Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

Avukat yazdı:
BENİ DE KATIN ARANIZA,BENİM DE KAZA NAMAZLARIM VAR VE ÇOK OLDUĞU İÇİN HERGÜN YATSIDAN SONRA BİRGÜNLÜK BAŞTAN SONA KAZA NAMAZLARIMI KILIYORUM RABBİM KABUL EDERSE.TEHECCÜD KILMAYA DA NİYETİM VAR,BEN DE HANEFİYİM.BANA DA DUA EDİN BAŞLAYAYIM EĞER OLUMLU BİR CEVAP GELİRSE.

Abla biz senide kaldıralım namaza :) Biz sevvalminayla artık birbirimizi sabah namazınada kaldırıyoruz.İnşallah gecede kalkıcaz bundan sonra.Yok öyle bundan sonra uyumak...Gecede seni kaldırırız istersen :)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

İNŞALLAH YA,BİRAZ DA TEHECCÜD İLE İLGİLİ BİLGİ ALSAM.NASIL KILINIR,VAKİT NAMAZLARA BENZER VEYA AYRI YÖNLERİ VAR MI?KAÇ REKAT OLUNCA DAHA MAKBULDÜR.BENİM BİR ARKADAŞIM TEHECCÜDÜN YANINDA HER GECE TESPİH NAMAZI DAKILIYOR,HAYRAN OLUYORUM.ALLAHA EMANET OLUN.ŞÜKÜR KALKMAK KONUSUNDA RABBİM YARDIM EDİYOR,İŞ NİYETLENİP BAŞLAMAKTA VE ACABA HER GECE OLMASA DA ARADA KILINABİLİR Mİ TEHECCÜD NAMAZI?

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

1. Teheccüd Namazı (Gece Namazı): Yatsı namazından sonra , daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra, kılınacak nafile namaza "gece namazı"denir. Bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp kılınırsa "Teheccüd" adını alır. Teheccüd namazı iki rekettan on iki rekata kadardır. İki rekatta bir selam verilmesi daha faziletlidir. (Muhammed Bin Abdullah Hanî, Âdâb, s. 264)

Teheccüd namazı, Rasul-i Ekrem -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimize vacip yani farz hükmündeydi. Bu namaz O'nun ümmeti için sünnet-i müekkededir.

"Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

Allâh Teâlâ çok sevdiği ve kâinâtı hürmetine yarattığı Habîb-i Edîb'ne daha fazla lütuflarda bulunmak için teheccüd namazını ona farz kılmıştı.

"Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur'ân ile teheccüd namazı kıl, Yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire." (el-İsrâ/17, 79)

Rasulullah -sallallâhu aleyhi ve selem- Efendimiz gece namazını hiç terk etmezdi. Öyle ki hastalanacak veya ağırlık hissedecek olsa oturarak kılardı. (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 18) "Sabah namazından önce kılınan iki rek'at nâfile namaz dünyanın tamamından daha hayırlıdır." (Müslim, Salâtu'l-Müsâfirîn, 96) buyururdu. Gözümün nûru diye tavsif ettiği namazı geceleri daha bir iştiyak ve arzû ile kılardı. Ayakları şişecek kadar kendinde geçerek kıldığı teheccüd namazına olan iştihâsını şöyle dile getirmişti:

"Allâh her peygamberde belirli birşeye karşı aşırı bir istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir..." (Heysemî, Mecmau'z-zevâid, II, 271)

Allâh'a yaklaştıran en mühim ibâdet olması hasebiyle ümmetinin de bu nimetten nasiblenmelerini arzû ederlerdi. Öncelikle yakın akrabasından tebliğe başlayan Efendimiz, bir gece Ali ile Fâtımâ -radıyallâhu anhümâ-'nın kapısını çalmış ve onlara:

- "Namaz kılmayacak mısınız?" (Buhârî, Teheccüd, 5) buyurarak geceyi boş geçirmemelerini istemişti.

Diğer ashâbına da:

"Aman gece kalkmaya gayret edin! Çünkü o sizden önceki sâlih kimselerin âdeti ve Allah'a yakınlıktır. (Bu ibâdet) günahlardan alı kor, hatalara kefâret olur ve bedenden dertleri giderir." (Tirmizî, De'avât, 101) buyurarak onları huzûrun kaynağına yöneltmek istemişti.

Âile içinde kadın ve erkeğin Allâh'a ibâdet ve sâlih ameller işleme husûsunda birbirlerine destek olmalarının önemine dikkat çeken Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- bilhassa gece namazına kalkmada bu yardımlaşmanın daha da önemli neticeler hâsıl edeceğini şöyle ifâde etmiştir:

"Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin." (Ebû Dâvud, Tatavvu, 18, Vitir, 13)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan salihlerin adetidir; Rabbinize yakınlık (vesilesi)dir, günahlardan koruyucudur, kötülüklere kefarettir, bedenden hastalığı kovucudur."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim geceyi on ayet okuyarak ihya ederse gafiller arasına yazılmaz. Kim de yüz ayetle gecesini ihya ederse "kanitin" zümresine yazılır. Kim de bin ayet okuyarak geceyi ihya ederse mukantırin arasında yazılır."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Geceleyin kim uyanırsa şunu söylesin: "Allah'tan başka ilah yoktur, O birdir, ortağı yoktur. Mülk O'nundur, hamd de O'na aittir, O herşeye kadirdir. Hamd Allah'a aittir, Allah münezzehtir, Allah büyüktür, bütün amel ve ibadetler için gereken güç ve kuvvet Allah'tandır." Sonra Aleyhissalatu Vesselam buyurdular: "Rabbim beni affet!" desin veya dua ederse duasına cevap verilir. Eğer abdest alır ve namaz kılarsa namazı kabul edilir."

Resulullah (sav) buyurdular ki: Biriniz uyuyunca ensesine şeytan üç düğüm atar. Her düğümü atarken, düğüm yerine eliyle vurarak "üzerine uzun bir gece olsun, yat" dilediğinde bulunur. Adam uyanır ve Allah'ı zikrederse bir düğüm çözülür, abdest alacak olursa bir düğüm daha çözülür, namaz kılarsa bütün düğümler çözülür ve böylece canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde habis ruhlu (içi kararmış) ve uyuşuk bir halde sabaha erer."

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a. arkadaşlar,
cevap hakkında yorumlarınızı alabilirmiyim. inşallah istediğiğniz gibi olmuştur.
k.s.e.o.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

BEN YANLIŞ MI ANLADIM,SÜNNET KILARKEN BORCUMUZ OLAN KAZAYA DA NİYET YANİ İKİ NİYET Mİ OLACAK?EĞER ÖYLE DİYORSANIZ BEN FARKLI DUYDUM.BİR NİYETLE BİR NAMAZ KILINIR DİYE VE BÖYLE UYGULUYORUM.ÇÜNKÜ ÖĞLE NAMAZI DİYELİM DEDİLER 4 Ü İLK SÜNNET 4 Ü FARZ VE 2 Sİ SON SÜNNET DEĞİL Mİ?O ZAMAN SÜNNETLERİ EDA ETMİŞ OLAMAMKİ,AMELLER NİYETLERE GÖRE İSE,TEK NİYET OLMALI VE SÜNNETLERİ ORTADAN KALDIRMAMALI DEMİŞLERDİ.VE BENİM DE KALBİM BÖYLE RAHATLADI.BENİM SORUM ŞÖYLE HEM BORÇLARIM VARKEN AMA YAVAŞ YAVAŞ HERGÜN KAZA DA EDERKEN TEHECCÜD E DE KALKSAK OLUR MU?Bİ DİYANET YETKİLİSİ BU ŞEKİLDE OLUR DEMİŞTİ.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

s.a
bende avukat hanım gibi düşünüyorum.bunun aksi bir söylemi ilk defa duydum.

ama bir arkadaşım farklı bir uygulama yapıyordu.şöyleki kaza namazı varsa sünneti kılmanın doğru olmayacağını düşünüyordu.vaktin farzını kılıp peşinden sünnet yerine kaza namazına niyet ederek kılıyordu.
bunu tam olarak açıklarsanız sevinirim.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
BEN YANLIŞ MI ANLADIM,SÜNNET KILARKEN BORCUMUZ OLAN KAZAYA DA NİYET YANİ İKİ NİYET Mİ OLACAK?EĞER ÖYLE DİYORSANIZ BEN FARKLI DUYDUM.BİR NİYETLE BİR NAMAZ KILINIR DİYE VE BÖYLE UYGULUYORUM.ÇÜNKÜ ÖĞLE NAMAZI DİYELİM DEDİLER 4 Ü İLK SÜNNET 4 Ü FARZ VE 2 Sİ SON SÜNNET DEĞİL Mİ?O ZAMAN SÜNNETLERİ EDA ETMİŞ OLAMAMKİ,AMELLER NİYETLERE GÖRE İSE,TEK NİYET OLMALI VE SÜNNETLERİ ORTADAN KALDIRMAMALI DEMİŞLERDİ.VE BENİM DE KALBİM BÖYLE RAHATLADI.BENİM SORUM ŞÖYLE HEM BORÇLARIM VARKEN AMA YAVAŞ YAVAŞ HERGÜN KAZA DA EDERKEN TEHECCÜD E DE KALKSAK OLUR MU?Bİ DİYANET YETKİLİSİ BU ŞEKİLDE OLUR DEMİŞTİ.

Abla bu konuda sitede birkaç tane forum açılmıştı ama takip ettiğim kadaryla bir sonuca bağlanmadı.Herkeste farklı farklı kaynaklar vardı kimi kaynak sünneti bırakıp kaza kılınabileceğini,kimi ikisine birden niyet edilebileceğini,kimide sünnetin ve kaza namazını farklı olduğunu ayrı ayrı kılınması gerektiğini söylüyordu.Ben sünnetleriyle beraber vakit namazımı tamamen kılıp arkasındanda o vektin kazasını kılmayı tercih ediyorum.Böylece hem sünneti teketmemiş oluyorum hemde hergün bir günlük kaza namazımı kılmış oluyorum.
Ben kaza namazı olanlar nafile namaz kılamaz diye biliyorum.O yüzden sormuştum nafile diye niyet edebiliyormuyuz yoksa kaza olarak mı niyet etmeliyiz diye.
Bende senin anladığın gibi anladım ablacım ikisine birden niyet edebileceğimiz yazıyor eğer bende yanlış anlamadıysam.Ama o nasıl olacak onu anlamadım.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

FETVA DA ALSAN KALBİNE SOR DEMİŞ PEYGAMBERİMİZ.HERKES KALBİNE SORSUN.BEN SORDU.SÜNNETİ DE KILIYORUM,ARDINDAN KAZALARIMI AYRI KILIYORUM.GECENİN AYRI BİR BOYUTU VARDIR TEHECCÜD ÜN BİZİM BİLMEDİĞİMİZ APAYRI BİR HİKMETİ VARDIR O YÜZDEN DE BORÇLARIMIZ OLSA BİLE BORÇLARIMIZI ÖDERKEN DE TEHECCÜDE KALKABİLİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.RABBİM AFFETSİN.A.E.O

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ARKADAŞLAR,
KONU HAKKINDA DİYANETİN SİTESİNDE DE KISACA BİR CEVAP BULDUM.
AMA DİĞER CEVAP BİRAZ KAFA KARIŞTIRMIŞ OLDUĞU İÇİN GERİ SİLDİM, BİZİM FİTNEYE YOL AÇMAK GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ OLAMAZ DİYE.
ŞİMDİ DİYANETİN KENDİ SİTESİNDE VERMİŞ OLDUĞU CEVABI YAZIYORUM. AMA BU DA TUĞBA ABLAMLARIN İSTEDİĞİ TAM CEVAP DEĞİL GALİBA.

Bir namaz hem kaza hem sünnet niyeti ile kılınabilir mi?

Niyet namazın şartlarından biridir. Kişinin hangi namazı kıldığını bilmesi; hangi vaktin namazını kıldığını, farz, vacip veya nafile olduğunu, müstakil mi yoksa imama uyarak mı kıldığını niyetinde belirlemesi gerekir. Bu itibarla iki niyetle bir namaz kılınamaz.

K.S.E.O.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a. hayırlı sabahlar
başlayalım inşallah
k.s.e.o.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

mtekik yazdı:
S.A. ARKADAŞLAR,
AMA DİĞER CEVAP BİRAZ KAFA KARIŞTIRMIŞ OLDUĞU İÇİN GERİ SİLDİM, BİZİM FİTNEYE YOL AÇMAK GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ OLAMAZ DİYE.
ŞİMDİ DİYANETİN KENDİ SİTESİNDE VERMİŞ OLDUĞU CEVABI YAZIYORUM. AMA BU DA TUĞBA ABLAMLARIN İSTEDİĞİ TAM CEVAP DEĞİL GALİBA.

Niyet namazın şartlarından biridir. Kişinin hangi namazı kıldığını bilmesi; hangi vaktin namazını kıldığını, farz, vacip veya nafile olduğunu, müstakil mi yoksa imama uyarak mı kıldığını niyetinde belirlemesi gerekir. Bu itibarla iki niyetle bir namaz kılınamaz.

K.S.E.O.

BEN DE BUNU YAZMAYA ÇALIŞTIM VE BÖYLE OLDUĞUNA İNANIYORUM.İKİ NİYETLE BİR NAMAZ OLMAZ.A.E.O.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
S.A. ARKADAŞLAR,

K.S.E.O.

Bence amaç gece uykudan kalkıp Allah-u Tealanın huzuruna çıkmak değil mi.Ben borcum olduğu için nafile namaz kılmak yerine kaza namazı kılmanın daha uygun olacağını düşünüyorum.Sonuçta gece kalkıp Allah'ın huzuruna çıkmışız(inşallah)Yani asıl niyet bu...
Allah razı olsun abim senden.Uğraştırdık senide.Rabbim emeğinin karşılığını kat kat fazlasıyla amel defterine yazsın inşallah.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

BEN DE TAM TERSİ,TEHECCÜD ÜN YERİ AYRI,BORCU KAZA İÇİN VAKİT ÇOK.AMELLER NİYETLERE GÖRE YA,TEHECCÜD ÜN SEVABINI DA APAYRI.RABBİM HEPİMİZİN İBADETLERİNİ KABUL ETSİN.SONUNDA BİR ALLAHA YÖNELİYORUZ.MTETİK İ DE YORDUK,HAKKININ HELAL ETSİN.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ABLALARIM, ANNELERİM, ABİLERİM, KARDEŞLERİM,
ASIL BEN SİZLERE DOYURUCU CEVAP VEREMEDİĞİM İÇİN MAHÇUBUM, SİZLER HAKKINIZI HELAL EDİN İNŞALLAH.
İŞLERİMİN YOĞUNLUĞU DOLAYISIYLA İDDALİ BİR ARAŞTIRMA YAPAMIYORUM, O YÜZDENDE TAM NET CEVABINIZI VEREMEDİM.
TUĞBA ABLAMIN DEDİĞİ GİBİ TEHECCÜDDE MAKSAT UYKUYU BÖLÜP ALLAH C.C. HUZURUNA ÇIKMAKTIR. BU UYUMA SÜRESİ ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL. YANİ TEHECCÜD İÇİN GECENİN 3/2 Sİ OLDUĞU ZAMAN VARYA, (ŞİMDİKİ SAATLE 3-4 GİBİ DİYELİM) KİŞİ EĞER O SAATE KADAR UYMAMIŞ OLSA VE DESEKİ SAATTE TEHECCÜD SAATİ OLDU, KALKIP TEHECCÜD KILALIM DESE BU ŞEKİLDE OLMAZ, 5 DAKİKADA OLSA UYUYUP UYNAMASI GEREKİR. BU ŞEKİLDE OLAN NAMAZ BOŞAMI GİDER, KESİNLİKLE HAYIR, SONUÇTA ALLAH C.C. RIZASI İÇİN BİR AMEL İŞLENMİŞTİR, ONA GÖREDE ECRİ VERİLİR İNŞALLAH. SADECE TEHECCÜD OLMAZ.
BİZİM ASIL SORUMUZ NİYET OLDUĞU İÇİN BEN ONA NET CEVAP VERMEMENİN IZDIRABINI DUYUYORUM, İNŞALLAH VAKİT BULUP ARAŞTIRMAYA DEVAM EDECEĞİM. SİZLERDE GECE NAMAZINIZI AYNI ŞEKLİ İLE KILIN İMŞALLAH.
ZATEN TEHECCÜD PEYGAMBERİMİZE FARZA YAKIN BİZLER İÇİN İSE NAFİLE OLDUĞUNA GÖRE İNŞALLAH BİZ TEHECCÜD VAKTİNDE KILDIĞIMIZ NAMAZLARIMIZA TEHECCÜD DİYE NİYET EDELİM.
ZATEN UYKUMUZU BÖLÜP ALLAH C.C. HUZURUNA ÇIKTIĞIMIZA GÖRE, BİRDE KAZA NAMAZI KILARIZ İNŞALLAH.
K.S..EO.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
BEN DE TAM TERSİ,TEHECCÜD ÜN YERİ AYRI,BORCU KAZA İÇİN VAKİT ÇOK.AMELLER NİYETLERE GÖRE YA,TEHECCÜD ÜN SEVABINI DA APAYRI.RABBİM HEPİMİZİN İBADETLERİNİ KABUL ETSİN.SONUNDA BİR ALLAHA YÖNELİYORUZ.MTETİK İ DE YORDUK,HAKKININ HELAL ETSİN.

vaktin çok olduğunu nerden biliyoruzki ablacım.Yarına çıkacakmıyız bakalım.Gün içerisinde vakit çokluğundan bahsediyorsan eğer Gün içerisinde ben zaten kılıyorum kaza namazlarımı her fırsatta.Hergün en az bir günlük bazen daha çok kaza kılıyorum.Ömürüm yeterse eğer bir an önce kaza namazlarımı bitirip sonrada sürekli nafile ibadet yapmak isterim.Üzerinde kaza borcuyla gitmek Allahın huzuruna daha kötü.Rabbimin rahmeti büyük,gece kalkıp nefsini yenmiş,şeytanı yenmiş huzuruna çıkmışsın kimbilir ne büyük sevaplar yazar Rabbim.

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ARKADAŞLAR.BENİM BİR SORUM OLACAK.KUŞLUK NAMAZI TAM OLARAK NE ZAMAN KILINIR.BENİM BİDİĞİM SABAH NAMAZINDAN SONRA GÜNÜN DOĞUŞ ANINDA KILINIR.YANİ ETRAFIN AYDINLANMAYA BAŞLADIĞI ANDA.BENİ BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ.ALLAH RAZI OLSUN.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Duhâ (Kuşluk) Namazı: Kuşluk vaktinde kılınır. Kuşluk vakti, güneşin doğmasından itibaren şer'î günün dörtte biri kadarki bir zamanın geçmesiyle başlayan vakte denir. Şer'î gün, Fecr-i sadığın doğmasından (imsaktan) başlayıp güneşin batmasına kadar devam eden güne denir. Örfî gün ise, güneşin doğmasından başlayıp batmasına kadar devam eden gündür. Şer'î gün, imsaktan başladığı için örf'î günden bir saat kırk beş dakika daha uzundur. Kuşluk namazı için en uygun zaman, günün yükselmeye başladığı, deve yavrularının artık sıcaktan gezemez olduğu zamandır. (Şah Veliyullah Dihlevi, Hüccetulâhi'l Bâliga c. 2, s. 53.) Niteki bir hadîs-i Şerîfte:

"Kuşlu namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır." Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)

Duhâ (kuşluk) namazı dediğimiz nafile namaz bu andan itibaren kılınır. Zeval vaktine yarım saat kalıncaya kadar devam eder. İki rekattan on rekata kadar kılınır.

FAYDALI OLUR İNŞALLAH

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

DUHA NAMAZI

Kuşluk vaktinde kılınan sünnet namazı.

Duha, Arapça bir kelime olarak lûğatte, "güneş isabet etmek, terletmek, kuşluk yemeği yemek" manalarına gelir. "Dahvetün" kelimesi günün ilerlemesi, güneşin biraz yükselmesi manasına; duhâ kelimesi ise kuşluk vakti, gün aydınlığı manalarına gelir. Bu anlamıyla duhâ, aşağıda sıralayacağımız Kur'ân âyetlerinde de geçmektedir.

1- "Yahut kasabaların halkı duha (kuşluk) vakti eğlenirken azabımızın kendilerine gelmesinden güvende miydiler?" (el-Â'râf, 7/98)

2- Hz. Musa: "Buluşma zamanınız sizin bayram gününüzde insanların toplandığı duha (kuşluk) vaktidir" dedi. (Tâhâ, 20/59)

3- "Kuşluk vaktine andolsun " (ed-Duha, 93/1)

4- "Kıyameti gördükleri gün dünyada ancak bir akşam yahut bir duhâ (kuşluk) vakti kalmış olduklarını sanırlar. " (en-Naziat, 79/46)

Fıkhî ıstılahta duhâ vakti güneşin doğuşundan takriben iki saat sonra giren zamana denir. Bu zaman güneşin batıya meyletmesinden az öncesine kadar devam eder. Bu zamana Türkçe'de kuşluk vakti denir. İslâm'da işte bu zaman dilimine mahsus mendup olan duhâ (kuşluk) namazı vardır. Kur'ân-ı Kerim'de duhâ namazı diye bir namazdan bahsedilmemektedir. Bu namaz bazı hadislerde konu edilmektedir. Taberânî Mu'cemü'l-Kebir adlı eserinde Ebu'd-Derdâ yoluyla Peygamber Efendimizin (s.a.s.) şöyle dediğini naklediyor: "Kim iki rekât duhâ namazı kılarsa o kimse gafil kimselerden olmaz. Kim duhâ namazını dört rekât kılarsa Allah'a ibadet eden kimselerden olur. Kim bu namazı altı rekât kılarsa o gün ona duhâ namazı olarak kâfi gelir. Kim yine bu namazı sekiz rekât kılarsa, Allah o kimseyi kendisine itaat eden kimselerden kabul eder. Ve kim ki bu duhâ namazını oniki rekât kılarsa Allah ona Cennet'te bir köşk yapar. " (et-Tahtavî, 321)

Ayrıca yine duhâ namazı konusunda Ummu Hâni'den; "Rasûlullah (s.a.s.) Mekke'nin fethi gününde sekiz rekât namaz kıldı. Bu namaz duha namazıydı" hadisiyle yine Ebu Hüreyre'den; "Dostum Rasûlullah (s.a.s.) bana üç şeyi tavsiye etti; onları ölünceye kadar bırakmam: Her aydan üç gün oruç tutmak, duhâ (kuşluk) namazı kılmak, vitir namazı kılıp da uyumak" (Tecrid-i Sarih Tercümesi, IV, 151). Ve Hz. Âişe'den "Rasûlullah (s.a.s.) duhâ namazını dört rekât kılar ve dilediği kadar da artırırdı" şeklinde hadisler de varid olmuştur.

Duhâ (kuşluk) namazının fıkhî hükümlerine gelince: Bu namazı dört rekât ve daha fazla kılmak menduptur. Bu namaz oniki rekâta kadar kılınabilir. Ayrıca en azı iki rekat, en fazlası on iki rekât, ortası ve en faziletli olanı sekiz rekâttır, diyen âlimler de vardır. Büyük muhaddis Hâkim bu konuda şöyle demiştir. "Ben hadis hafızı olan, kuvvetli ilim sahibi hadis imamlarıyla arkadaşlık ettim. Onların, bu konudaki haberlerinin sıhhatli olması sebebiyle duhâ namazını dört rekât kıldıklarını gördüm. Ben de aynı görüşteyim." (Tahtavî, 321) Öte yandan âlimler duhâ namazını devamlı kılmanın mı, yoksa zaman zaman kılmanın mı faziletli olduğu konusunda değişik görüşler beyan etmişlerse de, tercih edilen görüş, devamlı kılmanın faziletli olduğudur.

Duhâ (kuşluk) namazının vaktine gelince; bu vakit güneşin doğuşundan, yaklaşık iki saat sonra başlar ve güneşin semanın ortasından batıya hafif yönelmesinden az önceki zamana kadar devam eder.

inşallah soru uza tam cevap oolur.
k.s.e.o

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt