Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
25.DERSİMİZ(MÜLK SURESİ 3.SAYFA)

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM:estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

MÜLK SURESİ OKU VE DİNLE
http://www.kuran.tv/index.php?s=oku&sayfa=563&ok=5

MÜLK SURESİ MEAL

27.
Onu (azabı) yakından gördükleri zaman inkar edenlerin yüzleri kötüleşir ve onlara, “İşte bu, (alaylı bir biçimde) isteyip durduğunuz şeydir” denir​

SPACE.GIF
28.

De ki: “Söyleyin bakalım: Diyelim ki Allah beni ve beraberimdekileri helak etti, yahut bize acıdı. Peki, ya inkarcıları elem dolu bir azaptan kim koruyacak?​

SPACE.GIF
29.

De ki: “O, Rahmân’dır. O’na iman ettik, yalnızca ona tevekkül ettik. Siz, kimin apaçık bir sapıklık içinde olduğunu yakında öğreneceksiniz!​

SPACE.GIF
30.

De ki: “Söyleyin bakalım: Suyunuz çekiliverse, size kim temiz bir akar su getirir?​

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Devemi kaybettim

Behlül Dânâ hazretleri

rahmetullahi aleyh,

Hârun Reşid zamanında

yaşamış olan

(Allah dostu)

bir zattır

O devirde bir kişi vardı ki

severdi bu zâtı.

Ama islâma uymazdı gidişatı.

Buna rağmen her gece;

Yâ Rabbî! Bana Cennetini nasîb et!

diye dua eder, öyle yatardı.

Bir gece, yine böyle

duâ edip uyudu.

Az sonra, damda tıkırtılar

duydu.

Uyanıp, çıktı dama.

Rastladı bir adama:

Seslendi:

Heey! Ne arıyorsun burada?

Damdaki cevap verdi:

Devem kayboldu da,

onu arıyorum.

Sesinden tanıdı Onu

Behlül Dânâ hazretleriydi

damdaki adam.

Hay Allah iyiliğini versin Behlül!

Damda hiç deve aranır mı?

Bu ne garip şey,

dedi.

Hazret-i Behlül,

Haklısın, damda deve aramak garip.

Ama senin yaptığın daha garip!

diye cevap verdi.

Neymiş daha garip olan?

Yatakta Cenneti aramak.

Ne demek istiyorsun?

Yâhu sen yattığın yerde Cenneti

istiyorsun. İbâdet yapmadan

hiç Cennete gidilir mi?

Adam anlamıştı hatâsını.

Çok haklısın Behlül

dedi.

Ve o güden

sarıldı ibadete

Öyle ki,

Onun kadar çok

(İbadet yapan kişi)

yoktu o havalide

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Üç büyük düşman

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Dünyada Allahü teâlânın bir kuluna verdiği en büyük nimet imandır yani Müslüman olmaktır. İman, dünyada huzur ve saadet, ahirette Cennet ve Cemalullah demektir. Kimde bu nimet varsa, o seçilmiş kul demektir; çünkü imanı bizzat Allahü teâlâ verir. Bir nimet ne kadar büyükse, ne kadar kıymetliyse, onun düşmanları da o kadar çok ve tehlikeli olur. İmanın en büyük düşmanı üçtür:

Birincisi şeytandır. Aldatması zayıftır; ama şeytan, şeytanlığından vazgeçmez. Kendisi gibi, insanların da Cehenneme gitmesini ister. Kalbe giremez; ama kalbe vesvese verir. Bazı tuzakları vardır. Bilhassa servet ve şöhret, en başta gelen tuzaklarıdır. İnsanların da en çok peşinde koştukları şey, servet ve şöhrettir. Onun için çok dikkat etmeli. Servet ve şöhret sahibi olacağım diye, şeytanın tuzağına düşmemeli.

İkincisi insanın kendi nefsidir. Nefs Allah’ın düşmanıdır. Allahü teâlâ kendisine bir düşman yaratmış, onu da insanların içine koymuştur. Nefsin amacı insanı kâfir yapmaktır. Şeytan inatçı değildir; ama nefs çok inatçıdır. Son hedefi insanı kâfir yapmaktır. Bunun için de, hedefine ulaşana kadar uğraşır. Çok dikkat etmek gerekir.

Üçüncüsü kötü arkadaştır. Bu çok tehlikelidir. Dünyada rezil eder, ahirette ise Cehenneme götürür. İnsanın imanını öyle çalar ki, o şahsın ruhu bile duymaz. Kitap, gazete, dergi, TV, internet gibi yayınların bozuk olanları da kötü arkadaştır.
İyilik zor, kötülük tez bulaşır. Nefs kötü olduğu için, kötülük çabuk yayılır.

Ölü veya diri Müslümandan feyz, kâfirden ise zulmet yayılır. Bu sebepten dolayı, İslamiyet’in başlangıcında kabir ziyareti yasaktı; çünkü o zaman ölmüş akrabalar kâfirdi. Kâfire ise feyz gitmez. Kabir ziyaretine giden Eshab-ı kiram feyz kaynağıydı; fakat onlardan kâfirlere feyz gitmiyordu; kâfirlerden de zulmet geliyordu. Gidenlerin kalbi kararıyordu. Onun için Peygamber efendimiz, önceleri kabir ziyaretini yasakladı. Bu sebepten, bir gayrimüslimin kabrine gidersek, biz zararlı çıkarız. Hâlbuki bir müminin kabrine gidince, ondan bize feyz gelir veya karşılıklı bir alış veriş olur. Onun için bid’at ehlinden ve kâfirden insana, ancak zarar gelir. Bizden ona fayda gitmez; ama dost olursak biz kaybederiz. Teberri olmazsa tevelli olmaz, uzaklaşmadıkça kavuşulmaz. Yani kötülerden uzaklaşmazsak dosta kavuşamayız, dostlarla birlikte olamayız. Eshab-ı kehf’in köpeği Kıtmir, iyilerle beraber olduğu için Cennete girecek. O halde kim olduğumuza değil, kimlerle olduğumuza bakmalıyız.

mehmet ali demirbaş tan alıntıdır

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
allah razı olsun sıla ablacım.
paylaşıımların çok yerinde ve güzel olmuş.
selametle :H

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşlerim bende dua istemeye geldim:a03:
yarın ve pazar günü açıköğretim fakültesi sınavları var
babamında sadece 2 dersi kaldı
50 yaşında ama azmetti ve çoğu bitti azı kaldı:a21:
(ilk yazıldığında başaramazsam bırakıcam yarıda demişti ama iş inada bindi):a31:
bu 2 derside geçerse okulu bitirecek ve başardığı için çok mutlu olucak
o mutlu olunca bende mutlu olucam tabi:a12:
çok konuştum galiba, neyse tamam susuyorum:D
nolur duanızı esirgemeyin, Rabbim razı olsun
hayırlı geceler...

esselamu aleykum Mervem, Rabbim babana zihin açikligi versin, insALLAH basarir ve okulu bitirir, dualarimdasin insaALLAH, hayirli aksamlar canim

kalbiminurlandır

amin ablacım bunlarda bir nevi ders. selametle kal.

ablacım bu iki paylaşımını da bir arkadaşıma mail olarak attım.
kendi paylaşımlarından da yolladım.
dedi ki "ayşe sende ki iman gücüne inanamıyorum" .
dedim "nerde bizde öyle iman. tabi allah bilir orasını da. allah arttırsın inşallah aşkımızı"

yolladığım maillerle daha çok geliştiriyor kendini.
kendi de çok sevindi ona yardımcı olmama.
kendisi büyük bir otelde müdür..
turizm sektöründeyiz ikimizde. öyle tanışmıştık.
ona dinimiz konusunda yardımcı olmak beni çok mutlu ediyor

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
sa arkadaşlar ve sıla abla nasılsınız misafirm vardı hazırlık ev işleri yavaşladım azıcık sanırım mukabele sonrası da çok halsizliyorum o da beni etkiliyor ki gündüz vakit ayıramıyorum sadece nmazlarda okuyorum çalışmayı sabah namazında yapabiliyorum ama tebarekemin 2 sayfası pekişti sabah namazında 3.sayfaya geçeceğim allah ın izniyle..

mervecim allah yardımcısı olsun babanın.. babana başarılar diliyorm ayrıca bu yaşta azmine hayran kaldım..
maşallah bitmiş tebareken tebrikler...
ben:(:( misafir filan yemek ev işi anca şekerimmm:)

hayırlı geceler..allah a emanet olun..

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum Mervem, Rabbim babana zihin açikligi versin, insALLAH basarir ve okulu bitirir, dualarimdasin insaALLAH, hayirli aksamlar canim

aleyküm selam canım allah razı olsun, hayırlı geceler

sa arkadaşlar ve sıla abla nasılsınız misafirm vardı hazırlık ev işleri yavaşladım azıcık sanırım mukabele sonrası da çok halsizliyorum o da beni etkiliyor ki gündüz vakit ayıramıyorum sadece nmazlarda okuyorum çalışmayı sabah namazında yapabiliyorum ama tebarekemin 2 sayfası pekişti sabah namazında 3.sayfaya geçeceğim allah ın izniyle..

mervecim allah yardımcısı olsun babanın.. babana başarılar diliyorm ayrıca bu yaşta azmine hayran kaldım..

aleyküm selam minecim bitirdim evet ama amme suresine başlamadım daha
bugün genel tekrar yaptım
yarın başlıcam amme suresine inşallah (zaten ezber sayılırım)
kolay olcak sende yetişirsin beraberce ezberleriz inşallah;;)
hayırlı geceler...

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı

hayırlı geceler...

canım zaten benimde amme suresi ezberimde sayılır çünküorta okulda ezberlemiştim de tecvid kontrolü ile tekrar gözden geçirmem lazımm..
ne güzel beraber bitireceğiz inşallah rabbimyardımcımız olsunn...

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
herkeze hayırlı sabahlar tutuğunuz oruçlarınız okudugumuz kuranlarımız kabulunu ümit ederek..ALLAH KABUL ETSİN...benimde ezberim tmamadır sılacım bugun yeni desimize hayırlısınla başlarım ikindi namazlarımın arkasından okuyorum sürekli ama tam ezberimde degil...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ablacım bu iki paylaşımını da bir arkadaşıma mail olarak attım.
kendi paylaşımlarından da yolladım.
dedi ki "ayşe sende ki iman gücüne inanamıyorum" .
dedim "nerde bizde öyle iman. tabi allah bilir orasını da. allah arttırsın inşallah aşkımızı"

yolladığım maillerle daha çok geliştiriyor kendini.
kendi de çok sevindi ona yardımcı olmama.
kendisi büyük bir otelde müdür..
turizm sektöründeyiz ikimizde. öyle tanışmıştık.
ona dinimiz konusunda yardımcı olmak beni çok mutlu ediyor
iyi yapmışsın ablacım okudukça kalbimiz aklımız toparlanıyor. o yüzden ya sohbet dinlicez ya kitap okucaz ya zikir çekicez vs. ama ilim önemli bu sayede eksikliklerimiz gidecek zamanla hamlıktan çıkıcaz inşallah olgunlaşıcaz. hayra vesile olan yapan gibidir. bu anlayış bizi paylaşım yapmaya yöneltiyor. ne mutlu bir insan da bu yazıları okuyup bir an dünyadan sıyrılıp kendine dönebiliyorsa. Allah razı olsun bu yazıları hazırlayanlardan.

dün bir belgesel izledim. iki rehber istanbulu geziyorlar bir çilehaneye gittiler kapısı pencere kadar dar bir yer. oraya derviş girermiş kırk gün. ona ilk günü kırk zeytin verirlermiş sonraki her gün bir zeytini azaltırlarmış. en son gün sadece bir zeytinle yetinirmiş. şimdi bizim için eşler için bu zor ama bizimde elimizde internet var şu an elimizin altında bir çok konu var sitemiz de çok konu açılmış özellikle fıkıh konusuna yönelmemiz lazım. inşallah daha da geliştiririz kendimizi ahlakımızı ve imanımızı olgunlaşırız.

aleyküm selam canım hamdolsun iyiyiz. mukabelede sana yardımcı olacak kimse yok mu okuyanlardan arada okur sen dinlenirsin sonra sen tekrar alırsın. tabi evi toparla temizle KURAN oku derken halsiz düşüyorsundur. mukabeleden sonra biraz uyuyabilirsin bir saat kadar. ama dolu dolu geçmesi güzel. dini hikaye vardı ya adamın birisi yatağında dua etmiş Allahım cenneti istiyorum demiş. damdan tıkırtılar gelmiş bakmış bir evliya zat demiş ne arıyorsun damda o da devemi demiş. deve damda ne arar deyince de o evliya zat sen yatakta cenneti arıyorsun ya demiş. biz de çalışarak böyle yoğun olarak Allahın rızasına daha fazla yaklaşabiliriz inşallah.

hayırlı geceler...
canım derslerinin hepsinden eminsen eğer ammeye başlayabilirsin.

canım zaten benimde amme suresi ezberimde sayılır çünküorta okulda ezberlemiştim de tecvid kontrolü ile tekrar gözden geçirmem lazımm..
ne güzel beraber bitireceğiz inşallah rabbimyardımcımız olsunn...

herkeze hayırlı sabahlar tutuğunuz oruçlarınız okudugumuz kuranlarımız kabulunu ümit ederek..ALLAH KABUL ETSİN...benimde ezberim tmamadır sılacım bugun yeni desimize hayırlısınla başlarım ikindi namazlarımın arkasından okuyorum sürekli ama tam ezberimde degil...

amin canım inşallah kabul olur allahım bizleri hatalar yapmaktan korusun yaptığımız ibadetler boşa çıkmasın inşallah. canım sen yasini bitirmiş miydin? maşallah yani ammeye geçeceksin. tamam yarın ammeye başlayalım o zaman. bugün takıldığımız suleri tekrar yapalım. kolay gelsin.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı günler arkadaşlar..sıla ablacım başka okuyabilecek kimse yok yalnızım az kaldı rabbim yardım ediyor..mukabele bitince de kalan işlerim ,yemek derken akşam oluyor:( buna şükür ramazanın bi yoğunluğu oluyor şikayet etmiyorum da ezberimin yavaşladığını söylemiştimm..misalin çok güzel emek istiyor..

benim tebarekemin son sayfası bugün pekişir inşallah öyle amme ye geçerim..allah herkesin yardımcısı olsun ezberleriimizde..

allah a emanet olun inş.

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
Herkeze hayrlı günler...Sılacım benim Yasinin 3 sayfası ezberimdeydi siz Yasine geçtiğinizde ben yarım kalan derslerimi tmamlamıştım tebarekede ezberimdeydi sureleri ezberlememini kolay yolu sürekli dinliyorum öyle daha rahat ezberliyorum siteden kabe imamları diye bir program indirmiştim temizlik yaparken yada bilgiayar başında otururken bile hep dinliyorum ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN ...

kalbiminurlandır

iyi yapmışsın ablacım okudukça kalbimiz aklımız toparlanıyor. o yüzden ya sohbet dinlicez ya kitap okucaz ya zikir çekicez vs. ama ilim önemli bu sayede eksikliklerimiz gidecek zamanla hamlıktan çıkıcaz inşallah olgunlaşıcaz. hayra vesile olan yapan gibidir. bu anlayış bizi paylaşım yapmaya yöneltiyor. ne mutlu bir insan da bu yazıları okuyup bir an dünyadan sıyrılıp kendine dönebiliyorsa. Allah razı olsun bu yazıları hazırlayanlardan.

dün bir belgesel izledim. iki rehber istanbulu geziyorlar bir çilehaneye gittiler kapısı pencere kadar dar bir yer. oraya derviş girermiş kırk gün. ona ilk günü kırk zeytin verirlermiş sonraki her gün bir zeytini azaltırlarmış. en son gün sadece bir zeytinle yetinirmiş. şimdi bizim için eşler için bu zor ama bizimde elimizde internet var şu an elimizin altında bir çok konu var sitemiz de çok konu açılmış özellikle fıkıh konusuna yönelmemiz lazım. inşallah daha da geliştiririz kendimizi ahlakımızı ve imanımızı olgunlaşırız.
EVET ABLACIM.
ÇOK HAKLISIN İLK PARAGRAFIN İÇİN.
ALLAH RAZI OLSUN.
seni seviyorum.
selametle kal :H

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı günler arkadaşlar..sıla ablacım başka okuyabilecek kimse yok yalnızım az kaldı rabbim yardım ediyor..mukabele bitince de kalan işlerim ,yemek derken akşam oluyor:( buna şükür ramazanın bi yoğunluğu oluyor şikayet etmiyorum da ezberimin yavaşladığını söylemiştimm..misalin çok güzel emek istiyor..

benim tebarekemin son sayfası bugün pekişir inşallah öyle amme ye geçerim..allah herkesin yardımcısı olsun ezberleriimizde..

allah a emanet olun inş.
Allah yardımcın olsun Allah kabul etsin çok güzel bir hizmet. iyice pekişsin öyle geçersin ammeye. ben de salı günü çalışabilirim inşallah dersimi. yani ammeyi.

Herkeze hayrlı günler...Sılacım benim Yasinin 3 sayfası ezberimdeydi siz Yasine geçtiğinizde ben yarım kalan derslerimi tmamlamıştım tebarekede ezberimdeydi sureleri ezberlememini kolay yolu sürekli dinliyorum öyle daha rahat ezberliyorum siteden kabe imamları diye bir program indirmiştim temizlik yaparken yada bilgiayar başında otururken bile hep dinliyorum ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN ...

dinlemek çok önemli ben de ammede uygulamak istiyorum senin de hatırlatmanla. kabe imamlarını ben de çok seviyorum. Kuranı Kerim i dinlemek farz okumak sünnet. hem senin bebekte dinler :) Allah kabul etsin dinlediklerimizi de. amin canım.
EVET ABLACIM.

ÇOK HAKLISIN İLK PARAGRAFIN İÇİN.
ALLAH RAZI OLSUN.
seni seviyorum.

selametle kal :H
amin canımmm teşekkürler :) sen de selametle kal. :H

mir_erhan

Moderator
esselamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatüh.

allah celle celalüh hepinizin dfua ve ibadetlerini kabul etsin inşallah
sizi darda sıkıntıda bırkalmasın inşallah.

ben çok az uğrar oldum biliyorum.
tekrar toparlanıp tamamen kendimi buraya dua ibadetleri kuran ve sünneti öğrenip öğretmeye gelecğim inşallah ama bu aralar çok aşırıdır yoğunluğum.
ne olur beni unutmayın dualarınızda. hepiniz dularımdasınız.
en kısa zamanda kapsamlı bir şekilde döneceğim inşallah.

Rahman ve Rahim olana emanet olun..

selam ve dua ile

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm,
maaşallah buradaki arkadaşlarım çok başarılısın.
Evet ramazan çok güzel,ama azalıyor maalesef.

Size daha evvel bahsettiğim bir mesele vardı,kısmetse olması yönünde bugün hız kazandı.
Hayırlısı böyle inşallah.
Rabbimin takdiri.
Inşallah her iki dünyada da mutluluğumuza vesile olur.
Dualarınızı bekliyorum inşallah.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt