Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sıkıntı Ve Üzüntü İçin Dua (2 Kullanıcı)

leyla-1

Altın Üye
OKUNUŞU:Hasbiyallahü la ilahe illahu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşıl azıym.
MANASI:Allah bana kafidir.Ondan başka ilah yoktur.O'na dayandım ve bütün işlerimi O'na havale ettim,O,arşı azimin Rabbidir.
Hadisi şerifte:
"Bu ayeti okuyan,o gün içinde,duvar altında kalarak,denizde boğularak,yanarak ve demirle vurularak ölmez."
Diğer bir rivayette buyurulmuştur ki:
"Her kim akşamladığı ve sabahladığı vakit bunu yedişer defa okursa,niyet ettiği şeyde samimi veya gayri samimi olsa da Cenab-ı Ecelli Ala ona kafidir."
70 yaşında salihlerden birisi vardı,hastalandığı vakit bu hadisi şerifi gördü ve devamlı bu ayet-i kerimeleri okumaya başladı.120 yaşına gelince Resulü Ekrem'i rüyasında gördü.Peygamberimiz,o salih kişiye,"Bizden ne vakte kadar kaçacaksın" buyurdu.Bu ihtar üzerine o salih kişi okumayı bıraktı ve öldü.
(Bilgisayarda bazı sembolleri yapamıyorum ^ mesala harfin üzerine yerleştiremiyorum alıntı yapamıyorum tarayıcadan geçirdiğim yazıyı ekliyemiyorum)
Allah sizlerden de razı olsun Rabbim kimsenin kurulu yuvasını bozmasına fırsat vermesin herkese huzur mutluluk dirlik düzen geçim versin inşallah kötü art niyetli insanlara fırsat vermesin. Vicdanlı imanlı Allah korkusu insanla evlilik yapmak nasip etsin herkese bizlerede inşallah. Amin...

afakisevda

Kayıtlı Kullanıcı
Allahın Selamı üzerine olsun Kur'an da geçen bu Peygamber dualarını Rabbim dilimize zihnimize ve kalbimize nakşetsin inşaaallah Allah Razı olsun Selametle ve Dua ile kalın

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
Allah c.c. razi olsun kardesim hepsini aldim.Allah'a emanet ol.

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Allahın Selamı üzerine olsun Kur'an da geçen bu Peygamber dualarını Rabbim dilimize zihnimize ve kalbimize nakşetsin inşaaallah Allah Razı olsun Selametle ve Dua ile kalın

ve aleyna aleyküm selam kardeşim. amin, ecmain inşaAllah.
Allah'a emanet olun. selam ve dua ile..

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim :H
ellerine yüreğine saglık rabbim razı olsun kardeşim...
rabbimize emanetsin inşallah canım kardeşim
selam ve dua ile inşallahB)B)B)

arafat_48

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun Eline Sağlik Kardeşim

turk_s

Kayıtlı Kullanıcı
Amin
Allah Razi Olsun Sevigili Kardeşim

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim :H
ellerine yüreğine saglık rabbim razı olsun kardeşim...
rabbimize emanetsin inşallah canım kardeşim
selam ve dua ile inşallahB)

ve aleyküm selam güzel kardeşim.eyvallah, amin cümlemizden inşaAllah.
Selam ve dua ile inş canım kardeşim..Fii emanillah:HB)

kehribar35

Kayıtlı Kullanıcı
ruhi bunalım geçirenler için dua

ruhi bunalım geçirenler için dua

selamün aleyküm kardeşlerim.ruhi bunalım ve iç sıkıntısı olanlar için şı dua yı yazıyorum.bizzat denedik çok faydalı.İnşallah dertlilere deva olur.Rabbi enniy messeniyeş şeytanu binusbin ve azaba..Rabbi euzü bike min hemezatiş şeyatıyni ve euzü bike rabbi en yahdurun.SAD 41. AYET VE MÜMİNUN SURESİNİN 97.VE 98.AYETLERİDİR.kişi bu sureleri hergün sabah ve akşam200 veya 300 kere okur ve ayrıca her okuyuşta bir sürahi su içine nefesini de üfler daha sonrada bu suyu içer.eğer kendi okuyamayacak durumda ise bu kişinin üzerine 300 KERE OKUNUR.VE SUYU İÇİRİLİR.

Fikriye1985

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşlerim.ruhi bunalım ve iç sıkıntısı olanlar için şı dua yı yazıyorum.bizzat denedik çok faydalı.İnşallah dertlilere deva olur.Rabbi enniy messeniyeş şeytanu binusbin ve azaba..Rabbi euzü bike min hemezatiş şeyatıyni ve euzü bike rabbi en yahdurun.SAD 41. AYET VE MÜMİNUN SURESİNİN 97.VE 98.AYETLERİDİR.kişi bu sureleri hergün sabah ve akşam200 veya 300 kere okur ve ayrıca her okuyuşta bir sürahi su içine nefesini de üfler daha sonrada bu suyu içer.eğer kendi okuyamayacak durumda ise bu kişinin üzerine 300 KERE OKUNUR.VE SUYU İÇİRİLİR.

bilgilerin iciin Allah razi olsun kardesim. en kisa zamanda bende okurum bunu insAllah.

hilaynur_1986

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardesım saol bilgilendırdıgın için allaha emanet ol

fatma25

Kayıtlı Kullanıcı
Sikintidan Kurtulmak Için Ne Yapmali??

Sıkıntıdan kurtulmak için sebeplere yapışmak gerekir. (Çalışmadan dua eden, silahsız savaşa giden gibidir) hadis-i şerifi de sebeplere yapışmayı emretmektedir. Kur'an-ı kerimde mealen, (Her zorluğun bir kolaylığı vardır) buyuruluyor. Sıkıntıdan kurtulmanın da çaresi vardır. Hiç boş vakit geçirmemeli, kendine faydalı bir meşgale bulmalıdır. (Sabır kurtuluşun anahtarıdır) sözüne uymalı, çalışıp sabrederek bir çıkış yolu aramalıdır.

Psikolog doktorlar, sıkıntının başlıca çaresinin meşgale olduğunu söylüyorlar. Kendinize severek yapacağınız işler bulursanız, rahatlarsınız. Ayrıca manevi yönden, bazı dualar okumanız da faydalıdır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İstiğfara devam edeni, Hak teâlâ, her türlü sıkıntı ve üzüntüden uzaklaştırır, geçim darlığından da kurtarır, ferahlığa çıkarır, ummadığı yerden rızka kavuşturur.) [Nesai]

(Her gün sabah akşam yedi kere, "Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim" okuyan, dünya ve ahiret sıkıntısından kurtulur.) [İbni Sünni]

(La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdır.) [Hakim]

(Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şir’a]

(Sıkıntılı iken “Hasbünallah ve ni’mel-vekil” deyiniz!) [İ. Merdeveyhi]
(Yasin okuyanın sıkıntısı gider.) [Deylemi]

(La ilahe illallah kable külli şey’in, La ilahe illallah ba’de külli şey’in, La ilahe illallah yebka Rabbünâ ve yefni küllü şey’in diyen sıkıntıdan kurtulur.) [Taberani]

(Cuma namazından sonra, İhlâs, Felak ve Nas’ı yedişer defa okuyan, bir hafta, kaza, bela ve sıkıntılardan kurtulur.) [İ.Sünni]

("La ilahe illa ente, sübhaneke inni küntü minezzalimin" diyen, uğradığı beladan kurtulur.) [İ. Sünni]

(Sıkıntı için şu duayı okuyun: La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim.) [Müslim]

(Sıkıntıya düşen 7 defa Allah, Allahü Rabbi, lâ üşrikü bihi şey’a desin!) [Nesai]
(Sıkıntı için, “Allah, Allah Rabbünâ lâ şerikeleh” deyin!) [Beyheki]

Sıkıntıdan kurtulmak için, Allahü teâlâya kalbinden yalvararak, 14 secde âyetini [ezberden, ayakta] okuyup, her birinden sonra, hemen secde etmelidir. (Nur-ül-izah)

(Bismillâhirrahmânirrahim ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil’ aliyyil’azim) okumak, sinir hastalığına ve bütün sıkıntılara iyi gelir.

İmam-ı Cafer hazretlerinin sıkıntıya düşünce, okuyup, sıkıntıdan kurtulduğu dua şöyledir:
(Yâ uddeti ınde şiddeti, ve yâ gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti lâ tenâmü vekfini birüknike ellezi lâ yürâmü)
Anlamı şöyledir:
Güçlükte desteğim, sıkıntıda imdâdıma yetişen, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!

Cepte altın taşımak da sıkıntı için faydalıdır. Sadaka vermek ve 70 kere (Estağfirullah min külli mâ kerihallah) demek, sıkıntıları giderir. Bu istiğfarın anlamı, “Ya Rabbi, razı olmadığın şeylerden ne yapmışsam hepsini affet, yapmadıklarımı da yapmaktan koru” demektir. Sıkıntı için şunlara da riayet edilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Sıkıntıları sadaka ile önleyin.) [Deylemi]
(Tarak kullanmak, sıkıntıyı giderir.) [Deylemi]

(Güzel koku ve temiz elbise sıkıntıyı azaltır.) [Bostan]
(Abdestten artan suyu içmek sıkıntıyı giderir.) [Deylemi]

(Akik yüzük sıkıntıyı giderir.) [Ukayli]
(Başkasının sıkıntısını giderenin sıkıntısı gider.) [İ. Ahmed]

(Sıkıntıda duam kabul olsun diyen, genişlikte çok dua etsin.) [Tirmizi]
(En üstün ibadet sıkıntıya sabretmektir.) [Tirmizi]

Kur'an-ı kerimde de mealen buyuruluyor ki:
(Sabır ve namazla Allah’a sığınıp yardım isteyin.) [Bekara 45]

(Ey iman edenler, sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah elbette sabredenlerle beraberdir.) [Bekara 153]

([Doğru kılınan] Namaz, münker ve fahşadan [edepsizlikten, akla ve dine uymayan, esrar, içki, zina, livata gibi her türlü kötülükten, günahtan] alıkoyar.) [Ankebut 45]

Namaz doğru kılınırsa bütün sıkıntıları yok eder.

leyla-1

Altın Üye
Allah razı olsun emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşımdı Rabbim bizleri içimde bulunduğumuz sıkıntılardan çıkmazlardan bizleri kurtarıp yaşamımıza bir düzen bir yön versin inşallah.Rabbim bizleri dinden imandan ayırmasın ibadetlerimizi doğru içten samimi yapmak Rabbim'in bu dünyada ve ahirette razı olduğu kullar olmak nasip etsin. Allah yar ve yardımcımız olsun dualarımızı kabul etsin gönül muradlarımızı isteklerimizi versin hayırlısıyla inşallah.Selam ve dua ile...

--------------------------------------------------------------------------------

Sıkıntıdan kurtulmak için sebeplere yapışmak gerekir. (Çalışmadan dua eden, silahsız savaşa giden gibidir) hadis-i şerifi de sebeplere yapışmayı emretmektedir. Kur'an-ı kerimde mealen, (Her zorluğun bir kolaylığı vardır) buyuruluyor. Sıkıntıdan kurtulmanın da çaresi vardır. Hiç boş vakit geçirmemeli, kendine faydalı bir meşgale bulmalıdır. (Sabır kurtuluşun anahtarıdır) sözüne uymalı, çalışıp sabrederek bir çıkış yolu aramalıdır.

Psikolog doktorlar, sıkıntının başlıca çaresinin meşgale olduğunu söylüyorlar. Kendinize severek yapacağınız işler bulursanız, rahatlarsınız. Ayrıca manevi yönden, bazı dualar okumanız da faydalıdır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İstiğfara devam edeni, Hak teâlâ, her türlü sıkıntı ve üzüntüden uzaklaştırır, geçim darlığından da kurtarır, ferahlığa çıkarır, ummadığı yerden rızka kavuşturur.) [Nesai]

(Her gün sabah akşam yedi kere, "Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim" okuyan, dünya ve ahiret sıkıntısından kurtulur.) [İbni Sünni]

(La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdır.) [Hakim]

(Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şir’a]

(Sıkıntılı iken “Hasbünallah ve ni’mel-vekil” deyiniz!) [İ. Merdeveyhi]
(Yasin okuyanın sıkıntısı gider.) [Deylemi]

(La ilahe illallah kable külli şey’in, La ilahe illallah ba’de külli şey’in, La ilahe illallah yebka Rabbünâ ve yefni küllü şey’in diyen sıkıntıdan kurtulur.) [Taberani]

(Cuma namazından sonra, İhlâs, Felak ve Nas’ı yedişer defa okuyan, bir hafta, kaza, bela ve sıkıntılardan kurtulur.) [İ.Sünni]

("La ilahe illa ente, sübhaneke inni küntü minezzalimin" diyen, uğradığı beladan kurtulur.) [İ. Sünni]

(Sıkıntı için şu duayı okuyun: La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim.) [Müslim]

(Sıkıntıya düşen 7 defa Allah, Allahü Rabbi, lâ üşrikü bihi şey’a desin!) [Nesai]
(Sıkıntı için, “Allah, Allah Rabbünâ lâ şerikeleh” deyin!) [Beyheki]

Sıkıntıdan kurtulmak için, Allahü teâlâya kalbinden yalvararak, 14 secde âyetini [ezberden, ayakta] okuyup, her birinden sonra, hemen secde etmelidir. (Nur-ül-izah)

(Bismillâhirrahmânirrahim ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil’ aliyyil’azim) okumak, sinir hastalığına ve bütün sıkıntılara iyi gelir.

İmam-ı Cafer hazretlerinin sıkıntıya düşünce, okuyup, sıkıntıdan kurtulduğu dua şöyledir:
(Yâ uddeti ınde şiddeti, ve yâ gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti lâ tenâmü vekfini birüknike ellezi lâ yürâmü)
Anlamı şöyledir:
Güçlükte desteğim, sıkıntıda imdâdıma yetişen, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!

Cepte altın taşımak da sıkıntı için faydalıdır. Sadaka vermek ve 70 kere (Estağfirullah min külli mâ kerihallah) demek, sıkıntıları giderir. Bu istiğfarın anlamı, “Ya Rabbi, razı olmadığın şeylerden ne yapmışsam hepsini affet, yapmadıklarımı da yapmaktan koru” demektir. Sıkıntı için şunlara da riayet edilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Sıkıntıları sadaka ile önleyin.) [Deylemi]
(Tarak kullanmak, sıkıntıyı giderir.) [Deylemi]

(Güzel koku ve temiz elbise sıkıntıyı azaltır.) [Bostan]
(Abdestten artan suyu içmek sıkıntıyı giderir.) [Deylemi]

(Akik yüzük sıkıntıyı giderir.) [Ukayli]
(Başkasının sıkıntısını giderenin sıkıntısı gider.) [İ. Ahmed]

(Sıkıntıda duam kabul olsun diyen, genişlikte çok dua etsin.) [Tirmizi]
(En üstün ibadet sıkıntıya sabretmektir.) [Tirmizi]

Kur'an-ı kerimde de mealen buyuruluyor ki:
(Sabır ve namazla Allah’a sığınıp yardım isteyin.) [Bekara 45]

(Ey iman edenler, sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah elbette sabredenlerle beraberdir.) [Bekara 153]

([Doğru kılınan] Namaz, münker ve fahşadan [edepsizlikten, akla ve dine uymayan, esrar, içki, zina, livata gibi her türlü kötülükten, günahtan] alıkoyar.) [Ankebut 45]

Namaz doğru kılınırsa bütün sıkıntıları yok eder.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt