Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ailenin Önemi (1 Kullanıcı)

konak

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli kardeşlerim hepimiz bazı hususlardan şikayetçiyiz. Örneğin yaşlılara bakmaktaki acizlikten, sevgiden ve saygıdan.
Bana göre bunların nedenleri inanç eksikliği ile aile mevhumunun değer yitirmesinden kaynaklanıyor. Burada sizlerin de aile mevhumu konusundaki görüşlerinizi açıklayarak eksikliklerimizin farkında olmamızın sağlanacağını düşünüyorum. Katkı sağlarsanız sevinirim.
Rabbim şimdiden hepinizden razı olsun.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Ailenin Önemi

konak yazdı:
Değerli kardeşlerim hepimiz bazı hususlardan şikayetçiyiz. Örneğin yaşlılara bakmaktaki acizlikten, sevgiden ve saygıdan.
Bana göre bunların nedenleri inanç eksikliği ile aile mevhumunun değer yitirmesinden kaynaklanıyor. Burada sizlerin de aile mevhumu konusundaki görüşlerinizi açıklayarak eksikliklerimizin farkında olmamızın sağlanacağını düşünüyorum. Katkı sağlarsanız sevinirim.
Rabbim şimdiden hepinizden razı olsun.
SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM.ALLAH(CC) RAZI OLSUN.ÇOOK ÖNEMLİ BİR MEVZU..EVET KARDEŞİM EN BAŞINDAN SANA KATILIYORUM ;BU SORUMSUZLARIN TEMELİNDE MANEVİYAT EKSİKLİĞİ,BUNA BAĞLI SAYGININ DEĞERİNİN AZALMASI,SAYGININ DEĞERİNİ YİTİRMEKLE BİRLİKTE SEVGİNİNDE YOK OLMASI..
YAŞLILAR BENİM BAKMAYA DOYAMADIĞIM,SOHBETLERİNİ ÇOK SEVDİĞİM DUALARINA AÇ OLDUĞUM YAŞLILAR..ONLARI O KADAR ÇOK SEVİYORUM Kİ ANLATAMAM..ONLARIN ÖYLE KAPLERİ VAR Kİ, O KALPLERİNİN İÇİNDE ÖYLE SEVGİLER VAR Kİ,ANLATAMAM..AMA ÜZÜLDÜĞÜM ÇOK ÖNEMLİ BİR NOKTA VAR.ARTIK YAŞLILARIMIZ BELLİ YAŞA GELİNCE HEP HUZUR EVLERİNE BIRAKILIYORLAR..

HUZUR EVİ?KİMİNE GÖRE HASRET EVİ,KİMİNE GÖRE KARANLIK BİR DÜNYA,KİMİNE GÖRE ...KİM DİYEBİLİR HUZUR EVİ.BEN DİYEMEM.HANGİ İNSAN EVLADI TARAFINDAN GÖNDERİLEN O EVLERDE HUZUR BULABİLİR Kİ?HANGİ İNSAN?

HER EVDE MANEVİYAT İLE BÜYÜMÜYOR MALESEF,BUNDAN DOLAYI HERKESİN GÖZÜNÜ PARA HİSSİ BÜRÜMÜŞ,SAYGI MI? NERDE O DA ÇOK ZOR BU ZAMAN Kİ AİLELERDE.ASLINDA ÇOK ÜZÜCÜ DURUMLAR.VE BUNUN ÇÖZÜMÜ MANEVİYAT ,BAŞKA YOK,

MANEVİYAT,

MANEVİYAT,

MANEVİYAT,,

RABBİM İMANLA BÜYÜMEYİ,İMANLA BÜYÜTMEYİ,VE İMANLA YUVA KURMAYI NASİP EYLESİN.İŞTE O ZAMAN O İMANIN KARŞISINDA DAĞ OLSA DURAMAZ.VE BU SIKINTILARIN ORANI ÇOK AMA ÇOK AZA İNERDİ.CENAB-I HAKTAN DİLEĞİMİZ BUDUR İMŞALLAH..TEKRARDAN ALLAH(CC) RAZI OLSUN KARDEŞİM..SELAM VE DUA İLE

konak

Kayıtlı Kullanıcı

KATKILARINIZ İÇİN RABBİM SİZDEN RAZI OLSUN GÜLER KARDEŞİM.
EVET MANEVİYAT,
AMA NEDEN MANEVİYATIMIZI YİTİRDİK. NEDEN SAYGISIZ BİR TOPLULUK OLDUK VE NEDEN SEVGİYE GERÇEK ANLAMDA "EĞER" İÇİN SEVGİ DEĞİL YÜREK VE İMAN İÇİN SEVGİYE MUHTAÇ KALDIK.
BİZ MANEVİYATI YAŞAMAYA YAŞAMAYA VE ÇOCUKLARIMIZA DA YAŞATMADĞIMIZDAN MANEVİ YAPIMIZ BOZULDU. DOLAYISYLA HUZUR EVİ BANA GÖRE İSE DİRİ DİRİ "ÖLÜM EVLERİ" NE MAHKUM KALDIK.
RABBİM HUZUR EVLERİ DEĞİL BENCE İMAN İLE KUR'AN İLE HUZURLU ÖLÜMLER NASİP ETSİN BİZLERE.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
KATKILARINIZ İÇİN RABBİM SİZDEN RAZI OLSUN GÜLER KARDEŞİM.
EVET MANEVİYAT,
AMA NEDEN MANEVİYATIMIZI YİTİRDİK. NEDEN SAYGISIZ BİR TOPLULUK OLDUK VE NEDEN SEVGİYE GERÇEK ANLAMDA "EĞER" İÇİN SEVGİ DEĞİL YÜREK VE İMAN İÇİN SEVGİYE MUHTAÇ KALDIK.
BİZ MANEVİYATI YAŞAMAYA YAŞAMAYA VE ÇOCUKLARIMIZA DA YAŞATMADĞIMIZDAN MANEVİ YAPIMIZ BOZULDU. DOLAYISYLA HUZUR EVİ BANA GÖRE İSE DİRİ DİRİ "ÖLÜM EVLERİ" NE MAHKUM KALDIK.
RABBİM HUZUR EVLERİ DEĞİL BENCE İMAN İLE KUR'AN İLE HUZURLU ÖLÜMLER NASİP ETSİN BİZLERE.
KARDEŞİM BİLİYOR MUSUN NİCE İNSAN MANEVİYATA AÇ.HADİ BİR BÖLÜMÜ BİR ŞEYLER ÖĞRENMEYE DİKKAT ETMEYE ÇALIŞIYOR,AMA ÇOĞU İNSAN DÜŞMÜŞ DÜNYA TASASINA..NE BİLEYİM YA TAMAM HİÇ ÖLMEYECKMİŞSİN GİBİ BU DÜNYAYA,YARIN ÖLECEKMİŞSİN GİBİ ÖBÜR DÜNYAYA ÇALIŞACAKSIN AMA,ŞU ZAMANDA İNSANLAR HEP DÜNYAYA DALMIŞ..RABBİM HEPİMİİZ BU UYKUDAN UYANMAYA VE UYUANDIRMAYI NASİP EYLESİN..İNŞALLAH HEPİMİZE KARDEŞİM..İMAN LI VE KUR'ANLI..AMİN AMİN..ÇOK SAĞOLASIN KARDEŞİM.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Gelin şu dünaylıklarla bu kadar barışık olmadan kurtarabileceğimiz aile yaşamını hep birlikte düzeltmeye çalışalım. Sitemiz kanalıyla 3-5 insanın kafasında soru işaretleri bırakabilirsek ne mutlu bizlere.
İmanlı, saygı ve sevgi dolu bir aile ortamında büyüyen çocuklarımız geleceğimizin teminatı, güzel bir yaşamın mimarı olurlar.
Selam ve dua ile.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

S.A KARDEŞİM KATILIYORUM.MESELA SOL TARAFTA MULTİ MEDYADAKİ ÇİZGİ FLİMLER ÇOK GÜZEL.BİR ANNE VEYA BABA,ABLA YADA ABİ BUNLARI KÜÇÜKLERE Bİ İZLETSİN.ÇOK YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.ÖZELLİKLE "HABİL İLE KABİL" İZLETSİNLER..ÇOK YARARLI OLACAKTIR..
VE KARDEŞLERİM HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM.TİMAŞ YAYINLARININ ÇOK GÜZEL ÇOCUKLARA ÖZEL SERİLER VAR."DİNİMİ ÖĞRENİYORUM"SERİSİ MÜKEMMEL BİR SERİ..HAYDİ KARDEŞLERİM KÜÇÜKLÜKTEN BAŞLATILIM EĞİTİMİ.İMANLA YETİŞİP,İMANLI EVLATLA RYETİŞTİRMEYE VESİLE OLALIM.BU DİNİ EĞİTİM BAŞTA VERİLDİMİ GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI..
BİRDE KARDEŞLERİM TİMAŞ YAYINLARINI YİNE "PEYGAMBER ÖYKÜLERİ SERİSİ " VAR..ONUDA MUHAKKAK ALIP ÇOCUKLARINIZA OKUTUN..ÇOCUKLARIMIZA DİNİMİZİ ANLATALIM..BİRDE KARDEŞLERİM ARTIK ÇOCUKLARA HİTAO EDEN İLAHİ CD VAR.ONLARI ALIP DİNLETİN.ÇOCUĞA EN GÜZEL ÇOCUK HİTAP EDER..BUNLARI YAPALIM,ÇOK FAYDASI DOKUNACAKTIR İNŞALLAH..SELAM VE DUA İLE.

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

BIZ INSANLAR İŞİMİZE NASIL GELIYORSA OYLE YAPIYORUZ VE BU KONUDA BATININDA ETKISI VAR BATILILASMAYA ÇALIŞIYORUZ. ALLAH AKIL FIKIR IHSAN EYLESIN. BIR BABANIN OĞLUNA GUZEL BIR AHLAKTAN BASKA BIRSEY BIRAKAMAZ. ALLAH CÜMLEMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
S.A KARDEŞİM KATILIYORUM.MESELA SOL TARAFTA MULTİ MEDYADAKİ ÇİZGİ FLİMLER ÇOK GÜZEL.BİR ANNE VEYA BABA,ABLA YADA ABİ BUNLARI KÜÇÜKLERE Bİ İZLETSİN.ÇOK YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.ÖZELLİKLE "HABİL İLE KABİL" İZLETSİNLER..ÇOK YARARLI OLACAKTIR..
VE KARDEŞLERİM HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM.TİMAŞ YAYINLARININ ÇOK GÜZEL ÇOCUKLARA ÖZEL SERİLER VAR."DİNİMİ ÖĞRENİYORUM"SERİSİ MÜKEMMEL BİR SERİ..HAYDİ KARDEŞLERİM KÜÇÜKLÜKTEN BAŞLATILIM EĞİTİMİ.İMANLA YETİŞİP,İMANLI EVLATLA RYETİŞTİRMEYE VESİLE OLALIM.BU DİNİ EĞİTİM BAŞTA VERİLDİMİ GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI..
BİRDE KARDEŞLERİM TİMAŞ YAYINLARINI YİNE "PEYGAMBER ÖYKÜLERİ SERİSİ " VAR..ONUDA MUHAKKAK ALIP ÇOCUKLARINIZA OKUTUN..ÇOCUKLARIMIZA DİNİMİZİ ANLATALIM..BİRDE KARDEŞLERİM ARTIK ÇOCUKLARA HİTAO EDEN İLAHİ CD VAR.ONLARI ALIP DİNLETİN.ÇOCUĞA EN GÜZEL ÇOCUK HİTAP EDER..BUNLARI YAPALIM,ÇOK FAYDASI DOKUNACAKTIR İNŞALLAH..SELAM VE DUA İLE.

Güler Kardeşimin tavsiyelerine katılıyorum. Aile ortamı içerisinde belki çocuklarımızla iletişimiz sadece para alışverişi olarak kalmış olabilir. Bu nedenle özellikle Peygamber Efendimizini güzel ahlakını konu alan cdler kanalıyla dikkatleri bir noktaya çekebiliriz. Yine ev ortamında eğer çocuklarımız aşırı şekilde tv düşkünü ve çizgi film düşkünü iseler onlara hitap edecek tarzda ama aynı zamanda aile bilincini, sevgi ve saygıyı konu edinen cdler edinip izlettirmeliyiz. Belki zaman içerisinde özlemini duyduğumuz, sevgi saygıya dayanan islami yaşamla bütünleşen ailelere ulaşırız.
Bakış açılarımızı da değiştirmemiz gerekir. Müthiş bir kısırdöngü mevcut toplum yapımızda. Eşler adeta birbirlerinin ailelerinden nefret etmek için vardırlar. Bir aile ortamında bunların tartışma konusu olmasının çocuklarımız kısaca geleceğimiz üzerindeki olumsuz sonuçlarını düşünelim. İşte yine dinimizin çözüm ürettiği bir konu. tüm insanların birbiri üzerinde hakları olduğu gibi kayınvalidelerin ve kayınpederlerin de üzerimizde haklarının olduğu bilinci ile hareket etme zorunluluğumuz vardır. Sevgi ve saygı bugüne değin daha çok dedelerden ve ninelerden öğrenildi. Tekrar bu kapıyı aralarsak çözüm bulmuş oluruz. Dilerim zaman içerisinde toplumuzuda bu anlamda bir uyanış olacaktır.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Tayfun_Dokgoz yazdı:
BIZ INSANLAR İŞİMİZE NASIL GELIYORSA OYLE YAPIYORUZ VE BU KONUDA BATININDA ETKISI VAR BATILILASMAYA ÇALIŞIYORUZ. ALLAH AKIL FIKIR IHSAN EYLESIN. BIR BABANIN OĞLUNA GUZEL BIR AHLAKTAN BASKA BIRSEY BIRAKAMAZ. ALLAH CÜMLEMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

Tayfun kardeşim Rabbim sizden razı olsun katkılarınızdan dolayı.
Evet batıdan örnekler alıyoruz. dediğiniz dfoğru ama batının da iyi yönlerini değil de daha çok kötü yönlerini alıyoruz malesef.
Birde bu konu ile ilgili şunu ifade etmek istiyorum. Biliyor musunuz aslında çocuk eğitimi,sevgi ve saygıyı biz batılılara öğrettik. Onlar bizlerden aldıklarını şimdi bizlere transfer ederlerken veya ailelerimizde bireyselleşme sonucu yeni bir kültür oluşunca onların yaşamlarındaki güzelliklerden ziyade kötü yönlerini almamız korkunç ve bunu da bir marifetmiş gibi sergileme konusunu anlamıyorum.
Toplum olarakta seyirci kalmayı, alınanı benimsemeyi çok seviyoruz karşı çıkanlara da onlar gençler zaman içerisinde hatalarını anlarlar anlayışıyla hareket ediyoruz.
Oysa belki de onların hatalarını anlayacakları zamanları bile olmayacaktır. Çöküntünün izlerini kültürler arası çatışmalar almakta, sevgisiz, saygısız bir topluluk ile birlikte inancımızı kendi ellerimizle törpülemekteyiz.
Rabbim yarınlarını düşünen kullarından eylesin.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Her şeyden önce şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki, aile kelimesi, insan zihninde bir takım dinî, sosyal ve hukukî kavramları canlandıran sosyal muhtevalı bir kelimedir.

Aileyi kısaca şu şekilde tarif edebiliriz: Aile, karı koca ve çocuklardan meydana gelen ve yaratılıştan gelen bağlar üzerine kurulan küçük bir sosyal topluluktur. Tüm insanlar aile denen yuvada dünyaya gözlerini açarlar. Dolayısıyla aile insanın ilk kültür ocağı, ilkokulu, ilk sevgi kaynağı ve ilk dostlarını tanıdığı bir yuvadır.

Bu denli sağlam ilişki ve iletişim kaynağı olan ailenin sağlam olması; bireylerin sağlam olması, toplumun sağlam olması ve dünya düzeninin sağlam olması sonucunu beraberinde getirir. Sevgi ve saygıyla büyüyen insanlar başkalarının haklarına saygı duymasını da becerirler.

Aile toplumun en küçük sosyal birimidir. Toplumlar ailelerden meydana gelir. Toplumun mutlu ve huzurlu olması ailelerin mutlu ve huzurlu olmasıyla doğru orantılıdır. Aile, insanları yaratan Yüce Yaratıcı’nın koyduğu kurallara göre kurulursa sağlam ve toplumun biricik mutluluk kaynağı olur. Günümüzde yaşanan iç ve dışsal çatışmaların ana nedeni de sağlam bir aile olgusunun olmaması değil midir?

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

Evet kardeşim günümüzde malesef sağlam bir aile olgusu yok.Deyim yerinde ise herkes kendi hayatını yaşıyor..artık çoğu değerler kaybolmaya yüz tutmuş.Fakat bu Rahman Rızası için kurulan yuvalar için geçerli değildir.yani şu zamanda evlilik sadece aşk denilen bir olguya bağlanan bir olaymış gibi görünüyor.lakin bunun aslını yani;yaradılanı yaradandan ötürü sevip,Allah(CC) rızası için yuva kurulma düşüncesi yok,bu yüzden bu kadar aile,bu kadar sorunlar ile karşı karşıya gelmekte ve yuvalar bozulmaktadır.

gönül ister ki her kurulan yuva Allah(CC) rızası içinn kurulsun,yuva kurulurken bu düşünce üstüne kurulsun..o zaman ne çocuklar ,nede anne ve babalar mutsuz olsun..bu düşüncelerde kurulan yuvalarda hep,gerçek hayat akıllardadır,karşılaşınlara sorun olarak asla bakmazlar,onlar için bunlar aslında mükafat gibidirler,çünkü sabrı bilirler,sabrın sonundaki mükafatı bilirler..ve inşAllah bundan sonra bu düşüncelerde yuvalar kurulur.

Rabbim hepimizin sonunun hayır etsin..O'nun yolunda Yuva kurmayı,Ve O'nun yolunca ömrümüzü hakkıyla harcamayı nasip eylesin inşAllah.Selam ve dua ile..

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

Sevgili kardeşim gunumuzde o kadar ki maddiyat ön plandaki hiç bir şeyi göz görmez hale geliyor.Bi evde yaşlı bi insan var ise ve belli bir emekli maaşı var ise o insan az cok bakılıyor ama yok ise görmezden geliniyor.Tabi üzücü bi durum olmaması gerek.Ya öyle kötü bi zamanda yaşıyoruzki 60 yaşında bi kadının evine girip kolundaki bilezikleri alan kişiler bilmezmidir ayni hareket kendi aile fertlerine yapılsaydı ne ler yaşarlardı tabi o çalan insanda merhamet duygusu kalmamıştır gözü hic bir şey görmemiştir.Ya aslında söylenen çok şey var yaşlı insanlar için neyse çok konuştum galiba...

Bilmezmidirler... Onların dünü biz Bizim yarınımız onlar

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

VEYS yazdı:
Sevgili kardeşim gunumuzde o kadar ki maddiyat ön plandaki hiç bir şeyi göz görmez hale geliyor.Bi evde yaşlı bi insan var ise ve belli bir emekli maaşı var ise o insan az cok bakılıyor ama yok ise görmezden geliniyor.Tabi üzücü bi durum olmaması gerek.Ya öyle kötü bi zamanda yaşıyoruzki 60 yaşında bi kadının evine girip kolundaki bilezikleri alan kişiler bilmezmidir ayni hareket kendi aile fertlerine yapılsaydı ne ler yaşarlardı tabi o çalan insanda merhamet duygusu kalmamıştır gözü hic bir şey görmemiştir.Ya aslında söylenen çok şey var yaşlı insanlar için neyse çok konuştum galiba...

Veysel Kardeşim.çok haklısın maddiyat..herkesin gözünü para bürümüş.gerçekten bu kelimeyi yazmak istemezdim,şu fani dünyada paraya bu kadar değer verilip,maneviyatı görmek istememeleri beni çok üzüyor..yaşlıların bir duası benim için dünyalara bedel iken,neden bu kadar maddiyat ya bunu anlamış değilim.hadi tamam maddiyatta gerekli ama niye bu maddiyatı ,maneviyatın önünde tutuyorlar..sırf bunun için,yuvalarda huzur yok denecek kadar aza indii.ama biz gençler duyarlı olacağız,öğrenip,öğretip hayatımıza uygulamaya çalışacağız..yani her şey sözde kalmayacak..

İnşAllah bir şeyler yapabiliriz bundan sonra ve çok yapılacak şeyler var..biraz yapmaya çalışalım.yukarda da bir kaç öneri sundum,sağolsun konak kardeşimde güzel önerileri ile pekiştirdi konuyu..yani çok imkan var,haydi biraz gayret,biz her konuda mı yine böyle duyarsızlıkla kalacağız.olmaz kardeşlerim
bu devran böyle dönüp gitmemeli..öneriler sunalım,çözümler çıkarmaya ve bunları hayatımıza uygulamaya çalışalım inşAllah.selam ve dua ile

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
VEYS yazdı:

Veysel Kardeşim.çok haklısın maddiyat..herkesin gözünü para bürümüş.gerçekten bu kelimeyi yazmak istemezdim,şu fani dünyada paraya bu kadar değer verilip,maneviyatı görmek istememeleri beni çok üzüyor..yaşlıların bir duası benim için dünyalara bedel iken,neden bu kadar maddiyat ya bunu anlamış değilim.hadi tamam maddiyatta gerekli ama niye bu maddiyatı ,maneviyatın önünde tutuyorlar..sırf bunun için,yuvalarda huzur yok denecek kadar aza indii.ama biz gençler duyarlı olacağız,öğrenip,öğretip hayatımıza uygulamaya çalışacağız..yani her şey sözde kalmayacak..

İnşAllah bir şeyler yapabiliriz bundan sonra ve çok yapılacak şeyler var..biraz yapmaya çalışalım.yukarda da bir kaç öneri sundum,sağolsun konak kardeşimde güzel önerileri ile pekiştirdi konuyu..yani çok imkan var,haydi biraz gayret,biz her konuda mı yine böyle duyarsızlıkla kalacağız.olmaz kardeşlerim
bu devran böyle dönüp gitmemeli..öneriler sunalım,çözümler çıkarmaya ve bunları hayatımıza uygulamaya çalışalım inşAllah.selam ve dua ile

Örnekler öyle çok ki hangi birisini saysak az kalır ya yaşlılar insan bi tuhaf oluyor peki bunun önüne nasıl geçilir bunu bizler arayıp bulmalıyız nasıl olur insanın içinde merhamet duygusu var ise bu olay çözümleniyor.Görüyoruz televizyonlarda belli programlarda yaşlılara yapılan zulumlerı ve yapanların ne şekilde olduklarını bu gibi şeyleri bizlerin seyredip ders çıkarması gerekmekte.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

GECE GEÇ SAATLER DE TV BİR PROGRAMDA BİR TEYZEM ÇIKTI ANLATILMAZ Kİ İNSANIN YÜREGİNİN YANMASI LAZIM NASIL AGLIYORDU.EVLATLARI SORMUYORMUŞ.DEVLAT BAKANI ZİYARETE GİTMİŞTİ TEYZEM DİYORKİ EVLADIM SİZLER GELİNKİ BİZLERDE UMUTLANALIM.O HİSLER ANLATILMAZ YÜREGİN YANMASI LAZIM.RABBİM TAŞLANMIŞ KALPLERİMİZE MERHAMET ETSİN.Bİ TEYZEMİNDE EŞİ ÖLMÜŞTÜ TEYZEM NASIL AGLIYORDU O GİTTİ BEN REZİ OLDUM DİYORDU.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

değerli kardeşim gerçekyen çok önemli bir konu seçmişsiniz çok tşk ederim inş faydalı bilgiler elde edilir.Benimde hassasiyetle üzerinde durduğum bir konu Rabbim sevabınızı yazsın inş selam ve dua ile ,Hayat boyunca hep huzuru arar ve huzurun peşinden koşarız. Bazen onu yakalar, bazen de tam yakalamışken elimizden kaçırırız. İş hayatımızdan daha ziyade aile hayatımızdaki huzurumuz çok önemli. Çünkü huzurlu bir aile, aynı zamanda huzurlu bir toplumun temelini teşkil etmektedir.

Peki bunun için nelere dikkat etmeliyiz? Anne baba, birbirlerine karşı hak ve vazifelerinde, münasebet ve davranışlarında tam açıklık ve uyum içinde bulunmalıdır. Anne–babanın, birbirlerine karşı her olumlu tutum ve davranışı, çocukların irfan dağarcığına atılmış eşsiz bir elmas mahiyetindedir. Mevsimi geldiği zaman çocuk, dağarcığı açar, elması çıkarır ve değerlendirir. Aksine, anne babanın her huysuzluğu da, onları olumsuz tanıtan ve küçük gösteren siyah bir çizgi gibi kalır gider. Evin reisi, bütün aile fertlerine ve bilhassa küçüklere karşı yumuşak, lütufkâr, onların hizmetinde ve onları sevindirecek davranışlar içinde bulunmalıdır. Reisin, kendine düşen sorumlulukları hakkıyla yerine getirmesi, ona karşı aile fertlerini yumuşatacağı gibi, onun idarî işlerini de bir hayli kolaylaştıracaktır. Beyler, örf ve âdetler ve imkânları nispetinde, onlara hediyeler almalı ve alamadığı zaman da, neden almadığını, onların içinde herhangi bir kuşkuya meydan bırakmayacak şekilde izah etmelidir. Beyin, eve ait bazı işlerde hanımına ve çocuklarına yardımcı olması, her an aile içindeki ağırlığını koruması ve istikbalin yuvalarını kuracak olan çocuklara ders verilmesi bakımından oldukça önemlidir. Aile fertleri, birbirlerine karşı çok saygılı ve terbiyeli davranmalıdırlar. Maalesef günümüzün çocukları bu noktada talihsiz ve nasipsiz sayılırlar. Huzur, aile fertleri arasındaki karşılıklı his alışverişine bağlıdır. Büyükler, sevecek ve şefkat edecek; küçükler de hürmet ve saygıda bulunacaklardır. Çocuk, pek çok defa baba ve anneye nasıl itaat ve hürmet edilmesi lâzım geldiğini görmelidir ki, onu kavrasın, hazmetsin ve yaşayabilsin. Yoksa, pratiği olmayan telkinlerle beklenen neticeyi almak oldukça zordur.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
Evet kardeşim günümüzde malesef sağlam bir aile olgusu yok.Deyim yerinde ise herkes kendi hayatını yaşıyor..artık çoğu değerler kaybolmaya yüz tutmuş.Fakat bu Rahman Rızası için kurulan yuvalar için geçerli değildir.yani şu zamanda evlilik sadece aşk denilen bir olguya bağlanan bir olaymış gibi görünüyor.lakin bunun aslını yani;yaradılanı yaradandan ötürü sevip,Allah(CC) rızası için yuva kurulma düşüncesi yok,bu yüzden bu kadar aile,bu kadar sorunlar ile karşı karşıya gelmekte ve yuvalar bozulmaktadır.

gönül ister ki her kurulan yuva Allah(CC) rızası içinn kurulsun,yuva kurulurken bu düşünce üstüne kurulsun..o zaman ne çocuklar ,nede anne ve babalar mutsuz olsun..bu düşüncelerde kurulan yuvalarda hep,gerçek hayat akıllardadır,karşılaşınlara sorun olarak asla bakmazlar,onlar için bunlar aslında mükafat gibidirler,çünkü sabrı bilirler,sabrın sonundaki mükafatı bilirler..ve inşAllah bundan sonra bu düşüncelerde yuvalar kurulur.

Güzel düşünce ve katkılarınız için Rabbim sizden razı olsun. İnşallah bundan sonra insanlara vereceğimiz mesaj sizin dilekleriniz doğrultusunda olur ki işte o zaman yavaş yavaş toplumda pörsümeler ortadan kalkar. Rabbim O'nun rızasına uygun aile ortamında çocuklarımızın yetişmelerini nasip etsin.
Selam ve dua ile.

Rabbim hepimizin sonunun hayır etsin..O'nun yolunda Yuva kurmayı,Ve O'nun yolunca ömrümüzü hakkıyla harcamayı nasip eylesin inşAllah.Selam ve dua ile..

konak

Kayıtlı Kullanıcı

VEYS yazdı:

Veys kardeşim katkılarından dolayı Rabbim sevabını yazsın. Manevi duyguları körelmiş bir toplulukta elbette yazdıklarınız tarzında olaylar çokça olacaktır. Bulunduğumuz yerde toplumdan dışlanmış tanıdıklarımız var ise onlara ulaşıp düşünce babında dahi olsa onlarla iletişime girmemizin yararlı oacağı kanısındayım.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
GECE GEÇ SAATLER DE TV BİR PROGRAMDA BİR TEYZEM ÇIKTI ANLATILMAZ Kİ İNSANIN YÜREGİNİN YANMASI LAZIM NASIL AGLIYORDU.EVLATLARI SORMUYORMUŞ.DEVLAT BAKANI ZİYARETE GİTMİŞTİ TEYZEM DİYORKİ EVLADIM SİZLER GELİNKİ BİZLERDE UMUTLANALIM.O HİSLER ANLATILMAZ YÜREGİN YANMASI LAZIM.RABBİM TAŞLANMIŞ KALPLERİMİZE MERHAMET ETSİN.Bİ TEYZEMİNDE EŞİ ÖLMÜŞTÜ TEYZEM NASIL AGLIYORDU O GİTTİ BEN REZİ OLDUM DİYORDU.

Fatma Ergun kardeşim; sizinde katkılarınız çok güzel. Rabbim sevabınızı yazsın.
Son zamanlarda özellikle ramazan ayında bu tür görüntülere tanıdık olmaya başladık. Ama bizim insan olduğumuz olgusunu taşıyan bu tür programları malesef tv dizileri izlenme rekorları kırarken izlenmemekte. O zaman iş bizlere düşmekte. Mutlaka yakınımızda ailesinden yakınan, anne ve babasının rızasını almamış gençlerimiz vardır. O zaman onlar kanalıyla mesajımızı iletmeye başlayalım. Bir, iki, üç derken her birey birilerine ulaşırsa en azından bizler üzerimize düşeni yapmış olmanınrahatlığına bürünürüz. Evet yaşlılarımızın en büyük destekçisi malesef evlat olmaktan çok kendi gibi yaşlı olan eşi ve bu son derece üzücü bir durum.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
değerli kardeşim gerçekyen çok önemli bir konu seçmişsiniz çok tşk ederim inş faydalı bilgiler elde edilir.Benimde hassasiyetle üzerinde durduğum bir konu Rabbim sevabınızı yazsın inş selam ve dua ile ,Hayat boyunca hep huzuru arar ve huzurun peşinden koşarız. Bazen onu yakalar, bazen de tam yakalamışken elimizden kaçırırız. İş hayatımızdan daha ziyade aile hayatımızdaki huzurumuz çok önemli. Çünkü huzurlu bir aile, aynı zamanda huzurlu bir toplumun temelini teşkil etmektedir.

Peki bunun için nelere dikkat etmeliyiz? Anne baba, birbirlerine karşı hak ve vazifelerinde, münasebet ve davranışlarında tam açıklık ve uyum içinde bulunmalıdır. Anne–babanın, birbirlerine karşı her olumlu tutum ve davranışı, çocukların irfan dağarcığına atılmış eşsiz bir elmas mahiyetindedir. Mevsimi geldiği zaman çocuk, dağarcığı açar, elması çıkarır ve değerlendirir. Aksine, anne babanın her huysuzluğu da, onları olumsuz tanıtan ve küçük gösteren siyah bir çizgi gibi kalır gider. Evin reisi, bütün aile fertlerine ve bilhassa küçüklere karşı yumuşak, lütufkâr, onların hizmetinde ve onları sevindirecek davranışlar içinde bulunmalıdır. Reisin, kendine düşen sorumlulukları hakkıyla yerine getirmesi, ona karşı aile fertlerini yumuşatacağı gibi, onun idarî işlerini de bir hayli kolaylaştıracaktır. Beyler, örf ve âdetler ve imkânları nispetinde, onlara hediyeler almalı ve alamadığı zaman da, neden almadığını, onların içinde herhangi bir kuşkuya meydan bırakmayacak şekilde izah etmelidir. Beyin, eve ait bazı işlerde hanımına ve çocuklarına yardımcı olması, her an aile içindeki ağırlığını koruması ve istikbalin yuvalarını kuracak olan çocuklara ders verilmesi bakımından oldukça önemlidir. Aile fertleri, birbirlerine karşı çok saygılı ve terbiyeli davranmalıdırlar. Maalesef günümüzün çocukları bu noktada talihsiz ve nasipsiz sayılırlar. Huzur, aile fertleri arasındaki karşılıklı his alışverişine bağlıdır. Büyükler, sevecek ve şefkat edecek; küçükler de hürmet ve saygıda bulunacaklardır. Çocuk, pek çok defa baba ve anneye nasıl itaat ve hürmet edilmesi lâzım geldiğini görmelidir ki, onu kavrasın, hazmetsin ve yaşayabilsin. Yoksa, pratiği olmayan telkinlerle beklenen neticeyi almak oldukça zordur.

Paylaşımınız ve bu güzel bilgileriniz için Rabbim sevabınızı yazsın.
Evet aile içerisinde sizin de belirttiğiniz gibi saadet bağının güçlü olması ve bunun pratikte sergileniyor olması çok önemlidir.
Bir örnek vereceğim. Biz büyüklerimizden bir büyüğümüz içeri girdiğinde ayağa kalkmayı öğrendik. Büyüğümüz oturmadan biz asla ve asla oturmazdık. Ama bugüne bakalım bugün hangi evde veya bu sorunu tartışan bu site gönüllülerinin hangisinin evinde bu uygulanmaktadır. Öncelikle bizler kültürel mirasımızı manevi yapımız ile birlikte yitirdik. Dolayısıyla bu güzel hasletler yerini başıboş virane bir yapıya sevgi ve saygı yoksunu bir aileye bırakmadı mı.
Bize yapılmasını istemediğimiz birçok davranışı biz büyüklerimize karşı sergilerken bilinçsizce bu sonucu doğurduk. Bunu yaptığımız gibi de bugün yine iş bizlere düşmekte ve tekrar maneviyatla perçinleşen bir aile olgusunu oturtmak zorundayız. Bence geç kalınmışta değildir.
İşte fırsat yarın sabah bayram namazına giderken namaz çağında olan çocuğumuz ile birlikte gitmeyi denersek aceba güzel bir davranış olmayacak mı? Tabii kalıcı olması için de geçmişten örnekler verilerek ve bundan sonraki yaşamda perçinlenmesi gerekir.
Selam ve dua ile Ramazan bayramınızı kutluyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt