Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislerde Dua Kavramı (4 Kullanıcı)

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
"Aztz ve Celîl olan Allah'ın, bir hâriç olarak yüz ismi vardır".

Sufyân ibn Uyeyne tahdîs edip şöyle dedi: Biz bu ha*dîsi Ebu'z-Zinâd'dan; o da Ebû Hureyre(R)'den; o da Peygam-ber(S)'den rivayet olarak ezberledik.
Peygamber (S):
"Allah 'in doksandokuz, yânî bir müstesna olmak üzere yüz ismi vardır. Bunları ezber eden herbir kişi muhakkak cennete girer. Yüce Allah tek'tir, tek olanı sever" buyurmuştur

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 68 Hadis no 103

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
(Usandırmamak İçin) Zaman Zaman Va'z Ve Ders Yapmak

Bize Şakîk tahdîs edip şöyle dedi: Biz Abdullah ibn Mes'üd'u bekleyip duruyorduk. Bu sırada Yezîd ibn Muâviye el-Absî yanımıza çikageldi. Biz ona:

(Yâ Yezîd!) Ders meclisi yapmaz mısın? dedik. O:

Hayır, lâkin ben İbn Mes'ûd'un evine girer ve sahibiniz Ab*dullah ibn Mes'ûd'u size çıkarırım. Eğer onu çıkaramaz isem, ben gelir sizin için ders meclisine otururum, dedi.

Müteakiben Abdullah ibn Mes'ûd, Yezîd'in elinden tutarak evin*den dışarı çıktı, gelip bizim yanımızda dikeldi ve şöyle dedi:
Dikkat edin! Sizin benden (sık sık) ders isteme durumunda olduğunuz bana haber verildi. Fakat gerçek şudur: Beni sizin yanı*nıza va'z ve ders için çıkmaktan men' eden şey, Rasûlullah(S)'ın va'z ve ders hususunda bize bıkkınlık gelmesini istemediği için hâlimize bakıp kollar ve ona göre bâzı günlerde va'z eder olmasıdır, dedi.

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 69 Hadis no 104

Sahihi buharide dua ile alakalı hadisleri bitirmiş olduk

ALLAHım! Bize hakkı hak olarak göster ve ona uymayı nasip et; batılı da, batıl olarak göster ve ondan da sakınmayı nasip et. Amin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt