Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz (1 Kullanıcı)

mhmtrl

Kayıtlı Kullanıcı
ateş yanıbaşımızda ve kurtulmak için sadece beş vakit namaza icabet etmeliyiz

allah bizi namazsız bırakmasın

bunu bizle paylaştığın için allah razı olsun

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
VeAleynaAleykümSelam,
Ateşi vaktinde,gereğince söndürebilmeyi,asıl ateş "Nar-ı Cehennem" den Rabbimizin Rahmetiyle inşaAllah azad olabilmeyi Ümmet-i Muhammed'e nasib eylesin,dinin direğini ayakta tutmaya çalışanlara. Allah(CC) razı olsun,selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz.

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
ya okudum okudum bi türlü anlayamadım.. yani ateş derken asıl anlam ne :S anlayamadım gercekten :|

Kardesim Manevi anlamda, Namaz bize farz kilinmistir.Bizler her gelen yeni vaktin namazini kilarak boynumunuzun borcunu ödüyoruz.dolayisiyla InsaAllah namazdan hesaba çekildigimizde kolaylikla cevaplayabilecegiz.Allah bize hûsû içinde namaz kilmayi nasip etsin.Sualleri kolaylikla cevaplamamizi nasip eylesin.INSAALLAH Peygamberimizin sefaatine nail oluruz.AMIN.Dua ile kal.

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
VeAleynaAleykümSelam,
Ateşi vaktinde,gereğince söndürebilmeyi,asıl ateş "Nar-ı Cehennem" den Rabbimizin Rahmetiyle inşaAllah azad olabilmeyi Ümmet-i Muhammed'e nasib eylesin,dinin direğini ayakta tutmaya çalışanlara. Allah(CC) razı olsun,selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz.
AMIN AMIN AMIN Allah sizden de razi olsun. Dualarinizi bekliyorum

efsane

Kayıtlı Kullanıcı
Biz Namaz Kilariz,namaz Bizi Insan Kilar..

Biz Namaz Kilariz,namaz Bizi Insan Kilar..

Biz namaz kılarız, namaz bizi insan kılar"

Namazın manası; Allah’ı “Sübhanallah” diyerek O’na yakışmayan her şeyden ve yaratılmışların alâmetlerinden ve yok olmaktan tenzîh ve takdîs etmek, “Elhamdülillah” diyerek ihsan ettiği dünya ve ahiret ni’metlerine şükretmek ve “Allahu Ekber” diyerek bütün isim ve sıfatlarıyla her şeyden üstün olduğunu ilân etmekle hürmet göstermektir. Kâinatta îmandan sonra en büyük hakikat olan namaz Kur’an’da 70 kez emredilmiş bir şeâir-i İslâmiyedir.
Ve Resûlullah (asm)’ın “İslam dininin direği” dediği namaz; çok kıymettar ve mühim olmasıyla beraber ucuz ve az bir masraf ile kazanılabilen ve bütün ibâdetlerin fihristi hükmünde küllî bir ibâdettir.

Allah, şu kâinat sarayını kendisini tanıttırmak için inşâ etmiştir. Namaz, O’nu tanımaktır.
Allah, âlemi kendisini sevdirmek için nihâyetsiz zînetler ile süslemiştir. Namaz, O’nu sevmektir.
Allah, gördüğümüz hârika ihsanlarıyla bize olan muhabbetini gösterir. Namaz, O’na muhabbet ve itaattir.
Allah, görünen nîmet ve ikramlarıyla bize olan şefkatini ilân eder. Nihâyetsiz bir şefkat ise elbette nihâyetsiz bir hürmete layıktır. Namaz, O’na hürmettir.
Allah, yaptığı mükemmel san’atlarla bize gizli güzelliğini gösterir. Namaz, O güzele iştiyaktır.
Allah, benzersiz san’atlarıyla her şeyin kendisine has oluşunu ve kendi kudret eseri olduğunu i’lan eder. Namaz, O’nu tek, benzersiz ve ortağının olmayışını kabul etmektir.
Namaz, yaratılışın asıl vazifesi ve kulluğun esasıdır.
Namaz insanı yokluk karanlılarından varlık âlemlerine getiren ve onu câmit bir taş, ruhsuz bir ot veya şuursuz bir hayvan değil de eşref-i mahlûkat ve halîfe-i zemin olarak yaratan Allah’a, şükür ve O’nu en üstün bir şekilde övmektir.
Namaz, bütün mahlûkatın ibâdetlerine işâret eden kudsî bir haritadır.
Namaz, yaratılmış olmayı, abd oluşu, âciz, fakir, kusurlu ve fâni oluşu ve elbette ki yaratana muhtaç oluşu kabul ve izhardır. Yani namaz, kulluğun ilânıdır.
Namaz, haddini bilmektir.
Namaz, ibâdetlerin her çeşidini içeren nûrânî bir fihristedir.
Namaz, Allah’ın belirli vakitlerde manevî huzuruna yapılan davettir.
Namaz, mi’raçtır. Her Allahu Ekber bir basamağıdır.
Namaz, Allah’ın kullarına hediyesidir.
Namaz, kul ile Allah arasında yüksek bir bağlılık ve yakınlık, ulvî bir münâsebettir.
Namaz sevgiliyle yapılan kudsî bir sohbettir.
Namaz, her bir ruh ve vicdanın lakayt kalamayıp iştiyak ile yapmak istediği ulvî ve nezih bir hizmettir.
Namaz, fânilere tenezzül ve minnet zilletinden kurtulup Bâki’ye müteveccih olmaktır.
Namaz, bizi unutan ve elimize geçmeyen dünyayı, “Allâhu Ekber” diyerek elimizle arkamıza atıp vefasız dünyaya onu unutmakla ceza vermek ve dertlerimizi kalbin ağlamasıyla rahmet dergâhına döküp, Allah’ın Rahmet kucağına sığınmaktır.
Namaz, Kalp, ruh ve duyguların gıdasıdır.
Namaz, kabrin arkasında devam etmekte olan beşer yolculuğunda bir bilettir.
Namaz, dünyada manevî kuvvet, kabirde gıda ve ziya, mahşerde kurtuluş senedi, sırat köprüsünde Burak’tır.
Namaz, îmanı ışıklandırıp inkişaf ettirendir.
Namaz, Allah’ın büyüklüğünü kalplere yerleştirendir.
Namaz, akılları Allah’a yönelten ve ilahî adalet kanunlarına itaat ettirendir.
Namaz, kâinattaki Allah’a âit nizamı i’landır.
Namaz, kâinat ile ahenktir.
Namazsızlık ise; ilahî düzenden çıkmak, ahengi bozmak ve Allah’ın va’dini ve rahmetini suçlamaktır.

Slm ve dua ile

Kaan Erdem

Yönetici
selam ve dua ile kalınız yerinde ve çok güzel bir paylaşım olmuş.selametle...

islam_güneşi

Kayıtlı Kullanıcı
namaz ile ilgili değerli paylaşımınız için teşekkürler.öğrendiğimiz ve hatırlamak istediğimiz çok şey oldu.selamet ile kalınız.hayırlı günler.

Y.e.K.M

Kayıtlı Kullanıcı
namaz ile ilgili konu açtığınız için teşekkürler...
A.E.O

selam ve dua ile...

yui_18

Kayıtlı Kullanıcı
namaz kılarken düşünmek...

namaz kılarken düşünmek...

bunu söylemek bile üzücü ama bana yardımcı olabilirsiniz diye düşündüm.. namaz kılarken sürekli elimde olmadan aklıma başka şeyler geliyor. tam farkına varıyorum ve sadece namazıma konsantre oluyorum ki.. bi bakmışım yine aynı şey.. bana bi kaç yardımda buluursanız çok işime yarıycaktır. a.r.o

tevhiteri

Kayıtlı Kullanıcı
S.a Sen Ne Niyetle Namaz Kiliyorswan O Senin Karşina Cikiyor.hiç üzülme Niye Ti Ni Degtişştir.i

islam_güneşi

Kayıtlı Kullanıcı
namazda düşündüklerin senin düşündüklerin değildir bana göre.şeytanın vesvesesi sonucunda düşünmüş olduğun gündelik hayata dair işlerdir ya da başka bir şey.kendini suçlu hissetmene gerek yok.bunu fark edip şeytana ait düşünceler olduğunu düşünmen yeterlidir bana göre.ben de tam huşu içinde namazımı kılacağım türlü türlü düşünceler sorular aklıma geliyor.mesela:acaba şu işi yapsam mı çabuk kılayım da namazı o işimi bitireyim sonra da bunun bunu yaparım.acaba şu kişiye şunu söylese miydim,söylemesemiydim.ayy canımla bugün konuşmadım bana kızmışmıdır.sonra ruku secde dualar selam ve huşusuz huzursuz bir namaz gelsin diğer vakit.o zaman daha güzel kılarım.ama hep böyle devam eder gider.bunun farkına varın sizin suçunuz değil.bu dünyaya da çok değer vermeyin.o bize değer vermiyor çünkü.saygılar sunuyorum.hayırlı günler

sertac_mavis

Kayıtlı Kullanıcı
Namazda düşünmek
Sual: Namazda düşünmek zararlı mıdır?
CEVAP
Namazdaki düşünce namazı bozmaz. Fakat elden geldiği kadar düşünmemeye gayret etmelidir! Namazda manasını bilenin, okuduğunu düşünmesi iyi olur. Kendini Rabbimizin huzurunda düşünmek ve o huzurda nasıl olunması gerekiyorsa öyle bulunmak çok iyidir. Kendinin son namazı olduğunu, son amelinin bu olduğunu, yahut kendini Sırat üzerinde düşünüp kendini toparlamak, efendisinden kaçmış, yakalanıp tekrar efendisinin huzuruna götürülmüş köle gibi bilmek, yahut her an nimetleri içinde bulunduğu, her an kendisine muhtaç olduğu Rabbinin huzurunda nasıl durulursa öyle durmak, namazda kalbi toparlamaya yardım eder.

Dünyaya önem vermemek, işlerini mesele ve düşünce vesilesi yapmamak, geldiği gibi gider, ne olduysa öyle olur gibi dünya hakkında hoşgörülü olup namazda hep Rabbi ile olmaya çalışmalıdır.

Namaza başlayıp eller kulaklara kaldırılınca, sanki Allahü teâlâdan gayrisini arkaya atmış cezasından korkarak, affını umarak Mevlanın huzuruna durulmuş olunur. Sahibinin huzurunda kendini efendisinden kaçmış gibi korku içinde, cezalandıracak mı yoksa af mı edecek diye düşünen suçlu bir kul vaziyetinde ellerin bağlandığına işaret vardır.

Fatiha okununca, Allahü teâlânın görünen ve görünmeyen nimetlerine hamd etmek, rahmetine çok muhtaç olduğunu düşünüp, rahmet istemek, ibadeti yalnız Onun için yapmak, yalnız Ondan yardım istemek, salihlerin yolunda olmayı dilemek ve sapıklıktan Ona sığınmak istemek vardır.
Zammı sure okuyunca, sanki, "Duanı kabul etmesi için Rabbine tazim eyle" deniyor.

Rükuya eğilince, Allahü teâlânın azametine, kulun aşağılığına işaret vardır. Sanki "Başını kaldır, Allahü teâlâ sana ihsan eyledi, dua ve tesbihlerini kabul eyledi, o halde doğrul" deniyor.

"Semiallahü limen hamideh..." denince, Onun ihsanı ile kabul edilmenin müjdesi akabinde hamd etmek, affettiği için hemen secdeye kapanmak, Rabbimiz için alçalıp, yalnız Onu tenzih etmeye işaret vardır. (T.Necat)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt