Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SEN GÜLKİ GÜLLER GÜLSÜN... (2 Kullanıcı)

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ŞEFAAT İSTEYEN BURAYA

s.a.değerli kardeşlerim..her kes gibi bende uygulamaya çalışıyorum,her an yaptığımın sünnet olduğunu hatırlarım,bu benim için çok önemli...Bu haftakı konumuza gelince adaletimahza ablamın da dediği gibi israflar çok gerçekten,benim zayıf noktamda bu sanırım..bir çok çeyde israftan uzağım ama şu giymek konusunda yapamıyorum biraz:) bu konuda bilmem artık ne kadar kabahatlı,doğrusu o kadarda israflı değilim ama yinede...inşallah bunu uygulamaya bakacağım...
selam ve dua ile...

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

Tüketimi sınırlayan esaslardan birisi de "israf"ın yasaklanmasıdır. İsraf; aşırı gitmek, yanılmak, gafil ve cahil olmak demektir. Bir terim olarak ise; malını yersiz olarak saçıp savuran, gereksiz harcamalar yapan kimseye israfçı veya müsrif denir. Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyurulur: "Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde temiz ve güzel elbiselerinizi giyinin, yeyin, için, fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez" (el-A'râf, 7/31). "Hısımlara, düşkünlere, yolda kalan yolcuya haklarını ver. Olur olmaz yere de elindeki malını saçıp savurma. Şüphesiz malını saçıp savuranlar, şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise, her zaman Rabbinin nimetlerine karşı çok nankördür" (el-İsrâ', 17/26, 27). "Sakın eli boynuna kelepçelenmis gibi cimri olma. İsrafa dalarak da elini tamamen açma. Sonra kınanır açıkta kalırsın" (el-İsrâ ', 17/29).

Sofradan kalkarken biraz açken kalkmak, tıka basa yememek, ihtiyaç kadar elbise edinmek, konuşurken ihtiyaç kadar konuşmak, fazla ve gereksiz sözlerden kaçınmak, ihtiyaç kadar uyumak, kişiyi bu konularda düşülebilecek israflardan korur.

Tüketim ve eşya kullanımında orta yolu izlemek gerekir. İslâm mümini ne ezdirir ve ne de bıktırır. Onu başkalarına muhtaç duruma düşürmez, fakat onu başkalarına karşı gurur, kibir ve övünme ortamına da itmez. Mâl imkânları yerinde olanın, belli bir yaşam yolu izlemesi, cimrilik ederek aile fertlerini mahrumiyet içinde bırakmaması gerekir. Nitekim bir hadiste şöyle buyurulur: "Âdemoğlunun mutluluğu üç şeyin geçrekleşmesindedir: Geniş bir ev, iyi bir araç ve iyi bir eş" (Ahmed b. Hanbel, I, 168).

ALINTI-İSLAM ANSİKLOPEDİSİ

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

meftun61 yazdı:
İLK PANKART BENDEN OLSUN.

HAFTALIK AZIĞINIZI HAZIRLAYIN.ESMANİNİN FORMUNA DESTEK OLUN 100 ŞEHİD SEVABI ALIN.KAMPANYAMIZ KESİNTİSİZ DEVAM EDECEKTİR.AMA ÖMRÜNÜZ NE KADAR BİLİYORMUSUNUZ.BU YÜZDEN ACELE EDİN.:D: OLMUŞMU ABİM

S.A

OLMAMIŞŞŞ..HANİ SELAM??? BAK ABLAM DAHA ÖNCEKİ SÜNNETLERİ İHMAL ETMEK YOK..BUNLAR HER BİRİ KENDİ ARASINDA ŞEFAAT VESİLESİ OLDUĞU KADAR BİRBİRİNİ BÜTÜNLEYİCİ SÜNNETLER...;););)

BİRDE ESMANİNİN FORUMU YERİNE ESMANİNİN ARACI OLDUĞU FORUM DİYELİM...SİZLERİN DESTEĞİ OLMADAN OLMUYOR..ALLAH CC HERBİRİNİZDEN RAZI OLSUN...

AYRINTILARI ES GEÇERSEK GENEL İTİBARIYLE OLMUŞ ABLAM...HEMDE ÇOK GÜZEL OLMUŞ..ALLAH CC RAZI OLSUN...

EVET İSRAF KONUSUNDA NE YAPILABİLİR FİKİRLERİNİZİ ALALIM...BELKİ BİRİMİZİN DÜŞÜNEMEDİĞİ BİR HUSUSU BİR DİĞERİMİZ BULUR..

BENİM TAVSİYEM EVİNDE DAMLATAN MUSLUĞU ,SİFONU OLANLAR BUNU TAMİR ETSİN...BİLİYORMUSUNUZ DAMLA DAMLA KAYBOLAN SU TOTALDE ÇOK BÜYÜK TONAJA DENK GELİYOR...HATTA ARAŞTIRMALARA GÖRE YILLIK SU TÜKETİMİNİZDEN FAZLASINI EVİNİZDEKİ DAMLAYAN MUSLUK ZİYAN EDİYOR..

ALLAHIN LÜTFU OLAN SULARIMIZI FAAL KULLANALIM..ONLARI ALDIĞIMIZ GİBİ ÇOCUKLARIMIZA TESLİM EDELİM...

HAYAT SERMAYEMİZ GİBİ BİZE BAHŞEDİLEN DOĞAL KAYNAKLARIMIZDA SINIRLI...NASILKİ BİRGÜN BİTMEZ DENİLEN ÖMÜR NETİCELENECEKSE KAYNAKLARIMIZDA BU AYMAZLIKLA KISA ZAMANDA TÜKENECEKTİR...

BİZLER ÖMRÜMÜZÜ NEREDE HARCADIĞIMIZIN HESABINI VERECEĞİMİZ KADAR,MALIMIZI VE İMKANLARIMIZI NERELERDE TASARRUF ETTİĞİMİZİNDE HESABINI VERMEKLE MÜKELLEFİZ...

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

ESSELAMUN ALEYKÜM.ABİM HAKLISIN AYRINTILARADA DİKKAT ETMEK LAZİM.TAVİZ TAVİZİ DOĞURUR.ABİM İSRAF KONUSUNDA BEN ŞUNLARI SÖYLEMEK İSTİYORUM.EV HANIMLARI VE KIZLARI YEMEK YAPARKEN LÜTFEN ÇEŞİTLERİ ABARTMAYALIM.VE YEMEĞİ AZ YAPALIM.MALUM HAVALAR SICAK BOZULMA OLASILIĞI YÜKSEK.VE BAZI YEMEKLER İKİNCİ GÜNE KALINCA TADLARI BOZULA BİLİYOR VE YENEMEYEBİLİYOR BU YÜZDEN YEMEKLERİ AZ YAPALIMKİ ÇÖPE GİTMESİN.VE BAYAT EKMEKLER;BAYAT EKMEKLERİ DE YA BUHARLATIP TEKRAR YİYELİM YADA ONLARI DEĞERLENDİRELİM.BİZİM ATTIĞIMIZ EKMEKLERLE YİYECEKLERLE EMİN OLUN ÜLKE BÜYÜK ZARARLAR GÖRÜYOR VE DÜŞÜNÜN O YİYECEKLERLE VE EKMEKLERLE DARFUR DAKİ KARDEŞLERİMİZ DOYABİLİR.SELAMETLE.

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

s.a güzel bir konu seçmişsiniz. ama benim en iyi uyguladığım sünnet galiba bu. çünkü küçüklüğümden beri ailemden görerek uygularım. annem bu konuda çok titiz. öyle zamanlar gelirki bazen abarttığını bile düşünürüm.:p
bende önceki sünnetlere tekrar ederim yenisini öğrenirken eskisini unutmayalım.a.e.oB)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.ESMANİ KARDEŞİM BEN YUKARIDA YAZDIM ELİMDEN GELDİĞİNCE BULDUKLARIMI.ÖNCE İBADETLERİMİZDE İSRAFI KALDIRALIM YA DA DİKKAT EDELİM.MESELA ABDEST ALIRKEN HARCADIĞIMIZ SUYU DİKKATLİ KULLANALIM DİYORUM.YEME VE İÇMEDE DİKKAT EDELİM.EFENDİMİZİN TAVSİYESİNE UYUP İKİ ÖĞÜN YİYELİM.TIUKA BASA YEMEYELİM.UZMANLARI DA BOŞVERİN YOK GÜNDE 5 LİTRE İÇİN FALAN LAFLARINI,SUSAYINCA VE SÜNNETE UYGUN İÇİNCE YETERLİ SU ALINIYOR ZATEN.ŞİMDİLİK BU KADAR.BU KONUYA EL ATTIM İNŞAALLAH,ARAŞTIRMALARIM DEVAM EDİYOR.A.E.O.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Shehla yazdı:
s.a.değerli kardeşlerim..her kes gibi bende uygulamaya çalışıyorum,her an yaptığımın sünnet olduğunu hatırlarım,bu benim için çok önemli...Bu haftakı konumuza gelince adaletimahza ablamın da dediği gibi israflar çok gerçekten,benim zayıf noktamda bu sanırım..bir çok çeyde israftan uzağım ama şu giymek konusunda yapamıyorum biraz:) bu konuda bilmem artık ne kadar kabahatlı,doğrusu o kadarda israflı değilim ama yinede...inşallah bunu uygulamaya bakacağım...
selam ve dua ile...

A.S

ÖNEMLİ OLAN BİR KONUDA ZAYIF OLDUĞUNU KABUL EDEBİLMEKTİR...BUNU KABUL ETTİĞİNİZE GÖRE ÇÖZÜM YOLLARI ARAYALIM...

BAKIN EFENDİMİZ SAV İN ÖYLE ANLARI OLMUŞTURKİ ÜZERİNE GİYECEK İKİNCİ BİR ELBİSESİ OLMADIĞINDAN O ELBİSE YIKANDIĞI ZAMAN CEMAATA GİDEMEMİŞTİR..
.EFENDİMİZ SAV VE CEMAATA GİDEMEMEK DÜŞÜNÜN ,EVET DÜŞÜNÜN ..

İSTESE DÜNYANIN TÜM ZENGİNLİKLERİ ÖNÜNE SERİLEBİLECEKKEN O AZLA YETİNMİŞ ÇOK OLANA TAMAH ETMEMİŞTİR...

DÜNYA NİMETLERİNİ HEP GÖZ ARDI EDEN VE AHİRETE HAZIRLANAN ABDURRAHMAN BİV AVF R.A HAMALLIKLA GEÇİNDİĞİ HALDE KENDİSİNE BAHŞEDİLEN YÜKLÜ SERVETİ DÜŞÜNEREK AĞLAMIŞ VE MUSAB BİN UMEYRDE HZ HAMZADA BENDEN ÖNDE İKEN ONLAR ŞEHİD OLDUKLARINDA ÜZERLERİNE ÖRTÜLEN KEFEN AYAKLARINI KAPATMAYA YETMEMİŞTİ...BANA ÖDÜL VE İKRAMIM BU DÜNYADAMI VERİLİYOR YOKSA DÜŞÜNCESİYLE HARAB OLMUŞ VE SERVETİNİ DEFALARCA VAKFETMİŞTİR...

EVET ÜZERİNE ÖRTÜLDÜĞÜNDE YA AYAĞINI YADA BAŞINI KAPATACAK KEFENİ OLMAYAN KİŞİLER MUSAB BİN UMUYR RA VE HZ HAMZA EFENDİLERİMİZ...

DÜŞÜNELİM ,DÜŞÜNELİM VE İSRAFTA TAMAHKARLIKTA NE KADAR İLERDE OLDUĞUMUZU ANLAMAYA ÇALIŞALIM...

SAKIN OLA ALINMA SEHLA HANIM BU SÖZ HEPİMİZE,VE BAŞTA KENDİME...

ALLAH ISLAH ETSİN BİZLERİ...

MAHŞERDE HUZURUNA ÇIKACAĞIMIZ KİŞİLERİ DÜŞÜNDÜKÇE İNSANIN ,İNSAN OLANIN CİĞERİ KOR ODUN GİBİ YANMALI,YANMALIKİ O BEDENE CEHENNEMİN ATEŞİ NÜKS ETMESİN...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

meftun61 yazdı:
ESSELAMUN ALEYKÜM.ABİM HAKLISIN AYRINTILARADA DİKKAT ETMEK LAZİM.TAVİZ TAVİZİ DOĞURUR.ABİM İSRAF KONUSUNDA BEN ŞUNLARI SÖYLEMEK İSTİYORUM.EV HANIMLARI VE KIZLARI YEMEK YAPARKEN LÜTFEN ÇEŞİTLERİ ABARTMAYALIM.VE YEMEĞİ AZ YAPALIM.MALUM HAVALAR SICAK BOZULMA OLASILIĞI YÜKSEK.VE BAZI YEMEKLER İKİNCİ GÜNE KALINCA TADLARI BOZULA BİLİYOR VE YENEMEYEBİLİYOR BU YÜZDEN YEMEKLERİ AZ YAPALIMKİ ÇÖPE GİTMESİN.VE BAYAT EKMEKLER;BAYAT EKMEKLERİ DE YA BUHARLATIP TEKRAR YİYELİM YADA ONLARI DEĞERLENDİRELİM.BİZİM ATTIĞIMIZ EKMEKLERLE YİYECEKLERLE EMİN OLUN ÜLKE BÜYÜK ZARARLAR GÖRÜYOR VE DÜŞÜNÜN O YİYECEKLERLE VE EKMEKLERLE DARFUR DAKİ KARDEŞLERİMİZ DOYABİLİR.SELAMETLE.

VE ALEYKÜMSELAM B)B)B)

ABLAM GÜZEL BİR KONUYA DİKKAT ÇEKTİNİZ...ÇÖPE ATILAN EKMEKLER VE DARFURDA AYDA 2 KĞ. DARI İLE BİR AY HAYATTA KALAN KİŞİLERE DİKKAT ÇEKMENİZ SAMİMİYETİN ÖTESİNDE BİLİNÇLENMEYE BAŞLADIĞIMIZIN İFADESİDİR..

ALLAH CC RAZI OLSUN...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

mavi22 yazdı:
s.a güzel bir konu seçmişsiniz. ama benim en iyi uyguladığım sünnet galiba bu. çünkü küçüklüğümden beri ailemden görerek uygularım. annem bu konuda çok titiz. öyle zamanlar gelirki bazen abarttığını bile düşünürüm.:p
bende önceki sünnetlere tekrar ederim yenisini öğrenirken eskisini unutmayalım.a.e.oB)

A.S

OH MAAŞALLAH ABLAM...ANNENİZE SAYGI VE SEVGİLERİMİZİ SUNUYORUZ...

SİZDE BU HAFTA PEKİŞTİRME YAPIN O HALDE...
MİSVAK BULABİLDİNİZMİ ??
AVUKAT ABLAM BAKIN MAVİ ABLAMIZ ZONGULDAKTA MİSVAK BULAMIYOR...MESAJI ANLADINIZ HERHALDE...B)B)B)

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

İSRAF

Yaşam, üzülerek israf edilmeyecek kadar değerli sermayedir.

Gecelerini , "ey gündüz hemen gel", demekle israf etme!.

SANA VERİLEN İLÂHİ GÜÇLERİ,

BEYİN HAZİNESİNİ, ENERJİSİNİ İSRAF ETME!

İnsanlar günümüzde maâlesef büyük bir bilgisizlikle, “Ben ALLAH’a, Rasûlü’ne inanıyorum” diyorlar... Ama hiç bir çalışma da yapmıyorlar!.

Hattâ bu konuyu araştırma gereğini bile duymuyorlar!.

Oysa onlardan istenen, “inanıyorum” kelimesini tekrar etmeleri değil ki!.

Ne “ALLAH” adıyla işaret edilenin, ne de Allah Rasûlü’nün inanılmaya ihtiyacı yoktur!.

Ama insanların yarın içine girecekleri boyut şartları nedeniyle, Allah Rasûlü’nün gösterdiği biçimde, bir takım çalışmalar yaparak, belirli güçleri elde etmeye zorunlu ihtiyaçları vardır... Ki karşılaşacakları ortamda, bu özelliklere ve güçlere eriştikleri için, belli sıkıntı ve azaplardan kendilerini korusunlar!.

Şayet Allah Rasûlü’ne inandığın için, onun gösterdiği yolda, târif ettiği tarzda belirli çalışmalar yaparak, kendindeki bu güçleri ortaya çıkartabilirsen, neticede kendini “Cehennem” diye bahsedilen ortamdan kurtarabilirsin.

Fakat, ne kadar inandığını söylersen söyle; Allah Rasûlü’nün gösterdiği yolda, O'nun târif ettiği biçimde, zorunlu olan çalışmaları yapmazsan, sana o şartlarda gerekli olacak güçleri ve özellikleri elde edemeyeceğin için neticede kendi kendini cehenneme atmış olacaksın!.

“Herkes için yaptığı çalışmalara göre dereceler vardır. Kimseye haksızlık edilmeyerek, fiillerinin karşılığı verilir.” (46-19)

“Bu senin yaptıklarının karşılığıdır. ALLAH, kullarına zulmedici değildir!” (22-10)

“Şüphesiz ki ALLAH israf edenleri sevmez”

âyeti, elindeki üç- beş kuruşu çarçur eden için söylenmemiştir!.

“Nefsini israfta bulunan” anlamınadır.

Nefsinde, benliğinde var olan “hilâfete” sebeb olan o ilâhî güçleri gerektiği gibi kullanmayarak “israf etme” denilmektedir.

Nitekim, Kur'ân-ı Kerîm’de çeşitli yerlerde çeşitli Nebilerin ağzından tekrarlanan,

“Ben nefsime zulmettim”

beyânlarının dahi anlamı bu yolda olup,

“nefsimdeki hilâfet özelliklerinin hakkını vermeyerek, kendi kendime zulmettim” denmek istenmektedir.

Dünyada bırakıp gideceğin şeyi, bir süre önce israf etsen ne olur, etmesen ne olur!.

Ama sana ebediyyen lâzım olacak bir şeyi, bir daha asla ele geçiremeyeceğin bir şeyi “israf” edersen, neticede kendi kendine öyle bir “zulümde” bulunmuş olursun ki, bunun getireceği pişmanlıkların azâmetini burada anlatabilmem asla mümkün değildir.

Öbür dünyada sana âdeta tanrısal güçler ve yaşam verecek olan “nefsinin” hakkını vermemen, seni sonu gelmeyen bir hüsran içine atacaktır.

Öyle ise, aklını başına toplayıp, sana verilen bu beyin hazinesini, enerjisini, ömrünü, ölümü tattığın anda bu dünyada bırakacağın, gittiğin ortamda sana hiç bir yararı olmayacak şeyler için “israf” etmek suretiyle “nefsine zulmetme”!

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

ADALETIMAHZA yazdı:
S.A.ESMANİ KARDEŞİM BEN YUKARIDA YAZDIM ELİMDEN GELDİĞİNCE BULDUKLARIMI.ÖNCE İBADETLERİMİZDE İSRAFI KALDIRALIM YA DA DİKKAT EDELİM.MESELA ABDEST ALIRKEN HARCADIĞIMIZ SUYU DİKKATLİ KULLANALIM DİYORUM.YEME VE İÇMEDE DİKKAT EDELİM.EFENDİMİZİN TAVSİYESİNE UYUP İKİ ÖĞÜN YİYELİM.TIUKA BASA YEMEYELİM.UZMANLARI DA BOŞVERİN YOK GÜNDE 5 LİTRE İÇİN FALAN LAFLARINI,SUSAYINCA VE SÜNNETE UYGUN İÇİNCE YETERLİ SU ALINIYOR ZATEN.ŞİMDİLİK BU KADAR.BU KONUYA EL ATTIM İNŞAALLAH,ARAŞTIRMALARIM DEVAM EDİYOR.A.E.O.

A.S

ABLAM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN..ÇOK GÜZEL DELİLLERLE KONUMUZUN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİNİZ..

KURAN APAÇIK BİR DELİLDİR..EVET BU AYETLEDE SABİTKİ TÜM DELİLLER KURANDA MEVCUT...
VE KURANI KERİMDE BU KONU DEFALARCA ELE ALINMIŞTIR..
HADİSLERDEDE ÜZERİNDE EHEMMİYETLE DURULMUŞTUR İSRAF KONUSUNUN...
ABLAM BİR HUSUS DAHA,DÜN BİR KARDEŞİMİZ SUYU ÇOK TÜKETTİĞİ HALDE SUYA KANMADIĞINI VE RAHATSIZ OLDUĞU BELİRTMİŞTİ..SUYU ÜÇ YUDUMDA İÇME SÜNNETİNİ İŞLEDİKTEN SONRA ŞAŞIRTICI ŞEKİLDE ÜÇ YUDUM SU İLE KANDIĞINI BELİRTTİ...BUNLARIN HEPSİ SÜNNETLERİN HİKMETİNİ ANLAMAMIZA YOL AÇAN ÖRNEKLER...

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

-Esmani- yazdı:
mavi22 yazdı:

A.S

MİSVAK BULABİLDİNİZMİ ??
AVUKAT ABLAM BAKIN MAVİ ABLAMIZ ZONGULDAKTA MİSVAK BULAMIYOR...MESAJI ANLADINIZ HERHALDE...B)B)B)

S.A.MESAJ ALINMIŞTIR.A.E.O.;)

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

ADALETIMAHZA yazdı:
-Esmani- yazdı:
mavi22 yazdı:

A.S

MİSVAK BULABİLDİNİZMİ ??

v.a.s allah razı olsun.teşekkür ederim. gerek yok ya. ben inşallah bulacağım en kısa zamanda. a.e.o

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

mavi22 yazdı:
ADALETIMAHZA yazdı:
-Esmani- yazdı:
mavi22 yazdı:

A.S

MİSVAK BULABİLDİNİZMİ ??

v.a.s allah razı olsun.teşekkür ederim. gerek yok ya. ben inşallah bulacağım en kısa zamanda. a.e.o

S.A

ABLAM HEDİYEYİ KABUL ETMEKTE SÜNNETTİR HATIRLATIRIM..
OLMAZSA HAFTAYA BU SÜNNETİ YAZARIZ O ZAMAN İTİRAZ EDEMEZSİNİZ HALİYLE...:D

HEM ZAHMET OLACAĞINI DÜŞÜNMEYİN NE OLUR...BİLİYORUMKİ ABLAM HEDİYE VERMEKTEN ÇOK MEMNUN ..BUNU ALLAHIN RIZASINI CC GÖZETEREK YAPIYOR OLMASI İSE İŞİN BAŞKA BOYUTU..BUNU BURADAN YAZMAM BELKİ DOĞRU DEĞİL AMA NE YAPALIM HAKKINI HELAL ETSİN...İMRENDİĞİM BİR DAVRANIŞ İSE BUNU DİĞER KARDEŞLERİMLEDE PAYLAŞMAK BOYNUMUN BORCU...B)

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı

S.a. esmani kardeşim ve adaletimahza ablam çok teşekkür ediyorum sizlere verdiyiniz bilgi için...Uygulamaya çalışıyorum zaten.Yazılarınızdan aslında çok şey çıkardım vede sevindim ki,gerçi o kadarda fazla israfçıl değilmişim..İnşallah daha da başarılı olmaya çalışırım Rabbimin izniyle....
Selam ve dua ile
....

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

Shehla yazdı:
selam ve dua ile...

S.A.KARDEŞİM.BİZ BAYANLARIN ZAYIF NOKTASI BU.İNŞAALLAH KENDİMİ HEP ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORUM.AMA BU ARALAR BAHANEM DE VAR,GARDIROBUM DEĞİŞİYOR ARTIK.PANTOLONLAR ÇOKTAN GİTTİ.ETEKLERİM EVVELESKİ BOL VE UZUNDU AMA BİLEĞE KADAR DEĞİLDİ,ŞİMDİ ÖYLE TEKLER ALMA PEŞİE DÜŞTÜM.AMA DUR DEDİM ARTIK KENDİME.BU YAZ AYAKKABI VE TERLİK ALMAYACAĞIMA SÖZ VERDİM.GEÇEN SENEKİLERİ KULLANIYORUM.İNŞAALLAH ŞEYTANA UYMAM.A.E.O.

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı

S.a
Sürekli forumu Takip ediyorum ama yazamıyordum abim sünnetleri uygulamaya çalışıyorum inşallah. Bu haftaki sünnetide biraz zorlanarakta olsa uygulamaya çalışacağım inşallah. Her bayanda olduğu gibi bende de Alış veriş merakı çok fazla.Hatta dün yine alışveriş yapayım diye düşünürken bu haftaki israf sunnetiyle kendime dur bakalım diyebildim.İnşallah Nefsime ve Şeytana uymam ve sürekli uygulayabilenlerden olurum. Bir diğeride su meselesi.Evimizde Gerçekten fazlasıyla su israfı oluyor.Bugünden itibaren inşallah Aile fertlerimide uyararak ısraf etmemeye çalışacağım.Verdiğiniz faydalı bilgilerden dolayı Rabbim Sizlerden Razı olsun.A.e.oB)B)B)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.EVLENECEK OLANLAR KİMSEYİ AŞIRI BORCA SOKAMYIIIIIIN
Çeyiz hazırlamada israfa kaçmamalıdır. Âyet-i kerîmelerde şöyle buyurulur:

"Malını israf ile saçıp savurma. Çünkü malını saçıp savuranlar, şeytanın kardeşleri olmuştur. Şeytan ise Rabbine çok nankördür" (el-İsra, 17/26-27)

"Yiyin için israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez" (el-Araf 7/31)

Günümüzde bir çok müslüman aileler kız çocukları için daha küçük yaşta büyük masraflarla çeyiz hazırlamaya başlamakta, bu konuda israf ve ifrata düşmektedir. Çoğu zaman yapılan eşyayı kullanmak veya giymek için bir ömür kâfi gelmez. Bunların çoğu sandıklarda yıllar geçtikçe ya demode olur, ya da haşerata yem. Bu yüzden İslâm dini her konuda olduğu gibi bu konuda da orta yolu tavsiye eder, gerçek ve zarurî ihtiyaçları esas alır.

Burada Hz. Peygamber (s.a.s.)'in kızı Hz. Fâtıma için hazırlanan çeyizi örnek olarak veriyoruz. Hz. Peygamber, kızı Fâtıma'nın düğününde Hz. Ebû Bekr'i çağırarak şöyle demiştir. "Ey Ebû Bekir şu parayı a! çarşıya giderek Fatıma ya gerekli çeyiz eşyasını al. Sana yardımcı olması için Selman-ı Farisî ve Bilal-i Habeşî yi de beraberinde götür." Hz. Peygamber ona, Hz. Ali'nin mehir olarak verdiği 400 dirhem gümüş paradan 63 dirhemini vermişti. Çarşıdan alınan çeyiz eşyası şunlardır: 3 adet minder, 1 adet seccade,1 adet içi hurma lifiyle dolu yüz yastığı, 2 adet el değirmeni, 1 adet su tulumu,1 adet su testisi,1 adet meşin su bardağı,1 adet elek,1 adet havlu,1 adet koç postu, 1 adet alaca kilim,1 adet divan, 2 adet Yemen işi alaca elbise,1 adet kadife yorgan. (Asım Köksal, Hz. Muhammed ve İslâmiyet, Medine Devri, II, 216) İslâm'a göre kadın, kendisine verilen mehirle veya şahsî malıyla çeyiz yapmaya zorlanamaz. Kadının babası da kendi malından çeyiz yapmak zorunda değildir. Kadının koca evine hiç çeyizsiz veya kocanın verdiği mehre uygun olmayan az bir çeyizle zifafa gönderilmesi mümkün ve caizdir. Çünkü, bir kadın evlendikten sonra, onun geçimini sağlamak kocasının görevidir. Ev temin etmek ve eve gerekli olan eşyayı sağlamak da bu görevin kapsamına girer. Ancak kızın ana-babası örfen böyle bir çeyiz hazırlamışlarsa, bunlar kızlarına ait şahsî mülk sayılır (en-Nisa, 4/4; Bilmen, Istilâhât-ı Fıkhıyye Kamusu, II,148).

Mâlikî mezhebine göre mehir kadına evlilikten önce teslim edilmiş olursa, bununla çeyiz yapması gereklidir (el-Cezîrî, el-Fıkh Ale'l Mezâhibi'l-Erbaa, IV, 291 vd.).

Günümüzde her anne ve baba sosyal seviyelerine göre, beldelerindeki örf ve adetlere uyarak, fazla borca girmeksizin, gelin olacak kızlarına çeyiz hazırlamayı selefimizin güzel adet ve ananelerinden görmekte ve kızlarının çeyizlerini kendileri hazırlamaktadır.

İslâm'da karı-koca arasında mal ayrılığı prensibi esas alınmıştır. Aile yuvası içinde kadın, çeyiz olsun, çalışma, miras vb. yollarla olsun kendisine ait malların mâliki sayılır. Kocası ona ait serveti, izinsiz kullanamaz. Kocanın ölümü veya boşanma hâlinde de kadın kendine ait çeyiz eşyasını ve diğer mallarını alır.

Hamdi DÖNDÜREN
ALINTI-İSLAM ANSİKLOPEDİSİ

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

İSRAF, YENEN NESNE DEĞİL; YİYEN YÖNÜNDENDİR!

“Çok yemek israftır”

Buyruğuna gelince. Buradaki israf sanıldığı gibi fazladan yenen nesne yönünden olmayıp; yiyen yönündendir!..

Çünkü beynin belli bir enerji ihtiyacı vardır, diğer organların belirli bir enerji ihtiyacı vardır. Fazlası hiç bir işe yaramaz!.. Üstelik bu fazlalığın tüketilmesi için de gene beyin enerjisi boşa harcanacaktır. Ayrıca bunların bedende birikimi, beyin enerjisini israf yönünden ekstra bir “delik” meydana getirecektir.

Fazla kilolu kişinin kendi beynine verdiği zararı kolay kolay başkası veremez!..

Oruçlu iken yapılan zikrin, normal şartlarda yapılana göre getirdiği enerji o kadar fazladır ki, bu yüzden oruç Hz.Rasûlullah aleyhisselâm tarafından çok çok övülmüş ve genellikle de kendisi tarafından sık sık tutulmuştur

AHMET HULUSİ

metfamu

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. hayırlı günler arkadaşlar .ooo maşaallah forum hareketlenmiş çok güzel şeylerden bahsetmişsiniz.tevafukki bilgisayarı açmadan önce çocuklarla bu konuyu tartışıyorduk.onlar küveti dolduralım anne dediler bende o zaman çok su gidiyor hem babanızın parası gidiyor hemde zaten azaldığı sinyalleri verilen suyumuz bitiyor dedim ve suyun neden azaldığı konusunu anlattım .kızım hemen dua etmeye başladı anne inşaallah yağmur yağarda bizde dışarı çıkar ağzımızı açarız suyu içeriz dedi.
İSRAF gerçektençok kapsamlı bir konu.efendimiz abdest gibi ibadette bile israf etmeyin diyorsa gerçekten üzerinde çok durup düşünüp çözümler üretmeliyiz.
abdest alırken herzaman dikkat ederdim zaten çeşmeyi her abdest azamın arasında kapatırım.bunu talebelik zamanımdan beri adet haline getirmeye çalıştım elhamdülillah.
şimdilerdede bulaşık yıkarken durularken altına tekrar bir leğen daha koyuyorum suyu fazla kullanmamak için.
Allaha şükür ekmek israfımız hiç yok diyebilirim.çok ekmek almam yenecek kadar.olaki fazla olsa bile buzluğa kaldırırım zamanı geliyor muhakkak.
kıyafet israfı kendi adıma yok eskiden çocuklara çok alırdım ama bu sene onlarıda kısma kararı almıştım.benim üç elbisem var yetiyor .bu sene bir şey almayacağım dedim.Allah bana göderdi arkadaşım medineden elbise almış bana hediye etti
zaman israfı :ahir zamandayız zaman acaip bir hızla ilerliyor .bilgisayarın başında geçirdiğim zamanı kısıtlamaya çalışıyorum.onun yerine çocuklarla kitap okumaya başladık.ama yinede zamanımı daha iyi kullanmam gerekiyor buna daha dikkat edeceğim buhafta
yemek israfı asklında en çok kızdığım şey çocukluğumdan beri beni çok rahatsız ederdi dökülen yemekler.ama şimdilerde sanki arada kaçıyor.vicdanım sızlıyor.hep ihtiyaç sahibi insanlar gözümün önüne geliyor Allahım afet diyorum.bu hafta inşaallah bunu düzeltmeye başlayacağım.
Allah razı olsun çok güzel ve isabetli bir karar .hem farz ,hem sünnet:İSRAF
Allaha emanet olun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt