Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Zilzal Suresi TABERİ tefsiri

Zilzal suresi sekiz âyettir ve Medine´de nazil olmuştur. Abdullah b. Amr diyor kf:

"Bir adam Resulullaha geldi ve "Ey Allanın Resulü bana Kur´an okut." dedi. Resulullah da ona:""Elif Lam, Ra" surelerinden üçünü oku." de­di. Adam: "Yaşım ilerledi, kalbim katılaştı, dilim ağırlaştı." dedi. Resulullah:" "Ha, Mîm" surelerinden üçünü oku." dedi. Adam yine aynı sözleri söyledi. Resulullah ona: "Sebbih" surelerinden üçünü oku." dedi. Adam yine aynı şeyleri söyledi ve dedi ki: "Ey Allanın Resulü, sen bana manası kapsamlı bir sure okut." Resulullah da ona Zilzal suresini okuttu. Onu bitirince Adam dedi ki: "Seni hak peygamber olarak gönderene yemin olsun ki ben bu surenin üzerine bir şey ilave etmeyeceğim." Sonra dönüp gitti. Bunun üzerine Resulullah iki defa: "Adamcağız kurtuluşa erdi." dedi.[1]

Enes b. Malik diyor ki:

"Resulullah, sahabilerinden bir adama: "Ey filan evlendim mi?" dedi. Adam: "Hayır vallahi ya Resulullah. Benim evlenecek bir şeyim yok." dedi. Re­sulullah: "Sende yok mu?" de­di. Adam: "Evet var" dedi. Resulullah: "O, Kur´anın üçte biridir." dedi ve bu­yurdu ki: "Sende yok mu?" Adam: "Evet var" dedi. Resulullah: "O.Kur´anin dörtte biridir." dedi ve buyur­du ki: "Sende yok mu? Adam: Evet var" dedi. Resulullah: "O, Kur´anın dörtte biridir." dedi ve buyurdu ki: "Sende yok mu?" Adam "Evet var" dedi. Resulullah: "O, Kur´anın dörtte biridir." dedi ve adama: "Evlen, ev­len." buyurdu.[2]

Rahman ve Rahim olan Allanın adıyla.

1- Yeryüzü şiddetli sârslip zelzeleye uğratıldığı,

2- Yer, içindeki ağırlıkları çıkarıp dışarıya attığı,

3- İnsan: "Ne oluyor bu yere?" dediği zaman,

Kıyametin kopmasından dolayı yeryüzü şiddetli depremiyle sarsıldığı za­man, yeryüzü, içinde bulunan ölüleri, diri olarak dışarı attığı zaman, insanların dehşete kapılarak: "Ne oluyor bu yeryüzüne?" dedikleri zaman,[3]

4-5- O gün yer, rabbinin ona vahyctmesiylc haberini anlatacaktır.

İşte o gün yeryüzü, haberlerini anlatacaktır. Yeryüzünün böyle konuşma­sı. Allanın, kendisine emretmesiyle olacaktır.

"Resulullah "O gün o, haberini anlatacaktır." âyetini okudu ve buyurdu ki: "Biliyor musunuz yeryüzünün anlatacağı haberler, her erkek ve kadının, üze­rinde işledikleri amellere şahitlik etmesidir. Yeryüzü: "Filan gün şu ve şu ameli işledi." diyecektir. İşte onun haberi budur." buyurdu.[4]

Bir kısım âlimler bu âyetleri şöyle izah etmişlerdir: "İşte o gün yeryüzü sarsılacak ve içinde bulunan ölüleri dışarı atarak haberlerini bildirecek ve bunla­rı Allah kendisine emrettiği ve izin verdiği için yapacaktır." Yani yeryüzünün haberlerini anlatması demek, içinde bulunanları dışarı atması demektir. Abdul­lah b. Mes´ud Mücahid ve Said b. Cübeyrbu âyetleri bu şekilde izah etmişlerdir.[5]

6- O gün insanlar, amelleri kendilerine gösterilmek için kabirlerin­den bölük bölük çıkacaklardır.

Kıyamet gününde hesaba çekilme alanında insanlar bölük bölük ayrıla­caklar, bir kısmı sağ tarafa geçip cennete doğru yol alacaklar diğerleri ise sol ta­rafı tutup cehenneme doğru yol alacaklardır Kıyamet gününde insanların bölük bölük ayrılmaları, dünyada iken yaptıkları amellerini görmeleri içindir. İyi amel işleyenler, dünyada iken yaptıkları amelleri ve o ameller karşılığında verilen âhiret nimetlerini görecekler, kötü amel işleyenlerde dünyada işledikleri günah­larım ve onlar için âhirette verilen cezalan göreceklerdir.[6]

7- Kim zerre miktarı iyilik yapmışsa onun sevabını görür.

8- Kim de zerre miktarı kötülük yapmışsa onun cezasını görür.

Abdullah b. Abbas bu âyetleri şu şekilde izah emiştir: "mümin olsun kâfir olsun kim dünyada iken zerre kadar bir hayır işleyecek olursa âhirette onun sevabını görecektir. Kim de dünyada iken zerre kada kötülük işleyecek olursa o da âhirette onun cezasını görecektir. Mümin, iyiliklerini de kötülükleri­ni de görecek, Allah onun kötülüklerini bağışlayacaktır. Kâfir de yaptığı iyilik­leri ve kötülükleri görecek, Allah onun kötülüklerini bağışlayacaktır. Kâfir de yaptığı iyilikleri ve kötülükleri görecek fakat iyilikleri reddedilip kötülükleri karşılığında azap görecektir.

Muhammed b. Ka´b el-Kurezi ise bu âyetleri şöyîe izah etmiştir: Dünyada iken herhangi bir kâfir, zerre miktarı bir iyilik yapacak olursa onun karşılığını dünyada iken bizzat kendi nefsinde veya malında yahut ailesinde bulmuş olur.Böylece dünyadan hiçbir hayırı olmayarak ayrılıp gider. Herhangi bir mü­min de dünyada iken bir kötülük işleyecek olursa, dünyada iken bizzat kendisin­de veya ailesinde, yahut malında o kötülüğün cezasını görür. Böylece dünya­dan, kötülüğü bulunmadığı halde ayrılıp gider.

Taberi bu âyetleri tefsir ettikten sonra bir kısım nasslan zikretmekte ve sonunda şunları söylemektedir: Resulullahtan nakledilen bu haberler bizlere bil­diriyor ki mümin, yaptığı günahların karşılığını dünyada görür, sevaplarının karşılığını ise âhirette görecektir. Kâfir ise yaptığı iyiliklerin karşılığını dünyada görür, kötülüklerinin cezasını ise âhirete çekecektir. Onun inkarı´ile birlikte dünyada işlediği iyilikler âhirette ona hiçbir fayda sağlamayacaktır."

Taberi konuyla ilgili olarak şu nasslan zikretmiştir: Enes diyor ki: "Ebu-bekir (r.a.) Resulullah (s.a..v) ile birlikte yemek yiyordu. O sırada: "Kim zerre miktarı iyilik yapmışsa onun sevabını görür. Kim de zerre miktan kötülük yap­mışsa onun cezasını görür." âyetleri nazil oldu. Bunun üzerine Ebubekir elini yemekten çekti ve dedi ki: "Ey Allahın Resulü, ben yaptığım zerre miktan bir kötülükten dolayı cezalandırılacağım ha?" Resulullah buyurdu ki: "Ey Ebubekir, senin dünyada iken gördüğün kötülükler, zerre miktarı olan serlerdir. Zerre miktarı olan hayırları ise Allah senin için biriktirmektedir. Sen onları kıyamet gününde bulacaksın."

Mesruk diyor ki: "Hz. Aişe dedi ki:

. "Ey Allanın Resulü, şüphesiz ki Abdullah b. Cüd´an, cahiliye döneminde akrabasına iyi davranır ve yoksulları doyururdu. Bunlar ona bir fayda verecek mi?" Resulullah buyurdu ki: "Hayır bir fayda vermeyecek. Zira o hiçbir gün: "Rabbim, sen ceza gününde benim hatalarımı affet." dememişti.[7]

Adiy b. Hatim diyor ki:

"Dedim ki: Ey Allahın Resulü, babam akrabaya iyi davranır, misafire ik­ram eder ve şunları yapardı." Resulullah buyurdu ki: "Senin baban bir şeyler is­tiyordu ve istediğine ulaştı. (Yani dünyada iken övülmesini ve anılmasını isti­yordu. Onu da elde etti. Bu itibarla iyiliklerin âhirette ona bir faydası yoktur.)[8]

Alkame diyor ki:

"Seleme b. Yezid el-Cafi dedi ki: "Ben ve kardeşim, Resulullaha gittik. Ona: "Ey Allahın Resulü, annemiz Melike akrabaya iyi davranıyor, misafire ik­ramda bulunuyor ve şunu şunu yapıyordu. O, cahiliye döneminde öldü. Bu yaptıkları, ona bir fayda sağlayacak mı?" Resulullah: "Hayır." dedi.[9]

Enes b. Malik, Resulullahın şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

"Allah, yaptığı iyilikte hiçbir mümine haksızlık yapmaz. Mümine dünya­da iken o iyiliğinin karşılığı verilir. Âhirette de onun karşılığında mükafaatlan-dırılır. Kafire ise Allah için yaptığı iyiliklerinin karşılığı dünyada verilir. Böyle­ce âhirete göçtüğünde demükafaatlandınlacak hiçbir iyiliği kalmaz.[10]

Âyette zikredilen "Zerre" kelimesi, "Ağırlığı ölçülemeyecek kadar kü­çük" olan bir kurt veya küçük kırmızı karınca olarak izah edilmiştir.

Peygamber efendimiz buyuruyor ki:

"At beslemek üç şeye sebep olur. Bir adam için mökafaata, diğeri için ih­tiyaç gidenneye, başka biri için de günaha. Atı kendisi için mükafaata sebep olan kimse atını Allah yoluna tahsis eden kimsedir. Bu kişi atını bir çayıra veya bir bahçeye bağlandığında atı ipine bağlı iken çayır ve bahçede yaptığı şeyler onun için iyilikler olarak yazılır. Şayet at ipini koparıp bir veya iki adım şahla­narak yürüyecek olursa atın izleri ve dışkıları-.onun için iyilikler olarak yazılır. Şayet bu at bir nehirden geçer de sahibi istemediği halde oradan su içecek olur­sa bu da sahibi için iyilikler olarak yazılır. Evet işte böyle bir at sahibi için mti-kafaat vesilesidir. Bir kişi de atını kimseye muhtaç olmamak için ve şahsiyetini korumak için besleyecek olur da Allanın, o atın boynunda ve sırtındaki hakları­nı unutmayacak olursa bu da onun için ihtiyaçlarını karşılama aracıdır. Bir kişi de atını sadece böbürlenmek gösteriş yapmak ve kaşkalanna düşmanlık etmek için besleyecek olura bu da onun için bir günah vasıtasıdır." Bundan sonra Re-sulullahtan, eşekler hakkında soruldu. Resulullah buyurdu ki: "Allah bana, eşek­ler hakkında şu emsalsiz ve genel ifadeli âyetler dışında bir şey indirmedi.. O âyetler şunlardır: "Kim zerre miktarı iyilik yapmışsa onun sevabını görür. Kim de zerre miktarı kötülük yapmışsa onun cezasını görür."[11]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Ebu Davud, K. es-Salah, bab: 326, Hadis no: 1399 / Ahmed b. Hanhel, Müşned, C.2, S.169

[2] Timizi, K. Fadail el-Kur´an, bab: 10, Hadis no: 2895

Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 9/193-194.

[3] Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 9/195.

[4] Tirmizi. K. Tefsir el-Kur´an, Sure:99 bab: 1, Hadis no: 3353

[5] Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 9/195-196.

[6] Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 9/196.

[7] Müslim, K.el-İman, bab: 365. Hadis no: 214 / Ahmed b. Hanbel, Müsned, C.6, S.93

[8] Ahmed b. Hanbel, Müsned, C.3, S.377, 379

[9] Ahmed b. llanbel, Müsned. c. 4 S. 478

[10] Müslim. K. el- Munfekîn. bab: 56, Had» No: 2808 / Ahmed b. Hanbel Müsned, C. 3 S. 123

[11] Buharı, K. Tefsir eI-Kur´an, Sure:99

Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 9/197-200.

http://www.haznevi.net/icerikoku.aspx?KID=5428&BID=62

alıntıdır

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm kardeşlerim yeni dersimiz hayırlı olsun en kısa zamanda ezberlemeyi Rabbim nasip etsin. bu sureyi çabuk geçicez arkadaşlar sekiz ayet kısa kısa kolay ezberlenebilir. günde üç ayet ezberleyelim inşallah namazlarda okuyalım. bolca dinleyelim. aşağıdaki linkte hem dinleyebilirsiniz hem meal var hem tefsir güzel hazırlanmış Allah razı olsun.

http://www.kuranmeali.com/sureler.asp?meal=diyanet&sureno=99http://www.kuranmeali.com/sureler.asp?meal=diyanet&sureno=99

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykumselam Sila ablam,
ALLAH C.C. razi olsun senden, yeni dersimizi koymussun,
ben ezbere baslamistim, takildigim yerler var onlari düzeltirim,
Amin, Rabbim en kisa zamanda ezberlemeyi nasip etsin,
hayili günler ablacim...
B)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin leyfunnurum inşallah çabuk ezberleriz az kaldı surelerimiz

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
9.EZBERİMİZ(zilzal suresi)

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM:estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

[URL="http://img514.imageshack.us/img514/1305/zilzal.jpg"] [/URL]

ZİLZAL SURESİ MEALİ

1. Yerküre kendine has sarsıntısıyla sallandığı,

2. Toprak ağırlıklarını dışarı çıkardığı,

3. Ve insan "Ne oluyor buna!" dediği vakit,

4. İşte o gün (yer) haberlerini anlatır,

5. Rabbinin ona bildirmesiyle.

6. O gün insanlar amellerini görmeleri (karşılığını almaları) için darmadağınık geri dönüp gelirler.

7. Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür.

8. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu görür.

http://www.kuranmeali.com/sureler.as...anet&sureno=99

şekerleme

Kayıtlı Kullanıcı
Aklımda tutamıyor, ezber yapamıyorum!

Büyük zatlar, hâfıza geriliğinden ve ezberleyememekten şikayette bulunan insanları şu hadis-i şerifte tarif edilen dört rekatlık namaza ve arkasından yapılan duaya yönlendirmişlerdir:

Bir gün Hazreti Ali, Allah Rasûlü’ne gelip Kur’an’ı hâfızasında tutamamaktan yakınır; “Bu Kur’an göğsümden uçup gidiyor Onu ezberimde tutamıyorum” der Bunun üzerine Rasûl-ü Ekrem Efendimiz ona, “Cuma gecesinin son üçte birinde kalk; o, meleklerin şahit olduğu zamandır, onda yapılan dualar kabul edilir Şayet o saatte kalkamazsan, gecenin evvelinde veya ortasında kalk ve dört rek’at namaz kıl Birinci rek’atında Fatiha ile Yasin’i, ikinci rek’atında Fatiha ile Duhan’ı, üçüncü rek’atında Fatiha ile Secde suresini, dördüncü rek’atında ise Fatiha ile Mülk suresini oku Tahiyyâtı bitirdiğin zaman Cenâb-ı Hakk’a güzelce hamd ü senâda bulun Bana ve diğer peygamberlere de salavât getir Erkek-kadın bütün mü’minler için Allah’tan mağfiret dile Bu okuduklarının akabinde de şu duayı söyle!” buyurur ve kitaplarda “Hıfz duası” adıyla yer alan duayı tekrar etmesini ister (Bu dua, “Kur’an’ı hıfz etme namazı ve duası” başlığı altında Mealli Dua Mecmuası’nın 87 sayfasında da mevcuttur)

Hazreti Ali (kerremallahu vechehu) tarif edildiği üzere bunu beş veya yedi gece yapar ve Allah Rasûlü’ne gelip şöyle der: “Ya Rasûlallah! Ben daha önceleri dört-beş ayeti bile ezberleyemiyordum Fakat şimdi kırk ayet kadar ezberleyebiliyorum Onu okuduğumda da sanki Allah’ın kitabı gözümün önündeymiş gibi oluyor Yine önceleri bir hadisi duyup tekrar ettiğimde tam ezberleyemezdim Fakat, şimdi hadisleri işitip onları rivayet ettiğimde bir harf bile kaçırmıyorum” (Tirmizî, Daavât, 114)

Ailem Dergisi
Sayı:244

duaya aşağıdaki linkten bakabilirsiniz arkadaşlar
Aklımda tutamıyor, ezber yapamıyorum! - Mumsema islam Arsivi

Allah razı olsun Sıla abla
:T

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin ablacım :)
bişey değil denemekte fayda var

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm
bütün kardeşlerimin Allah celle ve celalüh yardımcıları olsun.bün müslümanları birlik şuuru ve hakkıyla ümmet olma bilinci versin...
zülüm altında ki bütün müslümanları rahmetinden mahrum bırakmasın
zülme yürüyenlerin hepsini KAHHAR ismi ile ismi azam hürmetine AHRETSİN İNŞALLAH
zülme alkış tutan ve zülmeden başta çin yönetimindeki zülüm yanlıları ve yandaşlarının planlarını başlarına yıksın kahretsin inşallah onları.
kusura bakmayın ciğerim yanıyor artık zülmediyorlar....

neyse .

sıla ablam Allah emeklerinin karşılığını kat kat versin inşallah.
yeni dersimiz başlamış ben bugün işyerindeki yoğunluktan ancak gelebildim.
ama yetiştireceğim diyorsam Allahın izni ile öyle olacak.
ezber yapan kardeşlerim nefeslerinize sağlık.
benim gibi biraz geriden gelenlerin de Allah celle celalüh yardımcısı olsun inşallah.

dualarınızda beni de unutmazsınız inşallah.

selam ve dua ile

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam kardeşim hem çindeki olaylar hem de başörtülü bayanın bıçaklanarak öldürülmesi sabah çok üzdü allah yardımcısı olsun kardeşlerimizin. başörtülü bayana terörist demiş şahıs bayan da mahkemeye vermiş. mahkemede herkesin gözü önünde 18 yerinden bıçaklamış merhametsiz öldürmüş eşini de üç yerinden bıcaklamış üç yaşında çocukları varmış. sabah kahvaltı hazırlarken radyodan burç fm den çok üzüldüm dünya ne insanlarla dolu.

bu sure kolay kardeşim bir iki günde ezberlenecek bir suredir Allahın izniyle.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
efruz afif kardeşimiz de bir aydır girmedi inşallah iyidir kendisi memlekete gideceğini söylemişti gitmişti hamileydi herşey yolundadır inşallah. Allah yardımcısı olsun.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı

ZİLZAL SURESİ MEALİ

6. O gün insanlar amellerini görmeleri (karşılığını almaları) için darmadağınık geri dönüp gelirler.

yeni dersimiz hayırlı olsun inşallah:)

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam minecim ne yoğunluğun var? işler de bitmiyor ki az önce çocuğa ders çalıştırabildim. daha iş çook. ama çok geç yatmamak lazım sabah namazı için

yoğunluğum güzel şeyler şükür yaramaz bi durum değil ama ben sizlre katılamadığıma üzülüyorum..şehir dışında olduğumdan ablam buradaydı eşiyle beraber 10 gün kaldılar onlardan sonra da burada gelen giden yada benim gitmem gereken yerler ev işleri rutin aynı işler derken gün nasıl geçiyor anlamıyorum şimdide diğer kardeşim geliyor..inş.yetişeceğim kaldığım yerden devam edeceğim..

gene bu halimize şükür allah gelenden gidenden geri koymasın güzel yoğunluk..görüşmek üzere..bu son dersi biliyorum bi kaç tekrarla pekiştireceğim inş.allah a emanet olun..

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam mine kardeşim hayırdır
inşallah kötü bir durum yoktur..:(
amiin
sende allah a emanet ol...

hamdolsun abla iyiyim(z) inşallah sen de iyisindir
ezberde eksikler benim de vardı ama hallettim çok şükür
inşallah sende eksikleri tamamlarsın ablacım

bu arada sıla ablambenim ezberim tmmdır
azmettim akşam çalıştım ve başardım:)
yeni derse ben hazırım
inşallah eksiği olan arkadaşlarımda en kısa zamanda tamamlar

hayırlı geceler....

yokçok şükür kötü bi durum yok ben sizlere yetişemediğim için kötüolduğumu yazzmıştım..sizlere alıştım katılamaynca insankötü hissediyor kendini..allah a emanet olun inş.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
MasALLAH Mervem bitirmissin ezberi:)

Sila ablam geçmis olsun, Rabbim bir daha dis acisi göstermesin insALLAH...

Mine abla insALLAH bu yogunluktan kurtulur ezbere kaldigin yerden devam Edersin, dualarimdasin insALLAH...

allah razı olsun amin kardeşim inş.yazz olması sebebi ile böyle oldu ama geçer inş.allah a emanet olun rabbim zihin açıklığı versin..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
yoğunluğum güzel şeyler şükür yaramaz bi durum değil ama ben sizlre katılamadığıma üzülüyorum..şehir dışında olduğumdan ablam buradaydı eşiyle beraber 10 gün kaldılar onlardan sonra da burada gelen giden yada benim gitmem gereken yerler ev işleri rutin aynı işler derken gün nasıl geçiyor anlamıyorum şimdide diğer kardeşim geliyor..inş.yetişeceğim kaldığım yerden devam edeceğim..

gene bu halimize şükür allah gelenden gidenden geri koymasın güzel yoğunluk..görüşmek üzere..bu son dersi biliyorum bi kaç tekrarla pekiştireceğim inş.allah a emanet olun..
yatılı misafir varken zor olur tabi günde bir kere bile okusan iyi olur zaten sırayla gidiyoruz. inşallah canım. sen de Allaha emanet ol.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun amin kardeşim inş.yazz olması sebebi ile böyle oldu ama geçer inş.allah a emanet olun rabbim zihin açıklığı versin..
inşallah canım biz de sizlere alıştık. birbirimize alıştık kaç aydır birlikteyiz. sen yine de günde bir iki kere gir derim kopma derim.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
[URL="http://img514.imageshack.us/img514/1305/zilzal.jpg"] [/URL]

ZİLZAL SURESİ MEALİ

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin deniz yıldızı sağol canım. bu sureyi birkaç okumayla halledicem sanırım. yarın biter inşallah benimkisi. yanlız beyyine suresinde şaşırdım bugün onu pekiştireyim en iyisi.

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm.
herkese hayırlı bereketli dua dolu birgün olur inşallah.
sizlerden özellikle dua dilemeye geldim.sıla ablam merve kardeşim ayşe ablam mine ablam
mine kardeşim leyfnnur kardeşim özellikle başta siz olmak üzere hepinizden dua istiyorum.
bugün oruç tutanlarımız vardır.bende tektek isminizi zikredip dua edeceğim.
20 sinde gireceğim sınav için hayırlı bir sonuç almak için

Allah hepinizden razı olsun
selam ve dua ile

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.
herkese hayırlı bereketli dua dolu birgün olur inşallah.
sizlerden özellikle dua dilemeye geldim.sıla ablam merve kardeşim ayşe ablam mine ablam
mine kardeşim leyfnnur kardeşim özellikle başta siz olmak üzere hepinizden dua istiyorum.
bugün oruç tutanlarımız vardır.bende tektek isminizi zikredip dua edeceğim.
20 sinde gireceğim sınav için hayırlı bir sonuç almak için

Allah hepinizden razı olsun
selam ve dua ile

aleyküm selam,
20sinde burda değilim ama dua edeceğim inşALLAH.
Allah hakkında hayırlısını,devamlı olanı,sağlam hayırlı, bol rızıklı olanı nasip eylesin inşALLAH.
bu zorlukları da aşarsınız.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt