Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Peygamber Duaları" (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin amin amin kardeşim Allah razı olsun senden.

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim dert verip derman arattırmasın kuluna kul etmesin inşallah

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Amin.Tüm Ümmet-i Muhammed'e inşaAllah..Duayla kalınız.

...
Sonsuz övgü ve şükürler Yüce Rabbimize...
Salâtü selâm Peygamberimize ve tüm îman edenlere.
"Allahü teâlâ bir kuluna îmân vermişse ona daha ne vermemiştir. Îmân vermemişse ona daha ne vermiştir!”
“Dînin medâr-ı kıyâmı ve direği nasîhattir. İhlastır, samîmiyettir.”
“Kim bir hayra delâlet ederse onu işleyen gibi ecir alır.”
Hisbe, yapılan hayırlı işlerden dolayı insanlardan hiçbir takdir ve mükâfat beklememek, vazîfeyi sırf vazife olduğu için Allah’ın rızâsını tahsil maksadıyla yapmaktır.
Gezeriz hayvan-ı nâtık misâli
Ekl ü şürbdân gayrı ne kârımız var.
Kesret-i halk içre çok lâubali
Söylemekten başka ne kârımız var.

Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtühû!..
Allah, hepimizin muîni olsun!.

Turgay.

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razı olsun Naksibendi kardeşim, Emeğine, bileğine, yüreğine sağlık.

Resul-i Ekrem (S.A.V) Efendimiz , “Sübhane Rabbiyel aliyyil a’lal vehhab” demeden hiçbir duaya başlamadığı bildirilmiştir.

“ve izâ se’eleke ıbâdiy anniy feinniy kariybun üciybü da’veteddâ’ı izâ de’ân, felyesteciybû liy velyü’minû biy le’allehüm yerşüdûn”

Açıklaması = "Ey Resûl-i Ekrem! Benim kullarım "Rabbi-miz uzakta mıdır, yakında mıdır?" diyerek sana beni sordukları zaman sen onlara cevap ver ki: Ben onlara pek yakınımdır. Bana duâ eden kulumun duasını kabul ederim. Duâ ettiğinde benden duâlarının kabulünü istesinler ve bana îman etsinler. Umulur ki onlar îmanları ve duâları sebebiyle doğru yola vâsıl olurlar ve irşâd olunurlar."

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Amin.Allah Senden ve tüm Ümmmet-i Muhammed'ten Razı olur inşaAllah...Duayla kalınız inşaAllah Es-Selamun Aleyküm.

Turgay.

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleykümüsselam verahmetullahi veberakatüh Naksibendi kardeşim. Allah(CC)'a Emanet olunuz..

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
DUA MÜ´MININ SILAHIDIR

.........
"Dua mü'minin silahidir" buyuruyor, Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem.
Ve yine, söyle baska bir açiklama getiriyor "DUA" konusuna:
"Dua ibadetin özüdür."
Bu hadîs-i serîf'in hemen arkasindan su âyet-i kerîmeyi hatirliyoruz:
"Cinni ve insanlari ancak bana kulluk etmeleri için yarattim."
En basit anlamiyla kulluk, dua ve zikirdir!
En genis anlamiyla kulluk, varolus gayesinin geregini yerine getirmektir.
"Eger kulum, bana ellerini kaldirir da dua ederse, ben o elleri bos olarak geri
çevirmekten hayâ ederim." buyurur Rabb'imiz.
"BANA DUA EDIN, ICABET EDEYIM"
"Ben, kulumun zanni üzereyim. Artik diledigi gibi düsünsün!..."
Bu ufak anekdotlari da yineledikten sonra "duamiz kabul oluyormu?"
sorusuna cevap arayarak devam ediyoruz.
Siz dua ederken, o duanizin kesinlikle kabul görecegini düsünürseniz, biliniz ki mutlaka isteginiz meydana gelecektir!
En kolay, en ucuz (hatta bedâva) ve en tesirli sey 'dua'dir.
Iste bu yüzdendir ki, "mü'minin silâhidir" buyurulmustur.
Simdi de, büyüklerimizin dedigi gibi "ettekraru ehsen, velev kâne yüz seksen" diyerek,
dua nedir sualini cevaplamaya çalisalim sevgili okurlar...
Dua'nin kelime mânasi, bir sey istemek, yardim dilemektir.
Bir kimsenin varligina inandigi yüce bir varliktan herhangi bir seyi istemesine 'dua',
kendi seviyesinin altinda bir mevkideki birisinden bir sey istemesine ise emir denir.
Dinî mânada dua ise: Kulun Allah-ü Teâlâ'ya ihlasli olarak, ibadet ve kullukta kusur etmeden,
karsiligini beklemek suretiyle belli vakitlerde ellerini Rabb'ina açarak,
O'ndan bir sey istemesine denir. Bu kisa açiklamalardan sonra dua mefhumunu biraz daha açalim ve
onun hakkindaki bazi sorulari cevaplamaya çalisalim.
Dua Nedir?
Kulun zamandan ve mekândan münezzeh olan Âlemlerin Rabb'inden talebi mi?...
Dua, insanin varligindaki ilahî gücün ortaya çikartilmasi tekniginden baska bir sey degildir!
Bu sebeptendir ki; insan, tam bir konsantrasyon ile dua edebildigi takdirde, imkânsizmis gibi
görünen pek çok seyin gerçeklestigini farkedebilir.
Iste bu yüzdendir ki, insanin en güçlü silâhi 'dua'dir.
Dua mekânizmasindan en büyük verimi almak istiyorsak, özellikle ve öncelikle duanin sekli,
yeri ve zamani konusunda bazi hususlara önem vermek zorundayiz diyor ve
"dua ne zaman yapilir?" sualine geçiyoruz.
Ne zaman dua etmeliyiz?
Her zaman!... Yani insan her zaman ve her yerde dua etmelidir...
Insan sadece bunslimli ve zor anlarinda degil, sevinçli ve huzurlu anlarinda dua etmeli,
bu hallerini Allah'la paylasmali ve sükretmelidir...
Çünkü biliyoruz ki Allah sevinçli anini kendisiyle paylasanin,
zor anlarinda da yardimcisi olmustur...
Özetle aklimiza ne zaman eserse, içimizden ne zaman gelirse, o zaman dua etmeliyiz.
Ayrica bazi özel zamanlar vardir ki, bu zamanlarda edilen dua daha makbul ve
edilen duanin kabulü daha mümkündür.

DUA IÇIN ÖZEL VAKITLER
Ramazan'in 20'sinden sonraki tek geceler.
Muharrem'in 10. gecesi.
Receb'in girdigi gece.
Receb'in 15. gecesi.
Mi'râc gecesi.
Saban ayinin 15. gecesi.
Arefe geceleri.
Ramazan ve Hac Bayramlari geceleri
Cuma günü hutbe saati ile ikindi arasi
Receb'in 27. günü.
Saban'in 15. günü.
Ramazan günleri
Arefe günleri
Muharrem'in 10. günü.
Zilhicce'nin 10. günü

Dua edilen zamanlar, insanin Allah'a olan yakinliginin, dostlugunun ve
Allah'a ne kadar muhtaç oldugunun en açik sekilde anlasildigi anlardir.
Çünkü insan dua ederken, hem Allah'in karsisinda ne kadar aciz ve güçsüz oldugunu anlar,
hem de kendisine Allah'tan baska hiç bir gücün yardiminin olamayacaginin farkina varir.
Insanin duasinin samimiyeti ve içtenligi ise, Allah'tan istedigi seye hissettigi ihtiyaç ile ilgilidir.
Allah Teâlâ bir ayetinde sikinti ve ihtiyaç içinde olanin duasini kabul ettigini bildirir.
"Ya da bunalim ve ihtiyaç içinde olana, kendisine dua ettigi zaman icabet eden,
kötülügü açip gideren ve sizi yeryüzünün halifeleri kilan mi?
Allah ile beraber baska bir ilah mi? Ne az ögüt-alip düsünüyorsunuz." (Neml Sûresi: 62)
Evet ne zaman dua edileceginden sonra simdi de nasil dua edecegimiz sualini cevaplamaya çalisalim.
Nasil Dua Etmeli?'
Allah katinda bize deger kazandiran 'dua'nin sahih bir düzlemde,
dogru bir ölçü ile dillendirilmesi elzem
Beyan Dergisi [DUA ZAMANI]
Mehmet ÇELIK - 01.05.2002

Bir düsünelim... ve düsünmeyi düsünelim...

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
şeYtAnI koRKuTaN DUA

şeYtAnI koRKuTaN DUA

Muhammed b. Vasi her sabah namazına müteakip şöyle dua ederdi.

" Allah'ım Sen bize bir düşman musallat ettin ki o ve maiyyeti bizi ve kusurlarımızı görür, fakat biz onu göremeyiz. Allah'ım, onu rahmetinden ümidini kestirdiğin gibi bizdende onu mahrum et. Afvından ümidini kestirdiğin gibi bizdende ümidini kestir. Rahmetinle onun arasını uzaklaştırdığın gibi bizimlede onun arasını uzaklaştır. Zira muhakkak ki senin gücün her şeye yeter sen her şeye kadirsin."

Bu zat bir gün mescide giderken şeytan karşısına çıktı ve;
- Beni tanıdınız mı ? diye sordu Muhammed ;
- Hayır bilemedim kimsiniz dedi İblis ;
- Ben İblisim deyince Muhammed ;
- Ne istiyorsun diye sordu İblis ;
- Senden ricam şu istiazeni başkalarına öğretme, bende bunun karşılığı olarak sana dokunmam dedi. Muhammed b. Vasi ;
- Andolsun ben bunu herkese öğretirim. Sende elinden geleni yap dedi.
Alinti​

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
" Allah'ım Sen bize bir düşman musallat ettin ki o ve maiyyeti bizi ve kusurlarımızı görür, fakat biz onu göremeyiz. Allah'ım, onu rahmetinden ümidini kestirdiğin gibi bizdende onu mahrum et. Afvından ümidini kestirdiğin gibi bizdende ümidini kestir. Rahmetinle onun arasını uzaklaştırdığın gibi bizimlede onun arasını uzaklaştır. Zira muhakkak ki senin gücün her şeye yeter sen her şeye kadirsin."
Amin Amin.

leyla-1

Altın Üye
Selam Aleyküm kardeşim Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım emeğinize sağlık Rabbim bizleri cin şerrinden insan şerrinden şeytan şerrinden, bütün kötülüklerden kötü art niyetli insanlardan bizleri koroyup gelmeden bizleri esirgesin:Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun Rabbim hepimizin dualarını gönül muradlarımızı hayırlısıyla kabul etsin ellerimizi dergahından boş çevirmesin inşallah.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun.

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
Selam Aleyküm kardeşim Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım emeğinize sağlık Rabbim bizleri cin şerrinden insan şerrinden şeytan şerrinden, bütün kötülüklerden kötü art niyetli insanlardan bizleri koroyup gelmeden bizleri esirgesin:Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun Rabbim hepimizin dualarını gönül muradlarımızı hayırlısıyla kabul etsin ellerimizi dergahından boş çevirmesin inşallah.

ALEYKÜMSELAM KARDEŞİM AĞZINA SAĞLIK DULARINA DUALARIMIZA İÇTEN AMİNNNNNN DİYORUM RABBŞM HERŞEYİN HAYIRLISINI YAŞATSIN HEPİMİZE HAYIRLI HAFTA SONLARI YARADANA EMANETSİNİZ

leyla-1

Altın Üye
Alıntı:
SAFİYE´isimli üyeden Alıntı
SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM KONU İLE ALAKALI DEĞİL AMA AKLIMA TAKILDI YARDIM OLURSAN SEVİNİRİM İHLAS ŞERİF HATMİ İKİ AYRI BAŞLIK ALTINDAMI DEVAM EDİYOR SELAM VE DUA İLE

Aleyküm Selam kardeşim ihlas şerif 2 başlık altında devam ediyor canım birisi hidayete ermek için diğeri de hatim olacak tüm duaların gönül muradlarımızın kabulü için allah rızası için başlatmıştım.Rabbim bizleri affedip ellerimizi dergahından boş çevirmeyip tüm gönül muradlarımızı dualarımızı kabul edip Rabbim bizleri hidayete erdirmek bu dünyada ve ahirette sevdiği razı olduğu kullar olmak cennetinden hepimize birer köşk nasip etsin Rabbim.

leyla-1

Altın Üye
aleykümselam Kardeşim Ağzina Sağlik Dularina Dualarimiza Içten Aminnnnnn Diyorum Rabbşm Herşeyin Hayirlisini Yaşatsin Hepimize Hayirli Hafta Sonlari Yaradana Emanetsiniz

Amin Amin Amain
Selam Aleyküm Kardeşim Allah Razi Olsun Rabbim Hepimizdin Dualarini Kabul Etsin Bizlerin Yar Ve Yardimcisi Olsun Sizde Allah'a Emanet Olun Canim..

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
Alıntı:
SAFİYE´isimli üyeden Alıntı
SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM KONU İLE ALAKALI DEĞİL AMA AKLIMA TAKILDI YARDIM OLURSAN SEVİNİRİM İHLAS ŞERİF HATMİ İKİ AYRI BAŞLIK ALTINDAMI DEVAM EDİYOR SELAM VE DUA İLE

Aleyküm Selam kardeşim ihlas şerif 2 başlık altında devam ediyor canım birisi hidayete ermek için diğeri de hatim olacak tüm duaların gönül muradlarımızın kabulü için allah rızası için başlatmıştım.Rabbim bizleri affedip ellerimizi dergahından boş çevirmeyip tüm gönül muradlarımızı dualarımızı kabul edip Rabbim bizleri hidayete erdirmek bu dünyada ve ahirette sevdiği razı olduğu kullar olmak cennetinden hepimize birer köşk nasip etsin Rabbim.

AMİN KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN SANADA 2 KEZ EMEK ÇEKTİRDİM KUSURA BAKMA HAKKINI HELAL ET RABBİM GÜNAHLARIMIZI BAĞIŞLASIN DUALARIMIZI AFFETSİN İNŞALLAH

leyla-1

Altın Üye
amin Kardeşim Allah Razi Olsun Sanada 2 Kez Emek çektirdim Kusura Bakma Hakkini Helal Et Rabbim Günahlarimizi Bağişlasin Dualarimizi Affetsin Inşallah

Amin Amin Amin
Kardeşim önemli Değil Ne Demek Hakkim Yok Ama Yinede Helal Olsun Canim Rabbim Hepimizin Yar Ve Yardimcisi Olsun Dualarimizi Kabul Etsin Hayirlisiyla Inşallah.
Selam Ve Dua Ile Allah'a Emanet Olun.:)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt