Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

Mükellefle İlgili Hükümler
Mükellefle ilgili hükümler sekizdir. Bunlara "Ef'al-i Mükellefin" denir:
1) Farz:
Dinimizce, yapılması kesinlikle emredilen şeye farz denir. Namaz kılmak, oruç tutmak ve zekât vermek gibi.
Farzın Hükmü: Farz olan görevleri yapan, karşılığında sevab kazanır. Özürsüz olarak yapmayan azabı hak etmiş olur. Farzı inkâr eden dinden çıkar.
Farz İki Çeşittir:
a) Farz-ı Ayın: Her mükellefin yapması gereken farz demektir. Beş vakit namaz kılmak gibi.
b) Farz-ı Kifaye: Bazı mükelleflerin yapması ile diğerlerinin yapması gerekmeyen farz demektir. Cenaze namazı kılmak gibi. Bazı müslümanlar bir ölünün cenaze namazını kılarsa farz olan görev yerine getirildiğinden, diğer müslümanların ayrıca o ölü için cenaze namazı kılmaları gerekmez.
2) Vacib:
Farz kadar kesin olmamakla beraber kuvvetli bir delil ile yapılması emredilen şeye vacib denir. Bayram namazı kılmak, fıtır sadakası vermek ve kurban kesmek gibi.
Vacibin Hükmü: Vacipleri yapan sevab kazanır. Özürsüz olarak yapmayana azap gerekir.
3) Sünnet:
Farz ve vacipten başka Peygamberimizin ibadet niyetiyle yaptığı şeye sünnet denir.
Sünnet İkiye Ayrılır:
a) Sünnet-i Müekkede: Peygamberimizin çoğu zaman yaptığı, pek az terkettiği sünnete Sünnet-i Müekkede denir. Sabah, öğle ve akşam namazlarının sünnetleri gibi.
b) Sünnet-i Gayri Müekkede: Peygamberimizin ara sıra yaptığı sünnete Sünnet-i Gayri Müekkede denir. İkindi namazının sünneti ile yatsının ilk sünneti gibi.
Sünnetin Hükmü: Sünnetleri yapan sevab kazanır. Peygamberimizin şefaatine nâil olur. Sünneti bile bile terk edenler azarlanır.
4) Müstehab:
Peygamberimizin bazen yapıp, bazen de yapmadığı şeye Müstehab denir. Kuşluk namazı kılmak gibi.
Müstehabın Hükmü: Müstehab olan şeyleri yapan sevab kazanır, yapmayan azarlanmaz.
5) Mübah:
Mükellefin yapıp yapmamakta serbest olduğu şeylere mübah denir. Oturmak, yürümek ve uyumak gibi.
Mübah'ın Hükmü: Mübah'ı yapan sevap kazanmaz, yapmayan da günah işlemiş olmaz.
6) Haram:
Dinimizce yapılması kesin olarak yasaklanan şeye Haram denir. Haksız yere adam öldürmek, hırsızlık yapmak, içki içmek, kumar oynamak, domuz eti yemek, anne ve babaya karşı gelmek gibi.
Haramın Hükmü: Haramı işleyen kimse ceza ve azabı hak etmiş olur. Allah korkusundan dolayı haramdan kaçınan sevab kazanır. Haramı inkâr eden dinden çıkar.
7) Mekruh:
Haram kadar kesin olmamakla beraber, dinimizce yapılmaması istenen şeye mekruh denir.
Mekruh İkiye Ayrılır:
a) Kerahet-i Tahrimiyye=Harama Yakın Mekruh: Vacipleri yerine getirmemek gibi.
Hükmü: Böyle bir mekruhu işlemekten sakınan sevab kazanır. Yapan günah işlemiş olur.
b) Kerahet-i Tenzihiyye=Helâla Yakın Mekruh: Sünnet ve müstehapları yapmamak gibi.
Hükmü: Bu gibi mekruhlardan sakınanlar sevab kazanır, işleyenlere ceza gerekmez.
8) Müfsid:
Başlanmış olan bir ibadeti bozan şeylere denir. Namaz kılarken konuşmak, oruçlu iken bilerek yiyip içmek gibi. Konuşmak namazı,yiyip içmek de orucu bozar.
Hükmü: Özürsüz olarak ve bile bile ibadeti bozmak azabı gerektirir.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ABLA
CEVABINIZ DOĞRU TEBRİK EDİYORUM. AMA SORU SAHİBİ ORTALARDA YOKKİ OKEY VERSİN.
İSTERSENİZ 5-10 DAKİKA BEKLEYİP SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ. KENDİSİNDENDE HELALLİK İSTERİZ.
K.S.E.O.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

geldim abi.İşler yoğun giremedim siteye.Benim olmama gerek yokki.Fatmacım sorsun sorusunu...

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A.
EFENDİM YİNE TAHARRET BAHSİNDEN DEVAM,

TEYEMMÜM KONUSUNU BİR MÜSLÜMANIN İHTİYACI KADAR DA OLSA ANLATIRMISINIZ
K.S.E.O.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

NERDESİN ABİLER, ABLALAR, AMCALAR, TEYZELER, HALALR, NİNELER,
YOKMU CEVAP VERECEK.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Abi bekliyoruz başkaları cevap versin diye ma yok işte :) Yine bana kaldı....

Teyemmüm su bulunmadığı veya bulunsa da kullanma gücü olmadığı zaman, temiz toprak cinsinden bir şeyle hadesi (abdest almak veya gusl gerektiren hal) gidermek amacıyla yapılan hareketleri dile getirir.
TEYEMMÜMÜ GEREKTİREN HALLER
1- Su, temizlenecek kimsenin bulunduğu yerden en az dört bin adım, yani üç kilometre uzakta bulunursa,
2- Suyun kullanılması durumunda hastalanma, hastalığın artması veya uzaması gibi tehlike mevcutsa,
3- Yakında bulunan suyu elde etme hususunda nefse, mala, ırz ve namusa tehlike gelme hali varsa,
4- Elde bulunan su, abdest veya gusle yetmeyecekse,
5- Suyun kullanılması halinde kendisinin, arkadaşının veya hayvanının susuzluktan helak olacağına kanaat getirilirse,
6- Kuyudan su çekmek için ip veya kova bulunmazsa,
7- Bulunan su ile abdest alındığı veya gusul edildiği takdirde bayram veya cenaze namazlarını tamamen geçirme ihtimali varsa.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

NE YAPALIM ABLAM,
BİZEDE BU GÖREV VERİLMİŞ HERHALDE, BİZ SORUP CEVAPLAYARAK ÖĞRENECEĞİZ.
ONLAR OKUYARAK.

DEMEKKİ SORMA SIRASI SENDE
HADİ BUYUR BAKALIM

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

değerli abicim kusura bakmayın yaa bu forumla kaç gündür ilgilenemiyorum bir yandan ders çalışıyorum bir yandan sitede bazı konularla ilgileniyorum derken bu forma zaman ayıramadım hadi bakalım soru sırası kimde acaba?

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

mümin,münafık.müşrik ve kafir kısaca tanımlarını yapabilir miyiz?

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Mümin Allah’a, Hz.Peygamber’e ve O’nun haber verdiği şeylere gönülden inanıp, kabul ve tasdîk eden kimsedir.
MÜNAFIK. Kalben inanmadığı halde, dili ile mümin olduğunu söyleyen kimsedir. MÜŞRİK Allah'a, birliğine, ortak koşmak demektir. Allah'tan başka obje, kavram ve kişilere tapınanlara ve birden çok tanrıya inananlara müşrik denir. Şirk bir tür küfür olarak tanımlandığı için her müşrik aynı zamanda kâfir (küfür işleyen) olarak da tanımlanır. Müşrik mana itibariyle müminin tam tersidir.KAFİR İslam dininin temel esaslarını kabul etmeyen, Hz.Peygamber’in, Yüce Allah’tan getirdiği kesin olarak bilinen hususları inkar eden kimsedir

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun sizden okuyarak öğreniyoz inşallah vesilenizle

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Zerda abla Allah razı olsun çok güzel açıklamışsın.Soru sırası sende inşallah

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. TUĞBA ABLA, DİĞER FORUMDA BEN SORDUM BURADADA SİZ SORUN BARİ,

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Cuma Namazı Vaktinde Yolculuk Yapmanın Hükmü Nedir?

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ARKADAŞLAR ŞEHİR DIŞINDAYDIM YENİ GELDİM
ZERDA ABLANIN SORUSUNA CEVAP ARIYORUZ

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

yaa abi ben bukadar zormu soruyorum cevab yok bir gün oldu nerdeyseeee yazayım bari cevabııı

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

zerda yazdı:
yaa abi ben bukadar zormu soruyorum cevab yok bir gün oldu nerdeyseeee yazayım bari cevabııı

ABLA BEN YOKTUM , YENİ GELDİM . LÜTFEN CEVABIMIZI ALALIMDA YENİSİNE BAŞLAYALIM. BARİ CEVAPLA BERABER YENİ SORUNUZUDA SORUN OLMAZMI.
K.S.E.O.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Abicim ben cevabı yazıyorum çıkmam lazım hem ders çalışıp hemde test çözmeliyim dua edin inş çok basit sorular soracağım zor oluyor galiba kimse cevablamıyor.
Cuma namazının farz olmasının şartlarından birisi “mukîm” olmaktır. Cuma namazı saatinde mukîm olmayan, yâni vatanında veya sabit bir yerde ikâmet hâlinde bulunmayan, yani seferî bulunan Müslümanlar için Cuma namazı farz olmaktan çıkar. Fakat, yol şartları müsâitse, bir meşakkat olmayacak ise, Cuma namazı kılınan bir câmiye ulaşılması hâlinde, yolculuk esnâsında Cuma namazının kılınmasında hiçbir mahzur yoktur. Cuma namazını kıldığı takdirde ayrıca öğle namazı kılmaz. Çünkü Cumayı kılmış olması sebebiyle öğle namazı kendisinden düşer.

Cuma günü uzun yolculuğa çıkılmasında hiçbir mahzur yoktur. Yolculuk esnasında cuma namazını kılabileceği gibi, eğer cuma namazına yetişemez veya vakti müsâit olmaz ise, o günün öğle namazını kılmakla namaz farîzasını edâ etmiş olur.

Bununla berâber; eğer Cuma günü ile başka bir gün arasında tercih yapabilecek ise, Cuma namazını meşakkatsiz ve esenlik içinde edâ edebilmek için, yolculuk husûsunda başka bir gün tercihinde de bulunabilir....soru sorma hakkını gelene kadar abime devr ediyorum dua ile

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Cuma namazının farz olmasının şartlarından birisi “mukîm” olmaktır. Cuma namazı saatinde mukîm olmayan, yâni vatanında veya sabit bir yerde ikâmet hâlinde bulunmayan, yani seferî bulunan Müslümanlar için Cuma namazı farz olmaktan çıkar. Fakat, yol şartları müsâitse, bir meşakkat olmayacak ise, Cuma namazı kılınan bir câmiye ulaşılması hâlinde, yolculuk esnâsında Cuma namazının kılınmasında hiçbir mahzur yoktur. Cuma namazını kıldığı takdirde ayrıca öğle namazı kılmaz. Çünkü Cumayı kılmış olması sebebiyle öğle namazı kendisinden düşer.

Cuma günü uzun yolculuğa çıkılmasında hiçbir mahzur yoktur. Yolculuk esnasında cuma namazını kılabileceği gibi, eğer cuma namazına yetişemez veya vakti müsâit olmaz ise, o günün öğle namazını kılmakla namaz farîzasını edâ etmiş olur.

Bununla berâber; eğer Cuma günü ile başka bir gün arasında tercih yapabilecek ise, Cuma namazını meşakkatsiz ve esenlik içinde edâ edebilmek için, yolculuk husûsunda başka bir gün tercihinde de bulunabilir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt