Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İçinden geçeni paylaş... (4 Kullanıcı)

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
görünenin dışında .. yani burda bir normal görünen yağmur bulutlar...
ya biz insanlar için Rahmet bulutu nedir? aydınlanmış insanlar

Buda bir bakış açısı tabi ama kavramların kuranda nasıl kullanıldığı mutlaka araştırılmalı. Bir kaç örnek size,

Kuran'ı, inananlar için bir şifa ve rahmet olarak indirdik. Zalimlerin ise ancak zararını arttırır(isra-82)

Sonra Biz Musa'ya, iyilik yapanların üzerinde (nimetimizi) tamamlamak, herşeyi ayrı ayrı açıklamak ve bir hidayet ve rahmet olarak kitabı verdik. Umulur ki Rablerine kavuşacaklarına inanırlar. (En'am Suresi, 154)

Andolsun, Biz onlara bir kitap getirdik; iman edecek bir topluluğa bir hidayet ve bir rahmet olmak üzere bir bilgiye dayanarak onu çeşitli biçimlerde açıkladık. (Araf Suresi, 52)

Sakınıp rahmete kavuşmanız için, içinizden sizi uyarıp korkutacak bir adam aracılığı ile bir zikir (kitap) gelmesine mi şaştınız?" (Araf Suresi, 63)

Musa kabaran öfkesi (gazabı) yatışınca Levhaları aldı. (Onlardan bir) Nüshasında "Rablerinden korkanlar için bir hidayet ve bir rahmet vardır" (yazılıydı). (Araf Suresi, 154)

Onlara bir ayet getirmediğin zaman: "Sen onu (inmeyen ayeti) derleyip-toplasana" derler. De ki: "Ben, yalnızca bana Rabbimden vahyolunana uyarım. Bu, Rabbinizden olan basiretlerdir; iman edecek bir topluluk için bir hidayet ve bir rahmettir." (Araf Suresi, 203)

Ey insanlar, Rabbinizden size bir öğüt, sinelerde olana bir şifa ve mü'minler için bir hidayet ve rahmet geldi. (Yunus Suresi, 57)

Emrimiz geldiği zaman, tarafımızdan bir rahmetle Salih'i ve Onunla birlikte iman edenleri o günün aşağılatıcı azabından kurtardık. Doğrusu senin Rabbin, güçlü olandır, Aziz olandır. (Hud Suresi, 66)

Onlara bir ayet getirmediğin zaman: "Sen onu (inmeyen ayeti) derleyip-toplasana" derler. De ki: "Ben, yalnızca bana Rabbimden vahyolunana uyarım. Bu, Rabbinizden olan basiretlerdir; iman edecek bir topluluk için bir hidayet ve bir rahmettir." (Araf Suresi, 203)

......... daha onlarca

Ayrıca kuran da peygamber as. içinde "rahmettir" olarak geçer
(Ey Muhammed) Biz seni ancak âlemlere rahmet için gönderdik.(enbiya-107)

Son düzenleme:

leyla-1

Altın Üye
Allah kimsenin acısından sıkıntısından üzüntüsünden mutluluk duyanlara fırsat vermesin RABBİM.AMİN

leyla-1

Altın Üye
"Allah'tan bağışlanma diliyorum; O Allah ki, O'ndan başka ilâh yoktur, diridir, her şeyi ayakta tutandır; Rahman ve Rahimdir, celal ve ik-ram sahibidir. O'ndan, bu aciz, zelil, düşkün, fakir, perişan, miskin, hor-hakir, sana sığınan, kendisi için hiçbir yarar ve zarara sahip olmayan, ölümü, hayatı ve tekrar dirilmesi iradesinin dışında olan şu kulunun tövbesini kabul buyurmanı diliyorum."

leyla-1

Altın Üye
"Allah'ım; eğer günahlarım büyükse, Sen her şeyden daha büyük-sün -Senin afvın günahlarımdan daha büyüktür-, eğer tefritim (kusurum) çoksa Senin rahmetin daha çoktur ve eğer cimriliğim daimi ise sen daha cömertsin( Senin bahşişin sonsuzdur
).

leyla-1

Altın Üye
Dost istersen ALLAH yeter
Yaren istersen KUR'AN yeter
Mal istersen KANAAT yeter
Düşman istersen NEFİS yeter
Nasihat istersen ÖLÜM yeter

leyla-1

Altın Üye
CANIM ANNEM GÖZÜMÜN NURU BİRTANEM ben SENİ ÇOK ÖZLEDİM ANNEM YA:(
CANIM ANNEM CANIM AİLEM SİZİ ÇOK SEVİYORUM...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Sakınıp rahmete kavuşmanız için, içinizden sizi uyarıp korkutacak bir adam aracılığı ile bir zikir (kitap) gelmesine mi şaştınız?" (Araf Suresi, 63)
. alıntı

Peki ben ne dedim? Alemlere rahmet AHMED s.a.v demedim mi?
işte dedim yani diğer bir insan diğer insanlara rahmet oluyor, o nasıl oluyor?
Allah cc na giden yolu gösteriyor...

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
. alıntı

Peki ben ne dedim? Alemlere rahmet AHMED s.a.v demedim mi?
işte dedim yani diğer bir insan diğer insanlara rahmet oluyor, o nasıl oluyor?
Allah cc na giden yolu gösteriyor...

Of course,
O kutlu insan, Muhammed as. önce kendisi vahiy ile inşaa oluyor. Sonra da bizi vahiyle uyarıp inşaa olmamızı bildiriyor, ögütlüyor, örnek oluyor...

leyla-1

Altın Üye
Rabbim Üzüntülerimizi anlık, Sevinçlerimizi ömürlük, Dualarımızı tez zamanda kabul eyle. Amin!

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Cumamız Ümmete hayırlı olsun.
Bir şey yaratmak istediği zaman Onun yaptığı «Ol» demekten ibarettir. Hemen oluverir.
Yasin 82.

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
Diyanet te bu haftaki cuma hutbesini hazırlayan..... ya da birden çok kişi ise....... , yeterince ötekileştirme var, sizde mi başladınız. Yok selefi, yok vehhabi yok bilmem ne. Camileri ayrıştırma ya kadar gider bu iş Allah muhafaza. Bu diyanet ne yaptığını zannediyor. Yeterince ötekileştirme yapan var siz bari aklı selim davranın yazıktır.

Son düzenleme:

leyla-1

Altın Üye
“Rabbim, senin firkatinden(senden ayrı düşmekten) daha acı hiçbir şey olamaz. Senin dergâhından gayrıya yönelmek kördüğüm olmaktır, hiçliktir.

Ey ihsanının en azı, dünya mülkü olan Allah’ım. Sen kalplerde gizli olanı dahi bilirsin. Ben ne söyleyeyim?

Ey yardım isteyenlerin yardımcısı! Bizi hidayete çıkar. Bilgilerimiz ve mallarımız bizim için iftihar edilecek şeyler değildir.

Ya Rabbi! Lütfunla hidayete erdirdiğin kalbi, dalalete, sapıklığa meylettirme. Takdir kaleminin yazdığı şer ve belaları bizden çevir ve değiştir.

İlahi! Dünyada yüz binlerce tuzak ve dane var. Biz ise, aç kalmış hâris kuşlar gibiyiz. O daneler için tuzaklara atılıyoruz.

Her birimiz, doğan ve zümrüt-ü anka kuşları gibi yüksekten uçsak da, yine her an, yeni bir tuzağa tutuluyoruz.

Ey daima bizim ihtiyaçlarımızın melcei! Biz yine yolumuzu şaşırdık. Ya Rabbi, Senden başka sığınacak kimsemiz, barınacak yerimiz yoktur.

Ya Rabbi! Bize bakma ve ahvalimize nazar etme. Kendi ikramına, hudutsuz ihsanına bak da öyle lütfet.

Bu âlem de mevcut olan her şeyi bize olduğu gibi göster. Hayrı hayır ve şerri de şer olarak.

Rabbim! Bütün denizlerin suyu senin emrine tabiidir. Su ve ateş de senin mülkündür.

Ey Rabbimiz! Temizleyici suyunu, yani hidayet nurunu, inayet ve yardımını lütuf buyur da, şu âlemdeki bütün ateşler nura ve bilcümle azgınlıklar huzura inkilab etsin.

Ey Kadir-i Mutlak, ey kemiyet ve keyfiyetten münezzeh olan Rabbim! Sen zahire de, batına da vâkıfsın. İçimizi de bilirsin, dışımızı da.”

leyla-1

Altın Üye
“Hak şerleri hayr eyler; zannetme ki gayr eyler / Mevla görelim neyler; Neylerse güzel eyler

leyla-1

Altın Üye
Bir gün sormuşlar ermişlerden birine:

– Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?

– Bakın göstereyim, demiş, ermiş.

Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da ‘derviş kaşıkları’ denilen bir metre boyunda kaşıklar.

Ermiş sofradakilere, “Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz.” diye bir de şart koymuş. “Peki!” deyip içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar
sofradan.

Bunun üzerine, “Şimdi..” demiş ermiş:

– Sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe.

Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa. “Buyrun.” denilince, her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak içirmiş. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan.

“İşte!” demiş ermiş ve eklemiş:

– Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa, o da kardeşi tarafından doyurulacaktır. Şüphesiz ve şunu da unutmayın, hayat pazarında alan değil,veren kazançtadır daima.

DÜŞÜNÜN! SİZ BU SOFRADAN DOYARAK MI KALKARDINIZ YOKSA AÇ MI? GÖNLÜNÜZDEN VE YÜZÜNÜZDEN SEVGİ EKSİK OLMASIN!

leyla-1

Altın Üye
Evdeki yaşlılar, bereket direği ve musibet dâfiasıdır…

leyla-1

Altın Üye
Allah’ım!
Belânın eziyetinden, sıkıntıya uğramaktan, kötü kazadan ve düşmanlara gülünç duruma düşmekten Sana sığınırım! Amin

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Kimse kimsenin imanını ölçmeye kalkmasın, çünkü kalplerde olanı bir tek Allah c.c. bilir. Size ne oluyorda iman ölçer duruma düştünüz.

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Kişi (kabrinde) cennetteki derecesinin yükseltildiğini görür. Sebebini Rabbine sorar: Ya Rabbi, bu ödüllenme nereden? Ona şöyle cevap verilir: Çocuğunun arkandan senin için Allah’a yaptığı af isteği ve dualardan...
Hadis-i Şerif (İbn-i Mace

leyla-1

Altın Üye
Bir kez gönül yıktın ise

Bu kıldığın namaz değil

Yetmiş iki millet dahi

Elin yüzün yumaz değil

Bir gönülü yaptın ise

Er eteğin tuttun ise

Bir kez hayır ettin ise

Binde bir ise az değil

Yol odur ki doğru vara