Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

su_sıla

Kayıtlı Kullanıcı
hayır olsun sıla benim bildigim kadarıyla bu saate kadar giriyordu

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm
su sıla kardeşim hoş geldiniz.
evet elimizden geleni yapıyoruz inşallah hep böyle devam ederiz

sıla ablamız şimdi yetişir bize onu kulakları çınlamıştır
eminimki oda şimdi '' Zekerani bi hayrin '' diyordur.
Allah da ablamızı hayırla ansın inşalah

su_sıla

Kayıtlı Kullanıcı
sagol allah razı olsun ben sizlere göre kardeş sayılmam:a16::a16:
kardeşimin rahatsızlıgı nedeniyle devamlı giremedim
ara biraz uzun oldu galiba fakat hatimlere katılma fırsatım oldu allahın izniyle
ezberleri genelde tekrar olarak yaptım yasini tekrar etmek istiyorun kısmet olursa benim için çok iyi oldu tekrar fırsatı buldum sagol allah razı olsun herşey gonlunce olsun

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum,

gitmeden önce selam vereyim dedim:a12:

ALLAH c.c. razi olsun Erhan kardesim, hepiniz de dualarimda olcaksiniz, insALLAH hayirli haberini duyarim,

Mervem ALLAH c.c. razi olsun, insALLAH tez dönerim

ALLAH c.c. sizden de razi olsun Erhan kardesim, Mervecim, bende güldüm:a21:
amin Erhan kardesim hep böyle güzellikler nasip etsin, sizlerle bu hayirli yarista olmak çok güzel,

hakkinizi helal edin, hayirli günler
...B)

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Sila ablam da yok, evat su-sila ablacim bu saate kadar girerdi,
Sila ablacim hakkini helal et, hayirli günler herkese...

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam leylacım varsa hakkım helal olsun
hayırlı yolculuklar

sıla ablacım nerelerdesin gelmedin bugün
inşallah kötü bi durum yoktur...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm arkadaşlar leyfunnur gitmiş yetişemedim maalesef
sabah kahvatıdan sonra dişçiye gittim dişim ağrıyor maalesef olmadı bu seferde. dr yokmuş sonra geldi baktı ağrı kesici iç dedi hep ağrı kesici mi içcem anlamadım. çıktık baya yürümüştük zaten uzak tekrar yürüdük kreşe gittik ereni okuttum beklemeden eve geldik mahalleden elif ba öğrenen var çağırdım 11,30 da geldi bir başkası daha geldi çalıştırdım aynı zamanda. yemek derken az önce gittiler. tabi internette var burda seviyorlar çocuklar. :)
bugün yasinin ilk sayfası tabi ezberi bitirenlere henüz başına geçemedim hemen meali bulayım okuyalım.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
17.DERSİMİZ

YASİN SURESİ 1.SAYFA

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM:estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

Kuran.tv | Kuran Oku, Meal Oku, Kuran Dinle, Kuran İzle, Kuran Video, Kuran Mp3

MEALİ

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]KURAN'I KERİM TÜRKÇE MEALİ[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif](ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR)[/FONT]​

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]36-YASİN: [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1 - Yâsîn.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2-3 - Ey Muhammed! Hikmetli Kur'ân'a andolsun ki, sen risâlet görevi[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4 - Dosdoğru bir yol üzerindesin.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5-6 - Babaları korkutulmamış ve kendileri de gafil olan bir kavmi, çok güçlü ve çok merhametli olan Allah'ın indirdiği (Kur'ân) ile korkutasın.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]7 - Andolsun ki onların çoğunun üzerine azab sözü hak olmuştur. Onlar imana gelmezler. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]8 - Çünkü biz onların boyunlarına kelepçeler geçirmişiz. O kelepçeler çenelerine dayanmıştır da burunları yukarı, gözleri aşağı somurtmaktadırlar. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]9 - Hem önlerinden bir sed, arkalarından bir sed çekmişiz, kendilerini sarmışızdır. Baksalar da görmezler.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]10 - Onları korkutsan da korkutmasan da onlara göre birdir, inanmazlar. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]11 - Sen ancak Kur'ân'a tabi olan ve görünmediği halde Rahman olan Allah'tan korkan kimseyi sakındırırsın. İşte onu bir bağışlanma ve çok şerefli bir mükafatla müjdele. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]12 - Gerçekten biz ölüleri diriltiriz, onların önceden yapıp gönderdiklerini ve bıraktıkları eserlerini yazarız. Zaten biz her şeyi açık bir kütükte, bir "imam-ı mübin"de (ana kitapta, yani Levh-i mahfuzda) sayıp tesbit etmişizdir. [/FONT]

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Surenin Fazileti

Bu Sure-i Celile hakkında bir kısım hadis-i şerifler zikredilmiştir. Pey­gamber efendimiz bu hadis-i şeriflerinin birinde buyuruyor ki:

"Herşeyin bir kalbi vardır. Kur´anın kalbi de Yasin´dir. Kim Yasin suresi­ni okursa Allah o kişinin Yasini okumasından dolayı ona Kur´anı on kere oku­muş kadar sevap yazar.[2]

Peygamber efendimiz diğer bir hadis-i şerifinde de şöyle buyuruyor:

"Yasini ölülerinizin başında okuyun[3]

Yani, can çekişmekte olan hasta­larınızın yanında okuyun. Umulur ki Allanın rahmeti onun üzerine iner de rahatça can verir. Veya ölmüş olan kişilerin üzerine okuyun umulur ki Allah onla­rın taksiratlarını affeder.

Peygamber efendimiz diğer bir hadis-i şerifinde de şöyle buyurmuştur:
"Bakara suresi Kur´anın hörgücü ve zirvesidir. Onun her âyetiyle birlikte seksen melek yere inmiştir. Âyete´l-Kürsi Arş´ın altından çıkarılıp Bakara sure­sine eklenmiştir. Yasin ise Kur´anın kalbidir. Kim, Allah tealamn rızasını ve âhiret yurdunu dileyerek Yasini okuyacak olursa onun günahı bağışlanır. Siz onu, ölülerinizin üzerine okuyun. [4]

[2] Tirmizî, K.el-Fadail el-Kur´an, bab: 7, Hadis no: 2887
[3] Ebu DâvÛd, K. el-Cenaiz, bab: 24, Hadis no: 3121 / İbn-i Mâce, K.el-Cenaiz, bab: 4 Hadis no: 1448 [4] Ahtned b. Hanbel, Müsned, C.5, S.26.

mir_erhan

Moderator
ve aleyküm selam ablam hoş geldin.
geçmiş olsun Allah celle celalüh şafi ismi ile şifa versin inşallah.

bütün derslerimiz güzeldi ama güzelin de güzeli var o da bu dersimiz.
heyecanla bu güzel dersi Yasin i şerifi ezbeleriz inşallah ben çok çok istiyorum inşallah bir aksilik çıkmadan ezberleriz...
Rabbim sonuna kadar ezberlemeyi nasip etsin bizlere.
hayırlı olsun drsimiz.
selam ve dua ile

şekerleme

Kayıtlı Kullanıcı
439.jpg

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
evet erhan kardeşim yasini ezberlemeyi her müslüman ister. şöyle baştan sona takır takır okumak çok güzel. amin duan içinde çok sağol.

şekerleme bana kalırsa her gün bir sayfa koyarım siz çabalayın zaten bilinen bir sure her gün bir sayfa ezberlenir inşallah. bana haber verin. olmazsa iki günde bir sayfa yapalım. benim kızlar elif ba öğrenenler yine geldi gitti bir posta az önce. şu ana kadar hiç çalışamadım. yanlız dün üç kere okudum yasini baya iyiydi hamd olsun. ikindiyi kılmam lazım. grş inşallah. kolay gelsin.

şekerleme

Kayıtlı Kullanıcı
elhamdülillah hümeze,şifa,nazar
ayetlerini ezberledim şükür

yasin şerif ilk sayfayı bugün ezberleyim Allah izin verise
ikinci sayfa accayip zor gelir bana 3 gün çok çalışayım inş ALLAH İZİN verise yetişirim size

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
esselamunaleykm ve rahmetullah ve berekatühü ablacım..
dün nazar ve şifa ayetlerini ezberledim elhamdülillah ama yine tekrar edeceğim şimdi.. sonrasında yasini şerife geçiyorum Allah ıizin verirse zaten ilk sayfası hemen hemen ezberimde kontrol etmem lazım.. kadir süresini de ezberlemiştim. eksikliklerimi gidereyim o arada...
Selam ve dua ile..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
elhamdülillah hümeze,şifa,nazar
ayetlerini ezberledim şükür

yasin şerif ilk sayfayı bugün ezberleyim Allah izin verise
ikinci sayfa accayip zor gelir bana 3 gün çok çalışayım inş ALLAH İZİN verise yetişirim size
maşallah ne güzel canım ikinci sayfayı da üçe bölersin ilk beş satırı çalışırsın sonra ikinci beş satırı sonra ikisini birleştirirsin çalışırsın sonra son beş satırı en son da tüm sayfayı çalışırsın bir günde bile biter ikinci günde bol tekrar sonuç başarı............:)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
17.DERSİMİZ

YASİN SURESİ 1.SAYFA

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM:estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

Kuran.tv | Kuran Oku, Meal Oku, Kuran Dinle, Kuran İzle, Kuran Video, Kuran Mp3

MEALİ

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]KURAN'I KERİM TÜRKÇE MEALİ[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif](ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR)[/FONT]​
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]36-YASİN: [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1 - Yâsîn.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2-3 - Ey Muhammed! Hikmetli Kur'ân'a andolsun ki, sen risâlet görevi[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4 - Dosdoğru bir yol üzerindesin.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5-6 - Babaları korkutulmamış ve kendileri de gafil olan bir kavmi, çok güçlü ve çok merhametli olan ALLAH'ın indirdiği (Kur'ân) ile korkutasın.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]7 - Andolsun ki onların çoğunun üzerine azab sözü hak olmuştur. Onlar imana gelmezler. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]8 - Çünkü biz onların boyunlarına kelepçeler geçirmişiz. O kelepçeler çenelerine dayanmıştır da burunları yukarı, gözleri aşağı somurtmaktadırlar. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]9 - Hem önlerinden bir sed, arkalarından bir sed çekmişiz, kendilerini sarmışızdır. Baksalar da görmezler.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]10 - Onları korkutsan da korkutmasan da onlara göre birdir, inanmazlar. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]11 - Sen ancak Kur'ân'a tabi olan ve görünmediği halde Rahman olan ALLAH'tan korkan kimseyi sakındırırsın. İşte onu bir bağışlanma ve çok şerefli bir mükafatla müjdele. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]12 - Gerçekten biz ölüleri diriltiriz, onların önceden yapıp gönderdiklerini ve bıraktıkları eserlerini yazarız. Zaten biz her şeyi açık bir kütükte, bir "imam-ı mübin"de (ana kitapta, yani Levh-i mahfuzda) sayıp tesbit etmişizdir. [/FONT]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt