Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

Avukat yazdı:
BENİM ÖNEMLİ VE ACİL BİR SORUM VAR,BİR KURUM ORTAK ALMAK SURETİYLE KURBAN KESİCEK BEN DE KATILAYIM DEDİM,DANAYA ORTAK YAZIYORLARMIŞ KATILANLARI.AMA BENİM DİĞER ORTAKLARI GÖRMEM VE KURBAN KESİLİRKEN ORDA OLMAM VE ORTAK OLUNAN KURBANI GÖRMEM ŞART MIDIR?

s.a. ablam,
soruna hemen tam manası ile cevap veremeyebilirm. ama bildiğimi söyleyeyeyim de bende vebal kalmasın.
Şimdi ortakların hepsibninde niyeti kurban olmalı, yaani birisinin niyeti şaşı olsa o zaman kurban olmuyor.
sizin bizzat başında durmanı ile ilgilide brine vekalet veririsiniz, o sizin adınıza orada bulunur.
buna rağmen inşallah arkadaşlarımızdan size doyurucu cevap gelir.
k.s.e.o.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

SAĞOL EVLAT,ALLAH RAZI OLSUN.NİYETLERİN ORTAK OLMASI GEREKTİĞİNİ BİLİYORUM,SİTEMİZDEKİ BÖLÜME BAKTIM DA BENİM SORUM,ORTAKLARI GÖRÜP NİYETLERİNİ ÖĞRENMEK GEREKİYOR MU,BİR DE KURBANLIK HAYVANI GÖRMEKLE MÜKELLEF MİYİM.TAMAM DEDİĞİN DOĞRU BİRİNE VEKALET VERİRİM NE İŞİM VAR O KADAR ERKEĞİN İÇİNDE DE.İNŞALLAH BİLEN VARDIR VE CEVAP ALIRIM,ÇÜNKÜ BENDEN DE CEVAP BEKLİYORLAR.MADDİ AÇIDAN DA UYGUN GELDİ BANA AMA ÖNEMLİ OLAN ALLAH KATINDA MAKBUL OLMASI....A.E.O.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

333333 yazdı:
can kardeşim avukat kardeşimin sorduğu soruya hemen cevap veriyorum.... kurban ferdi veya bir kaç kişinin ortak olmasıyla allah rızası için kesilen dinimizce vacip olan bir ibadettir... her müslüman gücü yetiyorsa bu ibadeti yrine getirmekle mükelleftir .. avukat kardeşimde bu ibadeti yerine getireceğine göre kurban kesilirken kesen insana vakalet vermek suretiyle kesilen kurbanın yanında olması
gönül bahçemin gülüsün:
daha uygun olur..

avukat kardeşime

ÖNCELİKLE UMARIM BAYAN OLDUĞUMU BİLİYORSUNUZDUR.SONRA CEVABINIZIN DAYANAĞI ŞAHSİ GÖRÜŞ SANIRIMKİ BU YETERLİ OLSA KENDİ GÖRÜŞÜMLE YETİNİRDİM.DAHA DİKKATLİ MESAJ YAZALIM LÜTFEN.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

Avukat yazdı:
333333 yazdı:
can kardeşim avukat kardeşimin sorduğu soruya hemen cevap veriyorum.... kurban ferdi veya bir kaç kişinin ortak olmasıyla allah rızası için kesilen dinimizce vacip olan bir ibadettir... her müslüman gücü yetiyorsa bu ibadeti yrine getirmekle mükelleftir .. avukat kardeşimde bu ibadeti yerine getireceğine göre kurban kesilirken kesen insana vakalet vermek suretiyle kesilen kurbanın yanında olması
gönül bahçemin gülüsün:
daha uygun olur..

avukat kardeşime

ÖNCELİKLE UMARIM BAYAN OLDUĞUMU BİLİYORSUNUZDUR.SONRA CEVABINIZIN DAYANAĞI ŞAHSİ GÖRÜŞ SANIRIMKİ BU YETERLİ OLSA KENDİ GÖRÜŞÜMLE YETİNİRDİM.DAHA DİKKATLİ MESAJ YAZALIM LÜTFEN.

s.a. annem
33333 kardeşimle msn de biz bunu konuştuk, oda bana cevap yazdı, bunu siteye yazabilrömisin hocam dedim, beni kırmadıburayada yazdı , oda kopya yapıştır usulü ile yaptı sanırım, böyle bir durum oldu, hakkınızı helal edin, inanın o çok mükemmel bir abimiz.
kendileri emekli imam ve izmirde oturuyor.
tekrar özer dielrim ablam. hakkınızı helal edin.
k.s.e.o.

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

333333 yazdı:
gönül bahçemin gülüsün:
daha uygun olur..

avukat kardeşime

[big]
hocam hoş geldiniz
[/big]

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

mtekik yazdı:
Avukat yazdı:
333333 yazdı:
gönül bahçemin gülüsün:
daha uygun olur..

avukat kardeşime

s.a. annem
33333 kardeşimle msn de biz bunu konuştuk, oda bana cevap yazdı, bunu siteye yazabilrömisin hocam dedim, beni kırmadıburayada yazdı , oda kopya yapıştır usulü ile yaptı sanırım, böyle bir durum oldu, hakkınızı helal edin, inanın o çok mükemmel bir abimiz.
k.s.e.o.

UMARIM ÖYLEDİR DE 1971 DOĞUMLULAR NASIL EMEKLİ OLABİLİYOR?AYRICA GEÇEN GÜN HERKESE VEDA MESAJLARI YAZDIRIP GİDİYORUM DEMEMİŞ MİYDİ KENDİLERİ?ÇELİŞKİLİ,ŞÜPHELİ BİR DURUMDAN RABBİME SIĞINIRIM.EĞER DOĞRUYSA HELAL OLSUN.HATA HEPİMİZE MAHSUS.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

Avukat yazdı:
mtekik yazdı:
Avukat yazdı:
333333 yazdı:
gönül bahçemin gülüsün:
daha uygun olur..

avukat kardeşime

s.a. annem
k.s.e.o.

UMARIM ÖYLEDİR DE 1971 DOĞUMLULAR NASIL EMEKLİ OLABİLİYOR?AYRICA GEÇEN GÜN HERKESE VEDA MESAJLARI YAZDIRIP GİDİYORUM DEMEMİŞ MİYDİ KENDİLERİ?ÇELİŞKİLİ,ŞÜPHELİ BİR DURUMDAN RABBİME SIĞINIRIM.EĞER DOĞRUYSA HELAL OLSUN.HATA HEPİMİZE MAHSUS.

ANNEM HAKKINIZ VAR, AMA YAZI GERÇEKTEN BANA MSN'DEN YAZDIĞI YAZI O ALTINDAKİ "GÖNÜL BAHÇEMİN GÜLÜSÜN" DE MSN ADI BİLMEDİĞİNDEN ONUDA KOPYALAMIŞ.
AMA DOĞUM TARİHİ MENZUSUNU YENİ ÖĞRENDİM , ARAŞTIRIP İNŞALLAH GEÇERLİ BİR SEBEBİ VARDIR.
K.S.E.O

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum sorusu olan yok mu????

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A.
OOOOOOOOO TUĞBA ABLAM TEŞRİF ETMİŞLER, HOŞ GELMİŞLER,
EFENDİM YUKARIDA AVUKAT ABLAMIN BİR SORUSU VAR AMA, İ,LGİLENİRSENİZ MEMNUN OLURUZ.
K.S.E.O.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

yaa,baktım ama farketmedim demekki.Hemen ilgileniyorum abim ne demek.Ama unutmadım unutturmamda benim iki gün önceden bir soru alacağım var.Son kullanma tarihi geçmediyse o hakkımıda sonra kullanmak istiyorum.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
BENİM ÖNEMLİ VE ACİL BİR SORUM VAR,BİR KURUM ORTAK ALMAK SURETİYLE KURBAN KESİCEK BEN DE KATILAYIM DEDİM,DANAYA ORTAK YAZIYORLARMIŞ KATILANLARI.AMA BENİM DİĞER ORTAKLARI GÖRMEM VE KURBAN KESİLİRKEN ORDA OLMAM VE ORTAK OLUNAN KURBANI GÖRMEM ŞART MIDIR?

Ablacım biraz araştırma yaptım bunları bulduım ama inşallah aradığın cevaplar vardır içinde.

Kesimin sahih olma şartları

Kurban kesiminin sahih olması için kurban kesen kişi ve kesilen kurbanla ilgili bazı şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Kurban kesen kişi, Allah’a yakınlaşma niyeti ile kurban kesmeli, kalben niyet etmelidir. Niyetini dil ile ikrar etmesi de uygun olur. Ortaklaşa kesilen Kurban’da hisse sahibi olan ortakların hepsi Müslüman olmalıdır. Koyun ve keçi, ancak bir kişi için kurban edilebilir. Deve ve sığır, yedi kişiye kadar ortaklar arasında kurban edilebilir. Kurban’a ortak olan kişilerin kurban niyetleri farklı olabilir (Udhiye Kurbanı, şükür hedyi vb.), ancak her ortağın niyeti mutlaka Allah’a ibadet olmalıdır. Ortaklardan birinin niyeti et veya başka bir gaye olursa takarrub (ibadet) için kesen dahil olmak üzere hepsinin kestiği batıl olur.

Kurban vekalet yoluyla da kestirilebilir. Bu durumda vekalet, kurbanlık alım ve kesimini de kapsayabilir. Özellikle ülke içinde veya dış ülkelerde ihtiyaç sahibi bölgeler için çeşitli vakıf ve dernek gibi örgütlere vekalet verilebilir. Aranan tek şart, örgütün güvenilir, kurbanı her yönüyle amacına uygun kesen, etlerini, derilerini ve diğer aksamını doğru yerlere ulaştıran bir örgüt olmasıdır. Böyle durumlarda, vekaletin kurban bayramından önce veya bayramdaki kesim günlerinde uygun zamanda verilmesi, taraflar için yararlı ve doğru olur. Kesen başkası olunca, kurban sahibinin açık veya delalet yollu izninin bulunması gerekir.

Kurban edilecek hayvana gelince, kurban olarak kesilecek hayvan mükellefinin mülkiyetinde bulunmalıdır. Kurban belli cins ve yaşta hayvanlardan olur. Kurbanlık hayvanlar deve, sığır, koyun ve keçidir. Kurban edilecek devenin beş, sığırın iki, koyun ve keçinin bir yaşını bitirip, bir üst yaşa girmiş olması gerekir. Altı aylık kuzu da, cüsse itibarıyla büyük ve gösterişliyse kurban edilebilir. Dişi düşmemiş, yaşına basmamış bir keçinin (çepiş) kurban olması caiz değildir.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Kaynak yazmayı unutmuşum
Bir vecibe olarak Kurban (Prof.Dr. Vecdi Akyüz)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

ALLAH RAZI OLSUN TUĞBA KARDEŞİM,BİLGİLERİ ALDIM,İŞ SADECE VİCDANEN MÜSTERİH OLMAKTA VE İYİ ARAŞTIRMAKTA.A.E.O.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

Avukat yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN TUĞBA KARDEŞİM,BİLGİLERİ ALDIM,İŞ SADECE VİCDANEN MÜSTERİH OLMAKTA VE İYİ ARAŞTIRMAKTA.A.E.O.

S.A.
ANNEM BENİM ÖZÜRÜM KABU EDİLMİŞTİ DEĞİLMİ, ÇÜNKÜ 333333 HOCAMIN YAZISI BİR HATA SONUCU ÖYLE OLMUŞTU.
K.S.E.O

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

TABİKİ,HEM ÖZÜR NE DEMEK HATAYI HEPİMİZ YAPARIZ.AMA BENCE BİRAZ ARAŞTIRALIM HERŞEYİ DERİM BEN.A.E.O.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleykum
Hayırlı sabahlar
Mehmet abi benim bi sorum olacak sana. Hem şu 3 günlük bayatlamış soru hakkımıda kullanmak istiyorum bu şekilde;
biz sevvalmina kardeşimle teheccüd namazına kalkmaya karar verdik inşallah.Ama ikimizinde farz namazı borçlarımız var.Namazlardan sonra o vaktin kazasını kılmaya çalışıyorum sürekli.Şimdi biz gece namazına kalktığımızda kaza namazına mı niyet edip kılmamız gerkiyor,yoksa nafile namaza mı niyet edeceğiz?

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

tugba_m yazdı:
Selamun aleykum
Hayırlı sabahlar
Mehmet abi benim bi sorum olacak sana. Hem şu 3 günlük bayatlamış soru hakkımıda kullanmak istiyorum bu şekilde;
biz sevvalmina kardeşimle teheccüd namazına kalkmaya karar verdik inşallah.Ama ikimizinde farz namazı borçlarımız var.Namazlardan sonra o vaktin kazasını kılmaya çalışıyorum sürekli.Şimdi biz gece namazına kalktığımızda kaza namazına mı niyet edip kılmamız gerkiyor,yoksa nafile namaza mı niyet edeceğiz?

Aleykum Selâm ablam,
Öncelikle ikinizin böyle bir şey yapmaya karar vermenize çok sevindim, Allah c.c. dergahı izzetinde kabul etsin. Niyet hayır, akıbet hayır inşallah.
Sorunuza gelince kaynapı ile birlikte cevap vermemiz gerektiği için kaynakları araştıralım, cevaplayalım inşallah, tabi ben sizleri hanefi mezhebine mensup olarak telakki ediyor ve ona göre cevap araştıracağım, eğer başka bir mezhebe mensupsanız onuda bildirinki yanlış bir iş tutmayalım.
k.s.e.o

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

abi ben hanefi meshebindenim sanıyorum tuğbada öyle.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Bende hanefi mezhebindenim abi

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

BENİ DE KATIN ARANIZA,BENİM DE KAZA NAMAZLARIM VAR VE ÇOK OLDUĞU İÇİN HERGÜN YATSIDAN SONRA BİRGÜNLÜK BAŞTAN SONA KAZA NAMAZLARIMI KILIYORUM RABBİM KABUL EDERSE.TEHECCÜD KILMAYA DA NİYETİM VAR,BEN DE HANEFİYİM.BANA DA DUA EDİN BAŞLAYAYIM EĞER OLUMLU BİR CEVAP GELİRSE.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt