Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sorulan sorulara cevap -1 (1 Kullanıcı)

koskun

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Sorulan sorulara cevap -1

firdes yazdı:
;)esselamunaleyküm verahmetullahi veberekatuhu.SAYIN KOSKUN VE SAYIN HAFİZE,ANLATTIKLARINIZ okadar değer verilmesi gereken cümleler ki ALLAH(CC)razı olsun.Namaz,nefsimizi dizginlemenin en iyi yöntemi.ben de kılmaya çalışıyorum,inşall Rabbim kabul eder.AE OLUNB)

a.s.

allah cc hepimizden razı olsun ...

energy

Kayıtlı Kullanıcı

sitedeki tüm üyelere ...allahın selamı ve bereketi üzerinize olsun.siteye tesadüfen buldum çok güzel sözlere yer vermişsiniz.henüz yeni kapandım ama kafamı çok karıştırıyorlar öyle yada böyle giyineceksin diye.bu şekilde davrannlar insanı hele yeni birşeylerden haber i olmuş kişiyi daha çok bunaltmasınlar hemen cehennemi değil cenneti anlatsınlar sevelim vede sevdirelim güzel dinimizi.....es selamün ve aleyküm ve rahmetullah.dostça ve dostlukla kalın.

labteklele

Kayıtlı Kullanıcı

S.A DİN KARDEŞLERİM

deryam

Kayıtlı Kullanıcı

B)selamun aleykum bır sorum vardı benı aydınlatırsanız sevınırım
istihare namazının hükmü nedır görülen rüyaya göre karar vermekmi lazım şeytanın ruyayı etkılemesı olabılrmı B)AEO

hurrem34

Kayıtlı Kullanıcı

deryam yazdı:
B)selamun aleykum bır sorum vardı benı aydınlatırsanız sevınırım
istihare namazının hükmü nedır görülen rüyaya göre karar vermekmi lazım şeytanın ruyayı
etkılemesı olabılrmı B)AEO
selamün aleyküm .hatırladığım kadarıyla istihare namazı ile ilgili sitemizde detaylı bir forum açılmıştı istihare ile ilgili merak ettiklerinizi ordan öğrenebilirsiniz selam ve dua ileB)

Nagihan86

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm ve aleyküm selam. Allah razı olsun. Gerçekten namaz ibadetlerin enn büyüğü. Rabbim ona layık bir şekilde namaz kılmamızı nasip etsin, şeytana uydurmasın bizi(amiin)

jakey

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm arkadaslar bi sorum var bi arkadasımla bu konuda baya tartısma yaptık ama bi karara varamadık...dolar alsam ve biliyosunuz dolar artabiliyo faiz geldigi zaman onun zekatını versem genede o para faiz gördügü için haram olurmu....

bilgideposu1982

Kayıtlı Kullanıcı

aleyküm selam muska bozmayla ilgili sorunuza kendi bilgilerim dogrultusunda cevap vermek istiyorum bir kusurum olursa affedin . KADER ALLAH TANDIR ONDAN BAŞKA HİÇ BİR GÜÇ YAŞAYACAKLARINA ENGEL OLAMAZ , KISMETİNİ KAPATANAZ, BEREKETİNE MANİ OLAMAZ, EGERKİ SEN MANİ OLDUGUNA İNANNIRSAN ŞEYTANA UYMUŞ OLUR ALLAHA SIGINACAGIN YERDE YANLIŞ YOLLARA SAPARSIN BİLKİ ONDAN YÜÇE VE ONDAN MERHAMETLİ HİÇ BİRŞEY YOKTUR İNSANLARA NEYİ NİİÇİN VERDİGİNİ NASIL SINAV EDİP İMAN GÜÇÜNÜ ÖLÇTÜGÜNÜ O BİLİR. ALLAHA HAVALE ET VE ONUN BÜYÜLÜ GÜZELLİKTEKİ NİYMETLERİNİ GÖR ALLAHA EMANET OL

ahmetserteser

Kayıtlı Kullanıcı

emeğine sağlık ALLAH RAZI OLSUN

Ruzeyne

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMALEYKUM..ne güzel hic soru sormama gerek kalmadi arkadaslar sagolsun (ALLAH RAZI OLSUN HEPSINDEN) :) kafamiza takilan sorularimizi sormuslar...hepsini okuduk aydinlandik cevap verenlerden ALLAH RAZI OLSUNB)

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

Selamün aleyküm...Bu soru kafama takıldı...Sorum şu bir ilmihal kitabında hanefi mezhebine göre sakal kesmek haram deniyor...Yani tam olarak nedemek? mesela bizim hoca sakalsız...bide okunmuş sakal içindir falan doğrumu??

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

Resul_Acer yazdı:
Selamün aleyküm...Bu soru kafama takıldı...Sorum şu bir ilmihal kitabında hanefi mezhebine göre sakal kesmek haram deniyor...Yani tam olarak nedemek? mesela bizim hoca sakalsız...bide okunmuş sakal içindir falan doğrumu??

Aleykümselam...

"Sorularla İslamiyet" bölümüne sor Lütfen.

Sakal okutmak diye bir şey yoktur. Sakal bırakmak isteyen kalben buna niyetlenip sakal bırakır. Ama sakal bırakmaya teşvik edici konuşma yapıp bu konuyla ilgili hadisleri anlatmak güzel bir adettir. Sakal okutmayan günaha girmiş olmaz.

Sakal, Resûl-i Ekrem Efendimizin ehemmiyetli sünnetlerinden biridir. Hiçbir âlim farz olduğunu ileri sürmediği için, terkinde de farzın terki gibi bir hüküm verilmemiştir. sakal sünnetinde Şafiî ile Hanefî arasında farklı görüş vardır. Şafiî ye göre sakal sünnettir. Kesimi ise sadece tenzihen mekruhtur.

Hanefi de ve diğer iki mezhepte ise hüküm farklıdır. sakalı bıraktıktan sonra kesmek, tahrimen mekruhtur.

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

aska mecnun yazdı:
Resul_Acer yazdı:

Aleykümselam...

Sorunu Sorular bölümüne sor Lütfen.

Sakal okutmak diye bir şey yoktur. Sakal bırakmak isteyen kalben buna niyetlenip sakal bırakır. Ama sakal bırakmaya teşvik edici konuşma yapıp bu konuyla ilgili hadisleri anlatmak güzel bir adettir. Sakal okutmayan günaha girmiş olmaz.

Sakal, Resûl-i Ekrem Efendimizin ehemmiyetli sünnetlerinden biridir. Hiçbir âlim farz olduğunu ileri sürmediği için, terkinde de farzın terki gibi bir hüküm verilmemiştir. sakal sünnetinde Şafiî ile Hanefî arasında farklı görüş vardır. Şafiî ye göre sakal sünnettir. Kesimi ise sadece tenzihen mekruhtur.

Hanefi de ve diğer iki mezhepte ise hüküm farklıdır. sakalı bıraktıktan sonra kesmek, tahrimen mekruhtur.

Anladım...Abi bende bir kitap var din görevlisinin el kitabı diye Mevlüt özcanın yazmış olduğu..Aynen şöle diyor...SAKAL MÜTEVATİR BİR SÜNNETTİR
FIDRİDİR
HANEFİ MALİKİ VE HANBELİ MEZHEPLERİNE GÖRE SAKALI KESMEK HARAMDIR..ŞAFİİ MEZHEBİNE GÖREDE MEKRUHTUR...Yani ondan kafam takıldı...Yani mesela bende kesiorumda düşündüm doğrumu yanlışmı die..
B)

burcu82

Kayıtlı Kullanıcı
RE: şükürler olsun!

RE: şükürler olsun!

namaz kılmaya yeni başladım.şimdi anlıyorum önemini ve ne kadar geç kaldığımı.Allah'ım affetsin.huzurlu olmak ne güzel.şimdilerde bütün yakınlarıma bu huzuru aşılamaya çalışıyorum.ve bu da benim huzuruma huzur katıyor ve sevdiklerime yardımcı olabilmek beni çok mutlu ediyor.öğrendiğim,bildiğim kadarıyla herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.ŞİMDİYE KADAR KÖRMÜŞÜM.NASIL BÖYLE BİR HATA YAPABİLDİM BU ZAMANA KADAR DİYE KIZIYORUM KENDİME.(AÇIKÇA SÖYLÜYORUM ARKADAŞLAR)KENDİ ADIMA ÇOK MUTLUYUM.ALLAH EN KISA ZAMANDA BU UYKUYA YATMIŞ OLAN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZİ UYANDIRMAK NASİP ETSİN.HERKES BU GÜZELLİKTEN FAYDALANABİLSİN İNŞALLAH.ALLAH YOLUNDAN AYIRMASIN BİZİ.herkse selam olsun...

Ahmet_58

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun güzel kardeşim ALLAH c.c seni ve senin gibi değerli insanları başımızdan eksik etmesin. Selamun Aleyküm

koskun

Kayıtlı Kullanıcı

burcu82 yazdı:
namaz kılmaya yeni başladım.şimdi anlıyorum önemini ve ne kadar geç kaldığımı.Allah'ım affetsin.huzurlu olmak ne güzel.şimdilerde bütün yakınlarıma bu huzuru aşılamaya çalışıyorum.ve bu da benim huzuruma huzur katıyor ve sevdiklerime yardımcı olabilmek beni çok mutlu ediyor.öğrendiğim,bildiğim kadarıyla herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.ŞİMDİYE KADAR KÖRMÜŞÜM.NASIL BÖYLE BİR HATA YAPABİLDİM BU ZAMANA KADAR DİYE KIZIYORUM KENDİME.(AÇIKÇA SÖYLÜYORUM ARKADAŞLAR)KENDİ ADIMA ÇOK MUTLUYUM.ALLAH EN KISA ZAMANDA BU UYKUYA YATMIŞ OLAN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZİ UYANDIRMAK NASİP ETSİN.HERKES BU GÜZELLİKTEN FAYDALANABİLSİN İNŞALLAH.ALLAH YOLUNDAN AYIRMASIN BİZİ.herkse selam olsun...
s.a.

bu mutluluğun son nefesine kadar devam eder inşallah ... a.e.o. ...

nahyama

Kayıtlı Kullanıcı

allah direğine sarılalım kahvelerin değil saol CAN KARDEŞİM

TRABZONLU20_BERRAK

Kayıtlı Kullanıcı

dery@ yazdı:
hafize yazdı:
SELAMÜNALEYKÜM

Bismillahirrahmanirrahim
Namaz Kılmayanın Cezası
Gale resulullah sallahu aleyhi vaesellem
Peygamber efendimiz buyurur ki;
Kim namaz kılmaz ve namazı hafife alırsa ALLAH o kişiyi 6 sı dünyada.3 ü ölürken,3 ü kabirde 3 ü de kabirden çıkarken 15 şeyle cezalandırır.

Dünyadakiler:
1)Ömrü kısaltır.
2)Salihlerin siması yüzünden siler.
3)Yaptığı hiçbir amele sevap vermez.
4)Duası ALLAH katına çıkmaz.
5)Dünyadaki bütün mahlukat ona buğuz eder.
6)Salihlerin duasından nasibini alamaz.

Ölürken Başına Gelecek Üç şey
1)Zelil olarak ölür.
2)Aç olarak ölür.
3)Susamış olarak ölür ki dünyanın denizlerini , ırmaklarını o insana içirseler yine içindeki hareketi söndürüp susuzluğunu gidermez.

Kabirde Başına Gelecek Üç şey
1)ALLAH kaburgalarını birbirine girip yapışıncaya kadar kabrini daraltır.
2)Kabrinde ateş yanar.
3)ALLAH ona bir yılan musallat eder,yılan ona vurarak kıyamete kadar azap eder.

Kıyamet Günüde Başına Gelecekler
1)ALLAH ona yüzünün üzerinde cehenneme kadar sürükleyecek birini musallat eder.
2)ALLAH ona gazapla baktığı zaman yüzünün etleri düşer
3)ALLAH ona en küçük günahlardan dahi hesaba çeker affetmez.

Başka Bir Hadisde de Şöyle Buyurdular:
1) Sabah namazını terk edenin yüzünde nur olmaz.
2) Öğle namazını terk edenin rızkından bereketi kaldırılır.
3) İkindi namazını terk edenin vücudunda kuvvet olmaz.
4) Akşam namazını terk eden,evladının hayrını göremez.
5) Yatsı namazını terk eden,uykusunda rahat edemez.
6) Namazdan alıkoyan rızka (işe) ALLAH bereket vermesin diyerek Peygamber efendimiz beddua etmiştir ki,onun duası mutlaka kabul olur.

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN B)B)B)

S.A ELLERINIZE SAGLIK GERCEKTENDE OYLEE BENDE KILIYIORUM AMA INSALLAH ALLAHIM KABUL EYLER BUTUN MUSLUMANLARIN NAMAZLARINI IBADETLERINI KILMAYANLARINDA ALLAH ICINEEE KABIR AZABI KORKUSU VERIR

ya-rabbim

Kayıtlı Kullanıcı

s.a kardeşim sana bir sorum olacaktı! bir ölünün arkasından ne kadar süre sonra mezarının çevresinin yaptırılması uygundur? sorumun cevabını verebilirseniz çok memnun olucamB)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt