Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

rainmen

Kayıtlı Kullanıcı
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

mtekik yazdı:
rainmen yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
sevvalmina yazdı:
abi kolay dediğiniz için böyle bi soru soruyım dedim inşallah kolaydır.

Aşerei mübeşşire ne demektir ve kimlerdir?

Soru 6 : Aşerei mübeşşire ne demektir ve kimlerdir.
Cevap : Yaşarken cennetle müjdelenen on sahabeye denir.
a- Hz. Ebu Bekir b- Hz. Ömer c- Hz. Osman d- Hz. Ali
e- Hz. Sad Bin Ebi Vakkas f- Hz. Zeyd Bin Sabit
g- Hz. Talha Bin Ubeydullah h-Hz. Zübeyr Bin Avvam
i- Hz. Ebu Ubeyde Bin Cerrah j- Hz. Abdurrahman B.

"...oysaki bu meseleyi akideye dailedenkelamcıların ve yazarların çoğuda iyi bilmekteydiki Allah resulunün daha hayattaykencennetle müjdelediği insan yanlız bu on kişi değildi.resullulah hepsini burada sayamıyacağımız kadar çok sayıda sahabiy, cennetle müjdelemişti.biz ,bize kadar gelen sahih rivayetlerden bir kaç örnek gösterelim:
buhari ve müslim ortaklaşa rivayet ediyor:"sa'd b. ebi vakkas diyor ki:"ben resullulah'ın abdullah b.selam dışındaki hiç bir kimse hakkında daha hayattayken "şüphesiz o cennetliktir",buyurduğunu duymadım"kaynak:(buhari m.ensar,b.19;müslim,f.sahabe,b,33,h.nu:147)
yine buhari ve müslim naklediyor:resulullah sabit b.kays için buyurdu ki:"sen cennet ehlisin"kaynak:buhari,k.menakıb,b.25;müslim,iman,b.52,nu:187
ayrıca tüm yasir ailesinin daha mekke'deyken hz fatıma,ukkaşe (ra) gibi daha bir çok ismin cennetle müjdelendiği bir gerçek.kaynak hz fatıma:ibn hacer,el isabe,ll/512,ukkaşe'nin kaynağı:müslim.iman,nu:218 vb.

evet sayısı yüzlere baliğ olan cennetle müjdelenmişler içersinden yanlızca on tanesini akaid kitaplarına alıp bir iman esasıymış gibi taktim etmenin bu durumda mantiki bir gerekçesi kalmıyor.eğer bu mesele bir akaid meselesi ise yanlızca on tanesinn değil cennetle müjdelenlerin tümünün akaideye konu olması gerekmektedir.
ASIL KAYNAK:MUSTAFA İSLAMOĞLU"İMAN"SAYFA 62,"AŞERE-İ MÜBEŞŞERE MESELESİ" NE BAKABİLİRLER."

s.a. kardeş biz burada temel dini bilgiler adı altında her müslümanın bilmesi gereken bilgiler konusunda soru-cevap yapıyoruz.
Kaldıki bu konuyu akaid le ilgildirdin ki ben bir şey anlamadım. İstersen bunu biraz açıkla.
k.s.e.o.

a.s kardeş.ben de değişik bir şey yapmadım ki "aşere-i mübeşşere"nin ne olduğu sorulmuştu.bende gecenlerde okuduğum kitaptan(ki kaynağını verdim üstte)size açıklamasını yaptım.gayet iyi anlaşılıyor ki sadece bu on kişi ile iberet değilmiş cennetle müjdelenenler.daha bir çok sahabi varmış.kaldı ki bu akaid le ilgili bilgi olsa dahi,bunu yanlış mı kabul etmemiz gerekir ben de bu sözünüzü anlamadım?umarım bu açıklamam yeterli olmuştur m.tetik kardeşim.Allah'a emanet olun.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

rainmen yazdı:
mtekik yazdı:
rainmen yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
sevvalmina yazdı:

"...oysaki bu meseleyi akideye dailedenkelamcıların ve yazarların çoğuda iyi bilmekteydiki Allah resulunün daha hayattaykencennetle müjdelediği insan yanlız bu on kişi değildi.resullulah hepsini burada sayamıyacağımız kadar çok sayıda sahabiy, cennetle müjdelemişti.biz ,bize kadar gelen sahih rivayetlerden bir kaç örnek gösterelim:
buhari ve müslim ortaklaşa rivayet ediyor:"sa'd b. ebi vakkas diyor ki:"ben resullulah'ın abdullah b.selam dışındaki hiç bir kimse hakkında daha hayattayken "şüphesiz o cennetliktir",buyurduğunu duymadım"kaynak:(buhari m.ensar,b.19;müslim,f.sahabe,b,33,h.nu:147)
yine buhari ve müslim naklediyor:resulullah sabit b.kays için buyurdu ki:"sen cennet ehlisin"kaynak:buhari,k.menakıb,b.25;müslim,iman,b.52,nu:187
ayrıca tüm yasir ailesinin daha mekke'deyken hz fatıma,ukkaşe (ra) gibi daha bir çok ismin cennetle müjdelendiği bir gerçek.kaynak hz fatıma:ibn hacer,el isabe,ll/512,ukkaşe'nin kaynağı:müslim.iman,nu:218 vb.

evet sayısı yüzlere baliğ olan cennetle müjdelenmişler içersinden yanlızca on tanesini akaid kitaplarına alıp bir iman esasıymış gibi taktim etmenin bu durumda mantiki bir gerekçesi kalmıyor.eğer bu mesele bir akaid meselesi ise yanlızca on tanesinn değil cennetle müjdelenlerin tümünün akaideye konu olması gerekmektedir.
ASIL KAYNAK:MUSTAFA İSLAMOĞLU"İMAN"SAYFA 62,"AŞERE-İ MÜBEŞŞERE MESELESİ" NE BAKABİLİRLER."

s.a. kardeş biz burada temel dini bilgiler adı altında her müslümanın bilmesi gereken bilgiler konusunda soru-cevap yapıyoruz.
Kaldıki bu konuyu akaid le ilgildirdin ki ben bir şey anlamadım. İstersen bunu biraz açıkla.
k.s.e.o.

a.s kardeş.ben de değişik bir şey yapmadım ki "aşere-i mübeşşere"nin ne olduğu sorulmuştu.bende gecenlerde okuduğum kitaptan(ki kaynağını verdim üstte)size açıklamasını yaptım.gayet iyi anlaşılıyor ki sadece bu on kişi ile iberet değilmiş cennetle müjdelenenler.daha bir çok sahabi varmış.kaldı ki bu akaid le ilgili bilgi olsa dahi,bunu yanlış mı kabul etmemiz gerekir ben de bu sözünüzü anlamadım?umarım bu açıklamam yeterli olmuştur m.tetik kardeşim.Allah'a emanet olun.

S.A. KARDEŞİM,
BEN ÖZÜR DİLİYORUM, BİRİNCİ YAZNIZI YANLIŞ ANLAMIŞIM. HERHALDE YORGUNLUKTAN.
K.S.E.O.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

mk5834 yazdı:
bir sorum daha var.
sünni mezheplerle şii mezhepler arasındaki en önemli ayırt edici fark nedir?

s.a.
arkadaşlar benim soru güme gitmiş.cevap alamadım.ipucu vereyim ; imanın şartlarında bir farklılık söz konusu.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

mk5834 yazdı:
mk5834 yazdı:
bir sorum daha var.
sünni mezheplerle şii mezhepler arasındaki en önemli ayırt edici fark nedir?

s.a.
arkadaşlar benim soru güme gitmiş.cevap alamadım.ipucu vereyim ; imanın şartlarında bir farklılık söz konusu.
Ben bulamadım bununla ilgili bir kaynak.Aslında birşeyler var kafamda ama böyle konularda kafama göre yorum yapmak istemiyorum.Buyrun kaynak göstererek siz cevaplayın inşallah.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

tabi dilimiz döndüğünce inşaallah.
sünni ve şii mezhepler arasındaki en büyük fark şii mezheplerde imanın altı şartına ek olarak 12 imama inanmak var.12 imamın ilki onlara göre Hz.ali (r.a.) tır.daha sonra 10 imam gelmiştir.sonuncusu ise ahir zamanda geleceği düşünülen mehdidir.

doğru olduğunu biliyorum ama kaynağını tam olarak hatırlayamadım.araştırıp hemen döneceğim.
selam ve muhabbetle

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN.ARAŞTIRIRKEN BU ARADA BİRDE SORU SORUN İNŞALLAH.SORUNUZU CEVAPLAYAN ÇIKMADIĞI İÇİN SİZDE SORU SORMA HAKKI.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a. arkadaşlar,
bensiz ne hallerdesiniz, bakıyorumda soru soracak bir babayiğit (anayiğit) arıyorsunuz.
biraz bekleyeyimde soran olmazssa ben sorarım

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a.
tahiyyet-ül mescit nedir?
ne zaman kılınır?

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Mescid-i Haram'a ve Mescid'i Nebeviye girildiği zaman kılınacak olan iki rekat nafile namazıdır.Sünnettir.Mescidi selamlama anlamına geliyordu galiba.Eksiklerimi ilave edersin inşallah abim

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ABLAM,
TAHİYATÜL MESCİT BENİM KAYNAĞIMDAKİNİ YAZAYIM,
MESCİTTE OTURMADAN ÖNCE İKİ REKAT NAMAZ KILMAK SÜNNETTİR. FARZIN EDASI DA ONUN YERİNE GEÇERÇ BU TAHİYYETÜL MESCİT NAMAZIDIR.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

şematet nedir? bununla ilgili peygamberimiz hangi hadisi şerifi buyurmuştur?

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Başkasının bir kederinden ötürü sevinmek de bir düşmanlık eseri olduğundan caiz değildir. Buna; "şematet" denir. Bir hadis-i şerifte bununla alakalı olarak şöyle buyurulmuştur:

"Kardeşin için şematet eyleme (kötü haline sevinme); sonra Allah ona merhamet eder de, seni belaya düşürür."

rainmen

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
rainmen yazdı:
mtekik yazdı:
rainmen yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
sevvalmina yazdı:

k.s.e.o.

S.A. KARDEŞİM,
BEN ÖZÜR DİLİYORUM, BİRİNCİ YAZNIZI YANLIŞ ANLAMIŞIM. HERHALDE YORGUNLUKTAN.

a.s kardeşim.önemli değil.ben de verdiğiniz tepkiye şaşırmıştım zaten.olur böyle şeyler .Allaha emanet olun.

rainmen

Kayıtlı Kullanıcı

s.a arkadaşlar bir sorumolmuştu ama kimse cevaplamamış.tekrar ediyorum;cuma namazı kaç rekat kılınır?bir de cuma namazı yanlız erkeklere mi farz kılınmıştır?

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

tugba_m yazdı:
Başkasının bir kederinden ötürü sevinmek de bir düşmanlık eseri olduğundan caiz değildir. Buna; "şematet" denir. Bir hadis-i şerifte bununla alakalı olarak şöyle buyurulmuştur:

"Kardeşin için şematet eyleme (kötü haline sevinme); sonra Allah ona merhamet eder de, seni belaya düşürür."
evet doğru cevap 100 puan kardeşim.buyrunuz sıra sizde.selam ile...

zeynur

Kayıtlı Kullanıcı

cuma namazı 16 rekattır .bunun 2 rekatını kılmak her erkeğe farzı ayındır EHEMMİYET VERMEYEN KAFİR OLUR öğle namazından daha kuvvetli farzdır
HANIMLARIN CUMA KILMALARI
dinimiz bu konuda kadınları korumuştur cumayı kılarlarsa sevebını alacakları bildirilmiştir kılmazlarsa günaha girmeyecekleriişaret olunmuştur
bundan daha sevindirici ne olabilirki ? hanımlara cuma far olsada kılmayınca günahkar olsalar dahamı iyi olurdu kılan sevebını alır kılmayan günaha girmez
ben böyle biliyorum yanlışım varsa söyleyin ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN
DİNİMİZ KOLAYLIK DİNİDİRB)B)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ARKADAŞLAR,
CUMA NAMAZI 10 REKATTIR
4 İLK SÜNNET
2 FARZ
4 SON SÜNNET

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A. ARKADAŞLAR
CUMA NAMAZI KİMLERE FARZDIR.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Cuma Namazının Farz Olmasının Şartları:

1) Erkek olmak (Kadınlara farz değildir.)

2) Hür ve serbest olmak.

3) Mukîm olmak. (Yani misafir olmamak)

4) Sağlıklı olmak. (Cuma namazına gidemeycek şekilde hasta olmamak)

5) Kör olmamak.

6) Ayakları sağlam olmak

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

tugba_m yazdı:
Cuma Namazının Farz Olmasının Şartları:

1) Erkek olmak (Kadınlara farz değildir.)

2) Hür ve serbest olmak.

3) Mukîm olmak. (Yani misafir olmamak)

4) Sağlıklı olmak. (Cuma namazına gidemeycek şekilde hasta olmamak)

5) Kör olmamak.

6) Ayakları sağlam olmak

EVET DOĞRU ABLAM,
SORU HAKKI SİZİN
K.S.E.O.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt