Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislerde Dua Kavramı (3 Kullanıcı)

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Ölümle Ve Hayâtla Duâ Etmenin Hükmü

44
Kays ibn Ebî Hazım şöyle demiştir: Ben Habbâb ibn Erett(R)'in hasta ziyaretine gitmiştim. Kendisi (bir rahatsızlığından dolayı) karnında yedi defa dağlama tedavisi yapmıştı. İşte o zaman kendisinden işittim:
Eğer Peygamber (S) bizi ölümü çağırmaktan nehyetmiş olmasaydı, muhakkak ben bu hastalık ıztırâbmdan dolayı ölümü çağırır, duâ ederdim! dedi.

45
Kays dedi ki: Habbâb'm yanına vardım, yedi defa karnım dağlamış bulunuyordu; ve kendisini şöyle derken işittim: Peygamber (S) ölümü istememizi yasaklamamış olsaydı, mutlakaa gelmesini isteyecektim.

46
Enes ibn Mâlik (R) şöyle demiştir Raşûlullah (S) şöyle buyurdu: "Sizden hiçbiriniz kendisine inmiş olan bir zarardan dolayı sakın ölümü temenni etmesin. Eğer muhakkak ölümü temenni etmek zorunda bulunursa:
Yâ Allah! Yaşamak benim için hayırlı olduğu müddetçe beni yaşat, ölmek benim için hayırlı olduğu zaman da beni öldür! desin "

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 29 Hadis no 44-45-46

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Çocuklara Duâ Etmek Ve Başlarına Meshetmek

Ebû Mûsâ da:
Benim bir oğlum doğdu, Peygamber (S) ona bereket duası yaptı, demiştir

47
es-Sâib ibn Yezîd (R) şöyle diyordu: Çocukluğumda teyzem beni Rasülullah(S)'ın yanına götürdü de:
Yâ Rasûlallah! Benim şu kızkardeşimin oğlunun ayağından rahatsızlığı var! dedi. Rasûlullah başımı eliyle sıvadı ve bana bereket duası etti. Sonra abdest aldı. Ben O'nun abdest suyundan içtim. Sonra sırtının arka tarafında durdum da iki kürek kemiği arasında gerdek çadırının koca düğmeleri -yâhud: Keklik yumurtası- gibi olan Peygamberlik Mührü'ne baktım .

48
Bize Saîd ibnu Ebî Eyyûb tahdîs etti ki, Ebû AkîPi, dedesi Abdullah ibn Hişâm (R) çarşıdan yâhud çarşıya çıkarır idi de, kendisi yiyecek maddesi satm alırdı. Bu sırada Abdullah ibn Hişâm'a İbnu'z-Zubeyr ile İbn Umer kavuşurlar da ona: Aldığın şeye bizleri ortak yap. Çünkü Peygamber (S) sana be*reket duası yapmıştır, derlerdi.
Abdullah da bu ikisini, satın aldığı mala ortak yapardı. Bâzı zaman olurdu ki, (Peygamber'in duası sebebiyle) tamâm bir deve yükü kâr isabet ederdi de, o kân Abdullah (olduğu gibi) evine gönderirdi.

49
İbn Şihâb şöyle demiştir: Bana Mahmûd ibnu'r-Rabî' (R) haber verdi: Kendisi (beş yaşında) bir çocuk iken kendilerine âid olan bir kuyunun başında Rasûlullah (S) onun yüzüne ağzıyle su püskürtmüş olduğu kimsedir!.

50
Âişe (R) şöyle demiştir: Peygamber(S)'e çocuklar getirilirdi; O da çocuklar için duâ ederdi. Bir kerresinde küçük bir çocuk getirildi, o küçük çocuk Peygamber'in elbisesi üzerine işedi. Peygamber biraz su istedi de o suyu sidiğin üzerine akıttı ve onu yıkamadı.

51
ez-Zuhrî şöyle dedi: Bana Abdullah ibnu-Sa'lebe ibn Suayr haber verdi. Bu Abdullah'ı Rasûlullah(S) -Fetih yılında- eliyle dokunup meshetmişti. İşte bu Abdullah, Sa'd ibn Ebî Vakkaas'ı tek rek'atle vitr namazı kılarken görmüştür

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 30 Hadis no 47-48-49-50-51

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber (S) Üzerine Salât Okumak

52
Bize el-Hakem ibn Uteybe tahdîs edip şöyle dedi: Ben Abdurrahmân ibnu Ebî Leylâ'dan işittim, şöyle dedi: Bana bir kerre*sinde Ka'b ibn Ucre (R) kavuştu da, şöyle dedi: Sana Peygamberden işittiğim bir hediye vereyim mi? Peygamber (S) bizim yanımıza çıktı. Biz O'na:
Yâ Rasûlallah! Bizler Sen'in üzerine nasıl Selâm okuyacağımızı bildik. Fakat Sen'in üzerine nasıl Salât okuyacağız (bunu bilmi*yoruz)? dedik.
Rasûlullah bize;
"Allâhumme sallı alâ Muhammedin ve alâ âliMuhammedin. Kemâ salleyte alâ âli tbrâhîme inneke Hamîdun Mecîdun.

Allahumme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammedin. Ke*mâ bârekte alâ ibrâhîme inneke Hamîdun Mecîdun.

(Yâ Allah! Muhammed'e ve Muhammed'in âli üzerine, İbrahîm'in âli üzerine salât ettiğin gibi salât et. Şübhe yok ki, Sen Hamîd'sin, Mecîd'sin. Yâ Allah! Muhammed'e ve Muhammed'in âline, İbrahim'in âline bereket ihsan ettiğin gibi bereket ihsan eyle! Şübhesiz ki, Sen Hamîd'sin, Mecîd'sin!) deyiniz" buyurdu.

53
Ebû Saîd el-Hudrî (R) şöyle demiştir: Biz:
Yâ Rasûlallah! Şu Sen'in üzerine okunacak Selâm'dır (biz onu biliyoruz), fakat biz Sen'in üzerine nasıl Salât edeceğiz? diye sorduk.

Rasûlullah (S):
"Allâhumme salli alâ Muhammedin abdike ve Rasûlike, ke-mâ salleyte alâ İbrâhime. Ve bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Mu*hammedin, kemâ bârekte alâ İbrâhime ve âli İbrâhîm. ( Yâ Allah, Sen'in kulun ye Rasûlün olan Muhammed'e, İbrahim'in âline salât ettiğin gibi salât eyle! Ve Muhammed'le Muhammed'in âline, İbrâ*hîm ile İbrâhîm'in âline bereketler ihsan ettiğin gibi bereket ihsan eyle!) deyiniz" buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 31 Hadis no 52-53

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber(S)'Den Başkası Üzerine Salât Okunur Mu?
Ve Yüce Allah'ın şu kavli: '...Onlara salât et. Çünkü senin salâtın onlar için sükünettİr... "
(et-Tevbe: 103).

54
Abdullah ibn Ebî Evfâ (R) şöyle demiştir: Peygamber(S)'in âdeti, bir kimse O'na kendi sadakasını getirdiği zaman: "Al*lâhumme salli aleyhi (-Yâ Allah, ona salât eyle)/" diye salât ederdi. Babam Ebû Evfâ da sadakasını getirdi, ona da: "Allâhumme salli alâ âli Ebî Evfâ ( = Yâ Aîlah, Ebû Evfâ ailesi üzerine salât eyle)/" diye duâ etti.

55
Amr ibnu Suleym ez-Zurakî şöyle dedi: Bana Ebû Humeyd es-Sâidî (R) haber verdi ki, kendileri:
Yâ Rasûlallah! Biz Sana nasıl salât edelim? diye sormuşlar. Rasûlullah (S):
"Allâhumme salli alâ Muhammedin ve ezvâcihi vezurriyye-tihi, kemâ salleyte alâ âli ibrâhîme. Ve bârik alâ Muhammedin ve ezvâcihi ve zürriyyetihi, kemâ bârekte alâ âli ibrâhîme, Inneke Hamî--dun Mecîd
(Yâ Allah, Muhammed'e, zevcelerine ve zürriyetine, İbrâhîm ailesine salât ettiğin gibi salât et. Ve yine Muhammed'e, O'-nun zevcelerine ve zürriyetine, İbrâhîm'in âline bereket ihsan etti*ğin gibi bereket ihsan eyle. Şübhesiz ki, Sen Hamîd'sin, Mecîd'sin) deyiniz"
buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 32 Hadis no 54-55

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber(S)'İn: 'Her Kime Eza Verdiysem, Bunu Onun Lehine Bir Temizleme Ve Bir Rahmet Kıl!" Sözü

îbn Şihâb şöyle demiştir:
Bana Saîd ibnu'I-Müseyyeb haber verdi ki, Ebû Hureyre (R), Peygamber(S)'den şöyle buyururken işitmiştir:
"Yâ Allah! Herhangibir mü'mine ağır bir söz söylemiş olursam, Sen o sözümü kıyamet gününde o mü'min için Sana yakın*lığa bir vesile kıl!"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 33 Hadis no 56

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Fitnelerden Allah'a Sığınmak

Bize Hişâm ed-Destevâî, Katâde'den; o da Enes(R)'ten şöyle tahdîs etti: RasûIullah(S)'a soru sordular, soru sormayı çoğal*tıp bunda ısrar ettiklerinde öfkelendi de minbere çıkıp:
"Bana bugün hangi şeyden sorarsanız, muhakkak onu size beyân ederim!" buyurdu.
Enes dedi ki:
Ben bu sırada sağa sola bakmağa başladım, bir de gördüm ki, herkes başını elbisesinin içine dürmüş de ağlamaktadır. Bir de adamlarla kavga ettiği zamanlarda babasından başkasının adiyle çağırılmakîa (yânî babasından başkasına nisbet edilmekte) olan bir adam:
Yâ Rasûlallah! Benim babam kimdir? dedi.
Rasûlullah: "(Baban) Huzâfe'dir" buyurdu.
Sonra Umer ibnu'l-Hattâb meydana çıktı da:
Biz Allah'ı Rabb, İslâm'ı dîn, Muhammed'i de Rasûl olarak kabul ve tasdîk ettik. Biz fitnelerden Allah'a sığınırız! dedi.
Rasûlullah da:
"Ben hayır ve şerr hakkında bu günün benzerini asla görme*dim. Şu muhakkak ki, cennet ile cehennem benim için sûretlendirildi (yânî suretleri bana gösterildi) de ben şu mihrâb duvarı arkasında on*ları gözlerimle gördüm" buyurdu.
Katâde bu hadîsi rivayeti sırasında şu âyeti de zikrederdi: "Ey îmân edenler, Allah 'in affettiği şeyleri -ki eğer size açıkla*nırsa ve, siz bunları Kur'ân inerken sorup da hükmü kendinize izhâr edilirse fenanıza gidecektir- sormayın. Allah çok mağfiret edicidir, cezada da aceleci değildir" (ei-Mâide: ıoi)

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 34 Hadis no 57

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Erkeklerin Galebesinden (Kahrından) Allah'a Sığınmak

Enes ibn Mâlik (R) şöyle der idi: Rasûlullah (S) üvey babam- Ebû Talha'ya:
"Oğlanlarınızdan bana hizmet edecek bir oğlan araştır" bu*yurdu.
Akabinde Ebû Talha beni bineğinin arka tarafına bindirerek Rasûlullah'ın yanına çıkardı. Artık ben Rasûlullah'a devamlı hizmet edi*yordum. (Seferlerde konak için bineğinden) her inişinde O'nun şu duayı çok söyler olduğunu işitip dururdum:
"Allâhumme innîeûzu bike minel-hemmi ve'l-hazani ve'l-aczi ve'l-keseli velbuhli, velcübni ve dalaled-dîni ve ğalebeti'r-ricâl (-Yâ Allah; ben tasadan, mahzunluktan, acizlikten, tenbellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç baskısından ve ağırlığından, kudret sahibi insanla*rın tasallut ve galebesinden Sana sığınırım)
Ben O'na böyle hizmet etmeğe devam ettim. Nihayet Hayber se*ferinden dönüyorduk, Rasûlullah kendisine ayırıp aldığı Safiyye bintu Huyeyy ile dönüyordu. Ben Rasûlullah'm bineğinin arka tarafını bir abâ yâhud bir örtü ile çevirir görüyordum. Sonra arka tarafına Safiyye'yi bindirerek yol aldı. Nihayet es-Sahbâ mevki'inde konakladığımız zaman Rasûlullah, deriden sofralar içinde hurma, yağ ve kuru yoğurt karışığı olan hays yemeği yaptı. Sonra beni gönderdi. Ben in*sanları düğün aşına da'vet ettim. İnsanlar gelip bu yemekten yediler. İşte Rasûlullah'm Safiyye ile zifafı burada oldu. Sonra dönüşe de*vam etti. Nihayet Uhud meydana çıkıp görününce:
"Şu Uhud'dur. O bizi sever, biz de onu severiz!"buyurdu. Medîne'yi uzaktan görünce de:
"Yâ Allah! Ben Medine'nin iki kara taşlığı arasını, îbrâhfm 'in Mekke'yi haram kıldığı gibi haram kılıyorum. Yâ Allah! Sen Medineliler'in müdd ve sâ' ölçeklerinde kendilerine bereket ihsan eyle!" diye duâ etti

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 35 Hadis no 58

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Kabir Azabından Allah'a Sığınmak

Bize Mûsâ ibn Ukbe tahdîs edip şöyle dedi: Ben Hâlid kızrümmü HâIid(R)'den işittim.
Mûsâ dedi ki: Ümmü Hâlid'den başka Peygamber'den bunu işit*miş olan bir kişiyi de işitmedim. Ümmü Hâlid (R):
Ben Peygamber(S)'den, kabir azabından Allah'a sığınırken işittim, dedi

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 36 Hadis no 59

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Cimrilikten Allah'a Sığınmak

60
Mus'ab ibn Sa'd şöyle demiştir: Babam Sa'd ibn Ebî Vakkaas (R) beş şeyi emreder ve bunların Peygamber(S)'den olduğunu zikrederdi: Peygamber (S) şu kelimelerle duâ etmeyi emrederdi: (Yâ Allah, ben cimrilikten Sana sığınırım. Korkaklıktan da Sana sığınırım, ömrün en değersizine döndürülmekten de Sana sığınırım. Dünyâ fitnesinden yânî Deccâl fitnesinden de Sana sığınırım. Kabir azabından da Sana sığınırım)/"

61
Âişe (R) şöyle demiştir: Benim yanıma Medine Yahûdîleri'nden iki yaşlı kadın girdiler de konuşma arasında bana:
Şübhesiz, kabirler ahâlîsi kendi kabirleri içinde azâb olunurlar! dediler.
Ben o kadınların bu sözünü kabul etmedim, onları tasdik etmem bana güzel gelmedi. Sonra çıkıp gittiler. Bu sırada Peygamber (S) de benim yanıma girdi. Ben kendisine:
Yâ Rasûlallah! İki koca-karı benim yanıma geldiler de kabir-dekiler kabirlerinde azâb olunurlar dediler, diye zikrettim.
Rasûlullah:
"Onlar doğru söylediler. Kabir ehli, öyle bir azâbla azâb edilirler ki, onların azâblarını hayvanların hepsi işitir" buyurdu.
Bundan sonra Rasülullah'ı, kıldığı her namazda muhakkak ka*bir azabından Allah'a sığınırken görmüşümdür

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 37 Hadis no 60-61

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Hayât Ve Ölüm Fitnelerinden Allah'a Sığınmak

Enes ifan Mâlik (R) şöyle derdi: Peygamber (S) şu dua*yı söylerdi:
Allâhumme innî eûzu bike minelaczi ve'lkeseli velcubni vel heremi. Ve eûzu bike min azâbil-kabri. Ve eûzu bike min fitnetil-mahyâ ve'lmemâtı!
Yâ Allah, ben acizlikten, tenbellikten, korkaklıktan ve çok ihtiyarlığın çökkünlüğünden Sana sığınırım. Keza ben kabir azabın*dan da Sana sığınırım. Hayâtın ve ölümün fitnelerinden de Sana sı*ğınırım!"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 38 Hadis no 62

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Günâhtan Ve Borçtan Allah'a Sığınmak

Bize Vuheyb, Hişâm ibn Urve'den; o da babasından;o da Âişe(R)'den tahdîs etti ki, Peygamber (S) şu duayı söylerdi:

Yâ Allah, tenbellikten, bunaklık derecesinde ihtiyarlıktan, günâhtan, korkaklıktan, kabir suâlinden ve kabir azabından, ateş fitnesinden ve ateş azabından, zenginlik gururunun şerrinden Sana sığınırım. Fakîrlik fitnesinden de Sana sığınırım. Mesîh Deccâl'in fitnesinden de Sana sığınırım. Yâ Allah! Günahlarımın kirini) benden kar ve buz suyu ile yıka, kalbimi de günâhlardan -beyaz elbiseyi kirden temizlediğin gibi- pakla! Benimle günâhlarımın arasım da doğu ile batı arasını uzaklaştırdığın gibi uzaklaştır!"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 39 Hadis no 63

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Korkaklıktan Ve Tenbellikten Allah'a Sığınmak

Enes (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) şu duayı söy*lerdi:
"Allâhumme innîeûzu bike mine'l-hemmi ve'l-hazeni ve aczi ve'l-keseli ve'l-cubni ve'l-buhli ve dalaı'd-deyni ve ğalebetir-ricâli!"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 40 Hadis no 64

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
buhlden (yânı cimrilikten) allah'a sığınmak

Bize Şu'be, Abdulmelik ibn Umeyr'den; o da Mus'ab ibnu Sa*d'den tahdîs etti ki, babası Sa'd ibn Ebî Vakkaas (R) şu beş şeyden sığınmayı emreder ve bunİan Peygamber(S)'den olmak üzere tahdîs ederdi:

"Allâhumme innî eûzu bike minel-buhli.

Ve eûzu bike mine'l-cubni.

Ve eûzu bike en uredde ilâ erzelil-umuri.

Ve eûzu bike min fîtneti'd-dünyâ.

Ve eûzu bike min azâbi'l-kabri!"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 41 Hadis no 65

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Ömrün En Değersizinden Allah'a Sığınmak

Enes ibn Mâlik (R) şöyle demiştir:
Rasûlullah (S) şu duayı söyleyerek Allah'a sığınırdı:
"Allâhumme innîeûzu bike mine'l-keseli. Ve eûzu bike mine'I-cubni. Ve eûzu bike minel-heremi ve eûzu bike mine'l-buhli!

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 42 Hadis no 66

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Vebanın Ve Hastalığın Kaldırılmasına Duâ Etmek

67

Âişe (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) -Medîne'ye gel*diği zaman- şöyle duâ etti:
"Yâ Allah! Bizlere Mekke'yi sevdirdiğin gibi Medine'yi de sev*dir yâhud Medine'yi daha fazla sevdir. Medine'nin humma vesıîma hastalığını da Cuhfe'ye naklet! Yâ Allah! Müdd ve sâ' ölçeklerimiz*le ölçülen rızıklarımızda bizler için bereket ihsan eyle!" .

68
Bize îbn Şihâb, Âmir ibn Sa'd'dan şöyle haber verdi:
Babası Sa'd ibn Ebî Vakkaas (R) şöyle demiştir:
Veda Haccı'nda be*nim hastalığımdan dolayı Rasûlullah (S) bana hasta ziyaretine geldi. Ben bu hastalıktan ölmeye yaklaşmıştım. O'nun bu ziyaretinde ben:
Yâ Rasûlallah! Bendeki bu hastalık, görmekte olduğun bu müzmin dereceye ulaştı. Ben mal sahibi bir kimseyim. Bana tek kızım(Âişe)dan başka kimse vâris olmayacaktır. Bu durumda ben ma*lımın üçte ikisini sadaka yapayım mı? diye sordum.
Rasûlullah:
"Hayır (tasadduk etme)" buyurdu.
Ben:
Yarısını sadaka yapayım mı? dedim.
Rasûlullah:
"Üçte bir (yeter, üçte bir bile) çoktur. Ey Sa'd! Senin mirasçılarını zengin bırakman, onları fakirler ve (sadaka için) insanlara el*lerini açar bir hâlde bırakmandan daha hayırlıdır. Sen Allah rızâsı için harcayacağın her nafakadan muhakkak ecre nail kılınırsın. Hat*tâ yemek yerken eşinin ağzına koyacağın bir lokmadan da sevâb ala*caksın!" dedi.
Ben:
Yâ Rasûlallah! (Siz Medine'ye döneceksiniz de) ben dostlarımdan geriye mi bırakılacağım? diye sordum.
Rasûlullah şöyle buyurdu:
"Hayır, sen bizden asla geri bırakılmazsın. (Şayet burada kalır da) Allah rızâsını aramak için sâlih amel yaparsan, muhakkak bu iyi amelinle derecen artar ve merteben yükselir. Ve öyle ümîd ediyorum ki Senin ecelin geri bırakılacak da sen uzun zaman yaşayacaksın! Hattâ seninle birtakım kavimler fayda görecek, diğer birtakım kavimler de senden zarar göreceklerdir. Yâ Allah! Sahâbîlerimin (Mekkeden Medîne'ye dönüş) hicretlerim tamamla! Onları topukları üzerinde geri döndürme! Lâkin acınacak olan, Sa'd ibn Havle'dir!" buyurdu.
Sa'd ibn Ebî Vakkaas:
Rasûlullah, Sa'd ibn Havle'ye (hicret et*tikten sonra) Mekke'de ölmesinden dolayı hüzünlenip acıdı, demiş*tir

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 43 Hadis no 67-68

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Ömrün En Değersizinden, Dünyânın Fitnesinden Ve Ateşin Fitnesinden Allah'a Sığınmak

69
Sa'd ibn Ebî Vakkaas (R) şöyle demiştir: Şu kelime*lerle Allah'a sığınınız; Peygamber(S) bu duâ kelimeleriyle Allah'a sı*ğınırdı:
"Allâhumme, innî eûzu bike mine'l-cubni.
Ve eûzu bike minel-buhli.
Ve eûzu bike minen uredde ilâ erzelil-umurû
Ve eûzu bike min fitnetid-dünyâ ve azâbil-kabri!"

70

Bize Hişâm ibn Urve, babası Urve'den; o daÂişe(R)'den şöyle tahdîs etti: Peygamber (S) şu duayı söylerdi;
"Allâhumme, innî eûzu bike mine'l-keseli ve'I-heremi, vel-mağrami ve me 'semi. Allâhumme, innî eûzu bike min azâbi nâri ve fîtneti'n-nâri ve azâbil-kabri ve şerri fitneti-ğınâ ve şerri fitnetil-fakri ve min şerri fitnetil-Mesîhid-Deccâli. Allâhumme 'ğsil hatâyâye bi-mâis-selci vel-beradi ve nakkı kalbî minel-hatâyâ kemâ yunakka's-sevbu fl-ebyâdu mine'd-denesi ve bâid beyni ve beyne hatâyâye kemâ bâadte beyneH-maşnkı ve'l-mağribi!"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 44 Hadis no 69-70

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Zenginlik Fitnesinden Allah'a Sığınmak

Bize Sellâm ibnu Ebî Mutî\ Hişâm'dan; o da babası Urve'den; o da teyzesi Âişe(R)'den şöyle tahdîs etti: Peygamber (S), şu duâ ile Allah'a sığınır idi:
"Allâhumme, innî eûzu bike min fitnetin-nâri, ve min azâbin-nâri. Ve eûzu bike min fitneti'l-kabri. Ve eûzu bike min azâbil-kabri.
Ve eûzu bike min fitnetil-ğınâ. Ve eûzu bike min fitnetil-fakri. Ve eûzu bike min fitneti'l-Mesîhi'd-Deccâli!"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 45 Hadis no 71

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Fakîrlik Fitnesinden Allah'a Sığınmak

Âişe (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) su duayı söy*lerdi:
"Allâhumme, innî eûzu bike min fitnetin-nâri ve azâbin-nâri vefitneti'l-kabri ve azâbil-kabri ve şerri fitneti'l-ğınâ ve şerri fîtneti'l-fakri. Allâhumme innî eûzu bike min şerri fitnetil-Mesîhid-Deccâl Allâhumme 'ğsil kalbî bi-mâi's-selci vel-beredi. Ve nakkıs kalbi minel-hatâyâ kemâ nakkayte 's-sevbe 'l-ebyadu mine 'd denesi. Ve bâid bey*ni ve beyne hatâyâye kemâ bâadte beyne 'l-meşrıkı ve 'l-mağribi. Allâhumme, innî eûzu bike mine'l-keseli ve'l-me'semi ve'l-mağram"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 46 Hadis no 72

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Mal Çokluğu İle, Bereketle Duâ Etmek

73

Bize Şu'betahdîs edip şöyle dedi: Ben Katâde'den işit*tim; o da Enes ibn Mâlik(R)'ten ki, Enes'in annesi Ümmü Suleym (R): Yâ Rasûlallah! Enes Sen'in hizmetçindir, onun için Allah'a duâ ediver! demiş.
Rasûlullah (S) da:
"Allâhumme eksir mâlehû ve veledehû ve bârik lehû fî mâ a Heytehû (Yâ Allah! Onun malını ve çocuğunu çoğalt! Ona verdi*ğin ni'metlerinde kendisi için bereket ihsan edip mübarek kıl)"diye duâ etmiştir.
Ve Hişâm ibn Zeyd'den; o: Ben Enes ibn Mâlik'ten, bunun ben*zerini işittim, demiştir.

74
Katâde şöyle dedi: Ben Enes(R)'ten şöyle dediğini işit*tim: Ümmü Suleym: Enes Sen'in hizmetçindir (onun için Allah'a duâ ediver)! de*di. Peygamber (S):
"Allâhumme eksir mâlehû ve veledehû ve bârik lehû fî mâ a'teytehû!" diye duâ etti

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 47 Hadis no 73-74

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlısını İsteme Sırasında Okunacak Duâ

Câbir ibn Abdillah (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) bizlere Kur'ân'dan bir sûre öğretir gibi (büyük küçük) işlerin hepsinde İstihare Duâsı'm öğretir, şöyle buyururdu:
Yâ Allah! (Hakkımda hayırlısını) bildiğin için ben Sen'den hayırlısını (bildirmem) isterim. Ve Sen'in kudretinden beni kudret-lendirmeni dilerim. Ve bunu Sen'in büyük fadlmdan isterim. Çünkü Sen'in herşeye gücün yeter, benim ise gücüm yetmez. Sen herşeyi bilirsin, ben ise bilmem. Sen bütün gaybleri en mükemmel Bilen'sin! Yâ Allah! Şu azmettiğim işin benim için dînim, yaşayışım ve işimin sonu hakkında bir hayır olduğunu bilmekte isen- yâhud: İşimin dünyâsı ve âhireti hakkında... der- onu benim için takdîr et! Eğer bu işin benim için, benim dînim, yaşayışım ve işimin akıbeti hakkında bir şerr olduğunu bilmekte isen- yâhud: İşimin dünyâsı ve âhireti hakkında... der- bu işi benden çevir, beni de bu işten çevir. Ve hayır nerede ise onu benim için takdîr et. Sonra beni bu (takdîr edilen) işe razı kıl! der ve (bu iş dediği) hacetinin ismini söyler!

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 48 Hadis no 75

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt