Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NAMAZ VAKİTLERİNİN SIRRI.... (2 Kullanıcı)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
~*~

Selamün Aleyküm değerli Nihal ablam.B)
Çok güzel bir paylaşımdı. Emeğinize, yüreğinize sağlık olsun inşallah.. Dünya hayatında bulunuş gayesi Bir olan Rabbini memnun etmek olan insanoğlu, Rahman c.c ile pazarlığa girmekten hiçbir zaman haya duymadı..Kur'an'da yahudilerle ilgili kıssaların anlatılmasında bizlere ne kadar da ibretler var. Ben-i İsrail, imanda ve amelde Rabbimizle pazarlığa giriştikleri için yahudileşmişlerdi.. İnsanoğluna tüm nimetleri ''peşinen'' engin rahmet ve merhametiyle sunan Rabbimize, insanoğlunun şükran borcu ise hep taksit taksit oldu.. Taksitleri dahi vadesinde veremedi insanoğlu.. Buna en çok kurban edilen de, kalplerimizin nuru olan namazlar oldu..Rabbimiz c.c namazlarımızı hakkıyla eda edenlerden eylesin bizleri inşallahü Teala..Allah c.c razı olsun sizden daimen değerli Nihal ablam..Baki dualarım ile Kalbinizin Sahibine Emanetimsiniz..B)

~*~

Aleykümselam kalbi güzel kardeşim ALLAH c.c. sizden de razı olsun İNŞALLAH...
emeğine ,yüreğine sağlık çok güzel yorum yazmışsın (MAŞALLAH)konuyu okuduktan sonra senin o güzel açıklayıcı yorumunu okumak o kadar haz vericiki
bana anlatamam...(canım kardeşim bazen yorumlarını tekrar tekrar okuyorum)
RABBİM cümlemizi namazlarını hakkı ile eda edenlerden eylesin İNŞALLAH...
ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...B)

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm Nihal kardeşim. Emeğine sağlık. ALLAH razı olsun. Çok Çok güzel bir paylaşımdı. ALLAH ecrinizi ziyadesiyle lütfetsin inşaAllah...
Evet NAMAZımız o kadar güzel olmalı ki. Huzurda olmanın Huzurunu yaşayabilmek DUAsıyla..

ALLAH seni razı olacağı şekle bürünmeyi nasip etsin
Bir üstteki TevhidGülü kardeşimizin DUAsı çok hoşuma gitti. amin amin amin
Binlerce amin diyorum inşaAllah cümlemize nasip eylesin...

ALLAHa emanet olunuz...
selam ve dua ile...

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
esselamun aleykum ve rahmetullahi ve barekatuhu mağfireti..
ben de bugün bu yazıyı dinlemiştim senai demirciden tevafuk oldu...
emeğine sağlık ALLAH seni razı olacağı şekle bürünmeyi nasip etsin

vealeykümselam...teşekkür ederim ALLAH c.c. razı olsun...
ALLAH seni razı olacağı şekle bürünmeyi nasip etsinAMİN...AMİN...AMİN...selam ve dua ile...B)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Selamünaleyküm Nihal kardeşim. Emeğine sağlık. ALLAH razı olsun. Çok Çok güzel bir paylaşımdı. ALLAH ecrinizi ziyadesiyle lütfetsin inşaAllah...
Evet NAMAZımız o kadar güzel olmalı ki. Huzurda olmanın Huzurunu yaşayabilmek DUAsıyla..

ALLAH seni razı olacağı şekle bürünmeyi nasip etsin
Bir üstteki TevhidGülü kardeşimizin DUAsı çok hoşuma gitti. amin amin amin
Binlerce amin diyorum inşaAllah cümlemize nasip eylesin...

ALLAHa emanet olunuz...
selam ve dua ile...

Aleykümselam değerli kardeşim ALLAH c.c. sizden de razı olsun...
RABBİM cümlemizi namazını hakkı ile eda eden kullardan eylesin...İNŞALLAH...
ALLAH seni razı olacağı şekle bürünmeyi nasip etsin...AMİN...AMİN...AMİN...(cümlemizi İNŞALLAH)
evet benimde hoşuma gitti...ALLAH c.c. emnaet olun...selam ve dua ile...
selametle İNŞALLAH...

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
İnsan Namazı Kadardır..

İnsan Namazı Kadardır..

بِسْمِهِ سُبْحَانَهُ وَاِنْ مِنْ شَيْءٍ اِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ
اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَكَاتُهُ اَبَدًا دَائِمًا
İnsan, Namazı kadardır...
Namazın kalitesi insanın kalitesini gösteriyor

Namazdaki nitelik insanın kalite belgesi gibi… Rabbi karşısına insan, önce namazıyla çıkmaktadır. Namaz mü’minin mi’racıdır. Oraya çıkış, namazıyladır insanın.
Namaz, Rabbin makamına ulaşma vesilesi.
Kulluğun muhteşem halidir.

Öyle bir ibadet ki namaz; oruç, zekât, hac var içinde.

Yemeden içmeden kesiliyor insan, kendisine verilen sıhhat ve afiyetten, O’nun yolunda sarfetmektir.

Ve tabiî ki, huzura ulaşma vesilesidir.

Her şeyden sıyrılarak O’na yönelmek

Namaz, varlıktan sıyrılma halidir.

Namaz, nefisten, çoluk çocuğundan, varlığından, imkânlarından, makamlarından, topladıklarından; yokluğundan, fakirliğinden, acizliğinden sıyrılma halidir.

Adeta dünyada iken ahirete bir geçiş halidir, namaz.

Kâbe’ye varış halidir, yüzünü sürüş halidir, O’nu düşünüş halidir, Muhabbeti hissediş halidir. Namaz, bir varış halidir.

Namaz, ahiret yolculuğunun biletidir

Yolcu için bilet önemlidir. Özellikle yol uzun ve gidilecek yer önemliyse, hazırlıklar daha bir anlam kazanır.

Namaz, huzura giden yolda elimizde bir bilet gibi adeta.

O biletin değeri oranında değişik vasıtalara binebiliyor insan.

Çok değerli, nitelikli namazlar, tayyare, şimendifer, gemi ile huzura ulaşmak demektir.

Biletin değeri, insanın varacağı yere gönül hoşluğu içerisinde, elinde hediyelerle, rahat ve huzurlu bir şekilde ulaşması anlamına geliyor.

Biletsiz yolculuk olmaz

amaz yoksa, yolda kalır insan.
Bütün hazırlıklar tamam ama bilet yoksa, hazırlıklar anlamını yitiriveriyor. Çekilen onca sıkıntılar, tasalar, acılar bir ‘hiç’e dönüşüyor.
İnsan eğer, yolculuk için ve mahallî ikameti için onca hazırlıklar yapar da, bileti unutursa veya umursamazsa ne derece divanelik etmiş olur.

Namaz dinin direğidir

Dünyada insan ne olursa olsun, ahireti namazladır.
Önce sorgusu namaz olacaktır insanın. Onun için, ‘Namaz dinin direğidir.’ denmiş; yani o almadan din olmaz.

Öyleyse diyebiliriz ki, namazı kadardır insan.

Yüce Rabbin katında namazı ile değeri ölçülecektir insanın.

Namazının niteliği, insanın da kalitesini ortaya çıkaracaktır.

Dünyaya ne kadar değer verdiği, dünyalıklara ne kadar görül bağladığı namazıyla anlaşılacaktır.

Namaza durunca hayat durmalı

Yoğun zihin gündemli namazlar, pek de nitelikli olamıyor.

Evet, yine de huzura yönelmek, yine de ‘Sen varsın’ demek, yine de ‘Sensiz olmuyor’ demek anlamlı.

Ama kılınan namaz, günün anlamını oluşturamıyorsa, günahtan sahibini koruyamıyorsa; hayra çeviremiyorsa yolu, elinin tersiyle itemiyorsa masivaullahı, geride bırakamıyorsa varlığı, o namaz sorgulanmalı.

Aldığımız nefes kadar dokunmalı hayatımıza namazlarımız.

Bir o kadar anlamlı olmalı, hayatımızı değiştirmeli; bakış açımızı ayarlamalı namazlarımız.

Namazlarımızla, O’nun adına bakmalı her şeye, O’nun adına sevmeli, O’nun adına vermeli, O’nun adına almalıdır insan.

Bir tohumdan meyveli ağaç seviyesine kadar dereceleri var namazın. İman derecelerimizdir namazımız.

Günde beş vakit, yenilenme fırsatlarımızdır, hatırlama operasyonlarımızdır, huzura varışlarımızdır, akdimizi yenileme halimizdir namazlarımız.

Namaz saatleri, adeta antivirüs işletim zaman dilimleridir.

Günde beş vakit namazı hatırlamalı, hatırlatmalıdır insan.

Gittiği her yere namaz gündemini götürmelidir kul olan.

Kulluk şuuru, her an gitmeye hazır olmak halidir. Onun için de mümkün olan bütün zaman dilimlerinde, namaza gitmelidir kul olan.
Namaz, duyguları normalleştiren, vasata çeken bir faktördür.
Namaza durunca, hayat her şeyiyle durmalı aslında.

Hayat da namaza durmalı insanla birlikte.

Sandukça-i ahirette saklı namazlar

Seccadelerimiz, mescitlerimiz ahiret sandukçalarımız gibidir. Her bir açılış, her bir seriliş ahirete bir numaratör gibi çalışıyor.

Seccademizi, her bir secde için yere serişimizde, hayat da yere serilmesi, adeta ölmeli namazımızla birlikte. Tabiî insan da ölmeli, ölmeden evvel ölmeli.

Namazda beden, varlık, madde öldükçe; mânâ dirilir.

Lütfen bilet?

Bir yolculuktur, farklı taşıtlarla gidiyor hayat. İnsan, imkânı, kazancı oranında bu yolculuğu yapabilecektir. Bu uzun yolda gitmek pek de kolay değil. Yolculuğu kolaylaştırmak ise, alınan biletle alâkalıdır.
Bilet değerimiz, yolculuğun rahatını, sıhhatini göstermektedir. Bu uzun yolda, istasyondan bilet almamış olmak, sanırım düşünülemez.

Çünkü yol da çetin, yolculuk da. Allaha emanetsiniz kardeşlerim vesselam...

Selam ve Dua ile...:H

mehmet zehra

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm..ne güzel yazmışsın...insan nefsini bi öldürebilse o zaman dediğin gibi olur...duanızda unutmayınız...allaha emanetsiniz..

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
_______selamün aleyküm hafize hanım teyzem
rabbim razı olsun ..
Namazın kalitesi insanın kalitesini gösteriyor
rabbimize emanet olunuz
selam ve dua ile________

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm Hayirli Sabahlar

BaFrALı AhMeT

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ahmetcy.tr.gg
kılmazsam yaşayamam diyebilmek

kılmazsam yaşayamam diyebilmek

Kılmazsam yaşayamam diyebilmek

Biz her namazı son namaz olarak kılarız. İkindiyi kıldık. Şu an ölebiliriz. Akşama yetişirsek, akşamı da son namazımız gibi kılarız. Yatsıya yetişmek diye bir garanti yok elimizde... İnsanın ölmesi çok basit... Kalp durdu mu işimiz bitti. Kalbimizi çalıştıran ALLAh , kalbimize dur dese, bir sonraki namaza yetişemeyiz!

İnsanda tembellik kulağı vardır. Yani her insanda zaman zaman tembellik olabilir. Önemli olan, tembellik ibadete mani olmasın. Dinlenmek iyidir. Uyku ne büyük nimet. Amma uykuyu tembelliğe dönüştürmesi kötü. Uyuyalım amma sabah namazına engel olmasın. Tembellik duygumuz içimizden üflüyor; "Yahu yat!" Açlık kulağımızla açlığımızı hissediyoruz mesela. Organların insanlara hükmetmesidir bu. Vücut diyor ki: "Ben yorgunum!" Onun sözüne kulak asıp yatıyoruz.
İnsan ebediyen yaşayacağını zanneder. Ölmek aklına bile gelmez. İnsan şöyle düşünmeli: "Ölmeden şu akşam namazımı da kılayım..."
Ben bu yaşa geldim. Düşünüyorum; elimde hiçbir şey yok. Öldüğüm anda elimde kalacak tek şey ibadetler... Tek kazancım ibadetler. Gerisi boş... Çok güzel yemekler yedik. Hepsi gitti. Gezdik eğlendik. Hepsi geçti. Para biriktirdik, yiyemedik. Şöhretimiz dağlar kadar yükseldi. İşe yaramadı. Elimizde bir tek şey kaldı. İman ve ibadet... Sanki ömrümüz boşa geçti. Her şey boşmuş...
"Her gün her gün ekmek yersin, su içersin, havayı teneffüs edersin; sana onlar usanç veriyor mu? Madem vermiyor; çünkü ihtiyaç tekerrür ettiğinden usanç değil, belki telezzüz ediyorsun. Öyle ise, hane-i cismimde senin arkadaşların olan kalbimin gıdası, ruhumun ab-ı hayatı ve lâtife-i Rabbaniyyemin hava-yı nesîmini cezb ve celb eden namaz dahi, seni usandırmamak gerektir." (21. Söz)

Bir ömür boyu nefes alıp verdik. "Yeter artık, nefes almayacağım!" diyor muyuz? Bir ömür boyu su içtik. "Artık su içmeyeceğim!" diyor muyuz? Öyle bir iman gerek ki, namaz su gibi, hava gibi olsun...

"Kılmazsam yaşayamam." diyebilmek...
Ben öyle şahıslar gördüm ki, odasında bir tane rahle var. Kendisi kıbleye dönmüş, namazda oturur gibi oturuyor. Uykusu gelirse, başını rahleye koyuyor. Her anı secdede... "Namaza doyamıyorum!" diyor. Rabb'imiz böyle mübarek kulları ne de güzel övüyor: Onlar ki namazlarını sürekli kılarlar aksatmazlar. (Mearic 70/23) Onlar ki namazlarını muhafaza ederler. (Mearic 70/34)

Eğlenceler, dünya hayatının meşgaleleri bize hastalık verirken, namaz kılmak, hastalıklarımıza ilaç gibi tesir ediyor. Kalbimiz rahatlıyor. Üzüntümüz hafifliyor. Elemler geçiyor...

Biz namazı bitirdik, sarhoş kadehi bitirdi, kumarbaz oyunu bitirdi...

Bugün, şu an ölsek, namazımız bize arkadaş, yoldaş. Gerisi burada kalacak...

alıntı

al_muallim

Kayıtlı Kullanıcı
[B]Namazda okuduğumuz duaların ve tesbihlerin anlamı ne...[/B]

Namazda okuduğumuz duaların ve tesbihlerin anlamı ne...

Namazda okuduğumuz duaların ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Yoksa bilmeden ezbere mi ibadet ediyoruz? İşte namaz dualarının anlamları...

1- Sübhane Rabbiyel-Azim: Büyüklük ve azamet sadece Ona ait olan Rabbimi bütün noksanlardan tenzih edip yüceltirim.

2- Semiallahü limen hamideh: Allahü teâlâ kendisine hamd edenin hamdini işitir, kabûl eder"

3- Allahümme rabbena ve lekel hamd: Allahım, Rabbim hamd sana mahsustur.

4- Sübhane Rabbiyel-Ala: Büyüklük ve Yücelik sadece Ona ait olan Rabbimi bütün noksanlardan tenzih edip yüceltirim.

5- Subhaneke Duası: Allahım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka tanrı yoktur.

6- Kunut duası 1: Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karşı geleni bırakırız.

Kunut duası 2: Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.

7- Tahiyyat duası: Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah'a dır. Ey Peygamber! Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun.

Selâm bizim üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun.

Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka tanrı yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir.

8- Salli duası: Allahım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin

Barik duası: Allahım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Hanımlar.com

nLFr

Kayıtlı Kullanıcı
namaz kılmayı çok istiyordum gayret ettim ve kazandım çook mutluyum çok Şükür..!:G

nLFr

Kayıtlı Kullanıcı
namaz kılmayı dördörtlük öğrenmek istiyorum

koylu

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz doğru kılmak isteyen kardeşlerim. Kuran okumayı öğrenmeliler. İmamı Azam Ebu Hanife Hazretlerine göre harfleri mahraçlerinden çıkarmak şarttır. Yani kuranı kerimde 3 tane he harfi var. Bu latin harlerinde hepsi aynı olarak okunuyor. İmamı Azama göre çoğumuzun namazı olmuyor. Ama çok şükr alimlerin ihtilaf ettikleri konular bize rahmet oluyor. Ebu Yusufa göre "Halkın bu harfleri çıkarmasında zorluk vardır" ibaresi var. Bu ifade diyanetin ilmihalindede yazıyor. Ama kimse tecvid öğrenmemeyi doğru bulmaz. Bir de tadili erkan mevzusu var. Tadili erkan Ebu Yusufa göre farzdır. Hanefi alimlierinden bazısı vacib demiş. Bir iki kişi falan sünnettir demiş. Dolayısıyla rekatların hakkını vermeliyiz. Rüküda secdede azalarımız süküt etmeli. İstibra tekniklerini öğrenmeliyiz. Şafi mezhebine göre üzerinde bir damla necaset (misal idrar) bulunanın namazı kabul olmaz. Hanefi mezhebinde el ayasına kadar ruhsat (bir kaç damla) var. Bunlar erkeklere özel mevzular olduğundan böyle bir ortamda ayrıntısına girmeye haya ediyorum. Ama öğrenmeliyiz.

yalniz_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz kılmayanın hali?

Namaz kılmayanın hali?

Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
(Namazı özürsüz kılmayan kimseye, ALLAHü teâlâ onbeş sıkıntı verir. Bunlardan Altısı dünyada, üçü ölüm zamanında, üçü kabirde, üçü kabirden kalkarkendir.

Dünyada olan altı azap:

Dünyada çekeceği azaplar:

1- Namaz kılmayanın ömründe bereket olmaz.
2- ALLAHü teâlânın sevdiği kimselerin güzelliği, sevimliliği kendine kalmaz.
3- Hiçbir iyiliğine sevap verilmez.
4- Duâları kabûl olmaz.
5- Onu kimse sevmez.
6- Müslümanların birbirlerine yaptıkları iyi duâlarının buna fâidesi olmaz.

Ölürken çekeceği azaplar:
1- Zelîl, kötü, çirkin can verir.
2- Aç olarak ölür.
3- Çok su içse de, susuzluk acısı ile ölür.

Mezarda çekeceği acılar:
1- Kabir onu sıkar. Kemikleri birbirine geçer.
2- Kabri Cehennem ateşi ile doldurulur. Gece, gündüz onu yakar. Cehennem ateşi dünya ateşine benzemez.
3- ALLAHü teâlâ, kabrine çok büyük yılan gönderir. Dünya yılanlarına benzemez. Hergün, her namaz vaktinde onu sokar. Bir an bırakmaz.

Kıyâmette çekeceği azaplar:
1- Cehenneme sürükleyen azap melekleri yanından ayrılmaz.
2- ALLAHü teâlâ, onu kızgın olarak karşılar.
3- Hesâbı çok çetin olup, Cehenneme atılır.)
Namaz kılmayanın ömründe, bereket olmaz. Ömründe, hayır ve menfaat görmez. Ömrü çeşitli hastalıklarla, sıkıntılarla geçer. Ma'nevî huzûru olmaz. Sahip olduğu dünyalıklar onu rûhî sıkıntıdan kurtaramaz.

BAşKA BİR HADİSİ şERİFDE EFENDİMİZ şÖYLE ------………………………BUYURDULAR

1-Sabah namazını terk edenin yüzünde nur olmaz
2-Öğle namazını terk edenin rızkından bereketi kalkar
3-İkindi namazını terk edenin vucudunda takat olmaz
4-Akşam namazını terk eden evladının hayrını görmez
5-Yatsı namazını terk eden uykusunda rahat edemez
6-Namazdan alıkoyan rızka(işe)ALLAH c.c.bereket vermesin diyerek Peygamber efendimiz sallalahu aleyhi vesselem beddua etmiştir ki onun duası mutlak kabul olur…..

Kaan Erdem

Yönetici
Namaz kılmamak, imansızlıktan veya iman zayıflığından ileri gelir. İmanın kuvvetli olmasının alameti, dinimizin emirlerine severek, kolaylıkla uymaktır. Bedeni hasta olana bazı işleri yapmak güç geldiği gibi, kalbi ve ruhu hasta olana da ibadet etmek güç gelir.

selam ve dua ile kalın kardeşim.kalplerimize en ağırından tesir etmesi duası ile.

yalniz_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz kılmamak, imansızlıktan veya iman zayıflığından ileri gelir. İmanın kuvvetli olmasının alameti, dinimizin emirlerine severek, kolaylıkla uymaktır. Bedeni hasta olana bazı işleri yapmak güç geldiği gibi, kalbi ve ruhu hasta olana da ibadet etmek güç gelir.

selam ve dua ile kalın kardeşim.kalplerimize en ağırından tesir etmesi duası ile.

saolasin abi allah razi olsun senin yazilarin gerçekten çok etki birakiyor bu yüzden tsk ederim ilginden dolayi...kalbi aminler abicim selametle...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt