Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm.Hepinize hayırlı günler.

Sıla bu hafta başından bu yana bayrama kadar izne ayrıldığım için evdeyim. Fakat internete bağlanmada problem yaşadığım için girip size haber veremedim. Mülk süresinin 2. sayfası bitmek üzere. Ên kısa sürede bitirecem inşallah. İzinde olduğum için daha rahat oluyor ezber. Fakat bağlantı sorunu olduğu için izinli olduğum süre içinde sizlerle pek birlikte olamayacağım için de üzgünüm. Ama arada bir girmeye çalışırım inşallah.

Sıla ve tüm arkadaşlara sağlık, huzur, bereketli, hayırlı, bol ibadetli günler dilerim. Allah yaptığınız tüm ibadetleri kabul etsin zihin açıklığı versin inşallah. Hayırlı günler dilerim...
aleyküm selam canım hayırlı günler. maşallah. anladım canım girersen iyi olur. merak ediyoruz. en azından dersler bitene kadar. amin. Allah razı olsun hayırlı günler.

Emeğine sağlık sılam..:a14: ALLAH NE MURADIN VARSA VERSİN KARDEŞİM...okudum gercekten yüreğime bir kre daha su serptin..
amin canım :)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam hüzünlü kardeşim
maşallah 2. sayfada mı bitmek üzere, bendaha yeni başlamıştım
ama olsun yetişirim inşallah
iyi tatiller, allah a emanet ol

esselamu aleykum, hayirli günler herkese,
benim ezberim yavas yavas ilerliyor, sabah namazindan önce ezber yaptim, insALLAH tez zamanda bitiririm,
ALLAH c.c. zihin açikligi versin,
hayirli gunler
aleyküm selam ve rahmetullah canlarım inşallah en kısa zamanda yaparsınız ezberlerinizi kolay gelsin.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam
leylacım inşallah yetişirsin bize kısa zamanda
sıla ablacım bildiğim kadarıyla konu sahibi isterse konuları silinebiliyor
hadis ve dua ezberleri konumuz özeldi esmaül hüsna ve kuranı kerim ezber derslerimizde...bu dersteki kardeşlerimizde...
bu konular silinmese olmaz mı?:a03:
yinede siz bilirsiniz...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatüh.

sıla abla çok güzel bilgiler allah razı olsun.
dua ve ibadetlerinizi kabul etsin.

bir şeye üzüldüm.
dua ve hadis ezber konusunu mu silecekler. ????
eğer öyle birşey varsa nedeni ne olursa olsun üzer beni.
neyse.. inşallah olmaz öyle birşey.ama olsada site bizim değilki.istenilen silinecek.
allah bizi doğru yoldan şaşırmasın

selam ve dua ile
aleyküm selam ve rahmetullah ve berekatühü ablacım gerçekten çok güzel bilgiler her müslüman bayan ve erkeğin okuması lazım. yok üzülme sen bir yere kaydet çıktı al. zaten o forum amacına ulaştı bitti tekrarlarda yapıldı. biten konular dualar vs. siliniyor. aynı konular birleştiriliyor. yanlış yere açılanlar olması gereken yerlere taşınıyor. ben talep ediyorum kimse bişey demedi. selametle kal. Allah zihin açıklığı versin.

bu arada tebarekenin 2. sayfa yarısında biryerlerde takıldım ona çalışıcam birazdan yasinde bir yerlere kaydım :)

mir_erhan

Moderator
Hayır anlamadığım. böyle güzel bilgi dolu bir bölüm
istediğimiz zaman girip yada birilerini yönledirip fayda almak istediği bir şey
bu bile kirliliğe sebep veriyorsa
tamam mükerrer konular vardır ya da dualar vardır bitmiştir hatimleri
ama bence bu sadece bilgi dolu.
benim yine çenem düştü işim olmayan şeylere burun sokuyorum galiba.

selam ve dua ile

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Ezber yapan bütün kardeşlerim rabbim dualarınızı kabul eylesin. Rabbim zihin açıklığı versin..Sağlık afiyet versin inşallah..
Sıla ablacım siz de iyisinizdir inşallah..
Ben geçen haftlar biraz rahatsızdım. Kan değerlerim düştü dolayısıyla halsizlik yaşadım. şu anda daha iyiyim çok şükür. derslerden geri kaldım rabbim inşallah sağlık nasip ederse devam edeceğim.
Hakkınızı helal lütfen..,sayenizde çok güzel şeyler öğrendim.Allah sizden ve ezber yapan kardeşlerimden razı olsun..
Rabbim ilmimizi daim etsin inşallah. Hayırlara vesile eylesin..
Rabbim Ramazan-ı şerif ayının hürmetine yapılan bütün duaları kabul eylesin bu ayda günahları af olunan kullardan oluruz inşallah..
Sıla ablacım, dün de cenazemiz vardı. Gencecik bir ablamı kaybettim onun hüznü de var üzerimde , Rabbim makamını cennet eylesin inşallah. Rabbim tüm ölmülerimize rahmet eylesin..
Rabbim sağlık versin hepimize,
Allaha emanet olun,

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Hayır anlamadığım. böyle güzel bilgi dolu bir bölüm
istediğimiz zaman girip yada birilerini yönledirip fayda almak istediği bir şey
bu bile kirliliğe sebep veriyorsa
tamam mükerrer konular vardır ya da dualar vardır bitmiştir hatimleri
ama bence bu sadece bilgi dolu.
benim yine çenem düştü işim olmayan şeylere burun sokuyorum galiba.

selam ve dua ile
haklısın aslında isterseniz derslerin toplamını yeni bir konuda toplayabilirsiniz. diğer konunun ilk sayfasında var zaten. evet yeni başlık açmayı tercih etmedim hem derslerimiz canlansın hem de önünde geleni okumak daha kolay diye konuların içine menkıbe dini bilgi vb. çok koymuştum ama kimse giripte ilerleyen sayfalara bakmaz diye düşünüyorum. inşallah herkeste duyarlı olur biten konular, birleştirilen konularla ilgili.

Selamün Aleyküm
Ezber yapan bütün kardeşlerim rabbim dualarınızı kabul eylesin. Rabbim zihin açıklığı versin..Sağlık afiyet versin inşallah..
Ben geçen haftlar biraz rahatsızdım. Kan değerlerim düştü dolayısıyla halsizlik yaşadım. şu anda daha iyiyim çok şükür. derslerden geri kaldım rabbim inşallah sağlık nasip ederse devam edeceğim.
Hakkınızı helal lütfen..,sayenizde çok güzel şeyler öğrendim.Allah sizden ve ezber yapan kardeşlerimden razı olsun..
Rabbim Ramazan-ı şerif ayının hürmetine yapılan bütün duaları kabul eylesin bu ayda günahları af olunan kullardan oluruz inşallah..
Sıla ablacım, dün de cenazemiz vardı. Gencecik bir ablamı kaybettim onun hüznü de var üzerimde , Rabbim makamını cennet eylesin inşallah. Rabbim tüm ölmülerimize rahmet eylesin..
Allaha emanet olun,
amin canım geçmiş olsun. kendine bakman lazım bir arkadaşım 8 kavanoz pekmez tüketmiş hamileyken çocuk nasıl zeki iki ayda kuranı öğrendi beş yaşında birkaç kere de duayı ezberliyor. hem senin hem bebeğin iyiliği için önceki sayfada bilgiler var bak bir oku istersen kırmızı ile yazılı olanları özellikle. amin canım.

bşaınız sağolsun ölüm insanı etkiliyor tuhaf oluyor insan. amin canım Allah rahmet eylesin. okuduklarımız bu kardeşimizin de ruhuna hediye olsun inşallah. amin sen de Allah a emanet ol.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Allaha emanet olun,

başınız sağolsun arkadaşım allah ım kabir aazabı göstermesin mekanı cennet olsun...

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşlerim ve sıla ablacım
ezbere baslamısken bır anda ortadan kayboldum
daha dogrusu netım kesıldı gıremedım
ama tembellık yapmadım;)
beyyıne suresıne kadar ezber yaptım
vesıle olanlardan Rabbım razı olsun
sıla ablacım moderatör olmussun hayırlı olsun
hayırlı geceler selam ve dua ile..

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
sıla ablacım ve tüm arkadaşlarım hayırlı akşamlar,,,
inşallah iyisinizdir ben halsizim yorucu geçiyor..rabbim hayırlı bi şekilde ramazanı geçirmeyi nasip etsin..
ezberimde tebarekenin son sıralarındayım yarına hazır olur inşallah
deniz yıldızı kardeşime yetişemem ama kısmet sağlık olsun:)
allah a emanet olun...

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı sabahlar...tebarekemin ilk sayfası bitti çok şükürrr..çok mutluyummm...
allah ıma şükürler olsun allah ım seniçok seviyorummm....

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşlerim ve sıla ablacım
ezbere baslamısken bır anda ortadan kayboldum
daha dogrusu netım kesıldı gıremedım
ama tembellık yapmadım;)
beyyıne suresıne kadar ezber yaptım
vesıle olanlardan Rabbım razı olsun
sıla ablacım moderatör olmussun hayırlı olsun
hayırlı geceler selam ve dua ile..

sıla ablacım ve tüm arkadaşlarım hayırlı akşamlar,,,
inşallah iyisinizdir ben halsizim yorucu geçiyor..rabbim hayırlı bi şekilde ramazanı geçirmeyi nasip etsin..
ezberimde tebarekenin son sıralarındayım yarına hazır olur inşallah
deniz yıldızı kardeşime yetişemem ama kısmet sağlık olsun:)
allah a emanet olun...

hayırlı sabahlar...tebarekemin ilk sayfası bitti çok şükürrr..çok mutluyummm...
allah ıma şükürler olsun allah ım seniçok seviyorummm....
aleyküm selam canlarım maşallah işte emeğin karşılığı böyle ilerlemek oluyor. canım bizlerde de var halsizlik mukabele, KURAN öğrenmeye gelen çocuklar, kendi çocuğum bir de hastalıklar eklenince oluyor ister istemez. hem iyi beslenicez hem de fırsat bulunca biraz kaylule yapıcaz.

bu arada benim tebareke bitti arkadaşlar :)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam herkese hayırlı bereketli günler
1. sfdaki ezberim iyi fakat 2. sfda çok takılıyorum inşallah kısa sürede tamamlarım
az kaldı minem ha gayret;)

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı Sabahlar.. Tüm arkadaşlarımın günü aydın olsun, bugünleri dünden çok daha güzel, huzurlu, mutlu, sağlıklı, bereketli ve bol ibadetli geçsin inşallah.

Sıla, Allah güç, kuvvet, sağlık versin. İbadetlerini zorlanmadan yapasın inşallah. Tebarekenin 2. sayfası tamam Allahımın izniyle. 3 sayfayı da bugün bitirmeye çalışırım inşallah.

Hayırlı günler..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam herkese hayırlı bereketli günler
1. sfdaki ezberim iyi fakat 2. sfda çok takılıyorum inşallah kısa sürede tamamlarım
az kaldı minem ha gayret;)
sağol canım inşallah tamamlarsın bugün haberini almayı umut ediyorum.

Hayırlı Sabahlar.. Tüm arkadaşlarımın günü aydın olsun, bugünleri dünden çok daha güzel, huzurlu, mutlu, sağlıklı, bereketli ve bol ibadetli geçsin inşallah.

Sıla, Allah güç, kuvvet, sağlık versin. İbadetlerini zorlanmadan yapasın inşallah. Tebarekenin 2. sayfası tamam Allahımın izniyle. 3 sayfayı da bugün bitirmeye çalışırım inşallah.

Hayırlı günler..
hayırlı sabahlar amin amin aminnn Allah razı olsun inşallah sende hayatında istediklerini yapabilirsin ve çok mutlu olursun Allah değerini bilen kişilerle karşılaştırsın. tamam 3.sayfa dersini koyalım maşallah ikiyi bitirmişsin. Allah razı olsun.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Başkasının fitresini vermek

Sual: Bir kimse, yanında kalan ana babasının ve âkil bâliğ olan oğlunun fitresini, onlardan habersiz verse, caiz olur mu?
CEVAP
Sonradan bildirmek şartıyla caiz olur.

Delinin fitresi
Sual: Delinin, fitre vermesi gerekir mi?
CEVAP
Evet, malı varsa fitresi kendi malından verilir. Velisi vermezse, deli iyileşirse, eski fitrelerini de kendisi verir. İyileşmezse, zaten sorumlu olmaz. (Dürr-ül-muhtar)

Yolcu fitre verir mi?
Sual: Seferi yani yolcu olan kimse, nisaba malikse fitre vermesi gerekir mi?
CEVAP
Evet, gerekir.

Hasta olanın fidye vermesi
Sual: Bir kimse, rahatsızlığından dolayı Ramazan ayında oruç tutamasa, iyileşince kaza edecek olsa, yine de Ramazan ayında tutamadığı oruçların fidyesini vermesi gerekir mi?
CEVAP
Hayır, kaza edecek gücü olan, fidye vermez. Fidye verse bile, iyileşince kaza etmesi gerekir.

Deve zekâtı
Sual: Develerin zekâtı dişi deve olarak mı verilir?
CEVAP
Beş devesi olan, bir koyun verir. 24’e kadar dört koyun verilir. 25’ten 35’e kadar olan deve için, iki yaşına girmiş bir yavru dişi deve verilir. 36’dan 45’e kadar, üç yaşına girmiş dişi deve yavrusu verilir. 46’dan 60’a kadar, yük vurulabilecek, dört yaşına girmiş dişi deve verilir. Bundan daha fazlası için de, yine belli sayılarda dişi deve verilir.

Ezan okunurken
Sual: Ezan okunurken hemen orucumuzu açmakta mahzur var mıdır?
CEVAP
Vaktin girmesi şarttır, ezan erken veya geç okunabilir. Vakit girmişse, ezan okunmasa bile orucu açmak caizdir. Vakit girmemişse, ezan okunsa da orucu açmak caiz olmaz. İmsak vakti yiyip içmek de böyledir. Yani ezana değil vaktin girmesine itibar edilir. İmsak vakti girmişse, daha ezan okunmasa bile, artık yiyip içmeyi kesmek gerekir. Namaz kılmak da böyledir. Ezana değil vakte itibar edilir.( bu vakitlere de internetten türkiye takviminden bakın arkadaşlar temkin vakti kaldırılmış diyanetin takvimlerinde oruçlar tehlikeye atılmış ben hep takvimden bakarım imsak ve iftar için ezanla farklı diyanetin imsakiyesiyle farklı. karşılaştırınca farkı göreceksiniz)

dinimiz islam.com

Özürsüz oruç tutmamak

Sual: Oruç tutmamayı mubah kılan özürler nelerdir?
CEVAP
Oruç tutmamayı mubah kılan özürler şunlardır:
1- Hastalık: Hasta olan veya oruç tutunca hastalığı artan kimse, oruç tutmaz veya tutuyorsa bozabilir. Hastaya bakan da, hasta hükmündedir. Hastaya bakmak için sıkıntıya girerse, oruç tutmayabilir.

2- Sefer: 104 km uzağa giden kimse, 15 günden az kaldığı yerde seferi olur. Yolculukta sıkıntı olur, iş aksar veya kazaya sebep olacak bir durum olursa, orucu kazaya bırakmak caiz olur. Hadis-i şerifte, (Seferde sıkıntı içinde oruç tutmak, iyilik sayılmaz) buyuruldu. (Buhari)

3- Gebe ve emzikli olmak: Kendine veya çocuğuna bir zarar gelecekse, gebe ve emzikli kadın oruç tutmaz. Hadis-i şerifte, (Allahü teâlâ, gebeyle emzikli kadına oruç tutmaması için ruhsat verdi, orucunu tehir etti) buyuruluyor. (Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)
Emzikli kadın, kendi çocuğunu veya başkasının çocuğunu emzirse de hüküm aynıdır.

4- Açlık ve susuzluk: Kendisinde şiddetli açlık ve susuzluk meydana gelen kimse, ölüm tehlikesi varsa veya aklı gidecekse yahut hastalanıp bir zarara uğrayacaksa orucunu bozabilir.

5- İhtiyarlık: Oruç tutamayan yaşlı kimsenin, iyileşme ihtimali de yoksa tutamadığı günler için fidye verir. 30 günün fidyesi 52 kg. undur. Veya 52 kg un alacak altın da verilebilir.

6- İkrah: Oruçlu, (Orucunu bozmazsan seni öldürürüz veya bir uzvunu keseriz) diye tehdit edilmişse, dediklerini yapmaya güçleri yetiyor ve blöf yapmıyorlarsa, oruçlunun orucunu bozması mubah olur.

Ramazan-ı şerifte, oruç tutmak çok sevabdır. Özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır. Hadis-i şerifte, (Özürsüz Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz) buyuruldu. (Tirmizi)

Oruç bozulunca
Sual: Ramazan ayında, orucu bozulan kimse, artık yiyip içebilir mi?
CEVAP
Ramazan günü orucunu herhangi bir sebeple bozan, seferdeyken kendi şehrine gelen yani gelince mukim olan ve hayzı kesilen kadın, akşama kadar oruçlu gibi durur, yiyip içmez; fakat hayzı başlayan kadın, oruçlu gibi durmaz; yiyip içer. Oruç tutamayacak bir özrü olanlar, oruç tutamadıkları günler, gizli yiyip içmelidir.

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Sılam,

Oruç ile ilgili yazıları okuyorum. Allah razı olsun bizi bilgilendiriyorsun. Çok sağol.
Sıla, Dua köşesinde Kelime-i Tevhid konusunu bulamadım. Ben mi göremiyorum ya da başka yere mi taşındı anlamadım. Selam ve dua ile...

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Tüm kardeşlerim Hayırlı cumalar,Rabbim dualarımızı kabul eylesin..
Sıla Ablacım oruçla ilgili yazılarını okudum. Bilgilendirdiğiniz için Allah razı olsun, Rabbim güç kuvvet , sağlık , afiyet versin size, hepimize..
Allaha emanet olun...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Sılam,

Oruç ile ilgili yazıları okuyorum. Allah razı olsun bizi bilgilendiriyorsun. Çok sağol.
Sıla, Dua köşesinde Kelime-i Tevhid konusunu bulamadım. Ben mi göremiyorum ya da başka yere mi taşındı anlamadım. Selam ve dua ile...
aleyküm selam canım amin inşallah. canım dua köşesindeki konularımın hepsini, çoğu konumu kapattırdım. senin bugün haber vereceğini tahmin ediyordum aslında. istersen 70 000 tevhidi ikimiz paylaşalım iki ayda falan okuyalım.

Selamün Aleyküm
Tüm kardeşlerim Hayırlı cumalar,Rabbim dualarımızı kabul eylesin..
Sıla Ablacım oruçla ilgili yazılarını okudum. Bilgilendirdiğiniz için Allah razı olsun, Rabbim güç kuvvet , sağlık , afiyet versin size, hepimize..
Allaha emanet olun...
aleyküm selam canım Allahım senden de razı olsun. amin inşallah. Allah sna da kolaylıklar versin. hamileliğini hayırlısıyla tamamlamayı nasip etsin.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm,kolay gelsin hepinize.
Allah bu günlerin hayrını üzerimizden eksik eylemesin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt