Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ailenin Önemi (1 Kullanıcı)

konak

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Ailenin Önemi

ANNE KALBİ

Delikanlı, katı yürekli bir kızı sevmiş ve onunla evlenmek istemişti. Ancak kız, korkunç bir şart ileri sürerek:

- Senin sevgini ölçmek istiyorum, dedi. Bunun için de köpeğime yedirmek üzere bana annenin kalbini getireceksin.

Delikanlı, tüyler ürperten bu teklif karşısında ne yapacağını şaşırmış ve uzun bir tereddütten sonra hislerine mağlup olup annesini öldürmeye karar vermişti. Annesi, belki de durumu farkettiği icin oğluna fazla direnmedi. Ve cocuk, annesini öldürerek kalbini bir mendile koydu.

Delikanlı , kızın isteğini yerine getirmiş olmanın heyecanıyla yolda koşarken, ayağı bir taşa takıldı. Kendisi bir tarafa, mendil icindeki kalp bir tarafa fırladı. Canının acısından, ağzından ister istemez "Ah anacığım!" sözleri döküldüğünde annesinin tozlara bulanan ve hala soğumamış olan kalbinden bir ses yükseldi:

- Canım yavrum, bir yerin acıdı mı?

Rabbim bizleri şeytani arzulardan korusun İnşallah. Anne ve babamıza karşı sevgimizi daim etsin İnşallah.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Anne ve babalarini oldukları gibi gören ve tanıyan çocuklar, en iyi yetişmis çocuklardir. Iki yüzlülük ana babalarının görevleri değildir.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
ANNE KALBİ

Delikanlı, katı yürekli bir kızı sevmiş ve onunla evlenmek istemişti. Ancak kız, korkunç bir şart ileri sürerek:

- Senin sevgini ölçmek istiyorum, dedi. Bunun için de köpeğime yedirmek üzere bana annenin kalbini getireceksin.

Delikanlı, tüyler ürperten bu teklif karşısında ne yapacağını şaşırmış ve uzun bir tereddütten sonra hislerine mağlup olup annesini öldürmeye karar vermişti. Annesi, belki de durumu farkettiği icin oğluna fazla direnmedi. Ve cocuk, annesini öldürerek kalbini bir mendile koydu.

Delikanlı , kızın isteğini yerine getirmiş olmanın heyecanıyla yolda koşarken, ayağı bir taşa takıldı. Kendisi bir tarafa, mendil icindeki kalp bir tarafa fırladı. Canının acısından, ağzından ister istemez "Ah anacığım!" sözleri döküldüğünde annesinin tozlara bulanan ve hala soğumamış olan kalbinden bir ses yükseldi:

Rabbim bizleri şeytani arzulardan korusun İnşallah. Anne ve babamıza karşı sevgimizi daim etsin İnşallah.
kaç yıldan beri bu hikaye hep karşıma çıkar ve her okuduğumda tüylerim diken diken olur.anneye dair güzelliği anlatan bir hikaye [big]bu hikayeyi çok seviyorum..[/big]paylaştığın için çok sağolasın kardeşim.selam ve dua ile

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

[big]Hep düşünürüm ne çok değerlere sahibiz,
Ama ne kadarın kıymetini bilebiliyoruz ki?
Evlat olarak evlatlığımızı,
Abi olarak abiliğimizi,
Abla olarak ablalığımızı,
Ne kadar yapabiliyoruz
Hadi yapmak kelimesi geride kalsın,
Ne kadar yapmaya çalışıyoruz ki,
İlla ki her şeyi kaybetmek mi lazım,
O zaman mı tak edecek başlara,
Biraz tebbessüm etmek,
Biraz olsun sabredebilmek,
Biraz olsun alçakgönüllü olmak,
Biraz olsun sevmek,sevilmek,
Bu kadar zor mu ki,
Yapmıyoruz.,
Oysa;
Ne gönüller yeşertecek,
Ne yuvalar ısıtacak,
Ne bağlar kuvvetlendirecek bu sevgiler,
Bu elimizde iken haydi hep birlikte yapalım,
Hiç bir şeyin garantisi yok ki,
Unutmayalım yarın çok geç olabilir..
Hemde çok geç
Yuvalarımıza Sımsıkı Bağlanalım
[/big]

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun Güler kardeşim. O kadar iyisiniz ki. O kadar iyi niyetle yazıyorsunuz ki size katılmamak mümkün değil.
Rabbim tüm ailelerimize huzur ihsan etsin.
Selam ve dua ile.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Allah razı olsun Güler kardeşim. O kadar iyisiniz ki. O kadar iyi niyetle yazıyorsunuz ki size katılmamak mümkün değil.
Rabbim tüm ailelerimize huzur ihsan etsin.
Selam ve dua ile.
cümlemizden kardeşim.o senin güzelliğin kardeşim.amin amin.ama inanın ki her birimiz bize düşen görevleri biraz eda edebilsek bu yuvalar bu kadar basit yıkılmazdı..gerçek değerler anlaşılırdı..saygı ile svegiler ,yoğrulsa biraz sabır ve gayret olsa her şey inş çok güzle olacak...selam ve dua ile

konak

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
[big]Hep düşünürüm ne çok değerlere sahibiz,
Ama ne kadarın kıymetini bilebiliyoruz ki?
Evlat olarak evlatlığımızı,
Abi olarak abiliğimizi,
Abla olarak ablalığımızı,
Ne kadar yapabiliyoruz
Hadi yapmak kelimesi geride kalsın,
Ne kadar yapmaya çalışıyoruz ki,
İlla ki her şeyi kaybetmek mi lazım,
O zaman mı tak edecek başlara,
Biraz tebbessüm etmek,
Biraz olsun sabredebilmek,
Biraz olsun alçakgönüllü olmak,
Biraz olsun sevmek,sevilmek,
Bu kadar zor mu ki,
Yapmıyoruz.,
Oysa;
Ne gönüller yeşertecek,
Ne yuvalar ısıtacak,
Ne bağlar kuvvetlendirecek bu sevgiler,
Bu elimizde iken haydi hep birlikte yapalım,
Hiç bir şeyin garantisi yok ki,
Unutmayalım yarın çok geç olabilir..
Hemde çok geç
Yuvalarımıza Sımsıkı Bağlanalım
[/big]

Şu güzelliğe bakar mısınız. Bir insan ancak bu kadar güzel dileklerde bulunabilir Güler Kardeşim. Rabbim sizden razı olsun ve sizin gibi güzel dilekleri olan kardeşlerimin sayısını çoğaltsın İnşallah. Rabbim sevgisiz bir dünya bizlere nasip etmesin.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Mutlu Aile Ortamı Bu Olsa Gerek.

Ailede sır saklamak en büyük emek.
Ailede sevgi saygı, büyük giz demek.
Soğan ekmek erek ve birkaç kap da yemek.
Mutlu aile ortamı bu olsa gerek.

Karı koca ve çocuklar olacak sırdaş.
İlişkilerde birbirleriyle arkadaş.
Sırlar saklanmazsa, olur başa kara daş.

Erkekte akıl ve hikmetli söz olacak.
Kadın erdemli, muhabbetli göz olacak.
Birbirine bakabilecek yüz olacak.

Anne baba iyi örnek daim olacak.
Müsamaha ile herşey kaim olacak.
Her zaman, sevgi saygı ve hürmet olacak.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

Allah hepinizden razı olsun kardeşlerim çok önemli noktalara değiniyorsunuz inşallah hayatımıza uygulayabiliriz.
aile en küçük birim ve bunu batılılar ,toplumlarda ailenin güçlü olduğunda ne beraberlikler yaşanabileceğini bildikleri için zalimler ve kötüler bu tohum niteliğindeki adeta örgütlenme olan yapıyı yıkmak için çaba içindeler.
LÜTFEN DİLİMİZDEN DÖNDÜĞÜNCE GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE,ÇEVREMİZDEKİLERİ ANLAMAYA VE BİLDİKLERİMİZİ PAYLAŞMAYA ÇABA GÖSTERELİM. selam ve sevgilerimle....

konak

Kayıtlı Kullanıcı

nuresma yazdı:
Allah hepinizden razı olsun kardeşlerim çok önemli noktalara değiniyorsunuz inşallah hayatımıza uygulayabiliriz.
aile en küçük birim ve bunu batılılar ,toplumlarda ailenin güçlü olduğunda ne beraberlikler yaşanabileceğini bildikleri için zalimler ve kötüler bu tohum niteliğindeki adeta örgütlenme olan yapıyı yıkmak için çaba içindeler.
LÜTFEN DİLİMİZDEN DÖNDÜĞÜNCE GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE,ÇEVREMİZDEKİLERİ ANLAMAYA VE BİLDİKLERİMİZİ PAYLAŞMAYA ÇABA GÖSTERELİM. selam ve sevgilerimle....

Rabbim katkılarınızı daim kılsın. Bu güzel dileklerinize katılmamak ne mümkün. İnşallah mesajımız gerekli yerlere ulaşır da bizlerde bir nebze olsun katkıda bulunabiliriz.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

İnancın ve itikadın hüküm sürdüğü bir aile ortamında insanlar ve aile bireyleri mutlu olurlar. İnsanlar diyorum çünkü birey olarak hepimiz insanız ve aile ortamının huzurlu olması bizim dışımızda yaşayan direkt veya dolaylı ailemizle ilgili olan herkesi mutlu kılabildiği gibi huzursuz da edebilir. İsterseniz biraz da bu konu üzerinde yoğunlaşalım.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim tüm insanlığa manevi yönü güçlü, huzurlu, mutlu bir aile yaşamı nasip etsin İnşallah.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Sanırım bu konu ile ilgili fikir beyan etmek isteyen kalmamış. Bu nedenle bu forumun artık tarafımdan kontrol edilmesi de gerekmez. Umarım bu ülkede yaşayan, inançlı olarak dünyaya gelen biz insanlar aile mevhumuna gereken önemi verir, onun yücelmesi adına uğraş sarfederiz.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Esma’nın Öyküsü

Esma, 11 yaşında ve 5. sınıfa gidiyor. O seneye kadar, okulda son derece başarılı bir öğrenci olan Esma, 5. sınıfta kendini derslere veremiyor, canı okula gitmek istemiyor. Ailesi bu durumu, öğretmenin değişmesine ve kendilerinin bütün gün çalışmasına ve çocuğun başıboş kalmasına bağlıyorlar. Kızlarının okulda yine başarılı olabilmesini istiyorlar ve sorunun saptanması ve çözüm yolları aranması için DBE’ye başvurmaya karar veriyorlar. Öngörüşme sırasında, Esma’nın yeni öğretmenine pek ısınamadığı anlaşılıyor. Görüşmenin sonlarına doğru Esma’nın annesinin aklına bir olay geliyor. Esma’nın 4. sınıfı bitirdiği yaz evlerine bir hırsız giriyor. Öykünün devamını Esma’nın ağzından dinleyelim: “Önce annem beni uyandırıyor zannettim. Sonra birisi kolumu sıkıca tuttu ve beni ayağa kaldırdı. Sonra boğazımda bir soğukluk hissettim. Hırsız, bana bağırmamamı söylüyordu, beni evin içinde gezdirip istediklerini alacakmış. Bıçağı dudağıma tuttu. Ben o sırada ağlamaya başladım, o elini gevşetti. Ben de ona bir tekme attım. Hırsız kaçtı. Bu arada babamın cüzdanını da almış. Sonra ben annemle babamın yanına gittim, onlar uyuyorlardı. Anneme olanları anlattım. Annem kötü bir rüya gördüğümü, yatıp uyumamı söyledi. Ben ısrar edince kalkıp baktılar, hırsızın evden aldığı şeyleri gördüler. Sonra, evimize hemen parmaklık yapıldı, ama ben yine de kendi yatağımda uyumaktan korkuyorum.”

Bu olay, Esma’nın annesine göre çoktan geride kalmıştı, üzerinde düşünmeye gerek yoktu, ancak çocuğu etkilemeye devam ediyordu. Bu travmatik deneyimden sonra, pek de ısınamadığı bir sınıf öğretmeniyle bir arada olmak, bu ilk travmanın etkisinin güçlenmesine neden olmuştur.

Bu konu ile ilgili yorumlar gelirse sevinirim.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
ANNE KALBİ

Şu öyküye bakar mısınız? İşte bu yapıda olan bizler nasıl gerçek bir aile olabiliriz.
Öyküsü bile korkunç değil mi?

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Önceleri inanmak istememiştim,
Yaşımın kırka dayandığına,
Yaşadığımın belirtilerini fark etmiştim,
Kuşkuların gerçeği yansıtacağına.

“Amca şu topu atsana” diye seslenen çocuklara,
Kime diyorlar diye etrafa baktığımda,
Tüm yüzlerin hedefinde ben olduğumda,
Saçlarımdaki beyaz teller tescil etti yaşlandığımı.

Aşk,sevgi,evlilik derken,
Nasıl geçti anlamadık,yaş kırka ererken,
Yaşam nedir diye anlamaya çalışırken,
Yine kendime yakalandım,kendimden kaçarken.

Okul çağlarının siyah beyaz fotoğrafları,
Özlemle anımsadığım anıların yorgunluğu,
Daha yaşlanmadım diye düşünmediğim ölüme,
Kulak kabartmaya başladım gizliden gizliye.

Ömür gün geçtikçe alıp ****ürüyor bizleri mutlak sona, bu nedenle ailelerimizi toparlamanın uğraşını, yıkılan, bozulan ailelerin dramını içimizde hissedelim.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

ANNE
Anne! Anne! Sirin anne!
Bütün kalbim senin anne...
Benim kalbim bir hazine
içi sevgi dolu anne...
Bu sevginin sahibi sen
Sensin bana gün gösteren,
Sensin bana sefkatindan,
Melek gibi tatli bakan,