirecektir, bu ise bizim ruhsal ve toplumsal birliğimizi beraberliğimizi sağlıyacaktır.
Hakkı savunmamız bizlerin gücümüzün yettiğince her türülü iç dünyamızdaki ve dış dünyamızdaki yanlışı düzeltmeye çalışacaktır, ondan ötesi ise sabır ile onların zorluğuna karşı kendimizi koruyacağız.
Bunların hiç birini yerine getiremiyorsak kaybedenlerden olacağız, çünkü tevhidin temel taşlarını oluşturan tuğlaların yokluğunda kişiliğimiz, dolayısı ile birliğimiz ve beraberliğimiz söz konusu olamaz.
İnsan olmayan, müslüman olup iman etmeyen, iyi ve güzellikleri teşvik edip kötülükten men etmeyen ve de zorluklar karşısında kişiliğini bununla birlikte birliğini ve beraberliği sağlamak için kendini korumayan bir kişi iç dünyasındaki tevhidi sağlıyamaz, çünkü kendisi kaybedenlerdendir; böyle olan bir toplum ise keybeden bir toplumdur, kaybeden bir ümmettir.
Allah, müslümanları Tevhidi gerçek anlamı ile kavrayanlardan ve yaşayanlardan etsin.

M. Taşpınar

mervenur16

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh mervenur kardeşim.

Estağfirullah kardeşim kusur yok tabiki, affınıza sığınarak sadece bir hatırlatmaydı :)
Lakin hakkınız var o kadar önemli konular açılıyor ve bu konular tartışma sonucu kapanıyor ya da siliniyor,
Aslında tartışma konusu mesajlar sadece silinse daha uygun olur diye düşünüyorum, fakat silinmese bu defa da tartışma konusu devam edeceğinden haliyle konular siliniyor ya da kapanıyor.

Allah’a emanet olun,
Selam ve baki dua ile kalın kardeşim.

gif078tw8jw5.gif

Kedi, Aslangiller familyasındandır. Ama 40 tane Kedi bir araya gelse, bir tane Aslan etmez.

Aleyküm selam kardeşim.Evet doğru söylüyorsun bencede tartışma olan konular kapıtılmamalı silinip gitmeli.Böyle sıkıntı oluyor.Allaha emanet ol.Selam ve dua ile....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt