Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

Sual: Namazda niyeti kalb ile mi yapmalı yoksa dil ile mi?
Hakkınızı helal edin sual sorma sıramı ben saldım:)

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

ben soruyorum kardeşlerim :nasuh tevbesi nedir??

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

Nasuh tevbesi
Kur�an-ı kerimde mealen, (Allah�a tevbe-i nasuh edin!) buyuruldu. (Tahrim 8)
Nasuh kelimesine 23 mana verilmiştir. Bunlardan en meşhuru günahlara pişman olup, dili ile istiğfar etmek ve bir daha işlememeye karar vermektir. Peygamber efendimiz, tevbeden bahsedince, nasuh tevbesinin ne olduğunu soran Hz. Muaz bin Cebel�e buyurdu ki:
(Tevbe-i nasuh, işlenen günahtan pişman olmak, Allahü teâlâdan mağfiret dilemek, bir daha öyle bir günah işlememek demektir.) [Beyheki]

rainmen

Kayıtlı Kullanıcı
RE: sırat köprüsü ile ilgili açıklama(kaynak süleyman ateş)

RE: sırat köprüsü ile ilgili açıklama(kaynak süleyman ateş)

Sırat Köprüsü gerçekten var mı yoksa hurafe mi?

SORU: sırat köprüsü gerçekten var mı yoksa hurafe mi?

CEVAP: Sırat Köprüsü, kimi rivayette 3 bin yıl yokuş, 3 bin yıl düz, 3 bin yıl iniş olmak üzere 9 bin yıl mesafede bir yoldur. Sağında solunda cennet ve cehennem vardır. Cehennem zebanileri bir takım kancalarla insanları cehenneme düşürmeye çalışırlar. Kimi rivayette bu mesafe 15 bin, kimine göre 1000 yıldır. Bunların hiçbiri Kuran’da olmadığı gibi doğru düzgün bir hadiste de yoktur.

HEPSİ BİRER SENARYO
Hep böyle çürük rivayetler, bu gibi hurafelerle doldurulmuştur. 50 yıl, bilemedin 100 yıl yaşamış bir insanın 15 bin yıl, kıldan ince kılıçtan keskin bir köprü yolun üstünde yürütülmesi, Allah’ın merhametiyle bağdaşır mı? Ben böyle hurafelere inanmıyorum. Bunlar maalesef sözüm ona din uzmanlarının zamanla yaptıkları, İslâm öncesi inançlardan, hatta Uzakdoğu inançlarından esinlenmiş senaryolardır. Ben size bunun kanıtlarını burada ayrıntıyla veremem. İsterseniz Kuran Ansiklopedisi adlı eserimin Sırat maddesine bakınız. Orada bunun nasıl sızdırma bir hurafe olduğunu göreceksiniz.

arkadaşlar bende duyunca şaşırdım bunu!!bu yaşıma kadar bende sizin gibi bir sırat köprüsü olduğunu duydum büyüklerimden.ama süleyman ateş'i bilirsiniz ki din konusunda ihtisas yapmış bir zaattır.ne düşünüyorsunuz bilmiyorum.ama ciddiye almamız gerekiyor die düşünüyorum.Allah'a emanet olun.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim ben de bişiler buldum. paylaşmak istedim:

“(Ey insanlar!) içinizden hiç kimse yoktur ki cehenneme uğramamış olmasın. Bu Rabbinin yerine getirmeyi üzerine aldığı kesinleşmiş bir (hüküm)dür. Sonra biz korkup, sakınanları kurtarır, zalimleri ise cehennemde diz üstü bırakırız.” (Meryem Suresi 71-72. ayet)

Peygamber efendimiz bu konuda şöyle buyurmuştur:

يضرب الصراط بين ظهراني جهنم فأكون أنا و أمتي أول من يجيزه

“Cehennemin ortasına sırat köprüsü kurulur. Ben ve ümmetim onu ilk geçenler oluruz.”[1] Ve şöyle buyurmuştur:

ويضرب جسر جهنم فأكون أول من يجيزه ودعاء الرسل يومئذ اللهم سلم سلم

“Cehennem köprüsü (sırat köprüsü) kurulur. Ben onu ilk geçecek olanım. O gün peygamberlerin duası “Ey Allah’ım! Bizi selamete erdir” dir.”[2]

Ebu Said El-Hudri (radıyallahu anh) şöyle buyurmuştur:

بلغني أن الجسر أدق من الشعر وأحد من السيف

“Bana gelen habere göre sırat köprüsü kıldan daha ince, kılıçtan daha keskindir.”[3]

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

وترسل الأمانة والرحم فتقوم على جنبي الصراط يمينا وشمالا فيمر أولكم كالبرق ثم كمر الريح ثم كمر الطير وشد الرحال تجزي بهم أعمالهم ونبيكم قائم على الصراط يقول رب سلم سلم حتى تعجز أعمال العباد حتى يحيئ الرجل فلا يستطيع السير إلا زحفا قال وعلى حفتي الصراط كلاليب معلقة مأمورة بأخذ من أمرت به فمخدوش ناج ومكدوس في النار

“Emanet (emanet edilen bir şeyi koruma sıfatı) ve rahim (akrabalık bağı) gelir sırat köprüsünün sağ ve sol yanına durur beklemeye başlarlar. Köprüyü ilk önce geçenler tıpkı bir şimşek gibi, sonrakiler rüzgar gibi, sonrakiler kuş gibi ve hızlıca yolculuğa çıkan bir kişi gibi geçeceklerdir. Herkes ameline göre (köprüyü) geçişinin karşılığını görecektir. Ve sizin peygamberiniz (bütün bu olaylar olurken) köprünün başında

“Rabbim Sen selamete erdir” diye dua edecektir. Ta ki bazı kulların amelleri sırat köprüsünü geçişine izin vermeyinceye kadar bu şekilde devam eder. Hatta bir adam gelir, yürümeye gücü yetmediğinden arkası üzerine sürüne sürüne ilerler.” Peygamber efendimiz sözüne şöyle devam etmiştir:

“ Sırat köprüsünün iki tarafında asılı kancalar bulunmaktadır. Yakalamakla emrolundukları insanları yakalarlar. Kim arkasından itilirse cehenneme düşer ve kimde hafif yaralar alırsa kurtuluşa erer.”[4]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Buhari(1/278) Hakim(4/628) Ebu Avane(1/139) İbni Mace(4280) İbni Ebi Şeybe(7/58) İbni Rahuye(1/93) Ebu Yala(11/241) Deylemi(8836) Buhari Tarihul Kebir(4/129)

[2] Buhari(ezan 129) Müslim(iman 299)

[3] Müslim(1/170) İbni Hibban(16/380) İbni Mende İman(2/802)

[4] Müslim(1/187) Ebu Nuaym Müsnedül Mustahrac(1/270)

rainmen

Kayıtlı Kullanıcı

s.a

hadis konusunda buhari ve mülim'in en titiz davrananlar arasındadır.fakat seçimde ne kadar titiz davranırlarsa davransınlar ,insanlık hali az da olsa gözden kaçan kimi rivayetlerin olabilieceği hatırlanmalı.buharinin saihih'İ tekrarlı 7397 tekrarsız 2602 hadis içerir.buhari bu hadislerin 600.000 hadis arasından seçtiğini söyler!!!(siyeru a'lam,11/187) kaynak mustafa islamoğlu"sözün gücü mü,gücün sözü mü" kitabının sünnet ve hadis üzerine"bölümü sayfa 207.
yani arkadaşlar.şu an piyasada yaklaşık olarak 3 milyonun üzerinde hadis vardır!!!bunlardan çok önce buhari 600.000 tane hadis arasında 2602 tane ayıklamış gerçeğini sahtesinden.Allah'ın mesajını insanlara iletmekle yükümlü olan peygamber aleyhisselamın hayatında ve sözlerinde kur'an'ın yankılanmasıdır,sünnet ve hadis.
önemli olan gerçekten bunları peygamber efendimizin söyleyip söylemediğidir.bunu da bizim doğru düzgün seçim ayıklamamız çok zordur.

toparlayıp söylemeliyim ki o zaman SÜLEYMAN ATEŞ din'e iftira atıyor!!!,yalan konuşuyor!!!eğer bu üstte yazılanlar doğru olduğunu kabul edersek.ya da tam tersi bir durum söz konusu!!!din adına Süleyman Ateş'e çok güvenirim.çok değerli bir müfeessirdir herkezin bildiği gibi. bir çok şeyi ondan öğrenmişizdir.
belki biliyosunuz dur vatan gazetesinde din adına sorulara cevap veriyor.bende orda okumuştum bunları.çok şaşırmıştım.sizlerle paylaşmak istedim.Allah'a emanet olun.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

mektubat yazdı:
Sual: Baş ağrısı sebebiyle gözden yaş gelse, abdest bozulur mu?
CEVAP
Bozulmaz. Gözden ağrı ile gelirse bozar.

Sual: Gözümüzden yaş gelince gözdeki rahatsızlık sebebiyle mi abdesti bozar, yoksa göz hariç başka rahatsızlıklarda mı kastediliyor?
CEVAP
Gözden irinli akıntı olur, ağrılı sızı akarsa abdesti bozar, her gözden çıkan gözyaşı abdesti bozmaz.

Sual: Secde-i tilavette sesli gülünse, namazdaki gibi, abdest bozulur mu?
CEVAP
Evet.

Sual: Kulaktaki akıntı, ağrısız olarak dışarı çıksa abdesti bozar mı?
CEVAP
Evet.

Sual: Kendiliğinden çıkan kıl kurdu ve solucan, abdesti bozar mı?
CEVAP
Bozar.

Sual: Hap içip başı dönse, sallanarak yürüse abdest bozulur mu?
CEVAP
Baş dönmesi bozmaz, hap sarhoş etmişse bozulur.

Sual: Eldeki kandan özürlünün, ayağı kanasa, abdest bozulur mu?
CEVAP
Evet.

Sual: Elfaz-ı küfür söyleyip mürted olanın abdesti de bozulmuş olur mu?
CEVAP
Evet.

Sual: Otobüste dayanıp bir an uykuya dalmak abdesti bozar mı?
CEVAP
Dayanarak uyuyanın abdesti bozulur.

Sual: Teşehhüddeki gibi oturup veya bağdaş kurup iki dirseğini iki dizi üzerine koyarak ellerini çenesine dayayıp uyumak veya taburede dirseğini dizine dayayıp uyumak abdesti bozar mı?
CEVAP
Evet bozar.

Sual: Bir koltukta yaslanarak kitap okurken 2-3 saniyelik uyku durumu abdesti bozar mı? Elimdeki kitap yere düştü ve sesine uyandım.
CEVAP
Abdest bozulmuştur. Hatta kitap elinizden düşmese bile, dayanıp bir an uyumak bile abdesti bozar. Dayanmadan uyumak bozmaz.

Sual: Kulağıma damlattığım yağlı ilaç, ağzımdan ve burnumdan geldi. Abdestim bozuldu mu?
CEVAP
Kulağa damlatılan yağ, burundan çıkınca bozmaz, ağızdan çıkarsa bozar.

Sual: Dişim kanıyor. Tükürünce tükürükten fazla oluyor. Bazen ayda bir veya haftada bir burnum kanıyor. Elde olmadan gelen bu kanlar abdesti bozar mı?
CEVAP
Evet bozar. Ama Maliki mezhebi taklit edilirse, böyle elde olmadan akan kanlar semavi özür olduğu için bozmuyor. Yaradan çıbandan kan akması, basurdan kan gelmesi, elde olmadan idrar damlaması birer semavi özür oluyor ve Maliki�de abdesti bozmuyor. Onun için Maliki�yi taklit etmenizi tavsiye ederiz.

www.dinimizislam.com

SELAMUNALEYKUM KARDEŞİM,
CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
BENDE KENDİ KAYANAĞIMA GÖRE KISACA SIRALAYAYIM İNŞALLAH.
SİZ BU ARADA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

1- ÇIKTIĞI YERİN ETRAFINA YAYILMAYAN KAN,
2- YARADAN KAN AKMAKSIZIN ETİN DÜŞMESİ. BU HAL MEDİNE HALKINDA GÖRÜLÜR VE BUNA IRGUL MEDENİ DENİR.
3- YARADAN, KULAKTAN VE BURUNDAN KURDUN DÜŞMESİ
4- KADINA DOKUNMAK VE KİŞİNİN KENDİ TENASUL UZVUNA DOKUNMASI
5- AĞZI DOLDURMAYACAK KADAR KUSMAK
6- ÇOK BİLE OLSA BALGAMIN GELMESİ
7- DOĞRU GÖRŞE GÖRE MAKADI YERDEN KALKMADAN UYUYAN KİMSENİN YATTIĞI YERDE SAĞA SOLA MEYLETMESİ
8- YİNE MAKADI YERE YERLEŞEN KİMSENİN UYUMASI, İSTERSE ALTINDAN ÇEKİLDİĞİ ZAMAN DÜŞEBİLCEĞİ BİR ŞEYE DAYANMIŞ OLSUN.
9- RUKU HALİDE DAHİ OLSA NAMAZ KILANIN UYUMASI
10- SÜNNETE UYGUN OLDUKTAN SONRA SECDE HALİNDE NAMAZ KILANIN UYUMASI.
(BUNLAR HANEFİ MEZHEBİNE GÖRE)

MUAFFAKİYET ALLAHTANDIR.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A.
YİNE BEN SORUYORUM ANLAŞILAN,
GUSLÜ GEREKTİREN ŞEYLER NELERDİR.
K.S.E..O

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

1- Cünüplük; yani cinsi münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin (sperm) şehvetle vücut dışına çıkması.
2- Hayız (kadının adet görmesi) ve nifas (lohusalık) hallerinin sona ermesi. Bu hallerde gusletmek farzdır. Bazı durumlarda da gusletmek, sünnet veya müstehabdır. Mesela; Hac ve Umre yapmak maksadıyla Mekke ve Medine'ye girmeden önce, hac mevsiminde Mina ve Müzdelife'de bulunmadan önce; yağmur duasından önce; herhangi bir hayırlı iş için müslümanlarla bir araya gelmeden ve mübarek gecelerde gusletmek sünnet ve müstehabdır. Namaz için alınan abdest "küçük abdest" kabul edilerek, gusle "büyük abdest" veya "boy abdesti" adı verilmektedir.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

tugba_m yazdı:
1- Cünüplük; yani cinsi münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin (sperm) şehvetle vücut dışına çıkması.
2- Hayız (kadının adet görmesi) ve nifas (lohusalık) hallerinin sona ermesi. Bu hallerde gusletmek farzdır. Bazı durumlarda da gusletmek, sünnet veya müstehabdır. Mesela; Hac ve Umre yapmak maksadıyla Mekke ve Medine'ye girmeden önce, hac mevsiminde Mina ve Müzdelife'de bulunmadan önce; yağmur duasından önce; herhangi bir hayırlı iş için müslümanlarla bir araya gelmeden ve mübarek gecelerde gusletmek sünnet ve müstehabdır. Namaz için alınan abdest "küçük abdest" kabul edilerek, gusle "büyük abdest" veya "boy abdesti" adı verilmektedir.

ALLAH RAZI OLSUN CEVABINIZ DOĞRUR VE SORU SORMA HAKKI SİZİN ,

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Allah-u Tealanın sıfatları nelerdir?

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

ALLAH C.C. 2 KISIM SIFATLARI VARDIR. BUNLAR; AŞAĞIDAKİ GİBİDİR

Allahü teâlânın Sıfat-ı zatiyye’si altıdır:
1- Vücûd: Allahü teâlâ vardır. Varlığı ezelidir. Vacib-ül vücûddür, yani varlığı lazımdır.

2- Kıdem: Allahü teâlânın varlığının evveli, başlangıcı yoktur.

3- Bekâ: Allahü teâlânın varlığının âhiri, sonu yoktur. Hiç yok olmaz. Ortağı olmak muhal olduğu gibi, zat ve sıfatları için de yokluk muhaldir.

4- Vahdaniyyet: Allahü teâlânın zatında, sıfatlarında ve işlerinde ortağı, benzeri yoktur.

5- Muhalefetün-lilhavadis: Allahü teâlâ, zatında ve sıfatlarında hiçbir mahlukun zat ve sıfatlarına benzemez.

6- Kıyâm bi-nefsihi: Allahü teâlâ zatı ile kâimdir. Mekana muhtaç değildir. Madde ve mekan yok iken O var idi. Zira her ihtiyaçtan münezzehtir. Bu kâinatı yokluktan varlığa getirmeden önce, zatı nasıl idi ise, sonsuz olarak, hep öyledir.

Allahü teâlânın Sıfat-ı sübûtiyye’si sekizdir.

1- Hayat: Allahü teâlâ diridir. Hayatı, mahlukların hayatına benzemeyip, zatına layık ve mahsus olan hayat, ezeli ve ebedidir.

2- İlm: Allahü teâlâ her şeyi bilir. Bilmesi mahlukatın bilmesi gibi değildir. Karanlık gecede, karıncanın, kara taş üzerinde yürüdüğünü görür ve bilir. İnsanların kalbinden geçen düşüncelerini, niyetlerini bilir. Bilmesinde değişiklik olmaz. Ezeli ve ebedidir.

3- Sem’: Allahü teâlâ işitir. Vasıtasız, cihetsiz işitir. İşitmesi, kulların işitmesine benzemez. Bu sıfatı da, her sıfatı gibi ezeli ve ebedidir.

4- Basar: Allahü teâlâ görür. Âletsiz ve şartsız görür. Görmesi göz ile değildir.

5- İrade: Allahü teâlânın dilemesi vardır. Dilediğini yaratır. Her şey Onun dilemesi ile var olur. İradesine engel olacak hiçbir kuvvet yoktur.

6- Kudret: Allahü teâlâ, her şeye gücü yeticidir. Hiçbir şey Ona güç gelmez.

7- Kelam: Allahü teâlâ söyleyicidir. Söylemesi alet, harfler, sesler ve dil ile değildir.

8- Tekvîn: Allahü teâlâ yaratıcıdır. Ondan başka yaratıcı yoktur. Her şeyi O yaratır. Allahü teâlâdan başkası için yaratıcı dememelidir.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Allah Razı olsun Sorunuzu bekliyoruz....

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

ARKADAŞLAR BEN YİNE TAHARET BAHSİNDEN DEVAM ETMEK İSTİYORUM. KENDİME KAYNAK BELİRLEDİĞİM KİTAPTAN SIRA TAKİP EDİYORUM. (KAYNAĞIM NURUL İZAH)

ŞİMDİKİ SORUM: GUSLÜN FARZLARI VE SÜNNETLERİ NELERDİR.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

GUSLÜN FARZLARI
Guslün farzları üçtür.
1) Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
2) Buruna su çekmek ve yıkamak.
3) Tepeden tırnağa bütün vücudu yıkamak.
Vücut yıkanırken en ufak bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde gusül yerine gelmemiş olur. Onun için kulaklar, göbek çukuru, saç, sakal ve bıyıkların dipleri iyice yıkanır.
GUSLÜN SÜNNETLERİ
1) Gusle besmele ve niyet ile başlamak.
2) Avret yerini yıkamak ve bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onu temizlemek.
3) Gusülden evvel abdest almak.
4) Abdestten sonra, önce üç defa başa, sonra üç defa sağ, üç defa da sol omuza su dökerek her defasında bedeni iyice oğuşturmak.
5) Guslederken çok fazla veya çok az su kullanmaktan kaçınmak.
6) Kimsenin göremeyeceği bir yerde yıkanmak.
7) Tenha bir yerde yıkanılsa bile, avret yerini açmamak.
8) Guslederken konuşmamak.
9) Gusl bitince bedeni bir havlu ile kurutmak
10) Gusülden sonra çabucak giyinmektir.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

tugba_m yazdı:
GUSLÜN FARZLARI
Guslün farzları üçtür.
1) Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
2) Buruna su çekmek ve yıkamak.
3) Tepeden tırnağa bütün vücudu yıkamak.
Vücut yıkanırken en ufak bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde gusül yerine gelmemiş olur. Onun için kulaklar, göbek çukuru, saç, sakal ve bıyıkların dipleri iyice yıkanır.
GUSLÜN SÜNNETLERİ
1) Gusle besmele ve niyet ile başlamak.
2) Avret yerini yıkamak ve bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onu temizlemek.
3) Gusülden evvel abdest almak.
4) Abdestten sonra, önce üç defa başa, sonra üç defa sağ, üç defa da sol omuza su dökerek her defasında bedeni iyice oğuşturmak.
5) Guslederken çok fazla veya çok az su kullanmaktan kaçınmak.
6) Kimsenin göremeyeceği bir yerde yıkanmak.
7) Tenha bir yerde yıkanılsa bile, avret yerini açmamak.
8) Guslederken konuşmamak.
9) Gusl bitince bedeni bir havlu ile kurutmak
10) Gusülden sonra çabucak giyinmektir.

EVET SIRA SİZDE ABLAM,
DİĞER ARKADAŞLAR YİNE KAYIPLAR
NEYSE BİZ SORUP CEVAPLAYALIM, İNŞALLAH ARKADAŞLARIMIZ, SORU VE CEVAP İLE İSTİFADE ETMESEDE OKUYARAK İSTİFADE EDİYORLARDIR. BUNUN İÇİN BİZ CEVAPLARIMIZI BİLSEK BİLE 10 DAKİKA FALAN BEKLEYELİM. BELKİ BİZ ÇOK HIZLI DAVRANDIĞIMIZ İÇİN CEVAPLAYAMIYORLARDIR.,

BUYRUN SORUNUZU ALALIM.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Tamam öyle olsun.Bekleriz bizde cavaplamayız.Ben sorumu sorayım o zaman Mükellef kime denir?Mükellef olmanın şartları nelerdir?Efal-i Mükellefin nelerdir?

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

tugba_m yazdı:
Tamam öyle olsun.Bekleriz bizde cavaplamayız.Ben sorumu sorayım o zaman Mükellef kime denir?Mükellef olmanın şartları nelerdir?Efal-i Mükellefin nelerdir?

Erginlik çağına gelen akıllı insanlara mükellef denir.

Mükellef, dinin emirlerini yapmak ve yasaklarından sakınmakla sorumludur. Mükellef sayılmak için insanda iki şartın bulunması gerekir;

1Akıllı olmak,

2Erginlik çağına gelmek.

Akıllı olmayan deliler ile erginlik çağına gelmemiş çocuklar mükellef değildirler.

Erginlik (büluğ) çağı, çocukların vücut yapılarına ve iklim şartlarına göre değişir. Erginlik erkek çocuklarında oniki ile onbeş, kız çocuklarında dokuz ile onbeş yaşları arasında olur. Onbeş yaşını bitirdiği halde kendisinde erginlik belirtileri görülmeyen çocuklar erkek olsun, kız olsun erginlik çağına gelmiş sayılır ve dinin emir ve yasaklarına uymakla sorumlu olurlar.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt