Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah C.C. nun YAKIN ilmine talip olmak...; (3 Kullanıcı)

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
İlmimizin zekatını vermeliyiz diyorsun yani bir nevi,hiç değilse bildiğinin 40 da 1 ini bilmeyenlere öğretmeliyiz

peygamberimiz bir öğretmen olarak bu ümmet sınıfına ders vermişse bişeyler öğretmişse yaşamının her safhasında
biz de öğrencisiysek peygamberimizin, ondan öğrendiklerimize ,o derse gelmemiş o derse girmemiş
belki mazereti olduğu için o dersi kaçıran ümmete bildirmeliyiz

Peygamberimiz öğretemenlik yaptı bu ümmete ve biz onu çok sevdik ,Onun gibi olmak Onun gibi yaşamak büyüyünce onun gibi olmak istiyoruz kısacası

yani öğretmenimizi sevmemiz nedeniyle bizde öğretmen olmak istiyoruz

ancak bu şekilde onun ümmeti olabiliriz belki de,ama hep sınıfta kaılıyoruz bırakın başkasına öğretecek ilmi canımızı cehenemden kurtaracak kadar dahi ilmimiz yok ümemt olarak, sanırım önce mezun olmalıyız bu okuldan :/

belkdi de ben derse geldim o gelmedi ben öğrendim o öğrenmedi diye kötülediğimiz arkadaşlarımız ,peygamberimiz den öğrenemediği şeyleri senin aracılığından öğrenecek de senden daha iyi anlayacak peygamberin mesajını...

Rabbimiz C.C. razı olsun yorumunuzdan....Ne güzel söylediniz...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Neye şaşırırım bilirmisiniz ?...Cenaze namazına...Durursunuz Kıbleye Kıbleniz Kabe'ye ...yönelirsiniz vefat edene ...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Sonra Subhaneke okursunuz ve selamla biter namaz ...Kime yöneldiniz...Niçin ?...yok sorma...İşte ;davet et Şeytan Laini de kılsın kılabilirse o namazı...Nerede gücü ?...iradesi yetmez...Suç itirafı olur benliği yere serilir..
Hani derler ya nefis Şeytandandır...Haydi buyurun neden acaba?

Reyhani_konyevi

Kayıtlı Kullanıcı
Tabiki arayanlar, talip olanlar bulacaklar ama neyi??bulacaklar?
Mürşidi kamil 'i arayacaklar önce tabiki ...oysa Allah c.c hazır beklerken, o dediğiniz Mürşidi kamiller dahi emire amade iken neyi bekleyecekler? sanırsın o mürşidi kamiller üstün bizden ? haşa hakikisi tutar insanın elinden , insan dahi istemeden
Bundan sonrası? her talip olan yakin ilmine sahip olabilir mi?
her öğretmenim diyenin öğretmen olamayacagı gibi , herkese nasip olmaz
Peki özel mi? evet, özeldir izindir Allah .cc isterse... herkese nasip denirse??? olmaz herkesin kabı neyi almaya yeterse
o zaman bu ugraş niye??? bırak herşeyi işte , çabalamadan olmaz ne OL-mak istersin? hiç ,hiç yahu!
Haktan emir gelmezse bir adım gidilmez , gitmek de istenilse, o istemeden yaprak bile düşmezse
Mealler evet, lain şeytan cirit atıyor içinde , ondan garipler böyle vesvese içinde
Kur-an hafızları var birde, ne güzel korunma içinde
bak! bak! kabenin haline bak! kaldır kabeyi aradan , kim kime secde eder sence???
Yaradana kurban, Yaradana ...hani ilim dersin ya? bırak içimde kalsın
evet, kimileri der , kimileri içinde tutar ...Allah c.c isterse öğretmek varmı karşısında durmak? secde emir mi? öğretmek mi?
emir ise amenna der hemen emiri yerine getirirsin... öğretmek ise? hey lain sen niye kibirlenirsin? ben bilirim ilim bende
bilir isen secde Ademe... Ademde ne var ki? ne yok ki?? yok iişte...YOK anladın mı? yok lukta işte evren içinde
anlamadın işte ...evet anlamadım anlarım elbet Rabbim öğretirse ...Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler
bizden çaba , gayret elimize ne geçerse
ver dileyene ne isterse, zorla verilmez , ver isteyene ...

Dün ben dergaha sohbete gittim sohbetten önce sofilerle kendi aramızda muhabbet ederken abilerimizden birisi şöyle dedi 2tane kabe imamı zamanında imansız gitmiş sebebi ne olabilir dedi biz kebahir günahlar diye tahmin ettik halbuki neymiş biliyor musunuz ablacım? Göz zinası düşün yani sen kabede imamsın o yeryüzünün en üstün topraklarının olduğu yerde ama neuzubillah Allah.ın indirdiği dinden yüzçevirerek ölüyorsun hangi akıl sahibi ister bunu..Mürşidi kamiller şu dönemimizde de vardır bizler de bu yolun yolcusu olmadan önce düşünmüyorduk ki artık Abdülkadir geylaniler Şahı nakşibendler kadar büyük evliyalar vardır ama vallahi billahi konyada bir Gavs vardır insanların ve cinlerin nefsini terbiye etmekle meşguldür biiznillah insanlara Allahu zülcelal'in emir ve nehiylerini anlatarak, gidipte kendisinden yüz çevireni de görmedik..

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAHIM korkuyorum ya çok korkuyorum.. tv açmaya bile korkuyorum.. insanlardan herşey okadar meydandaki.. Napmak gerek.. nasıl etmek gerek yok yanlız yürünmez bu yolda yanlız yürünmez... öyle günahkarız ki ...

Reyhani_konyevi

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAHIM korkuyorum ya çok korkuyorum.. tv açmaya bile korkuyorum.. insanlardan herşey okadar meydandaki.. Napmak gerek.. nasıl etmek gerek yok yanlız yürünmez bu yolda yanlız yürünmez... öyle günahkarız ki ...

Rabbimiz bizlere elhamdülillah kudret elini uzattı bizler tövbe ettiğimizde rabbimizin kudret eli sadatların ve bizim elimizin üzerindedir inşaallahu teala ablacım,inşaallah güzel olacak herşey şu nefsimizi tezkiye eder isek..ablacım ben cuma namazına gidiyorum mail attım size inşaallah..

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Şimdi konumuza dönmek isterim...
Allah C.C. Yakın İlmini öğretmek veya öğrenilsin ister mi ?

Cevabı tabi ki evet tir...

Konuyu şöyle değerlendirelim...Allah C.C. Adem A.S. 'ı yarattı mı ?
Evet...
Peki.. Cennetten dünya alemine indirdiğinde yalnız mı bıraktı...
Hayır ..
İsimleri öğrettimi ?
Evet ..
Öğrettiği dua ile Adem A.S. af dileyince af ettimi ?
Evet..
Demek ki Allah C.C. İNSAN 'ı koruyor ve insana İLİM nasip ediyor...
Evet...

Kitapları göndererek ve Peygamber A.S. lar vasıtası ile öğretimi sağlıyor mu ?
Evet...
Gerektiğinde Melekler vasıtası ile yardım gönderiyor mu ?
Evet...

O Halde niçin evet diye sormak isterim ?

Evet çünkü Allah C.C. İnsana önem veriyor ve öğrenmesini...kurtuluşa ermesini ve kendine YAKIN olmasını istiyor...
Evet ...
YAKIN emrini zaten Allah C.C. kendisi lütfediyor...yoksa Mümkün değil...

Güncellemek istedim.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Şimdi önce zandan kurtulmak isterim...;
Acaba ben denen bu aciz kul tabiri yanlış değerlendirmeyin...Kamil birimi ?
Yok arkadaşım...
Bizde İLİM sonsuz ama ...Değerlilik yok...
Sonsuz dedik ya sakın sonsuzu da bir şey sanmayın...Denizden bir çay kaşığı su miktarı kadar bir şey...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Öncelikle kesinlikle öğreneceğimiz şey alçak gönüllü...saygılı ve sevgili olmak...
Merhametle dolu ...cömert olmak...
Kıskançlık tan kaçınmak ...Haset ..benlikten uzak durmak...
Sonra güvenilir ve emin insan olmak...
İnsanı...insanları sevmek ... eli hesaplı açık olmak...
Paylaşmayı bilmek...
Örneğin...Ben Cennet ehli olayım yerine ...inşallah her insan Cennet ehli olur demek...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Hata kul için ...önemli olan hatayı fark edip af dilemek ve o hatayı bir daha yapmamak...
Haydi yeri geldi...
Buyurun...;

''Allahumme Entel Mennan Bedius Semavati vel ard Zulcelali vel ikram...Rabbim Celle Celalehu Günahınız çoktur...Günahlarımızı af et '' diyelim...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar bu yol sabır yoludur...Aslında hemen de anlatılır ancak bana hak vermenizi isterim ki bu bilgiye sahip olmadan önce şöyle bir harman yaparak ;önemli hususları size arz edeyim ki...Layık olmamız konusunda endişeniz olmasın...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Öncelikle KUL hakkı konusunda sizi uyarmak isterim...
KUL hakkı Allah C.C. nun sakın yanıma KUL hakkı ile gelmeyin emri ile önemle buyrulmuştur...
Yani YANIMA diyerek ...bize YAKIN ilmi hakkında da ip ucu vermiştir...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
KUL hakkı ateşten gömlektir...
O halde yaşamınızı hatırladığınız ilk andan itibaren süzgeçten geçirmeli ve şöyle bir rapor çıkarmalısınız...
Benim KUL hakkı borç listem şu dur...demeli ve o listeyi elinize almalı...
Düşünmeye başlamalısınız...
Ben bu KUL hakkını nasıl öderim..

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Hamd ve şükürler olsun ki Muhammed Mustafa A.S. bizlere Kur'an-ı Kerimde de buyurulan ayetlerden ilettiği emir üzere bu borçları bire bir ödeyebiliriz...
Yani faiz ödemesi yok...Allah C.C. hak kadar yani alınan kadar borcun ödenmesini istiyor...Hatta önceden aldığınız borçların dahi ana parasını alın doğrusu budur diye buyuruyor...
Bire bir...
İşte bu kolaylık örnek olsun..ancak ;bir keçi kul borcunuz varsa aynı kilo ve tipte bir keçi ödemelisiniz...yanlış anlamayı giderelim istedim bu örnekle...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Demek ki KUL borcu çıkacak bire bir ödenecek...
Ödeyemeyeceğimiz borçlar için de ödeme yolu aranacak...
Ödenmesi için tedbir alınacak ne yapıp yapıp borç ödenecek ...hiç mümkün olmadı...
O zaman Allah C.C. na arz edilecek...Rabbim C.C. Af edicisin affı seversin beni af et..şu kul borcum var ödeyemedim ...pişmanım beni bağışla ...işte kefareti olarak borcumu şöyle ödüyorum kabul et denecek...Yani mutlaka borç ödenecek...hayır yaparak...yardım yaparak ahirete o borcun karşılığı istendiğinde ödenecek ....yolu yok...KUL hakkı böyle...Yoksa hakkı olan isterim derse yapılacak şey yok...mutlaka ödenecek...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
KUL hakkı bitti ise bundan sonra tövbe ve istiğfar duası okunup Allah C.C. na olan borç ve hatalar ...kusurlar...yanlışlardan af dilenecek....
O kusurlar bir daha işlenmeyecek...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Devam edecek şimdilik bu kadar yeterli..

Hicran-ı Aşk

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkürler allah razı olsun.benim varsa bi hakkım burdaki kardeşlerime helal olsun....

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbime şükürler olsun
Meal okurken gözlerimden yaşlar geldi Yusuf ayetini okuyordum , elimden bırakamadım
ilk defa okuyormuş gibi tüylerim diken diken oldu, hakikat ne de güzelmiş
demekki birkaç gündür kötü imişim okurken vesvese geliyordu hiç anlamıyordum
Allah razı olsun...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Maşaallah Nazar değmesin...efendim...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt